,,SPRZĄTAM ŚWIAT WOKÓŁ SIEBIE”


Autor: , Dodany: 20 października 2020, Kategoria: Bez kategorii


W ramach Akcji Sprzątania Świata uczniowie poszczególnych klas indywidualnie posprzątali ,,kawałek swojego świata” i uwiecznili efekty tych działań w postaci zdjęć, które ukazują posegregowane zebrane odpady oraz osobę je zbierającą. Każda klasa udokumentowała swoje aktywności w formie graficznej np. plakatu lub kolażu wykonanego ze zdjęć.
Spośród prac zostaną wyłonione najlepsze, ukazującego największą aktywność klasy.
Klasa, która zwycięży otrzyma nagrodę w postaci jednego dnia ,,bez pytania” a wszyscy
uczestnicy akcji otrzymali już dodatkowe punkty z zachowania oraz oceny z aktywności w ramach
przedmiotów przyrodniczych.
Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom Akcji Sprzątanie Świata za zaangażowanie.
Koordynator
Marlena Bernacka – Pluta
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Autor: , Dodany: 14 października 2020, Kategoria: Bez kategorii


„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”
W podziękowaniu za trudną pracę i wskazywanie właściwej drogi życzymy Państwo Profesorom dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia…
Samorząd Szkolny I LO
Końskie, 14 października 2020

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W tym roku już po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować największą polską akcję ekologiczną: Sprzątanie świata – Polska, która przebiegać będzie pod hasłem:
Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.
Tegoroczna akcja niewątpliwie różnić będzie się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, pomimo to serdecznie zachęcamy zainteresowanych uczestników do udziału w akcji.
W RAMACH AKTYWNEGO UDZIAŁU SPOŁECZNOŚCI I LO W KOŃSKICH PRAGNĘ ZACHĘCIĆ MŁODZIEŻ DO CZYNNEGO UDZIAŁU W AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA POD HASŁEM: „SPRZĄTAM ŚWIAT WOKÓŁ SIEBIE”

Szkolny koordynator akcji Marlena Bernacka- Pluta

Samorząd szkolny 2020/2021


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Wraz z końcem roku szkolnego zakończyła się także kadencja poprzedniego samorządu szkolnego. Nowo wybrani przedstawiciele społeczności szkolnej obiecują dołożyć wszelkich starań, aby pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej przyjazna atmosfera, z której słynie nasza szkoła, została podtrzymana i rozwijana.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021


Autor: , Dodany: 28 sierpnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się dnia 1 września
wg. poniższego harmonogramu:

Klasy I
godz. 9.00 na boisku szkolnym
w razie niepogody w salach:
1A (j.pol-his-wos/mat-fiz-inf) – sala 27
1B (mat-geo-j.obcy) – sala 8
1C (bio-chem) – sala 17
1D (j.pol-bio-j.obcy) – sala 19

Klasy II i III
godz. 11.00 w salach:
2Ap – sala 15
2Bp – sala 10
2Cp – sala 9
2Dp – sala 24
2Ag – sala 20
2Bg – sala 26
2Cg – sala 16
2Dg – sala 18
3A – sala 7
3B – sala 23
3C – sala 14

Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Uczniowie muszą posiadać maseczki.

Odbiór wyników egzaminu maturalnego


Autor: , Dodany: 10 sierpnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Absolwenci.
Odbiór zaświadczeń z wynikami egzaminu maturalnego odbędzie się w dniu 11.08.2020r.(wtorek) od godz. 12.00 do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły. Odbiór będzie możliwy również w następnych dniach w godzinach pracy sekretariatu.
Podczas odbioru prosimy o stosowanie się do wytycznych związanych z COVID-19.

Kolejny sukces Nadii Łuszczyńskiej


Autor: , Dodany: 10 lipca 2020, Kategoria: Bez kategorii


Nadia Łuszczyńska została Laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej 2019/2020, OKAWANGO, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski.
Nadia w ubiegłym roku szkolnym została finalistką tego konkursu. W pierwszym etapie konkursu należało napisać pracę badawczą. Nadia wybrała temat ,,O wpływie budowy geologicznej terenu na nasze życie”, który obejmował region Sielec – Końskie – Koliszowy. Praca ta uzyskała bardzo wysoką ocenę komisji i z kilkuset uczniów z całej Polski, nasza uczennica znalazła się wśród 43 finalistów. Następnie odbył się pisemny etap z rozszerzonego zakresu geografii m.in. historii geologicznej Ziemi, procesów geologicznych, pracy z mapą geologiczną i przekrojami. Kolejnym etapem była część ustna – prezentacja na wybrany temat.
Nadia, jako laureatka, może dostać się na studia wyższe na kierunki: geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim i uzyska maksymalną liczbę punktów w procedurze kwalifikacyjnej.
Wielkie gratulacje dla Nadii i jej opiekunki, pani Doroty Pałgan.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020


Autor: , Dodany: 25 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategoriiDrodzy Uczniowie, 
tegoroczne zakończenie roku szkolnego 2019/2020 jest – co nietrudno zauważyć – wyjątkowe. Nie ma Was w szkole, korytarze są puste i ciche, nie słychać Waszego śmiechu, nie widać radości, że kolejny rok nauki szkolnej za Wami. Trudno w tej sytuacji dopatrzeć się pozytywnych elementów, ale spróbuję :-).
Jesteście zdrowi, przed Wami dwa  miesiące wypoczynku, korzystania z piękna przyrody i nabierania sił do pracy w nowym roku szkolnym. Myślę, że ten,  ze względu na swoją specyfikę nauczył Was większej samodzielności, rzetelności i odwagi w podejmowaniu decyzji. Często byliście skazani na słowo pisane lub mówione, twarz Waszego nauczyciela zastępowała klawiatura komputera, laptopa, telefonu. Mimo to przetrwaliśmy, cieszą bardzo dobre i dobre oceny, których jest tak wiele, cieszą promocje do kolejnych klas. Mam też nadzieję, że mimo wszystko   I LO wyszło z tej niewątpliwie trudnej sytuacji wzmocnione i solidarne, za co Wam i Waszym profesorom dziękuję. Konfucjusz powiedział przed wiekami niezwykle mądre słowa – które dziś Wam zadedykuję:„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.” Pamiętajcie o tym zdaniu, gdy będziecie budzić się w leniwe wakacyjne poranki. Nie zapomnijcie o tym, czego już się dowiedzieliście, pielęgnujcie tę wiedzę każdego dnia, rozwijajcie ją i pogłębiacie, by w nowym 2020/2021 ruszyć z zapałem do zdobywania kolejnych szczytów wiedzy!
Dyrektor
Wojciech Jasnos

Sukces naszego ucznia w VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o III RP


Autor: , Dodany: 22 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategorii


Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP w Białymstoku przyznał Jakubowi Brandeburgowi uczniowi klasy IIIA naszego liceum, tytuł finalisty (tytułu laureata nie przyznano) VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP.
Jakub uzyskał indeksy na atrakcyjne kierunki studiów na różnych uczelniach w Polsce.
Opiekunem ucznia była Pani Barbara Wojciechowska.
Gratulujemy sukcesu Jakubowi i pani profesor.

Konkurs geologiczno – środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”


Autor: , Dodany: 19 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategorii


W tym roku, pomimo zagrożenia pandemią, odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, którego organizatorem jest Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie.
Ze względu na panującą sytuację, nie odbył się jak co roku test wiedzy, natomiast miejsca przyznawane były na podstawie napisanych przez uczniów prac. W etapie regionalnym, obejmującym województwo świętokrzyskie i łódzkie, II miejsce uzyskał uczeń klasy ID z naszej szkoły – Gabriel Am Ali, a wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymał uczeń klasy IC – Jakub Sobczyk.

Projekt edukacyjny: webinaria w języku niemieckim


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W miesiącach kwietniu i maju nasi uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć online w zajęciach z języka niemieckiego. Znany nam z wielu poprzednich projektów pan Ralph Arzt z UJK w Kielcach zaprosił uczniów naszego liceum do udziału w webinariach. W tematyce webinariów znalazły się: tradycje wielkanocne, niemieckie bajki, spotkanie i rozmowa ze Steffenem Möllerem. Uczniowie klas drugich, którzy uczestniczyli w webinariach, mieli bezpośredni kontakt z rodzimymi użytkownikami języka. Pracowali online w grupie razem z uczniami innych szkół i studentami filologii germańskiej.

Projekt edukacyjny „Szkoła z TVP”


Autor: , Dodany: 17 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategorii


W ramach projektu „Szkoła z TVP” Marlena Bernacka – Pluta nauczycielka biologii i przyrody I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich otrzymała propozycję prowadzenia lekcji biologii dla klas I i II szkoły ponadpodstawowej na antenie TVP. Należy zaznaczyć, że z całego województwa na poprowadzenie lekcji biologii na antenie zgodziły się tylko dwie nauczycielki, pomimo wielu składanych propozycji innym nauczycielom przez wydawcę. Pierwsze nagrania odbyły się w połowie kwietnia i trwały do końca maja. Nauczycielka nagrała 10 lekcji biologii, które są dostępne na vod.tvp – lekcje.
Lekcje z TVP to wielka przygoda, ale również duże wyzwanie, które pozwoliło rozwijać własne zdolności i umiejętności oraz przełamywać schematy. Projekt ten umożliwił nauczycielce zdobycie nowych doświadczeń oraz poznanie wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych w swoją pracę. Jednocześnie pani Marlena Bernacka- Pluta podkreślała możliwość wspomagania w tym trudnym czasie swoich uczniów. Wszyscy gratulujemy zaangażowania i kreatywności. Niewątpliwie przełoży się to na zainteresowanie młodzieży biologią i zmotywuje ich do pracy w tym wymagającym czasie.


Zakończenie nauki uczniów klas III.


Autor: , Dodany: 24 kwietnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Drodzy Uczniowie, Absolwenci I LO
O tempora, o mores – mawiali starożytni Rzymianie ,dając upust swoim rozterkom związanym z czasem i obyczajami, które ich gorszyły. Przytaczając te słowa Cycerona i pozwalając sobie jednocześnie na ich parafrazę, chciałbym wyrazić żal, że po raz pierwszy zakończenie roku szkolnego odbędzie się bez Was Drodzy Uczniowie. Taki nadszedł czas.Jest to doświadczenie trudne, wręcz traumatyczne, bo to nasze wzajemne relacje nadają sens i właściwy wymiar działaniom szkoły jako instytucji i wspólnoty.Czas, z którym musimy się mierzyć spowodował, że ostatni szkolny dzwonek zabrzmi w pustych korytarzach i salach i po raz pierwszy nie zderzy się z Waszą radością. „Nic dwa razy się nie zdarza” w ludzkim życiu, ten koniec nauki w liceum będzie ostateczny, nie do powtórzenia, nie do zmiany. Ale tylko wówczas odczuwamy stratę, gdy nie potrafimy wyciągnąć wniosków – a te z pożytkiem i korzyścią można sformułować i dziś. Myślę, że jednym z nich jest przekonanie o czujności wobec losu, o kaprysach fortuny, przed którą przestrzegał już pięćset lat temu Jan Kochanowski, pisząc: „Nie wierz Fortunie”, ale także dodawał:”Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”, Te słowa, chciałbym dziś zadedykować Wam Drodzy Maturzyści. Ten bolesny koniec roku szkolnego jest także nowym początkiem Waszego życia, miejcie w nim odwagę :
Miejcie odwagę!… Nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć ze swego stanowiska.
Bądźcie odważni w myślach i słowach, a zacznijcie tę mądrą odwagą posługiwać się podczas egzaminu maturalnego, udowodnijcie, że właściwie spożytkowaliście dany Wam czas, że potraficie wykazać się wiedzą i umiejętnościami, że nie zawiedziecie nie tylko samych siebie, ale i swoich profesorów. I mądrze wykorzystujcie dany Wam czas, odwołując się do rad tych, których docenił świat, a którzy swą z trudem zdobywaną wiedzą chcieli podzielić się z innymi. Dlatego dedykuję Wam w tym ostatnim naszym szkolnym spotkaniu słowa z wiersza Zbigniewa Herberta;
„Pozwól o Panie(…) żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny to znaczy ten który
pragnie źródła
dziękuję Ci Panie że stworzyłeś świat piękny i różny
a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze
i bez wybaczenia
Niech uwiedzie Was piękno świata, nauka,wiedza- tak , jak trzy lata temu – a mam taką nadzieję – uwiodło Was I LO im.KEN, i choć nie możecie dzisiaj podziękować swoim profesorom osobiście, możecie to zrobić poprzez media społecznościowe, życzliwą pamięć, dobre myśli. Takie też myśli kadra I LO przesyła swoim absolwentom!
Końskie, dn.24.04.2020r. dyr Wojciech Jasnos

Drodzy Uczniowie!


Autor: , Dodany: 8 kwietnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Ostatnie tygodnie przyniosły nam wiele nieoczekiwanych sytuacji, których nie dało się przewidzieć i na które nie mogliśmy się wcześniej przygotować. Stanęliśmy przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Odwołanie zajęć szkolnych mogło wywołać u Was w pierwszych chwilach uczucie radości. Jednak szybko wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem nauki zdalnej wielu nauczycieli przystąpiło do takiej pracy w swoich grupach klasowych. Szybko porozumieli się z Wami za pomocą komunikatorów i Internetu. Wspólnie udało się ustalić sposoby prowadzenia nauki. W obecnej rzeczywistości wszyscy uczymy się funkcjonować na nowych zasadach. Jest to także czas wielkiej odpowiedzialności za siebie, nie tylko w wymiarze obowiązujących zakazów społecznych. Każdy z Was musi znaleźć w sobie wolę i dyscyplinę do codziennej pracy we własnym domu. To bardzo ważne, abyście teraz nie tracili kontaktu ze szkołą i zachowali ciągłość nauki, aby możliwe było powtarzanie poznanych wcześniej wiadomości i przyswajanie nowych. Bądźcie z nami online.
Przed nami Wielkanoc i krótka przerwa w nauce. Przesyłamy Wam i Waszym Rodzicom życzenia świąteczne. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli się spotkać w szkole.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO

VII Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej


Autor: , Dodany: 10 marca 2020, Kategoria: Bez kategorii


6 marca w Domu Kultury odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej. Naszymi reprezentantami byli Agnieszka Burtan, która wykonała utwór „Wie schön du bist” oraz Mikołaj Wybański, który na tę okoliczność zaprezentował piosenkę „Mutter” Jury konkursu nagrodziło Mikołaja drugą nagrodą, dostrzegając jego niezwykle ekspresyjny, piękny, niski głos. Widownia, zachwycona dynamicznym wykonaniem utworu z repertuaru grupy Rammstein, nagrodziła Mikołaja także nagrodą publiczności. Brawo dla naszych wspaniałych wykonawców, przygotowanych przez panią Izabelę Popik.


Wygraliśmy Turniej Tenisa Stołowego


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


27 i 28 lutego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbył się XIX Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Koneckiego.
Byliśmy najlepsi wśród 12 dwuosobowych drużyn dziewcząt i chłopców ze szkół ponadpodstawowych naszego powiatu.
W kategorii dziewcząt I miejsce wywalczyła drużyna w składzie: Zuzanna Mularczyk i Małgorzata Łabendowicz- opiekunem była Renata Gałązka-Skowron.
W kategorii chłopców I miejsce zdobyli Szymon Ratuszniak i Łukasz Pałka, a Filip Wołowiec i Krystian Stachera miejsce drugie. Ich opiekunem był Piotr Deszczyński.


Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Zgodnie z tradycją nasze liceum obchodziło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczystą akademię pod hasłem: ,,NIEPOKORNI, NIEZŁOMNI, WYKLĘCI” uświetniły patriotyczne piosenki, wiersze i wspomnienia o Żołnierzach Wyklętych: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Ince, Zagończyku i innych bohaterach. Podczas uroczystości rozstrzygnięto także V Powiatowy Konkurs Historyczno-Literacki pod hasłem „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego powiatu. Konkurs był podzielony na dwie kategorie – pracę literacką oraz krótki komiks. Dyplomy oraz upominki laureatom i wyróżnionym wręczali starosta konecki Grzegorz Piec, członek zarządu Jarosław Staciwa i dyrektor I LO Wojciech Jasnos. Organizatorkami powiatowej akademii i konkursu były nasze nauczycielki: Barbara Wojciechowska, Ewa Młynarczyk- Wróbel, Sylwia Fidor. Uczniowie I LO mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii, którą zapewne zapamiętają na długo.


Nasi utalentowani sportowcy


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W bieżącym roku szkolnym mamy reprezentację w karate i kickboxingu:
Wiktoria Czyżewska triumfowała w roku 2019 w kilku formułach w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu oraz w MMA. Wiktoria jest reprezentantką kadry narodowej w kickboxingu oraz MMA. Obecnie przygotowuje się do udziału w Mistrzostwach Europy MMA, które odbędą się w czerwcu tego roku w Rzymie.
Oliwia Małecka wygrała w 2019 roku Mistrzostwa Polski PZK juniorów młodszych, uzyskując tytuł najlepszej zawodniczki wśród juniorek, zdobyła I miejsce w Pucharze Polski, a w lutym br. wygrała Międzynarodowy Turniej Kyokushin Open w kategorii do 60 kg w Bergen/ Norwegia.
Filip Nowocień to także wielokrotny zwycięzca w Turnieju Karate o Puchar Prezydenta Miasta Katowice, Kokoro Cup w Warszawie oraz Norway Cup w Bergen- gdzie w lutym br. zdobył I miejsce oraz wyróżnienie za najlepsze nokauty.
Cieszymy się z Waszych dotychczasowych osiągnięć i wierzymy, że stać Was na więcej!

