ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

W dniu 24 czerwca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Dyrektor szkoły Wojciech Jasnos powitał zgromadzonych nauczycieli, uczniów i gości. W imieniu starosty koneckiego głos zabrał naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Kultury Marcin Wiaderny, który odczytał list starosty koneckiego z życzeniami bezpiecznych wakacji i dobrego wypoczynku dla uczniów i nauczycieli.
Z ramienia Rady Rodziców przemawiała przewodnicząca Ewa Peliwo.
Następnie dyrektor Wojciech Jasnos i wicedyrektor Marzenia Domagała wręczali uczniom nagrody i dyplomy, zarówno za najlepsze wyniki w nauce, jak również za reprezentowanie szkoły w konkursach i zawodach sportowych. Szczególnie wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
Miłosz Jastrzębski z kl. 1B za 100,00% frekwencję
oraz uczniowie z najwyższą średnią ocen:

1 1C Peliwo Małgorzata 5,79
2 3Cp Sobczyk Jakub 5,54
3 1A Sękowska Dorota 5,43
4 1C Lasota Maria 5,33
5 3Dp Saik Zofia 5,31
6 1C Balińska Faustyna 5,27
7 1C Lasota Zofia 5,27
8 3Cp Bajor Julia 5,23
9 2B Kozubska Roksana 5,21
10 2C Fidor Maja 5,21
11 2D Kucharska Gabriela 5,21

Do gratulacji dołączamy życzenia wspaniałych, słonecznych wakacji.



Stypendia dyrektorów szkół powiatu koneckiego

23 czerwca przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich miała miejsce ceremonia wręczenia stypendiów uczniom szkół ponadpodstawowych powiatu koneckiego. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się Jakub Sobczyk z klasy 3 C – tegoroczny stypendysta dyrektora szkoły. Wyróżnienie otrzymała także Marta Gąciarz z klasy 3 A. Gratulujemy Wam dotychczasowych osiągnięć i trzymamy za Was kciuki na przyszłość.

Dziś dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci MARIANA TADEUSZA JANKOWSKIEGO; absolwenta, nauczyciela i dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich w latach 1991- 2013.
Żegnamy pedagoga, polonistę, przyjaciela młodzieży, naszego wieloletniego dyrektora i kanclerza Stowarzyszenia Absolwentów Koneckiego Gimnazjum i Liceum „Razem dla Przyszłości”.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie I LO.

Spotkanie poetyckie w I LO

8 czerwca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z poetą Michałem Sobolem. Pan Michał jest filozofem, autorem kilku tomików m.in. „Lamentacje”, „Wieść”, „Schrony”, „Pulsary”, laureatem Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut, Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2013, laureatem Nagrody Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Był też nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Uczniowie klas realizujących rozszerzony program z języka polskiego mieli szansę porozmawiać z gościem o poezji i stylu pracy artystycznej oraz wysłuchać utworów w wykonaniu autora i z jego komentarzem.
Pan Michał Sobol przybył do I LO na zaproszenie klasy III d i nauczycielki języka polskiego.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim

W dniu dzisiejszym w sali nr 15 spotkali się uczniowie klas 1-3, aby wziąć udział w nowym projekcie językowym: Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Niemieckim. Z zasobów biblioteki przekazanej naszej szkole przez Instytut Goethego w Krakowie zostało wybrane opowiadanie „Der Mond war Zeuge”. 28 uczestników konkursu opisało zabawne perypetie prywatnego detektywa, który próbuje rozwikłać zagadkę kradzieży manuskryptu z jednego z muzeów w Kassel. Ocenie podlegały: poprawność fonetyczna, płynność i dykcja, intonacja zdaniowa oraz interpretacja tekstu.
W kategorii klas pierwszych przyznano następujące nagrody:
I miejsce: Wojciech Walczyk z klasy I A
II miejsce: Małgorzata Peliwo z klasy I C
III miejsce: Anna Ściubeł z klasy I B
Wyróżniona została także Faustyna Balińska z klasy I C.
W kategorii klas drugich i trzecich:
I miejsce: Jadwiga Kołodziej z klasy II A
II miejsce: Martyna Wojas z klasy III Cp
III miejsce: Olga Chyb z klasy III Cp
Wyróżnienia przyznano dla: Martyny Bieleckiej- III Cp, Wiktorii Skrobisz-II C, Natalii Orman – II D.

