W dniach 25 i 26 marca br. w hali sportowej uczniowie szkół ponadpodstawowych naszego powiatu uczestniczyli w rozgrywkach piłki siatkowej o puchar Starosty Koneckiego. W pierwszym dniu zawodów rywalizowały zespoły dziewcząt. Po rozegraniu wszystkich spotkań pierwsze miejsce zdobyła drużyna z ZSP Nr.3 „Ekonomik”. Nasz zespół uplasował się na II miejscu.
Dziewczęta zagrały w składzie: Julia Jakubowska, Natalia Kuleta, Natalia Klimas, Katarzyna Smołuch, Ala Wasilewska, Otylia Orman, Ada Wasilewska, Maja Bańburska, Wiktoria Ścisłowicz, Kinga Karbownik, Julia Gromek, Maja Lachowska. Wielkie brawa dla naszego zespołu!!!
W drugim dniu rywalizowały drużyny chłopców ze szkół Stąporkowa i Końskich. Chociaż nasz zespół finalnie nie znalazł się na podium, dziękujemy za sportową rywalizację i wolę walki. Do zobaczenia za rok podczas kolejnych zawodów.
Archiwum miesiąca: marzec 2024
Zostań dawcą szpiku!
W piątek 22 marca br. młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich miała możliwość posłuchać prelekcji edukacyjno-informującej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Akacja miała na celu uwrażliwienie środowiska szkolnego na potrzeby drugiego człowieka szczególnie chorego na nowotwory krwi.
Prelekcję wygłosili Pani Barbara Więcław oraz faktyczny dawca szpiku Pan Adam Wojnowski – przedstawiciele DKMS.
Szkolny Konkurs Historyczno – Literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”
W naszym Liceum odbył się Szkolny Konkurs Historyczno – Literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów naszej szkoły wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: Mariusz Klocek, Sylwia Fidor, Ewa Młynarczyk-Wróbel, Renata Korabiewska.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
Kategoria: historia (test):
I miejsce – Martyna Kot kl. 1A
II miejsce – Anna Turalska kl. 1B, Patrycja Zawodnik kl. 4C
III miejsce – Wiktoria Zatora kl. 1A
Wyróżnienia: Wiktoria Dębowska kl. 4D, Julia Juszyńska kl. 1A, Piotr Marczak kl. 4A, Bartłomiej Młodawski kl. 3A
Kategoria: literatura (opowiadanie)
I miejsce – Jakub Nowak kl. 1A
II miejsce – Klaudia Dąbrowska kl. 1A
III miejsce – Amelia Majchrzak kl. 2D1
Uczestnikom Konkursu i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
15 marca na zaproszenie władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym, który został zorganizowany na Wydziale Humanistycznym tej uczelni. Nasz pobyt rozpoczął się od gry terenowej, podczas której poznaliśmy poszczególne budynki kampusu i ich funkcje. Uczestnicy otrzymali także 12 zadań do wykonania na czas.
Z przyjemnością informujemy, że nasza drużyna zajęła III miejsce w finale gry i zdobyła nagrodę. Podczas tych bardzo aktywnych zajęć dla uczniów, nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach „Stres i sen”, które były poświęcone technikom redukowania stresu.
Następnie grupy językowe uczestniczyły w wykładach i zajęciach warsztatowych. Nasi uczniowie z grupy języka rosyjskiego razem z Panią Agnieszką Kozubską na wykładzie: „Wiosna w kulturze wschodnich Słowian” poznali tradycje i obyczaje związane ze świętami Maslenica oraz z prawosławną Wielkanocą, rozwiązywali quiz językowy, kosztowali „kulicz”- czyli babę wielkanocną i ciasto „mrowisko”.
Grupa języka niemieckiego uczestniczyła w wykładzie „Motyw czarownic w górach Harz i Świętokrzyskich”. Pojawiły się nawiązania do literatury, religii, historii, a ćwiczenia językowe były tak różnorodne, że będziemy mogli je wykorzystać również na najbliższych lekcjach w szkole.
Drugi wykład, prowadzony przez prof. Hansa Giesena oraz Ralpha Arzta przybliżył nam różnice kulturowe narodów europejskich na przykładzie relacji międzyludzkich. Całości dopełniła piosenka „Aurelie” niemieckiego zespołu „Wir Sind Helden”
Pobyt na Uniwersytecie pozwolił sprawdzić umiejętności językowe w powiązaniu z szeroko rozumianą wiedzą o kulturze. Cieszymy się, że byliście aktywni, gratulujemy Wam wygranej i wspaniałego reprezentowania szkoły.
Opiekunki: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik.
Szkolne Koło Teatralne DRAKULA
W minioną środę, 13 marca br. w Auli im. Małachowskich aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego „Drakula” wystawili debiutancką sztukę „Dziady część III”. Grupie artystycznej przewodzi Filip Świercz, który zagrał główną rolę w widowisku. W zespole występują również: Maja Fidor, Wiktor Banasik, Gabriela Pałgan, Maria Gut, Karol Wiaderny, Iga Domańska, Kamil Smolak, Karolina Maciejczyk, Adam Zieliński, Anna Turalska, Kacper Sęga, Alicja Kowalska, Anna Dudek, Ewa Kopeć, Lena Olak, Maja Musiałczyk, Paweł Pachuc, Zofia Świercz.
O scenografię przedstawienia zadbały: Ada Grzelka, Kasia Cuper i Julia Styś.