Rozstrzygnięcie V Powiatowego Konkursu Historyczno- Literackiego” Ocal od zapomnienia żołnierzy wyklętych”


Autor: , Dodany: 27 lutego 2020, Kategoria: Bez kategorii


25 lutego bieżącego roku została rozstrzygnięta V edycja Powiatowego Konkursu
Historyczno- Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”,
organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w
Końskich. Konkurs, skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu
koneckiego, cieszył się dużym zainteresowaniem, a napływające prace wyróżniały się pod
względem merytorycznym i miały ciekawą formę. Celem konkursu było upowszechnienie
wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie
światowej.
Komisja konkursowa w składzie: Barbara Wojciechowska – nauczyciel historii, Ewa
Młynarczyk-Wróbel nauczyciel języka polskiego, Sylwia Fidor – nauczyciel języka polskiego
i wiedzy o kulturze wytypowała zwycięzców konkursu w kategoriach:
Praca literacka:
I miejsce – Kamil Rogowski, I LO im. KEN w Końskich,
II miejsce – Oliwia Sęga, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich,
III miejsce – Aleksandra Ciepluch, ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie.
Krótka forma komiksowa:
I miejsce – Dawid Okoń, ZSP nr 3 w Końskich,
II miejsce – Karolina Juśkiewicz, I LO im. KEN w Końskich,
III miejsce – Aleksandra Jędrasik, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich.
W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich informujemy, że
dnia 28 lutego 2020 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w
Końskich odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przyznanych w konkursie. Do udziału w
spotkaniu serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu wraz z ich opiekunami.
Wszystkim nagrodzonym i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych
sukcesów!
Organizatorzy konkursu.

STUDNIÓWKA 2020


Autor: , Dodany: 27 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W sobotę, 25 stycznia 2020 uczniowie klas maturalnych bawili się na uroczystym balu studniówkowym.
Nastrojowy polonez Bartosza Chajdeckiego zatańczyło 12 par. Dziewczęta wystąpiły w długich czarnych spódnicach i białych bluzkach, chłopcy w czarnych garniturach. Po takim wprowadzeniu głos zabrał dyrektor Wojciech Jasnos, przypominając, że matura nastąpi dopiero za około 100 dni, a ten wieczór winien być okazją do dobrej zabawy. Rodzice oraz przedstawiciele klas trzecich podziękowali swoim wychowawcom. Następnie wszyscy uczniowie dołączyli do tradycyjnego poloneza, rozpoczynając w ten sposób swój pierwszy bal….
Drodzy maturzyści, wykorzystajcie czas ferii, aby wrócić z nowymi siłami do pracy. Wierzymy że do matury przygotujecie się jak najlepiej!
Nasze uczennice w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH


Autor: , Dodany: 24 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach matematycznych:
Patrycja Pachuc z klasy 3 B – uczennica pani Anny Młynarczyk oraz Julia Milczarek z klasy 3E- uczennica pani Ewy Kuzak zakwalifikowały się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AHG
Gratulujemy Patrycji, Julii oraz ich opiekunkom i życzymy powodzenia w zmaganiach o finał, który odbędzie się 2 lutego 2020 w Krakowie.

Olimpiada Wiedzy o III RP


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP informuje, że do zawodów III stopnia -etapu centralnego- zakwalifikowany został Jakub Brandeburg, który jako jedyny uczeń z naszego województwa uzyskał tytuł laureata II etapu. Etap centralny Olimpiady odbędzie się w marcu br. w Białymstoku. Drugi uczestnik tej Olimpiady Jan Pachuc uzyskał tytuł finalisty II etapu. Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunce pani Barbarze Wojciechowskiej.

Przypominamy o konkursie historyczno- literackim!


Autor: , Dodany: 22 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu koneckiego do wzięcia udziału w V edycji Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pod hasłem:
„Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

regulamin konkursu (.pdf)

Hazard? Nie, dziękuję!


Autor: , Dodany: 17 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 15.01.2020 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Urzędu Skarbowego w Końskich: Pana Roberta Pałgana i Sławomira Grzelaka, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne: ,,Hazard? Nie, dziękuję!. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z uprawiania hazardu, w tym ryzyko uzależnienia i negatywne konsekwencje zarówno na poziomie materialnym jak i w życiu osobistym oraz grożące kary za udział w nielegalnych grach. Uczniowie trzecich klas uczestniczący w zajęciach poznali także znaczenie podatków dla prawidłowości funkcjonowania kraju oraz dowiedzieli się podstawowych informacji o organizacji, roli i funkcjonowaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach profilaktyki uzależnień.


Akcja GÓRA GROSZA


Autor: , Dodany: 15 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 25.11.2019-02.01.2020 odbyła się w naszej szkole akcja Góra Grosza organizowana już po raz dwudziesty przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swoich rodzinach. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej zebraliśmy 11 kg monet o łącznej wartości 127 zł i 21 groszy. Dziękujemy wszystkim za udział.

Olimpiada o DIAMENTOWY INDEKS AGH


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, ze do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z geografii, zakwalifikowały się uczennice Nadia Łuszczyńska i Katarzyna Fabicka – Krakowiak kl. II B. Gratulujemy opiekunce, pani Dorocie Pałgan i trzymamy kciuki podczas kolejnych rywalizacji w Krakowie.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ Deutschfreund.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W tegorocznych eliminacjach szkolnych konkursu JERSZ Deutschfreund brało udział 25 uczniów naszej szkoły.
Najlepszy wynik wśród uczestników z klas I uzyskała Anita Majewska w kl I Cg
W kategorii klas II dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w skali kraju zdobyła Alicja Szemberg z kl II C
Na uznanie zasługują także: Dominik Knez, Zuzanna Dziuba, Aleksandra Kamińska, Aleksandra Młodzińska, Julia Wąsik i Michał Owczarek, którzy osiągnęli dobre wyniki w klasyfikacji wojewódzkiej.
W kategorii finałowej klas III dyplom za bardzo dobry wynik uzyskał Kamil Bobrowski.
W krajowym finale oraz w czołówce wojewódzkiej znalazła się Weronika Sapieja z kl. III A, która otrzymała także dyplom za bardzo dobry wynik.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych konkursach.

Literackie sukcesy


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W konkursie literackim „Mistrzowie i patrioci” organizowanym przez Fundację Instytut Łukasiewicza w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej poświęconym zasłużonym w czasie wojny polskim sportowcom naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II a: Aleksandra Cuper, Mikołaj Mariańczyk i Kamil Rogowski. Uczniowie ci za swoje prace otrzymali wyróżnienie.
Z przyjemnością informujemy też, że uczeń klasy II a Kamil Rogowski został zakwalifikowany do II etapu L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego . Etap pisemny odbędzie się 8 lutego. Opiekunem uczniów jest pani Jolanta Duda. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Autor: , Dodany: 20 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Pięknych świąt Bożego Narodzenia, wypełnionych zapachem choinki i świątecznych wypieków, obecnością najbliższych oraz ciepłem kochających się serc
życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Uczniowie i Pracownicy I LO im. KEN w Końskich

III Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: 14 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


W środę, 11 grudnia 2019 w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich spotkali się nauczyciele języka niemieckiego oraz uczniowie szkół podstawowych naszego powiatu, którzy wzięli udział w tegorocznych konkursach językowych. Nasi uczniowie przygotowali piękną oprawę artystyczną. Wszyscy mogli posłuchać kolęd i przypomnieć sobie zwyczaje świąteczne w krajach niemieckojęzycznych.
W III Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego rywalizowało 53 uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych naszego powiatu. Aby dojść do finału musieli uzyskać powyżej 86% dobrych odpowiedzi. Tytuł finalisty zdobyli: Julian Kitliński, Dorota Cieślik, Natalia Cuper, Natalia Kuleta – Szkoła Podstawowa w Radoszycach, Martyna Mrozik i Julia Rusiecka- Szkoła Podstawowa w Kopaninach.
W gronie laureatów znaleźli się:
Julia Tarnawska i Wiktoria Skrobisz – Szkoła Podstawowa w Radoszycach
Piotr Wiąckiewicz i Kacper Woźniak – Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli
Kacper Mytkowski, Katarzyna Kołba, Szymon Dąbrowski, Kinga Biniek – Szkoła Podstawowa w Kopaninach
Emil Piwowarczyk – Szkoła Podstawowa w Nieświniu
Rywalizacji językowej towarzyszy konkurs plastyczny, który zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem. W tej edycji wzięło w nim udział ponad 100 uczniów, którzy wykonali kartki świąteczne z życzeniami.
Nagrodzeni zostali:
Gabriela Pałgan – SP nr 1 w Końskich Aleksandra Mastalerz, Julia Rusiecka i Martyna Mrozik – SP w Kopaninach, Gabriela Bielecka, Kinga Kłosek – SP w Gowarczowie, Patrycja Brzezińska – SP w Pomykowie, Julia Zielińska – SP w Radoszycach, Igor Zroślak – SP w Królewcu, Natalia Włodarczyk – SP w Miedzierzy, Klaudia Szustak – SP w Kapałowie
Naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Stachera wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich. Po rozdaniu nagród uczniowie wzięli udział w multimedialnych warsztatach językowych i quizach, które prowadził Ralph Arzt z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem warsztatów było Boże Narodzenie w krajach niemieckojęzycznych.
Konkurs zorganizowali germaniści I LO im. KEN Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos.


Wielki finał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej


Autor: , Dodany: 12 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Cóż to były emocje! 6 grudnia, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, uczniowie naszej szkoły zdobyli tytuł laureata w finale Turnieju Gry Planszowej „Czas na Start-up!”, podczas którego rywalizowali z 14 najlepszymi zespołami z pięciu województw Polski wschodniej. Turniej zorganizowany był w ramach akcji „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Atmosfera rywalizacji udzielała się już od wejścia na salę, w której odbywał się turniej. Warto jednak zaznaczyć, iż był to duch zdrowej rywalizacji – w tym turnieju nie chodziło bowiem o zwycięstwo, ale o dobrą zabawę, a także kształtowanie postaw przedsiębiorczych i wzmacnianie umiejętności strategicznego myślenia, współpracy i szybkiego podejmowania decyzji. Uczniowie otrzymali nagrody o wartości 1 250 zł, a dzięki ich sukcesie i uczestnictwie w finale – nasza szkoła cieszy się nową tablicą interaktywną o wartości 3 500 zł.
Wartość nagród jest tym większa, że zostały one wręczone osobiście przez minister funduszy
i polityki regionalnej Małgorzatę Jarosińską-Jedynak.
Gratulujemy naszej drużynie, która dzielnie rywalizowała o ten tytuł. Opiekunem zespołu był pan Paweł Fidos.
Wierzymy, że to wyjątkowe wydarzenie to początek wielu sukcesów uczniów, który zdobytą wiedzę o przedsiębiorczości wykorzystają w przyszłości, być może jako właściciele nowych firm.

Mikołaj po raz VIII dla każdego


Autor: , Dodany: 11 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Podczas charytatywnego koncertu 6 grudnia oraz podczas meczu charytatywnego zebraliśmy ponad 22 000 złotych! Środki trafią na rzecz zdolnej młodzieży ze szkoły w formie stypendiów, a także do tych nieco bardziej potrzebujących uczniów. Piątkowy koncert przyciągnął wielu przedsiębiorców, rodziców uczniów oraz mieszkańców, którzy chcieli włączyć się w akcję charytatywną. Powiat konecki reprezentował naczelnik oświaty Krzysztof Stachera. Wydarzenie krótkim przemówieniem rozpoczął Wojciech Jasnos, dyrektor I LO. Potem był koncert i licytacje. Na scenie wystąpiła uzdolniona młodzież naszej szkoły oraz gościnnie kilku młodych muzyków z II LO. Swój mini recital dał też nasz absolwent Michał Trojanowski, który niedawno zwyciężył w programie telewizyjnym: „Szansa na sukces”. Tradycyjnie licytacje prowadził ks. Krzysztof Sieczka, obecnie proboszcz parafii w Mroczkowie, a przez wiele lat katecheta w I LO. Wszystkie paczki charytatywnie zapakowała Ewa Makuch – sekretarz szkoły. Sam koncert przygotowały Joanna Stołowska i Joanna Swat. W trakcie wydarzenia młodzież prowadziła też kiermasz ciast i słodkości.
Wszystkim Sponsorom tegorocznego koncertu, a było ich prawie 100- przekazujemy serdeczne podziękowania.


Sportowo i charytatywnie „Mikołaj dla każdego”


Autor: , Dodany: 1 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Akcja charytatywna „Mikołaj dla każdego” organizowana przez społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich rozpoczęła się tym razem na sportowo. W piątkowy wieczór w hali sportowej przy ulicy Stoińskiego rozegrano mecz inaugurujący. Gwiazdą wydarzenia był bramkarz reprezentacji Polski w szczypiorniaka i absolwent naszego liceum Mateusz Kornecki.
„Mecze zainicjowały nasze uczennice, które wpadły na pomysł, że można zorganizować mecz charytatywny w kooperacji z koncertem charytatywnym. Była to między innymi Natalia Nowek, która gra w piłkę ręczną. Wszystko zaczęło się od dziewczyn. Stwierdziliśmy, że chcemy to rozszerzyć i zaprosiliśmy ‚Nowy Ogólniak’, by widowisko przybrało ciekawszego obrotu” – mówi Joanna Stołowska- Grzegorczyk, nauczycielka w I LO i koordynatorka charytatywnej imprezy.
Podobnie jak w przypadku koncertu „Mikołaj dla każdego” dochód z meczu w całości przeznaczony jest na stypendia dla zdolnej, ale biedniejszej młodzieży z naszej szkoły.
W pierwszym spotkaniu zmierzyły się ze sobą dziewczęta z I LO oraz II LO. Drugi mecz to starcie absolwentów z rocznika ’97 i absolwentów rocznika ’99 szkoły, którzy w 2014 roku byli zwycięzcami Mistrzostw Polski szkół ponadgimnazjalnych. W finale doszło do starcia zwycięzców drugiego meczu z Absolwentami I LO. W przerwach między meczami oraz przerwach spotkań na parkiecie występowała grupa taneczna z I LO. Wśród kibiców znaleźli się między innymi przedstawiciele władzy: starosta konecki Grzegorz Piec, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kubka, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym Krzysztof Stachera.
pierwszy mecz wygrały zawodniczki z I Liceum Ogólnokształcącego, w drugim spotkaniu wygrali absolwenci z rocznika 97′, a w trzecim ekipa złożona z absolwentów wielu roczników. Podczas imprezy zebrano dokładnie 5400 złotych, a kwota ta w pełni będzie przekazana na rzecz zdolnej, ale i potrzebującej młodzieży.
Zapraszamy do wzięcia udziału w koncercie i licytacjach „Mikołaj dla każdego” w piątek 6 grudnia od godziny 17:00 w Starym Ogólniaku. Jak zwykle będzie wspaniała atmosfera, domowe wypieki… minirecital zagra też Michał Trojanowski, nasz absolwent, który ostatnio został wyróżniony w odcinku ‚Szansy na Sukces’ z Michałem Wiśniewskim” – mówi Joanna Stołowska.

XIII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej


Autor: , Dodany: 27 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


W Gliwicach niedawno zakończył się Konkurs Eurowizji Junior, a u nas w „starym”, 27.11. 2019 odbył się XIII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej Końskie 2019 organizowany pod patronatem Starosty Koneckiego. W Przeglądzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu koneckiego. Uczestników i ich opiekunów przywitał przedstawiciel Starostwa Koneckiego, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia Krzysztof Stachera oraz dyrektor I LO w Końskich Wojciech Jasnos. Jury jak zwykle miało twardy orzech do zgryzienia i po burzliwych obradach wyłoniło laureatów.
W kategorii szkół podstawowych zostali nimi:
I miejsce – Nina Filiks i Olaf Młodziński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich
II miejsce – Amelia Grochala ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie
III miejsce – Natalia Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej
wyróżnienie -Jadwiga Kołodziej – Szkoła Podstawowa nr 1 Końskie
wyróżnienie – Julia Kuleta – Szkoła Podstawowa w Gowarczowie
wyróżnienie – Nikola Walczyk – Szkoła Podstawowa w Rogowie
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Wiktoria Kijewska i Julia Swat – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 Końskie
II miejsce – Maria Góral – I LO im KEN w Końskich
III miejsce – Maria Balińska i Wojciech Wysokiński – ZSP Nr 1 w Końskich
Naszą szkołę reprezentowały także: Patrycja Pszczółka (1Cg), Marysia Piec(1Ap), Alicja Burbeluk (1Ag) i Agnieszka Burtan (1Dp) – wszystkie nasze dziewczyny były super.
Statuetki i dyplomy ufundowane przez Starostwo Koneckie wręczyli nagrodzonym naczelnik Krzysztof Stachera i dyrektor I LO Wojciech Jasnos.
Organizatorzy oraz nauczyciele I LO –Małgorzata Boś, Agnieszka Dorobek i Agnieszka Wąsala
gratulują wszystkim nagrodzonym i uczestnikom. Zapraszamy za rok!!!
„Czas na Start-up!”


