Akcja „Sprzątanie Świata”

W dniu 24 września 2024 roku uczniowie klas: 2 C i 3 D wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku przewodniczyło jej hasło „Na straży czystej Ziemi”. Młodzież ILO swoim działaniem objęła ulice Spacerową i Zachodnią, na których zebrano dość dużą ilość śmieci, segregowane były one od razu do odpowiednich worków. Podczas spaceru uczniom dopisywał dobry humor. Wspólne sprzątanie integrowało uczniów, którzy wzajemnie sobie pomagali, np. w dźwiganiu worków. Takie działania budują u młodzieży świadomość ekologiczną oraz inicjują działania na rzecz ochrony środowiska – sprzątanie śmieci oraz stosowanie selektywnej zbiórki odpadów. Uczniami podczas akcji opiekowały się nauczycielki I LO – Urszula Kołodziejczyk, Justyna Kacprzak – Serek, Renata Gałązka – Skowron.

II Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej

19 września 2024 r. odbył się II Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w lekcji historii w plenerze. Przemierzyliśmy 17 km szlakiem: Aleja Katyńska – cmentarz parafialny – Kamienny krzyż – Piekło – Niebo – Stadnicka Wola – Końskie. Choć trasa wydawała się krótka, okazało się jednak, że jest na niej wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z historii Polski. Uczniowie oddali hołd poległym bohaterom modlitwą i zapalając znicze. Zmęczeni wędrowcy zregenerowali swoje siły przy ognisku w rezerwacie przyrody Piekło Gatniki, piekli kiełbaski i podziwiali piękno przyrody. Do domu wracaliśmy w wyśmienitych humorach i pełni wrażeń.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariola Domagała i Mariusz Klocek

I miejsce w Konkursie Historyczno-Literackim „Ocalić od zapomnienia”

Diana Domaradzka z klasy IIB zajęła I miejsce w Konkursie Historyczno-Literackim „Ocalić od zapomnienia”.
15.09.2024 r. na leśnej polanie w Zgórsku koło Kielc, w pobliżu ścieżki prowadzącej do miejsca, gdzie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa dokonywali egzekucji żołnierzy, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego bohaterów, którzy zginęli za wolność Ojczyzny. Po przybyciu pocztów sztandarowych odprawiono Mszę Świętą w intencji poległych i odczytano Apel Pamięci, następnie kompania honorowa wykonała uroczysty marsz oraz oddała salwy honorowe na cześć ofiar.
Na zakończenie ceremonii rozdano nagrody zwycięzcom w Konkursie Historyczno-Literackim „Ocalić od zapomnienia. Jakie wydarzenie/wydarzenia z okresu II wojny światowej, które rozegrały się na terenie naszej małej świętokrzyskiej ojczyzny, musimy przechować dla przyszłych pokoleń”zorganizowanym przez Muzeum Wsi Kieleckiej / Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich i przeprowadzonym pod Patronatem Honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Diana Domaradzka, laureatka pierwszego miejsca, otrzymała wiele atrakcyjnych nagród.
Zwyciężczyni napisała pracę pod tytułem „Bandyckie miasto”, w której opisała rozbicie więzienia w Końskich przez żołnierzy z oddziału partyzanckiego Waldemara Szwieca ps. Robot.
Serdecznie gratulujemy Dianie i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunem merytorycznym uczennicy jest Renata Korabiewska

Rajd integracyjny uczniów klas I

W piątek trzynastego odbył się tradycyjny rajd integracyjny dla klas pierwszych. W tym roku udaliśmy się do pobliskiego Piekła, a trasa wyniosła około 8 km. Wyruszyliśmy spod budynku naszej szkoły i niewiele ponad 2 godziny później dotarliśmy do celu. Na miejscu pierwszoklasiści wzięli udział w licznych zabawach przygotowanych przez Samorząd uczniowski, zainaugurowanych tradycyjnym już tańcem naszej szkoły 'Belgijką’. Następnie uczniowie mogli zmierzyć się ze sobą w licznych konkurencjach, takich jak m.in. przeciąganie liny, wyścigu z jajkiem, Kalambury czy quizie z wiedzy ogólnej, które dostarczyły potężnej dawki emocji. Walka była bardzo wyrównana. Każda drużyna znalazła konkurencje, w których objęła przewagę nad przeciwnikami. A temu wszystkiemu nieustannie towarzyszyły moc uśmiechu i dużo dużo pozytywnych emocji. To była wspaniała okazja do sprawdzenia swoich możliwości oraz bliższego poznania się, co niewątpliwie udało nam się zrealizować.

