WOLONTARIAT W PAŃSTWOWYM MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU.


Autor: , Dodany: 9 lipca 2024, Kategoria: Bez kategorii


Z dumą informujemy, że w dniach 28 i 29 czerwca 2024 r. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich pracowała w ramach wolontariatu w niełatwej przestrzeni poobozowej. Uczniowie byli obecni wśród tych, którzy działają na rzecz świata odpowiedzialności za siebie i innych ludzi, tych mających świadomość wagi własnych decyzji i postaw. Daje to nadzieję, że pamięć o historii Auschwitz pozwoli przetrwać tym ważnym wartościom.
Nasz pobyt obejmował również zwiedzanie Miejsca Pamięci oraz ekspozycji Labirynty – klisze pamięci, stworzonej przez Mariana Kołodzieja więźnia pierwszego transportu do Auschwitz.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie pracownikom Biura Wolontariatu w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, leśnikom oraz naszemu absolwentowi Panu Mateuszowi Garbaczowi.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariola Domagała, Mariusz Klocek, Monika Mączyńska

Uroczyste podsumowanie konkursów literackich


Autor: , Dodany: 19 czerwca 2024, Kategoria: Bez kategorii


14 czerwca bieżącego roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch konkursów organizowanych przez naszą szkołę: IX Powiatowego Konkursu Fotograficzno -Literackiego „Fotoinspiracje” -„Magia ukryta w starych przedmiotach” pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Starosty Koneckiego oraz VIII Powiatowego Konkursu Literackiego -„Bohater literacki jako podróżnik w czasie…” także pod patronatem honorowym Starosty Koneckiego.
Konkursy niezmiennie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, a napływające prace wyróżniały się ciekawą formą literacką. Na uroczyste wręczenie nagród zostali zaproszeni finaliści i wyróżnieni uczniowie szkół podstawowych, ich nauczyciele i rodzice.

Część oficjalną połączono z występem artystycznym licealistów. Atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostę Koneckiego Grzegorza Pieca zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła Pani Dyrektor I LO Marlena Bernacka – Pluta, Pani Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska oraz organizatorki konkursu: Ewa Młynarczyk – Wróbel i Sylwia Fidor.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie poświęcone Mieczysławowi Włodarczykowi


Autor: , Dodany: 17 czerwca 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 14czerwca 2024 r. w ramach współpracy naszej szkoły z konecką biblioteką uczniowie klasy IIa uczestniczyli w spotkaniu z Panem Jarosławem Pązikiem, autorem książki „Do końca niezłomny. Mieczysław Włodarczyk ps. Dziadek, członek oddziału WiN sierż. Edwarda Szewczyka ps. Zawierucha”. Młodzież miała możliwość poznania losów bohatera, który nie chciał się zgodzić na sowiecki porządek w Polsce. W skupieniu słuchała o latach przeciwstawiania się nowej władzy i cierpieniach w więzieniach UB.W programie przewidziano też wspomnienia Grzegorza Włodarczyka o Ojcu i staraniach rodziny, aby ukazać prawdę o życiu koneckiego Żołnierza Niezłomnego.
Serdecznie dziękujemy za poruszające spotkanie.

WIZYTA w TEATRZE


Autor: , Dodany: 7 czerwca 2024, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 23 maja w Koneckim Centrum Kultury odbył się spektakl „Teatralne potyczki ” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
W sali widowiskowej zasiedli uczniowie naszego liceum – klasa: 1A, 1C, 2D, 2D1, 3B, 3C wraz z nauczycielami : Panią Katarzyną Bogacką ,Renatą Gałązką – Skowron, Renatą Korabiewską , Anetą Narożnicką oraz Anną Sęgą.
Ta komediowa sztuka dostarczyła nam wielu wrażeń i uświadomiła, że sceniczne „ ja ” autorów zupełnie odbiega od codzienności. Udział w spektaklu zorganizowała polonistka Pani Ewa Młynarczyk – Wróbel.

III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 6 czerwca br. odbył się III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim, do którego przystąpiło 21 uczniów. W szkolnej bibliotece Instytutu Goethego mamy wiele opowiadań. Spośród tytułów wybrany został kryminał: „Haifische in der Spree” Każdy z uczestników przeczytał fragment opowiadania w języku niemieckim. Jury w składzie: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik, Paweł Fidos nagrodziło uczestników w następujący sposób:
W kategorii klas pierwszych: I – Alicja Kowalska,
II- Aleksandra Gawrońska,
III – Julia Bosak
W kategorii klas drugich i trzecich:
I- Wojtek Walczyk,
II – Julia Rusiecka,
III- Oliwia Głodowska
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Zapraszamy do naszych kolejnych konkursów.