Autor: , Dodany: 20 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


Wielki finał turnieju gry planszowej „Czas na Start-up!”
Cóż to były za emocje! 18 listopada 2019 r. w Kielcach uczniowie naszej szkoły rywalizowali na etapie wojewódzkim Turnieju Gry Planszowej „Czas na Start-up!”. Rozgrywki odbywały się w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wielkie emocje, wspaniała zabawa i zdrowa rywalizacja z wieloma drużynami z naszego województwa zakończyła się… WYGRANĄ! Z dumą informujemy, że nasza drużyna przeszła do kolejnego etapu, czyli finału, który odbędzie się już 6 grudnia 2019 r. w siedzibie Ministerstwa w Warszawie!
Wśród finalistów z terenu województwa świętokrzyskiego znalazły się drużyny z poniższych szkół:
1) I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busko – Zdrój
2) III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Starachowicach
3) I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
Wielki sukces i wspaniałe nagrody to wynik znalezienia się w gronie finalistów. Pomimo, iż uczniowie w finale powalczą o nagrodę główną z innymi drużynami z pięciu województw Polski wschodniej – już na tym etapie zdobyli wspaniałe nagrody dla siebie i dla naszej szkoły. Drużyna, która zwycięży w finale, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości 1250,00 zł, zaś pozostali finaliści rozgrywek wojewódzkich – o wartości 800 zł. Dodatkowo, nasza szkoła otrzyma tablicę interaktywną o wartości 3 500 zł! Nie zapominajmy jednak, że poza nagrodami uczniowie wygrywają znacznie więcej! Udział w akcji pozwolił im bowiem zdobyć nową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, dowiedzieć się, jak Fundusze Europejskie wspierają młodych ludzi, a także poznać wiele nowych, ciekawych osób.
Wielki finał tuż, tuż. Trzymajmy zatem mocno kciuki za przygotowania i sukces podczas tego wydarzenia!

Warsztaty historyczno- językowe na UJK w Kielcach


Autor: , Dodany: 16 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 14.11.2019-15.11.2019 uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w warsztatach historyczno- językowych poświęconych 30-tej rocznicy upadku Muru Berlińskiego.
Wykład prof. Hansa Giessena przypomniał o historii Niemiec XX wieku: utworzenia RFN oraz NRD.
„Czy mur upadł przypadkiem?”- taki tytuł miał wykład prowadzony przez dr Donatę Wójcik. która przedstawiła procesy zachodzące od wczesnych lat 80-tych w Polsce i Europie prowadzące do upadku Muru Berlińskiego.
„Euforia minęła… i co dalej” – w tej części zajęć Ralph Arzt opowiadał o zmianach w społeczeństwie niemieckim po zjednoczeniu.
Nasi uczniowie mogli także posłuchać rockowych utworów lat 80-tych i 90- tych, zainspirowanych wydarzeniami politycznymi. Przedstawiła je i opatrzyła bardzo ciekawym komentarzem dr Donata Wójcik, a dr Krzysztof Kasiński opowiedział historię popularnego w NRD samochodu osobowego Trabant, który stał się symbolem popkultury.
Zajęcia, prowadzone w językach niemieckim i polskim, były bardzo różnorodne i każdy uczestnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Podczas warsztatów uczniowie otrzymali testy i mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu historii Niemiec i Europy końca lat 80-tych. Wyjazd do Instytutu Filologii UJK w Kielcach zorganizowali germaniści: Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos.
Akcja charytatywna-zbiórka karmy dla zwierząt


Autor: , Dodany: 13 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


W październiku, z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt, Samorząd Szkolny zorganizował zbiórkę karmy dla psów i kotów. W akcji tej wzięło udział 90 uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy w sumie ok.120 kg karmy. Karma ta została przekazana Stowarzyszeniu Aport – zwierzęta w potrzebie.

101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


Autor: , Dodany: 12 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


Montaż słowno-muzyczny,,Ojczyzno moja” i wspólne odśpiewanie hymnu uświetniły w I LO im. KEN 101 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Polski listopad i długa droga Polaków do wolności i niepodległości stały się tematem przewodnim szkolnej akademii, w której wykorzystane zostały wiersze i piosenki znanych i nieznanych autorów. Na scenie nie mogło zabraknąć Józefa Piłsudskiego, który swymi odezwami w 1914 roku zachęcał rodaków i żołnierzy do walki o wolną Polskę (w postać Marszałka wcielił się uczeń Kamil Cholewa). Ogromne wrażenie na słuchaczach wywarła dojrzała recytacja Karoliny Baran, „Polsko,nie jesteś ty już niewolnicą”, w jej wykonaniu zabrzmiało profesjonalnie. Szkolną akademię zakończyła pieśń ,,Żeby Polska” w wykonaniu Agnieszki Burtan.
Wykonawcy nie zapomnieli o absolwentach szkoły, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie w obroni Ojczyzny. Pod Tablicą Pamięci, na której widnieją Ich nazwiska, złożona została wiązanka biało-czerwonych kwiatów.
Na scenie wystąpili;
K. Fabicka-Krakowiak,Z. Dziuba,D. Chwaścińska, K. Chwaścińska, A. Niziołek, J. Bajor,J. Szulc
Z. Sipika, A. Pakuła, A. Okła,P.Śliz,M. Zaleśny, Z. Saik,A. Śliwińska,K. Ciaś, M. Kołodziejczyk, M.Wojas Wszyscy wykonawcy wykazali się dojrzałością i profesjonalizmem. Nad oprawą techniczną opiekę sprawował P. Strzemecki, zaś dekorację przygotowały; W. Bąkowska, W.Potocka i J. Szulc. Akademia została przygotowana według scenariusza p Jolanty Dudy i p.Waldemara Kacperskiego.
Dziękujemy.
Nasi koszykarze na podium


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W XX Turnieju Piłki Koszykowej drużyn szkół ponadpodstawowych o puchar przewodniczącego Rady Powiatu Koneckiego nasi chłopcy wywalczyli III miejsce. W drużynie wystąpili: Olaf Górecki, Piotr Cuper, Paweł Napierała, Jakub Gaca, Mikołaj Dulewicz, Emil Jarosz, Maciej Milczarz, Jakub Milcarz, Jakub Zając, Jan Kołodziejczyk. Gratulujemy drużynie i opiekunowi p. Piotrowi Deszczyńskiemu.

I Powiatowy Konkurs Historyczny w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Dnia 5 listopada 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN odbył się
I Powiatowy Konkurs Historyczny w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Do Konkursu zgłosiło się sześć szkół ponadpodstawowych z powiatu koneckiego
(26 uczniów):
I LO w Końskich
II LO w Końskich
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Końskich
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Końskich
Wszyscy uczniowie ze zgłoszonych szkół (26 uczniów) przystąpili do Konkursu.

Komisja konkursowa w składzie:
1. Wojciech Jasnos – Dyrektor I LO im KEN w Końskich
2. Barbara Wojciechowska – nauczyciel historii w I LO im. KEN w Końskich
3. Adam Pancer – nauczyciel historii w II LO w Końskich
4. Halina Kowalczyk – nauczyciel historii w ZSP Nr 3 w Końskich
wyłoniła zwycięzców:

I miejsce Młodzińska Aleksandra I LO w Końskich
II miejsce Brandeburg Jakub I LO w Końskich
III miejsce Mariańczyk Mikołaj I LO w Końskich
Gratulujemy zwycięzcom!

Wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kielcach


Autor: , Dodany: 6 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


Nasi uczniowie w dniu 30 października uczestniczyli w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych ,,Dopalacze-ryzykujesz życie” w Kielcach. Wystawiony spektakl pt.”Żeby nie było za późno” zdobył wyróżnienie. Autorem scenariusza jest polonistka Małgorzata Bieńkowska-Dębska, a opiekunem grupy pani pedagog Julita Dzwonek. Odtwórcami ról są Wiktoria Zięba, Kamil Cholewa, Bartłomiej Sota i Mateusz Kupis. Przegląd miał na celu ukazanie zagrożeń zdrowotnych wynikających ze stosowania substancji psychoaktywnych.

Dzień Anioła


Autor: , Dodany: 31 października 2019, Kategoria: Bez kategorii


Tradycyjnie 31 października samorząd naszego liceum organizuje Dzień Anioła. Uczniowie, którzy w tym dniu przyjdą ubrani na biało, unikną odpowiedzi i klasówek. Ale głównym celem tej imprezy, która jest alternatywą dla amerykańskiego halloween, jest wspólna zabawa i zbiórka na cel charytatywny. Tegoroczna zbiórka pieniędzy zostanie przeznaczona na doposażenie pracowni komputerowej w jednej ze szkół w Etiopii.
W tym dniu przedstawiciele samorządu szkolnego udali się na konecki cmentarz, aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli z naszej szkoły.


Spotkanie z absolwentem


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W piątek 25 października gościliśmy naszego absolwenta Piotra Patynowskiego, który jest studentem geodezji i kartografii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Piotr opowiadał nie tylko o swoich studiach, ale też o pracy w kołach naukowych i nowoczesnej geodezji wykorzystującej programy informatyczne. W bardzo ciekawy sposób zapoznał swoich młodszych kolegów z klas trzecich z europejskim projektem EPOS-PL, który dotyczy działania i zastosowania systemów satelitarnych do pomiarowania.
W ramach tego projektu Uniwersytet we Wrocławiu współpracuje z NASA, a studenci mogą połączyć teorię z praktyką i zdobywać dodatkowe doświadczenia przydatne w późniejszej pracy zawodowej. Dziękujemy za świetną prelekcję, dzięki której łatwiej będzie naszym maturzystom niebawem podjąć decyzję o wyborze studiów.

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy


Autor: , Dodany: 24 października 2019, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 24 października 2019 uczniowie klas trzecich wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Młodzież uczestniczyła we mszy świętej, drodze krzyżowej na wałach sanktuarium oraz wykorzystała indywidualny czas na modlitwę. Pielgrzymkę zorganizowali księża Paweł Marczak i Radosław Zaborski. Obecni byli także dyrektor Wojciech Jasnos oraz wychowawcy klas trzecich.

Puchar Starosty dla naszych piłkarzy


Autor: , Dodany: 21 października 2019, Kategoria: Bez kategorii


15 i 17 10 2019 r. odbyły się Zawody Powiatowe Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Starosty Koneckiego w Piłce Nożnej Chłopców. Zawody rozgrywano w dwóch grupach. Grupa 1 I LO ZSP nr 1 ZSP nr 3 Grupa 2 II LO ZSP nr 2 ZSP Stąporków Do półfinału awansowały po dwie drużyny z grupy: gr 1 I LO i ZSP nr 3 gr 2 ZSP Stąporków i II LO
W finale zagrały drużyny I LO i ZSP nr 3 Wygrała drużyna I LO im KEN 1:0 W meczu o trzecie miejsce wygrała drużyna że Staporkowa po serii rzutów karnych.
Skład zwycięskiej drużyny I LO 1 Błachowicz Przemysław 3E 2 Górecki Olaf 3A 3 Smyka Bartosz 2B 4 Cuper Piotr 3B 5 Dajer Jakub 3E 6 Płyta Mateusz 3B 7 Ludwikowski Jakub 2C 8 Milcarz Jakub 2B 9 Ostrowski Kacper 3B 10 Mechelewski Paweł 2A 11 Gwarek Kacper 1A 12 Owczarek Daniel 3A 13 Milczarz Maciej 1BG 14 Wrona Piotr 1BG 15 Sasal Kacper 2B 16 Kasiński Kacper 1BG 17 Wasik Kacper 1BG 18 Wołowiec Filip 1BG
Składamy gratulacje naszym piłkarzom oraz ich opiekunowi Piotrowi Deszczyńskiemu.

Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III


Autor: , Dodany: 17 października 2019, Kategoria: Bez kategorii


Wiemy, dlaczego warto być przedsiębiorczym – bierzemy udział w akcji „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”!
Bycie przedsiębiorczym to nie tylko odpowiednia wiedza. To również zdolność do pracy
w zespole, umiejętność analizowania, podejmowania decyzji i planowania, a także autoprezentacji.
Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy warto otworzyć własną firmę i jak osiągnąć sukces – dlatego my przystąpiliśmy do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich Przedsiębiorczość III”, której organizatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dzięki udziałowi, nasi uczniowie nie tylko zwiększą poziom wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, ale także pobudzą w sobie postawy przedsiębiorcze i dowiedzą się w jaki sposób Fundusze Europejskie wspierają tworzenie i rozwój firm oraz jakie możliwości dają młodym ludziom.
W ramach tej akcji w naszej szkole odbędą się wyjątkowe zajęcia, podczas których uczniowie wcielą się w rolę młodych przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu. Podstawowym materiałem dydaktycznym, który im to umożliwi, jest gra planszowa „Czas na Start-up!”. Każdy jej uczestnik rozwinie swój własny start-up, aby stał się najlepszy na rynku. Oprócz gry uczniowie zapoznają się z filmem animowanym, nauczą się tworzyć uproszczony model biznesowy oraz wypełniać wniosek do Platform startowych dla nowych pomysłów.
Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji nasi uczniowie mogą wziąć udział w dwuetapowych rozgrywkach gry planszowej „Czas na Start-up!. Trzy najlepsze drużyny z każdego z pięciu województw Polski Wschodniej otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrodzone zostaną również szkoły, które reprezentowały zwycięskie drużyny. Pozostali uczestnicy rozgrywek otrzymają upominki.
Jesteśmy przekonani, że udział w akcji pozwoli w naszych uczniach wzbudzić prawdziwego ducha przedsiębiorczości, a także stanie się wstępem do dalszej nauki, która w przyszłości zaowocuje wielkim sukcesem rynkowym.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Autor: , Dodany: 14 października 2019, Kategoria: Bez kategorii


– Święto Edukacji jest chyba nielicznym ze świąt, które dotyczą każdego człowieka, bo przecież nie ma osoby w Polsce, która by w tym święcie nie uczestniczyła i to kilka razy w życiu. Drodzy uczniowie, to prawda, że przez kilka godzin w ciągu pięciu dni tygodnia jesteśmy na siebie skazani, ale sądzę, że nie jest to niewygoda, a raczej sprawdzian naszej sympatii, czasami cierpliwości, czasami punktualności, często troski i zwykłej serdeczności – takimi słowami dyrektor Wojciech Jasnos powitał uczniów i nauczycieli na uroczystej akademii w piątek 11 października br.
Chciałbym, – kontynuował – żebyście, parafrazując słowa Einsteina, uważali naukę za dar, a nie za przykry obowiązek, bo tylko tak rozumiana nauka nada sens naszej wspólnej pracy. (..) Na zakończenie pozwolę sobie przytoczyć słowa osoby, o której od wczoraj mówi z dumą cała Polska i cały intelektualny świat, słowa zdobywczyni Literackiej Nagrody Nobla, największego światowego sukcesu, o którym marzą tysiące , a otrzymują jednostki, słowa Olgi Tokarczuk :”Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było. Myślcie więc o swojej przyszłości, budujcie ją w tej szkole, z pełnymi zapału profesorami, odrzucajcie błędy przeszłości i kierujcie się ku nowym celom. Państwu Profesorom składam serdecznie podziękowania za trud pracy, za zaangażowanie, troskę o naszą młodzież i życzę z okazji tego święta wszystkiego najlepszego.
Do tych życzeń uczniowie dołączyli piękną część artystyczną.RAJD KOTÓW


Autor: , Dodany: 27 września 2019, Kategoria: Bez kategorii


W minioną środę, 25 września 2019 uczniowie klas pierwszych wzięli udział w tradycyjnym Rajdzie Kotów. Uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunami zebrali się przy budynku szkoły, po czym nastąpił wymarsz w kierunku stadionu OSiR. Tam oczekiwali już przedstawiciele samorządu szkolnego, którzy zorganizowali młodszym kolegom ciekawe konkurencje. Na początku wszyscy zatańczyli słynną „belgijkę”. Każda klasa przygotowała swoje hasło i przedstawiła się wierszem lub piosenką. Uczniowie brali udział w konkurencjach zręcznościowych. Każda klasa wraz z wychowawcą zaprezentowała także wybrany utwór muzyczny i układ choreograficzny. Najwyżej ocenione zostały klasy I Dp oraz I Bg. Nagrodą dla nich będzie wybrany dzień bez pytania i sprawdzianów. Nie zabrakło także kiełbasek z grilla. Rajd zakończył się wspólnym posiłkiem i odtańczeniem „belgijki”.
W ten sposób szkolny samorząd przyjął uczniów klas pierwszych do grona społeczności szkolnej.
Akcja „Sprzątanie świata”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Dnia 20 września 2019 po raz kolejny uczniowie I LO wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”.
Celem akcji było nie tylko zwrócenie uwagi na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami, które powinny z powrotem trafić do wykorzystania i dlatego warto segregować odpady, ale również uporządkowanie lasu Karolinów. Uczniowie słusznie twierdzą, że powinniśmy podjąć osobiste wyzwania takie jak:
– zmniejszenie ilości tworzonych odpadów,
– używanie własnych toreb na zakupach,
-pamiętanie o tym, że nie ma śmieci- są surowce!
Wzorem lat ubiegłych staraliśmy się uprzątnąć tereny leśne, przy trasie Końskie ul. Zachodnia – las karolinowski. Obserwowaliśmy także zmiany zachodzące w środowisku na skutek składowania odpadów w pobliskim lesie przez mieszkańców. Co roku staramy rozbudzić świadomość ekologiczną mieszkańców naszego miasta i uświadomić wszystkim, że o przyrodę należy dbać i szanować ją, a ona potrafi odwdzięczyć się nie tylko pięknem, ale czystym środowiskiem.
Składam podziękowanie młodzieży i opiekunom za udział w naszym przedsięwzięciu:
klasie ICg – opiekun i wychowawca Iza Jasnos, Elżbieta Krzysztofik
klasie I Cp – opiekun Marlena Bernacka – Pluta
klasie I Dp – opiekun i wychowawca Renata Korabiewska
Zapraszamy chętnych do udziału w przedsięwzięciu w przyszłym roku.
Do zobaczenia!
Marlena Bernacka Pluta, szkolny koordynator akcji.

Profilaktyczna opieka zdrowotna.


