Udział w konferencji naukowej pod tytułem ZIEMIA KONECKA W DOBIE REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ XX WIEKU

W dniu 26 listopada 2023 r. w siedzibie KSWP odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Ziemia konecka w dobie rewolucji przemysłowej XX wieku”. Jej organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Końskich. Uczennice naszej szkoły skorzystały z zaproszenia do wzięcia udziału w niej. Spotkanie rozpoczęliśmy od podziwiania wystawy malarstwa pani Katarzyny Sorn. Później zapoznaliśmy się z wystawą ukazującą rozwój gospodarczy ziemi koneckiej w XX wieku oraz z wystawą prac laureatów konkursu na projekt kartki pocztowej i projekt znaczka pocztowego. Następnie uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach dotyczących regionu świętokrzyskiego, jego walorów, historii i dorobku kultury.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była niepowtarzalną okazją do poszerzenia swoich horyzontów naukowych.
Organizatorami udziału młodzieży w konferencji byli: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

Wycieczka do Michniowa

W dniu 25listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Słowa Jana Pawła II: „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” były początkiem opowieści o pacyfikacji Michniowa 12 i 13 lipca 1943 r. oraz martyrologii mieszkańców 817 polskich wsi w okresie II wojny światowej. Wszyscy pełni powagi zapoznaliśmy się z ekspozycją wewnątrz budynku oraz w części otwartej. W ciszy i zadumie oglądaliśmy pamiątki po zamordowanych. Później uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach historycznych. Pracownicy muzeum przygotowali prezentację multimedialną na temat Zaduszek. Mogliśmy poznać zwyczaje i obyczaje związane z tym świętem w innych krajach. Następnie uczniowie wykonywali świeczki własnego projektu. Powstało wiele oryginalnych prac.
Organizatorzy: Mariola Domagała, Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Zaproszenie do udziału w I Powiatowym Konkursie Plastycznym o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w I Powiatowym Konkursie Plastycznym o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych z powiatu koneckiego.
W ramach konkursu uczestnicy wykonają pracę plastyczną płaską na kartonie i wyłącznie w formacie A3 w dowolnej technice. Prace należy przesłać lub dostarczyć w terminie do 6 grudnia 2023 r. do siedziby:
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
ul. Kapitana Stoińskiego 4, 26-200 Końskie
Ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia 2023 r. w naszej szkole.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!

Organizatorzy: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

XV Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

17 listopada w naszej szkole odbyła się 15 edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej pod patronatem starosty koneckiego, Pana Grzegorza Pieca. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczestników z całego powiatu koneckiego, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uroczystość ta jest fantastyczną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych, a także wyrażenia siebie poprzez muzykę. Nie zabrakło emocji, stresu, łez jak i eksplozji radości.
Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie:
Pani Dominika Wróbel
Pani Małgorzata Kacperska
Pani Iwona Ambroszczyk

Jako pierwsi do koncertu przystąpili uczniowie szkół podstawowych.
W tej kategorii lista nagrodzonych przedstawia się następująco:
Miejsce I – Aleksandra Połeć ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie, w utworze „Skyfall” Adele
Miejsce II – Lena Walczuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, w utworze „Both sides now”
Miejsce III – Maja Świercz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, w utworze Sia Snowman
Wyróżnienie – Julia Kamizela ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater, w utworze Elvisa Presleya „Cant help falling in love”

W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:
Miejsce I – Julia Jakubowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich, w utworze Toma Walkera „Leave a light on”
Miejsce II – Olaf Młodziński z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, w utworze z musicalu La La Land „City of stars”
Miejsce III – Marta Marczyńska z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, w utworze Adele „Love in the dark”
Wyróżnienie uzyskała Amelia Grochala z I LO im. KEN w Końskich, która wykonała utwór SZA Kill Bill
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wspaniałe umiejętności wokalne oraz bardzo wysoki, wyrównany poziom.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przybycie!
Do zobaczenia za rok w 16 edycji!

