To były trzy wspaniałe dni…

To były trzy wspaniałe dni…
Za nami kolejna trzydniowa wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie głównie klas 3B i 1C, ale również 2B, 3A i 1D pod opieką Pani Marleny Bernackiej-Pluty, Renaty Gałązki-Skowron, Piotra Ciszka i Piotra Frąca .
Tym razem połączyliśmy ze sobą edukację historyczną – wizyta w muzeum Auschwitz, obcowanie na łonie natury z pięknem przyrody – wejście na Babią Górę oraz zwiedzanie miasta Krakowa.
27 maja o godz. 7.00 w wyśmienitych humorach, przy pięknej pogodzie zajęliśmy miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w kierunku Oświęcimia. Na miejscu powitali nas przewodnicy i niezwykle ciekawie w przejmujący dla tego miejsca sposób przedstawili nam historię II wojny światowej i holokaustu. Wizyta w Auschwitz i Birkenau uświadomiła nam ile zła może wyrządzić człowiek jeśli wyzbędzie się empatii, szacunku i godności. Jak ważna w życiu jest przyjaźń, poszanowanie i pomoc innym. Po zwiedzaniu nasz kierowca Pan Tomek zawiózł nas do miejsca noclegowego, ośrodka Diablak w Zawoi. Po pysznym jedzonku, które spożyliśmy w hotelu przyszedł czas na wieczorną przechadzkę nad wodospad Mosorny Groń. Byłą to niewielka zaprawa przed następnym dniem.
Wtorek również przywitał nas wyśmienitą pogodą i pośniadaniu zaopatrzeni w prowiant wyruszyliśmy na całodniową górską wyprawę. Swoje zmagania tego dnia zaczęliśmy od Przełęczy Krowiarki skąd przewodnik Pan Jacek przeprowadził nas przez górską przygodę. Na początku nie było łatwo. Rozpączeło się od dość stromego podejścia i chodź przychodziły chwile zwątpienia udało się osiągnąć pierwszy szczyt masywu Babiej Gory – Sokolicę 1367 m n.p.m.. Kolejnym pośrednim celem naszej wspinaczki był szczyt Kępa 1521 m n.p.m.. Kontynuując wyprawę przepięknej pogodzie i wspaniałych widokach, poznając roślinność dotarliśmy do Gówniaka 😉 – 1617m n.p.m, tutaj oprócz widoków mogliśmy zachwycać się między innymi sasanką alpejską pięknie porastającą zbocza gór, by za chwilę stoczyć bitwę na śnieżki 🙂 (tak, na zboczach północnych zalęgał jeszcze śnieg). Teraz wspinając się już po kamieniach przyszła pora na najwyższy szczyt masywu Diablak 1725m n.p.m. – to najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Trudy wspinaczki zostały wynagrodzone poprzez zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Tatr czy otaczające Beskidy. Warto było!!!. Zasłużony odpoczynek i zejście z góry odbyło się stromym szlakiem do Zawoi Markowej odwiedzając po drodze schronisko na Markowych Szczawinach i dzięki uprzejmości przewodnika Muzeum Turystyki Górskiej. Bardzo zmęczeni ale niezwykle szczęśliwi dotarliśmy na miejsce. Teraz smaczny posiłek, odpoczynek i pora na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie obyło się beż śpiewów.
Trzeci dzień to śniadanie, pakowanie bagaży i wyjazd w drogę powrotną do domu. Ale po drodze kolejne atrakcje. Odwiedziliśmy Suchą Beskidzką z pięknym parkiem i zespołem pałacowym. Oczywiście jedną z głównych atrakcji tej miejscowości jest Karczma Rzym w której to Pan Twardowski miał swoje zmagania z Mefistofelesem w słynnej balladzie Adama Mickiewicza. Teraz przyszła pora na Kraków. Dość spokojnie bo jednak zmęczenie po trudach poprzedniego dnia dawało się we znaki odwiedziliśmy Rynek, krótki spacer, czas wolny, posiłek i droga powrotna. Na miejsce dotarliśmy tuż przed godziną 20.
To były naprawdę trzy wspaniałe dni.


ZAPROSZENIE

Szkolne Kółko Teatralna „Drakula” serdecznie zaprasza wszystkich na casting, który odbędzie się w piątek, 24 maja br. podczas Dnia Otwartych Drzwi w sali nr 25 (drugie piętro). Osoby należące do kółka będą opowiadać o dotychczasowych przedsięwzięciach i możliwościach pracy. Zapraszamy osoby kreatywne i uzdolnione plastycznie. Liczymy na Waszą obecność i dobrą zabawę.
Będzie nam miło, jeśli znów zobaczymy się we wrześniu. Do zobaczenia!

Obchody DNIA EUROPY w naszej szkole

Obchody DNIA EUROPY w naszej szkole zostały zorganizowane dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie.
30 kwietnia Pani Anna Kania przeprowadziła warsztaty edukacyjne z uczniami klas: Ib i II c. Młodzi Europejczycy obejrzeli ciekawą prezentację, dyskutowali o bieżących sprawach poruszanych na forum UE m. in. o ekologii, nadmiernym konsumpcjonizmie i konieczności wprowadzenia regulacji dotyczących AI, a następnie wzięli udział w grywalizacji (kahoot). Zajęcia odbyły się w oparciu o materiały edukacyjne pozyskane od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Było merytorycznie, kolorowo i kreatywnie.
Świętując „Dzień Europy” upamiętniliśmy Deklarację Schumana, w której autor przedstawił wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie. Plan ten uważa się za zalążek Unii Europejskiej. Polska jest już od 20 lat jest w sercu demokracji europejskiej.
Organizatorzy: Anna Kania, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

Kolejne warsztaty w ramach projektu DUJS

Dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie Dziś Uczeń Jutro Student uczniowie naszego liceum po raz kolejny uczestniczyli w bardzo ciekawych i kreatywnych warsztatach na Politechnice Świętokrzyskiej.
Po zajęciach w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku gdzie nasi uczniowie wysłuchali wykładu i przeprowadzali badania z detektorami promieniowania, przyszła kolej na warsztaty na Politechnice Świętokrzyskiej.
Tym razem 30 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem Piotrem Ciszkiem udało się na zajęcia laboratoryjne gdzie zostali podzieleni na grupy i mogli poznać tajniki inżynierii odwrotnej, projektowania i modelowania 3D, zasad druku 3D czy kreatywnej obróbki fotografii.
Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i rozbudziły w wielu naszych licealistach pasję, dlatego czekamy z niecierpliwością na kolejne. A tych będzie u nas w szkole wiele, bowiem projekt będzie realizowany do 2027 roku i zawiera mnóstwo tego typu działań.
Już w czerwcu nasi uczniowie wyjadą do Sandomierza na trzydniowe plenerowe warsztaty z rysunku przygotowujące do egzaminów na architekturę.
Wychodzimy z ławek szkolnych, zwiedzamy laboratoria wyższych uczelni i centrów naukowych w całej Polsce, nabieramy doświadczenia i powoli stajemy się studentami już w liceum – tak oceniają to uczniowie.
A wszystkie działania prowadzone są nieodpłatnie w ramach projektu „Dziś Uczeń Jutro Student”.

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI I WYDARZENIAMI HISTORYCZNYMI

W ramach współpracy z Muzeum Polin społeczność naszej szkoły wzięła udział w Akcji Żonkile, której celem jest upamiętnienie 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie przypinali papierowe żonkile pracownikom i szkolnym kolegom. Ponadto klasy: III c, III a, I a, I d miały okazję uczestniczyć w seminarium z Panią Ritą Miernik, która przedstawiła niezwykle ciekawą prezentację multimedialną na temat losów społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej i jej życiu w getcie warszawskim.
W dniu 21 maja 2024 r. Pani Katarzyna Kucharska, pracowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach Filii w Końskich, przeprowadziła z uczniami klas: I b, I c i I d poruszające warsztaty na temat powstania w getcie warszawskim, Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz wybitnej lekarce i działaczce społecznej Alinie Margolis-Edelman. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest nadrzędną wartością, która jednoczy i pozwala lepiej rozumieć współczesność.
Organizatorki: Rita Miernik, Katarzyna Kucharska, Renata Korabiewska