Autor: , Dodany: 25 września 2019, Kategoria: Bez kategorii


Dz. U. 2019 poz. 1078

U S T A W A
z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami

Art.7.

ust.2. Profilaktyczna opieka zdrowotna oraz opieka stomatologiczna nad uczniami w zakresie, o którym mowa wart.9 ust.1 pkt 2 i ust.2 pkt 2, jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów.

ust.3. Rodzice na pierwszym zebraniu rodziców oraz pełnoletni uczniowie na pierwszych zajęciach z wychowawcą w roku szkolnym uzyskują informację o zakresie opieki zdrowotnej oraz o prawie do wyrażenia sprzeciwu, o którym mowa w ust.2, złożonego w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Informację tę umieszcza się ponadto w miejscu ogólnie dostępnym w szkole.

pobierz wzór sprzeciwu wobec objęcia ucznia opieką profilaktyczną

Walne Zgromadzenie Rady Rodziców


Autor: , Dodany: 20 września 2019, Kategoria: Bez kategorii


Sz.P. Nauczyciele, Rodzice,Uczniowie!

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im.KEN w Końskich informuje, że w dniu 26.09.2019 (czwartek) odbędzie się
Walne Zgromadzenie Rady Rodziców wg harmonogramu:

Godz. 16.15 -Spotkanie z rodzicami klas I – sala rekreacyjna – prelekcja w ramach profilaktyki uzaleznień:
Substancje psychoaktywne popularne wśród młodzieży– specjalista promocji zdrowia M.Szyposzyński z PSSE w Końskich.

Godz. 17.00 -Walne Zebranie Rady Rodziców – spotkania wychowawców klas z rodzicami.

Godz. 18.15 – Spotkanie trójek klasowych – sala rekreacyjna.

Godz. 18.15 – Spotkanie komitetu studniówkowego – klub Parnas.


Autor: , Dodany: 3 września 2019, Kategoria: Bez kategorii


„Każdy przecież początek
to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń
zawsze otwarta w połowie” /W.Szymborska/

Drodzy Uczniowie!
Charakterystyczną cechą roku szkolnego jest właśnie to, że ponownie otwieramy przymkniętą na dwa miesiące wakacji „księgę zdarzeń”, uchylamy ją i potrafimy domyślić się, co nastąpi. A zapewne nadchodzące ostatnie miesiące tego roku, jak i półrocze przyszłego będą niezwykle pracowite. Łatwo to przewidzieć, ponieważ tak właśnie wygląda praca nas nauczycieli i Was uczniów. To, co pociesza, to fakt, że wszyscy kochamy szkołę. Proponujemy zatem, by tą sympatią do szkoły popisać się już od dzisiaj, zarażać nią kolegów, którzy być może duchem są jeszcze na wakacjach. Nie tęsknijcie za nimi, nadejdą wkrótce znów, a na razie obecni tu nauczyciele, wychowawcy i cała obsługa szkoły zatroszczą się, by było Wam, jeżeli nie lepiej, to przynajmniej równie dobrze: ciekawie, atrakcyjnie, czasem z dużą dawką adrenaliny – jak w czasie tych wakacyjnych miesięcy.
Za nami majowa matura. Wasi koledzy dostali się na uczelnie, na których chcą kształcić się dalej. Gratulujemy im, cieszymy się z ich sukcesów, w których także jako szkoła mamy swój udział. Bierzmy z nich przykład, przekuwajmy talenty, zapał, zaangażowanie Państwa Profesorów w Wasze osobiste sukcesy. Słowa te kierujemy nie tylko do przyszłych maturzystów -uczniów klas trzecich, chociaż to na Was w tym roku spoczną czujne oczy kolegów, rodziców, nauczycieli a nawet prasy, która wasze zmagania opisze. Te słowa dotyczą wszystkich -także drugoklasistów. Jesteście na półmetku, nie zmarnujcie tego czasu, bo niewielkie będą szanse, by go nadrobić. Niech nie opuszcza was energia, dobre chęci; rozwijajcie talenty, kształcie umiejętności i dawajcie dobry przykład najmłodszemu pokoleniu licealistów z I LO. Otoczcie pierwszoklasistów życzliwą opieką, uwagą; pomagajcie im, nim pewnie staną na naszych słynnych długich – jak kolejka do wiedzy – korytarzach.
Cieszymy się, że wybraliście naszą szkołę, jesteśmy pewni, że będzie to naszą obopólną satysfakcją. Życzymy Wam sukcesów, wielu wspaniałych dni spędzonych w murach naszej szkoły i uroczyście ogłaszamy NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020 za rozpoczęty, a „księgę zdarzeń” otwartą ponownie.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO

Najlepsi z najlepszych


Autor: , Dodany: 25 czerwca 2019, Kategoria: Bez kategorii


18 czerwca 2019 miało miejsce uroczyste wręczenie stypendiów oraz wyróżnień dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie koneckim. Z każdej szkoły ponadgimnazjalnej wytypowano dwóch uczniów z najwyższą średnią. Na uroczystość przybyli dyrektorzy, uczniowie wraz z rodzicami i przedstawiciele Starostwa Powiatowego: starosta Grzegorz Piec i Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Końskich. Wśród wyróżnionych uczniów były Weronika Sapieja i Julia Wąsik.

Weronika Sapieja jest uczennicą klasy IIA- humanistycznej w I LO im.KEN . W br. szkolnym uzyskała najwyzsza średnią w wyniku klasyfikacji końcoworocznej 5,86.Jest kandydatką do stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Już od najmłodszych lat wykazywała duże zainteresowanie nauką oraz rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań. W okresie nauki w gimnazjum brała udział w licznych konkursach przedmiotowych: z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i języka niemieckiego. Osiągała znaczące sukcesy w tych konkursach : I miejsce w V Powiatowym Konkursie Wiedzy o Społeczeństwie, Prawie i Regionie, zdobyła tytuł laureata XIV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla uczniów gimnazjum woj. świętokrzyskiego, tytuł laureata XIII Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów gimnazjum woj. świętokrzyskiego oraz  tytuł laureata XV Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjów woj. Świętokrzyskiego. Podczas nauki w liceum nie zwalnia tempa i wciąż osiąga wysokie wyniki w konkursach i olimpiadach przedmiotowych : brała udział w zawodach okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej w r. szkolnym 2018/19 i awansowała do III etapu IV edycji tej ollimpiady , uczestniczyła w zawodach II stopnia XLII Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego, także w zawodach II stopnia XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu JERSZ Sprachdoktor, laureata JERSZ Deutschfreund w 2018/2019, została wyróżniona w XXV Konkursie Literackim ,,Ikarowe Strofy”, III miejsce w konkursie eseistycznym ,,Smartfon – moja miłość?”, osiągnęła IV miejsce w etapie diecezjalnym XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej,
Weronika Interesuje się literaturą. Lubi czytać książki, szczególnie z gatunku fantasy, ale także powieści sensacyjne i kryminały, zarówno współczesne, jak i klasyczne. Jej ulubiona dziedzina wiedzy to historia. Najbardziej fascynuje ją epoka starożytna. Interesuje się również mitologiami różnych kultur, na przykład grecką, nordycką, egipską czy słowiańską.

Julia Wąsik jest uczennicą klasy I C biologiczno-chemicznej.Uzyskała w klasyfikacji koncoworocznej drugą najwyższą średnią ocen – 5,5 i jest stypendystką dyrektora szkoły.
-V Wojewódzki Konkursu Recytatorski „Spotkanie ze Słowem” – 1 msc
-VI Wojewódzki Konkursu Recytatorski „Spotkanie ze Słowem” – 2 msc
-VII Wojewódzki Konkursu Recytatorski „Spotkanie ze Słowem” – wyróżnienie
-IV ogólnopolski konkurs recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”- wyróżnienie
– Świętokrzyski Konkurs Recytatorski Literatury Regionalnej 2017- 1 msc
-Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Recycling na miarę. Świętokrzyskie dziedzictwo kulturowe” 1 msc
-Etap regionalny XVI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” w kategorii: poezja – 1 msc
– Etap diecezjalny – 3 msc
– udział w finale Międzynarodowego Projektu Teatralnego Pasch 2018 i występ na scenie głównej Teatru Gerharta Hauptmanna w Zittau
– udział w finałach Młodzieżowych Igrzysk Sportowych w piłce ręcznej w kategorii dziewcząt- 1 msc
– Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego JERSZ Sprachdoktor – 5 msc w województwie

O swoich zainteresowaniach mówi:
„Uwielbiam występować na scenie, przed publicznością, grać, recytować. Jednak moim największym marzeniem jest zostać lekarzem. Chciałabym pracować w szpitalu i pomagać chorym lub pracować na uniwersytecie. Aktywnie biorę udział w przedstawieniach wystawianych przez Miejsko- Gminny Dom Kultury w Końskich. Bardzo lubię pomagać innym ludziom, dlatego od kilku lat jestem członkiem PCK i wolontariuszem WOŚP. Kocham także sport, piłka nożna czy ręczna sprawiają mi ogromną przyjemność. Biegam i ćwiczę kilka razy w tygodniu. Pragnę osiągnąć w życiu wiele i pozostawić coś po sobie.”

Życzymy Wam kolejnych osiągnięć i dalszych sukcesów.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W środę, 19 czerwca 2019 o godzinie 9:00 odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Pan dyrektor Wojciech Jasnos przypomniał wydarzenia roku szkolnego. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższą średnią, zostali wyróżnieni w konkursach i olimpiadach, zawodach sportowych, zaangażowani w pracę na rzecz samorządu szkolnego otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Na zakończenie dyrektorzy i przewodnicząca komitetu rodzicielskiego podziękowali wszystkim nauczycielom za pracę, a uczniom za aktywność i wyniki w nauce oraz złożyli życzenia miłych wakacji i bezpiecznego wypoczynku. Wychowawcy rozdali świadectwa w klasach.
Poniżej lista uczniów ze średnią 4,75 i więcej:
Klasa I A: Dobrowolski Wiktor, Domagała Małgorzata, Dziuba Zuzanna, Kamińska Wiktoria, Kania Patryk, Mariańczyk Mikołaj, Młodzińska Aleksandra, Rogowski Kamil.
Klasa I B: Fabicka-Krakowiak Katarzyna, Jakubowska Alicja, Janikiewicz Jakub, Knez Dominik, Kuśmierczyk Emilia, Łuszczyńska Nadia, Młynarczyk Marta, Nowak Katarzyna, Owczarek Michał, Spiżewska Weronika, Stefańczyk Magdalena, Zroślak Martyna.
Klasa I C: Banaszczyk Anna, Cedro Ida, Dołowska Karolina, Góral Maria, Góralska Wiktoria, Jarosz Marta, Jasnos Julia, Kalinowski Kacper, Kamińska Klaudia, Kania Anita, Konecka Wiktoria, Kowalska Izabela, Ludwikowski Jakub, Młynarczyk Monika, Pakuła Dominik, Perlak Wiktoria, Sierszyńska Weronika, Szemberg Alicja, Szustak Małgorzata, Walasik Julia, Wąsik Julia, Wężykowska Martyna, Włodarczyk Aleksandra.
Klasa II A: Brandeburg Jakub, Domagała Paulina, Sapieja Weronika, Woldańska Alicja,
Klasa II B: Burakowski Maciej, Pachuc Patrycja, Ślifierski Michał.
Klasa II C: Baran Karolina, Brot Wiktoria, Cieślak Joanna, Skibińska Agnieszka.
Klasa II C1: Gąszcz Paulina, Górecka Wiktoria, Kuleta Weronika, Maleszak Weronika, Owczarek Aleksandra, Zamachowska Aleksandra.
Klasa II E Bubel Justyna, Cygan Adam, Kasielska Julia, Kowalczyk Alicja, Małecka Karolina, Milczarek Julia, Rurarz Zuzanna, Tusińska Maria, Zganiacz Dominika
Gratulujemy wszystkim i dołączamy życzenia miłych wakacji.

Finalistka w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym


Autor: , Dodany: 10 czerwca 2019, Kategoria: Bez kategorii


Nadia Łuszczyńska, uczennica klasy o profilu geograficzno – matematycznym została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej ,,OKAWANGO”, któremu patronowali m.in. Ministerstwo Środowiska, Uniwersytet Warszawski, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej.
Opiekunem merytorycznym Nadii jest mgr Dorota Pałgan. Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Nasza drużyna najlepsza w województwie


Autor: , Dodany: 6 czerwca 2019, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 05 czerwca br. w hali sportowej przy ulicy Stoińskiego w Końskich rozegrano wojewódzkie
Finały Młodzieżowych Igrzysk Sportowych w Piłce Ręcznej w kategorii dziewcząt. To zawody uznawane za mistrzostwa województwa. Pierwsze miejsce zajęła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Broniąc tytułu mistrzowskiego z ubiegłego roku nasze dziewczyny pokonały LO Bogoria i II LO Końskie. Zespoły zagrały systemem „każdy z każdym”:
LO Bogoria – I LO Końskie 9:21 (3:9)
II LO Końskie – LO Bogoria 24:5 (14:1)
I LO Końskie – II LO Końskie 18:13 (10:3)

W składzie naszego zespołu wystąpiły: Jarzyńska Anna, Kania Anita, Karbownik Paulina, Karbownik Wiktoria, Kasielska Julia, Kusiak Monika, Kuśmierczyk Katarzyna, Mazurowicz Paulina, Walasik Julia,Wąsik Julia, Wcisło Aleksandra, Woldańska Alicja. Opiekun:Wojciech Jasnos

Dzień Otwarty w I LO


Autor: , Dodany: 28 maja 2019, Kategoria: Bez kategorii


Dziękujemy wszystkim uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjalnych za liczne przybycie do naszej szkoły na Dzień Drzwi Otwartych 😍. Mamy nadzieję że doceniliście ciężką pracę i trud włożony w przygotowanie tego wyjątkowego dnia. Jesteście na progu ważnych życiowych decyzji, których skutek będziecie odczuwać w przyszłości po zakończeniu nauki. Dlatego, życzymy Wam wszystkim dobrych i właściwych wyborów odnośnie miejsca, w którym będziecie kontynuować naukę. Liczymy, że pozytywnie rozpatrzycie wybór naszej placówki ❤️ #TEAMSTARY😎

Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzeniu wczorajszego wydarzenia, a Kubie Grobisowi oraz Patrykowi Lisowskiemu za wspaniałe zdjęcia 🥰 Jesteśmy bardzo wdzięczni za Waszą pomoc i wyrozumiałość! 🤗

Sukces naszego ucznia


Autor: , Dodany: 27 maja 2019, Kategoria: Bez kategorii


Ogłoszono wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt pt. „Co chciałbym zmienić w Polsce – prawo, administracja i ekonomia”.
Jury II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt pt. „Co chciałbym zmienić w Polsce – prawo administracja i ekonomia” w roku akademickim 2018/2019, którego obradom przewodniczył prof. dr hab. Andrzej Piasecki, postanowiło przyznać indeks na kierunek ekonomia społeczna dla Jakuba Brandenburga, ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich, za pracę pt. „Sprawniejsze i wydajniejsze państwo, ułatwiające życie obywatelom” (opiekun: Małgorzata Bieńkowska – Dębska).
Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w czasie uroczystego absolutorium dnia 15 czerwca 2019 roku w budynku głównym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, ul. Podchorążych 2. Na uroczystość serdecznie zapraszamy również nauczycieli i opiekunów merytorycznych.

Partnerska wizyta na UP w Krakowie


Autor: , Dodany: 22 maja 2019, Kategoria: Bez kategorii


W ramach partnerstwa pomiędzy Instytutem Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego a I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich w dniu 17 maja 2019 roku odbyło się w IPAiE spotkanie związane z XIX Festiwalem Nauki i Sztuki w Krakowie.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kreatywnego CV i otrzymali certyfikaty uczestnictwa. Później brali udział w grach naukowych zorganizowanych na zasadzie escape room-ów przez studentów prawa IPAiE. Kolejnym etapem był spacer po Rynku Głównym w Krakowie. Dzień zakończył spektakl teatralny w Teatrze Bagatela pt. „Kotka na gorącym, blaszanym dachu”.Najlepsi w konkursie JERSZ SPRACHDOKTOR


Autor: , Dodany: 15 maja 2019, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 13 marca 2019 odbyła się XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ Sprachdoktor. Wzięło w niej udział blisko 5 tys uczniów, wśród których wyłoniono 91 laureatów. Z wielką przyjemnością informujemy, że w tej grupie znaleźli się uczniowie naszego liceum.
W kategorii klas I:
1. Alicja Szemberg (jednocześnie zdobyła I miejsce w województwie)
W kategorii klas II:
1. Weronika Sapieja (jednocześnie 2 miejsce w województwie)
2. Aleksandra Zamachowska (3 miejsce w województwie)

Nasi uczniowie stanowili najlepszą grupę w województwie. Na 207 uczestników z 11 świętokrzyskich szkół zajęli następujące miejsca:
W kategorii klas I:
Igor Pargieła – 2 miejsce
Aleksandra Młodzińska – 3 miejsce
Zuzanna Dziuba – 4 miejsce
Julia Wąsik – 5 miejsce
W kategorii klas II:
Michał Wiąckiewicz – 4 miejsce
Karolina Bukowska – 7 miejsce
Justyna Bubel – 8 miejsce
Maria Tusińska i Kamil Bobrowski – 9 miejsce
W kategorii klas III:
Kamila Kornecka -3 miejsce
Radosław Ludwikowski – 4 miejsce
Klaudia Słowik – 6 miejsce
Gratulacje składamy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom: D. Zaborowskiej- Szymusik,
P. Fidosowi oraz R. Korabiewskiej

Finał wojewódzki piłki ręcznej chłopców


Autor: , Dodany: 11 maja 2019, Kategoria: Bez kategorii


W poniedziałek 29.04.2019r. w hali sportowej przy ulicy Stoińskiego w Końskich rozegrano wojewódzkie finały Młodzieżowych Igrzysk Sportowych w Piłce Ręcznej w kategorii chłopców. To zawody uznawane za mistrzostwa województwa. Drugie miejsca zajęła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Do Końskich przyjechały najlepsze drużyny w swoich regionach: III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida z Kielc oraz Liceum Ogólnokształcące z Bogorii. Zespoły zagrały systemem „każdy z każdym” i tak:
III LO Kielce – I LO Końskie 22:18 (12:7)
III LO Kielce – LO Bogoria 38:27 (16:13)
I LO Końskie – LO Bogoria 23:21 (9:12)
Skład zespołu: Cuper Piotr, Gaca Jakub, Gałązka Mikołaj, Kazik Karol, Krauza Hubert, Lisowski Piotr, Ludwikowski Jakub, Makuch Jakub, Salata Łukasz, Sanecki Mikołaj, Sota Bartłomiej, Świercz Jakub, Wodecki Adam. Gratulujemy drużynie i opiekunowi p. Wojciechowi Jasnos.