Warsztaty w Centrum Edukacji Geologicznej w Kielcach

16 listopada 2023 r. uczniowie klasy 2B zwiedzali wystawę CHRONOS oraz uczestniczyli w warsztatach „skalny świat” w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Motywem przewodnim wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości.
Zwiedzający mając do dyspozycji liczne stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości poznali historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców, np. pierwszych kręgowców, które wyszły z wody, jak również niesamowite bogactwo świata podwodnego. Dzięki licznym stanowiskom interaktywnym mogli zobaczyć wygląd Ziemi w różnych erach, zobaczyć jak powstaje trzęsienie ziemi, jak wypiętrzają się góry. Odbyli też podróż statkiem kosmicznym, w którego wnętrzu film 5D przeniósł oglądających w odległe czasy geologiczne związane z historią powstania naszej planety. Następnie odbyły się warsztaty podczas których uczniowie uczyli się rozpoznawać skały i ich zastosowanie przez człowieka.
Nasz pobyt w Geoparku przyniósł wiele pozytywnych emocji, radości i wielu zainspirował do głębszych przemyśleń nad prehistorią naszej planety.
Czas spędzony w Geoparku to fantastyczna lekcja geografii !
Organizatorkami wyjazdu były Dorota Pałgan i Agnieszka Wąsala.

ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

W dniu 15 listopada odbyło się spotkanie z panią dietetyk Martą Temperowicz, która w związku z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy przeprowadziła prelekcję na temat tej choroby. Uczniowie klas drugich mieli okazję dowiedzieć się jakie są symptomy choroby, co zrobić aby się jej ustrzec oraz jak pomóc osobie z objawami hipoglikemii.

SPACER ŚLADAMI KONECKICH ŻYDÓW

W niedzielę 29 października 2023 r. członkowie naszego Szkolnego Klubu Turystycznego wzięli udział w Spacerze śladami koneckich Żydów zorganizowanym przez panią Ritę Miernik, autorkę projektu ,,Smutne Synagogi”. Naszą ekipę zaciekawił ten temat, zwłaszcza gdy dowiedzieliśmy się, że tuż przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła ponad połowę populacji Końskich, a do naszych czasów zachowało się wiele elementów architektury związanych z jej kulturą.
Przechadzka po okolicach naszego miasta okazała się ciekawsza niż mogliśmy przypuszczać. Organizatorka barwnie opowiadała o miejscach, które odwiedzaliśmy. Przy ulicy Piłsudskiego widzieliśmy lewitującą kuczkę, czyli uroczy drewniany balkon z uchylnym dachem, na którym Żydzi, świętując przez tydzień Sukkot, podziwiali rozgwieżdżone niebo. Dowiedzieliśmy się, że Święto Szałasów było obchodzone we wrześniu lub październiku,
a ponieważ pogoda często przynosiła niespodzianki, projektowano domy wykorzystując skomplikowane mechanizmy, aby móc unieść fragment dachu. Takie rozwiązanie mogliśmy podziwiać w jednym z domów przy ulicy Starowarszawskiej. Przy Placu Kościuszki natomiast stał Annotarg, w którym żydowscy kupcy prowadzili działalność handlową. Dowiedzieliśmy się też, gdzie znajdowała się Szkoła Żydowska Talmud-Tora. Dziś to budynek o dwukolorowej elewacji znajdujący się przy ulicy Starowarszawskiej. Niedaleko stała przepiękna, drewniana synagoga, którą zbudowano w XVII wieku. Niestety zniknęła z koneckiego krajobrazu we wrześniu 1939 roku, gdyż została spalona przez żołnierzy niemieckich. W pobliżu Urzędu Skarbowego oglądaliśmy fasadę budynku, na której wciąż widoczne są fragmenty macew pochodzących ze zniszczonego cmentarza.
Przechadzka ta była świetną podróżą po dawnych czasach, każdy z nas miał szansę odkryć nieznaną historię dobrze znanych ulic i miejsc. Tożsamość Końskich była kształtowana również przez społeczność żydowską, nie możemy zatem zapomnieć o naszej wspólnej historii.
Pani Ricie Miernik serdecznie dziękujemy za zaproszenie i poprowadzenie spaceru historycznego.
Opiekunowie młodzieży: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Uwaga, konkurs!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w VII Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego, który odbędzie się 1 grudnia br.
Zainteresowane osoby mogą zgłosić się do nauczycieli języka niemieckiego lub bezpośrednio do p. Danuty Zaborowskiej Szymusik poprzez wysłanie wiadomości na Librus.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

