Udział w konferencji inaugurującej 90-lecie Oddziału PTTK w Końskich

W sobotę 23 listopada 2024 r. w Koneckim Centrum Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Końskie. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia do wzięcia udziału w wykładach dotyczących historii regionalnej tj. Ziemi Opoczyńskiej, Ziemi Włoszczowskiej i Stąporkowa. W trakcie spotkania mogliśmy zobaczyć również historyczne pamiątki, jakie znaleźli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pasja w pobliżu klasztoru w Kazanowie. Następnie podziwialiśmy wystawę prac laureatów konkursu na projekt kartki pocztowej i znaczka pocztowego. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była niepowtarzalną okazją do poszerzenia wiedzy na temat naszej małej Ojczyzny.
Organizatorami udziału młodzieży w konferencji byli: Mariusz Klocek, Mariola Domagała i Renata Korabiewska.

Spektakl teatralny „My, dzieci z dworca ZOO”

10 grudnia 2024 r. uczniowie klas 1A, 2A, 2C, 3D i 3D1 uczestniczyli w wyjątkowym spektaklu w Koneckim Centrum Kultury w Końskich. Narodowy Teatr z Wrocławia zaprezentował spektakl pt. „My, dzieci z dworca ZOO”, oparty na kultowej książce Christiane Felscherinow. Historia opowiada o losach młodzieży z Berlina lat 70, zmagającej się z problemami uzależnień i brakiem wsparcia społecznego. Aktorzy w poruszający sposób ukazali dramatyczne konsekwencje podejmowanych wyborów i trudne realia życia na marginesie społeczeństwa. Spektakl stał się dla uczniów ważną lekcją, inspirującą do refleksji na temat tego, co w życiu powinni uważać za najważniejsze oraz poruszającą problemy współczesnej młodzieży i odpowiedzialności za własne decyzje. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci licealistów.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zorganizowano w szkole konkurs plastyczno literacki, Quiz o prawach człowieka oraz wyjście młodzieży do Sądu Rejonowego w Końskich. W konkursie literackim Paulina Gawlak kl IIa otrzymała nagrodę książkową za pięknie napisany wiersz na temat ,,Prawa dziecka, prawa człowieka a realny świat” natomiast w Quizie o prawach człowieka pierwsze miejsce zajęła Iga Domańska IIIa, drugie miejsce Amelia Wołczyk IIIa i trzecie miejsce Maja Miśtal IIIa – uczennice otrzymały nagrody książkowe. Gratulujemy nagrodzonym.

W dniu 21.11.2024r uczniowie kl III o profilu humanistycznym wraz z pedagog Julitą Dzwonek mieli możliwość poznać pracę Sądu Rejonowego w Końskich a przede wszystkim uczestniczyć w obserwacji realnej rozprawy sądowej. Była to dla młodzieży ważna i pouczająca lekcja nie tylko o zawodach prawniczych ale także o swoich prawach i obowiązkach.

Organizacja: P.Mariola Domagała, Julita Dzwonek, Anna Sęga

,,Mów Do Mnie #TokTuMi”

W dniach 25.11 – 04.12. 2024 r uczniowie klas II i III I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich uczestniczyli w zajęciach online nt. „Cyberprzemocy” w ramach projektu profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży „Mów Do Mnie #TokTuMi” Stowarzyszenia Mentalnie Równi. Podczas zajęć studenci psychologii zapoznali uczniów z pojęciami co to jest przemoc, cyberprzemoc, jakie są konsekwencje dla sprawcy przemocy, jak się chronić przed cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy w przypadku przemocy. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji dotyczącej tego tematu a klasa IIIb w ramach lekcji wychowawczej wykonała gazetkę.

Projekt „18+Zdrowie”

W dniu 18.11.2024 r gościliśmy panią Dagmarę Borowiec z Świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, która w ramach projektu „18+Zdrowie” zapoznała naszych czwartoklasistów z prawami i obowiązkami związanymi z ubezpieczeniem zdrowotnym, zaletami założenia profilu zaufanego, z procedurą uzyskania karty EKUZ, oraz profilaktyką promującą zdrowy tryb życia.

Akcja ,,W szczepionkę nie boli”

W dniach 18-20.11.2024 we współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji w Łodzi uczniowie I LO im. KEN w Końskich wzięli udział w zajęciach online prowadzonych przez studentów w ramach akcji „W szczepionkę nie boli”. Akcja miała na celu podniesienie świadomości uczniów o ważności szczepień jako zapobieganie chorobom zakaźnym oraz dezinformacji medycznej

Akcja charytatywna dla dzieci i młodzieży z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach

Z okazji zbliżających się Mikołajek Szkolne Koło Wolontariatu wspólnie z ZSP przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zorganizowało akcję charytatywną dla dzieci z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach.
Uczniowie po raz kolejny udowodnili, że wspólnie można osiągnąć niezwykłe rzeczy. W ramach akcji udało się zebrać mnóstwo rzeczy przydatnych podczas pobytu w szpitalu takich jak : kolorowe skarpetki, środki czystości , czy też koce.
Podopieczni szpitala to dzieci i młodzież borykająca się z zaburzeniami o podłożu psychicznym np. depresjami, uzależnieniami, często po próbach samobójczych. W praktyce wychowankowie trafiają do szpitala m. in. z domów dziecka czy młodzieżowych ośrodków wychowawczych, gdzie nie doświadczyły miłości i troski. To bardzo młode osoby niosące ze sobą bagaż doświadczeń, dlatego potrzebują naszej akceptacji, wsparcia i pomocy.

Żywe lekcje biologii to ważna część działalności naszej szkoły

W ramach lekcji biologii prowadzonych przez panią Marlenę Bernacką- Plutę uczniowie dokonują preparatyki ważnych narządów kręgowców, poznając przy tym anatomię i fizjologię pracy narządów człowieka. Zajęcia praktyczne pozwalają uczniom dotykać, preparować tkanki i przede wszystkim dostrzegać jak zbudowany jest dany narząd.
04.12. 2024 klasa 3C realizująca rozszerzony program biologii dokonała preparatyki serca, płuc, przełyku i tchawicy. Uczniowie mogli zobaczyć różnicę w budowie żył i tętnic oraz poznać budowę zastawek w sercu. Zajęcia anatomiczne cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży, co można było zauważyć w trakcie ich trwania.
Na kolejnych zajęciach z biologii klasa 2C, która realizuje zagadnienia świata roślinnego prowadziła obserwację higroskopijności gametofitów mszaków na przykładzie mchu płonnika i torfowca.
Takie formy zajęć pozwalają na zwiększenie atrakcyjności lekcji oraz zbliżają uczniów do świata istot żywych żyjących obok nas.
Przedstawiamy krótką fotorelację z zajęć:

Wyjątkowa wizyta uczniów klasy 3C biologiczno – chemicznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach projektu ,,Dziś Uczeń – Jutro Student”

29 listopada uczniowie klasy 3C, biorący udział w projekcie „Dziś uczeń, jutro student”, odbyli warsztaty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na wydziale biologii.
Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy oraz nabycie nowych umiejętności, szczególne dla młodych pasjonatów naszego liceum. Podczas trzygodzinnych zajęć uczniowie uczestniczyli w dwóch fascynujących warsztatach. Pierwszy z nich dotyczył budowy histologicznej i anatomicznej serca człowieka. Uczniowie poznali szczegóły jego struktury, a także mieli udział w dysekcji serca, co stanowi ważne doświadczenie praktyczne. Drugi blok zajęć dotyczył mikrobiologii, umożliwiając młodzieży zgłębienie tajemnic mikroorganizmów i ich roli w życiu człowieka oraz w przyrodzie. Po warsztatach uczniowie uczestniczyli w wykładzie pt. „Zbilansowana dieta a zdrowie”, który dostarczył cennych informacji na temat znaczenia diety i wartości odżywczych składników pokarmowych w uzyskiwaniu dobrostanu zdrowia. Cały dzień minął w atmosferze naukowej fascynacji, a uczniowie wrócili do szkoły pełni nowych informacji i doświadczeń. Było to dla nich przeżycie, które na długo pozostanie z nimi.

Praktyczne warsztaty na Politechnice Świętokrzyskiej

Kolejna grupa uczniów naszej szkoły (tym razem klasa 3A) w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student wzięła udział w warsztatach na Politechnice Świętokrzyskiej. Tym razem uczniom przybliżono tematy związane z architekturą, urbanistyką i projektowaniem 3D.
Po ciekawych warsztatach i obiedzie uczniowie bogaci w nowe akademickie doświadczenia powrócili zadowoleni do domu.

Wycieczka do Warszawy

W dniu 22 listopada 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Warszawy, podczas której zwiedziliśmy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, obejrzeliśmy spektakl „Cwaniary” w Teatrze Polonia oraz spędziliśmy czas na malowniczym rynku Starego Miasta.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Po przekroczeniu progu muzeum, zostaliśmy przywitani przez sympatyczną panią przewodnik, która wprowadziła nas w świat literackich dzieł i życia Adama Mickiewicza. W muzeum mieliśmy okazję zobaczyć wiele interesujących eksponatów, takich jak rękopisy utworów, listy oraz pamiątki związane z życiem i twórczością poety. Wystawa była niezwykle bogata. Dowiedzieliśmy się o wpływie Mickiewicza na literaturę oraz o jego roli w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej. Lekcja ta pozwoliła nam poznać te fakty z życia poety, o których nie mówi się w szkolnej ławce.
Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Miejsce to zachwyca swoją architekturą oraz atmosferą historycznego serca Warszawy. Spacerując po malowniczych uliczkach, podziwialiśmy kolorowe kamienice, świąteczne dekoracje i chłonęliśmy atmosferę tego miejsca.
Na koniec dnia udaliśmy się do Teatru Polonia, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Cwaniary”. Przedstawienie było oparte na współczesnych tekstach Sylwii Chutnik, które poruszają ważne społeczne tematy w sposób słodko-gorzki. Mieliśmy okazję zobaczyć na scenie profesjonalną grę mistrzów sztuki teatralnej. Aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, a widownia nagradzała aktorów gromkimi brawami. Dowcipne dialogi, fantastyczna muzyka i niezapomniane piosenki warszawskich podwórek oraz znakomita choreografia sprawiły, że czas minął błyskawicznie. To było niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
Naszą wycieczkę, pełną wrażeń i nowych doświadczeń zorganizowała nasza polonistka pani Jolanta Duda, a opiekunem była pani Monika Rakowska.
Zdobyliśmy nową wiedzę o polskiej literaturze, historii oraz kulturze. Warszawa, ze swoją bogatą przeszłością i życiem kulturalnym, na pewno jeszcze nie raz przyciągnie nas swoim urokiem. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, a teraz czekamy na kolejną atrakcję edukacyjną.

DZIADY MICKIEWICZA MALOWANE PIASKIEM

Dnia 14 listopada uczniowie klas 1b, 2a, 2b, 2c, 3d, i 4c uczestniczyli w spektaklu malowanym piaskiem, prezentującym dramat ,,Dziady” cz. III Adama Mickiewicza. Sztuka teatralna przedstawiana przez teatr „Piaskowa Magia” odbyła się w naszym Koneckim Centrum Kultury. Na dużym ekranie za pomocą światła, piasku i cienia w połączeniu z nastrojową muzyką i głosem lektora powstała autorska interpretacja treści dzieła Adama Mickiewicza. Na oczach uczniów, artyści teatralni tworzyli piaskowe obrazy, wciągając obecnych w przedstawianą historię i rozwijając przy tym wrażliwość, wyobraźnie i kreatywne myślenie widzów. Uczestniczący w spektaklu uczniowie byli zachwyceni obejrzaną sztuką, która pozwoliła im zobrazować akcję tak ważnego polskiego dramatu i utrwalić jej treść.

Seminarium w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie

W dniu 7 listopada 2024 r. na zaproszenie dyrekcji i pracowników koneckiej biblioteki grupa młodzieży naszego liceum uczestniczyła w seminarium, podczas którego Jakub Kowalski przedstawił historię braci bliźniaków Bernarda i Ludwika Wiechułów. Opowiadał on również o genezie i kulisach pracy nad książką „Cichociemni od „Szarego”. Uczniowie zapoznali się z wystawą fotografii i ekspozycją pamiątek związanych z cichociemnymi. Następnie Marian Adamczyk, autor książki pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Czermnie: 1924-2024”wydanej przez ARSLIBRIS, opowiadał o grupie na portalu społecznościowym CZERMNO i POWIATKONECKI – HISTORIA, o popularyzacji historii lokalnej i źródłach pozyskiwania dokumentów. Organizatorzy spotkania młodzieży: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Wizyta w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i ”Chodzież” S.A

Dnia 20 listopada br. uczniowie naszego liceum biorący udział w projekcie Dziś Uczeń Jutro Student w ramach wizyt studyjnych i branżowych u pracodawców związanych z popularyzacją innowacyjnych technologii, odwiedzili Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i ”Chodzież” S.A.
Uczniowie poznali procesy tworzenia wyrobów porcelanowych zarówno w produkcji seryjnej jak i manufakturze. Mogli samodzielnie zmierzyć się z próbą odlewu i obróbką wyrobów. Na zakończenie każdy uczestnik mógł według własnej inwencji twórczej ozdobić swój kubek który otrzymał od fabryki porcelany. Było to świetne i niezapomniane doświadczenie.

Praktyczne warsztaty na UJK w Kielcach

Grupa 47 uczniów naszej szkoły skorzystała z dobrodziejstw laboratoriów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student odbyła praktyczne 3 godzinne warsztaty z chemii, fizyki i geografii.
Tematami chemików były: Analiza jakościowa kationów I-V grupy analitycznej – chemiczny detektyw i Węglowodory i ich jedno – i dwufunkcyjne pochodne – reakcje probówkowe.
Fizycy mogli przybliżyć sobie temat Światła i wzroku.
Zaś tematem geografów był: Lądolód ze skałą pod rękę.
Na koniec wszyscy wzięli udział w wykładzie z biologii: Wirusy: Niewidzialni władcy świata.
To był wspaniały naukowy dzień.

Niestandardowe doradztwo zawodowe – 2 dniowe plenerowe warsztaty interpersonalne.

W ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student pierwsza grupa 39 uczennic i uczniów naszej szkoły biorących udział w projekcie odbyła 2 dniowe plenerowe warsztaty interpersonalne z doradztwa zawodowego. Działanie polegało na dwudniowym wyjeździe (14-15 listopada 2024r.), gdzie uczniowie byli zakwaterowani w hotelu i pod okiem wysokiej klasy specjalistów odbywali zajęcia m.in. na tematy: Zarządzanie czasem i priorytetami vs. planowanie kariery, Ja i moje kompetencje –diagnozowanie predyspozycji ucznia, Komunikacja interpersonalna – dialogowość w relacji, prezentowanie zasobów własnych, Rozwój osobisty poprzez edukację – jak studia wspierają samopoznanie i budowanie pewności siebie.
Warsztaty były bardzo interesujące, pozwoliły rozpoznawać słabe i mocne strony i wzmocniły umiejętność lepszego kształtowania własnej kariery zawodowej.
To były świetnie i pożytecznie spędzone dwa dni.

XVI Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

15 listopada odbył się XVI Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej – stały punkt w kalendarzu naszych szkolnych wydarzeń, który corocznie dostarcza ogromnej dawki emocji. Konkurs, któremu towarzyszyła niezwykła atmosfera, był okazją nie tylko do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, ale także integracji między szkołami. W tegorocznej rekordowej edycji udział wzięło ponad 30 młodych utalentowanych wokalistów, których zmagania oceniało profesjonalne jury w składzie Marzena Kądziela, Marcin Wróbel, Joanna Szewczyk-Kędzior i Magdalena Kij.
Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla laureatów oraz wszystkich uczestników.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:
I Maciej Zieliński – Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Antoniego Hedy Szarego w Radoszycach
II Liliana Pietrzak – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich
III Maja Świercz – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie
Wyróżnienie Kacper Nowak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni zostali:
I Wojciech Misiowiec – ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie
II Maja Kwiecińska – II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich
III Amelia Grochala- I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich
Wyróżnienia: Marcel Młynarczyk – Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich oraz Katarzyna Ocetek I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
Organizatorami przeglądu były: Marta Pawłowska, Paulina Wydra, Katarzyna Baran, Agnieszka Walińska wraz z Anetą Karbownik.
Było nam niezwykle miło organizować i współuczestniczyć w tym wspaniałym koncercie.
Zapraszamy za rok!!!

Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim

Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim pod Patronatem Starostwa Powiatowego w Końskich
Serdecznie zapraszamy uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych do udziału w Powiatowym Konkursie wiedzy o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim, organizowanym przez naszą szkołę. Zgłaszajcie chęć udziału swoim nauczycielom historii do 5 grudnia.
Przygotowania już w toku, nagrody czekają.
Zgłoszenia do Konkursu należy wysłać na adres:
konkurshistoryczny1lokonskie@gmail.com
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym do szkół drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w Konkursie!
Organizatorzy: Mariusz Klocek, Renata Korabiewska, ks. Robert Krawczyk

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Ojczyzna moja wolna, wolna
Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada”
Słowa A. Słonimskiego stały się myślą przewodnią akademii, którą upamiętniliśmy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowo piękny moment w historii naszej szkoły, bo przecież wielu naszych absolwentów oddało życie walcząc i broniąc Niepodległej, o czy przypomina Tablica Pamięci w Auli im. Małachowskich.
Montaż słowno-muzyczny podzielony został na 2 części. W pierwszej Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu odczytał apel skierowany do młodzieży, w którym przypomniał słowa rotmistrza Pileckiego o obowiązkach Polaków, zwłaszcza młodych, wobec Ojczyzny, której ,,wolność nie jest dana raz na zawsze”. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film przypominający naszą historię. W drugiej części, po wprowadzeniu sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniu hymnu, nastąpiła część artystyczna, którą przygotował Szkolny Teatr Drakula. Nie zabrakło w nim wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Słowa naszych poetów przypominały o długiej i trudnej drodze wielu pokoleń Polaków do wolnej Ojczyzny. Była też odezwa Józefa Piłsudskiego wzywająca rodaków do walki, a słowa Romana Dmowskiego przypominały jaki obowiązek spoczywa na wszystkich Polakach .Pełna refleksji i zadumy akademia zakończyła się złożeniem kwiatów pod Tablicą Pamięci.
W historię Polski i jej walk o niepodległość wprowadzali nas konferansjerzy Ania Turalska i Karol Wiaderny. Piękna oprawa muzyczna to zasługa Szymona Śliwaka, Igi Grzelki i Basi Garlińskiej. Głos śpiewających wspierał chórek- Maja Musiałczyczk, Zofia Świercz, Zofia Pacak, Gabrysia Włoszczyńska. Adam Zieliński przemówił do publiczności jako Piłsudski, a Kamil Smolak na jedną chwilę został Romanem Dmowskim. Słowa narodowych wieszczy wybrzmiały z ust Karoliny Maciejczyk, Alicji Kowalskiej, Ewy Kopeć, Igi Domańskiej, Huberta Mączyńskiego , Kuby Kosa i Pawła Pachuca.
Dopełnieniem występu stała się dekoracja ,którą przygotowała i dopracowała w każdym calu Ada Grzelka.
Scenariusz, oprawa muzyczna to praca pań Jolanty Dudy, Anety Karbownik i Moniki Rakowskiej

Podsumowanie II Konkursu Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

W I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich w dniu 9 października 2024 r. odbył się II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych z powiatu koneckiego i cieszył się dużym zainteresowaniem. Poziom Konkursu był wysoki. Uczniowie zaprezentowali imponującą wiedzę. Zadania dotyczyły umiejętności, które wykraczały poza podstawę programową szkoły podstawowej.
Komisja konkursowa w składzie: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska zdecydowała
o przyznaniu następujących nagród:
I miejsce: Maja Gil
II miejsce ex aequo: Zofia Łukasik i Weronika Zabłotny
Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Jakubczyk, Alan Misiowiec, Antoni Centkowski
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom.
Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do opiekunów uczniów.

Kwesta na rzecz Hospicjum im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej

Po raz kolejny nasi uczniowie okazali swoją dobroć oraz życzliwość angażując się w działania na rzecz lokalnej społeczności. 👏💪 ❣️Dnia 1 listopada 2024r. uczennice z kl. 2C – Zofia Owczarek, Matylda Zamachowska oraz klasy 2D – Lena Olak, Maja Musiałczyk, Ewa Kopeć i Nikola Maleszak kwestowały w Końskich na cmentarzu parafialnym. Datki zbierane do puszek przeznaczone były dla Hospicjum im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. Opiekunowie: Urszula Kołodziejczyk, Paulina Wydra.

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 06.11. 2024 r. w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez ratownika medycznego p. Marcina Pytlosa.
Warsztaty odbyły się w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.
W warsztatach wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali szereg pytań, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o potrzebie, zasadach i przebiegu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Również nauczyciele skorzystali z możliwości uaktualniania posiadanej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy.
Taki sposób zdobywania nowych umiejętności pozwala na zastanowienie się nad nadrzędną wartością jaką posiadamy – życiem.
Organizacja i koordynacja warsztatów – Marlena Bernacka-Pluta.

II EDYCJA SPACERU ŚLADAMI ŻYDÓW KONECKICH

W niedzielę 20 października 2024 r. pod opieką pana Mariusza Klocka uczniowie naszej szkoły i członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego wzięli udział w drugiej edycji Spaceru śladami Żydów koneckich zorganizowanym przez panią Ritę Miernik. Tym razem spotkanie dotyczyło przemysłu i gospodarki. Wędrowaliśmy ulicą Fabryczną, Sportową, 1 Maja, Piłsudskiego, Łazienną i Starowarszawską. Zobaczyliśmy żydowskie odlewnie i lewitującą kuczkę.
Pięknie dziękujemy Pani Ricie Miernik za zaproszenie, poprowadzenie spaceru historycznego i przekazaną wiedzę.
Współorganizatorzy udziału młodzieży: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska.

Pierwszy sukces ,,Drakuli”

Występem na Pierwszym Powiatowym Święcie Szkól Ponadpodstawowych 11 października nasz Szkolny Teatr Drakula rozpoczął kolejny rok swojej działalności. Aktorzy-amatorzy w kolorowym pochodzie przemaszerowali ulicami miasta na czele naszej szkolnej społeczności. Nasze barwne stroje i oryginalne maski wzbudzały zainteresowanie przechodniów jak i samych uczniów. Z Placu Kościuszki przemaszerowaliśmy na boisko szkolne przy popularnym „Mechaniku”. To właśnie tam, na scenie mogliśmy zaprezentować naszą 10 minutową wizytówkę. Zostaliśmy powitani brawami przez kolegów i koleżanek z naszej szkoły. Było nam bardzo miło, poczuliśmy siłę i trema szybko minęła. Na scenie daliśmy z siebie wszystko. Przy dźwiękach walca z filmu „Noce i dnie” przedstawiliśmy historię Drakuli i pięknej Elżbiety na karnawałowym balu (scenariusz i dialogi to pomysł Ani i Karoliny). Swoje umiejętności zaprezentowali wszyscy członkowie zespołu. Było i strasznie, dzięki efektom specjalnym, i śmiesznie, gdy nachalny kochanek zostaje porzucony, a jedna z plotkar nie pozostała obojętna na wdzięki kochanka. W tak krótkim czasie zaprezentowaliśmy szkołę najlepiej jak potrafiliśmy. I było warto. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać nie tylko nasze umiejętności, ale też mocne strony naszego liceum.
Słowa podziękowania kierujemy w stronę rodziców Ani i Gabrysi, którzy służyli pomocą.
Przed nami kolejne wyzwania i realizacja nowych pomysłów. Przystępujemy do pracy.
Aktualnie koło liczy 18 członków. Liczymy, że dołączą do nas kolejni miłośnicy Melpomeny i „żywego słowa”.
Opiekę nad nami sprawują pani Jolanta Duda i pani Monika Rakowska.

Wykład i warsztaty na Politechnice Świętokrzyskiej

We wtorek 22 października br. uczniowie klas trzecich naszego liceum uczestniczyli w wykładzie i warsztatach na Politechnice Świętokrzyskiej. Działanie odbyło się w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student i miało na celu wsparcie uczniów w zakresie doradztwa zawodowego.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem z doradztwa zawodowego na temat: Metrolog – zawód przyszłości. Następnie uczniowie podzieleni na piętnastoosobowe grupy laboratoryjne uczestniczyli w ciekawych warsztatach: Pracownia rysunku odręcznego, Zaskakujący Excel, Uczenie maszynowe w języku R.
Po posiłku w uczelnianym bufecie, bogatsi o nowe doświadczenia i w dobrych humorach uczniowie wrócili do domu.

Wojewódzkie obchody Święta Edukacji Narodowej – nasi nauczyciele wśród nagrodzonych!

16 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorami wydarzenia byli Wojewoda Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty. Na uroczystość zaproszono kilkaset osób, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, aby uhonorować ich szczególne osiągnięcia edukacyjne i zaangażowanie w proces wychowawczy. Podczas uroczystości życzenia i podziękowania złożyli między innymi Paulina Piechna–Więckiewicz, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Polski, Piotr Łojek, Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Michał Skotnicki, Wicewojewoda Świętokrzyski. Uroczystość uświetnił wspaniały występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckego w Kielcach. Najbardziej uroczystym momentem wojewódzkich obchodów Święta Edukacji Narodowej było nagrodzenie zasłużonych nauczycieli. Wyróżnionych zostało aż siedmiu pedagogów z naszej szkoły:
Piotr Ciszek, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej
Sylwia Fidor, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Monika Mączyńska, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Ewa Młynarczyk – Wróbel, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Agnieszka Walińska, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Jolanta Duda, Złoty Medal za Długoletnią Służbę
Piotr Frąc , Srebrny Medal za Długoletnią Służbę.
Wszystkim wyróżnionym nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto, które przypomina nam, jak ogromną rolę odgrywa edukacja w rozwoju społeczeństwa. To również doskonała okazja, by podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom I LO im. KEN w Końskich za ich zaangażowanie, pasję oraz codzienną pracę na rzecz młodzieży. Z tej okazji w czwartek 10 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia pod hasłem „Nauka to piękno odkrywania”. Wszystkich zgromadzonych w Auli im. Małachowskich powitała pani dyrektor Marlena Bernacka – Pluta, kierując do całej społeczności szkolnej ciepłe słowa podziękowania. Pani dyrektor złożyła serdeczne życzenia nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, wyrażając jednocześnie swoje uznanie dla ich pracy oraz życząc wytrwałości i satysfakcji z wykonywanego zawodu. Serdecznych życzeń, płynących w kierunku pedagogów i pracowników szkoły, nie zabrakło również ze strony samorządu uczniowskiego. Po części oficjalnej i wręczeniu nagród profesorom nastąpiła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Sylwią Fidor, panią Ewą Młynarczyk – Wróbel oraz panią Anetą Karbownik. Wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć zabawny skecz parodiujący naszych nauczycieli. Trzeba przyznać, że uczniowie idealnie odegrali swoje role i scenka – pełna humoru – wywołała u wielu widzów śmiech. Uroczystość uświetnił występ wokalny w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów. Tegoroczne spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

Wycieczka do Krakowa

Dnia 09 października 2024r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Krakowa, w której uczestniczyły klasy 2A i 3D1. W poszukiwaniu literackich i historycznych śladów wyruszyliśmy na zwiedzanie dawnej stolicy Polski. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy widok na zakole Wisły. Tam przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego. Następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej- historycznego miejsca licznych koronacji i królewskich pogrzebów, o czym przekonaliśmy się zwiedzając krypty z królewskimi grobami. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży z zabytkowym Dzwonem Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyliśmy – Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską, Dzielnicę Uniwersytecką – Collegium Maius (najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami, Kościołem Mariackim oraz Sukiennicami . W Bazylice Mariackiej podziwialiśmy późnogotycki ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny dłuta Wita Stwosza. Z wieży Kościoła Mariackiego wysłuchaliśmy również hejnału. Dzięki wycieczce zorganizowanej przez nasze nauczycielki: Panią Ewę Młynarczyk- Wróbel, Panią Sylwię Fidor i Panią Paulinę Wydrę dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy, ale przede wszystkim doświadczyliśmy wielu niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

Wycieczka w Góry Stołowe

W dniach 2-4 października br. odbyła się trzydniowa wycieczka szkolna. W wyjeździe brali udział uczniowie klas: 2C, 2D, 3A, 3C, 3D i 3D1. Tym razem jako cel obraliśmy zachodnią część Polski. W pierwszym dniu odwiedziliśmy bajkowy zamek w Mosznej. Po dość długiej podróży w czasie której dopisywały humory, czekał nas odpoczynek w pokojach w ośrodku Lissa w Łężycy. Nie zabrakło też wieczornej dyskoteki ;-). Drugi dzień przenaczyliśmy na eskapadę górską. Na początek wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy w niezwykle tajemniczych Błędnych Skałach by potem przemieścić się do urokliwego Szczelińca Wielkiego. Zmęczeni trudami wyprawy a pełni wrażeń wróciliśmy do ośrodka na posiłek i odpoczynek w pokojach. Trzeci dzień to zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska czyli Wrocławia. Oprócz przepięknych zabytków miasta odwiedziliśmy również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczęśliwi, cali, zdrowi i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.
Czekamy na kolejne wyprawy.

Europejski Dzień Języków Obcych

W dniach 2 i 3 października 2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, które prowadziła pani Ania Kania z biblioteki publicznej w Końskich. Grupy języka angielskiego miały okazję uczestniczyć w tych zajęciach. Warsztaty były prowadzone w języku angielskim, co stanowiło doskonałą okazję do rozwijania umiejętności językowych uczniów. Podczas spotkań omawiano znaczenie nauki języków obcych oraz wielojęzyczność w Europie. Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, chętnie angażując się w ćwiczenia i dyskusje.

WOLONTARIAT W PAŃSTWOWYM MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

Z dumą informujemy, że w dniach 27 i 28 września 2024 r. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich i ich nauczyciele działali w ramach współpracy z Biurem Wolontariatu i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję wykonania bezinteresownej pracy w niełatwej przestrzeni poobozowej, poznania samego Muzeum od środka oraz spotkania interesujących ludzi.
Pobyt ten obejmował również zwiedzanie Miejsca Pamięci byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Kacorzyka, dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Ponadto w miejscowości Harmęże odwiedziliśmy ekspozycję Labirynty – klisze pamięci, stworzoną przez Mariana Kołodzieja, więźnia z pierwszego transportu do Auschwitz.
Uczniowie wzięli także udział w dwudniowych rekolekcjach Ora et labora pod kierunkiem księdza doktora Lucjana Bielasa.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie pracownikom Biura Wolontariatu i Centrum Edukacji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, leśnikom, Pani Paulinie Wydrze oraz członkom szkolnego wolontariatu.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

Akcja „Sprzątanie Świata”

W dniu 24 września 2024 roku uczniowie klas: 2 C i 3 D wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku przewodniczyło jej hasło „Na straży czystej Ziemi”. Młodzież ILO swoim działaniem objęła ulice Spacerową i Zachodnią, na których zebrano dość dużą ilość śmieci, segregowane były one od razu do odpowiednich worków. Podczas spaceru uczniom dopisywał dobry humor. Wspólne sprzątanie integrowało uczniów, którzy wzajemnie sobie pomagali, np. w dźwiganiu worków. Takie działania budują u młodzieży świadomość ekologiczną oraz inicjują działania na rzecz ochrony środowiska – sprzątanie śmieci oraz stosowanie selektywnej zbiórki odpadów. Uczniami podczas akcji opiekowały się nauczycielki I LO – Urszula Kołodziejczyk, Justyna Kacprzak – Serek, Renata Gałązka – Skowron.

II Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej

19 września 2024 r. odbył się II Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w lekcji historii w plenerze. Przemierzyliśmy 17 km szlakiem: Aleja Katyńska – cmentarz parafialny – Kamienny krzyż – Piekło – Niebo – Stadnicka Wola – Końskie. Choć trasa wydawała się krótka, okazało się jednak, że jest na niej wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z historii Polski. Uczniowie oddali hołd poległym bohaterom modlitwą i zapalając znicze. Zmęczeni wędrowcy zregenerowali swoje siły przy ognisku w rezerwacie przyrody Piekło Gatniki, piekli kiełbaski i podziwiali piękno przyrody. Do domu wracaliśmy w wyśmienitych humorach i pełni wrażeń.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariola Domagała i Mariusz Klocek

I miejsce w Konkursie Historyczno-Literackim „Ocalić od zapomnienia”

Diana Domaradzka z klasy IIB zajęła I miejsce w Konkursie Historyczno-Literackim „Ocalić od zapomnienia”.
15.09.2024 r. na leśnej polanie w Zgórsku koło Kielc, w pobliżu ścieżki prowadzącej do miejsca, gdzie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa dokonywali egzekucji żołnierzy, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego bohaterów, którzy zginęli za wolność Ojczyzny. Po przybyciu pocztów sztandarowych odprawiono Mszę Świętą w intencji poległych i odczytano Apel Pamięci, następnie kompania honorowa wykonała uroczysty marsz oraz oddała salwy honorowe na cześć ofiar.
Na zakończenie ceremonii rozdano nagrody zwycięzcom w Konkursie Historyczno-Literackim „Ocalić od zapomnienia. Jakie wydarzenie/wydarzenia z okresu II wojny światowej, które rozegrały się na terenie naszej małej świętokrzyskiej ojczyzny, musimy przechować dla przyszłych pokoleń”zorganizowanym przez Muzeum Wsi Kieleckiej / Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich i przeprowadzonym pod Patronatem Honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Diana Domaradzka, laureatka pierwszego miejsca, otrzymała wiele atrakcyjnych nagród.
Zwyciężczyni napisała pracę pod tytułem „Bandyckie miasto”, w której opisała rozbicie więzienia w Końskich przez żołnierzy z oddziału partyzanckiego Waldemara Szwieca ps. Robot.
Serdecznie gratulujemy Dianie i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunem merytorycznym uczennicy jest Renata Korabiewska

Rajd integracyjny uczniów klas I

W piątek trzynastego odbył się tradycyjny rajd integracyjny dla klas pierwszych. W tym roku udaliśmy się do pobliskiego Piekła, a trasa wyniosła około 8 km. Wyruszyliśmy spod budynku naszej szkoły i niewiele ponad 2 godziny później dotarliśmy do celu. Na miejscu pierwszoklasiści wzięli udział w licznych zabawach przygotowanych przez Samorząd uczniowski, zainaugurowanych tradycyjnym już tańcem naszej szkoły 'Belgijką’. Następnie uczniowie mogli zmierzyć się ze sobą w licznych konkurencjach, takich jak m.in. przeciąganie liny, wyścigu z jajkiem, Kalambury czy quizie z wiedzy ogólnej, które dostarczyły potężnej dawki emocji. Walka była bardzo wyrównana. Każda drużyna znalazła konkurencje, w których objęła przewagę nad przeciwnikami. A temu wszystkiemu nieustannie towarzyszyły moc uśmiechu i dużo dużo pozytywnych emocji. To była wspaniała okazja do sprawdzenia swoich możliwości oraz bliższego poznania się, co niewątpliwie udało nam się zrealizować.