Mamy laureatkę Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH


Autor: , Dodany: 2 maja 2019, Kategoria: Bez kategorii


Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza uczennica Patrycja Pachuc została laureatką III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. Zawody finałowe odbywały się w Krakowie 23 marca 2019r, a Patrycja uzyskała w nich aż 92% punktów. Mimo,że jest dopiero uczennicą drugiej klasy matematyczno -fizycznej, uzyskany tytuł daje jej wstęp na dowolny kierunek studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej. Serdecznie gratulujemy Patrycji i jej nauczycielce Annie Młynarczyk.

Nasz uczeń w finale Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Jakub Brandeburg, uczeń klasy II a został finalistą 60. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Zawody odbyły się w dniach 5 – 7 kwietnia 2019 r. w Warszawie. Tytuł finalisty uprawnia Jakuba do otrzymania 100 % oceny na egzaminie maturalnym z wiedzy o społeczeństwie. Składamy gratulacje Jakubowi oraz jego opiekunce p. Marioli Domagała.

Zakończenie roku szkolnego w klasach III


Autor: , Dodany: 29 kwietnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


„To specyficzny rodzaj uroczystości, bo jest ona niezwykle radosna, bo to koniec edukacji, pewnego etapu. Jest jednak i niezwykle trudna, smutna, wzruszająca, bo kończy się pewien kilkuletni okres więzi między nami nauczycielami i Wami uczniami. Drodzy uczniowie… spotykamy się na tej sali rekreacyjnej w tej wyjątkowej chwili. Dzisiaj to miejsce stanowi swoisty dworzec. Dworzec, z którego za chwilę odjedziecie w daleką podróż otrzymując świadectwo, bilet do podróży w dorosłe życie […] Wasi nauczyciele na pewno pozostaną na zawsze w Waszej pamięci, ale i Wy zostaniecie na zawsze w naszej pamięci. Mury Starego Ogólniaka, które od przeszło stu lat co roku opuszczali Wasi starsi koledzy na pewno zapamiętacie w Waszym przyszłym życiu” – takimi słowami dyrektor Wojciech Jasnos żegnał w piątek, 26 kwietnia 2019 absolwentów klas trzecich.
Na uroczystości obecny był naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Marian Wikiera, który wraz z dyrektorami pogratulował wszystkim absolwentom, a szczególnie najlepszym, którzy otrzymali tytuł Złotego Absolwenta. W tym gronie znaleźli się: Jakub Jędrasik, Sylwia Grubarek, Radosław Ludwikowski, Natalia Bocheńska, Aleksandra Malkowska, Julia Langier, Jakub Wawrzyńców, Kinga Banaśkiewicz oraz ex equo: Żaneta Kania, Kamila Kornecka, Martyna Popiel i Weronika Śliwak. Nagrody książkowe otrzymali uczniowie ze średnią co najmniej 4,5, a sportowcy, honorowi krwiodawcy, uczniowie zaangażowani w pracę na rzecz szkoły i w akcjach wolontariatu zostali wyróżnieni dyplomami. Młodzież klas drugich pod kierunkiem p. Sylwii Fidor przygotowała piękną oprawę artystyczną akademii. Na zakończenie w klasach uczniowie otrzymali swoje świadectwa z rąk wychowawców: Ewy Młynarczyk- Wróbel, Danuty Zaborowskiej- Szymusik, Renaty Gałązki- Skowron i Marzeny Domagały.
Drodzy Absolwenci! Życzymy Wam połamania piór na maturze i jak najlepszych wyników. Będziemy trzymać kciuki!Wielki sukces Klaudii Stańczyk


Autor: , Dodany: 25 kwietnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Z satysfakcją informujemy, że uczennica klasy III A Klaudia Stańczyk została finalistką IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej, która odbyła się w Golubiu-Dobrzyniu w dniach 15-16 kwietnia br. Oprócz licznych nagród rzeczowych, Klaudia uzyskała indeks na prestiżowe polskie uniwersytety na kierunki humanistyczne. Gratulujemy Klaudii oraz jej opiekunce Barbarze Wojciechowskiej.

Dołączamy do bazy dawców szpiku kostnego


Autor: , Dodany: 18 marca 2019, Kategoria: Bez kategorii


11 marca 2019 baza dawców szpiku kostnego fundacji DKSM Polska powiększyła się o kolejne 12 nazwisk uczniów klas maturalnych z naszej szkoły, którzy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Koordynatorem akcji była Barbara Więcław, przedstawicielka fundacji DKSM.

Matematyczny sukces


Autor: , Dodany: 10 marca 2019, Kategoria: Bez kategorii


Uczennica klasy II B Patrycja Pachuc zakwalifikowała się do III etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. Finałowe zawody odbędą się 24 marca na AGH w Krakowie. Życzymy powodzenia (zwłaszcza, że rywalizuje z maturzystami).  Opiekun: Anna Młynarczyk


Autor: , Dodany: 3 marca 2019, Kategoria: Bez kategorii


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś zginął tragicznie nasz wychowanek, kolega, przyjaciel Dawid Jakubowski.
Jest to dla nas wszystkich ogromny cios. Łączymy się w bólu i smutku z Jego najbliższymi.

Rozstrzygnięcie IV Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”


Autor: , Dodany: 28 lutego 2019, Kategoria: Bez kategorii


27 lutego bieżącego roku została rozstrzygnięta IV edycja Powiatowego Konkursu Historyczno- Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”, organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Konkurs, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu koneckiego, cieszył się dużym zainteresowaniem, a napływające prace wyróżniały się pod względem merytorycznym i miały ciekawą formę. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Wojciechowska – nauczyciel historii, Ewa Młynarczyk-Wróbel nauczyciel języka polskiego, Sylwia Fidor – nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, Jarosław Wasiński- nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, wytypowała zwycięzców konkursu w kategoriach:

Praca literacka: I miejsce – Magdalena Kolus, I LO im. KEN w Końskich II miejsce – Joanna Szocińska, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich III miejsce – Karolina Połeć, ZSP nr 3 w Końskich Prezentacja multimedialna: I miejsce – Urszula Piątkowska, ZSP nr 3 w Końskich II miejsce – Paweł Kołodziejczyk, ZSP nr 3 w Końskich Aleksandra Nowak, ZSP nr 3 w Końskich III miejsce – Przemysław Hajduk, ZSP nr 3 w Końskich, Mateusz Walkiewicz, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich.

W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich informujemy, że dnia 1 marca 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przyznanych w konkursie. Do udziału w spotkaniu serdecznie zapraszamy wszystkich nagrodzonych uczestników wraz z ich opiekunami. Wszystkim nagrodzonym i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Organizatorzy konkursu.

Szkolne Walentynki


Autor: , Dodany: 23 lutego 2019, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 14 lutego w naszym Liceum odbyła się akademia z okazji Walentynek. Uczniowie pod opieką p. Beaty Zasempy i Renaty Korabiewskiej poprowadzili przedstawienie w dwóch językach – francuskim i niemieckim. Zaprezentowali nam jak za pomocą tych języków pięknie mówić o miłości 💘 oraz opowiedzieli o najbardziej romantycznych miejscach w krajach tych języków.

Zostań dawcą szpiku kostnego


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 7 lutego odbyła się prelekcja prowadzona przez Barbarę Więcław, nauczycielkę w ZSP nr 3 i wolontariuszkę Fundacji DKMS Polska dotycząca możliwości oddania komórek macierzystych. Spotkanie było zapowiedzią wydarzenia, które jest zaplanowane na 11 marca. Właśnie wtedy odbędzie się czwarta edycja otwartej rejestracji do bazy dawców komórek macierzystych. Zapraszamy osoby z zewnątrz, z innych szkół, dorosłych, wszystkich zainteresowanych akcją: „I Ty możesz uratować komuś życie.”

Olimpiada Wiedzy Historycznej


Autor: , Dodany: 14 lutego 2019, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że Komitet Główny Olimpiady Wiedzy Historycznej zakwalifikował do etapu centralnego Klaudię Stańczyk kl III A oraz Weronikę Sapieję kl II A. Etap centralny olimpiady odbędzie się na zamku w Golubiu-Dobrzyniu dnia 16 kwietnia br.  Serdecznie gratulujemy uczennicom oraz opiekunce pani Barbarze Wojciechowskiej

Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów


Autor: , Dodany: 7 lutego 2019, Kategoria: Bez kategorii


6 lutego br. w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Z  województwa świętokrzyskiego stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymało 131 uczniów a 4 uczniów otrzymało stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018. Stypendystką z naszej szkoły jest uczennica klasy IIIC – Sylwia Grubarek.
Aktu wręczenia dokonała Katarzyna Nowacka – Świętokrzyski Wicekurator Oświaty oraz Wiktor Michał Kowalski – doradca Wojewody Świętokrzyskiego.

Umowa o partnerstwie


Autor: , Dodany: 4 lutego 2019, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 1 lutego 2019 roku została zawarta umowa o partnerstwie między Instytutem Prawa, Administracji i Ekonomii UP a I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich (woj. Świętokrzyskie). W ramach współpracy partnerskie instytucje zadeklarowały podejmowanie działań naukowych i dydaktycznych na rzecz rozwoju uczniów oraz całego grona pedagogicznego Szkoły.

Konkurs historyczno-literacki


Autor: , Dodany: 1 lutego 2019, Kategoria: Bez kategorii


W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu koneckiego do wzięcia udziału w IV edycji Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”.
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdziecie Państwo  na stronie internetowej naszej szkoły: http://lo1konskie.pl.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Regulamin

Nasz uczeń w finale olimpiady


Autor: , Dodany: 29 stycznia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 26.01.2019 r. w Kielcach odbyły się zawody okręgowe Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Jakub Brandenburg, kl. II a, zakwalifikował się do etapu centralnego tej olimpiady. Finał odbędzie się 5-6-7 kwietnia 2019 r.  w Warszawie. Wielkie gratulacje dla Jakuba i jego opiekunki p. Marioli Domagały. Będziemy trzymać kciuki!

Kolejne sukcesy naszych uczniów


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że Weronika Sapieja uczennica kl. II A została zakwalifikowana do okręgowego etapu XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego Opiekunką Weroniki jest p. Małgorzata Bieńkowska- Dębska

Sukcesy matematyczne


Autor: , Dodany: 28 stycznia 2019, Kategoria: Bez kategorii


W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ALFIK w klasyfikacji wojewódzkiej I miejsce zajął Mateusz Książek, kl. 3 B, VII miejsce zajęli Sylwia Grubarek, kl. 3 C oraz Hubert Krauza, kl. 3 B, a XVI miejsce zajął Paweł Kusztal, kl. 3 B. (opiekun: Ewa Kuzak) XVII miejsce zajęła Patrycja Pachuc kl 2 B (opiekun Anna Młynarczyk) Gratulujemy!

STUDNIÓWKA 2019


Autor: , Dodany: 13 stycznia 2019, Kategoria: Bez kategorii


W sobotni wieczór 12 stycznia 2019 uczniowie klas trzecich na chwilę zapomnieli o nauce i stopniach. Wraz z Dyrekcją I Liceum, wychowawcami, nauczycielami oraz rodzicami spotkali się w sali „Markiz” na balu studniówkowym. Tradycyjnie rozpoczął się on polonezem w wykonaniu 14 par w specjalnie przygotowanej choreografii. Następnie wszystkich obecnych przywitał dyrektor Wojciech Jasnos, który w swoich życzeniach podkreślił także wyjątkowość obecnego rocznika maturzystów – 2000.
Do dyrektorów i nauczycieli słowa podziękowań za codzienny trud, zaangażowanie, pasję i troskę skierowali uczniowie oraz rodzice. Nie zabrakło tradycyjnego toastu z życzeniem pomyślnie zdanej matury dla każdego z uczniów.

http://tkn24.pl/to-byl-bal-na-250-osob-za-nami-studniowka-i-lo-wideo-zdjecia/

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW w I półroczu


Autor: , Dodany: 11 stycznia 2019, Kategoria: Bez kategorii


W ogólnopolskich konkursach językowych JERSZ nasi uczniowie zaprezentowali wysoki poziom:
1. Weronika Sapieja – kl. II A jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ. Opiekun – Danuta Zaborowska-Szymusik
2. Jakub Jędrasik – kl. III C zajął I miejsce w województwie , a 7 w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego JERSZ. Opiekun – Agnieszka Wąsala
Mateusz Musiał – kl. I A zajął 13 miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Jersz. Opiekun Joanna Stołowska – Grzegorczyk.

W mijającym półroczu bardzo duża grupa naszych uczniów brała udział w szkolnych eliminacjach olimpiad przedmiotowych. Najlepsi będą niebawem reprezentować nasze Liceum w etapach okręgowych. Są to:

1.Sylwia Grubarek–kl. III C zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Chemicznej. Opiekun – Iwona Orlińska

2.Weronika Sapieja – zakwalifikowała się do etapu okręgowego 42 Olimpiady Języka Niemieckiego w Krakowie. Opiekun – D. Zaborowska-Szymusik

3.Jakub Brandenburg- kl. II A zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym Opiekun Mariola Domagała

4.Klaudia Stańczyk – kl. III A, W. Sapieja – kl. II A zakwalifikowały się do II etapu Olimpiady Wiedzy Historycznej. Weronika Sapieja – kl. II A zakwalifiko-wana do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Olimpiada Solidarności” oraz do II etapu Olimpiady Historycznej. Opiekun – B. Wojciechowska

5.Patrycja Pachuc – kl. II B zakwalifikowała się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks „AGH”. Opiekun A. Młynarczyk
6.Hubert Krauza i Paweł Kusztal – kl. III B zakwalifikowali się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks „AGH”. Opiekun E. Kuzak

7. Kamil Bobrowski – kl. II B zakwalifikował się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości. Opiekun – D. Pałgan

8.Natalia Kucharska – kl. III B zakwalifikowała się do III etapu Olimpiady o Żywieniu i Żywności. Opiekun – Marlena Bernacka- Pluta

9.Jakub Jędrasik – kl. III C wziął udział w etapie rejonowym XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Opiekun – P. Fidos

Matematyka na poziomie rozszerzonym okazała się mocną stroną naszych uczniów:

1.Paulina Biała i Mateusz Książek – kl. III B zajęli III miejsce w województwie w Świętokrzyskim Maratonie Matematycznym – Opiekun – E. Kuzak

Mamy także talenty literackie:
1.Katarzyna Nowak kl. I B, Kamil Rogowski kl. I A zostali wyróżnieni w konkursie na esej ,,Nasza niepodległość, moja wolność” organizowanym przez Fundację im. Agi Skrobackiej ,,Wiatr w żagle” przy współpracy SODMiDN w Kielcach oraz UJK w Kielcach. Opiekun – Jolanta Duda
2.Weronika Sapieja – kl. II A- wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Ikarowe strofy”. Opiekun – M. Bieńkowska – Dębska

Natomiast w Powiatowych Zawodach w Piłce Koszykowej reprezentacja chłopców zdobyła II miejsce.

Wszystkim uczniom, którzy wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem i wiedzą oraz nauczycielom, których praca daje takie wspaniałe efekty gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W oczekiwaniu na Święta


Autor: , Dodany: 26 grudnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 21 grudnia obejrzeliśmy w naszej szkole niezwykły spektakl, przygotowany przez księdza Radosława Zaborskiego. Obraz codzienności w wielkim mieście, ludzkie problemy, dylematy życiowych wyborów połączyły się z atmosferą przygotowań do Bożego Narodzenia. Piękny montaż słowno- muzyczny skłaniał do refleksji i przypomnienia, jaką wartość w życiu daje przyjaźń, prawda, życzliwość i to, co
zawiera się w życzeniach wyrażanych w wieczór wigilijny.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2019!

