TAK, JAK GDYBY NAS NIGDY NIE BYŁO – 80. rocznica Zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w ramach Aktion „Reinhardt”

W czwartek 20 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Kielcach w uroczystości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej Aktion „Reinhardt”. Młodzież wysłuchała m.in. poruszającego wystąpienia wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który uświadomił młodym słuchaczom, że przeprowadzona przez Niemców w latach 1942-1943 Akcja „Reinhardt” była czarnym okresem w dziejach świata. Przyniosła ona tragiczny efekt – zginęło 1,8 mln Żydów.
Z polskich miast, miasteczek i wsi wywożona była społeczność żydowska do obozów zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Zginęli nasi sąsiedzi, współobywatele, którzy tworzyli razem z nami polską kulturę i sztukę, swoją pracą budowali wspólną przyszłość, rozwijali polską medycynę i technikę. Cała tysiącletnia kultura, którą tworzyli Żydzi mieszkający wśród nas została zniszczona wskutek tej niewyobrażalnej zbrodni. Przestał istnieć świat, jaki znano przed wybuchem II wojny światowej.
W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. By należycie oddać hołd ofiarom, Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych przygotowały specjalny program muzyczny: „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było”.
Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami miała możliwość wysłuchać przejmującego koncertu pod artystycznym kierownictwem Dariusza „Maleo” Malejonka. Wystąpili m.in. Symcha Keller i Kasia Malejonek. Była to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach z czasów okupacji niemieckiej. Na zakończenie odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

W piątek, 21 października 2022 uczniowie klas czwartych wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Młodzież uczestniczyła we mszy świętej i drodze krzyżowej w klasztorze jasnogórskim. Na szczególną pochwalę zasłużyła grupa muzyczno- wokalna, która przygotowała piękną oprawę muzyczną do obu nabożeństw. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gidlach, gdzie poznaliśmy historię cudownej figury Matki Boskiej.
Pobyt w obu sanktuariach sprzyjał refleksjom i modlitwie za pomyślny egzamin maturalny. Poza tym mogliśmy podziwiać architekturę i piękno sztuki sakralnej.
Pielgrzymkę zorganizowali księża katecheci Robert Krawczyk i Radosław Zaborski. Obecni byli także wicedyrektor Marzena Domagała oraz wychowawcy klas czwartych.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Mottem przewodnim tegorocznej uroczystości były słowa poetki Marii Urbańskiej: „Nie okłamałem chmur, nie oszukałem wiatru, nie okaleczyłem niczyich marzeń – dzięki Wam Nauczyciele”.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć przemówienia Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie edukacji w życiu każdego człowieka i podziękowała wszystkim nauczycielom za ich pracę.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Sylwią Fidor i Panią Moniką Rakowską. Wszyscy obecni mogli uczestniczyć w spektaklu będącym trawestacją II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, mieli okazję obejrzeć zabawny film pt. „Moja ostatnia lekcja…” oraz posłuchać piosenek w wykonaniu Agnieszki Burtan i Szymona Śliwaka.
Na zakończenie spotkania samorząd szkolny i uczniowie w ciepłych słowach podziękowali swoim profesorom za trud, który wkładają w wychowywanie młodzieży.

KONKURS EKOLOGICZNY

W ramach aktywnego udziału społeczności I LO IM. KEN w Końskich w dniu 16.09.2022 młodzież
wraz z opiekunami wzięła udział w terenowej Akcji Sprzątania Świata.
Po zakończeniu akcji odpowiedzieliśmy na ogłoszony w portalu TKN Końskie ,,Konkurs ekologiczny” w naszym mieście, którego celem było zaangażowanie młodzieży i dzieci do aktywnego uczestnictwa w tej inicjatywie oraz ufundowanie serduszek na nakrętki dla najbardziej zaangażowanych szkół.
Opiekun Marlena Bernacka – Pluta dokonała zgłoszenia naszej szkoły do konkursu, poprzez napisanie informacji o naszej aktywności w tym dniu i przesłała w zgłoszeniu fotorelację z tego wydarzenia.
Po rozstrzygnięciu konkursu dostaliśmy wspaniałą wiadomość, że to właśnie nasze działania zostały docenione przez organizatorów konkursu pana Wojciecha Owczarka oraz pana Roberta Plecha. Osobiście dostarczyli nam piękną nagrodę w postaci czerwonego serca w dniu 07.10.2022.
Dziękujemy Panom serdecznie za docenienie naszych działań oraz zachęcamy młodzież do szybkiego zapełnienia serduszka.


Dotacja dla biblioteki I LO im. KEN w Końskich.


Z radością informujemy, że I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej
w Końskich otrzymało dofinansowanie w kwocie 12 000 zł w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – Priorytet 3; Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”.
W imieniu Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów serdecznie dziękujemy: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Narodowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.

Dofinansowanie to planujemy przeznaczyć przede wszystkim na zakup lektur i nowości wydawniczych. Dodatkowo zakupione zostaną niezbędne elementy wyposażenia biblioteki.