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za dobre przygotowanie i przedstawienie własnej, oryginalnej interpretacji tekstów.
Konkurs zorganizowali i przeprowadzili germaniści: Izabela Popik, Paweł Fidos i Danuta Zaborowska- Szymusik.

Rozstrzygnięcie VII Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje”

Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty VII Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje” pod hasłem „Szumi las…Ma czas.” Opowieść zainspirowana naturą. Konkurs miał na celu popularyzację fotografii i różnych form literackich wśród uczniów klas 7 i 8
szkoły podstawowej, rozwijanie ich zainteresowań poznawczych oraz uzdolnień.
W VII edycji naszego konkursu pierwsze miejsce zajął Bartosz Lipnicki- Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli.
Drugie miejsce przyznano: Lenie Ciszek, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich oraz Aleksandrze Gil, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej.
Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Natalia Biniek, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej oraz Nadia Am Ali, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach.
Wyróżnieni zostali również: Maja Czechowska (Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej),
Maja Kwiecińska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich), Jakub Ołownia (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Stąporkowie), Marika Słowik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej), Weronika Żurawska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie).
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz ich opiekunom!
Organizatorzy konkursu:
Sylwia Fidor
Małgorzata Bijata

Dzień Języka Angielskiego – English Language Day

 W dniu 6 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego.
Przybyłych licznie gości tj. uczniów ze szkół podstawowych z powiatu koneckiego wraz z nauczycielami, a także naszych uczniów i nauczycieli przywitali Olga Bańburska oraz Mateusz Zaleśny z klasy 3Cp. Uczniowie prowadzili część artystyczną, od której rozpoczęły się obchody tej uroczystości. Były występy naszych uczniów, na przykład piosenki w wykonaniu Jadwigi Kołodziej z klasy 2A, Marii Piec z klasy 3Ap oraz Agnieszki Burtan z klasy 3Dp. Humory dopisywały zgromadzonej publiczności dzięki występowi kabaretu szkolnego w wykonaniu Julii Bajor i Marty Mechelewskiej z klasy 3Cp. Na koniec części artystycznej uczniowie Adrian Lamch oraz Milena Gil tegoroczni absolwenci szkoły zaprezentowali ciekawostki, fakty oraz zwyczaje panujące w krajach anglojęzycznych. Po części artystycznej nastąpiło wręczenie dyplomów dla nagrodzonych uczniów ze szkół podstawowych naszego powiatu, którzy brali udział w Konkursie Języka Angielskiego dla szkół podstawowych z powiatu koneckiego pod patronatem dyrektora ILO im. KEN w Końskich
W ramach Dnia Języka Angielskiego w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych z naszego powiatu. W tych zmaganiach wzięło udział aż 77 uczniów, co oznacza, że nasza młodzież lubi uczyć się języka angielskiego, interesuje się kulturą krajów anglojęzycznych i wspierana przez swoich nauczycieli chętnie próbuje swoich sił w konkursach językowych.
Nagrodziliśmy i wyróżniliśmy jedenastu najlepszych.
I miejsce
Szymon Popielski (SP1 w Końskich, nauczyciel Aneta Orman)
II miejsce
Antoni Nowak (SP1 w Stąporkowie, nauczyciel Wanda Kołodziejczyk)
Michał Nowak (PSP w Rudzie Malenieckiej, nauczyciel Joanna Juszczyk)
III miejsce:
Nadia Am Ali (ZPO w Modliszewicach, nauczyciel Karina Dziuba)
Kornelia Kowalska (PSP w Rudzie Malenieckiej, J.Juszczyk)
Adam Młodawski (SP1 w Stąporkowie, nauczyciel W. Kołodziejczyk)
Filip Witczak (ZPO w Modliszewicach, K.Dziuba)
Wyróżnienia:
Fabian Makuch (SP w Gowarczowie, nauczyciel. Olga Kołodziejczyk)
Wiktor Wołczyński (SP1 w Końskich, nauczyciel Justyna Kołodziej)
Anastazja Serwiak (PSP w Rudzie Malenieckiej, nauczyciel J.Juszczyk)
Paweł Brzeziński (ZPO w Rogowie, nauczyciel Jacek Swat)