Spacer w ramach „archeologii ekspedycyjnej”

Dnia 06.09.2024 roku odbył się spacer klasy 4c w ramach „archeologii ekspedycyjnej”. Wyprawę poprowadziła Wiktoria Bednarska, absolwentka naszej szkoły, a obecnie studentka V roku archeologii UŁ. Ekspedycję śladami społeczności polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej rozpoczęliśmy od lokalizacji na ul. Przemysłowej. W tym miejscu znajdowało się doświadczalne gospodarstwo w tym zachowany do dziś budynek „Pod Setką”, który został zbudowany z potłuczonych nagrobków żydowskich (macew). Gospodarstwo to zostało rozbudowane na polecenie Niemców. Następnie na ul. Koneckich Odlewników rozmawialiśmy o niewidocznym już, ale nadal istniejącym cmentarzu żydowskim w Końskich. Jego granice są niewidoczne, jednak znamy jego położenie. Idąc ulicą Warsztatową, wzdłuż muru rozmawialiśmy o wydarzeniach po jego drugiej stronie. W latach 1941-1943 na tym obszarze działał podobóz Stalagu XII C i Stalagu 367, utworzony przez niemieckiego okupanta. Przetrzymywano tam jeńców sowieckich i norweskich, a niektóre źródła wskazują, że również osoby cywilne i Żydów. Historycy podają, że w tym miejscu śmierć poniosło ok. 23 000 osób. Następnie w centrum Końskich zatrzymaliśmy się, aby opowiedzieć o „Masakrze w Końskich”, wydarzeniu z 12 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zgromadzili około 40-50 żydowskich mężczyzn na skwerze przy kolegiacie św. Mikołaja, zmuszając ich do wykopania grobów dla poległych żołnierzy Wehrmachtu. Podczas tej pracy byli oni brutalnie bici i maltretowani. W pewnym momencie doszło do chaotycznej strzelaniny, w wyniku której zginęło 22 Żydów. Po wojnie masakra ta zyskała międzynarodowy rozgłos, ponieważ utrwaliła je reżyserka filmowa Leni Riefenstahl, świadek tych tragicznych wydarzeń. Wracając ul. Strażacką poznaliśmy historię koneckiego getta. W getcie więziono około ok. 10 tys. osób, w tym dużą grupę przesiedleńców z Wielkopolski, Płocka i Łodzi. Do szkoły wróciliśmy pełni nowej wiedzy i wrażeń.

Klasowy Rajd Integracyjny Końskie – Sielpia

Nasza klasa 2 b wzięła udział w wyjątkowym rajdzie integracyjnym, wędrując malowniczą trasą z Końskich do Sielpii. Pokonaliśmy prawie 13 km, ciesząc się piękną przyrodą i świetną atmosferą. Las, który nas otaczał, sprzyjał rozmowom i wzajemnemu poznawaniu się z nową koleżanką Adą Wilk. Po dotarciu na plażę w Sielpii, spędziliśmy czas na zabawach i grach integracyjnych, które nie tylko dostarczyły nam mnóstwo śmiechu, ale też jeszcze bardziej nas zbliżyły. Na zakończenie naszego rajdu zjedliśmy pyszną pizzę, a pełni pozytywnej energii wróciliśmy busem do Końskich. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie w naszej pamięci! #RajdIntegracyjny #WspólneChwile #Zabawa #Natura #Sielpia

PIELGRZYMKA ROWEROWA DO CZARNEJ

5 września 2024 r. z okazji jubileuszu 25-lecia rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej uczniowie klas drugich i ich opiekunowie uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium w Czarnej.
Ksiądz Dariusz Zalewski, rektor wspólnoty pallotyńskiej, serdecznie nas powitał, następnie przybliżył historię kultu i świątyni Matki Bożej Wychowawczyni. Następnie poprowadził modlitwę, którą młodzież i opiekunowie objęli dyrekcję szkoły, nauczycieli, kapłanów, wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców.
Po spotkaniu w kościele uczestnicy pielgrzymki mogli odpocząć przy ognisku. Upieczone kiełbaski i inne smakołyki były pyszne.
W drodze nad naszym bezpieczeństwem czuwała Policja Wydziału Ruchu Drogowego. Bardzo dziękujemy.
Organizatorami byli: ksiądz Robert Krawczyk, Renata Korabiewska, Marta Pawłowska i Renata Jakubowska.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się dnia 2 września 2024r. o godzinie 9.00 na boisku szkolnym.
Informujemy również że Msza Święta inaugurująca rok szkolny 2024/2025 odbędzie się o godz. 8.00 w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Końskich.
Dyrekcja.

WOLONTARIAT W PAŃSTWOWYM MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

Z dumą informujemy, że w dniach 28 i 29 czerwca 2024 r. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich pracowała w ramach wolontariatu w niełatwej przestrzeni poobozowej. Uczniowie byli obecni wśród tych, którzy działają na rzecz świata odpowiedzialności za siebie i innych ludzi, tych mających świadomość wagi własnych decyzji i postaw. Daje to nadzieję, że pamięć o historii Auschwitz pozwoli przetrwać tym ważnym wartościom.
Nasz pobyt obejmował również zwiedzanie Miejsca Pamięci oraz ekspozycji Labirynty – klisze pamięci, stworzonej przez Mariana Kołodzieja więźnia pierwszego transportu do Auschwitz.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie pracownikom Biura Wolontariatu w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, leśnikom oraz naszemu absolwentowi Panu Mateuszowi Garbaczowi.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariola Domagała, Mariusz Klocek, Monika Mączyńska

Uroczyste podsumowanie konkursów literackich

14 czerwca bieżącego roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch konkursów organizowanych przez naszą szkołę: IX Powiatowego Konkursu Fotograficzno -Literackiego „Fotoinspiracje” -„Magia ukryta w starych przedmiotach” pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Starosty Koneckiego oraz VIII Powiatowego Konkursu Literackiego -„Bohater literacki jako podróżnik w czasie…” także pod patronatem honorowym Starosty Koneckiego.
Konkursy niezmiennie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, a napływające prace wyróżniały się ciekawą formą literacką. Na uroczyste wręczenie nagród zostali zaproszeni finaliści i wyróżnieni uczniowie szkół podstawowych, ich nauczyciele i rodzice.

Część oficjalną połączono z występem artystycznym licealistów. Atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostę Koneckiego Grzegorza Pieca zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła Pani Dyrektor I LO Marlena Bernacka – Pluta, Pani Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska oraz organizatorki konkursu: Ewa Młynarczyk – Wróbel i Sylwia Fidor.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie poświęcone Mieczysławowi Włodarczykowi

W dniu 14czerwca 2024 r. w ramach współpracy naszej szkoły z konecką biblioteką uczniowie klasy IIa uczestniczyli w spotkaniu z Panem Jarosławem Pązikiem, autorem książki „Do końca niezłomny. Mieczysław Włodarczyk ps. Dziadek, członek oddziału WiN sierż. Edwarda Szewczyka ps. Zawierucha”. Młodzież miała możliwość poznania losów bohatera, który nie chciał się zgodzić na sowiecki porządek w Polsce. W skupieniu słuchała o latach przeciwstawiania się nowej władzy i cierpieniach w więzieniach UB.W programie przewidziano też wspomnienia Grzegorza Włodarczyka o Ojcu i staraniach rodziny, aby ukazać prawdę o życiu koneckiego Żołnierza Niezłomnego.
Serdecznie dziękujemy za poruszające spotkanie.

WIZYTA w TEATRZE

Dnia 23 maja w Koneckim Centrum Kultury odbył się spektakl „Teatralne potyczki ” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
W sali widowiskowej zasiedli uczniowie naszego liceum – klasa: 1A, 1C, 2D, 2D1, 3B, 3C wraz z nauczycielami : Panią Katarzyną Bogacką ,Renatą Gałązką – Skowron, Renatą Korabiewską , Anetą Narożnicką oraz Anną Sęgą.
Ta komediowa sztuka dostarczyła nam wielu wrażeń i uświadomiła, że sceniczne „ ja ” autorów zupełnie odbiega od codzienności. Udział w spektaklu zorganizowała polonistka Pani Ewa Młynarczyk – Wróbel.

III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim

W czwartek, 6 czerwca br. odbył się III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim, do którego przystąpiło 21 uczniów. W szkolnej bibliotece Instytutu Goethego mamy wiele opowiadań. Spośród tytułów wybrany został kryminał: „Haifische in der Spree” Każdy z uczestników przeczytał fragment opowiadania w języku niemieckim. Jury w składzie: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik, Paweł Fidos nagrodziło uczestników w następujący sposób:
W kategorii klas pierwszych: I – Alicja Kowalska,
II- Aleksandra Gawrońska,
III – Julia Bosak
W kategorii klas drugich i trzecich:
I- Wojtek Walczyk,
II – Julia Rusiecka,
III- Oliwia Głodowska
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Zapraszamy do naszych kolejnych konkursów.

Wycieczka do Opinogóry

Za nami kolejny niesamowity dzień.
W czwartek 6 czerwca uczniowie naszej szkoły, klas drugich i trzecich pod opieką Pani Jolanty Dudy, Katarzyny Bogackiej i Ewy Kuzak wyruszyli na wycieczkę do Opinogóry.
Tego dnia mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe zbiory Muzeum Romantyzmu, poznając historię i dziedzictwo rodu Krasińskich. Stylizowane wnętrza, imponujące dzieła i architektura, fascynujące stroje, powozy, pamiątki, a naszą uwagę z pewnością przyciągnęły głośne i dostojne pawie znajdujące się obok. Mieliśmy czas, aby przespacerować się po alejkach parkowych z różnorodną roślinnością oraz zobaczyć krypty pod kościołem, w których spoczywają członkowie rodu Krasińskich. Na zakończenie w Dworze Krasińskich odbyliśmy lekcję dotyczącą czarnego romantyzmu, z której mogliśmy dowiedzieć się wiele na temat sztuki i kultury od średniowiecza po czasy współczesne.
Wycieczka była dla nas doskonałą okazją do integracji, możliwością na przyjemne pochłanianie wiedzy i poszerzanie horyzontów. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni, licząc na kolejną taką podróż.

Rozstrzygnięcie IX Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje”

Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty IX Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „ Fotoinspiracje” pod hasłem: „ Magia ukryta w starych przedmiotach” zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich i objęty patronatem honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach.
Pragniemy nadmienić, że tegoroczni finaliści naszego konkursu uzyskają wpis na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
W IX edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” jury przyznało:
I miejsce– Isabelle Bhatti, Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie, opiekun Pani Anna Dzierzgwa,
II miejsce –Anna Dąbrowska, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach, opiekun Pani Aneta Kijewska,
III miejsce– Zuzanna Makuch, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej, opiekun Pani Małgorzata Gil.
Wyróżnieni zostali również:
Weronika Zabłotny, Prywatna Szkoła Podstawowa w Końskich, opiekun Pani Beata Bąkowska,
Kamila Lewandowska, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach, opiekun Pani Aneta Kijewska,
Karol Tarasiński, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej, opiekun Pani Małgorzata Gil.
Wszystkim nagrodzonym oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Nadmieniamy, że w najbliższym czasie poinformujemy o terminie uroczystego wręczenia nagród.
Organizatorzy konkursu:
Sylwia Fidor
Ewa Młynarczyk – Wróbel

Rozstrzygnięcie VIII Powiatowego Konkursu Literackiego

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że został rozstrzygnięty VIII Powiatowy Konkurs Literacki pod hasłem: „Ulubiony bohater literacki jako podróżnik w czasie…”, zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich i objęty honorowym patronatem Starosty Koneckiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych powiatu koneckiego i miał na celu popularyzację różnych form literackich.
W VIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego jury przyznało:
I miejsce – Wiktoria Karbownik , Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich, opiekun
Pani Katarzyna Tymowska – Kowalska,
II miejsce – Weronika Kucharska , Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie,
opiekun Pani Agnieszka Dębowska-Ryś,
III miejsce – Maja Stasińska, Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie, opiekun
Pani Agnieszka Dębowska-Ryś.
Wszystkim nagrodzonym oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Nadmieniamy, że w najbliższym czasie poinformujemy o terminie uroczystego wręczenia nagród.
Organizatorzy konkursu:
Ewa Młynarczyk – Wróbel
Sylwia Fidor​

To były trzy wspaniałe dni…

To były trzy wspaniałe dni…
Za nami kolejna trzydniowa wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie głównie klas 3B i 1C, ale również 2B, 3A i 1D pod opieką Pani Marleny Bernackiej-Pluty, Renaty Gałązki-Skowron, Piotra Ciszka i Piotra Frąca .
Tym razem połączyliśmy ze sobą edukację historyczną – wizyta w muzeum Auschwitz, obcowanie na łonie natury z pięknem przyrody – wejście na Babią Górę oraz zwiedzanie miasta Krakowa.
27 maja o godz. 7.00 w wyśmienitych humorach, przy pięknej pogodzie zajęliśmy miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w kierunku Oświęcimia. Na miejscu powitali nas przewodnicy i niezwykle ciekawie w przejmujący dla tego miejsca sposób przedstawili nam historię II wojny światowej i holokaustu. Wizyta w Auschwitz i Birkenau uświadomiła nam ile zła może wyrządzić człowiek jeśli wyzbędzie się empatii, szacunku i godności. Jak ważna w życiu jest przyjaźń, poszanowanie i pomoc innym. Po zwiedzaniu nasz kierowca Pan Tomek zawiózł nas do miejsca noclegowego, ośrodka Diablak w Zawoi. Po pysznym jedzonku, które spożyliśmy w hotelu przyszedł czas na wieczorną przechadzkę nad wodospad Mosorny Groń. Byłą to niewielka zaprawa przed następnym dniem.
Wtorek również przywitał nas wyśmienitą pogodą i pośniadaniu zaopatrzeni w prowiant wyruszyliśmy na całodniową górską wyprawę. Swoje zmagania tego dnia zaczęliśmy od Przełęczy Krowiarki skąd przewodnik Pan Jacek przeprowadził nas przez górską przygodę. Na początku nie było łatwo. Rozpączeło się od dość stromego podejścia i chodź przychodziły chwile zwątpienia udało się osiągnąć pierwszy szczyt masywu Babiej Gory – Sokolicę 1367 m n.p.m.. Kolejnym pośrednim celem naszej wspinaczki był szczyt Kępa 1521 m n.p.m.. Kontynuując wyprawę przepięknej pogodzie i wspaniałych widokach, poznając roślinność dotarliśmy do Gówniaka 😉 – 1617m n.p.m, tutaj oprócz widoków mogliśmy zachwycać się między innymi sasanką alpejską pięknie porastającą zbocza gór, by za chwilę stoczyć bitwę na śnieżki 🙂 (tak, na zboczach północnych zalęgał jeszcze śnieg). Teraz wspinając się już po kamieniach przyszła pora na najwyższy szczyt masywu Diablak 1725m n.p.m. – to najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Trudy wspinaczki zostały wynagrodzone poprzez zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Tatr czy otaczające Beskidy. Warto było!!!. Zasłużony odpoczynek i zejście z góry odbyło się stromym szlakiem do Zawoi Markowej odwiedzając po drodze schronisko na Markowych Szczawinach i dzięki uprzejmości przewodnika Muzeum Turystyki Górskiej. Bardzo zmęczeni ale niezwykle szczęśliwi dotarliśmy na miejsce. Teraz smaczny posiłek, odpoczynek i pora na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie obyło się beż śpiewów.
Trzeci dzień to śniadanie, pakowanie bagaży i wyjazd w drogę powrotną do domu. Ale po drodze kolejne atrakcje. Odwiedziliśmy Suchą Beskidzką z pięknym parkiem i zespołem pałacowym. Oczywiście jedną z głównych atrakcji tej miejscowości jest Karczma Rzym w której to Pan Twardowski miał swoje zmagania z Mefistofelesem w słynnej balladzie Adama Mickiewicza. Teraz przyszła pora na Kraków. Dość spokojnie bo jednak zmęczenie po trudach poprzedniego dnia dawało się we znaki odwiedziliśmy Rynek, krótki spacer, czas wolny, posiłek i droga powrotna. Na miejsce dotarliśmy tuż przed godziną 20.
To były naprawdę trzy wspaniałe dni.


ZAPROSZENIE

Szkolne Kółko Teatralna „Drakula” serdecznie zaprasza wszystkich na casting, który odbędzie się w piątek, 24 maja br. podczas Dnia Otwartych Drzwi w sali nr 25 (drugie piętro). Osoby należące do kółka będą opowiadać o dotychczasowych przedsięwzięciach i możliwościach pracy. Zapraszamy osoby kreatywne i uzdolnione plastycznie. Liczymy na Waszą obecność i dobrą zabawę.
Będzie nam miło, jeśli znów zobaczymy się we wrześniu. Do zobaczenia!

Obchody DNIA EUROPY w naszej szkole

Obchody DNIA EUROPY w naszej szkole zostały zorganizowane dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie.
30 kwietnia Pani Anna Kania przeprowadziła warsztaty edukacyjne z uczniami klas: Ib i II c. Młodzi Europejczycy obejrzeli ciekawą prezentację, dyskutowali o bieżących sprawach poruszanych na forum UE m. in. o ekologii, nadmiernym konsumpcjonizmie i konieczności wprowadzenia regulacji dotyczących AI, a następnie wzięli udział w grywalizacji (kahoot). Zajęcia odbyły się w oparciu o materiały edukacyjne pozyskane od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Było merytorycznie, kolorowo i kreatywnie.
Świętując „Dzień Europy” upamiętniliśmy Deklarację Schumana, w której autor przedstawił wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie. Plan ten uważa się za zalążek Unii Europejskiej. Polska jest już od 20 lat jest w sercu demokracji europejskiej.
Organizatorzy: Anna Kania, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

Kolejne warsztaty w ramach projektu DUJS

Dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie Dziś Uczeń Jutro Student uczniowie naszego liceum po raz kolejny uczestniczyli w bardzo ciekawych i kreatywnych warsztatach na Politechnice Świętokrzyskiej.
Po zajęciach w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku gdzie nasi uczniowie wysłuchali wykładu i przeprowadzali badania z detektorami promieniowania, przyszła kolej na warsztaty na Politechnice Świętokrzyskiej.
Tym razem 30 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem Piotrem Ciszkiem udało się na zajęcia laboratoryjne gdzie zostali podzieleni na grupy i mogli poznać tajniki inżynierii odwrotnej, projektowania i modelowania 3D, zasad druku 3D czy kreatywnej obróbki fotografii.
Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i rozbudziły w wielu naszych licealistach pasję, dlatego czekamy z niecierpliwością na kolejne. A tych będzie u nas w szkole wiele, bowiem projekt będzie realizowany do 2027 roku i zawiera mnóstwo tego typu działań.
Już w czerwcu nasi uczniowie wyjadą do Sandomierza na trzydniowe plenerowe warsztaty z rysunku przygotowujące do egzaminów na architekturę.
Wychodzimy z ławek szkolnych, zwiedzamy laboratoria wyższych uczelni i centrów naukowych w całej Polsce, nabieramy doświadczenia i powoli stajemy się studentami już w liceum – tak oceniają to uczniowie.
A wszystkie działania prowadzone są nieodpłatnie w ramach projektu „Dziś Uczeń Jutro Student”.

