Europejski Dzień Języków

Z inicjatywy Rady Europy od 2001 roku w dniu 26 września jest obchodzony Europejski Dzień Języków, natomiast dzień 30 września jest Międzynarodowym Dniem Tłumaczy. Z tej okazji powstaje wiele inicjatyw, które propagują naukę języków przez całe życie oraz promują różnorodność kulturową i językową Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
W naszym liceum możecie uczyć się języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.

Każdy język kryje w sobie intrygujące wyrażenia, którym często towarzyszą ciekawe lub zabawne anegdoty związane z ich użyciem. Odzwierciedlają one wyjątkowy urok danego języka. W nauce języka obcego dużą rolę odgrywa wyobraźnia uczącego się, umiejętność kojarzenia i wizualizacji.
Dlatego ogłaszamy w szkole konkurs na plakat, kolaż, krótką historię lub hasło promujące naukę języków obcych. Wszyscy uczniowie, którzy zgłoszą do swoich nauczycieli języków obcych w terminie do 10 października br. własne prace w wybranej przez siebie formie otrzymają dodatkowe oceny.
Zachęcamy Was do udziału i życzymy twórczej pracy.

Sukces w XII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

22 września 2023 r. w Krakowie odbyło się podsumowanie XII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Najpierw w bazylice św. Floriana została odprawiona msza święta w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück. Gościem honorowym była kustosz Pamięci Narodowej dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu. Następnie podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zwycięzcom Konkursu i ich opiekunom wręczono nagrody. W gronie laureatów znalazła się Ilona Ciupa, uczennica I LO im. KEN w Końskich.
Udział w tym wydarzeniu pozostanie niezapomnianym przeżyciem i wielką lekcją patriotyzmu.
Opiekunka uczennicy: Renata Korabiewska

I Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej

21 września 2023 r. przy słonecznej pogodzie odbył się I Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w lekcji historii w plenerze, którą poprowadził nauczyciel historii dr Mariusz Klocek. Przemierzyliśmy 18 km szlakiem: plac Tadeusza Kościuszki – cmentarz parafialny – Kamienny Krzyż – Piekło – Niebo – Stadnicka Wola – Końskie. Choć trasa wydawała się krótka, okazało się jednak, że jest na niej wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z historii Polski. Uczniowie oddali hołd poległym bohaterom modlitwą i zapalając znicze. Zmęczeni wędrowcy mogli zregenerować swoje siły w czasie pikniku przy skałkach w rezerwacie przyrody Piekło Gatniki. Piekli kiełbaski przy ognisku, podziwiali piękno lasu i piaskowców. Do domu wszyscy wracaliśmy w wyśmienitych humorach i pełni wrażeń.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek i Mariola Domagała

Pielgrzymka do Czarnej

19 września 2023 r. przedstawiciele klas drugich uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Ksiądz Władysław Gajur, przedstawiciel wspólnoty pallotyńskiej, serdecznie nas powitał, następnie przybliżył historię kultu i świątyni Matki Bożej Wychowawczyni, a potem opowiedział o swojej dotychczasowej pracy w Afryce. Ksiądz Robert Krawczyk poprowadził modlitwę, którą młodzież i opiekunowie objęli dyrekcję szkoły, nauczycieli, kapłanów, wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców.
Po spotkaniu utrudzeni rowerzyści mogli odpocząć, gdyż ksiądz Robert pełnił honory kucharza i upiekł kiełbaski dla wszystkich uczestników. Były pyszne.
W drodze nad naszym bezpieczeństwem czuwali policjanci z wydziału ruchu drogowego. Bardzo dziękujemy.
Organizatorami byli: ksiądz Robert Krawczyk, Renata Korabiewska i Marta Pawłowska.

UWAGA KONKURS !

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszego liceum do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich w hołdzie rodzinie Małachowskich”.

Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej upamiętniającej rodzinę Małachowskich według wymienionych kategorii:
– portret wybranego przedstawiciela rodziny Małachowskich,
– siedziba rodu z uwzględnieniem koneckiego parku,
– ślady Małachowskich w Końskich lub okolicy,
– wydarzenia z życia rodu.
Prace w formacie A2, wykonane dowolną techniką, należy dostarczyć do swojego nauczyciela polonisty w terminie do 10 października 2023 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki!

Sprzątanie Świata łączy ludzi

W dniu 15 września wystartowała już po raz trzydziesty coroczna ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata”.
Nie zabrakło w niej oczywiście naszej szkoły. Koordynatorem akcji była pani prof. Urszula Kołodziejczyk.

Do uczestnictwa zgłosiły się klasy: 2C, 2D1 oraz 3A pod opieką wychowawców.

Poza oczywistym celem, jakim było posprzątanie lasu w Karolinowie od strony ulicy Zachodniej, akcja miała zwrócić uwagę na dbałość o czyste środowisko i promować zachowania proekologiczne; między innymi segregację odpadów.

Jako że dzień był ciepły i słoneczny, sprzyjał integracji zespołów klasowych.