VII KONCERT CHARYTATYWNY „MIKOŁAJ dla KAŻDEGO”


Autor: , Dodany: 13 grudnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Po raz siódmy w naszej szkole odbył się w środę, 12 grudnia, koncert charytatywny, na którym zjawiło wielu zaproszonych gości. Wszystkich powitał dyrektor Wojciech Jasnos, mówiąc m. in.o początkach tej idei i zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w tak szlachetny cel, jakim jest pomoc potrzebującym. Następnie występowali nasi uczniowie, młoda wokalistka Pola Grzegorczyk oraz Studio Tańca Balans. Usłyszeliśmy najpopularniejsze piosenki nawiązujące do okresu Bożego Narodzenia, a także kolędy. Ola Grosman zaprezentowała humorystyczne skecze. Koncert przygotowała p. Joanna Stołowska- Grzegorczyk, poprowadzili Hubert Zaleśny oraz Julia Odziemek.
Najważniejszym momentem wydarzenia były jak co roku licytacje. Od pierwszej edycji prowadzi je ksiądz Krzysztof Sieczka, który pracował u nas jako katecheta. Nasi uczniowie, nauczyciele, absolwenci i ich rodzice chętnie brali udział licytacjach, można było także zakupić ciasta przygotowane przez szkolną społeczność. W sumie udało się zebrać ponad 12000 złotych. Dzięki temu wielu uczniów otrzyma wsparcie finansowe na swoje dalsze kształcenie.
Sponsorzy 2018:

1. Grzegorz Pietrasiak 2. Krzysztof Dziuba 3. Monika i Paweł Sztork
4. Urszula Kucharska 5. Monika Cholewińska 6. Akademia Semilac Kielce
7. Mariola Domagała 8.Urszula i Ryszard Banaśkiewicz 9. Pracownia i Akademia Fryzjerska Mniów
10. Piotr Salata 11.Salon Fryzjerski Sylwia w Stąporkowie 12. Edyta i Maria Góral
13. Iwona Gregiel 14. Iwona i Tomasz Śliwak 15. Magdalena Ran – Rokicka
16. Ewa i Patrycja Peliwo 17. Wioletta Płodzik 18. Stajnia Fullmet
19. Beata Musiał 20. Dom Kultury w Końskich 21. Łukasz Werens
22. Grzegorz Olszewski 23. Paweł Kuleta 24. Beata i Andrzej Gruszkiewicz
25. Aldona Orman 26. Mateusz Sikora 27. Małgorzata Kowal
28. Beata Cymerys 29. Mateusz Kornecki 30. Dawid Jakubowski
31. Bartłomiej Fornalczyk 32. Anna Kowalska 33. Ewa Janus
34. Halina Wysokińska 35. Zespół Enej 36. Ewelina Struzik
37. Piotr Ciszek 38. Andrzej i Agata Cholewa 39. Katarzyna Zielińska – Oriflame
40. Katarzyna Janus 41.Katarzyna i Mirosław Ludwikowscy 42. Małgorzata Bieńkowska-Dębska
43. Magdalena Kwiatkowska 44. Bogdan Soboń 45. Andrzej Marek Lenart
46. Krzysztof Stachera 47. Renata i Wojciech Korabiewscy 48. Wojciech Jasnos
49. Teresa Jasnos 50. Katarzyna i Dariusz Jędrasik 51. Karolina Ludwikowska
52. Ewa i Robert Makuch 53. Joanna Stołowska 54. Izabela i Mirosław Milcarz
55. Sylwia Tomala 56. Monika i Dariusz Smyka 57. Monika i Adam Filiks
58.Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 59.Michał Szewczyk 60. Teatr Powszechny w Łodzi
61. Małgorzata Maciejczyk 62. Jeanette i Rafał Olak 63. Lilianna i Piotr Pałgan
64.Magdalena i Jacek Zaleśny 65. Marcin Pytlos 66. Małgorzata i Marcin Kocowicz
67. Marlena Bernacka Pluta 68. Małgorzata Kołodziejczyk 68. Milena i Sławomir Ludwikowscy
70. Katarzyna Zielińska 71. Dominika Stefańczyk 72. PSS Końskie – Jerzy Cholewiński
73. Michał Cichocki 74. Aneta Brzeska 75. Anna Dymna – Fundacja Mimo Wszystko
76. Jacek Postuła Fansuld 77. Joanna Wrzecionowska 78. Anna Puchała – Infinity Studio
79. Edyta Więckowska 80. Małgorzata Bogusz 81. Barbara i Kazimierz Płyta
kliknij aby zobaczyć

Akademia Patriotyczna ku czci błogosławionego księdza Sykulskiego


Autor: , Dodany: 12 grudnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


We wtorek 11 grudnia w koneckiej Kolegiacie św. Mikołaja uczczono 77 rocznicę śmierci patrona powiatu błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Ta uroczystość wpisuje się w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem patrona powiatu w gmachu naszego Liceum odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli m. in. starosta konecki Andrzej Lenart i burmistrz miasta Krzysztof Obratański. Pan dyrektor Wojciech Jasnos podzielił się następującą refleksją:
„Powodem do tej dumy, która dzisiaj w naszych sercach gości jest fakt, że w rocznicę 77-lecia bohaterskiej śmierci patrona powiatu możemy w murach tej starej szkoły powitać Państwa i wymienić refleksję na temat naszego patrona. Nasza szkoła to obiekt niezwykle wiekowy, stuletni. Mieści się tutaj tablica pod którą codziennie młodzież składa świeże kwiaty by upamiętnić ludzi, którzy zostali zamordowani, zginęli, byli absolwentami naszej szkoły. Pamięć poprzez to symboliczne składanie kwiatów jest nieustannie odnawiana. Wyryte słowa na tablicy na pewno upamiętniają tych ludzi i ułatwiają odbudowanie tej pamięci w sercach i umysłach nas nauczycieli, ale i uczniów. Jestem głęboko przekonany, że błogosławiony Kazimierz Sykulski byłby dumny z tego faktu pamięci o naszych przodkach.”
Na zakończenie tej uroczystości młodzież naszej szkoły przedstawiła część artystyczną poświęconą działalności błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego.Zaproszenie do socjologii.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 30 listopada 2018 r. gościła w naszej szkole Pani Dr Hanna Dębska z otwartym wykładem, zatytułowanym: Zaproszenie do socjologii. Dlaczego warto rozumieć nauki społeczne?, w którym uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych. W jego trakcie pokazywała nie tylko jak wiedza socjologiczna pozwala zrozumieć zjawiska, z którymi spotykamy się w codziennym życiu (m.in.podwójną prawdę dotyczącą prezentów, miłość romantyczną, czy procesy grupowe związane z oddziaływaniem na nas innych osób i autorytetu itp.), ale podzieliła się również szeregiem refleksji na temat związku nauk społecznych z prawem, przybliżając w ten sposób reprezentowaną przez siebie dyscyplinę.
Doktor Dębska jest prawniczką i socjolożką, zajmującą się badaniem prawa za pomocą narzędzi socjologicznych. Obecnie pracuje w Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie wykłada socjologię prawa.

WARSZTATY MATURALNE Z JĘZYKA POLSKIEGO


Autor: , Dodany: 11 grudnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


06.12.2018 tegoroczni maturzyści naszego liceum wzięli udział w warsztatach „Ostatnia powtórka
przed maturą”, zorganizowanych przez Instytut Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jana
Kochanowskiego w Kielcach. Wykłady dotyczyły „Analizy fragmentów prozy na maturze pisemnej”
oraz „Analizy fragmentów poezji na maturze pisemnej”. Uczniowie mieli w ten sposób możliwość
wyboru zajęć, które bardziej ich interesowały. Oprócz tego mogli również poczuć się jak studenci,
odpowiadając na pytania wykładowców oraz wspólnie z nimi analizować dane zagadnienie, za które
później najbardziej aktywni dostali nagrody.
Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: p. Ewa Młynarczyk-Wróbel, p. Marzena Domagała, p. Renata Gałązka- Skowron, p. Renata Jakubowska.

Znamy wyniki II Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: 9 grudnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 7 grudnia 2018, w piątek w naszej szkole gościliśmy finalistów i laureatów II Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych. Spotkanie, któremu towarzyszył Dzień Języka Niemieckiego odbyło się w nastroju mikołajkowym. Nasi uczniowie prezentowali wypieki świąteczne, które oceniali i nagradzali nauczyciele germaniści ze szkół podstawowych. Na uroczystości był obecny naczelnik wydziału polityki społecznej, edukacji i zdrowia Starostwa Koneckiego Krzysztof Stachera, który wraz z dyrektorem Wojciechem Jasnosem rozdał finalistom i laureatom dyplomy wraz z nagrodami ufundowanymi przez Starostwo. Nagrody i wyróżnienia otrzymali także autorzy najpiękniejszych kartek świątecznych. W sumie w obu konkursach wzięło udział ponad 70 uczniów ze szkół podstawowych naszego powiatu.
W drugiej części spotkania dużym zainteresowaniem cieszyły się quizy internetowe, w których wszyscy obecni mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe.
Poniżej lista nagrodzonych w kategorii klas VII- VIII:
Finaliści: Jakub Persona- SP Nr 1 w Końskich, Julia Bajor, Adam Skwara- SP w Rudzie Malenieckiej, Martyna Stępień, Katarzyna Popielewska, Julia Tarnawska- SP w Radoszycach
Laureaci: Zuzanna Czarnecka, Adam Janus, Anna Trojanowska, Marta Kowalska – SP w Radoszycach
W kategorii klas III gimnazjalnych finalistami zostali: Maciej Narożnicki, Kamila Laskowska- Końskie, Alicja Rusek- Ruda Maleniecka.
Laureaci: Marcelina Zielińska -Ruda Maleniecka, Bartłomiej Bogulak, Daria Ciupa, Mateusz Kałuziński, Dawid Lewosiński – Radoszyce oraz Emilia Młodawska z Końskich.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.kliknij aby zobaczyć

XII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej


Autor: , Dodany: 28 listopada 2018, Kategoria: Bez kategorii


28 XI 2018 odbył się w naszej szkole XII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej . 24 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe powiatu koneckiego zaprezentowało swoje umiejętności wokalne i językowe. W kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych zwyciężyła Natalia Zielińska, reprezentująca Szkołę Podstawową w Rudzie Malenieckiej, drugie miejsce zajęła Jadwiga Kołodziej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, a trzecie Katarzyna Cuper z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie.
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła uczennica naszej szkoły Patrycja Dukat , która zaśpiewała „I can’t make you love me”. II miejsce zdobyła Julia Pałgan z I LO („The power of love”), a trzecie duet ze Starego : Wiktoria i Paulina Karbownik („Sorry”).
Jury wyróżniło także Alicję Woldańską za wykonanie piosenki „Russian Roulette”. Statuetki i dyplomy wręczył nagrodzonym uczniom, reprezentujący Starostwo Koneckie, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, Pan Krzysztof Stachera. Dziękujemy wszystkim uczestnikom ich opiekunom, wspaniałej publiczności I LO, oraz Staroście Koneckiemu za patronat honorowy i ufundowanie nagród.
Organizatorki Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej – Małgorzata Boś i Agnieszka Dorobek.
Warsztaty historyczno- językowe na UJK w Kielcach


Autor: , Dodany: 16 listopada 2018, Kategoria: Bez kategorii


Michaił Gorbaczow, Erich Honecker, Ronald Reagan, Helmut Kohl, Solidarność, Berlin w dniu 9 listopada 1989, zjednoczenie Niemiec w przekazie medialnym i we wspomnieniach świadków tamtych wydarzeń: Niemców z dawnego RFN, NRD, a także Polaków; życie codzienne w latach 80 i 90-tych – o tym mogliśmy się dowiedzieć, uczestnicząc 15 listopada 2018 w warsztatach zorganizowanych w Instytucie Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z okazji 29 rocznicy upadku muru berlińskiego. Była to wspaniała lekcja historii kraju naszych zachodnich sąsiadów, przedstawiona w obrazach, słowach i utworach muzycznych przez wykładowców oraz studentów filologii germańskiej.Akademia z okazji 100-lecia niepodległości


Autor: , Dodany: 10 listopada 2018, Kategoria: Bez kategorii


To prawda, że każdego roku w rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości spotykamy się na szkolnej akademii, ale dziś jest chwila wyjątkowa, rocznica szczególna – setna.
Dlatego też możemy czuć się wyróżnieni przez los, że oto my, możemy oddać hołd naszym bohaterskim przodkom właśnie w stulecie odrodzenia ojczyzny.
Gdyby zadać pytanie: czym jest wolność? – zapewne każdy odpowiedziałby nieco inaczej, podał swoją własną definicję. Zawiera się w nim przekonanie o samostanowieniu państwa, możliwości podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, o życiu poza zamknięciem. Jest też wiele innych definicji. Jedną z najpiękniejszych zapisano w słowach kultowej dziś piosenki:
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem.”
To, co najważniejsze, to przekonanie, że wolność jest niezbędna jak powietrze, wolnością się oddycha i karmi każdego dnia. Nie można jej oddać, zamienić na coś innego, bo jest wartością bezcenną, świętą, wyznacznikiem istnienia, jego sensem. Czasami wydaje się nam tak oczywista, że jej nie zauważamy, nie doceniamy.
Dziś w rocznicę symbolicznego odzyskania niepodległości spotykamy się, by wspólnie zamanifestować miłość do ojczyzny pod biało czerwonym sztandarem. Ale nasza miłość do Polski nie może być jedynie symbolem. Musi być żywa, mieć barwę którą dobrze znacie: biało czerwoną, symbol niewinności i pulsującej krwi, odwagi, waleczności i bohaterstwa, tych najznamienitszych cnót.
Nie my pierwsi i nie my ostatni wyznajemy miłość ojczyźnie, nie wstydźmy się kochać ją mądrze, uczciwie i nowocześnie, jak na XXI wiek przystało. A tej współczesnej wersji patriotyzmu niech przyświecają słowa Bolesława Prusa:
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealna ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.
Uczmy się dla naszego kraju, kształćmy przymioty ducha i ciała, pracujmy i żyjmy szczęśliwie w naszej wolnej, niepodległej ojczyźnie – Polsce.

DZIEŃ ANIOŁA w I LO


Autor: , Dodany: 3 listopada 2018, Kategoria: Bez kategorii


31 października 2018 roku z inicjatywy samorządu szkolnego w naszej szkole odbył się ”Dzień Anioła”. Ten specjalny dzień jest odpowiedzią na przybyłe do nas z zachodu Halloween. W tym dniu wchodząc do szkoły w oczy rzucał się tylko jeden kolor- biel. Uczniowie mieli za zadanie ubrać się na biało aby upodobnić się do aniołów – białe ubrania, skrzydła, aureole. Taki strój miał ich uchronić przed niezapowiedzianymi kartkówkami oraz odpowiedzią na ocenę.
Największą atrakcją był występ, w którym udział wzięli uczniowie klas 1 i 2 pod przewodnictwem ks. Radosława Zaborskiego. Spektakl ukazał nam przybycie śmierci, która zabiera nam bliskie osoby lecz wiara w Boga pozwala przeżyć ten trudny czas. Jest to czas, w którym człowiek zastanawia się nad przemijaniem i kruchością życia.
W nieco weselszym akcencie odbył się tradycyjny taniec belgijski w wykonaniu uczniów naszego Liceum. -„Dzień Anioła w naszej szkole to już tradycja. Nie tylko się bawimy, ale i zbieramy na szczytny cel„. W tym roku dołączyliśmy do programu „Adopcja na odległość”. Kwestowaliśmy na szkołę w Kabwe w Zambii, w której mieści się także sierociniec. Zebrane pieniądze mogą pomóc ubogim dzieciom, młodzieży i sierotom w edukacji, wychowaniu i odżywianiu. To nie koniec charytatywnej działalności naszego Liceum. Dzień wcześniej uczennice klasy 2E udały się na konecki cmentarz by przed dniem Wszystkich Świętych wysprzątać groby nauczycieli oraz zapalić symboliczne znicze.

Maturzyści w Częstochowie


Autor: , Dodany: 25 października 2018, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 25 października 2018 uczniowie klas trzecich udali się do Częstochowy. Wraz z wychowawcami i dyrektorem Wojciechem Jasnosem wzięli udział we mszy świętej w intencji pomyślnych egzaminów maturalnych.  Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć cykl obrazów Jerzego Dudy -Gracza zatytułowanych „Golgota”.  Pielgrzymkę zorganizowali księża Paweł Marczak  i Radosław Zaborski.

O naszych wakacjach po niemiecku – warsztaty językowe w I LO


Autor: , Dodany: 5 października 2018, Kategoria: Bez kategorii


Chociaż od rozpoczęcia roku szkolnego minął już miesiąc, wspomnienia i opowieści wakacyjne były nam nadal bliskie. Stało się tak za sprawą pana Ralpha Arzta z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który 5 października br. prowadził w naszym Liceum warsztaty w języku niemieckim. Uczniowie naszej szkoły oraz obecni ich młodsi koledzy i koleżanki z koneckich szkół podstawowych mieli okazję pochwalić się swoimi podróżami wakacyjnymi, miejscem i sposobem spędzania wakacji. W drugiej części warsztatów pan Arzt prezentował turystyczne ciekawostki Niemiec, a my opowiadaliśmy o interesujących miejscach wartych zobaczenia w Polsce i naszej okolicy.


RAJD KOTÓW


Autor: , Dodany: 2 października 2018, Kategoria: Bez kategorii


28.09.2018 Samorząd Szkolny oraz drugoklasiści zorganizowali Rajd Kotów.
Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy zabawę na boisku przy ul. Południowej wspólnym tańcem belgijki. Tam też odbyła się prezentacja transparentów, strojów oraz piosenek przygotowanych przez pierwszoklasistów. Następnie ruszyliśmy w kierunku Piekła. Po drodze na uczestników czekały liczne konkurencje m.in. wyścigi z jajkiem, wyścigi w workach oraz poligon. Gdy doszliśmy na miejsce docelowe pojawiły się wróżki, które przeprowadziły quiz o szkole. Imprezę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Gratulacje dla zwycięzców tegorocznego rajdu czyli klasy 1 B !!!