Spacer w ramach „archeologii ekspedycyjnej”

Dnia 06.09.2024 roku odbył się spacer klasy 4c w ramach „archeologii ekspedycyjnej”. Wyprawę poprowadziła Wiktoria Bednarska, absolwentka naszej szkoły, a obecnie studentka V roku archeologii UŁ. Ekspedycję śladami społeczności polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej rozpoczęliśmy od lokalizacji na ul. Przemysłowej. W tym miejscu znajdowało się doświadczalne gospodarstwo w tym zachowany do dziś budynek „Pod Setką”, który został zbudowany z potłuczonych nagrobków żydowskich (macew). Gospodarstwo to zostało rozbudowane na polecenie Niemców. Następnie na ul. Koneckich Odlewników rozmawialiśmy o niewidocznym już, ale nadal istniejącym cmentarzu żydowskim w Końskich. Jego granice są niewidoczne, jednak znamy jego położenie. Idąc ulicą Warsztatową, wzdłuż muru rozmawialiśmy o wydarzeniach po jego drugiej stronie. W latach 1941-1943 na tym obszarze działał podobóz Stalagu XII C i Stalagu 367, utworzony przez niemieckiego okupanta. Przetrzymywano tam jeńców sowieckich i norweskich, a niektóre źródła wskazują, że również osoby cywilne i Żydów. Historycy podają, że w tym miejscu śmierć poniosło ok. 23 000 osób. Następnie w centrum Końskich zatrzymaliśmy się, aby opowiedzieć o „Masakrze w Końskich”, wydarzeniu z 12 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zgromadzili około 40-50 żydowskich mężczyzn na skwerze przy kolegiacie św. Mikołaja, zmuszając ich do wykopania grobów dla poległych żołnierzy Wehrmachtu. Podczas tej pracy byli oni brutalnie bici i maltretowani. W pewnym momencie doszło do chaotycznej strzelaniny, w wyniku której zginęło 22 Żydów. Po wojnie masakra ta zyskała międzynarodowy rozgłos, ponieważ utrwaliła je reżyserka filmowa Leni Riefenstahl, świadek tych tragicznych wydarzeń. Wracając ul. Strażacką poznaliśmy historię koneckiego getta. W getcie więziono około ok. 10 tys. osób, w tym dużą grupę przesiedleńców z Wielkopolski, Płocka i Łodzi. Do szkoły wróciliśmy pełni nowej wiedzy i wrażeń.

Klasowy Rajd Integracyjny Końskie – Sielpia

Nasza klasa 2 b wzięła udział w wyjątkowym rajdzie integracyjnym, wędrując malowniczą trasą z Końskich do Sielpii. Pokonaliśmy prawie 13 km, ciesząc się piękną przyrodą i świetną atmosferą. Las, który nas otaczał, sprzyjał rozmowom i wzajemnemu poznawaniu się z nową koleżanką Adą Wilk. Po dotarciu na plażę w Sielpii, spędziliśmy czas na zabawach i grach integracyjnych, które nie tylko dostarczyły nam mnóstwo śmiechu, ale też jeszcze bardziej nas zbliżyły. Na zakończenie naszego rajdu zjedliśmy pyszną pizzę, a pełni pozytywnej energii wróciliśmy busem do Końskich. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo zostanie w naszej pamięci! #RajdIntegracyjny #WspólneChwile #Zabawa #Natura #Sielpia

PIELGRZYMKA ROWEROWA DO CZARNEJ

5 września 2024 r. z okazji jubileuszu 25-lecia rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej uczniowie klas drugich i ich opiekunowie uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium w Czarnej.
Ksiądz Dariusz Zalewski, rektor wspólnoty pallotyńskiej, serdecznie nas powitał, następnie przybliżył historię kultu i świątyni Matki Bożej Wychowawczyni. Następnie poprowadził modlitwę, którą młodzież i opiekunowie objęli dyrekcję szkoły, nauczycieli, kapłanów, wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców.
Po spotkaniu w kościele uczestnicy pielgrzymki mogli odpocząć przy ognisku. Upieczone kiełbaski i inne smakołyki były pyszne.
W drodze nad naszym bezpieczeństwem czuwała Policja Wydziału Ruchu Drogowego. Bardzo dziękujemy.
Organizatorami byli: ksiądz Robert Krawczyk, Renata Korabiewska, Marta Pawłowska i Renata Jakubowska.