Wycieczka do Opinogóry


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Za nami kolejny niesamowity dzień.
W czwartek 6 czerwca uczniowie naszej szkoły, klas drugich i trzecich pod opieką Pani Jolanty Dudy, Katarzyny Bogackiej i Ewy Kuzak wyruszyli na wycieczkę do Opinogóry.
Tego dnia mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe zbiory Muzeum Romantyzmu, poznając historię i dziedzictwo rodu Krasińskich. Stylizowane wnętrza, imponujące dzieła i architektura, fascynujące stroje, powozy, pamiątki, a naszą uwagę z pewnością przyciągnęły głośne i dostojne pawie znajdujące się obok. Mieliśmy czas, aby przespacerować się po alejkach parkowych z różnorodną roślinnością oraz zobaczyć krypty pod kościołem, w których spoczywają członkowie rodu Krasińskich. Na zakończenie w Dworze Krasińskich odbyliśmy lekcję dotyczącą czarnego romantyzmu, z której mogliśmy dowiedzieć się wiele na temat sztuki i kultury od średniowiecza po czasy współczesne.
Wycieczka była dla nas doskonałą okazją do integracji, możliwością na przyjemne pochłanianie wiedzy i poszerzanie horyzontów. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni, licząc na kolejną taką podróż.

Rozstrzygnięcie IX Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje”


Autor: , Dodany: 3 czerwca 2024, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty IX Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „ Fotoinspiracje” pod hasłem: „ Magia ukryta w starych przedmiotach” zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich i objęty patronatem honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach.
Pragniemy nadmienić, że tegoroczni finaliści naszego konkursu uzyskają wpis na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
W IX edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” jury przyznało:
I miejsce– Isabelle Bhatti, Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie, opiekun Pani Anna Dzierzgwa,
II miejsce –Anna Dąbrowska, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach, opiekun Pani Aneta Kijewska,
III miejsce– Zuzanna Makuch, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej, opiekun Pani Małgorzata Gil.
Wyróżnieni zostali również:
Weronika Zabłotny, Prywatna Szkoła Podstawowa w Końskich, opiekun Pani Beata Bąkowska,
Kamila Lewandowska, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach, opiekun Pani Aneta Kijewska,
Karol Tarasiński, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej, opiekun Pani Małgorzata Gil.
Wszystkim nagrodzonym oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Nadmieniamy, że w najbliższym czasie poinformujemy o terminie uroczystego wręczenia nagród.
Organizatorzy konkursu:
Sylwia Fidor
Ewa Młynarczyk – Wróbel

Rozstrzygnięcie VIII Powiatowego Konkursu Literackiego


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Mamy wielką przyjemność ogłosić, że został rozstrzygnięty VIII Powiatowy Konkurs Literacki pod hasłem: „Ulubiony bohater literacki jako podróżnik w czasie…”, zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich i objęty honorowym patronatem Starosty Koneckiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych powiatu koneckiego i miał na celu popularyzację różnych form literackich.
W VIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego jury przyznało:
I miejsce – Wiktoria Karbownik , Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich, opiekun
Pani Katarzyna Tymowska – Kowalska,
II miejsce – Weronika Kucharska , Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie,
opiekun Pani Agnieszka Dębowska-Ryś,
III miejsce – Maja Stasińska, Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie, opiekun
Pani Agnieszka Dębowska-Ryś.
Wszystkim nagrodzonym oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Nadmieniamy, że w najbliższym czasie poinformujemy o terminie uroczystego wręczenia nagród.
Organizatorzy konkursu:
Ewa Młynarczyk – Wróbel
Sylwia Fidor​

To były trzy wspaniałe dni…


Autor: , Dodany: 30 maja 2024, Kategoria: Bez kategorii


To były trzy wspaniałe dni…
Za nami kolejna trzydniowa wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie głównie klas 3B i 1C, ale również 2B, 3A i 1D pod opieką Pani Marleny Bernackiej-Pluty, Renaty Gałązki-Skowron, Piotra Ciszka i Piotra Frąca .
Tym razem połączyliśmy ze sobą edukację historyczną – wizyta w muzeum Auschwitz, obcowanie na łonie natury z pięknem przyrody – wejście na Babią Górę oraz zwiedzanie miasta Krakowa.
27 maja o godz. 7.00 w wyśmienitych humorach, przy pięknej pogodzie zajęliśmy miejsca w autokarze i wyruszyliśmy w kierunku Oświęcimia. Na miejscu powitali nas przewodnicy i niezwykle ciekawie w przejmujący dla tego miejsca sposób przedstawili nam historię II wojny światowej i holokaustu. Wizyta w Auschwitz i Birkenau uświadomiła nam ile zła może wyrządzić człowiek jeśli wyzbędzie się empatii, szacunku i godności. Jak ważna w życiu jest przyjaźń, poszanowanie i pomoc innym. Po zwiedzaniu nasz kierowca Pan Tomek zawiózł nas do miejsca noclegowego, ośrodka Diablak w Zawoi. Po pysznym jedzonku, które spożyliśmy w hotelu przyszedł czas na wieczorną przechadzkę nad wodospad Mosorny Groń. Byłą to niewielka zaprawa przed następnym dniem.
Wtorek również przywitał nas wyśmienitą pogodą i pośniadaniu zaopatrzeni w prowiant wyruszyliśmy na całodniową górską wyprawę. Swoje zmagania tego dnia zaczęliśmy od Przełęczy Krowiarki skąd przewodnik Pan Jacek przeprowadził nas przez górską przygodę. Na początku nie było łatwo. Rozpączeło się od dość stromego podejścia i chodź przychodziły chwile zwątpienia udało się osiągnąć pierwszy szczyt masywu Babiej Gory – Sokolicę 1367 m n.p.m.. Kolejnym pośrednim celem naszej wspinaczki był szczyt Kępa 1521 m n.p.m.. Kontynuując wyprawę przepięknej pogodzie i wspaniałych widokach, poznając roślinność dotarliśmy do Gówniaka 😉 – 1617m n.p.m, tutaj oprócz widoków mogliśmy zachwycać się między innymi sasanką alpejską pięknie porastającą zbocza gór, by za chwilę stoczyć bitwę na śnieżki 🙂 (tak, na zboczach północnych zalęgał jeszcze śnieg). Teraz wspinając się już po kamieniach przyszła pora na najwyższy szczyt masywu Diablak 1725m n.p.m. – to najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Trudy wspinaczki zostały wynagrodzone poprzez zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Tatr czy otaczające Beskidy. Warto było!!!. Zasłużony odpoczynek i zejście z góry odbyło się stromym szlakiem do Zawoi Markowej odwiedzając po drodze schronisko na Markowych Szczawinach i dzięki uprzejmości przewodnika Muzeum Turystyki Górskiej. Bardzo zmęczeni ale niezwykle szczęśliwi dotarliśmy na miejsce. Teraz smaczny posiłek, odpoczynek i pora na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie obyło się beż śpiewów.
Trzeci dzień to śniadanie, pakowanie bagaży i wyjazd w drogę powrotną do domu. Ale po drodze kolejne atrakcje. Odwiedziliśmy Suchą Beskidzką z pięknym parkiem i zespołem pałacowym. Oczywiście jedną z głównych atrakcji tej miejscowości jest Karczma Rzym w której to Pan Twardowski miał swoje zmagania z Mefistofelesem w słynnej balladzie Adama Mickiewicza. Teraz przyszła pora na Kraków. Dość spokojnie bo jednak zmęczenie po trudach poprzedniego dnia dawało się we znaki odwiedziliśmy Rynek, krótki spacer, czas wolny, posiłek i droga powrotna. Na miejsce dotarliśmy tuż przed godziną 20.
To były naprawdę trzy wspaniałe dni.


ZAPROSZENIE


Autor: , Dodany: 23 maja 2024, Kategoria: Bez kategorii


Szkolne Kółko Teatralna „Drakula” serdecznie zaprasza wszystkich na casting, który odbędzie się w piątek, 24 maja br. podczas Dnia Otwartych Drzwi w sali nr 25 (drugie piętro). Osoby należące do kółka będą opowiadać o dotychczasowych przedsięwzięciach i możliwościach pracy. Zapraszamy osoby kreatywne i uzdolnione plastycznie. Liczymy na Waszą obecność i dobrą zabawę.
Będzie nam miło, jeśli znów zobaczymy się we wrześniu. Do zobaczenia!

Obchody DNIA EUROPY w naszej szkole


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Obchody DNIA EUROPY w naszej szkole zostały zorganizowane dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie.
30 kwietnia Pani Anna Kania przeprowadziła warsztaty edukacyjne z uczniami klas: Ib i II c. Młodzi Europejczycy obejrzeli ciekawą prezentację, dyskutowali o bieżących sprawach poruszanych na forum UE m. in. o ekologii, nadmiernym konsumpcjonizmie i konieczności wprowadzenia regulacji dotyczących AI, a następnie wzięli udział w grywalizacji (kahoot). Zajęcia odbyły się w oparciu o materiały edukacyjne pozyskane od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Było merytorycznie, kolorowo i kreatywnie.
Świętując „Dzień Europy” upamiętniliśmy Deklarację Schumana, w której autor przedstawił wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie. Plan ten uważa się za zalążek Unii Europejskiej. Polska jest już od 20 lat jest w sercu demokracji europejskiej.
Organizatorzy: Anna Kania, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

Kolejne warsztaty w ramach projektu DUJS


Autor: , Dodany: 22 maja 2024, Kategoria: Bez kategorii


Dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie Dziś Uczeń Jutro Student uczniowie naszego liceum po raz kolejny uczestniczyli w bardzo ciekawych i kreatywnych warsztatach na Politechnice Świętokrzyskiej.
Po zajęciach w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku gdzie nasi uczniowie wysłuchali wykładu i przeprowadzali badania z detektorami promieniowania, przyszła kolej na warsztaty na Politechnice Świętokrzyskiej.
Tym razem 30 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem Piotrem Ciszkiem udało się na zajęcia laboratoryjne gdzie zostali podzieleni na grupy i mogli poznać tajniki inżynierii odwrotnej, projektowania i modelowania 3D, zasad druku 3D czy kreatywnej obróbki fotografii.
Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i rozbudziły w wielu naszych licealistach pasję, dlatego czekamy z niecierpliwością na kolejne. A tych będzie u nas w szkole wiele, bowiem projekt będzie realizowany do 2027 roku i zawiera mnóstwo tego typu działań.
Już w czerwcu nasi uczniowie wyjadą do Sandomierza na trzydniowe plenerowe warsztaty z rysunku przygotowujące do egzaminów na architekturę.
Wychodzimy z ławek szkolnych, zwiedzamy laboratoria wyższych uczelni i centrów naukowych w całej Polsce, nabieramy doświadczenia i powoli stajemy się studentami już w liceum – tak oceniają to uczniowie.
A wszystkie działania prowadzone są nieodpłatnie w ramach projektu „Dziś Uczeń Jutro Student”.

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI I WYDARZENIAMI HISTORYCZNYMI


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W ramach współpracy z Muzeum Polin społeczność naszej szkoły wzięła udział w Akcji Żonkile, której celem jest upamiętnienie 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Uczniowie przypinali papierowe żonkile pracownikom i szkolnym kolegom. Ponadto klasy: III c, III a, I a, I d miały okazję uczestniczyć w seminarium z Panią Ritą Miernik, która przedstawiła niezwykle ciekawą prezentację multimedialną na temat losów społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej i jej życiu w getcie warszawskim.
W dniu 21 maja 2024 r. Pani Katarzyna Kucharska, pracowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach Filii w Końskich, przeprowadziła z uczniami klas: I b, I c i I d poruszające warsztaty na temat powstania w getcie warszawskim, Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz wybitnej lekarce i działaczce społecznej Alinie Margolis-Edelman. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest nadrzędną wartością, która jednoczy i pozwala lepiej rozumieć współczesność.
Organizatorki: Rita Miernik, Katarzyna Kucharska, Renata Korabiewska

III Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów klas I i II szkół ponadpodstawowych


Autor: , Dodany: 26 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


Nasi uczniowie wzięli udział w III edycji Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I i II organizowanego przez ŚCDN we współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach, Katedrą Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Oddziałem Kieleckim Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Do finału zakwalifikowali się dwaj uczniowie, uczący się matematyki na poziomie rozszerzonym: Adam Domagała z klasy 2B i Alan Pluta z klasy 1B. Ich nauczycielami matematyki są Anna Młynarczyk i Ewa Kuzak.
Etap wojewódzki odbędzie się 15 maja 2024 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Życzymy powodzenia i liczymy na godne reprezentowanie szkoły w gronie finalistów.

Nasi uczniowie laureatami w Konkursie o Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej


Autor: , Dodany: 24 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


24 marca na Politechnice Świętokrzyskiej odbyła się uroczysta finałowa gala podczas której rozstrzygnięto konkurs „O Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej”. Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich w składzie Magdalena Salata, Wiktoria Skrobisz, Artur Rudalski i Jakub Kupis pod opieką Piotra Ciszka zajął pierwsze miejsce w kategorii Ekonomia i Zarządzanie.
Wspomniani uczniowie uzyskali tytuł laureata i mają zagwarantowane przyjęcie na studia z pominięciem tradycyjnego procesu rekrutacyjnego.
Oprócz tytułów uczestnicy otrzymali również atrakcyjne nagrody.
Udział w tym przedsięwzięciu był bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Pozwolił rozwinąć zainteresowania, poszerzyć wiedzę z dziedziny statystyki, przetwarzania danych, nabrać umiejętności i doświadczenia w tworzeniu projektu, pracy w zespole czy prezentacji na szerokim forum publiczności.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich.

Europejski Tydzień Młodzieży w naszej szkole


Autor: , Dodany: 23 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 16-17 kwietnia 2024r, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie oraz Polską Fundacją im. Roberta Schumana w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, w naszym Liceum odbyły się warsztaty z wolontariuszką Luise pochodzącą z Francji. Uczniowie w przystępny sposób poznali historię języka angielskiego i francuskiego. Było mnóstwo gier i quizów. Słuchacze odkryli wiele galicyzmów, czyli zwrotów zapożyczonych z języka francuskiego np. chapeau bas, deja vu czy passe’ oraz poznali najdłuższy francuski wyraz:  “hippopotomonstrosesquipédaliophobie”. To aż 35-literowy przysłówek, który oznacza fobię przed długimi wyrazami.  Co więcej, poznali francuskie tradycje oraz kulturę, a także stereotypy dotyczące Francuzów.
Językiem przewodnim był język angielski co umożliwiło uczniom rozwijanie kompetencji lingwistycznych oraz budowanie pewności siebie w przełamywaniu bariery językowej. Ponadto, podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z krajami Unii Europejskiej oraz możliwościami jakie oferuje Unia Europejska dla rozwoju uczniów. Louise swoją charyzmą zachwyciła słuchaczy oraz zachęciła do odwiedzenia Francji, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi.
W naszym Liceum odbyły się Spotkania z Parlamentem Europejskim „Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje” z koordynatorką projektu Panią Joanną Jendrośką. Młodzież w przystępny sposób zapoznała się z podstawowymi informacjami na temat Parlamentu Europejskiego, jak działa ten organ, jakie są jego kompetencje oraz kto może wziąć udział w nadchodzących wyborach. Podczas warsztatów uczniowie odkryli na kilku przykładach, że decyzje podejmowane w Parlamencie mogą mieć bezpośredni, konkretny wpływ na ich życie. Dodatkowo słuchacze uczyli się jak zbierać informacje, analizować je, formułować argumenty i uczestniczyć w merytorycznej dyskusji. Serdecznie dziękujemy za wizytę i przekazaną wiedzę. Czekamy na kolejne warsztaty.


Sukces w 46 Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


19 kwietnia 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Końskich odbył się etap powiatowy 46 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn.: „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali Patrycja Dorotko – Darowska i Miłosz Jastrzębski. Zmagania składały się z dwóch części: testu jednokrotnego wyboru oraz pytań otwartych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wysokim poziomem wiedzy. W klasyfikacji szkół ponadpodstawowych I miejsce zajęła Patrycja Dorotko – Darowska, natomiast Miłosz Jastrzębski zajął miejsce III. Tym samym Patrycja zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 17 maja 2024 r. w Sichowie Dużym powiat staszowski. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY


Autor: , Dodany: 17 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


16.04.2024 r. na zaproszenie pani Beaty Zasempy odwiedził naszą szkołę Pan Jean – Michel, Francuz
pochodzący z Normandii, który przedstawił prezentację multimedialną na temat swojego rodzimego regionu.
Informacje zawarte w prezentacji dotyczyły geografii, historii, gospodarki i życia społecznego Normandii.
Dzięki zamieszczonym zdjęciom, uczestnicy spotkania mogli podziwiać piękne zabytki, m. in. historyczne domy
i kościoły, pełnych uroku miasta i mniejsze miejscowości, a także niezwykłe widoki północnej części
Normandii, wyspę ze słynnym Mont Saint – Michel oraz klifowe wybrzeże nad kanałem La Manche i cudowne
plaże. Prezentacja wykonana przez Pana Jean – Michel’a bardzo podobała się uczniom. Dzisiejsze spotkanie
umożliwiło młodzieży obcowanie na żywo z kulturą francuską oraz ćwiczenie znajomości języka francuskiego.

AKCJA Żonkile 2024


Autor: , Dodany: 16 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile
organizowanej w ramach obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim przez
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyniki XXIII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „SPRACHDOKTOR” 2024


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


13 marca 2024 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w XXIII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „SPRACHDOKTOR” 2024.
Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami gramatyczno-leksykalnymi na poziomie zaawansowanym.
Wyniki konkursu:
w kategorii klas pierwszych:
Anna Turalska– 11. miejsce w województwie
Julia Bosak – 13. miejsce w województwie
w kategorii klas drugich:
Magdalena Szustak – 11. miejsce w województwie
Maja Bańburska – 12. miejsce w województwie
w kategorii klas trzecich:
Julia Rusiecka – 4. miejsce w województwie
Wojciech Walczyk – 5. miejsce w województwie
Natalia Kuleta – 9. miejsce w województwie
Opiekunowie:
Paweł Fidos, Renata Korabiewska, Izabela Popik, Danuta Zaborowska-Szymusik
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

POMAGAMY


Autor: , Dodany: 15 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W naszej szkole już po raz drugi w tym roku szkolnym uczniowie poprzez Szkolny Klub Wolontariatu zebrali kolejne serce pełne nakrętek dla Oliwki Nowek. Zbiory zostały przekazane 15 kwietnia mamie Oliwki. Zbiórkę nakrętek nadzoruje koordynatorka szkolnego wolontariatu pani Agnieszka Wąsala

ZAPROSZENIE do udziału w Powiatowym Konkursie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w Powiatowym Konkursie wiedzy o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim,
organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych z powiatu koneckiego.
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
ul. Kapitana Stoińskiego 4, 26-200 Końskie.
Zgłoszenia uczniów do Konkursu do 12 maja 2024 r.
Konkurs odbędzie się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich,
16 maja 2024 r. o 9:00. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 maja 2023 r. w naszej szkole.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w Konkursie!
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek, ks. Robert Krawczyk

regulamin konkursu .pdf

III Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim


Autor: , Dodany: 11 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 11 kwietnia uczniowie klas czwartych przystąpili do III Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik, Paweł Fidos postanowiło przyznać: pierwsze miejsce ex equo Jadzi Kołodziej z kl. 4A i Wiktorowi Banasikowi z kl. 4C.
Drugie miejsce zajęła Paulina Dulewicz. Na trzecim miejscu znalazły się Malwina Ciszek z 4C i Roksana Kozubska z 4B.
W konkursie uczestniczyły także Karolina Skawińska, Martyna Durlik i Wiktoria Przepióra z klasy 4C. Gratulujemy Wam dobrej znajomości języka i oryginalnej interpretacji tekstu.

Mamy laureatów i finalistkę Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniach 8-9 kwietnia 2024 roku w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski.
Czworo naszych uczniów wywalczyło tytuł laureata uzyskując indeks na wybrane kierunki uczelni. Są to: Wiktoria Malkowska z kl. 4b, Maja Bańburska, Otylia Orman i Maciej Białek z kl. 2b.
Tytuł finalisty otrzymała Julia Majchrzak z kl. 3b. Finał polegał na sprawdzeniu wiedzy z zakresu geologii w formie testów pisanych w ciągu dwóch dni. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla uczestników gry terenowe i wycieczki.
Gratulujemy Wam wspaniałego sukcesu. Jesteśmy z Was dumni.

VIII Powiatowy Konkurs Literacki


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych
do wzięcia udziału w VIII Powiatowym Konkursie Literackim. pod hasłem:
„Ulubiony bohater literacki jako podróżnik w czasie…
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin 2024

Wizyta w laboratoriach Uniwersytetu Łódzkiego


Autor: , Dodany: 10 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


5 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych w ramach Dnia Otwartego na Wydziale Chemii oraz Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie mogli doświadczyć pracy w laboratorium naukowym, zobaczyć barwne efekty reakcji zachodzących w roztworach wodnych, odkryć fascynujący mikroświat kryształów, zobaczyć na własne oczy jak działają drukarki oraz biodrukarki 3D, samodzielnie wykonać proste preparaty kosmetyczne oraz porozmawiać z nauczycielami akademickimi. Na Wydziale Biologii i Ochrony środowiska mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu osteologii kręgowców, charakterystyki i identyfikacji czaszek; oceny lekowrażliwości drobnoustrojów w pigułce; tworzenia mikroskopowego preparatu okrzemkowego. Nie zabrakło quizów z nagrodami. Wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych zarówno pod względem naukowym jak i rozrywkowym.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ MŁODZIEŻY


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Miło nam poinformować, że I LO w Końskich przy wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie nawiązało współpracę z Polską Fundacją im. Roberta Schumana. Nasza szkoła postanowiła włączyć się w dniach 15.04.2024 r. do 19.04.2024 r. w obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024 r. Będziemy gościć wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności oraz pracowniczkę Fundacji Schumana. Poprzez interaktywne zajęcia uczestnicy poszerzą swoją wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego. Zdobyta wiedza i umiejętności pomogą naszym uczniom w ich aktywizacji jako świadomych obywateli UE oraz zrozumieć wagę czynnego uczestnictwa w wyborach. Językiem spotkań będzie polski i angielski.

KONKURS KURATORYJNY „FOTOINSPIRACJE”


Autor: , Dodany: 8 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z powiatu koneckiego do wzięcia udziału w IX edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego pod hasłem: „ Magia ukryta w starych przedmiotach”.
Pragniemy nadmienić, że w tym roku szkolnym nasz konkurs znajdziecie Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach w wykazie konkursów wpisywanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
IX Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje”

„Dziady część III” w Koneckim Centrum Kultury


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 5 marca br. w Koneckim Centrum Kultury nasi uczniowie z koła teatralnego Drakula wystawili swoją debiutancką sztukę „Dziady część III”.
Na spektakl do sali widowiskowej przybyło wielu widzów. Młodzież naszego liceum przedstawiła dzieło Adama Mickiewicza na znakomitym poziomie artystycznym, wydobywając z utworu ponadczasowe wartości.

Występ na dużej scenie był bardzo udanym debiutem.
Gratulujemy całemu zespołowi oraz naszym polonistkom, Paniom Jolancie Dudzie i Monice Rakowskiej.

Powiatowe Zawody Piłki Siatkowej


Autor: , Dodany: 26 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 25 i 26 marca br. w hali sportowej uczniowie szkół ponadpodstawowych naszego powiatu uczestniczyli w rozgrywkach piłki siatkowej o puchar Starosty Koneckiego. W pierwszym dniu zawodów rywalizowały zespoły dziewcząt. Po rozegraniu wszystkich spotkań pierwsze miejsce zdobyła drużyna z ZSP Nr.3 „Ekonomik”. Nasz zespół uplasował się na II miejscu.

Dziewczęta zagrały w składzie: Julia Jakubowska, Natalia Kuleta, Natalia Klimas, Katarzyna Smołuch, Ala Wasilewska, Otylia Orman, Ada Wasilewska, Maja Bańburska, Wiktoria Ścisłowicz, Kinga Karbownik, Julia Gromek, Maja Lachowska. Wielkie brawa dla naszego zespołu!!!

W drugim dniu rywalizowały drużyny chłopców ze szkół Stąporkowa i Końskich. Chociaż nasz zespół finalnie nie znalazł się na podium, dziękujemy za sportową rywalizację i wolę walki. Do zobaczenia za rok podczas kolejnych zawodów.

Zostań dawcą szpiku!


Autor: , Dodany: 25 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


W piątek 22 marca br. młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich miała możliwość posłuchać prelekcji edukacyjno-informującej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Akacja miała na celu uwrażliwienie środowiska szkolnego na potrzeby drugiego człowieka szczególnie chorego na nowotwory krwi.
Prelekcję wygłosili Pani Barbara Więcław oraz faktyczny dawca szpiku Pan Adam Wojnowski – przedstawiciele DKMS.

Szkolny Konkurs Historyczno – Literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”


Autor: , Dodany: 16 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


W naszym Liceum odbył się Szkolny Konkurs Historyczno – Literacki „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów naszej szkoły wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: Mariusz Klocek, Sylwia Fidor, Ewa Młynarczyk-Wróbel, Renata Korabiewska.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
Kategoria: historia (test):
I miejsce – Martyna Kot kl. 1A
II miejsce – Anna Turalska kl. 1B, Patrycja Zawodnik kl. 4C
III miejsce – Wiktoria Zatora kl. 1A
Wyróżnienia: Wiktoria Dębowska kl. 4D, Julia Juszyńska kl. 1A, Piotr Marczak kl. 4A, Bartłomiej Młodawski kl. 3A
Kategoria: literatura (opowiadanie)
I miejsce – Jakub Nowak kl. 1A
II miejsce – Klaudia Dąbrowska kl. 1A
III miejsce – Amelia Majchrzak kl. 2D1
Uczestnikom Konkursu i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach


Autor: , Dodany: 15 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


15 marca na zaproszenie władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym, który został zorganizowany na Wydziale Humanistycznym tej uczelni. Nasz pobyt rozpoczął się od gry terenowej, podczas której poznaliśmy poszczególne budynki kampusu i ich funkcje. Uczestnicy otrzymali także 12 zadań do wykonania na czas.
Z przyjemnością informujemy, że nasza drużyna zajęła III miejsce w finale gry i zdobyła nagrodę. Podczas tych bardzo aktywnych zajęć dla uczniów, nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach „Stres i sen”, które były poświęcone technikom redukowania stresu.

Następnie grupy językowe uczestniczyły w wykładach i zajęciach warsztatowych. Nasi uczniowie z grupy języka rosyjskiego razem z Panią Agnieszką Kozubską na wykładzie: „Wiosna w kulturze wschodnich Słowian” poznali tradycje i obyczaje związane ze świętami Maslenica oraz z prawosławną Wielkanocą, rozwiązywali quiz językowy, kosztowali „kulicz”- czyli babę wielkanocną i ciasto „mrowisko”.

Grupa języka niemieckiego uczestniczyła w wykładzie „Motyw czarownic w górach Harz i Świętokrzyskich”. Pojawiły się nawiązania do literatury, religii, historii, a ćwiczenia językowe były tak różnorodne, że będziemy mogli je wykorzystać również na najbliższych lekcjach w szkole.
Drugi wykład, prowadzony przez prof. Hansa Giesena oraz Ralpha Arzta przybliżył nam różnice kulturowe narodów europejskich na przykładzie relacji międzyludzkich. Całości dopełniła piosenka „Aurelie” niemieckiego zespołu „Wir Sind Helden”
Pobyt na Uniwersytecie pozwolił sprawdzić umiejętności językowe w powiązaniu z szeroko rozumianą wiedzą o kulturze. Cieszymy się, że byliście aktywni, gratulujemy Wam wygranej i wspaniałego reprezentowania szkoły.
Opiekunki: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik.

Szkolne Koło Teatralne DRAKULA


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W minioną środę, 13 marca br. w Auli im. Małachowskich aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego „Drakula” wystawili debiutancką sztukę „Dziady część III”. Grupie artystycznej przewodzi Filip Świercz, który zagrał główną rolę w widowisku. W zespole występują również: Maja Fidor, Wiktor Banasik, Gabriela Pałgan, Maria Gut, Karol Wiaderny, Iga Domańska, Kamil Smolak, Karolina Maciejczyk, Adam Zieliński, Anna Turalska, Kacper Sęga, Alicja Kowalska, Anna Dudek, Ewa Kopeć, Lena Olak, Maja Musiałczyk, Paweł Pachuc, Zofia Świercz.
O scenografię przedstawienia zadbały: Ada Grzelka, Kasia Cuper i Julia Styś.
Koło powstało z inicjatywy uczniów, którzy debiutowali na naszej scenie podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w październiku ubiegłego roku. Wówczas dali występ dla szerszej publiczności.
Nasza młodzież jest ambitna i potrafi bardzo dobrze ze sobą współpracować. Grupa chce przygotowywać nowe spektakle i ma w planach występy publicznie.
Opiekunki, panie Jolanta Duda i Monika Rakowska, nie kryją dumy ze swoich uczniów, cieszą się i wspierają ich w działaniach artystycznych.
Na tym występie na pewno się nie skończy. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego ma zapał i wielkie ambicje. Być może w przyszłości zobaczymy grupę „Drakula” na deskach nowej sali widowiskowej w Koneckim Centrum Kultury.