Niezwykłe spotkanie z absolwentką naszego Liceum


Autor: , Dodany: 29 września 2018, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 21.09.2018 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie uczniów klas II z panią Anną Gregorczyk, absolwentką naszej szkoły, lekarzem, pierwszą kobietą na mecie Kilimanjaro Extreme Marathon, a trzecią w ogólnej klasyfikacji.
Uczniowie mogli posłuchać opowieści o trudach tej niezwykłej wyprawy, stresie i zmęczeniu, także o przekraczaniu granic swoich możliwości. Trasa maratonu była wyczerpująca, ale pozytywna motywacja, wielotygodniowe przygotowania oraz hart ducha pani Anny zaowocowały końcowym sukcesem.
Oprócz prelekcji uczestnicy spotkania mogli obejrzeć emocjonujący film, który nakręcono podczas „Kilithonu”. Dokument ten „przeniósł” nas na Czarny Ląd, w sam środek tego ekstremalnego wydarzenia. Staliśmy się świadkami pięciodniowego morderczego marszu na szczyt świętej góry Tanzanii, przeżywaliśmy lęk o życie jednego z uczestników, walczącego z chorobą na wysokości 5700 m n.p.m. Następnie obserwowaliśmy zmagania sportowców zbiegających z samego wierzchołka góry. Mogliśmy „poczuć” podmuchy lodowatego wiatru na szczycie Kilimandżaro i zapach dżungli, usłyszeć dudnienie afrykańskich bębnów, obserwować niepewność na górze i ogromną radość w sercach śmiałków na mecie najwyżej startującego maratonu Ziemi.
Uczestnicy spotkania z panią Anną Gregorczyk mogli poznać biegową przygodę na najwyższym poziomie i uświadomić sobie, że w życiu można osiągnąć wszystko, bez względu na przeszkody, które napotkają po drodze – wystarczy chcieć.
Nasi uczniowie i absolwenci na pewno mogą przenosić góry lub z nich zbiegać…


Rajd rowerowy klas drugich do Czarnej


Autor: , Dodany: 21 września 2018, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 18.09.2018 odbył się rajd rowerowy klas II do Czarnej. Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Odprawiał ją ksiądz Radosław Zaborski w intencji młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły. Po mszy uczniowie wraz z opiekunami pozostali na ognisku integracyjnym na terenie Sanktuarium. Pełni sił powrócili do Końskich. Organizatorem pielgrzymki był ksiądz Paweł Marczak, za co serdecznie dziękujemy.

UWAGA SZKOLNY KONKURS !


Autor: , Dodany: 17 września 2018, Kategoria: Bez kategorii


Wszystkich zainteresowanych uczniów klas I-III I LO im. KEN w Końskich zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie literacko- historycznym pod hasłem: „ Polsko, składam Ci życzenia…” (z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości). Prace należy składać do 1 listopada 2018 r.
Zakres wiedzy i umiejętności wymaganych w konkursie: uwzględnione tło historyczne, znajomość dowolnego tekstu literackiego, przestrzegana poprawność i staranność językowa. Praca powinna być twórcza i oryginalna, zgodna z tematem konkursu oraz zawierać do 250 słów.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO


Autor: , Dodany: 31 sierpnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Informujemy, że nowy rok szkolny 2018/2019 rozpocznie się 3 września.
W kościele Chrystusa Odkupiciela o godz. 8:00 odprawiona będzie msza św.
O godzinie 9:00 na boisku szkolnym odbędzie się inauguracja roku szkolnego.

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018


Autor: , Dodany: 23 czerwca 2018, Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 22 czerwca 2018 odbyło się zakończenie roku szkolnego. Na uroczystość przybył wicestarosta Andrzej Lenart, który podziękował nauczycielom za ich pracę, a uczniom za zaangażowanie i wyniki w nauce. Dyrektor Wojciech Jasnos przypomniał osiągnięcia minionego roku szkolnego. Następnie uczniowie wyróżnieni za wyniki w nauce, udział w konkursach, zawodach sportowych, zaangażowani w pracę na rzecz samorządu szkolnego otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Wychowawcy rozdali w klasach świadectwa. Najlepsi uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen powyżej 5,0 to:
1. Sylwia Grubarek,
2. Jakub Jędrasik,
3. Weronika Sapieja,
4. Maria Tusińska,
5. Julia Milczarek,
6. Justyna Bubel,
7. Jakub Brandenburg,
8. Weronika Maleszak,
9. Patrycja Pachuc,
10. Agnieszka Skibińska,
11. Kamil Bobrowski,
12. Joanna Cieślak,
13. Julia Langier,
14. Radosław Ludwikowski,
15. Kinga Walter,
16. Wiktoria Brot,
17. Adrian Knez,
18. Alicja Kowalczyk,
19. Julia Walczyk,
20. Aleksandra Zamachowska,
21. Natalia Bocheńska,
22. Klaudia Cholewa,
23. Wiktoria Górecka,
24. Wiktoria Karbownik,
25. Julia Kasielska,
26. Piotr Knez,
27. Aleksandra Malkowska,
28. Aleksandra Śliwińska

Drodzy Uczniowie!
Przed Wami oczekiwane wakacje i czas zasłużonego wypoczynku. Życzymy Wam bezpiecznych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO im. KEN w Końskich

Starosta nagrodził najlepszych uczniów


Autor: , Dodany: 21 czerwca 2018, Kategoria: Bez kategorii


w czwartek 21 czerwca 2018 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie z wyróżnionymi uczniami oraz stypendystami Dyrektorów Szkół Ponadgimnazjalnych powiatu koneckiego. Nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie z I LO, II LO, ZSP Nr 1, ZSP Nr 2, ZSP Nr 3, ZSP w Stąporkowie oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy. W gronie najlepszych znaleźli się nasi uczniowie:

Jakub Jędrasik – stypendysta dyrektora szkoły,
Weronika Sapieja -wyróżniona uczennica.

Przypominamy, że Weronika została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ, a Kuba brał udział w finale okręgowym Olimpiady Języka Angielskiego.
Serdecznie gratulujemy Wam tych wyróżnień i trzymamy kciuki za Wasze dalsze sukcesy.

SUKCESY w KONKURSACH MATEMATYCZNYCH


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca w konkursach matematycznych.
W OLIMPIADZIE WIEDZY ARCHIMEDES PLUS. MATEMATYKA PLUS
Laureatami I stopnia są:
Patrycja Pachuc Ib, Mateusz Książek -IIb.

w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Kangur 2018 wyróżnieni zostali:
Mateusz Książek – IIb, Hubert Krauza -IIb

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

KONKURSY dla GIMNAZJALISTÓW ROZSTRZYGNIĘTE


Autor: , Dodany: 15 czerwca 2018, Kategoria: Bez kategorii


5 czerwca bieżącego roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich odbyło się rozstrzygnięcie trzech konkursów: IV Powiatowego Konkursu „Fotoinspiracje gimnazjalisty” pod hasłem „Miejsca pamięci narodowej i ich niezwykłe historie”, V Powiatowego Konkursu Literackiego „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” oraz Konkursu plastycznego na plakat lub kartkę o tematyce patriotycznej „Końskie i okolice widziane oczami młodego patrioty”.
Celem wymienionych konkursów było promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a napływające prace wyróżniały się profesjonalnymi zdjęciami, ciekawą formą literacką lub plastyczną oraz oryginalną interpretacją dotyczącą rozumienia patriotyzmu.
Na uroczyste wręczenie nagród zostali zaproszeni gimnazjaliści wraz z opiekunami oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Część oficjalną połączono z występem artystycznym licealistów, którzy przedstawili zabawny skecz i zaśpiewali piosenki dedykowane wszystkim uczestnikom. Zaproszeni goście obejrzeli również krótki film prezentujący najciekawsze prace konkursowe. Atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez starostę koneckiego Bogdana Sobonia, zwycięzcom i wyróżnionym wręczył dyrektor I LO Wojciech Jasnos oraz organizatorki konkursów: Ewa Młynarczyk – Wróbel, Sylwia Fidor i Małgorzata Bieńkowska – Dębska.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


MISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA W LICEALIADZIE !!!


Autor: , Dodany: 13 czerwca 2018, Kategoria: Bez kategorii


W dn.08.06.2018r. w hali sportowej w Końskich na ul.Stoinskiego 3 odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej -Licealiada Szkół Ponadgimnzajalnych w Piłce Ręcznej Dziewcząt z udziałem reprezentacji naszej szkoły.Dziewczęta wywalczyły I miejsce i tytuł Mistrza Województwa Świetokrzyskiego w 2018r..Wyniki meczów turniejowych:
1/2 finału
I LO Końskie-LO Bogoria 18:12 (9:3)
II LO Końskie – I LO Staszów 17:12 (7:4)
mecz o III miejsce
I LO Staszów – LO Bogoria 8:2 (5:2)
mecz o I miejsce
I LO Końskie – II LO Końskie 16:13 (6:9)
Skład I LO:
Aleksandra Wcisło, Katarzyna Pluta, Paulina Mazurowicz, Urszula Jankowiak, Sylwia Grubarek, Katarzyna Kuśmierczyk, Wiktoria Karbownik, Anna Jarzyńskia, Weronika Śliwak, Faustyna Kołodziej, Angelika Mąka.opiekun : Wojciech Jasnos
Wyróżnione zostały Aleksandra Wcisło,Wiktoria Karbownik, Katarzyna Kuśmierczyk.

Młodzież zapobiega pożarom- etap wojewódzki


Autor: , Dodany: 4 maja 2018, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 24. 04. 2018 r. odbyły się Wojewódzkie Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Pożarniczego „Młodzież zapobiega pożarom”. Powiat konecki reprezentował Jan Pachuc uczeń klasy I A naszego Liceum, który ostatecznie zajął V miejsce w województwie.
Gratulujemy sukcesu.

Konkurs plastyczny dla uczniów naszej szkoły!


Autor: , Dodany: 28 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Serdecznie zapraszamy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na plakat lub kartkę o tematyce patriotycznej pod hasłem: „Końskie i okolice widziane oczami młodego patrioty”. Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 25 maja 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć w załączonym regulaminie.
konkurs wok

Pożegnanie maturzystów


Autor: , Dodany: 27 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Piątek, 27 kwietnia był dniem zakończenia nauki dla uczniów klas trzecich. 140 absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego otrzymało świadectwa ukończenia szkoły. Na uroczystości byli obecni wicestarosta Andrzej Lenart oraz przewodniczący Rady Rodziców I LO Cezary Maliborski, którzy wraz z dyrektorem Wojciechem Jasnosem przemawiali do absolwentów. Najlepsi uczniowie otrzymali medale i tytuł „Złotego Absolwenta” W tym roku byli to: Kinga Balińska, Agnieszka Kijewska, Antoni Plech, Izabela Popiel, Mateusz Stępień, Mikołaj Michorek, Paulina Bogusz, Joanna Pluta, Maria Teper, Bartłomiej Komisarczyk, Jan Piekutowski, Paulina Młodawska, Marta Trojanowska.
Drodzy Absolwenci! Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć w nauce i sporcie, w działalności społecznej i wolontariacie. Życzymy Wam jak najlepszych wyników na egzaminach maturalnych i dostania się na wymarzone studia.

Pamiętamy o zbrodni katyńskiej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 26 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy I B naszego Liceum: P.Cuper, J. Dajer, M. Płyta, J. Szczepanik, J. Młodawska, D. Wilk, A. Smak, K. Jagieła, P. Lisowski, J. Grobis i P. Ciułkiewicz brali udział w Obchodach Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczestnicząc w MARSZOBIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

Dzień Licealisty i projekt „Szkoła ambasadorem Parlamentu Europejskiego”


Autor: , Dodany: 26 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Prezentacje wybranego kraju Unii Europejskiej, konkurs na wiersz, piosenkę lub narodowy taniec, konkurs na najlepsze danie oraz test wiedzy o Unii Europejskiej – wszystko to odbywało się w naszym liceum we wtorek, 24 kwietnia w ramach projektu „Szkoła ambasadorem Parlamentu Europejskiego”, połączonego z Dniem Licealisty. Klasy pierwsze i drugie przygotowały ciekawostki dotyczące poszczególnych krajów Unii Europejskiej i przedstawiły je w formie wierszy, piosenek, skeczy, tańca.
Jury w składzie Mariola Domagała, Joanna Stołowska – Grzegorczyk, Marzena Domagała oraz Piotr Ciszek oceniło również potrawy przygotowane przez uczniów.
Pierwsze miejsce zdobyła klasa 2C, drugie miejsce przypadło klasie 2 B, a trzecie zajęła klasa 1C. Na koniec wszyscy uczniowie zatańczyli Taniec Belgijski oraz Farmera. Wszyscy mogli się dobrze bawić i jednocześnie poszerzyć własną wiedzę o Unii Europejskiej.
kliknij tutaj, aby zobaczyć

dav

dav

IV Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje gimnazjalisty”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych powiatu koneckiego do wzięcia udziału w IV Powiatowym Konkursie Fotograficzno – Literackim pod hasłem: „Miejsca pamięci narodowej i ich niezwykłe historie”. Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 25 maja 2018 roku. Więcej informacji można znaleźć w załączonym regulaminie.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin-konkursu-2018

Uwaga, konkurs!


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej zaprasza do udziału w V Powiatowym Konkursie Literackim. Tematem tegorocznego konkursu będzie swobodna refleksja nad myślą Piotra Skargi – ” Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”.
Na eseje nieprzekraczające 2500 słów oczekujemy do 25 maja 2018 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród zwycięzcom nastąpi 5 czerwca 2018, o czym powiadomimy telefonicznie oraz na stronie internetowej I LO.

Poznajemy Japonię


Autor: , Dodany: 24 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


6 kwietnia naszą szkołę odwiedziła pani Marzena Kądziela – dziennikarka i miłośniczka podróży, która miała okazję zwiedzić już ponad 100 krajów!
Tym razem Pani Marzena zabrała nas w niezwykłą, kolorową podróż do Japonii. zaprezentowała ciekawostki na temat kraju „kwitnącej wiśni” ubarwiając je autorskimi zdjęciami. Wykład „W poszukiwaniu Gejszy” był dla maturzystów przydatną przedmaturalną lekcją, a uczniom klas pierwszych dał możliwość zgłębienia wiedzy na temat tego wciąż zaskakującego kraju.
Dziękujemy Pani Marzenie Kądzieli i zapraszamy na kolejne spotkania.

Bierzemy udział w projektach międzynarodowych


Autor: , Dodany: 23 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Od stycznia tego roku grupa języka angielskiego klasy 2E wraz z nauczycielką p Katarzyną Baran bierze udział w międzynarodowym projekcie na platformie eTwinning (platforma zrzeszająca nauczycieli i uczniów z całej Europy).
Projekt nosi tytuł „Map your emotions”, a bierzemy w nim udział razem z innym szkołami z Włoch, Hiszpanii, Ukrainy oraz 2 szkoły z Turcji.
W tym projekcie mamy do zrealizowania różne ciekawe zadania. Pierwszym było utworzenie powitalnego avatara, aby się przedstawić i zaprezentować. Stworzyliśmy też swoje profile na eTwinningu, przez które możemy się bezpośrednio kontaktować z uczniami z innych krajów, możemy wymieniać maile i wiadomości, dzięki temu możemy lepiej się poznać, a przede wszystkim ćwiczyć nasz angielski. Tworzyliśmy też wspólne logo naszego projektu.
W projekcie mówimy przede wszystkim o emocjach, więc na forach, które tu są otwarte dla nas, możemy wstawiać rzeczy, które sprawiają że czujemy się pozytywnie np. linki do ulubionych piosenek, ciekawe zdjęcia, linki do ulubionych filmów, czy opisy sytuacji w których najczęściej czujemy się szczęśliwi.
W projekcie tym poznajemy się, więc każda szkoła wstawia filmy o sobie, bądź miejscu, z którego pochodzi.
Ostatnim naszym zadaniem będzie planowanie podróży do jednego z partnerskich krajów. Na zakończenie projektu każdy z uczestników otrzyma dyplom Masters of emotions.
Mamy nadzieje, że takich projektów będzie więcej, bo jest to ciekawy sposób na lekcje angielskiego i sprawdzenie kompetencji językowych.
certyfikat udziału w projekcie

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej


Autor: , Dodany: 19 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 6.04.2018r. odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Naszą szkołę reprezentowali Jan Pachuc uczeń klasy I A i Norbert Ziółkowski uczeń klasy II B.
Po części pisemnej, a następnie ustnej Turnieju I miejsce w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych zajął Jan Pachuc.
Będzie reprezentował nasz powiat na etapie wojewódzkim w Kielcach.
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

Mamy laureatkę Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ


Autor: , Dodany: 16 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ SPRACHDOKTOR wzięło udział ok. 5,5 tys. uczniów w całej Polski, a w naszym województwie do tego konkursu przystąpiło 257.
Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów:
W ścisłym finale znalazła się WERONIKA SAPIEJA z kl I A, która jako laureatka zajęła 3 miejsce w kraju oraz 2 w województwie świętokrzyskim. Opiekunką Weroniki jest Danuta Zaborowska- Szymusik
W kategorii klas II bardzo dobre i dobre wyniki uzyskali:
KAMILA KORNECKA i JAKUB JĘDRASIK – op. R. Korabiewska
ALEKSANDRA DUKAT i KLAUDIA SŁOWIK – op. D. Zaborowska- Szymusik
w kategorii klas III:
ANNA ŁOSIAK i WERONIKA FORNAL -op. R. Korabiewska

Gratulujemy wysokich lokat i sukcesów.