ZAPROSZENIE do udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych.

Uczestnicy rozwiążą w siedzibie I LO w Końskich w dniu 9 października 2023 r. o godzinie 9:00 test dotyczący Komisji Edukacji Narodowej.
Ogłoszenie wyników nastąpi 12 października 2023 r. w naszej szkole, na które również zapraszamy.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.

Organizatorzy: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

Spotkanie z Rodzicami

Informujemy, że w dniu 14 września br. odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów wszystkich klas wg harmonogramu:
16.00 – Sala Rekreacyjna – spotkanie profilaktyczne – Rodzice uczniów klas pierwszych.
17.00 – spotkanie z wychowawcami w salach dla Rodziców wszystkich uczniów.

Dyrektor Szkoły
Marlena Bernacka-Pluta

Rajd integracyjny klas pierwszych

W piątek 8 września uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wzięli udział w rajdzie integracyjnym. Wymarsz nastąpił z terenu szkoły do centrum, potem przez park miejski i ulicą Partyzantów do okolic Koczwary. Na tamtejszych terenach rekreacyjnych zorganizowany był wspólny grill. Następnie, zgodnie z tradycją szkoły, wszyscy zatańczyli „belgijkę”.
Nie zabrakło konkurencji sprawnościowych, a podczas przeciągania liny wielu emocji i dopingu publiczności. Zgodnie z zasadą „coś dla ciała i dla ducha” pierwszoklasiści mogli się także wykazać w teście wiedzy ogólnej.
Najwięcej punktów uzyskała klasa pierwsza C. Zwycięzcy mogą wybrać sobie dzień bez pytania i stawiania ocen.
Brawa dla wszystkich uczestników za zaangażowanie i pomysłowość.
To był super dzień, w którym mogliśmy się lepiej poznać, a sprzyjała temu także dobra pogoda.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

„Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Szanowne Grono Pedagogiczne, Drodzy Goście.
Dziś kartka w kalendarzu pokazuje 4 września. To niewątpliwie znak, że wakacje, choć tak piękne, dobiegły końca, a my spotykamy się, by rozpocząć nowy rok szkolny. Mam nadzieję, że wypoczęliście i jesteście gotowi na nowo podjąć trud nauki i stawić czoło wyzwaniom, które postawi nam los.” -Takimi słowami przywitała się z całą społecznością szkolną nowo powołana pani dyrektor Marlena Bernacka – Pluta.

Na uroczystości obecni byli ksiądz proboszcz Artur Kowalczyk, pan Dariusz Banasik, członek zarządu powiatu koneckiego oraz pan Robert Plech, radny powiatowy.
Cała społeczność szkoły podziękowała panu Piotrowi Ciszkowi za pełnienie funkcji dyrektora w minionym, wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich roku, za jego profesjonalizm i otwartość na potrzeby szkoły.

Pani dyrektor powitała całą kadrę pedagogiczną I LO, a szczególnie tych, którzy pracę w naszej szkole rozpoczynają po raz pierwszy. Są to: Agnieszka Gąszcz i Paulina Wydra- nauczycielki języka angielskiego, Justyna Kacprzak – Serek – nauczycielka biologii, Aneta Karbownik- nauczycielka muzyki, Justyna Dziuba – doradztwo zawodowe, Aneta Narożnicka – psycholog, Robert Walczyk– edukacja dla bezpieczeństwa, Andrzej Kurczyński – nauczyciel fizyki, siostra Agnieszka Ferensztajn – katechetka i ksiądz Zbigniew Hendel – katecheta.

Następnie przedstawieni zostali wychowawcy klas pierwszych:
Klasa 1A – Ewa Młynarczyk – Wróbel
Klasa 1B –Renata Jakubowska
Klasa 1C –Renata Gałązka – Skowron
Klasa 1D –Paweł Fidos
Po przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas,
a ksiądz proboszcz Artur Kowalczyk wraz z księdzem Robertem Krawczykiem dokonali poświęcenia szkoły.

Wzruszające spotkanie po latach….

W ubiegłą sobotę 2 września br. w murach naszego liceum miał miejsce zjazd absolwentów, którzy swój egzamin maturalny zdali 60 lat temu. Wśród nich znany kielecki lekarz Jerzy Staszczyk, konecka stomatolog Lidia Szymczyk, ekonomista i dyplomata Edward Szustka, profesor Marian Mikołaj Zgoda, były kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i rektor Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Absolwentów przywitały i oprowadzały po szkole dyrektor Marlena Bernacka- Pluta
i wicedyrektor Marzena Domagała.

Podczas złożenia kwiatów pod tablicą pamięci poległych za ojczyznę swój wiersz odczytała pani Barbara Skurkiewicz, która przez wiele lat pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym jako polonistka.
W dowód uznania za szacunek do szkoły i jej promocję absolwenci otrzymali od pani dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na koniec goście zwiedzili szkołę. Naturalnie budynek bardzo się zmienił – mówiła pani dyrektor, ale wspomnienia pozostały te same. Dziękujemy Wam za nie.