Dyplomy i nagrody wręczały pani dyrektor Marzena Domagała oraz nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Baran. Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Dyktando językowe oraz konkurs na najładniejszą muffinkę były skierowane do uczniów naszego liceum.
Po wręczeniu dyplomów dla uczniów ze szkół podstawowych nagrodzono naszych uczniów, którzy także uczestniczyli w konkursach tego dnia.
W dyktandzie językowym najwyższe miejsca zajęli:
Magdalena Fabicka- Krakowiak 1A- 1 miejsce,
Milena Komisarczyk 2A- 2 miejsce, Filip Borkowski 2B- 3 miejsce.
W konkursie na najładniejszą muffinkę wygrali: Roksana Kozubska 2b- 1 miejsce,
Agata Świercz 2d- 2 miejsce, Filip Świercz 2a- 3 miejsce.
Wszystkim zgromadzonym dopisywała pogoda ducha oraz pogoda za oknem, wszyscy się świetnie bawili, a w przerwie mieli okazję degustacji przygotowanych na ten dzień przez uczniów naszej szkoły pysznych wypieków i słodkości.
Dzień Języka Angielskiego przygotowali nauczyciele : Katarzyna Baran, Agnieszka Wąsala, Joanna Stołowska, Katarzyna Bogacka, Marta Pawłowska, Piotr Frąc.

Dzień Otwartych Drzwi w I LO

W miniony piątek, 3 czerwca br. w naszym liceum odbywał się Dzień Otwartych Drzwi skierowany do młodzieży klas ósmych szkół podstawowych. Nauczyciele zaprezentowali pełną ofertę edukacyjną naszej szkoły, a uczniowie zachęcali do wybory dalszej edukacji. W poszczególnych pracowniach kandydaci mogli wziąć udział w eksperymentach biologicznych, chemicznych, grach matematycznych, językowych, prezentacjach geograficznych i fizycznych.
Podczas dnia otwartego zainteresowani mogli też poczuć odrobinę znakomitej atmosfery panującej w szkole np. tańcząc wspólnie z licealistami na sali rekreacyjnej słynną belgijkę.
W sumie naszą szkołę odwiedziło w ten dzień ponad stu uczniów szkół podstawowych z całego powiatu.