Wygraliśmy III Konecki Maraton Pływacki


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 14 kwietnia 2018 odbył się III Konecki Maraton Pływacki. Uczniowie naszej szkoły w ciągu jednej godziny przepłynęli 4350 m , zajmując pierwsze miejsce. Skład naszego zespołu:
1. Mikołaj Gałązka, kl 2E
2. Paweł Maleszak, kl 3E,
3. Dawid Cichoń, kl 3A,
4. Piotr Janus, kl 3C,
5. Norbert Ziółkowski, kl 2B,
6. Marysia Markiewicz, kl 2C,
7. Wiktoria Bednarska, kl 2A,
8. Paulina Stępień, kl 2E,
9. Julia Pałgan, kl 1C1,
10. Wiktoria Bańburska,kl 3C
Składamy gratulacje wszystkim uczestnikom maratonu.
kliknij aby zobaczyć

„Lekcja z Niemcem” w I LO


Autor: , Dodany: 7 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


6 kwietnia 2018 nasi uczniowie oraz ich młodsi koledzy i koleżanki ze szkół w Końskich, Radoszyc, Rudy Malenieckiej i Fałkowa wzięli udział w warsztatach języka niemieckiego, które przybliżyły tradycje związane ze świętami wielkanocnymi w krajach niemieckojęzycznych. Zajęcia prowadził pan Ralph Arzt z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W trakcie zajęć pojawiły się prezentacje, opisy i porównania zwyczajów wielkanocnych znanych w Polsce i w Niemczech. Na zakończenie wszyscy mogli sprawdzić zdobytą wiedzę, uczestnicząc w quizie internetowym.
Dziękujemy p. Arztowi za ciekawe zajęcia i zapraszamy w przyszłości na następne.

Nasi zdolni uczniowie otrzymali stypendia


Autor: , Dodany: 6 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły otrzymali stypendia ze Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego.
Projekt pn. „Świętokrzyski program stypendialny dla uczniów gimnazjów i liceów ogólnokształcących” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W roku szkolnym 2017/2018 stypendium otrzymali:
Kinga Balińska,
Justyna Bubel,
Sylwia Grubarek,
Patrycja Pachuc,
Maria Tusińska,

Gratulujemy stypendystom i życzymy im wielu sukcesów.

Nasi uczniowie na warsztatach językowych na UJK w Kielcach


Autor: , Dodany: 5 kwietnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


27 marca 2018 nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach językowych zorganizowanych w Instytucie Filologi Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w grupach języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.
Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi jak korzystać z nowoczesnych słowników, w jaki sposób Goethe i Schiller wciąż inspirują współczesnych muzyków, brali udział w grach językowych, wspólnie śpiewali. Zastanawiali się też nad obecnością stereotypów w kontaktach polsko -niemieckich. Studentki drugiego roku Filologia Germańska przygotowały fantastyczny quiz i dzieliły się z uczniami tajnikami życia studenckiego. Ważne były także informacje dotyczące programu Erasmus, który umożliwia studia na wyższych uczelniach w Niemczech, Austrii lub innych krajach Unii Europejskiej.
Po takiej porcji wiedzy i ćwiczeń praktycznych zainteresowani będą mogli łatwiej podjąć decyzję o wyborze kierunku studiów.


Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W czwartek 5 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Gowarczowie, pod hasłem „Kocham swoją Ojczyznę”, odbył się Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Naszą szkołę w kategorii „pieśń – solista” reprezentowali uczniowie: Julia Pałgan kl. I c1, Zuzanna Szlenk Ia i Alicja Woldańska kl. Ia, której przygrywał na gitarze Wojciech Kołodziejczyk kl. IIc.
W kategorii „szkoły ponadpodstawowe” nasi uczniowie zajęli miejsca:
• Alicja Woldańska (Wojciech Kołodziejczyk, gitara) – I miejsce
• Zuzanna Szlenk – II miejsce
• Julia Pałgan – III miejsce
Gratulujemy!!! Nie daliśmy żadnych szans innym uczestnikom.
Zwycięzca konkursu przechodzi do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Radomiu.
Opiekunem naszej młodzieży był ks. Paweł Marczak.

Dzień Języków Obcych


Autor: , Dodany: 27 marca 2018, Kategoria: Bez kategorii


14 marca 2018 w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.
Grupa uczniów z okolicznych gimnazjów oraz podstawówek wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego pod patronatem dyrektora I LO. Oprócz testu czekały na nich również niespodzianki. Uczniowie naszego liceum przygotowali część artystyczną, a w przerwie między piosenkami odbył się poczęstunek. Wypieki przygotowane zostały na potrzebę konkursu na najładniejszą muffinkę.
Na koniec ogłoszono wyniki, a najlepszym wręczono nagrody.

Nagrodzeni gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych w IV Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego pod patronatem dyrektora I LO:
Żaneta Słowik ( Ruda Maleniecka)I miejsce
Natalia Błaszczyk Gimnazjum nr 2 Końskie I miejsce
Dawid Pawlik Stadnicka Wola II miejsce
Jakub Persona Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich II miejsce
Adrian Lamch Gimnazjum nr 1 Konskie II miejsce
Karolina Borowiec Gimnazjum nr 1 w Konskich III miejsce
Jakub Struzik Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich III miejsce
Gabriela Ciszek Gimnazjum nr 2 w Końskich III miejsce
Magda Stefańczyk Gimnazjum nr 2 w Końskich III miejsce

W konkursie języka angielskiego dla uczniów naszej szkoły
1. Klaudia Cholewa 2C
2. Jakaub Jędrasik 2C
3. Kamil Bobrowski I B

W konkursie na najładniejszą muffinkę:
1. Julia Milczarek i Weronika Obara
2. Justyna Bubel
3. Sylwia Grubarek

Warsztaty w Instytucie Historii UJK w Kielcach


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


9 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym w Instytucie Historii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Myślą przewodnią Dnia otwartego była analiza różnych typów źródeł historycznych a także ukazanie warsztatu naukowego historyka. Tematyka wykładów wpisywała się w obchody rocznic ogłoszonych przez Sejm na 2018 rok. Najważniejszy jubileusz to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych oraz 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Nie zabrakło również tematów z innych epok, od starożytności do czasów PRL-u.
W ramach tych spotkań uczniowie uczestniczyli w multimedialnych wykładach połączonych
z warsztatami obejmującymi analizę i interpretację tekstów źródłowych. Mieli też możliwość wzięcia udziału w konkursach historycznych oraz pokazach grup rekonstrukcyjnych.

Opiekunowie: Renata Korabiewska i Jolanta Kusztal

Powiatowe Sympozjum „Nowe spojrzenie na technologię”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 21.03. 2018 r. uczniowie kl. III E uczestniczyli w Powiatowym Sympozjum Naukowym „Nowe spojrzenie na technologię”.
W konkursie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii III miejsce zajął Piotr Makowski, a II miejsce Agnieszka Kijewska – oboje z III E. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.
Składamy gratulacje uczniom oraz opiekunce p. Elżbiecie Leśniak

Sukces uczennicy klasy humanistycznej


Autor: , Dodany: 26 marca 2018, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II A Wiktoria Karbownik zajęła II miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Spotkanie ze słowem”. Głównym celem konkursu była popularyzacja poezji i prozy polskiej oraz dbałość o kulturę języka. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”


Autor: , Dodany: 22 marca 2018, Kategoria: Bez kategorii


Uczennica klasy III A Kinga Balińska zajęła II miejsce w etapie regionalnym VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w kategorii prace multimedialne (szkoły średnie). Kinga wykonała prezentację multimedialną dotyczącą kobiecych sylwetek, m.in. o „Ince”, „Dance” (Wandzie Minkiewicz) oraz mjr Z. Franio.
Gratulujemy uczennicy i opiekunce p. Barbarze Wojciechowskiej

Ortograficzny sukces!


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Tytuł Mistrza Ortografii w XII Stąporkowskim Dyktandzie 2018 zdobyła uczennica klasy IIIa
Katarzyna Lisowska ( opiekun Jolanta Duda) Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Olimpiada Języka Angielskiego


Autor: , Dodany: 20 marca 2018, Kategoria: Bez kategorii


Jakub Jędrasik, uczeń klasy 2C, jest wyjątkowo utalentowanym językowo uczniem, odnosi sukcesy w wielu konkursach języka angielskiego, a także niemieckiego. Niewątpliwie największym jego osiągnięciem w bieżącym roku szkolnym jest udział w 42. Olimpiadzie Języka Angielskiego. Po eliminacjach szkolnych Kuba przeszedł do etapu okręgowego. Ten odbył się w Krakowie 15 stycznia, gdzie Kubie towarzyszyła jego opiekunka p. Katarzyna Baran. Jest to etap niezwykle trudny językowo, w którym trzeba się wykazać nie tylko szczegółową znajomością i wyczuciem języka, ale również ogromną wiedzą z historii i kultury krajów anglojęzycznych.
Kuba osiągnął świetny wynik, co pozwoliło mu zakwalifikować się do części ustnej, czyli finału okręgowego. Część ustna polegała na opracowaniu po 3 lektur z literatury brytyjskiej i amerykańskiej, dogłębnej wiedzy z historii, geografii, polityki oraz życia codziennego krajów anglojęzycznych.
Z 750 uczniów zakwalifikowanych do etapu okręgowego, jedynie 50 z całej Polski dostało się do finału. Kubie bardzo niewiele zabrakło, aby znaleźć się wśród nich. Jednakże zdobył ogromne doświadczenie oraz poszerzył znacznie swoją wiedzę, dlatego jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku odniesie sukces.
Gratulujemy Ci Kuba! Trzymamy kciuki i wierzymy w Twoje kolejne sukcesy!
kliknij aby zobaczyć

Nasi humaniści na Olimpiadzie Solidarności


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


5 marca br. w Kielcach odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego – Olimpiada Solidarności.
Do zawodów zakwalifikowano 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego.
Miło nam poinformować, że Wiktoria Karbownik zajęła 8, a Weronika Słowik – 9-te miejsce. Obie uczennice są z klasy II A.
Przekazujemy gratulacje uczennicom i opiekunce pani Barbarze Wojciechowskiej.

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


Autor: , Dodany: 5 marca 2018, Kategoria: Bez kategorii


02.03.2018 zgodnie z tradycją nasze liceum obchodziło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczystą akademię pod hasłem: ,,PRZYSIĘGALIŚMY NA ORŁA I NA KRZYŻ” uświetniły patriotyczne piosenki oraz wspomnienia o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Ince, Zagończyku i innych bohaterach. W akademii wzięli udział: Ala Woldańska, Patrycja Dukat, Zuzanna Szlenk, Jakub Grobis, Jakub Dajer, Ola Duda, Julia Pałgan, Ola Maciejczyk, Justyna Bubel, Julia Kasielska, Patryk Skrzypczyk, Wiktoria Karbownik, Darek Hyb, Wojciech Kołodziejczyk, Piotr Karlikowski, Ola Wcisło, Marysia Markiewicz, Kasia Pluta, Ola Chojnacka, Marta Makuch, Kamila Kornecka, Bartosz Bukowski, Mikołaj Pękacz, Dawid Cichoński, Iza Popiel i ksiądz Jacek Maroszek. Organizatorami uroczystej akademii byli nasi profesorowie: Barbara Wojciechowska, Ewa Młynarczyk- Wróbel, Sylwia Fidor i Jarosław Wasiński. Całe wydarzenie było dla uczniów I LO ciekawą lekcją historii, którą zapewne zapamiętają na długo.
III Powiatowy Konkurs Historyczno – Literacki


Autor: , Dodany: 27 lutego 2018, Kategoria: Bez kategorii


W związku z decyzją władz powiatu koneckiego o zmianie miejsca odbywania się uroczystości poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych organizatorzy III Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych” informują, że uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych w konkursie odbędzie się 01.03.2018 roku o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich.

Olimpiada Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: 15 lutego 2018, Kategoria: Bez kategorii


Komitet Główny Olimpiady Języka Niemieckiego w Poznaniu przesyła gratulacje
dla IZABELI POPIEL, uczennicy klasy III b, która została zakwalifikowana i reprezentowała
nasze liceum w części ustnej finału okręgowego 41. Olimpiady Języka Niemieckiego w Krakowie.
Dołączamy nasze gratulacje dla Izy!
kliknij aby zobaczyć

Bal studniówkowy


Autor: , Dodany: 11 lutego 2018, Kategoria: Bez kategorii


W sobotę, 10 lutego 2018 o godzinie 19.00 w sali „Astoria” rozpoczął się bal studniówkowy tegorocznych maturzystów. Tradycją naszego liceum jest polonez reprezentacyjny. Uczennice występują w białych bluzkach i długich czarnych spódnicach, a uczniowie w ciemnych garniturach. Tegoroczny układ do tego tańca przygotowały nauczycielki: Renata Gałązka-Skowron i Ewa Janus
Po reprezentacyjnym polonezie w imieniu rodziców głos zabrali Cezary Maliborski i Agnieszka Staciwa, w imieniu uczniów przemawiali Łukasz Stępień i Magdalena Rut. Dyrektor Wojciech Jasnos życzył maturzystom dobrej zabawy i świetnych wyników z egzaminów maturalnych.
Następnie podziękowano wychowawcom klas maturalnych za ich pracę: Jolancie Dudzie, która opiekuje się klasą humanistyczną; Annie Młynarczyk wychowawczyni klasy matematyczno-fizycznej; Małgorzacie Boś wychowawczyni klasy biologiczno-chemicznej, Piotrowi Deszczyńskiemu, który jest wychowawcą drugiej klasy o profilu biologiczno-chemicznym oraz Małgorzacie Bieńkowskiej-Dębskiej wychowawczyni klasy o profilu matematyczno-geograficznym oraz dyrektorom: Wojciechowi Jasnosowi i Piotrowi Ciszkowi
Drodzy maturzyści, po balu studniówkowym przed Wami matura. Trzymamy kciuki!


kliknij aby zobaczyć

Rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


9 lutego bieżącego roku została rozstrzygnięta III edycja Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”, organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Konkurs, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu koneckiego, cieszył się dużym zainteresowaniem, a napływające prace wyróżniały się pod względem merytorycznym i miały ciekawą formę. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Komisja konkursowa w składzie: Barbara Wojciechowska – nauczyciel historii, Ewa Młynarczyk-Wróbel nauczyciel języka polskiego, Sylwia Fidor – nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze, Jarosław Wasiński- nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, wytypowała zwycięzców konkursu w kategoriach:
Praca literacka:
Beata Stępień, I LO im. KEN w Końskich
Prezentacja multimedialna:
I miejsce – Katarzyna Pukal, ZSP nr 3 w Końskich
II miejsce – Kinga Balińska, I LO im. KEN w Końskich
III miejsce – Anastazja Solarz, II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich
Wyróżnienia otrzymują:
Maria Balińska, ZSP nr 1 w Końskich
Żaneta Kania, I LO im. KEN w Końskich
Monika Kilar, II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich
Weronika Ciszek, I LO im. KEN w Końskich
Paulina Trojecka, ZSP nr 1 w Końskich
Magdalena Kolus, I LO im. KEN w Końskich
Weronika Maleszak, I LO im. KEN w Końskich
Kacper Łyczek, ZSP nr 1 w Końskich
Aleksandra Wychowałek, II LO im.Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich
Martyna Olszyna, II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich
Weronika Sapieja, I LO im. KEN w Końskich
W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich informujemy, że dnia 1.03.2018r. w auli naszej szkoły odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych w konkursie. Do udziału w spotkaniu serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników wraz z ich opiekunami.
Szczegółowe informacje ukażą się na stronie naszej szkoły 27.02.2018 roku.
Wszystkim nagrodzonym i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorzy konkursu

WARSZTATY MATURALNE


Autor: , Dodany: 4 lutego 2018, Kategoria: Bez kategorii


25.01.2018 r. uczniowie klas 3b,3c1,3e wraz z prof. Ewą Młynarczyk-Wróbel, prof. Sylwią Fidor, prof. Małgorzatą Bieńkowską-Dębską i ks. Jackiem Maroszkiem wybrali się na Uniwersytet Jana Kochanowskiego do Kielc. Wzięli oni udział w wykładzie ,,Idea vanitas w kulturze i literaturze europejskiej”. Zajęcia poprowadziła dr hab. Małgorzata Krzysztofik. Nasi maturzyści chętnie udzielali się i odpowiadali na pytania prowadzącej. Mogli wczuć się w klimat życia studenckiego. Już wkrótce to oni zasiądą w ławkach uniwersyteckiej auli.

Konkurs Języka Angielskiego Jersz


Autor: , Dodany: 19 stycznia 2018, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 29. 11. 2017 odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Jersz „English High Flier”. W konkursie uczestniczyło 280 uczniów z województwa świętokrzyskiego, w tym 42 uczniów z naszej szkoły.
Najlepsze lokaty w kategorii klas II uzyskali:
Jakub Jędrasik– 1 miejsce w województwie, opiekun mgr Katarzyna Baran
Klaudia Cholewa – 4 miejsce w województwie- opiekun mgr Katarzyna Baran,
Marta Trojanowska – 7 miejsce w województwie- opiekun mgr Katarzyna Bogacka,
W kategorii klas III:
Bartłomiej Komisarczyk – 9 miejsce w województwie – opiekun mgr Małgorzata Boś
Izabela Popiel – 12 miejsce w województwie- opiekun mgr Małgorzata Boś
Damian Pawłowski – 11 miejsce w województwie- opiekun pani Katarzyna Bogacka.
Spośród uczniów klas I najlepszy wynik w szkole zdobył Patryk Smołuch, który zajął jednocześnie 25 miejsce w województwie – opiekun mgr Agnieszka Wąsala.
Gratulujemy uczestnikom i ich nauczycielom.

Literacki sukces uczniów klas humanistycznych


Autor: , Dodany: 16 stycznia 2018, Kategoria: Bez kategorii


6 stycznia 2018 roku zostały wręczone nagrody w konkursie na esej ,,Smartfon-moja miłość?” organizowanym przez Fundację im. Agi Skrobackiej ,,Wiatr w żagle”.
W gronie osób nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszego liceum. Pierwsze miejsce zajął Jan Piekutowski uczeń klasy IIIa ( opiekun Jolanta Duda), trzecie miejsce zdobyła uczennica klasy Ia Weronika Sapieja (opiekun Małgorzata Bieńkowska-Dębska).
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.