Dnia 31 marca, w piątek, odbył się w koneckim „Ekonomiku” X jubileuszowy Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej.
Nasza szkoła kolejny raz odniosła w nim wspaniały sukces:
I miejsce zdobyła Marysia Piec z klasy 4a, która wykonała utwór „Donaukinder” z repertuaru zespołu Rammstein.
II miejsce zdobyła Jadwiga Kołodziej z klasy 3a, wykonując piosenkę Marleny Dietrich „Lili Marleen”.
Serdecznie gratulujemy laureatkom oraz ich opiekunkom:
p. Danucie Zaborowskiej- Szymusik oraz p. Izabeli Popik
Archiwum miesiąca: marzec 2023
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV rozstrzygnięty
W czwartek, 30 marca br. uczniowie z grup języka niemieckiego klas czwartych zaprezentowali swoje umiejętności językowe w II Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania.
W tym celu wykorzystaliśmy zasoby biblioteczne przekazane naszej szkole przez Instytut Goethego. Uczestnicy konkursu przygotowali fragmenty opowiadania, w którym wątki przygodowe mieszały się z krajoznawczymi, a w punkcie kulminacyjnym wystąpiły treści detektywistyczno-ekologiczne. Czytający wykorzystali możliwość twórczej interpretacji, a opowiadanie trzymało odbiorców do końca w pewnym napięciu. Jury zdecydowało się na następującą klasyfikację:
I miejsce zdobyła Olga Chyb,
II miejsce przypadło Natalii Sobczyk,
III miejsce otrzymała Martyna Wojas.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy bardzo dobrze opanowali język niemiecki.
Organizatorkami konkursu były panie Izabela Popik i Danuta Zaborowska- Szymusik
Zwiedzamy Muzeum Ewolucji oraz wystawę Body Worlds VITAL w Warszawie
W dniu 21.03.2023 w ramach zajęć edukacyjnych młodzież naszego liceum klas czwartych realizujących rozszerzony program biologii udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach powtórzenia i utrwalenia zagadnień związanych z ewolucją życia i organizmów udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Ewolucji, gdzie mogliśmy pogłębić naszą wiedzę oraz obejrzeć ekspozycje paleontologicznych szkieletów dinozaurów.
W Muzeum Ewolucji można podziwiać gobijskie eksponaty m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły na Ziemi „w cieniu” wielkich dinozaurów. Największe wrażenie na zwiedzających wywołały jednak szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów, odkrytych w kredowych skałach pustyni Gobi.
Następnym punktem wycieczki była Wystawa Body Worlds Vital, która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji.
Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.
Uczestnictwo w warsztatach i zwiedzanie wystaw było podsumowaniem dotychczas poznanych zagadnień na lekcjach biologii i stanowiło ciekawą alternatywę zajęć w szkolnej ławce.
Organizatorem wyjazdu była Marlena Bernacka – Pluta.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali: Marlena Bernacka – Pluta, Renata Gałązka – Skowron, Piotr Ciszek i Piotr Deszczyński.
Zapraszamy ósmoklasistów
W dniu 20.03.2023 w naszym liceum gościliśmy uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich. Uczniowie klasy ósmej mogli zapoznać się ofertą edukacyjną naszej szkoły, zwiedzili budynek oraz pracownie przedmiotowe.
Punktem specjalnym wizyty było uczestnictwo uczniów w żywej lekcji biologii, którą przeprowadziła nauczycielka Marlena Bernacka-Pluta wraz z uczniami klas IV realizującymi biologię na poziomie rozszerzonym. Zaproszeni ósmoklasiści byli zainteresowani naszą ofertą i chętnie uczestniczyli w ciekawych zajęciach z anatomii w zakresie preparatyki narządów wewnętrznych zwierząt.
Na zakończenie pobytu w naszej szkole uczniowie otrzymali gry planszowe o tematyce związanej z budową i rolą krwi.
