Zakończenie roku szkolnego 2019/2020


Drodzy Uczniowie, 
tegoroczne zakończenie roku szkolnego 2019/2020 jest – co nietrudno zauważyć – wyjątkowe. Nie ma Was w szkole, korytarze są puste i ciche, nie słychać Waszego śmiechu, nie widać radości, że kolejny rok nauki szkolnej za Wami. Trudno w tej sytuacji dopatrzeć się pozytywnych elementów, ale spróbuję :-).
Jesteście zdrowi, przed Wami dwa  miesiące wypoczynku, korzystania z piękna przyrody i nabierania sił do pracy w nowym roku szkolnym. Myślę, że ten,  ze względu na swoją specyfikę nauczył Was większej samodzielności, rzetelności i odwagi w podejmowaniu decyzji. Często byliście skazani na słowo pisane lub mówione, twarz Waszego nauczyciela zastępowała klawiatura komputera, laptopa, telefonu. Mimo to przetrwaliśmy, cieszą bardzo dobre i dobre oceny, których jest tak wiele, cieszą promocje do kolejnych klas. Mam też nadzieję, że mimo wszystko   I LO wyszło z tej niewątpliwie trudnej sytuacji wzmocnione i solidarne, za co Wam i Waszym profesorom dziękuję. Konfucjusz powiedział przed wiekami niezwykle mądre słowa – które dziś Wam zadedykuję:„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.” Pamiętajcie o tym zdaniu, gdy będziecie budzić się w leniwe wakacyjne poranki. Nie zapomnijcie o tym, czego już się dowiedzieliście, pielęgnujcie tę wiedzę każdego dnia, rozwijajcie ją i pogłębiacie, by w nowym 2020/2021 ruszyć z zapałem do zdobywania kolejnych szczytów wiedzy!
Dyrektor
Wojciech Jasnos

Sukces naszego ucznia w VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o III RP

Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP w Białymstoku przyznał Jakubowi Brandeburgowi uczniowi klasy IIIA naszego liceum, tytuł finalisty (tytułu laureata nie przyznano) VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP.
Jakub uzyskał indeksy na atrakcyjne kierunki studiów na różnych uczelniach w Polsce.
Opiekunem ucznia była Pani Barbara Wojciechowska.
Gratulujemy sukcesu Jakubowi i pani profesor.

Konkurs geologiczno – środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

W tym roku, pomimo zagrożenia pandemią, odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, którego organizatorem jest Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie.
Ze względu na panującą sytuację, nie odbył się jak co roku test wiedzy, natomiast miejsca przyznawane były na podstawie napisanych przez uczniów prac. W etapie regionalnym, obejmującym województwo świętokrzyskie i łódzkie, II miejsce uzyskał uczeń klasy ID z naszej szkoły – Gabriel Am Ali, a wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymał uczeń klasy IC – Jakub Sobczyk.

Projekt edukacyjny: webinaria w języku niemieckim

W miesiącach kwietniu i maju nasi uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć online w zajęciach z języka niemieckiego. Znany nam z wielu poprzednich projektów pan Ralph Arzt z UJK w Kielcach zaprosił uczniów naszego liceum do udziału w webinariach. W tematyce webinariów znalazły się: tradycje wielkanocne, niemieckie bajki, spotkanie i rozmowa ze Steffenem Möllerem. Uczniowie klas drugich, którzy uczestniczyli w webinariach, mieli bezpośredni kontakt z rodzimymi użytkownikami języka. Pracowali online w grupie razem z uczniami innych szkół i studentami filologii germańskiej.

Projekt edukacyjny „Szkoła z TVP”

W ramach projektu „Szkoła z TVP” Marlena Bernacka – Pluta nauczycielka biologii i przyrody I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich otrzymała propozycję prowadzenia lekcji biologii dla klas I i II szkoły ponadpodstawowej na antenie TVP. Należy zaznaczyć, że z całego województwa na poprowadzenie lekcji biologii na antenie zgodziły się tylko dwie nauczycielki, pomimo wielu składanych propozycji innym nauczycielom przez wydawcę. Pierwsze nagrania odbyły się w połowie kwietnia i trwały do końca maja. Nauczycielka nagrała 10 lekcji biologii, które są dostępne na vod.tvp – lekcje.
Lekcje z TVP to wielka przygoda, ale również duże wyzwanie, które pozwoliło rozwijać własne zdolności i umiejętności oraz przełamywać schematy. Projekt ten umożliwił nauczycielce zdobycie nowych doświadczeń oraz poznanie wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych w swoją pracę. Jednocześnie pani Marlena Bernacka- Pluta podkreślała możliwość wspomagania w tym trudnym czasie swoich uczniów. Wszyscy gratulujemy zaangażowania i kreatywności. Niewątpliwie przełoży się to na zainteresowanie młodzieży biologią i zmotywuje ich do pracy w tym wymagającym czasie.