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI I WYDARZENIAMI HISTORYCZNYMI

W ramach współpracy z Muzeum Polin społeczność naszej szkoły wzięła udział w Akcji Żonkile, której celem jest upamiętnienie 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie przypinali papierowe żonkile pracownikom i szkolnym kolegom. Ponadto klasy: III c, III a, I a, I d miały okazję uczestniczyć w seminarium z Panią Ritą Miernik, która przedstawiła niezwykle ciekawą prezentację multimedialną na temat losów społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej i jej życiu w getcie warszawskim.
W dniu 21 maja 2024 r. Pani Katarzyna Kucharska, pracowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach Filii w Końskich, przeprowadziła z uczniami klas: I b, I c i I d poruszające warsztaty na temat powstania w getcie warszawskim, Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz wybitnej lekarce i działaczce społecznej Alinie Margolis-Edelman. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest nadrzędną wartością, która jednoczy i pozwala lepiej rozumieć współczesność.
Organizatorki: Rita Miernik, Katarzyna Kucharska, Renata Korabiewska

III Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów klas I i II szkół ponadpodstawowych

Nasi uczniowie wzięli udział w III edycji Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I i II organizowanego przez ŚCDN we współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach, Katedrą Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Oddziałem Kieleckim Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Do finału zakwalifikowali się dwaj uczniowie, uczący się matematyki na poziomie rozszerzonym: Adam Domagała z klasy 2B i Alan Pluta z klasy 1B. Ich nauczycielami matematyki są Anna Młynarczyk i Ewa Kuzak.
Etap wojewódzki odbędzie się 15 maja 2024 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Życzymy powodzenia i liczymy na godne reprezentowanie szkoły w gronie finalistów.

Nasi uczniowie laureatami w Konkursie o Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej

24 marca na Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się uroczysta finałowa gala podczas której rozstrzygnięto konkurs „O Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej”. Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich w składzie Magdalena Salata, Wiktoria Skrobisz, Artur Rudalski i Jakub Kupis pod opieką Piotra Ciszka zajął pierwsze miejsce w kategorii Ekonomia i Zarządzanie.
Wspomniani uczniowie uzyskali tytuł laureata i mają zagwarantowane przyjęcie na studia z pominięciem tradycyjnego procesu rekrutacyjnego.
Oprócz tytułów uczestnicy otrzymali również atrakcyjne nagrody.
Udział w tym przedsięwzięciu był bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Pozwolił rozwinąć zainteresowania, poszerzyć wiedzę z dziedziny statystyki, przetwarzania danych, nabrać umiejętności i doświadczenia w tworzeniu projektu, pracy w zespole czy prezentacji na szerokim forum publiczności.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich.

Europejski Tydzień Młodzieży w naszej szkole

W dniach 16-17 kwietnia 2024r, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie oraz Polską Fundacją im. Roberta Schumana w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, w naszym Liceum odbyły się warsztaty z wolontariuszką Luise pochodzącą z Francji. Uczniowie w przystępny sposób poznali historię języka angielskiego i francuskiego. Było mnóstwo gier i quizów. Słuchacze odkryli wiele galicyzmów, czyli zwrotów zapożyczonych z języka francuskiego np. chapeau bas, deja vu czy passe’ oraz poznali najdłuższy francuski wyraz:  “hippopotomonstrosesquipédaliophobie”. To aż 35-literowy przysłówek, który oznacza fobię przed długimi wyrazami.  Co więcej, poznali francuskie tradycje oraz kulturę, a także stereotypy dotyczące Francuzów.
Językiem przewodnim był język angielski co umożliwiło uczniom rozwijanie kompetencji lingwistycznych oraz budowanie pewności siebie w przełamywaniu bariery językowej. Ponadto, podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z krajami Unii Europejskiej oraz możliwościami jakie oferuje Unia Europejska dla rozwoju uczniów. Louise swoją charyzmą zachwyciła słuchaczy oraz zachęciła do odwiedzenia Francji, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi.
W naszym Liceum odbyły się Spotkania z Parlamentem Europejskim „Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje” z koordynatorką projektu Panią Joanną Jendrośką. Młodzież w przystępny sposób zapoznała się z podstawowymi informacjami na temat Parlamentu Europejskiego, jak działa ten organ, jakie są jego kompetencje oraz kto może wziąć udział w nadchodzących wyborach. Podczas warsztatów uczniowie odkryli na kilku przykładach, że decyzje podejmowane w Parlamencie mogą mieć bezpośredni, konkretny wpływ na ich życie. Dodatkowo słuchacze uczyli się jak zbierać informacje, analizować je, formułować argumenty i uczestniczyć w merytorycznej dyskusji. Serdecznie dziękujemy za wizytę i przekazaną wiedzę. Czekamy na kolejne warsztaty.


Sukces w 46 Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej

19 kwietnia 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Końskich odbył się etap powiatowy 46 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn.: „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali Patrycja Dorotko – Darowska i Miłosz Jastrzębski. Zmagania składały się z dwóch części: testu jednokrotnego wyboru oraz pytań otwartych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wysokim poziomem wiedzy. W klasyfikacji szkół ponadpodstawowych I miejsce zajęła Patrycja Dorotko – Darowska, natomiast Miłosz Jastrzębski zajął miejsce III. Tym samym Patrycja zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 17 maja 2024 r. w Sichowie Dużym powiat staszowski. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY

16.04.2024 r. na zaproszenie pani Beaty Zasempy odwiedził naszą szkołę Pan Jean – Michel, Francuz
pochodzący z Normandii, który przedstawił prezentację multimedialną na temat swojego rodzimego regionu.
Informacje zawarte w prezentacji dotyczyły geografii, historii, gospodarki i życia społecznego Normandii.
Dzięki zamieszczonym zdjęciom, uczestnicy spotkania mogli podziwiać piękne zabytki, m. in. historyczne domy
i kościoły, pełnych uroku miasta i mniejsze miejscowości, a także niezwykłe widoki północnej części
Normandii, wyspę ze słynnym Mont Saint – Michel oraz klifowe wybrzeże nad kanałem La Manche i cudowne
plaże. Prezentacja wykonana przez Pana Jean – Michel’a bardzo podobała się uczniom. Dzisiejsze spotkanie
umożliwiło młodzieży obcowanie na żywo z kulturą francuską oraz ćwiczenie znajomości języka francuskiego.

AKCJA Żonkile 2024

Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile
organizowanej w ramach obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim przez
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyniki XXIII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „SPRACHDOKTOR” 2024

13 marca 2024 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w XXIII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „SPRACHDOKTOR” 2024.
Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami gramatyczno-leksykalnymi na poziomie zaawansowanym.
Wyniki konkursu:
w kategorii klas pierwszych:
Anna Turalska– 11. miejsce w województwie
Julia Bosak – 13. miejsce w województwie
w kategorii klas drugich:
Magdalena Szustak – 11. miejsce w województwie
Maja Bańburska – 12. miejsce w województwie
w kategorii klas trzecich:
Julia Rusiecka – 4. miejsce w województwie
Wojciech Walczyk – 5. miejsce w województwie
Natalia Kuleta – 9. miejsce w województwie
Opiekunowie:
Paweł Fidos, Renata Korabiewska, Izabela Popik, Danuta Zaborowska-Szymusik
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

POMAGAMY

W naszej szkole już po raz drugi w tym roku szkolnym uczniowie poprzez Szkolny Klub Wolontariatu zebrali kolejne serce pełne nakrętek dla Oliwki Nowek. Zbiory zostały przekazane 15 kwietnia mamie Oliwki. Zbiórkę nakrętek nadzoruje koordynatorka szkolnego wolontariatu pani Agnieszka Wąsala

ZAPROSZENIE do udziału w Powiatowym Konkursie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim.

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w Powiatowym Konkursie wiedzy o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim,
organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych z powiatu koneckiego.
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
ul. Kapitana Stoińskiego 4, 26-200 Końskie.
Zgłoszenia uczniów do Konkursu do 12 maja 2024 r.
Konkurs odbędzie się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich,
16 maja 2024 r. o 9:00. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 maja 2023 r. w naszej szkole.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w Konkursie!
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek, ks. Robert Krawczyk

regulamin konkursu .pdf

III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim

W czwartek, 11 kwietnia uczniowie klas czwartych przystąpili do III Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik, Paweł Fidos postanowiło przyznać: pierwsze miejsce ex equo Jadzi Kołodziej z kl. 4A i Wiktorowi Banasikowi z kl. 4C.
Drugie miejsce zajęła Paulina Dulewicz. Na trzecim miejscu znalazły się Malwina Ciszek z 4C i Roksana Kozubska z 4B.
W konkursie uczestniczyły także Karolina Skawińska, Martyna Durlik i Wiktoria Przepióra z klasy 4C. Gratulujemy Wam dobrej znajomości języka i oryginalnej interpretacji tekstu.

Mamy laureatów i finalistkę Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO

W dniach 8-9 kwietnia 2024 roku w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski.
Czworo naszych uczniów wywalczyło tytuł laureata uzyskując indeks na wybrane kierunki uczelni. Są to: Wiktoria Malkowska z kl. 4b, Maja Bańburska, Otylia Orman i Maciej Białek z kl. 2b.
Tytuł finalisty otrzymała Julia Majchrzak z kl. 3b. Finał polegał na sprawdzeniu wiedzy z zakresu geologii w formie testów pisanych w ciągu dwóch dni. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla uczestników gry terenowe i wycieczki.
Gratulujemy Wam wspaniałego sukcesu. Jesteśmy z Was dumni.

VIII Powiatowy Konkurs Literacki

I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych
do wzięcia udziału w VIII Powiatowym Konkursie Literackim. pod hasłem:
„Ulubiony bohater literacki jako podróżnik w czasie…
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin 2024

Wizyta w laboratoriach Uniwersytetu Łódzkiego

5 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach Dnia Otwartego na Wydziale Chemii oraz Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie mogli doświadczyć pracy w laboratorium naukowym, zobaczyć barwne efekty reakcji zachodzących w roztworach wodnych, odkryć fascynujący mikroświat kryształów, zobaczyć na własne oczy jak działają drukarki oraz biodrukarki 3D, samodzielnie wykonać proste preparaty kosmetyczne oraz porozmawiać z nauczycielami akademickimi. Na Wydziale Biologii i Ochrony środowiska mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu osteologii kręgowców, charakterystyki i identyfikacji czaszek; oceny lekowrażliwości drobnoustrojów w pigułce; tworzenia mikroskopowego preparatu okrzemkowego. Nie zabrakło quizów z nagrodami. Wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych zarówno pod względem naukowym jak i rozrywkowym.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY

Miło nam poinformować, że I LO w Końskich przy wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie nawiązało współpracę z Polską Fundacją im. Roberta Schumana. Nasza szkoła postanowiła włączyć się w dniach 15.04.2024 r. do 19.04.2024 r. w obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024 r. Będziemy gościć wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności oraz pracowniczkę Fundacji Schumana. Poprzez interaktywne zajęcia uczestnicy poszerzą swoją wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego. Zdobyta wiedza i umiejętności pomogą naszym uczniom w ich aktywizacji jako świadomych obywateli UE oraz zrozumieć wagę czynnego uczestnictwa w wyborach. Językiem spotkań będzie polski i angielski.

KONKURS KURATORYJNY „FOTOINSPIRACJE”

W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z powiatu koneckiego do wzięcia udziału w IX edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego pod hasłem: „ Magia ukryta w starych przedmiotach”.
Pragniemy nadmienić, że w tym roku szkolnym nasz konkurs znajdziecie Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach w wykazie konkursów wpisywanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
IX Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje”

„Dziady część III” w Koneckim Centrum Kultury

W piątek, 5 marca br. w Koneckim Centrum Kultury nasi uczniowie z koła teatralnego Drakula wystawili swoją debiutancką sztukę „Dziady część III”.
Na spektakl do sali widowiskowej przybyło wielu widzów. Młodzież naszego liceum przedstawiła dzieło Adama Mickiewicza na znakomitym poziomie artystycznym, wydobywając z utworu ponadczasowe wartości.

Występ na dużej scenie był bardzo udanym debiutem.
Gratulujemy całemu zespołowi oraz naszym polonistkom, Paniom Jolancie Dudzie i Monice Rakowskiej.

Powiatowe Zawody Piłki Siatkowej

W dniach 25 i 26 marca br. w hali sportowej uczniowie szkół ponadpodstawowych naszego powiatu uczestniczyli w rozgrywkach piłki siatkowej o puchar Starosty Koneckiego. W pierwszym dniu zawodów rywalizowały zespoły dziewcząt. Po rozegraniu wszystkich spotkań pierwsze miejsce zdobyła drużyna z ZSP Nr.3 „Ekonomik”. Nasz zespół uplasował się na II miejscu.

Dziewczęta zagrały w składzie: Julia Jakubowska, Natalia Kuleta, Natalia Klimas, Katarzyna Smołuch, Ala Wasilewska, Otylia Orman, Ada Wasilewska, Maja Bańburska, Wiktoria Ścisłowicz, Kinga Karbownik, Julia Gromek, Maja Lachowska. Wielkie brawa dla naszego zespołu!!!

W drugim dniu rywalizowały drużyny chłopców ze szkół Stąporkowa i Końskich. Chociaż nasz zespół finalnie nie znalazł się na podium, dziękujemy za sportową rywalizację i wolę walki. Do zobaczenia za rok podczas kolejnych zawodów.

Zostań dawcą szpiku!

W piątek 22 marca br. młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich miała możliwość posłuchać prelekcji edukacyjno-informującej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Akacja miała na celu uwrażliwienie środowiska szkolnego na potrzeby drugiego człowieka szczególnie chorego na nowotwory krwi.
Prelekcję wygłosili Pani Barbara Więcław oraz faktyczny dawca szpiku Pan Adam Wojnowski – przedstawiciele DKMS.

Szkolny Konkurs Historyczno – Literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”

W naszym Liceum odbył się Szkolny Konkurs Historyczno – Literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów naszej szkoły wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: Mariusz Klocek, Sylwia Fidor, Ewa Młynarczyk-Wróbel, Renata Korabiewska.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
Kategoria: historia (test):
I miejsce – Martyna Kot kl. 1A
II miejsce – Anna Turalska kl. 1B, Patrycja Zawodnik kl. 4C
III miejsce – Wiktoria Zatora kl. 1A
Wyróżnienia: Wiktoria Dębowska kl. 4D, Julia Juszyńska kl. 1A, Piotr Marczak kl. 4A, Bartłomiej Młodawski kl. 3A
Kategoria: literatura (opowiadanie)
I miejsce – Jakub Nowak kl. 1A
II miejsce – Klaudia Dąbrowska kl. 1A
III miejsce – Amelia Majchrzak kl. 2D1
Uczestnikom Konkursu i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach

15 marca na zaproszenie władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym, który został zorganizowany na Wydziale Humanistycznym tej uczelni. Nasz pobyt rozpoczął się od gry terenowej, podczas której poznaliśmy poszczególne budynki kampusu i ich funkcje. Uczestnicy otrzymali także 12 zadań do wykonania na czas.
Z przyjemnością informujemy, że nasza drużyna zajęła III miejsce w finale gry i zdobyła nagrodę. Podczas tych bardzo aktywnych zajęć dla uczniów, nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach „Stres i sen”, które były poświęcone technikom redukowania stresu.

Następnie grupy językowe uczestniczyły w wykładach i zajęciach warsztatowych. Nasi uczniowie z grupy języka rosyjskiego razem z Panią Agnieszką Kozubską na wykładzie: „Wiosna w kulturze wschodnich Słowian” poznali tradycje i obyczaje związane ze świętami Maslenica oraz z prawosławną Wielkanocą, rozwiązywali quiz językowy, kosztowali „kulicz”- czyli babę wielkanocną i ciasto „mrowisko”.

Grupa języka niemieckiego uczestniczyła w wykładzie „Motyw czarownic w górach Harz i Świętokrzyskich”. Pojawiły się nawiązania do literatury, religii, historii, a ćwiczenia językowe były tak różnorodne, że będziemy mogli je wykorzystać również na najbliższych lekcjach w szkole.
Drugi wykład, prowadzony przez prof. Hansa Giesena oraz Ralpha Arzta przybliżył nam różnice kulturowe narodów europejskich na przykładzie relacji międzyludzkich. Całości dopełniła piosenka „Aurelie” niemieckiego zespołu „Wir Sind Helden”
Pobyt na Uniwersytecie pozwolił sprawdzić umiejętności językowe w powiązaniu z szeroko rozumianą wiedzą o kulturze. Cieszymy się, że byliście aktywni, gratulujemy Wam wygranej i wspaniałego reprezentowania szkoły.
Opiekunki: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik.

