Sukces w konkursie – Handel ludźmi jak nie dać się sprzedać.

W maju 2022 roku Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach zorganizowała konkurs na prezentację multimedialną pod tytułem ” Handel ludźmi jak nie dać się sprzedać „.
W konkursie tym zwyciężyła Małgorzata Peliwo z klasy 1c. Dwa drugie miejsca przyznano Dorocie Sękowskiej z kl. 1A oraz Martynie Bieleckiej z kl. 3Cp. Natomiast Julia Szulc z kl. 3Cp otrzymała wyróżnienie za swoja pracę. Opiekunem uczennic w konkursie była Agnieszka Wąsala- nauczycielka języka angielskiego.
W dniu 31.05.2022 uczennice odebrały nagrody za swoje prezentacje na Pikniku z Okazji Dnia Dziecka organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach na Stadionie Korony Kielce.

Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego JERSZ

Poznaliśmy wyniki XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ SPRACHDOKTOR.
W bieżącym roku szkolnym w konkursie wzięło udział ponad 2 000 uczniów ze szkół z całej Polski. Nasza uczennica Julia Rusiecka z kl 1 A zajęła wysokie 68 miejsce w skali kraju. Jednocześnie w klasyfikacji wojewódzkiej osiągnęła 4 miejsce i najlepszy wynik na poziomie klas pierwszych. Opiekunką Julii jest Danuta Zaborowska- Szymusik.
Julii należą się słowa szczególnego uznania, bo osiągnęła sukces już na starcie, w pierwszym roku nauki w liceum. Życzymy powodzenia w następnych edycjach konkursów językowych.

Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży. Nasze dziewczęta mistrzyniami województwa

W środę i czwartek, 25-26 maja br. w Finale Wojewódzkich Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży w piłkę ręczną na parkiecie hali sportowej przy ulicy Stoińskiego rywalizowały zespoły chłopców i dziewcząt ze szkół średnich naszego województwa. Zespoły grały system każdy z każdym. Mecz o trzecie miejsce pomiędzy naszą drużyną chłopców i I LO w Busku zakończył się remisem, po regulaminowym czasie gry. Po bardzo emocjonujących rzutach karnych lepsi okazali się uczniowie z Buska, a nasi chłopcy ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Na szczególne wyróżnienie w drużynie zasłużył Dawid Smyka.
W drugim dniu w finale drużyna dziewcząt I LO w Końskich pokonała II LO w Skarżysku-Kamiennej 21:4, uzyskując w ten sposób I miejsce. Podczas gry szczególnie wyróżniały się: Natalia Nowek, Katarzyna Zwierzchowska.
Nagrody dla drużyn i najlepszych zawodników wręczyli: wicestarosta Powiatu Koneckiego Wiesław Skowron, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kubka, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztof Stachera oraz jego zastępca Marcin Wiaderny.

Noc młodego biologa

W piątek, 20 maja 2022 r. w naszym liceum miała miejsce pierwsza „Noc młodego biologa”, w ramach której uczniowie rozszerzający biologię uczestniczyli w niestandardowych zajęciach biologicznych. Trzeba przyznać, że widoki były przeznaczone dla osób o mocnych nerwach. Wydarzenie rozpoczęło się wieczorem i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach z preparatyki narządów, wykonywania preparatów i dokonywania obserwacji mikroskopowych. Jednym z punktów spotkania była projekcja filmu dotyczącego sekcji zwłok. Młodzież mogła też przeprowadzić własne doświadczenia jak:
– izolacja własnego DNA ze śliny,
– badanie aktywności i obecności katalazy w wątrobie wieprzowej i soku z ziemniaka,
– wykrywanie skrobi w produktach spożywczych,
– izolacja dna z kiwi,
– obserwacja transportu wody w kwiatach narcyza – barwienie kwiatu,
– badanie antyoksydacyjnych właściwości witaminy C,
– wykrywanie związków organicznych w produktach spożywczych,
– preparatyka narządów wieprzowych: serca, nerek, płuc, wątroby, tchawicy oraz języka,
– obserwacje mikroskopowe preparatów trwałych tkanek roślinnych, zwierzęcych,
– wykonywanie własnych preparatów mikroskopowych tkanek roślinnych,
– obserwacja plazmolizy w komórkach skórki cebuli,
– obserwacja ziaren skrobiowych w preparatach z bulwy ziemniaka.
Za organizację wydarzenia odpowiadała i zajęcia zorganizowała pani Marlena Bernacka-Pluta.

„Fotoinspiracje”- konkurs dla uczniów szkół podstawowych

I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w VII Powiatowym Konkursie Fotograficzno – Literackim „Fotoinspiracje”. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem:
„Szumi las…Ma czas.” (Jan Sztaudynger) – opowieść zainspirowana naturą.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin-Fotoinspiracje-2022