Wycieczka do Warszawy – śladami bohaterów Lalki Bolesława Prusa oraz zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W czwartek, 26 maja wybraliśmy się (klasa 3Dp) wraz z profesorkami Renatą Korabiewską oraz Małgorzatą Bijatą na wycieczkę do Warszawy, gdzie czekał nas dzień pełen wrażeń.
O godzinie 10.00 wybraliśmy się na spacer szlakiem Lalki Bolesława Prusa. Zobaczyliśmy miejsca, które autor opisał w bardzo oddany sposób. Od przewodnika usłyszeliśmy różne ciekawostki, np. jak dużą sumę pieniędzy Wokulski wydał na Izabelę, czy ile obecnie kosztuje hotel, w którym odbył się bankiet z okazji otwarcia nowego sklepu głównego bohatera Odwiedziliśmy wiele miejsc wartych uwagi, np: kościół pw. św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, tablicę pamiątkową i miejsce, w którym mieszkał Ignacy Rzecki, pomnik Mikołaja Kopernika, który Stanisław widział z okien swego mieszkania, mieszkanie Wokulskiego- Krakowskie Przedmieście 4, gdzie obecnie jest bank Millennium, przechodziliśmy koło Uniwersytetu Warszawskiego ( w XIX wieku Szkołą Główna), gdzie studiował nie tylko Stach, ale też sam Prus. Obejrzeliśmy sklep Mincla i Wokulskiego znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu, pomnik autora na skwerku ks. Jana Twardowskiego oraz Powiśle, na którym mieszkała najbiedniejsza część społeczeństwa. Mogliśmy zobaczyć Warszawę oczami Wokulskiego. Podczas spaceru zdaliśmy sobie sprawę z ukazanego w powieści kontrastu pomiędzy arystokracją a biedotą, kiedy widzieliśmy drogę schodzącą w dół na Powiśle, a z drugiej strony piękne budynki, zamieszkane przez tych zamożnych. Przewodnik dokładnie przedstawił nam szlak, którym podążali bohaterowie książki, oraz związki przyczynowo-skutkowe między wydarzeniami. Po tej wycieczce ma się chęć na nowo przeczytać powieść. Mając sporą wiedzę i wyobrażenie na temat XIX-wiecznej Warszawy, odebralibyśmy treść powieści inaczej niż podczas pierwszej lektury.
Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie mogliśmy poznać ponad tysiącletnią historię ludności żydowskiej na ziemiach polskich od czasów Mieszka I do tych nam współczesnych. Dzięki posiadającemu dużą wiedzę i ciekawie opowiadającemu przewodnikowi oraz mnogości zabytkowych eksponatów (takich pochodzących również z Końskich i okolic), makiet, interaktywnych instalacji oraz projekcji wideo – wszystkiego można było dotknąć, samodzielnie i spokojnie przejrzeć, przy okazji odpoczywając i słuchając przez słuchawki pana przewodnika – mogliśmy zagłębić się w dzieje i kulturę żydowskiej społeczności, jej wpływie na rozwój, prawo i kulturę Polski od zarania dziejów. Zwiedzanie potrwało około dwóch godzin, podczas których zobaczyliśmy osiem tematycznych galerii – odkryliśmy pierwsze ślady osadnictwa Żydów w średniowiecznej Polsce, poznaliśmy regulujące ich życie statuty prawne, w tym XIII-wieczny statut królewski gwarantujący im wolność osobistą i wyznaniową oraz bezpieczeństwo na naszych ziemiach, podziwialiśmy owoce Złotego Wieku żydowskiej kultury, obejrzeliśmy makietę średniowiecznego miasta oraz mapy przedstawiające rozmieszczenie żydowskiej społeczności na ziemiach polskich w różnych okresach. W zrekonstruowanym miasteczku żydowskim podziwiać mogliśmy bogato zdobione wnętrze żydowskiej synagogi oraz tradycyjne zabudowania mieszkalne, przy których usłyszeliśmy opowieści o tradycjach i sposobie życia Żydów. Dowiedzieliśmy się też ,jak toczyły się ich losy na ziemiach zaborów. Dzięki licznym materiałom prasowym, muzycznym i filmowym (jak np. mini kino z wyświetlanym filmem Dybuk)mieliśmy okazję poznać żydowską kulturę dwudziestolecia międzywojennego, by następnie trafić do warszawskiego getta, obserwować życie codzienne jego mieszkańców, historię powstania z 1943 roku oraz Holokaustu, a na koniec przenieśliśmy się jeszcze do czasów powojennych.
Usytuowanie muzeum nie jest przypadkowe – mieści się ono w miejscu dawnego getta, również przedwojennej dzielnicy żydowskiej, obecnie przy ulicy Mordechaja Anielewicza, przywódcy powstania w getcie warszawskim. Samo hebrajskie słowo Polin ma dwa znaczenia – Polska, ale również – tu odpoczniesz, co nawiązuje do bezpieczeństwa i wolności, jaką mogli się cieszyć Żydzi na terenie Polski, w przeciwieństwie do państw zachodniej Europy.
Cała wycieczka przebiegła pomyślnie, wyjechaliśmy z Warszawy pełni wrażeń i nowej wiedzy.
Autorki relacji: Agnieszka Jędrzejczyk, Natalia Sobczyk