XII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

28 XI 2018 odbył się w naszej szkole XII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej . 24 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe powiatu koneckiego zaprezentowało swoje umiejętności wokalne i językowe. W kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych zwyciężyła Natalia Zielińska, reprezentująca Szkołę Podstawową w Rudzie Malenieckiej, drugie miejsce zajęła Jadwiga Kołodziej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, a trzecie Katarzyna Cuper z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie.
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła uczennica naszej szkoły Patrycja Dukat , która zaśpiewała „I can’t make you love me”. II miejsce zdobyła Julia Pałgan z I LO („The power of love”), a trzecie duet ze Starego : Wiktoria i Paulina Karbownik („Sorry”).
Jury wyróżniło także Alicję Woldańską za wykonanie piosenki „Russian Roulette”. Statuetki i dyplomy wręczył nagrodzonym uczniom, reprezentujący Starostwo Koneckie, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, Pan Krzysztof Stachera. Dziękujemy wszystkim uczestnikom ich opiekunom, wspaniałej publiczności I LO, oraz Staroście Koneckiemu za patronat honorowy i ufundowanie nagród.
Organizatorki Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej – Małgorzata Boś i Agnieszka Dorobek.




Warsztaty historyczno- językowe na UJK w Kielcach

Michaił Gorbaczow, Erich Honecker, Ronald Reagan, Helmut Kohl, Solidarność, Berlin w dniu 9 listopada 1989, zjednoczenie Niemiec w przekazie medialnym i we wspomnieniach świadków tamtych wydarzeń: Niemców z dawnego RFN, NRD, a także Polaków; życie codzienne w latach 80 i 90-tych – o tym mogliśmy się dowiedzieć, uczestnicząc 15 listopada 2018 w warsztatach zorganizowanych w Instytucie Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z okazji 29 rocznicy upadku muru berlińskiego. Była to wspaniała lekcja historii kraju naszych zachodnich sąsiadów, przedstawiona w obrazach, słowach i utworach muzycznych przez wykładowców oraz studentów filologii germańskiej.



Akademia z okazji 100-lecia niepodległości

To prawda, że każdego roku w rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości spotykamy się na szkolnej akademii, ale dziś jest chwila wyjątkowa, rocznica szczególna – setna.
Dlatego też możemy czuć się wyróżnieni przez los, że oto my, możemy oddać hołd naszym bohaterskim przodkom właśnie w stulecie odrodzenia ojczyzny.
Gdyby zadać pytanie: czym jest wolność? – zapewne każdy odpowiedziałby nieco inaczej, podał swoją własną definicję. Zawiera się w nim przekonanie o samostanowieniu państwa, możliwości podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, o życiu poza zamknięciem. Jest też wiele innych definicji. Jedną z najpiękniejszych zapisano w słowach kultowej dziś piosenki:
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem.”
To, co najważniejsze, to przekonanie, że wolność jest niezbędna jak powietrze, wolnością się oddycha i karmi każdego dnia. Nie można jej oddać, zamienić na coś innego, bo jest wartością bezcenną, świętą, wyznacznikiem istnienia, jego sensem. Czasami wydaje się nam tak oczywista, że jej nie zauważamy, nie doceniamy.
Dziś w rocznicę symbolicznego odzyskania niepodległości spotykamy się, by wspólnie zamanifestować miłość do ojczyzny pod biało czerwonym sztandarem. Ale nasza miłość do Polski nie może być jedynie symbolem. Musi być żywa, mieć barwę którą dobrze znacie: biało czerwoną, symbol niewinności i pulsującej krwi, odwagi, waleczności i bohaterstwa, tych najznamienitszych cnót.
Nie my pierwsi i nie my ostatni wyznajemy miłość ojczyźnie, nie wstydźmy się kochać ją mądrze, uczciwie i nowocześnie, jak na XXI wiek przystało. A tej współczesnej wersji patriotyzmu niech przyświecają słowa Bolesława Prusa:
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealna ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.
Uczmy się dla naszego kraju, kształćmy przymioty ducha i ciała, pracujmy i żyjmy szczęśliwie w naszej wolnej, niepodległej ojczyźnie – Polsce.









DZIEŃ ANIOŁA w I LO

31 października 2018 roku z inicjatywy samorządu szkolnego w naszej szkole odbył się ”Dzień Anioła”. Ten specjalny dzień jest odpowiedzią na przybyłe do nas z zachodu Halloween. W tym dniu wchodząc do szkoły w oczy rzucał się tylko jeden kolor- biel. Uczniowie mieli za zadanie ubrać się na biało aby upodobnić się do aniołów – białe ubrania, skrzydła, aureole. Taki strój miał ich uchronić przed niezapowiedzianymi kartkówkami oraz odpowiedzią na ocenę.
Największą atrakcją był występ, w którym udział wzięli uczniowie klas 1 i 2 pod przewodnictwem ks. Radosława Zaborskiego. Spektakl ukazał nam przybycie śmierci, która zabiera nam bliskie osoby lecz wiara w Boga pozwala przeżyć ten trudny czas. Jest to czas, w którym człowiek zastanawia się nad przemijaniem i kruchością życia.
W nieco weselszym akcencie odbył się tradycyjny taniec belgijski w wykonaniu uczniów naszego Liceum. -„Dzień Anioła w naszej szkole to już tradycja. Nie tylko się bawimy, ale i zbieramy na szczytny cel„. W tym roku dołączyliśmy do programu „Adopcja na odległość”. Kwestowaliśmy na szkołę w Kabwe w Zambii, w której mieści się także sierociniec. Zebrane pieniądze mogą pomóc ubogim dzieciom, młodzieży i sierotom w edukacji, wychowaniu i odżywianiu. To nie koniec charytatywnej działalności naszego Liceum. Dzień wcześniej uczennice klasy 2E udały się na konecki cmentarz by przed dniem Wszystkich Świętych wysprzątać groby nauczycieli oraz zapalić symboliczne znicze.