,,Wolność trzeba zawsze zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Całym sobą płacisz za wolność-więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać…” słowa Jana Pawła II stały się myślą przewodnią montażu słowno-muzycznego w 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Słuchając patriotycznych wierszy oraz pieśni uczciliśmy wspólnie ten dzień refleksją nad dziejami naszego kraju.
Od 1795 roku aż do 1918 Polacy swój o wolnej Polsce śnili sen. Walczyli na wszystkich frontach „od płowej Wisły aż po Ren”, by Polska nie była już niewolnicą. Za niepodległość, całość i wolność naszej Ojczyzny oddali życie najlepsi synowie tej ziemi w powstaniu listopadowym i styczniowym. Wielu też poległo na frontach I wojny światowej. To im poświęcone było spotkanie młodzieży w Auli im Małachowskich z poezją i pieśnią patriotyczną. Uczestnicząc w tym wydarzeniu uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami uczcili pamięć tych, którzy polegli, by Polska była wolna.
Nie zabrakło również cennych informacji historycznych od uczniów , którzy mistrzowsko wcielili się w postaci „ojców niepodległości”-Józefa Piłsudskiego (Filip Świercz) i Romana Dmowskiego (Kamil Smolak).
I niech w naszej pamięci zostaną słowa ostatniej piosenki:” Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie…”. Słowa Jana Pawła II i wymowna dekoracja były dopełnieniem montażu słowno-muzycznego.
Scenariusz akademii przygotowały polonistki: Jolanta Duda i Monika Rakowska, a nad piękną oprawą muzyczną czuwała pani Aneta Karbownik.
W sobotę, 11 listopada podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości nasi uczniowie przy Pomniku Wdzięczności jeszcze raz zaprezentowali swój program artystyczny.
Szkołę reprezentował także poczet sztandarowy.

26.X.2023 roku uczniowie klas II a i III a obejrzeli film ,,Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli- Welchman i Hugh Welchmana. Podróż do kina Helios w Kielcach odbyli pod opieką pani Marzeny Domagały, Julity Dzwonek, Katarzyny Bogackiej i Jolanty Dudy. Oto ich wrażenia
„Byliśmy, zobaczyliśmy i………..zachwyciliśmy się, zostaliśmy świadkami pięknej, przejmującej opowieści o losach Jagny, kobiety pięknej, wrażliwej, artystycznie utalentowanej, która żyje w świecie zdominowanym przez mężczyzn i –niestety- zazdrosne kobiety.”
„Film ,,Chłopi” to najnowsza adaptacja powieści W. S. Reymonta, która urzekła nas fantastyczną muzyką. Ludowe przyśpiewki, słowiańskie melodie, dynamiczne i energiczne tańce tworzą prawdziwą magię, a widz czuje się jak zahipnotyzowany”
„Dzieło Reymonta przełożone na język filmu jest istnym arcydziełem. Oko cieszą bajecznie kolorowe kadry, który powstał przez połączenie zdjęć filmowych z obrazami J. Chełmońskiego, S. Wyspiańs-kiego, W. Tetmajera, F. Ruszczyca czy Vincenta van Gogha”.
,,Historia Jagny nie nudzi widza, bo porusza tematy ciągle aktualne. Żaden film nie wzruszył mnie tak jak ten”.
„Film jest przepiękny, pełen życia i emocji, losy Jagny są jego sercem”.
„Film oglądałam jak zaczarowana. Przepiękne kolory, intrygujące przejścia, dynamika i idealna muzyka sprawiły, że przeniosłam się do innej epoki”.
„Powieści wcześniej nie czytałam, ale film oglądałam jak zaczarowana”.
„Przemoc werbalna, fizyczna, psychiczna, manipulacje, plotki, pogarda dla ,,odmieńców”, zazdrość – to tematy obecne w filmie, a które są częścią współczesnego świata i relacji międzyludzkich”.
Film robi ogromne wrażenie. Obejrzyj. Koniecznie.