Szkolne Koło Teatralne DRAKULA

W minioną środę, 13 marca br. w Auli im. Małachowskich aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego „Drakula” wystawili debiutancką sztukę „Dziady część III”. Grupie artystycznej przewodzi Filip Świercz, który zagrał główną rolę w widowisku. W zespole występują również: Maja Fidor, Wiktor Banasik, Gabriela Pałgan, Maria Gut, Karol Wiaderny, Iga Domańska, Kamil Smolak, Karolina Maciejczyk, Adam Zieliński, Anna Turalska, Kacper Sęga, Alicja Kowalska, Anna Dudek, Ewa Kopeć, Lena Olak, Maja Musiałczyk, Paweł Pachuc, Zofia Świercz.
O scenografię przedstawienia zadbały: Ada Grzelka, Kasia Cuper i Julia Styś.
Koło powstało z inicjatywy uczniów, którzy debiutowali na naszej scenie podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w październiku ubiegłego roku. Wówczas dali występ dla szerszej publiczności.
Nasza młodzież jest ambitna i potrafi bardzo dobrze ze sobą współpracować. Grupa chce przygotowywać nowe spektakle i ma w planach występy publicznie.
Opiekunki, panie Jolanta Duda i Monika Rakowska, nie kryją dumy ze swoich uczniów, cieszą się i wspierają ich w działaniach artystycznych.
Na tym występie na pewno się nie skończy. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego ma zapał i wielkie ambicje. Być może w przyszłości zobaczymy grupę „Drakula” na deskach nowej sali widowiskowej w Koneckim Centrum Kultury.

„Mały Książę” po angielsku

11 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w innowacyjnym przedstawieniu teatralnym.
Na zaproszenie naszych nauczycieli języka angielskiego przyjechał do nas zespół teatralny FuturArt. Tworzą go aktorzy z Warszawy oraz Krakowa i Częstochowy. Zespół, który mieliśmy przyjemność gościć na naszej auli, wystawił sztukę 'Mały Książę’ w wersji anglojęzycznej.
W opinii naszych widzów to bardzo ciekawy pomysł i doświadczenie, które wspomaga proces nauki języka obcego poprzez rozrywkę. Serdecznie dziękujemy aktorom za piękne widowisko i niesamowitą oprawę wizualno-dźwiekową.

Wizyta w Areszcie Śledczym w Kielcach

W dniu 6 marca klasa 3c wraz z wychowawcą Moniką Rakowską i Panią pedagog Julitą Dzwonek odbyła wycieczkę do Aresztu Śledczego w Kielcach.

Po przybyciu na miejsce przed wejściem do środka zakładu przeszliśmy przez dokładną kontrolę. Funkcjonariusz służby więziennej, który oprowadzał nas po terenie zakładu, opowiedział jak to wygląda „od środka”. Po rozmowie udaliśmy się wraz z funkcjonariuszem na oddział do pustych cel, gdzie przebywają osadzone, następnie zatrzymaliśmy się w świetlicy więziennej.
Tam mieliśmy możliwość rozmowy z osadzoną, zadać jej pytanie, jak spędza dzień w zakładzie, co jest dla niej trudne, za czym za kim tęskni. Skazana chętnie odpowiadała na nasz pytania. Wycieczka miała cel edukacyjny. Ukazała uczestnikom, że za swoje czyny trzeba ponosić konsekwencje, ale również przybliżyła funkcjonowanie ośrodka i zachęciła do wstąpienia w szeregi służby więziennej.

Spotkanie z wolontariuszami

5 marca, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną, nasza szkoła miała ogromną przyjemność gościć fantastycznych wolontariuszy z Białorusi i Zimbabwe, działających na rzecz Fundacji Sempre a Frente (zawsze do przodu) z Lublina, której głównym założeniem jest wspieranie dzieci i młodzieży w zdobywaniu kluczowych kompetencji społecznych oraz procesu osiągania samodzielności.
Nasi uczniowie mieli okazję odbyć niesamowitą podróż kulturową po najważniejszych zakątkach, tradycjach oraz smakach tych krajów. Wolontariusze, Szymon z Białorusi i Vena z Zimbabwe, przekazywali młodzieży wiedzę kulturową, ale także dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i uczuciami związanymi z podróżami między narodami, jak i życiem w swoich ojczystych krajach, pozostawiając uczniów z wieloma refleksjami.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, nawiązując interakcje w języku angielskim, wykonując zadania, a nawet rywalizując w interaktywnych quizach.
Wizyta dostarczyła nie tylko walorów edukacyjnych, ale przede wszystkim społecznych, opartych o niezwykle ważne we współczesnym świecie wartości, takie jak szacunek, tolerancja, przyjaźń i otwartość na różnorodność.
To był żywy, wspaniały, kolorowy dzień, który nie tylko dostarczył nam wszystkim dużej dawki wiedzy, ale poszerzył horyzonty oraz wzbogacił tak cenne umiejętności interakcji ponad podziałami.
Organizatorkami spotkań były: Marta Pawłowska, Renata Korabiewska, Paulina Wydra i Anna Kania z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie

Uniwersytet Edukacji Obywatelskiej

W dniu 28.02.2024 r. nasi uczniowie, po raz trzeci, wzięli udział w zajęciach Uniwersytetu Edukacji Obywatelskiej zorganizowanych przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
Tym razem wysłuchali wykładu dr Witolda Sokały dotyczącego problemu migracji we współczesnym świecie oraz uczestniczyli w dyskusji na ten temat. Opiekunowie: Mariola Domagała, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek.

V Powiatowy Marsz – Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

W dniu 02 marca 2024 r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Powiatowym Marszu – Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniom towarzyszyli Dyrektor Szkoły Marlena Bernacka-Pluta oraz nauczyciele Piotr Ciszek, Piotr Deszczyński, Renata Gałązka-Skowron i Renata Jakubowska. Każdy powiatowy marsz w szczególny sposób upamiętnia kilka postaci ważnych dla regionu. W tym roku, w krótkim rysie historycznym przybliżone zostały postacie Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, Tadeusza Bartosiaka ps. „Tadeusz”, a później „Wilk” oraz Tadeusza Krajewskiego ps. „Grom”.
Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli marsz otrzymali pamiątkowe medale i certyfikaty.

Chronimy przyrodę

W dniu 26.02.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez Panią Paulinę Pytlos, pracownika Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Tematem spotkania były formy ochrony przyrody w naszym województwie.

Organizatorkami spotkania były Panie Dorota Pałgan i Julita Dzwonek.

Zaproszenie do udziału w Szkolnym Konkursie Historyczno-Literackim „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”

Serdecznie zapraszamy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich do udziału w szkolnym konkursie poświęconym pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ramach konkursu uczestnicy napiszą krótkie opowiadanie „Żołnierze Wyklęci – historia, która mnie poruszyła” oraz wypełnią test historyczny. Wszyscy zainteresowani zgłoszą się do Pana Mariusza Klocka (osobiście lub poprzez Librus) w terminie do 27 lutego 2024 r.
Ogłoszenie wyników nastąpi 4 marca 2024 r.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną przez Librus.
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy: RenataKorabiewska, Mariusz Klocek, Ewa Młynarczyk-Wróbel i Sylwia Fidor.

Warsztaty historyczne

W dniu 31 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym spotkaniu, które odbyło się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Głównym tematem przeprowadzonych zajęć było przybliżenie młodzieży najważniejszych wiadomości o historii i funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Niezwykle ciekawe zajęcia, pełne różnorodnych form dydaktycznych, przeprowadziła Pani Anna Kania. Uczniowie, biorący udział w spotkaniu, zapoznali się m.in. z prezentacją pt. „Unia Europejska. Nasz Wspólny Europejski Dom” oraz aktywnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich grach edukacyjnych. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe warsztaty historyczne.
Organizatorzy: Anna Kania, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI I MIEJSCAMI HISTORYCZNYMI

W dniu 26stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Jest to cykl zajęć innowacji pedagogicznej, której celem jest popularyzowanie wiedzy o losach naszych rodaków, o regionie koneckim oraz krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Pani Magdalena Weber przybliżyła uczniom klasy 2A sylwetkę błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego omawiając poruszającą prezentację pt. „Błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski – patron powiatu koneckiego”. Serdecznie dziękujemy za wspaniały wykład.
Organizatorki seminarium: Magdalena Weber i Renata Korabiewska

Turniej siatkówki chłopców

Dnia 23.01 odbyły się międzyklasowe zawody w siatkówkę chłopców. W turnieju uczestniczyły zespoły z poszczególnych klas, z których najlepsze miejsca zajęli:
I miejsce – klasa 3 B
II miejsce – Klasa 4A
III miejsce – Klasa 4BC
Najlepszym zawodnikiem turnieju został: Wojtek Obara z klasy 3B
Dziękujemy wszystkim za doping i wzięcie udziału w turnieju!

XIII Noc Biologów na UJK

W dniu 12 stycznia 2024 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich pod opieką pani dyrektor Marleny Bernackiej-Pluty, pani Justyny Kacprzak-Serek i pani Renaty Gałązki -Skowron uczestniczyli w XIII edycji Nocy Biologów pod hasłem „Tajemnice życia od komórek do biosfery ” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tuż przed godziną 17.00 nastąpiło oficjalne powitanie uczestników tego wydarzenia przez prof. dr. hab. Stanisława Głuszka oraz organizatorów i pracowników UJK.
Pani dyrektor Marlena Bernacka-Pluta złożyła na ręce pana rektora serdeczne podziękowania za umożliwienie uczestnictwa w wielu interesujących warsztatach, wykładach i laboratoriach, które z pewnością rozwijają zainteresowania naukami biologicznymi naszych uczniów.
Uczniowie klas IC,2D,2D1 i 4C podczas zajęć na UJK zostali podzieleni na grupy i mieli możliwość wyizolować DNA, uczestniczyć w zajęciach z biologii komórki, w warsztatach dotyczących życia owadów, a także przeprowadzić sekcję ryby oraz dysekcję serca.
film z Nocy Biologów

Osiągnięcia uczniów w semestrze I roku szkolnego 2023/2024

W mijającym półroczu nasi uczniowie reprezentowali I LO w wielu konkursach i olimpiadach:
W II etapie XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki i geografii reprezentować nas będą Kacper Górecki, Mateusz Kamiński i Wiktoria Malkowska, o czym pisaliśmy w odrębnej wiadomości.
W etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny –uczestniczyło 17 uczniów.
Adam Domagała z kl. 2B otrzymał dyplom za uzyskanie dobrego wyniku – opiekun p. Anna Młynarczyk.
W ramach projektu „Matematyczna Liga Mistrzów” w szkolnym etapie „Meczu Matematycznego” wzięło udział 25 uczniów. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Natalia Pękala kl. 2C, Patrycja Struzik kl. 2C, Anna Dudek kl. 1D, Marcelina Grzela kl. 1D, Julia Rusiecka kl. 3A, Wiktoria Stachurska kl. 3A opiekunowie: p. Ewa Kuzak, p.Monika Mączyńska.
Podczas szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Plastycznego „Matematyczne (O)pole”, prace wykonało 15 uczniów. Praca Natalii Orman z kl. 4D została wybrana jako najlepsza i przesłana do etapu ogólnopolskiego – koordynatorem konkursu jest p. Marta Kotusiewicz
11 stycznia br. odbył się szkolny etap VIII Memoriału Urszuli Marciniak (łamigłówki diagramowe), który koordynuje p. Marta Kotusiewicz.

Do XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego przystąpiło 42 uczniów, a w etapie wojewódzkim uczestniczyli:
Wojciech Szkurłat kl. 2A – opiekun p. Jolanta Duda
Apolonia Cacek kl. 2D -opiekun p. Sylwia Fidor

Uczniowie klasy 4A przystąpili do eliminacji szkolnych Olimpiady Wiedzy o Prawie oraz Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – opiekun p. Mariola Domagała
W szkolnym konkursie literacko – plastycznym z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, wyróżnienie otrzymał Miłosz Jastrzębski kl. 3B.
W Konkursie Wiedzy o Prawach Człowieka laureatami zostali: Weronika Żurawska, Wojciech Szkurłat, Daniel Kucharski, Paweł Sopata, Amelia Wołczyk – uczniowie kl. 2A – opiekun p. Mariola Domagała.

Corocznie organizujemy Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej.
W kategorii szkółponadpodstawowych nasza uczennica Julia Jakubowska z kl. 4C zajęła I miejsce – opiekun p. Agnieszka Wąsala, Amelia Grochala kl. 3C – uzyskała wyróżnienie – opiekun p. Agnieszka Gąszcz.
W grudniu odbył się VII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego, do którego przystąpiło 32 uczniów z klas 1 – 4. Laureatkami konkursu zostały: Anna Ściubeł kl.3B – I miejsce, Elżbieta Kotras kl. 3B – II miejsce, Kinga Biniek kl. 4C– II miejsce, Julia Bosak kl. 1B – III miejsce, Martyna Durlik kl. 4C– III miejsce – opiekunowie p. Danuta Zaborowska –Szymusik i p. Paweł Fidos
W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „JERSZ Deutschfreund” uczestniczyło 17 uczniów z naszej szkoły. Anna Turalska uzyskała najlepszy wynik w kategorii klas I (94 miejsce w kraju (ponad 2000 uczestników) i 24 w województwie (na 221 uczestników) – opiekun p. Danuta Zaborowska – Szymusik,
Kamil Smolak- dyplom za najlepszy wynik w klasach drugich (100 miejsce w kraju i 13 miejsce w województwie), a Julia Tarnawska najlepszy wynik w klasach trzecich – opiekun p. Izabela Popik, p. Renata Korabiewska i p. Paweł Fidos.

W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Żywieniu wzięło udział 10 uczniów z kl. 4C, a do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice z kl. 4C: Malwina Ciszek i Maja Fidor – opiekun p. Marlena Bernacka – Pluta i p. Urszula Kołodziejczyk
W grudniu 2023 r. odbył się etap szkolny 31. Olimpiady Zdrowia PCK. Udział wzięło 7 uczniów. Największą liczbę punktów zdobyła uczennica kl. 3C Martyna Kacprzak i zakwalifikowała się do etapu rejonowego.
9 stycznia odbył się szkolny etap Olimpiady Ekologicznej, do której przystąpiło 34 uczniów – olimpiadę koordynuje p. Urszula Kołodziejczyk.

W tym półroczu nie zabrakło aktywności fizycznej. W Powiatowych Zawodach w Piłkę Koszykową dziewcząt nasza drużyna zajęła miejsce 3 – opiekun p. Renata Jakubowska
Podczas Powiatowych Zawodów w Piłkę Koszykową chłopców naszej reprezentacji przypadło IV miejsce – opiekunowie p. Piotr Deszczyński, p. Kuba Kos
W Turnieju Grudniowym Trójek Piłkarskich naszą szkołę reprezentowali uczniowie Jakub Turalski kl. 3A, Kacper Pakuła kl. 4A, Filip Wasik kl. 4B, Igor Wasik kl. 4B, Kacper Siudak kl. 4B, opiekun – p. Kuba Kos Drużyna zajęła 3 miejsce.
Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników i ich opiekunów. Trzymamy kciuki i wierzymy, że będziecie rywalizować w kolejnych edycjach konkursów i olimpiad.

Z wizytą na Politechnice Świętokrzyskiej

W wyniku podpisanego w grudniu ubiegłego roku porozumienia w sprawie patronatu naukowo- dydaktycznego Politechniki Świętokrzyskiej nad I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich, grupa 29 uczniów z naszej szkoły zwiedziła laboratoria naukowe tej wyższej uczelni.
W minioną środę, 10 stycznia 2024r. o godzinie 8.00 pod nasze liceum podjechał „Polibus”. Jest to specyficzny autobus będący jednocześnie laboratorium do przeprowadzania badań dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Tym razem jednak posłużył nam jako wygodny środek transportu na kielecką uczelnię.
Już na miejscu nasi uczniowie mogli zwiedzić laboratoria i wziąć udział w doświadczeniach na wybranych wcześniej zgodnie z zainteresowaniami wydziałach: automatyki, robotyki i informatyki oraz inżynierii środowiska. Zarówno świetnie wyposażone laboratoria jak i doskonale poprowadzone zajęcia przez tamtejszą kadrę dydaktyczną wywarły bardzo dobre wrażenie na naszych uczniach. Wszyscy mogli sprawdzić możliwości zastosowań VR, odwiedzić profesjonalne serwerownie, zapoznać się z tajnikami tworzenia robotów marsjańskich, a także poznać praktyczne zastosowanie urządzeń energii odnawialnej czy kamery termowizyjnej.
Był to bardzo dobrze spędzony dzień, a niebawem kolejne wizyty.

Sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH

Z przyjemnością informujemy, że do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki zakwalifikowali się uczniowie klasy 4A: Kamiński Mateusz oraz Górecki Kacper. W tej samej olimpiadzie w części geograficznej do drugiego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy 4B Wiktoria Malkowska. Gratulujemy uczniom i opiekunkom: p. Monice Mączyńskiej i p. Dorocie Pałgan. Trzymamy kciuki za Wasze sukcesy w kolejnych konkursach i olimpiadach.

Przedświąteczna edukacja kulturowa z Europejskim Korpusem Solidarności

W dniach 19 i 20 grudnia 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Końskich gościliśmy Evgenię z Ukrainy oraz Svetlanę z Armenii działające w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności – unijnego programu promującego wartości europejskie, demokrację i solidarność społeczną. Wolontariuszki przeprowadziły ciekawe spotkania z uczniami, zachęcały do wzięcia udziału w programie Erasmus+ oraz przedstawiły interesujące prezentacje na temat swoich ojczyzn. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę jak również doskonalili umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Zaskoczeniem była informacja, że Yerevan (stolica Armenii) nazywany jest „pink city” ze względu na unikalne różowe zabarwienie budynków. Co więcej, będąc w Armenii nie zdziwi nas już „lavash” – tradycyjny chleb, którym zajadają się Ormianie. Evgenia pokazała zebranym video z wymagającym dużych umiejętności tańcem ukraińskim, wykonywanym przez mężczyzn. Mowa o hopaku – tradycyjnym tańcu ludowym w Ukrainie. A to tylko niektóre z ciekawostek, o których dowiedzieliśmy się dzięki wolontariuszkom. Ponadto licealistki zrobiły niespodziankę Evgenii i Svecie – dziewczyny przedstawiły im krótką prezentację o Polsce. Na pożegnanie wolontariuszki degustowały smaczne polskie kanapki oraz kultowe „Prince polo”. Organizatorkami spotkań były: Paulina Wydra, Marta Pawłowska, Renata Korabiewska oraz Anna Kania z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.

Kolejne działanie na rzecz lepszej edukacji w naszym liceum!