Serdecznie zapraszamy uczniów innych szkół podstawowych do wizyty w naszym liceum.
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego ALFIK udział wzięło ponad 900 uczniów z 25 szkół województwa świętokrzyskiego, wśród nich 25 uczniów naszego liceum.
Z przyjemnością informujemy, że:
W kategorii klas I najlepszy wynik i 7 miejsce w województwie uzyskał Adam Domagała z klasy IB
Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymał Michał Szustak z klasy IVA.
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali:
Filip Deperas IIB
Martyna Bielecka IIIC
Ilona Ciupa IIIA
Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych młodych matematyków!
XXIII edycja akcji Góra Grosza
Jak co roku uczniowie I LO włączyli się bardzo licznie i chętnie w kolejną już akcję ,,Góra Grosza” w naszej szkole; tym razem w ramach prężnie działającego wolontariatu.
Bardzo miło nam poinformować, że zebraliśmy łącznie 582,93 zł.
Wrzucając monetę na „Górę Grosza”, przekazaliśmy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji, talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Dzięki również naszej pomocy zorganizowane zostały:
• Programy stypendialne dla ponad 100 dzieci. Dzięki nim wyrównujemy szanse edukacyjne i rozwijamy pasje.
• Akcję „Ubrania od serca”, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepów odzieżowych. Dla wielu z nich to był pierwszy raz, kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań.
• Wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci oraz opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu. Fundusze przyniosły pomoc ponad 1000 dzieci.
• Całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.
Towarzystwo 'Nasz Dom’ od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzimy również specjalistyczne domy dla dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT.
Opieka i organizacja:
Marlena Bernacka – Pluta
Urszula Kołodziejczyk
Warsztaty biologiczno- chemiczne na UJK w Kielcach
W dniu 03.03.2023 uczniowie naszego liceum wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych zorganizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzież z klasy 3C o profilu biologiczno-chemicznym oraz 3D z rozszerzonym programem biologii odbyła zajęcia na Wydziale Chemii i Biologii UJK.
Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego wykładu „Bakterie w nas i dookoła nas” przeprowadzonego przez prof. zwycz. dr hab. W. Kacę.
Po wykładzie uczniowie rozdzieleni na cztery grupy wraz z opiekunami udali się na warsztaty.
Grupa 1 Ćw. 1. dr hab. W. Celary, prof. UJK ‘Pszczoły i rozpoznawanie’,
Grupa 2 Ćw. 2. dr Ł. Lechowicz ‘Wstęp do mikrobiologii’,
Grupa 3 Ćw. 3. dr P. Rogala, dr A. Jabłońska-Wawrzycka ‘Chemia nieorganiczna’,
Grupa 4 Ćw. 4. dr M. Majer ‘Chemia organiczna’.
Po dwóch godzinach warsztatowych spotkaliśmy się wszyscy na wykładzie dr K. Krzciuka, tym razem z chemii zatytułowanym: „Wszechobecny mikroplastik”.
Następnie uczniowie poszczególnych grup uczestniczyli w kolejnych warsztatach, tak by każdy mógł wziąć udział we wszystkich zaplanowanych ćwiczeniach. Warsztaty trwały do godz. 15.00.
Była to doskonała forma utrwalenia poznanych wcześniejszych wiadomości zarówno z obszaru biologii jak i zagadnień chemicznych oraz poznania wielu ciekawych doświadczeń, które uczniowie przeprowadzali samodzielnie.
Zajęcia w UJK odbyły się w ramach Dnia Otwartego na uczelni i przy zaangażowaniu dr hab. Anny Łubek oraz dr Grzegorza Czerwonki, którym serdecznie dziękujemy za świetną atmosferę i organizację warsztatów.
Te zajęcia są kolejnym etapem współpracy naszego liceum i osobiście pani Marleny Bernackiej – Pluty z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Podczas pobytu na UJK grupą naszej młodzieży opiekowali się: Renata Gałązka – Skowron, Ewa Młynarczyk- Wróbel, ks. Robert Krawczyk.
Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
W piątek, 3 marca br. skorzystaliśmy z zaproszenia władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i wzięliśmy udział w Dniu Otwartym. Dla uczestników zaplanowana była gra terenowa, spotkania informacyjne oraz warsztaty i wykłady. Nasi uczniowie zainteresowali się warsztatami językowymi i historycznymi.
Grupa języka angielskiego poznała bardzo ciekawą historię, która posłużyła Mary Shelley do napisania powieści „Frankenstein”. Prowadzący wykład dr Paweł Kaptur barwnie opowiadał i komentował tą mroczną historię. Uczniowie klasy 4A, tegoroczni maturzyści, wysoko ocenili wykład w kategoriach poznawczych oraz jako świetny trening rozumienia ze słuchu z języka angielskiego. Drugi wykład pod tytułem: „Wizyta w wiosce Gallów” pozwolił naszym uczniom poznać historię w niestandardowy sposób.
Grupa języka rosyjskiego uczestniczyła w wykładzie pt.: „Język kluczem poznania sąsiadów”, podczas którego omówione zostały następujące zagadnienia: kryteria i siła języka, kto i gdzie mówi po rosyjsku, język jako klucz do informacji oraz do zawodowego sukcesu, rosyjski językiem nauki, techniki i kultury, status języka rosyjskiego. W II części odbyły się warsztaty: „Film rosyjski – kreskówki”.
Uczniowie klas 3A i 4A uczestniczyli także w wykładzie: „Dlaczego lubimy się bać? – horror literacki i filmowy wg Stephena Kinga”, zaprezentowanym w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły zapoznali się m.in. z najważniejszymi zasadami, którymi Stephen King kieruje się przy pisaniu horrorów. Jak wynika z relacji uczestników, wykład wzbudził zainteresowanie i zachęcił uczniów do poznawania literatury współczesnej. Być może wizyta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pomogła niektórym z nich w podjęciu decyzji o tym, gdzie podejmą studia po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i zdaniu matury.
Na zakończenie zostaliśmy oprowadzeni po gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i szczegółowo zapoznani z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Okazało się, że czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka: uczniowie klasy I B zostali wyróżnieni za zajęcie II miejsca w grze terenowej
i otrzymali pamiątkowy grawerton.
W organizację i przygotowanie grup do uczestnictwa w powyższych warsztatach i wykładach zaangażowali się: Danuta Zaborowska- Szymusik, Agnieszka Wąsala, Piotr Frąc, Agnieszka Kozubska, Mariusz Klocek. Po tej wizycie nasi nauczyciele razem z koordynatorami z poszczególnych instytutów UJK planują już dalsze wspólne projekty.
Szkolny Konkurs Historyczny
Nauczyciele historii Mariusz Klocek i Mariola Domagała zorganizowali 01.03.2023r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych kolejną edycję Szkolnego Konkursu Historycznego. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas 1-4 naszego liceum. Uczestnicy mogli sprawdzić w formie testu swoją wiedzę o losach żołnierzy niezłomnych. Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce Dawid Pękalski kl 4A
II miejsce Kinga Łosiak kl 1A
III miejsce Wiktoria Dębowska 3D, Zuzanna Krupa 1A i Szymon Wołczyński 4A
Ponadto wyróżnione zostały osoby: Gabriela Kucharska 3D (IV miejsce) i Katarzyna Kowalewska 4A (V miejsce).
W naszych czasach warto przypominać postawę, którą reprezentowali żołnierze wyklęci. Zapisali wprawdzie tragiczną kartę naszej historii, ale ich poświęcenie nie zostało zapomniane. Wskazują nam jak można rozumieć patriotyzm i miłość do ojczyzny oraz wierność ideałom.
Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy w taki sposób ocalają od zapomnienia pamięć o bohaterach.