Zbiórka charytatywna

UWAGA!!! UWAGA!!! Szkolny Klub Wolontariatu organizuje zbiórkę charytatywną dla młodych pacjentów z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach. Zbliżają się Mikołajki dlatego też pragnęlibyśmy w tym dniu podarować dzieciom odrobinę uśmiechu!
POTRZEBNE BĘDĄ :
– kolorowe młodzieżowe skarpetki (rozmiar powyżej nr 30)
– środki czystości, czyli:
– żele pod prysznic,
– mydła,
– szampony,
– pasty i szczoteczki do zębów,
– torebki na prezenty (mogą być używane w bardzo dobrym stanie, żebyśmy mogli zapakować prezenty)
TERMIN ZBIÓRKI 09.11.2023 – 27.11.2023.
Zebrane rzeczy prosimy przynosić do pokoju nauczycielskiego do Pani Pauliny Wydry
LICZYMY NA WASZE DOBRE SERCA!!!
prośba o wsparcie szkoła w końskich

Wystawa Body Worlds Vital

Uczniowie klasy 3A zwiedzali w Katowicach naukową wystawę 160 anatomicznych okazów ludzkich ciał. Celem wycieczki było nawiązanie do aktualnej tematyki zajęć z anatomii człowieka oraz do lekcji wychowawczej o zdrowiu i witalności. Wszyscy wróciliśmy bogatsi w wiedzę i lepiej przygotowani do sprawdzianu, świadomi jak ruch i jedzenie wpływają na życie i zdrowie. Wycieczkę zorganizowały Panie: Monika Mączyńska i Urszula Kołodziejczyk.

DZIEŃ ANIOŁA

Dzień Anioła jest już od wielu lat wydarzeniem w naszej szkole, które odbywa się tuż przed 1 listopada. Podczas tego święta wszyscy nasi uczniowie ubierają się na biało, a w szkole panuje niezwykle radosna atmosfera. Nie brakuje tańców i integracji, ale ten dzień związany jest także z akcją charytatywną. We wtorek, 31 października uczniowie zaprezentowali słynną belgijkę, a na sali rekreacyjnej pojawiły się stoiska ze słodkościami. Pełen dochód z ich sprzedaży trafi na rzecz rehabilitacji Stasia Laurmana, naszego kolegi z klasy III B. Także w niedzielę 12 listopada od godziny 14.00 w sali Astoria przy ulicy Hubala w Końskich odbędzie się festyn charytatywny dla Stasia. Zapraszamy wszystkich do udziału.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

W czwartek, 26 listopada przedstawiciele samorządu uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami ks. Robertem Krawczykiem i Pawłem Fidosem porządkowali pomnik upamiętniający zrzut cichociemnych w Baryczy oraz odwiedzili cmentarz parafialny w Końskich. Uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych profesorów koneckiego gimnazjum i liceum, m.in. Franciszka Nowakowskiego, nauczyciela matematyki oraz dyrektora liceum w latach 1953-1967, Eugeniusza Durana, Krzysztofa Struzika, Ireny Struzik, Mariana Prządo, Stanisława Płatka, Mieczysława Münnicha i innych. Uczniowie zapalili również znicze na grobach powstańców styczniowych, partyzantów, żołnierzy z czasów II wojny światowej. Znicze zostały zebrane przez naszych uczniów w ramach akcji szkolnego wolontariatu. Uczniowie z samorządu pojechali również na cmentarz w Kazanowie, gdzie spoczywa Aleksy Kierkuś, dyrektor szkoły w latach 1967-1991 oraz na cmentarz w Radoszycach na miejsce spoczynku Mariana Jankowskiego, dyrektora szkoły w latach 1991-2012.