Koło powstało z inicjatywy uczniów, którzy debiutowali na naszej scenie podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w październiku ubiegłego roku. Wówczas dali występ dla szerszej publiczności.
Nasza młodzież jest ambitna i potrafi bardzo dobrze ze sobą współpracować. Grupa chce przygotowywać nowe spektakle i ma w planach występy publicznie.
Opiekunki, panie Jolanta Duda i Monika Rakowska, nie kryją dumy ze swoich uczniów, cieszą się i wspierają ich w działaniach artystycznych.
Na tym występie na pewno się nie skończy. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego ma zapał i wielkie ambicje. Być może w przyszłości zobaczymy grupę „Drakula” na deskach nowej sali widowiskowej w Koneckim Centrum Kultury.
„Mały Książę” po angielsku
11 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w innowacyjnym przedstawieniu teatralnym.
Na zaproszenie naszych nauczycieli języka angielskiego przyjechał do nas zespół teatralny FuturArt. Tworzą go aktorzy z Warszawy oraz Krakowa i Częstochowy. Zespół, który mieliśmy przyjemność gościć na naszej auli, wystawił sztukę 'Mały Książę’ w wersji anglojęzycznej.
W opinii naszych widzów to bardzo ciekawy pomysł i doświadczenie, które wspomaga proces nauki języka obcego poprzez rozrywkę. Serdecznie dziękujemy aktorom za piękne widowisko i niesamowitą oprawę wizualno-dźwiekową.
Wizyta w Areszcie Śledczym w Kielcach
W dniu 6 marca klasa 3c wraz z wychowawcą Moniką Rakowską i Panią pedagog Julitą Dzwonek odbyła wycieczkę do Aresztu Śledczego w Kielcach.
Po przybyciu na miejsce przed wejściem do środka zakładu przeszliśmy przez dokładną kontrolę. Funkcjonariusz służby więziennej, który oprowadzał nas po terenie zakładu, opowiedział jak to wygląda „od środka”. Po rozmowie udaliśmy się wraz z funkcjonariuszem na oddział do pustych cel, gdzie przebywają osadzone, następnie zatrzymaliśmy się w świetlicy więziennej.
Tam mieliśmy możliwość rozmowy z osadzoną, zadać jej pytanie, jak spędza dzień w zakładzie, co jest dla niej trudne, za czym za kim tęskni. Skazana chętnie odpowiadała na nasz pytania. Wycieczka miała cel edukacyjny. Ukazała uczestnikom, że za swoje czyny trzeba ponosić konsekwencje, ale również przybliżyła funkcjonowanie ośrodka i zachęciła do wstąpienia w szeregi służby więziennej.
Spotkanie z wolontariuszami
5 marca, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną, nasza szkoła miała ogromną przyjemność gościć fantastycznych wolontariuszy z Białorusi i Zimbabwe, działających na rzecz Fundacji Sempre a Frente (zawsze do przodu) z Lublina, której głównym założeniem jest wspieranie dzieci i młodzieży w zdobywaniu kluczowych kompetencji społecznych oraz procesu osiągania samodzielności.
Nasi uczniowie mieli okazję odbyć niesamowitą podróż kulturową po najważniejszych zakątkach, tradycjach oraz smakach tych krajów. Wolontariusze, Szymon z Białorusi i Vena z Zimbabwe, przekazywali młodzieży wiedzę kulturową, ale także dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i uczuciami związanymi z podróżami między narodami, jak i życiem w swoich ojczystych krajach, pozostawiając uczniów z wieloma refleksjami.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, nawiązując interakcje w języku angielskim, wykonując zadania, a nawet rywalizując w interaktywnych quizach.
Wizyta dostarczyła nie tylko walorów edukacyjnych, ale przede wszystkim społecznych, opartych o niezwykle ważne we współczesnym świecie wartości, takie jak szacunek, tolerancja, przyjaźń i otwartość na różnorodność.
To był żywy, wspaniały, kolorowy dzień, który nie tylko dostarczył nam wszystkim dużej dawki wiedzy, ale poszerzył horyzonty oraz wzbogacił tak cenne umiejętności interakcji ponad podziałami.
Organizatorkami spotkań były: Marta Pawłowska, Renata Korabiewska, Paulina Wydra i Anna Kania z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie
Uniwersytet Edukacji Obywatelskiej
W dniu 28.02.2024 r. nasi uczniowie, po raz trzeci, wzięli udział w zajęciach Uniwersytetu Edukacji Obywatelskiej zorganizowanych przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
Tym razem wysłuchali wykładu dr Witolda Sokały dotyczącego problemu migracji we współczesnym świecie oraz uczestniczyli w dyskusji na ten temat. Opiekunowie: Mariola Domagała, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek.
V Powiatowy Marsz – Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”
W dniu 02 marca 2024 r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Powiatowym Marszu – Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniom towarzyszyli Dyrektor Szkoły Marlena Bernacka-Pluta oraz nauczyciele Piotr Ciszek, Piotr Deszczyński, Renata Gałązka-Skowron i Renata Jakubowska. Każdy powiatowy marsz w szczególny sposób upamiętnia kilka postaci ważnych dla regionu. W tym roku, w krótkim rysie historycznym przybliżone zostały postacie Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, Tadeusza Bartosiaka ps. „Tadeusz”, a później „Wilk” oraz Tadeusza Krajewskiego ps. „Grom”.
Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli marsz otrzymali pamiątkowe medale i certyfikaty.