Pod koniec grudnia 2023r. Dyrekcja naszej szkoły podpisała porozumienie z władzami Politechniki Świętokrzyskiej którego efektem będzie objęcie I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich patronatem naukowym przez wspomnianą wyższą uczelnię.
Konsekwencją tych działań będą m.in. wizyty naszych uczniów na wykładach i uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych Politechniki Świętokrzyskiej.
Pozwoli to niewątpliwie uczniom naszej szkoły poszerzyć horyzonty, zapoznać się i nabrać doświadczenia w specyfice dalszej edukacji na uczelniach wyższych.
Politechnika Świętokrzyska posiada bardzo szeroką ofertę edukacyjną na wysokim poziomie.

Szkolne Jasełka

w czwartek, 21 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gdy wszyscy czekamy i radujemy się z narodzin bożego dzieciątka, w naszej szkole odbyły się jasełka pt. „Misterium Ciemności i Światła”. Całość przygotowała s.Agnieszka Ferensztajn z uczniami klas pierwszych.
Po przedstawieniu pani dyrektor Marlena Bernacka -Pluta złożyła wszystkim życzenia świąteczne, do których dołączył z opłatkiem ks. Robert Krawczyk.

Anglojęzyczne Warsztaty Literackie

15 i 19 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w pierwszej serii cyklicznych spotkań w ramach „Anglojęzycznych Warsztatów Literackich” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Inicjatorkami tego projektu są Anna Kania oraz Marta Pawłowska. Jest to cykl zajęć, których celem jest propagowanie nauki języka angielskiego poprzez czytelnictwo w tym języku. Warsztaty prowadzone są całkowicie w języku angielskim z wykorzystaniem różnych metod dydaktycznych oraz narzędzi interaktywnych. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z szeroką ofertą książek anglojęzycznych, które dostępne są w bibliotece. Znajdziemy tam również „graded readers”, a więc publikacje dostosowane do poziomu umiejętności językowych czytelnika.

Zawody Mikołajkowe

Dnia 14.12 odbyły się międzyklasowe mikołajkowe zawody w siatkówkę dziewcząt. W turnieju wzięło udział 8 zespołów podzielonych na 3 grupy z których wyłoniono następujące miejsca:
I miejsce – Nauczyciele
II miejsce – Klasa 4c
III miejsce – Klasa 2b
Najlepszą zawodniczką turnieju została: Natalia Kuleta z klasy 4c
Dziękujemy wszystkim za doping i wzięcie udziału w turnieju.

Projekt edukacyjny „Dziś Uczeń – Jutro Student”

13 grudnia 2023 roku był bardzo ważnym dniem dla naszego liceum. Pani Dyrektor Marlena Bernacka-Pluta i Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba oraz Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek podpisali porozumienie o współpracy w ramach projektu DZIŚ UCZEŃ-JUTRO STUDENT.
Podpinane porozumienie zaowocuje szeregiem działań wspierających kierowanych do uczniów naszej szkoły. Będą należały do nich między innym dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z przedmiotów: matematyka, fizyka, informatyka, chemia, biologia, geografia, język angielski. W ramach projektu dla naszych uczniów będą organizowane liczne wyjazdowe spotkania, wykłady, zajęcia laboratoryjne, doradztwo zawodowe, festiwale naukowe odbywające się na wspomnianych uczelniach wyższych i prowadzone przez nauczycieli akademickich.
Współpraca została podpisana na lata 2023-2027 i będzie obejmowała wsparcie dla uczniów klas 3 i 4 w tych latach nauki. Pierwsze zajęcia ruszą już niebawem.
Wszystkie formy wsparcia włącznie z wyjazdami i zakupem potrzebnych materiałów będą nieodpłatne dla naszych uczniów, a ich finansowanie będzie odbywało się w ramach projektu „Dziś Uczeń – Jutro Student”.
Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, której udało się wziąć udział w tak znaczącym dla edukacji projekcie. Dzięki temu nasi uczniowie mają okazję zasmakować zajęć studenckich już w liceum, poszerzyć swoje horyzonty i pokierować własnym rozwojem.
Szczegółowe informacje o realizacji projektu „Dziś Uczeń – Jutro Student” można znaleźć na stronie: https://tu.kielce.pl/start/uczelnia/projekty-ue/dzis-uczen-jutro-student/

Seminarium w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie poświęcone błogosławionemu księdzu Kazimierzowi Sykulskiemu

W dniu 11 grudnia 2023 r. na zaproszenie pracowników koneckiej biblioteki oraz w ramach innowacji pedagogicznej grupa młodzieży naszego liceum uczestniczyła w seminarium, którego bohaterem był błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski. Pani Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej przybliżyła sylwetkę duszpasterza demonstrując wzruszającą prezentację pt. „Błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski – patron powiatu koneckiego”. Następnie Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej przedstawił unikalną kolekcję fotografii i korespondencji osobistej kapłana, którą biblioteka nabyła od kolekcjonera. Uczniowie w skupieniu i z zaciekawieniem wysłuchali wykładu i zapoznali się z odkrytym zbiorem.
Organizatorzy spotkania młodzieży: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska.

„Uniwersytet Edukacji Obywatelskiej”

W dniu 13 grudnia 2023 r. grupa młodzieży naszego liceum, obok uczniów wielu świętokrzyskich szkół średnich, wzięła udział w zajęciach „Uniwersytetu Edukacji Obywatelskiej” zorganizowanych przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajęcia składały się z wykładu dr Tomasza Gajewskiego pt. „Anatomia kryzysu na Bliskim Wschodzie” oraz dyskusji. Dr Gajewski przybliżył dzieje konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przedstawił wpływ państw trzecich, a także omówił możliwe scenariusze zakończenia walk trwających w Strefie Gazy. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, następnie przystąpili do zadawania pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
Opiekunowie: Mariola Domagała, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

Seminarium w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie poświęcone Cezaremu Chlebowskiemu

W dniu 05 grudnia 2023 r. na zaproszenie pracowników koneckiej biblioteki oraz w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w seminarium, którego bohaterem był Cezary Chlebowski. Dyrektor Biblioteki Dariusz Kowalczyk przybliżył sylwetkę pisarza i jego twórczość, w tym najbardziej znaną publikację: „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. Podkreślił, że autor był zaangażowany w upamiętnienie Jana Piwnika „Ponurego”. Mówił, że Cezary Chlebowski pisał prawdę o żołnierzach Armii Krajowej, gdy było to zabronione przez władze komunistyczne. Następnie Tomasz Chlebowski barwnie opowiadał o życiu codziennym ojca i jego perypetiach z władzami PRL. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli wystawę „Cezary Chlebowski. Portret rodzinny”.
Organizatorzy spotkania młodzieży: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska.

Rozstrzygnięcie VII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego

Nasze Liceum pod patronatem Starostwa Powiatowego w Końskich zorganizowało w grudniu br. VII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego, w którym uczestniczyli uczniowie z 5 szkól ponadpodstawowych i 16 podstawowych z terenu naszego powiatu. Konkurs składał się z części geograficzno- językowej oraz plastycznej.
Podczas uroczystości 8 grudnia br. w Auli im. Małachowskich I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich spotkali się finaliści wraz z opiekunami. Pani dyrektor Marlena Bernacka- Pluta powitała wszystkich przybyłych. Po prezentacji prac plastycznych i barwnym quizie świątecznym nadszedł czas na nagrody i dyplomy, które wręczali Pan Starosta Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Pan Jarosław Staciwa, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Pani Agata Centkowska.
W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami I miejsca zostali:
Dominika Stanisławska ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Paweł Swat ZSP w Stąporkowie
Anna Ściubeł I LO im. KEN w Końskich
Bartłomiej Cuper II LO im. Skłodowskiej -Curie w Końskich
Michalina Markiewicz II LO im. Skłodowskiej -Curie w Końskich
II miejsce ex quo zajęli: Michał Zbroszczyk ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Elżbieta Kotras I LO im. KEN
Kinga Biniek I LO im. KEN
III miejsce zajęli: Julia Bosak I LO im. KEN
Martyna Durlik I LO im. KEN
Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Kołba ZSP Nr 1 (Technikum) w Końskich
Bartosz Jęczmiński ZSP w Stąporkowie
Oliwia Głodowska I LO im. KEN
Zofia Zub, Joanna Węglińska, Anna Węglińska,
Julia Bilska, Bartlomiej Ksel II LO im. Skłodowskiej -Curie w Końskich
Natalia Szmul, Oliwia Pękala,
Kornelia Stępień, Wojciech Lipiński ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich

W kategorii szkół podstawowych konkursu geograficzno- językowego nagrodzeni zostali:
I miejsce: Aleksandra Szymczyk SP w Fałkowie
II miejsce: Maja Popielewska SP w Radoszycach
Jakub Wertka SP w Czermnie
Anna Prus SP w Gowarczowie
III miejsce: Majka Gotowicka SP w Czermnie
Lilianna Drewniak SP Nr 1 w Końskich
Na wyróżnienia zasłużyli: Zuzanna Kwaśkiewicz SP w Radoszycach
Adam Kałuziński SP w Radoszycach
Maja Ciszek SP w Radoszycach
Kacper Młodawski SP Nr 1 w Końskich
Izabela Stachera SP w Rudzie Malenieckiej
Mikołaj Szymczyk SP w Czermnie
Piotr Woźniak SP w Kazanowie
Paweł Szteleblak SP w Kazanowie
Norbert Jańczyk SP w Gowarczowie

W konkursie plastycznym na kartkę świąteczną nagrodzeni zostali:
Kamila Grabarczyk – SP w Królewcu
Amelia Milcarz – SP w Miedzierzy
Julia Basiak – SP w Zaborowicach
Tymon Lisiewicz – SP w Gowarczowie
Barbara Nowak – SP w Gowarczowie
Janiszewski Kacper – SP w Radoszycach
Janiszewski Mikołaj – SP w Wilczkowicach
Zofia Myszkowska – SP Nr 1 w Końskich
Julia Flejterska – SP w Fałkowie
Natalia Szymczyk – SP w Czermnie
Zuzanna Makuch – SP w Rudzie Malenieckiej
Kacper Tomczyk – SP w Dziebałtowie
Mateusz Kuleta – SP w Kazanowie
Emilia Trojanowska – SP w Bedlnie
Kamila Świadek – SP w Rogowie
Martyna Miler – SP w Nieświniu

W przygotowanie uczniów do konkursu zaangażowali się nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych – łącznie 23 germanistów, którym składamy podziękowania za dodatkową pracę, skutkującą licznymi sukcesami. Konkurs zorganizowali: Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos. Nad oprawą muzyczną czuwała Pani Aneta Karbownik.

30 Turniej Grudniowy

W sobotę 9 grudnia w hali ZSP nr 1 w Końskich odbyły się grupowe mecze bardzo popularnego i znanego w Polsce kieleckiego Turnieju Grudniowego trójek piłkarskich. Piłkarskie trójki, czyli niezwykle dynamiczna odmiana futbolu, zdobyła wielu zwolenników.
Co roku w turnieju biorą udział reprezentanci różnych krajów oraz znane osobistości polskiej piłki nożnej. Po raz pierwszy w Końskich odbyły się mecze grupowe, w których udział wzięła nasza szkoła w kategorii OPEN (dorośli), a reprezentowali nas: Jakub Turalski 3A, Kacper Pakuła 4A, Filip Wasik 4B, Igor Wasik 4B, Kacper Siudak 4B, Kuba Kos -nauczyciel wychowania fizycznego.
Wyniki spotkań zakończyły się następująco:
I LO Końskie 3:2 Czarodzieje Końskie
I LO Końskie 1:2 ZSP 1 Końskie
I LO Końskie 6:0 Fanatics Starachowice
I LO Końskie 4:2 II LO Końskie
I LO Końskie 1:1 Absolutus Kielce
Po rozegraniu 5 meczów zajęliśmy III miejsce w grupie A i nasza szkoła awansowała do 2 rundy turnieju, który odbędzie się 20 – 21 grudnia w hali GOSiR Zagnańsk.
Gościem specjalnym był Marcin Robak -były reprezentant kraju oraz zawodnik takich klubów jak m.in. Widzew Łodź, Korona Kielce, Śląsk Wrocław, Lech Poznań, Konyaspor.
Dziękujemy za zaproszenie organizatorom czyli Panu Jarosławowi Masłowskiemu oraz Jarosławowi
Krukowi. Gratulujemy naszej dzielnej drużynie i trzymamy z Was kciuki!

Native speaker w każdej szkole

Miło nam poinformować, że I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich uczestniczy w wyjątkowym programie Native speaker w każdej szkole, którego głównym celem jest przełamywanie barier językowych oraz eliminowanie obaw uczniów przed rozmową w języku angielskim. Program ten wzbogaca proces nauczania języka angielskiego poprzez interaktywne sesje online z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym.
W dniach 20 – 24.11.2023 wszyscy uczniowie naszej szkoły w ramach swoich lekcji języka angielskiego mogli uczestniczyć w takich bezpłatnych warsztatach online z nauczycielami z całego świata! Każdy uczeń miał możliwość konwersacji z native speakerem na temat m.in. swoich zainteresowań, jak również była to też okazja do bliższego poznania zwyczajów i kultury danego kraju. Uczniowie korzystając z tych zajęć mają również dostęp do różnorodnych materiałów wspierających naukę języka angielskiego takich jak nagrania, webinary na żywo.
Zajęcia te były ciekawą formą, wzbogacającą lekcje języka angielskiego.

Szkolne Mikołajki

W środę, 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki.
Św. Mikołaj wraz z pomocnicą rozdawali naszym uczniom cukierki.
Na długiej przerwie została odtańczona belgijka.
Przez cały dzień panowała radosna atmosfera, pełna serdeczności, która wprowadziła nas w świąteczny klimat. >

Światowy Dzień Walki z AIDS

W dniu 05.12.2023r uczniowie klas III naszej szkoły oraz grupa uczniów z ZSP nr 3 w Końskich uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki HIV, AIDS innych chorób zakaźnych. Spotkanie prowadził Pan Roman Latoszyński z Fundacji Res Humanae z Warszawy. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z PCPR Końskie i PSSE Końskie.

Dzień Kultur Europejskich

1 grudnia w naszej szkole odbyło się wielkie święto kultur europejskich. Tego dnia aula I LO zamieniła się w gwarne, kolorowe, tętniące energią europejskie centrum. Znajdowały się tam stoiska z pysznym jedzeniem typowym dla danego kraju, pamiątkami, fotografiami czy symbolami narodowymi, z różnorodnymi europejskimi przebojami, tradycyjnymi strojami, a nawet pokazem tanecznym w tle.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane według projektu innowacji pedagogicznej Pani Agnieszki Wąsali oraz nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego, przy wsparciu około 50 uczniów.
Tego dnia mogliśmy poznać bliżej kultury i symbole dziewięciu europejskich krajów: Niemiec, Grecji, Portugalii, Francji, Włoch, Ukrainy, Anglii, Hiszpanii i Polski.

Udział w konferencji naukowej pod tytułem ZIEMIA KONECKA W DOBIE REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ XX WIEKU

W dniu 26 listopada 2023 r. w siedzibie KSWP odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Ziemia konecka w dobie rewolucji przemysłowej XX wieku”. Jej organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Końskich. Uczennice naszej szkoły skorzystały z zaproszenia do wzięcia udziału w niej. Spotkanie rozpoczęliśmy od podziwiania wystawy malarstwa pani Katarzyny Sorn. Później zapoznaliśmy się z wystawą ukazującą rozwój gospodarczy ziemi koneckiej w XX wieku oraz z wystawą prac laureatów konkursu na projekt kartki pocztowej i projekt znaczka pocztowego. Następnie uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach dotyczących regionu świętokrzyskiego, jego walorów, historii i dorobku kultury.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była niepowtarzalną okazją do poszerzenia swoich horyzontów naukowych.
Organizatorami udziału młodzieży w konferencji byli: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

Wycieczka do Michniowa

W dniu 25listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Słowa Jana Pawła II: „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” były początkiem opowieści o pacyfikacji Michniowa 12 i 13 lipca 1943 r. oraz martyrologii mieszkańców 817 polskich wsi w okresie II wojny światowej. Wszyscy pełni powagi zapoznaliśmy się z ekspozycją wewnątrz budynku oraz w części otwartej. W ciszy i zadumie oglądaliśmy pamiątki po zamordowanych. Później uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach historycznych. Pracownicy muzeum przygotowali prezentację multimedialną na temat Zaduszek. Mogliśmy poznać zwyczaje i obyczaje związane z tym świętem w innych krajach. Następnie uczniowie wykonywali świeczki własnego projektu. Powstało wiele oryginalnych prac.
Organizatorzy: Mariola Domagała, Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Zaproszenie do udziału w I Powiatowym Konkursie Plastycznym o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w I Powiatowym Konkursie Plastycznym o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych z powiatu koneckiego.
W ramach konkursu uczestnicy wykonają pracę plastyczną płaską na kartonie i wyłącznie w formacie A3 w dowolnej technice. Prace należy przesłać lub dostarczyć w terminie do 6 grudnia 2023 r. do siedziby:
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
ul. Kapitana Stoińskiego 4, 26-200 Końskie
Ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia 2023 r. w naszej szkole.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!

