WYCIECZKA do WARSZAWY

Dnia 16 listopada 2022r. klasy 4C wraz z 2A wybrały się pod opieką pani profesor Jolanty Dudy, pani pedagog Julity Dzwonek oraz księdza Roberta Krawczyka na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym jej punktem było zwiedzanie Muzeum Narodowego, w którym uczniowie mogli podziwiać sztukę minionych epok. Dzieła wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Jednym z najchętniej oglądanych i wzbudzającym szczególny podziw był obraz Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem”.
Zainteresowaniem cieszyły się także obrazy znane z dzieł literackich np. ,,Stańczyk”, który jest bohaterem ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, czy portret narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza.
Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, które mimo przekornej pogody zachwycało swoim urokiem. Szczególną atrakcję stanowiła ogromna choinka, która była przyozdabiana na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Ku zaskoczeniu uczniów ksiądz Krawczyk postanowił sprawić wszystkim uczestnikom wycieczki słodki upominek, za który jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Po zjedzeniu obiadu i zakupach w galerii ,,Arkadia” nastąpił czas, aby przeżyć punkt kulminacyjny naszej wycieczki. Był nim spektakl w teatrze ,,Komedia” pt. ,,Przyjemność z dostawą” z genialną obsadą aktorów znanych nam z codziennych programów i seriali telewizyjnych. Sztuka poruszała problemy współczesnego świata takie jak: brak zaufania, zmaterializowanie, walka o posadę czy szczerość w relacjach międzyludzkich. Ukazała jak ludzie postrzegają siebie nawzajem sugerując się jedynie wyglądem zewnętrznym. Całość jednak była utrzymana w tonie komediowym.
Drogę powrotną umilał śpiew oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów i uczennice: ciasta, roladki i pierniczki, które były wyśmienite. Dziękujemy za tak wspaniale spędzony czas.
Julia Bajor, 4C

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność I Liceum uczciła ten dzień w szczególny sposób.
W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego Listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości
Tymi pięknymi słowami wiersza i odśpiewaniem hymnu rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to uroczystość poświęcona Ojczyźnie i walce o jej wolność, przypominała, iż nasza powinnością jest szacunek dla symboli narodowych, dla wszystkich Polaków, którzy odeszli i tych, którzy żyją.
Tę uroczystą lekcję patriotyzmu uświetniły występy: Marii Piec, Martyny Durlik, Mai Miśtal, Alicji Okły, Julii Jakubowskiej, Szymona Śliwaka, Julii Bajor, Joanny Partyki, Julii Szulc ,Karoliny Bąkowskiej, Igi Domańskiej, Kingi Łosiak, Pawła Sopaty ,Wojciecha Szkurłata, Sandry Stepień. Słowa wstępu i komentarza należały do Martyny Wojas i Mateusza Zaleśnego, a o stronę techniczną zadbał Patryk Lamentowicz.
Akademię wraz z uczniami przygotowała p. prof. Jolanta Duda
W dniu 11 listopada podczas uroczystości miejskich mogliśmy przypomnieć sobie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” (Jan Paweł II).
W tym dniu oficjalnie poczet sztandarowy wystąpił z nowym sztandarem naszej szkoły.
11 listopada to dzień triumfu i symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Uwaga, KONKURS!

Informujemy, ze w dniu 1 grudnia 2022 w naszej szkole odbędzie się VI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego. Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie uczący się języka niemieckiego w szkole i poza nią. Konkurs sprawdza wiedzę z zakresu geografii niemieckiego obszaru językowego. Zapraszamy do uczestnictwa. Wszyscy zainteresowani, którzy zgłoszą się przez Librus do pań Danuty Zaborowskiej- Szymusik i Izabeli Popik otrzymają niezbędne materiały i szczegółowe informacje na ten temat.

Pierwsza pomoc przedmedyczna

W dniu 07.11. 2022 r. w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez ratownika medycznego p. Marcina Pytlosa.
Warsztaty odbyły się w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.
W warsztatach wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali szereg pytań, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o potrzebie, zasadach i przebiegu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Również nauczyciele skorzystali z możliwości uaktualniania posiadanej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Taki sposób zdobywania nowych umiejętności pozwala na zastanowienie się nad nadrzędną wartością jaką posiadamy – życiem.
Organizacja i koordynacja warsztatów – Marlena Bernacka-Pluta.

Dzień Anioła

Tradycją naszego liceum jest Dzień Anioła, który przed uroczystością Wszystkich Świętych organizuje samorząd szkolny. Uczniowie, którzy w piątek, 28 października przyszli do szkoły w białych strojach, mogli liczyć na zwolnienie z odpowiedzi podczas lekcji. Znakomita większość naszej społeczności szkolnej prezentowała się na biało. Podczas długiej przerwy na sali rekreacyjnej mieliśmy okazję zatańczyć słynną belgijkę- taniec, który utożsamiamy ze szkołą.
W tym dniu przedstawiciele samorządu szkolnego wraz z opiekunami udali się na cmentarz i zapalili znicze na grobach zmarłych dyrektorów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego.