Dnia 21.10.2016 w I LO w Końskich miało miejsce pierwsze warsztatowe spotkanie z cyklu ,,ABC MŁODEGO DZIENNIKARZA, w którym uczestniczyła klasa I A (profil prawno-dziennikarski). Zajęcia prowadził absolwent naszej szkoły- Wojciech Bryk, student dziennikarstwa na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, redaktor portalu internetowego oraz magazynu # Kulturalnie.
Prowadzący przygotował ciekawe zajęcia, które mały na celu przekonać uczniów do przyszłego studiowania dziennikarstwa. Wprowadził młodzież w tajniki pracy redaktora i wskazał możliwości rozwoju, np. w audycjach radiowych, występach przed kamerą lub pisząc artykuły. Uczniowie mogli zapoznać się ze sposobami pokonywania stresu i tremy występując przed większą publicznością. Sądząc po zainteresowaniu uczniów spotkanie było bardzo udane. Humaniści dowiedzieli się wielu przydatnych rzeczy i być może rozbudzili w sobie żyłkę dziennikarstwa.
Archiwum miesiąca: październik 2016
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca w I LO
Dnia 26. października 2015 w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca w naszej szkole odbyły się zajęcia dotyczące pierwszej pomocy, które poprowadził znany konecki ratownik medyczny Marcin Pytlos.
Każdy z uczniów miał okazję wykonać podstawowe czynności przywracania akcji serca, to znaczy 30 uciśnięć i 2 wdechy. Były to bardzo przydatne ćwiczenia. Mamy nadzieję, ze każdy wyniósł z nich niezbędną wiedzę, która może przecież uratować kiedyś ludzkie życie.
Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Literackim
Rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Literacki „Sienkiewiczki”, którego organizatorem był Ośrodek Edukacji Kulturalnej STUDIO w Ciechanowie. Jury przyznało jedną główną nagrodę oraz trzy wyróżnienia. Jedno z tych wyróżnień zdobył Łukasz Stępień za opowiadanie sportowe „Zwycięzcy”, które będzie opublikowane na naszej stronie internetowej.
Gratulujemy Łukaszowi oraz opiekunce, pani prof. Małgorzacie Bieńkowskiej – Dębskiej.
Powiatowe uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole
Uroczystości powiatowe związane z Dniem Edukacji Narodowej odbyły się 12. października w naszej szkole. Dyrektor Wojciech Jasnos powitał obecnych: m. in. starostę Bogdana Sobonia, wicestarostę Andrzeja Lenarta, burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, asystenta wojewody świętokrzyskiego Marcina Piętaka, dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Przybyli goście w swoich wystąpieniach podkreślili, jak wielką rolę odgrywa w życiu człowieka uczenie się i wychowanie. Inwestycja w wiedzę jest niewątpliwie najbardziej efektywną inwestycją na świecie. W dzisiejszych czasach istnieje wprawdzie bardzo łatwy dostęp do informacji, ale informacje nie tworzą jeszcze wiedzy, a sama wiedza nie czyni człowieka mądrym. Dlatego młodzież potrzebuje nauczycieli i ich wskazówek, jak dojść do celu oraz zdobyć wiedzę i umiejętności.
Do życzeń, które wyrazili zaproszenie goście, dołączyła młodzież naszego liceum w pięknej części słowno- muzycznej. Gromkie brawa otrzymali wokaliści Magdalena Rut, Michał Karbownik, a także świetnie zapowiadające się aktorki: Aleksandra Grosman i Natalia Kucharska.
Dzień Edukacji Narodowej
We wtorek 11. października w naszym liceum odbyła się akademia poprzedzająca Dzień Edukacji Narodowej. W auli, udekorowanej na tą okazję mogliśmy przeczytać motto zaczerpnięte z łacińskiej pieśni studentów: „Vivat akademia, vivant professores” . Dyrektor Wojciech Jasnos podkreślił znaczenie edukacji w życiu każdego człowieka i podziękował wszystkim nauczycielom za ich pracę. Uczniowie, biorący udział w części artystycznej, zaśpiewali znane przeboje z dowcipnymi tekstami o szkole i zaprezentowali świetne skecze. Wystąpili: m. in. Tomasz Styś, Aleksandra Grosman, Natalia Kucharska, Magdalena Rut, Michał Karbownik, przygotowani przez panią prof. Małgorzatę Bieńkowską –Dębską.
Wizyta studentek z międzynarodowej organizacji AISEC
W dniach 3-7 października odwiedziły naszą szkolę studentki z organizacji AISEC.
Poznaliśmy Joselyn z Meksyku oraz Putri z Indonezji.
Przez cały tydzień dziewczyny prowadziły zajęcia z uczniami opowiadając o swoich pięknych krajach, zapoznając nas z ich kulturą i tradycjami.
Aby jak najlepiej poznały polską kulturę dziewczyny mieszkały u uczniów naszej szkoły. Joselyn spędziła tydzień u Oli Dukat, uczennicy kl. 1e. Dziewczyny wybrały się razem na wycieczkę do Krajna i Wąchocka, obie wróciły bardzo zadowolone.
Putri spędziła cztery noce u Izy Popiel, uczennicy kl. II e. Wspólnie gotowały, raz polskie raz indyjskie potrawy; wybrały się również do kina na horror (ulubiony gatunek filmowy Putri).
Ostatni weekend pobytu w naszej szkole nasza Indonezyjka spędziła w Starym Sokołowie. Była gościem Sylwii Grubarek i jej rodziny. W opiece nad Putri Sylwię wspierało grono jej przyjaciół: Paulina Dulewicz, Wiktoria Sobieraj, Magda Jarząb, Damian Fabicki-Krakowiak oraz Radek Ludwikowski. Wspólnie wybrali się na wycieczkę rowerową po okolicy, odwiedzili Sielpie, byli w kawiarni, grali w popularne polskie gry, np. kalambury, rozmawiali o różnicach między naszymi krajami, historii i tradycyjnych tańcach.
Pobyt Joselyn i Putri uczniowie zgodnie podsumowują jako bardzo udany i niezwykle interesujący. Świetna okazja aby porozmawiać po angielsku i dobra motywacja aby uczyć się tego języka.
JOSELYN and PUTRI – you will be missed! !!!
Thank you for visiting our school!!!!!
WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Uczniowie naszej szkoły wybrali nowy samorząd, który będzie działał w bieżącym roku szkolnym. Wszystkim wybranym gratulujemy i przedstawiamy skład samorządu:
Przewodniczący:
Łukasz Stępień 2e,Iza Popiel 2b,Magda Rut 2c
Dziennikarska:
Kinga Banaśkiewicz 1c, Natalia Bocheńska 1c, Natalia Brzozowicz 2e
Muzyczna:
Weronika Wąsowska 1a, Tomasz Styś 1b, Marysia Markiewicz, Faustyna Kołodziej, Wojtek Kołodziejczyk, Piotrek Karlikowski, Adaś Wodecki 1c, Dawid Cichoń
Organizacyjna:
Darek Hyb 1a, Hubert Krauza 1b, Sylwia Grubarek 1c, Ada Sadowska, Wiktoria Sadlińska 1e, Weronika Kubka 2a, Karolina Czechowska, Karolina Bosak 2b, Ala Kowalska, Julia Skrobisz, Agata Mularczyk 2c, Michał Pałgan, Piotr Makowski, Agata Bielecka 2e
Dekoracyjna:
Ola Karbownik, Wiktoria Bednarska 1a, Natalia Kucharska, Julia Kałuża, Kamil Łuszczyński 1b, Kasia Pluta, Ula Jankowiak 1c, Ala Salata, Damian Fabicki-Krakowiak 1e, Eliza Ślifirska, Kinga Mazur 2a, Kasia Staciwa, Szymon Maliborski 2b, Marysia Teper, Marysia Partyka, Marysia Matera 2c1
RAJD KOTÓW
Tradycyjnie w pierwszym miesiącu roku szkolnego organizowany jest integracyjny rajd dla uczniów klas pierwszych, zwany popularnie „Rajdem Kotów”. W piątek, 23. września o godzinie 8:00 uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami i opiekunami spotkali się przy „Orliku” na ulicy Południowej. Na początku wszyscy zatańczyli „belgijkę”. Potem uczestnicy przemaszerowali ulicą Południową w kierunku Stadnickiej Woli, a następnie do malowniczych skałek w miejscowości Piekło. Trasa była pełna „atrakcji”- wśród nich znalazły się konkurencje sprawnościowe i zręcznościowe. Kiedy już wszyscy dotarli do celu, rozpoczęły się prezentacje klasowe, gry i tańce. W ostatecznej klasyfikacji pierwsze miejsce przypadło klasie I C. Na zakończenie zorganizowano wspólne ognisko z kiełbaskami.