Organizatorzy: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

XV Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

17 listopada w naszej szkole odbyła się 15 edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej pod patronatem starosty koneckiego, Pana Grzegorza Pieca. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczestników z całego powiatu koneckiego, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uroczystość ta jest fantastyczną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych, a także wyrażenia siebie poprzez muzykę. Nie zabrakło emocji, stresu, łez jak i eksplozji radości.
Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie:
Pani Dominika Wróbel
Pani Małgorzata Kacperska
Pani Iwona Ambroszczyk

Jako pierwsi do koncertu przystąpili uczniowie szkół podstawowych.
W tej kategorii lista nagrodzonych przedstawia się następująco:
Miejsce I – Aleksandra Połeć ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie, w utworze „Skyfall” Adele
Miejsce II – Lena Walczuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, w utworze „Both sides now”
Miejsce III – Maja Świercz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, w utworze Sia Snowman
Wyróżnienie – Julia Kamizela ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater, w utworze Elvisa Presleya „Cant help falling in love”

W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:
Miejsce I – Julia Jakubowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich, w utworze Toma Walkera „Leave a light on”
Miejsce II – Olaf Młodziński z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, w utworze z musicalu La La Land „City of stars”
Miejsce III – Marta Marczyńska z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, w utworze Adele „Love in the dark”
Wyróżnienie uzyskała Amelia Grochala z I LO im. KEN w Końskich, która wykonała utwór SZA Kill Bill
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wspaniałe umiejętności wokalne oraz bardzo wysoki, wyrównany poziom.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przybycie!
Do zobaczenia za rok w 16 edycji!

Warsztaty w Centrum Edukacji Geologicznej w Kielcach

16 listopada 2023 r. uczniowie klasy 2B zwiedzali wystawę CHRONOS oraz uczestniczyli w warsztatach „skalny świat” w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Motywem przewodnim wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości.
Zwiedzający mając do dyspozycji liczne stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości poznali historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców, np. pierwszych kręgowców, które wyszły z wody, jak również niesamowite bogactwo świata podwodnego. Dzięki licznym stanowiskom interaktywnym mogli zobaczyć wygląd Ziemi w różnych erach, zobaczyć jak powstaje trzęsienie ziemi, jak wypiętrzają się góry. Odbyli też podróż statkiem kosmicznym, w którego wnętrzu film 5D przeniósł oglądających w odległe czasy geologiczne związane z historią powstania naszej planety. Następnie odbyły się warsztaty podczas których uczniowie uczyli się rozpoznawać skały i ich zastosowanie przez człowieka.
Nasz pobyt w Geoparku przyniósł wiele pozytywnych emocji, radości i wielu zainspirował do głębszych przemyśleń nad prehistorią naszej planety.
Czas spędzony w Geoparku to fantastyczna lekcja geografii !
Organizatorkami wyjazdu były Dorota Pałgan i Agnieszka Wąsala.

ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

W dniu 15 listopada odbyło się spotkanie z panią dietetyk Martą Temperowicz, która w związku z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy przeprowadziła prelekcję na temat tej choroby. Uczniowie klas drugich mieli okazję dowiedzieć się jakie są symptomy choroby, co zrobić aby się jej ustrzec oraz jak pomóc osobie z objawami hipoglikemii.

SPACER ŚLADAMI KONECKICH ŻYDÓW

W niedzielę 29 października 2023 r. członkowie naszego Szkolnego Klubu Turystycznego wzięli udział w Spacerze śladami koneckich Żydów zorganizowanym przez panią Ritę Miernik, autorkę projektu ,,Smutne Synagogi”. Naszą ekipę zaciekawił ten temat, zwłaszcza gdy dowiedzieliśmy się, że tuż przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła ponad połowę populacji Końskich, a do naszych czasów zachowało się wiele elementów architektury związanych z jej kulturą.
Przechadzka po okolicach naszego miasta okazała się ciekawsza niż mogliśmy przypuszczać. Organizatorka barwnie opowiadała o miejscach, które odwiedzaliśmy. Przy ulicy Piłsudskiego widzieliśmy lewitującą kuczkę, czyli uroczy drewniany balkon z uchylnym dachem, na którym Żydzi, świętując przez tydzień Sukkot, podziwiali rozgwieżdżone niebo. Dowiedzieliśmy się, że Święto Szałasów było obchodzone we wrześniu lub październiku,
a ponieważ pogoda często przynosiła niespodzianki, projektowano domy wykorzystując skomplikowane mechanizmy, aby móc unieść fragment dachu. Takie rozwiązanie mogliśmy podziwiać w jednym z domów przy ulicy Starowarszawskiej. Przy Placu Kościuszki natomiast stał Annotarg, w którym żydowscy kupcy prowadzili działalność handlową. Dowiedzieliśmy się też, gdzie znajdowała się Szkoła Żydowska Talmud-Tora. Dziś to budynek o dwukolorowej elewacji znajdujący się przy ulicy Starowarszawskiej. Niedaleko stała przepiękna, drewniana synagoga, którą zbudowano w XVII wieku. Niestety zniknęła z koneckiego krajobrazu we wrześniu 1939 roku, gdyż została spalona przez żołnierzy niemieckich. W pobliżu Urzędu Skarbowego oglądaliśmy fasadę budynku, na której wciąż widoczne są fragmenty macew pochodzących ze zniszczonego cmentarza.
Przechadzka ta była świetną podróżą po dawnych czasach, każdy z nas miał szansę odkryć nieznaną historię dobrze znanych ulic i miejsc. Tożsamość Końskich była kształtowana również przez społeczność żydowską, nie możemy zatem zapomnieć o naszej wspólnej historii.
Pani Ricie Miernik serdecznie dziękujemy za zaproszenie i poprowadzenie spaceru historycznego.
Opiekunowie młodzieży: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Uwaga, konkurs!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w VII Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego, który odbędzie się 1 grudnia br.
Zainteresowane osoby mogą zgłosić się do nauczycieli języka niemieckiego lub bezpośrednio do p. Danuty Zaborowskiej Szymusik poprzez wysłanie wiadomości na Librus.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

,,Wolność trzeba zawsze zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Całym sobą płacisz za wolność-więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać…” słowa Jana Pawła II stały się myślą przewodnią montażu słowno-muzycznego w 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Słuchając patriotycznych wierszy oraz pieśni uczciliśmy wspólnie ten dzień refleksją nad dziejami naszego kraju.
Od 1795 roku aż do 1918 Polacy swój o wolnej Polsce śnili sen. Walczyli na wszystkich frontach „od płowej Wisły aż po Ren”, by Polska nie była już niewolnicą. Za niepodległość, całość i wolność naszej Ojczyzny oddali życie najlepsi synowie tej ziemi w powstaniu listopadowym i styczniowym. Wielu też poległo na frontach I wojny światowej. To im poświęcone było spotkanie młodzieży w Auli im Małachowskich z poezją i pieśnią patriotyczną. Uczestnicząc w tym wydarzeniu uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami uczcili pamięć tych, którzy polegli, by Polska była wolna.
Nie zabrakło również cennych informacji historycznych od uczniów , którzy mistrzowsko wcielili się w postaci „ojców niepodległości”-Józefa Piłsudskiego (Filip Świercz) i Romana Dmowskiego (Kamil Smolak).
I niech w naszej pamięci zostaną słowa ostatniej piosenki:” Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie…”. Słowa Jana Pawła II i wymowna dekoracja były dopełnieniem montażu słowno-muzycznego.
Scenariusz akademii przygotowały polonistki: Jolanta Duda i Monika Rakowska, a nad piękną oprawą muzyczną czuwała pani Aneta Karbownik.
W sobotę, 11 listopada podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości nasi uczniowie przy Pomniku Wdzięczności jeszcze raz zaprezentowali swój program artystyczny.
Szkołę reprezentował także poczet sztandarowy.

26.X.2023 roku uczniowie klas II a i III a obejrzeli film ,,Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli- Welchman i Hugh Welchmana. Podróż do kina Helios w Kielcach odbyli pod opieką pani Marzeny Domagały, Julity Dzwonek, Katarzyny Bogackiej i Jolanty Dudy. Oto ich wrażenia
„Byliśmy, zobaczyliśmy i………..zachwyciliśmy się, zostaliśmy świadkami pięknej, przejmującej opowieści o losach Jagny, kobiety pięknej, wrażliwej, artystycznie utalentowanej, która żyje w świecie zdominowanym przez mężczyzn i –niestety- zazdrosne kobiety.”
„Film ,,Chłopi” to najnowsza adaptacja powieści W. S. Reymonta, która urzekła nas fantastyczną muzyką. Ludowe przyśpiewki, słowiańskie melodie, dynamiczne i energiczne tańce tworzą prawdziwą magię, a widz czuje się jak zahipnotyzowany”
„Dzieło Reymonta przełożone na język filmu jest istnym arcydziełem. Oko cieszą bajecznie kolorowe kadry, który powstał przez połączenie zdjęć filmowych z obrazami J. Chełmońskiego, S. Wyspiańs-kiego, W. Tetmajera, F. Ruszczyca czy Vincenta van Gogha”.
,,Historia Jagny nie nudzi widza, bo porusza tematy ciągle aktualne. Żaden film nie wzruszył mnie tak jak ten”.
„Film jest przepiękny, pełen życia i emocji, losy Jagny są jego sercem”.
„Film oglądałam jak zaczarowana. Przepiękne kolory, intrygujące przejścia, dynamika i idealna muzyka sprawiły, że przeniosłam się do innej epoki”.
„Powieści wcześniej nie czytałam, ale film oglądałam jak zaczarowana”.
„Przemoc werbalna, fizyczna, psychiczna, manipulacje, plotki, pogarda dla ,,odmieńców”, zazdrość – to tematy obecne w filmie, a które są częścią współczesnego świata i relacji międzyludzkich”.
Film robi ogromne wrażenie. Obejrzyj. Koniecznie.

Zbiórka charytatywna

UWAGA!!! UWAGA!!! Szkolny Klub Wolontariatu organizuje zbiórkę charytatywną dla młodych pacjentów z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach. Zbliżają się Mikołajki dlatego też pragnęlibyśmy w tym dniu podarować dzieciom odrobinę uśmiechu!
POTRZEBNE BĘDĄ :
– kolorowe młodzieżowe skarpetki (rozmiar powyżej nr 30)
– środki czystości, czyli:
– żele pod prysznic,
– mydła,
– szampony,
– pasty i szczoteczki do zębów,
– torebki na prezenty (mogą być używane w bardzo dobrym stanie, żebyśmy mogli zapakować prezenty)
TERMIN ZBIÓRKI 09.11.2023 – 27.11.2023.
Zebrane rzeczy prosimy przynosić do pokoju nauczycielskiego do Pani Pauliny Wydry
LICZYMY NA WASZE DOBRE SERCA!!!
prośba o wsparcie szkoła w końskich

Wystawa Body Worlds Vital

Uczniowie klasy 3A zwiedzali w Katowicach naukową wystawę 160 anatomicznych okazów ludzkich ciał. Celem wycieczki było nawiązanie do aktualnej tematyki zajęć z anatomii człowieka oraz do lekcji wychowawczej o zdrowiu i witalności. Wszyscy wróciliśmy bogatsi w wiedzę i lepiej przygotowani do sprawdzianu, świadomi jak ruch i jedzenie wpływają na życie i zdrowie. Wycieczkę zorganizowały Panie: Monika Mączyńska i Urszula Kołodziejczyk.

DZIEŃ ANIOŁA

Dzień Anioła jest już od wielu lat wydarzeniem w naszej szkole, które odbywa się tuż przed 1 listopada. Podczas tego święta wszyscy nasi uczniowie ubierają się na biało, a w szkole panuje niezwykle radosna atmosfera. Nie brakuje tańców i integracji, ale ten dzień związany jest także z akcją charytatywną. We wtorek, 31 października uczniowie zaprezentowali słynną belgijkę, a na sali rekreacyjnej pojawiły się stoiska ze słodkościami. Pełen dochód z ich sprzedaży trafi na rzecz rehabilitacji Stasia Laurmana, naszego kolegi z klasy III B. Także w niedzielę 12 listopada od godziny 14.00 w sali Astoria przy ulicy Hubala w Końskich odbędzie się festyn charytatywny dla Stasia. Zapraszamy wszystkich do udziału.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

W czwartek, 26 listopada przedstawiciele samorządu uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami ks. Robertem Krawczykiem i Pawłem Fidosem porządkowali pomnik upamiętniający zrzut cichociemnych w Baryczy oraz odwiedzili cmentarz parafialny w Końskich. Uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych profesorów koneckiego gimnazjum i liceum, m.in. Franciszka Nowakowskiego, nauczyciela matematyki oraz dyrektora liceum w latach 1953-1967, Eugeniusza Durana, Krzysztofa Struzika, Ireny Struzik, Mariana Prządo, Stanisława Płatka, Mieczysława Münnicha i innych. Uczniowie zapalili również znicze na grobach powstańców styczniowych, partyzantów, żołnierzy z czasów II wojny światowej. Znicze zostały zebrane przez naszych uczniów w ramach akcji szkolnego wolontariatu. Uczniowie z samorządu pojechali również na cmentarz w Kazanowie, gdzie spoczywa Aleksy Kierkuś, dyrektor szkoły w latach 1967-1991 oraz na cmentarz w Radoszycach na miejsce spoczynku Mariana Jankowskiego, dyrektora szkoły w latach 1991-2012.

Wycieczka do Warszawy

Dnia 24 października, uczniowie klas IA, IID oraz IID1 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, gdzie w Soho Art Center mieli szansę podziwiać niesamowitą wystawę twórczości Van Gogha i wielu innych wielkich artystów. Ten spektakularny pokaz w immersyjnej przestrzeni 360 zabrał wszystkich w niezapomnianą podróż po świecie impresjonizmu i postimpresjonizmu. Uczniowie podczas seansu mieli okazję zgłębić tajemnice największych malarzy, ich inspiracje, motywacje oraz ukryte w ich dziełach szczegóły.
Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie warszawskiej panoramy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury.
Centrum handlowe Złote Tarasy było ostatnim przystankiem , gdzie uczniowie mogli odpocząć i zjeść posiłek przed drogą powrotną.
Wszyscy wrócili w znakomitym humorze, pełni wrażeń i nowej wiedzy! Organizatorami i opiekunami wycieczki byli wychowawcy klas: Ewa Młynarczyk- Wróbel, Dorota Pałgan, Sylwia Fidor oraz Pani Paulina Wydra.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy drugiej Wojciech Szkurłat otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium wyróżnia i wspiera najzdolniejszych uczniów w szkole.
Gratulujemy Wojtkowi i życzymy mu dalszych sukcesów.

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i Pragi

Nasi uczniowie z klas III i II pod opieką Państwa Profesorów: Moniki Rakowskiej, Izy Jasnos, Urszuli Kołodziejczyk i Mariusza Klocka zwiedzili w minionym tygodniu Kotlinę Kłodzką oraz stolicę Czech- Pragę. Niezapomniane wrażenia z tych miejsc możemy wspominać na załączonych fotografiach.

Podsumowanie I Konkursu Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

W dniu 9 października 2023 r. odbył się w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 19 osób reprezentujących 4 placówki edukacyjne:
– Szkołę Podstawową nr 1 w Końskich,
– Szkołę Podstawową nr 2 w Końskich,
– Prywatną Szkołę Podstawową nr 1 w Końskich
– Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II w Królewcu.
12 października 2023 r. podczas powiatowego spotkania z okazji Dnia Edukacji odbyła się także uroczysta gala rozdania nagród, w której udział wzięli: reprezentujący Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty wizytator Łukasz Maj, starosta konecki Grzegorz Piec, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska, przewodniczący Rady Rodziców Marcin Wiaderny oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Marlena Bernacka-Pluta.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac postanowiła nagrodzić:
I miejsce: Kacper Młodawski klasa 8 (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekun: Marta Długosz
II miejsce: Mikołaj Sobczyk klasa 8 (Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich) – opiekun: Tomasz Stanek
III miejsce: Natalia Małecka klasa 8 (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekun: Marta Długosz
Wyróżnieniami:
– Maję Gil (Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekun: Mariusz Klocek
– Maję Obratańską, Piotra Szteleblaka, Kornelię Stępień, Antoniego Centkowskiego, Jakuba Zapałę, Larę Szydłowską (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekunowie: Katarzyna Gloger, Marta Długosz
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do opiekunów uczniów: pani Katarzyny Gloger, Marty Długosz, Renaty Jurek i pana Tomasza Stanka.
Organizatorami konkursu byli: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Nasi maturzyści w Częstochowie

W minioną środę, 18 października 2023r. uczniowie klas maturalnych wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli we mszy świętej i drodze krzyżowej w klasztorze jasnogórskim.
Pobyt w sanktuarium sprzyjał refleksjom i modlitwie za pomyślność podczas egzaminów maturalnych. Poza tym mogliśmy podziwiać architekturę i piękno sztuki sakralnej.
Pielgrzymkę zorganizowali księża katecheci Robert Krawczyk i Zbigniew Hendel.

Rozstrzygnięcie konkursu na plakat z okazji Europejskiego Dnia Języków

Z okazji przypadającego 26 września Europejskiego Dnia Języków nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs na plakat promujący naukę języków.
Miło nam powiadomić, że zakończył się on następująco:
I miejsce zdobyły: Natalia Kaczmarek z IIIA i Antonina Zapała z IIA.
II miejsce przypadło Marysi Szemberg, Kasi Zwierzchowskiej (IIIC) i Emilce Zimnej (IID1)
na III miejscu znalazły się: Malwina Pakuła, Pola Cacek (IID1) i Kuba Urban (IIA).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do następnych rywalizacji.

I Liceum Ogólnokształcące łączy pokolenia.

Jako szkoła średnia jesteśmy obecni w naszym mieście już ponad sto lat. Wiele roczników absolwentów wraca w szkolne mury przy okazji spotkań koleżeńskich i zjazdów klasowych. Z wielką przyjemnością publikujemy list, który nawiązuje do jednego z tegorocznych spotkań w szkole.
Drodzy Absolwenci! Zawsze jesteście mile widziani w I Liceum.
Wasze wizyty oraz pamięć o latach spędzonych w szkole wzruszają nas
i są źródłem wielu pozytywnych emocji.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO

Mamy Aulę im. Małachowskich

W miniony czwartek, 12 października br. byliśmy świadkami uroczystego wydarzenia, które zbiegło się z Dniem Edukacji i było częścią powiatowych obchodów tego święta. Zasłużona dla Końskich oraz dla Komisji Edukacji Narodowej rodzina Małachowskich stała się się patronem naszej auli.
„Jako społeczność szkolna przez ostatnich 50 lat dążyliśmy do kultywowania wartości, które komisja reprezentuje, szacunku dla wiedzy, rozwijania umiejętności i wychowywania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności społecznej. Mamy dziś również zaszczyt uczestniczyć w podniosłym wydarzeniu jakim jest nadanie auli naszej szkoły imienia Małachowskich. To wyjątkowa chwila, gdyż wpisujemy do naszej historii nazwisko związane nie tylko z zasługami dla Polski, ale również wartościami, które chcemy pielęgnować i przekazywać naszym uczniom” – podkreśliła Pani dyrektor Marlena Bernacka-Pluta.
Nastąpiła prezentacja, w której przedstawiono historię rodu Małachowskich i zasługi jego przedstawicieli dla Polski w drugiej połowie XVIII wieku. Podczas tej uroczystości rozstrzygnięty został także Powiatowy Konkurs Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Nasza młodzież przedstawiła także piękna część artystyczną.

