Autor: , Dodany: 13 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

,,Wolność trzeba zawsze zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Całym sobą płacisz za wolność-więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać…” słowa Jana Pawła II stały się myślą przewodnią montażu słowno-muzycznego w 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Słuchając patriotycznych wierszy oraz pieśni uczciliśmy wspólnie ten dzień refleksją nad dziejami naszego kraju.
Od 1795 roku aż do 1918 Polacy swój o wolnej Polsce śnili sen. Walczyli na wszystkich frontach „od płowej Wisły aż po Ren”, by Polska nie była już niewolnicą. Za niepodległość, całość i wolność naszej Ojczyzny oddali życie najlepsi synowie tej ziemi w powstaniu listopadowym i styczniowym. Wielu też poległo na frontach I wojny światowej. To im poświęcone było spotkanie młodzieży w Auli im Małachowskich z poezją i pieśnią patriotyczną. Uczestnicząc w tym wydarzeniu uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami uczcili pamięć tych, którzy polegli, by Polska była wolna.
Nie zabrakło również cennych informacji historycznych od uczniów , którzy mistrzowsko wcielili się w postaci „ojców niepodległości”-Józefa Piłsudskiego (Filip Świercz) i Romana Dmowskiego (Kamil Smolak).
I niech w naszej pamięci zostaną słowa ostatniej piosenki:” Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie…”. Słowa Jana Pawła II i wymowna dekoracja były dopełnieniem montażu słowno-muzycznego.
Scenariusz akademii przygotowały polonistki: Jolanta Duda i Monika Rakowska, a nad piękną oprawą muzyczną czuwała pani Aneta Karbownik.
W sobotę, 11 listopada podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości nasi uczniowie przy Pomniku Wdzięczności jeszcze raz zaprezentowali swój program artystyczny.
Szkołę reprezentował także poczet sztandarowy.

Skip to content