O postrzeganiu Polaków w epoce nowożytnej!

Bardzo sympatyczna atmosfera towarzyszyła spotkaniu z dr. Szymonem Kazuskiem – wicedyrektorem Wydziału Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczniowie dowiedzieli się, jak Polaków postrzegali cudzoziemcy w epoce nowożytnej.
To już tradycja! Uczniowie wszystkich klas o profilu humanistycznym brali udział w wykładzie na temat „Jak postrzegali Polaków cudzoziemcy w epoce nowożytnej?”. Wygłosił go wicedyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach doktor Szymon Kazusek. – Wizyta historyka w naszej szkole to wynik długoletniej współpracy Ogólniaka z Instytutem Historii w Kielcach – informuje dyrektor Wojciech Jasnos. Zapoczątkowała ją nasza znakomita nauczycielka historii, spod opieki której wyszło wielu olimpijczyków, Barbara Wojciechowska. Uczniowie byli bardzo zainteresowani wykładem dotyczącym tak naprawdę naszej tożsamości narodowej oraz angażowali się w konkurs przygotowany przez naszego gościa – dodaje Barbara Wojciechowska. Najaktywniejsi i najzdolniejsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Warto dodać, że nasz Ogólniak to jedyna szkoła w powiecie koneckim, która podjęła, trwającą już długie lata współpracę z Instytutem Historii oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

Świąteczna pomoc dla potrzebujących.

Przed Świętami Wielkanocnymi w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich Komisja Socjalna przydzieliła dla 48 uczniów z rodzin najuboższych bony o wartości 75 złotych do zrealizowania w koneckim supermarkecie „Kaufland”. Pieniądze te zostały pozyskane z Balu Charytatywnego zorganizowanego w lokalu – „ASTORIA” oraz II Koncertu Charytatywnego zorganizowanego w naszej szkole. Obie te imprezy miały miejsce w bieżącym roku szkolnym.
Przed Świętami Bożego Narodzenia młodzież otrzymała również bony o wartości 170 złotych.
Ponadto 48 uczniów otrzymało żywnościowe paczki świąteczne z zawartością artykułów spożywczych długoterminowych, które ufundowali Pan Andrzej Kudłacz – właściciel lokalu „Astoria” oraz firma „Hydromel” w Końskich. Wszystkim, którzy ofiarowali choć najmniejszą sumę pieniędzy w celu pomocy uczniom najuboższym z naszej szkoły bardzo serdecznie dziękujemy. Licząc na dalszą współpracę życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych.

Sukces Muzyczny I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich

Dnia 09. 04. 2014 r. odbył się już IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w  Starachowicach  pod patronatem Starosty Starachowic pana  Andrzeja Matyni. Podobnie jak w roku ubiegłym w konkursie  udział wzięli  uczniowie  ze  szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa   świętokrzyskiego. I LO im. KEN w Końskich reprezentowali tym razem Daria Pol (kl. I – I miejsce w kategorii j. angielski), Kamila Musiał (kl. II – II miejsce w  kategorii j. angielski oraz II miejsce w kategorii j. niemiecki), Weronika  Górecka (kl. III – I miejsce w kategorii j. niemiecki), Judyta Nowak (kl. II –III miejsce w kategorii j. angielski), Maria Gotkiewicz (kl. II uczestniczka w kategorii  j. angielski oraz j. włoski ), Paulina Plewa (kl. II uczestniczka w kategorii j. rosyjski ), Agata Grzegorczyk (kl. III uczestniczka w kategorii j. angielski oraz j. rosyjski) oraz akompaniatorzy Piotr Gierczyński (kl. II  akordeon) i Artur Serek  ( kl. III klawisze ). Uczniowie zdobyli aż 5 miejsc na ok. 50 uczestników konkursu  co jest niebywałym sukcesem nie tylko samych występujących, ale i ich opiekunów, nauczycieli w I LO: Agnieszki Wąsali, Renaty Korabiewskiej, Małgorzaty Boś. Czytaj dalej

Brawa dla chłopaków z naszego liceum!

Drużyna naszego Liceum okazała się niezwyciężona i wygrała Powiatowe Zawody w Piłce Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Koneckiego!
Skład drużyny: Bąk Hubert 3D, Bąk Michał 3D, Dymiński Norbert 3D, Moszczyński Cezary 3C, Łabętowicz Jacek 2C, Orman Patryk 2B, Sorn Jakub 1C, Sroka Jakub 1E, Szczepanik Kacper 1E, Dutkiewicz Paweł 3E, Krzysztoporski Maciej 2E, Świercz Przemysław 2D, Deperas Jakub 2E, Pacocha Arkadiusz 3E, Długosz Karol 3D. Opiekunem był: Piotr Deszczyński.
Gratulujemy!!!