Dzień Edukacji Narodowej

W środę, 11 października br. nasza społeczność uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku jest to dla nas szczególny moment. Minęło właśnie 50 lat, odkąd I Liceum Ogólnokształcące w Końskich przyjęło jako swego patrona Komisję Edukacji Narodowej. W tak szczególnym dniu Pani Dyrektor Marlena Bernacka- Pluta podkreśliła znaczenie edukacji w życiu każdego człowieka i podziękowała wszystkim nauczycielom za ich pracę.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Paniami Jolantą Dudą, Sylwią Fidor, Ewą Młynarczyk -Wróbel i Moniką Rakowską. Piękną oprawę muzyczną wybrała Pani Aneta Karbownik.
Na zakończenie spotkania samorząd szkolny i uczniowie w ciepłych słowach podziękowali swoim profesorom za trud, który wkładają w wychowywanie młodzieży.

Młodzi w polityce

Taki tytuł miała debata, która odbyła się 20 września w Senacie RP. Podczas niej poruszane były ważne sprawy dla młodych, wśród nich dotyczące współczesnej edukacji, nadchodzących wyborów, a także polityki ekologicznej. Wzięli w niej udział liczni goście; między innymi profesor Tomasz Grodzki, który jest marszałkiem Senatu RP, Marek Michalak, senator Marcin Bosacki -przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej tej izby, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.
Nie zabrakło przedstawicieli Akcji Uczniowskiej, a I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich reprezentował przewodniczący samorządu Marcel Kuziw.

Szkolny Turniej Piłki Nożnej

Dnia 3 października br. z okazji Dnia Chłopaka odbył się na hali sportowej Szkolny Turniej Piłki Nożnej zorganizowany przez nasz samorząd uczniowski. Po zaciętych zmaganiach ustalone zostały następujące wyniki:
I miejsce zdobyła drużyna „Maturzyści”
II miejsce przypadło KS 2021 Żarówki
III miejsce wygrała WKS Trójwieś.
Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Filip Wasik,
a najlepszym bramkarzem Jakub Turalski.
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody i dyplomy, które wręczali zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia pan Marcin Wiaderny oraz pani dyrektor Marlena Bernacka -Pluta.
Turniej przygotowali i przeprowadzili nasi wspaniali nauczyciele wychowana fizycznego panowie Kuba Kos i Piotr Deszczyński.

Poznajemy Polskę

W dniach 25-27 września br. w ramach programu „Poznaj Polskę” odbyła się kolejna wycieczka turystyczno-krajoznawcza, której celem było poznanie południowo-wschodnich rejonów naszego kraju. Tym razem w wycieczce uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen lub mieli 100% frekwencję za ubiegły rok szkolny. Pierwszym punktem naszej podróży był Kazimierz Dolny. Jest to miasto z wieloma pięknymi zabytkami architektonicznymi. Naszą uwagę zwróciły zabytki sztuki sakralnej, a także najstarsze grające wciąż organy w Polsce. Drugi dzień spędziliśmy w Zamościu. Byliśmy zachwyceni miastem i mnóstwem kolorowych, zabytkowych kamienic, które nadawały temu miejscu niezwykły urok. W trzeci, ostatni dzień celem naszej podróży był Lublin. Zobaczyliśmy podziemne piwnice, poznaliśmy historię tego miasta oraz odwiedziliśmy ogród botaniczny. W czasie tej wycieczki wszyscy świetnie się bawiliśmy i każdy wrócił do domu z uśmiechem na twarzy. Była to doskonała okazja do integracji i poznania się.

Europejski Dzień Języków

Z inicjatywy Rady Europy od 2001 roku w dniu 26 września jest obchodzony Europejski Dzień Języków, natomiast dzień 30 września jest Międzynarodowym Dniem Tłumaczy. Z tej okazji powstaje wiele inicjatyw, które propagują naukę języków przez całe życie oraz promują różnorodność kulturową i językową Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
W naszym liceum możecie uczyć się języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.

Każdy język kryje w sobie intrygujące wyrażenia, którym często towarzyszą ciekawe lub zabawne anegdoty związane z ich użyciem. Odzwierciedlają one wyjątkowy urok danego języka. W nauce języka obcego dużą rolę odgrywa wyobraźnia uczącego się, umiejętność kojarzenia i wizualizacji.
Dlatego ogłaszamy w szkole konkurs na plakat, kolaż, krótką historię lub hasło promujące naukę języków obcych. Wszyscy uczniowie, którzy zgłoszą do swoich nauczycieli języków obcych w terminie do 10 października br. własne prace w wybranej przez siebie formie otrzymają dodatkowe oceny.
Zachęcamy Was do udziału i życzymy twórczej pracy.

Sukces w XII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

22 września 2023 r. w Krakowie odbyło się podsumowanie XII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Najpierw w bazylice św. Floriana została odprawiona msza święta w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück. Gościem honorowym była kustosz Pamięci Narodowej dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu. Następnie podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zwycięzcom Konkursu i ich opiekunom wręczono nagrody. W gronie laureatów znalazła się Ilona Ciupa, uczennica I LO im. KEN w Końskich.
Udział w tym wydarzeniu pozostanie niezapomnianym przeżyciem i wielką lekcją patriotyzmu.
Opiekunka uczennicy: Renata Korabiewska

I Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej

21 września 2023 r. przy słonecznej pogodzie odbył się I Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w lekcji historii w plenerze, którą poprowadził nauczyciel historii dr Mariusz Klocek. Przemierzyliśmy 18 km szlakiem: plac Tadeusza Kościuszki – cmentarz parafialny – Kamienny Krzyż – Piekło – Niebo – Stadnicka Wola – Końskie. Choć trasa wydawała się krótka, okazało się jednak, że jest na niej wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z historii Polski. Uczniowie oddali hołd poległym bohaterom modlitwą i zapalając znicze. Zmęczeni wędrowcy mogli zregenerować swoje siły w czasie pikniku przy skałkach w rezerwacie przyrody Piekło Gatniki. Piekli kiełbaski przy ognisku, podziwiali piękno lasu i piaskowców. Do domu wszyscy wracaliśmy w wyśmienitych humorach i pełni wrażeń.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek i Mariola Domagała

Pielgrzymka do Czarnej

19 września 2023 r. przedstawiciele klas drugich uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Ksiądz Władysław Gajur, przedstawiciel wspólnoty pallotyńskiej, serdecznie nas powitał, następnie przybliżył historię kultu i świątyni Matki Bożej Wychowawczyni, a potem opowiedział o swojej dotychczasowej pracy w Afryce. Ksiądz Robert Krawczyk poprowadził modlitwę, którą młodzież i opiekunowie objęli dyrekcję szkoły, nauczycieli, kapłanów, wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców.
Po spotkaniu utrudzeni rowerzyści mogli odpocząć, gdyż ksiądz Robert pełnił honory kucharza i upiekł kiełbaski dla wszystkich uczestników. Były pyszne.
W drodze nad naszym bezpieczeństwem czuwali policjanci z wydziału ruchu drogowego. Bardzo dziękujemy.
Organizatorami byli: ksiądz Robert Krawczyk, Renata Korabiewska i Marta Pawłowska.

UWAGA KONKURS !

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszego liceum do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich w hołdzie rodzinie Małachowskich”.

Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej upamiętniającej rodzinę Małachowskich według wymienionych kategorii:
– portret wybranego przedstawiciela rodziny Małachowskich,
– siedziba rodu z uwzględnieniem koneckiego parku,
– ślady Małachowskich w Końskich lub okolicy,
– wydarzenia z życia rodu.
Prace w formacie A2, wykonane dowolną techniką, należy dostarczyć do swojego nauczyciela polonisty w terminie do 10 października 2023 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki!

Sprzątanie Świata łączy ludzi

W dniu 15 września wystartowała już po raz trzydziesty coroczna ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata”.
Nie zabrakło w niej oczywiście naszej szkoły. Koordynatorem akcji była pani prof. Urszula Kołodziejczyk.

Do uczestnictwa zgłosiły się klasy: 2C, 2D1 oraz 3A pod opieką wychowawców.

Poza oczywistym celem, jakim było posprzątanie lasu w Karolinowie od strony ulicy Zachodniej, akcja miała zwrócić uwagę na dbałość o czyste środowisko i promować zachowania proekologiczne; między innymi segregację odpadów.

Jako że dzień był ciepły i słoneczny, sprzyjał integracji zespołów klasowych.

ZAPROSZENIE do udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych.

Uczestnicy rozwiążą w siedzibie I LO w Końskich w dniu 9 października 2023 r. o godzinie 9:00 test dotyczący Komisji Edukacji Narodowej.
Ogłoszenie wyników nastąpi 12 października 2023 r. w naszej szkole, na które również zapraszamy.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.

Organizatorzy: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

Spotkanie z Rodzicami

Informujemy, że w dniu 14 września br. odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów wszystkich klas wg harmonogramu:
16.00 – Sala Rekreacyjna – spotkanie profilaktyczne – Rodzice uczniów klas pierwszych.
17.00 – spotkanie z wychowawcami w salach dla Rodziców wszystkich uczniów.

Dyrektor Szkoły
Marlena Bernacka-Pluta

Rajd integracyjny klas pierwszych

W piątek 8 września uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wzięli udział w rajdzie integracyjnym. Wymarsz nastąpił z terenu szkoły do centrum, potem przez park miejski i ulicą Partyzantów do okolic Koczwary. Na tamtejszych terenach rekreacyjnych zorganizowany był wspólny grill. Następnie, zgodnie z tradycją szkoły, wszyscy zatańczyli „belgijkę”.
Nie zabrakło konkurencji sprawnościowych, a podczas przeciągania liny wielu emocji i dopingu publiczności. Zgodnie z zasadą „coś dla ciała i dla ducha” pierwszoklasiści mogli się także wykazać w teście wiedzy ogólnej.
Najwięcej punktów uzyskała klasa pierwsza C. Zwycięzcy mogą wybrać sobie dzień bez pytania i stawiania ocen.
Brawa dla wszystkich uczestników za zaangażowanie i pomysłowość.
To był super dzień, w którym mogliśmy się lepiej poznać, a sprzyjała temu także dobra pogoda.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

„Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Szanowne Grono Pedagogiczne, Drodzy Goście.
Dziś kartka w kalendarzu pokazuje 4 września. To niewątpliwie znak, że wakacje, choć tak piękne, dobiegły końca, a my spotykamy się, by rozpocząć nowy rok szkolny. Mam nadzieję, że wypoczęliście i jesteście gotowi na nowo podjąć trud nauki i stawić czoło wyzwaniom, które postawi nam los.” -Takimi słowami przywitała się z całą społecznością szkolną nowo powołana pani dyrektor Marlena Bernacka – Pluta.

Na uroczystości obecni byli ksiądz proboszcz Artur Kowalczyk, pan Dariusz Banasik, członek zarządu powiatu koneckiego oraz pan Robert Plech, radny powiatowy.
Cała społeczność szkoły podziękowała panu Piotrowi Ciszkowi za pełnienie funkcji dyrektora w minionym, wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich roku, za jego profesjonalizm i otwartość na potrzeby szkoły.

Pani dyrektor powitała całą kadrę pedagogiczną I LO, a szczególnie tych, którzy pracę w naszej szkole rozpoczynają po raz pierwszy. Są to: Agnieszka Gąszcz i Paulina Wydra- nauczycielki języka angielskiego, Justyna Kacprzak – Serek – nauczycielka biologii, Aneta Karbownik- nauczycielka muzyki, Justyna Dziuba – doradztwo zawodowe, Aneta Narożnicka – psycholog, Robert Walczyk– edukacja dla bezpieczeństwa, Andrzej Kurczyński – nauczyciel fizyki, siostra Agnieszka Ferensztajn – katechetka i ksiądz Zbigniew Hendel – katecheta.

Następnie przedstawieni zostali wychowawcy klas pierwszych:
Klasa 1A – Ewa Młynarczyk – Wróbel
Klasa 1B –Renata Jakubowska
Klasa 1C –Renata Gałązka – Skowron
Klasa 1D –Paweł Fidos
Po przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas,
a ksiądz proboszcz Artur Kowalczyk wraz z księdzem Robertem Krawczykiem dokonali poświęcenia szkoły.

Wzruszające spotkanie po latach….

W ubiegłą sobotę 2 września br. w murach naszego liceum miał miejsce zjazd absolwentów, którzy swój egzamin maturalny zdali 60 lat temu. Wśród nich znany kielecki lekarz Jerzy Staszczyk, konecka stomatolog Lidia Szymczyk, ekonomista i dyplomata Edward Szustka, profesor Marian Mikołaj Zgoda, były kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i rektor Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Absolwentów przywitały i oprowadzały po szkole dyrektor Marlena Bernacka- Pluta
i wicedyrektor Marzena Domagała.

Podczas złożenia kwiatów pod tablicą pamięci poległych za ojczyznę swój wiersz odczytała pani Barbara Skurkiewicz, która przez wiele lat pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym jako polonistka.
W dowód uznania za szacunek do szkoły i jej promocję absolwenci otrzymali od pani dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na koniec goście zwiedzili szkołę. Naturalnie budynek bardzo się zmienił – mówiła pani dyrektor, ale wspomnienia pozostały te same. Dziękujemy Wam za nie.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w I LO im. KEN w Końskich odbędzie się dnia 4 września 2023r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym, w wypadku złych warunków atmosferycznych w budynku szkoły.
W kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Końskich o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza św. inaugurująca nowy rok szkolny.

RAZEM dla STASIA

W dniu 19 czerwca bieżącego roku na boisku naszego liceum odbył się piknik charytatywny pod hasłem „Razem dla Stasia”. Celem pikniku było zebranie funduszy na rehabilitację neurologiczną naszego ucznia i przyjaciela Stasia Laurmana z klasy IIb. Stasiu uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, przeszedł operacje i już wiemy, że potrzebuje kosztownego leczenia.
Dyrektor Piotr Ciszek swoim przemówieniem oficjalnie otworzył piknik, wyraził nadzieję, że „zbiórka będzie udana i dobra zabawa również”. Imprezę swoją obecnością uświetnił również między innymi Starosta Konecki Grzegorz Piec, który życzliwymi słowami wsparł wszystkich zaangażowanych w pomoc Stasiowi.
Od godziny 9 na pikniku czekały na uczestników różne smakołyki przygotowane przez uczniów, loteria, tatuaże, syntetyczne warkoczyki, grill, i mnóstwo innych atrakcji.
Każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie i wsparł akcję.
Serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom, którzy okazali wielkie serce i pomogli przy organizacji przedsięwzięcia oraz wszystkim osobom, które podczas zbiórki wsparły Stasia dokładając swoją „cegiełkę” do puszek.
Darczyńcy

1. Marian Cholewiński – Rolniczy handel detaliczny.
2. Natalia i Sebastian Brzozowicz N & S Foto Studio duet fotografów.
3. Tomasz Śliwak – Tomex. Fh. Art. Papiernicze, biurowe.
4. Aneta Woźniak – Avanti.
5. Piotr Kudłacz – Astoria Końskie.
6. Piotr i Paweł Kowalscy – Hurtownia Ania.
7. Jacek Kucharski – Kama.
8. Mariusz Kucharski – Lemar.
9. Kazimierz Tomal – Duet.
10. Maciej Muszyński – Bawialnia Nikuś.
11. Daniel Sroczyński – Lewiatan.
12. Rafał Kaczmarczyk.
13. Mateusz Zaleśny.
14. I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
15. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich.
16. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater w Końskich.
17. ZSP nr 3 w Końskich.
18. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie.
19. Starostwo Powiatowe w Końskich.
20. Parafia św. Anny w Bedlnie.
21. Parafia pw. Zwiastowania NMP w Kazanowie.
22. PGK Końskie.
23. ZUS w Końskich.
24. Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.
25. Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”.
26. Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach.
27. Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Modliszewicach.
28. Aleksandra Kudłacz Restauracja „Przy Skwerku”.

Uczniowie i organizatorzy zgodnie zapowiadają, że to jeszcze nie koniec ich działań i zrobią wszystko, aby Stasio jak najszybciej wrócił do szkoły.

Jak jeszcze można pomóc Stasiowi?
Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy Rehabilitacja Stasia | zrzutka.pl
Kwota, jaką wyznaczono tam do zebrania to 100 tysięcy złotych, jednak koszty leczenia Stasia z pewnością będą dużo wyższe. Dlatego tak bardzo prosimy o wpłatę choćby symbolicznej złotówki.
Na facebooku: Razem dla Stasia
https://www.facebook.com/groups/998141141215893/

Zbiórka pieniędzy na ten cel została przeprowadzona również dnia 8 lipca podczas Kuźnic Koneckich.
Drodzy Rodzice, Przyjaciele, Sympatycy naszej szkoły zachęcamy do wsparcia finansowego naszych akcji na rzecz pomocy Stasiowi. Razem możemy wszystko!

KOWAL LOSU dla naszego liceum!!!


Miło nam poinformować, że 8 lipca 2023r. podczas XXIV Kuźnic Koneckich Społeczność Szkolna
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich otrzymała wyróżnienie KOWALA LOSU za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi i wielkie serce. Budujące jest to, że zostało docenione zaangażowanie oraz postawa młodego człowieka skierowana na czynienie dobra.