Dzień Języków Obcych

14 marca 2018 w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.
Grupa uczniów z okolicznych gimnazjów oraz podstawówek wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego pod patronatem dyrektora I LO. Oprócz testu czekały na nich również niespodzianki. Uczniowie naszego liceum przygotowali część artystyczną, a w przerwie między piosenkami odbył się poczęstunek. Wypieki przygotowane zostały na potrzebę konkursu na najładniejszą muffinkę.
Na koniec ogłoszono wyniki, a najlepszym wręczono nagrody.

Nagrodzeni gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych w IV Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego pod patronatem dyrektora I LO:
Żaneta Słowik ( Ruda Maleniecka)I miejsce
Natalia Błaszczyk Gimnazjum nr 2 Końskie I miejsce
Dawid Pawlik Stadnicka Wola II miejsce
Jakub Persona Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich II miejsce
Adrian Lamch Gimnazjum nr 1 Konskie II miejsce
Karolina Borowiec Gimnazjum nr 1 w Konskich III miejsce
Jakub Struzik Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich III miejsce
Gabriela Ciszek Gimnazjum nr 2 w Końskich III miejsce
Magda Stefańczyk Gimnazjum nr 2 w Końskich III miejsce

W konkursie języka angielskiego dla uczniów naszej szkoły
1. Klaudia Cholewa 2C
2. Jakaub Jędrasik 2C
3. Kamil Bobrowski I B

W konkursie na najładniejszą muffinkę:
1. Julia Milczarek i Weronika Obara
2. Justyna Bubel
3. Sylwia Grubarek

Warsztaty w Instytucie Historii UJK w Kielcach

9 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym w Instytucie Historii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Myślą przewodnią Dnia otwartego była analiza różnych typów źródeł historycznych a także ukazanie warsztatu naukowego historyka. Tematyka wykładów wpisywała się w obchody rocznic ogłoszonych przez Sejm na 2018 rok. Najważniejszy jubileusz to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych oraz 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Nie zabrakło również tematów z innych epok, od starożytności do czasów PRL-u.
W ramach tych spotkań uczniowie uczestniczyli w multimedialnych wykładach połączonych
z warsztatami obejmującymi analizę i interpretację tekstów źródłowych. Mieli też możliwość wzięcia udziału w konkursach historycznych oraz pokazach grup rekonstrukcyjnych.

Opiekunowie: Renata Korabiewska i Jolanta Kusztal

Powiatowe Sympozjum „Nowe spojrzenie na technologię”

W dniu 21.03. 2018 r. uczniowie kl. III E uczestniczyli w Powiatowym Sympozjum Naukowym „Nowe spojrzenie na technologię”.
W konkursie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii III miejsce zajął Piotr Makowski, a II miejsce Agnieszka Kijewska – oboje z III E. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.
Składamy gratulacje uczniom oraz opiekunce p. Elżbiecie Leśniak

Sukces uczennicy klasy humanistycznej

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II A Wiktoria Karbownik zajęła II miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Spotkanie ze słowem”. Głównym celem konkursu była popularyzacja poezji i prozy polskiej oraz dbałość o kulturę języka. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”

Uczennica klasy III A Kinga Balińska zajęła II miejsce w etapie regionalnym VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w kategorii prace multimedialne (szkoły średnie). Kinga wykonała prezentację multimedialną dotyczącą kobiecych sylwetek, m.in. o „Ince”, „Dance” (Wandzie Minkiewicz) oraz mjr Z. Franio.
Gratulujemy uczennicy i opiekunce p. Barbarze Wojciechowskiej

Ortograficzny sukces!

Tytuł Mistrza Ortografii w XII Stąporkowskim Dyktandzie 2018 zdobyła uczennica klasy IIIa
Katarzyna Lisowska ( opiekun Jolanta Duda) Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Olimpiada Języka Angielskiego

Jakub Jędrasik, uczeń klasy 2C, jest wyjątkowo utalentowanym językowo uczniem, odnosi sukcesy w wielu konkursach języka angielskiego, a także niemieckiego. Niewątpliwie największym jego osiągnięciem w bieżącym roku szkolnym jest udział w 42. Olimpiadzie Języka Angielskiego. Po eliminacjach szkolnych Kuba przeszedł do etapu okręgowego. Ten odbył się w Krakowie 15 stycznia, gdzie Kubie towarzyszyła jego opiekunka p. Katarzyna Baran. Jest to etap niezwykle trudny językowo, w którym trzeba się wykazać nie tylko szczegółową znajomością i wyczuciem języka, ale również ogromną wiedzą z historii i kultury krajów anglojęzycznych.
Kuba osiągnął świetny wynik, co pozwoliło mu zakwalifikować się do części ustnej, czyli finału okręgowego. Część ustna polegała na opracowaniu po 3 lektur z literatury brytyjskiej i amerykańskiej, dogłębnej wiedzy z historii, geografii, polityki oraz życia codziennego krajów anglojęzycznych.
Z 750 uczniów zakwalifikowanych do etapu okręgowego, jedynie 50 z całej Polski dostało się do finału. Kubie bardzo niewiele zabrakło, aby znaleźć się wśród nich. Jednakże zdobył ogromne doświadczenie oraz poszerzył znacznie swoją wiedzę, dlatego jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku odniesie sukces.
Gratulujemy Ci Kuba! Trzymamy kciuki i wierzymy w Twoje kolejne sukcesy!
kliknij aby zobaczyć

Nasi humaniści na Olimpiadzie Solidarności

5 marca br. w Kielcach odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego – Olimpiada Solidarności.
Do zawodów zakwalifikowano 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego.
Miło nam poinformować, że Wiktoria Karbownik zajęła 8, a Weronika Słowik – 9-te miejsce. Obie uczennice są z klasy II A.
Przekazujemy gratulacje uczennicom i opiekunce pani Barbarze Wojciechowskiej.

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

02.03.2018 zgodnie z tradycją nasze liceum obchodziło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczystą akademię pod hasłem: ,,PRZYSIĘGALIŚMY NA ORŁA I NA KRZYŻ” uświetniły patriotyczne piosenki oraz wspomnienia o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Ince, Zagończyku i innych bohaterach. W akademii wzięli udział: Ala Woldańska, Patrycja Dukat, Zuzanna Szlenk, Jakub Grobis, Jakub Dajer, Ola Duda, Julia Pałgan, Ola Maciejczyk, Justyna Bubel, Julia Kasielska, Patryk Skrzypczyk, Wiktoria Karbownik, Darek Hyb, Wojciech Kołodziejczyk, Piotr Karlikowski, Ola Wcisło, Marysia Markiewicz, Kasia Pluta, Ola Chojnacka, Marta Makuch, Kamila Kornecka, Bartosz Bukowski, Mikołaj Pękacz, Dawid Cichoński, Iza Popiel i ksiądz Jacek Maroszek. Organizatorami uroczystej akademii byli nasi profesorowie: Barbara Wojciechowska, Ewa Młynarczyk- Wróbel, Sylwia Fidor i Jarosław Wasiński. Całe wydarzenie było dla uczniów I LO ciekawą lekcją historii, którą zapewne zapamiętają na długo.