„Mały Książę” po angielsku


Autor: , Dodany: 12 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


11 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w innowacyjnym przedstawieniu teatralnym.
Na zaproszenie naszych nauczycieli języka angielskiego przyjechał do nas zespół teatralny FuturArt. Tworzą go aktorzy z Warszawy oraz Krakowa i Częstochowy. Zespół, który mieliśmy przyjemność gościć na naszej auli, wystawił sztukę 'Mały Książę’ w wersji anglojęzycznej.
W opinii naszych widzów to bardzo ciekawy pomysł i doświadczenie, które wspomaga proces nauki języka obcego poprzez rozrywkę. Serdecznie dziękujemy aktorom za piękne widowisko i niesamowitą oprawę wizualno-dźwiekową.

Wizyta w Areszcie Śledczym w Kielcach


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 6 marca klasa 3c wraz z wychowawcą Moniką Rakowską i Panią pedagog Julitą Dzwonek odbyła wycieczkę do Aresztu Śledczego w Kielcach.

Po przybyciu na miejsce przed wejściem do środka zakładu przeszliśmy przez dokładną kontrolę. Funkcjonariusz służby więziennej, który oprowadzał nas po terenie zakładu, opowiedział jak to wygląda „od środka”. Po rozmowie udaliśmy się wraz z funkcjonariuszem na oddział do pustych cel, gdzie przebywają osadzone, następnie zatrzymaliśmy się w świetlicy więziennej.
Tam mieliśmy możliwość rozmowy z osadzoną, zadać jej pytanie, jak spędza dzień w zakładzie, co jest dla niej trudne, za czym za kim tęskni. Skazana chętnie odpowiadała na nasz pytania. Wycieczka miała cel edukacyjny. Ukazała uczestnikom, że za swoje czyny trzeba ponosić konsekwencje, ale również przybliżyła funkcjonowanie ośrodka i zachęciła do wstąpienia w szeregi służby więziennej.

Spotkanie z wolontariuszami


Autor: , Dodany: 6 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


5 marca, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną, nasza szkoła miała ogromną przyjemność gościć fantastycznych wolontariuszy z Białorusi i Zimbabwe, działających na rzecz Fundacji Sempre a Frente (zawsze do przodu) z Lublina, której głównym założeniem jest wspieranie dzieci i młodzieży w zdobywaniu kluczowych kompetencji społecznych oraz procesu osiągania samodzielności.
Nasi uczniowie mieli okazję odbyć niesamowitą podróż kulturową po najważniejszych zakątkach, tradycjach oraz smakach tych krajów. Wolontariusze, Szymon z Białorusi i Vena z Zimbabwe, przekazywali młodzieży wiedzę kulturową, ale także dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i uczuciami związanymi z podróżami między narodami, jak i życiem w swoich ojczystych krajach, pozostawiając uczniów z wieloma refleksjami.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, nawiązując interakcje w języku angielskim, wykonując zadania, a nawet rywalizując w interaktywnych quizach.
Wizyta dostarczyła nie tylko walorów edukacyjnych, ale przede wszystkim społecznych, opartych o niezwykle ważne we współczesnym świecie wartości, takie jak szacunek, tolerancja, przyjaźń i otwartość na różnorodność.
To był żywy, wspaniały, kolorowy dzień, który nie tylko dostarczył nam wszystkim dużej dawki wiedzy, ale poszerzył horyzonty oraz wzbogacił tak cenne umiejętności interakcji ponad podziałami.
Organizatorkami spotkań były: Marta Pawłowska, Renata Korabiewska, Paulina Wydra i Anna Kania z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie

Uniwersytet Edukacji Obywatelskiej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 28.02.2024 r. nasi uczniowie, po raz trzeci, wzięli udział w zajęciach Uniwersytetu Edukacji Obywatelskiej zorganizowanych przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
Tym razem wysłuchali wykładu dr Witolda Sokały dotyczącego problemu migracji we współczesnym świecie oraz uczestniczyli w dyskusji na ten temat. Opiekunowie: Mariola Domagała, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek.

V Powiatowy Marsz – Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”


Autor: , Dodany: 5 marca 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 02 marca 2024 r., uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w V Powiatowym Marszu – Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniom towarzyszyli Dyrektor Szkoły Marlena Bernacka-Pluta oraz nauczyciele Piotr Ciszek, Piotr Deszczyński, Renata Gałązka-Skowron i Renata Jakubowska. Każdy powiatowy marsz w szczególny sposób upamiętnia kilka postaci ważnych dla regionu. W tym roku, w krótkim rysie historycznym przybliżone zostały postacie Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, Tadeusza Bartosiaka ps. „Tadeusz”, a później „Wilk” oraz Tadeusza Krajewskiego ps. „Grom”.
Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli marsz otrzymali pamiątkowe medale i certyfikaty.

Chronimy przyrodę


Autor: , Dodany: 27 lutego 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 26.02.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez Panią Paulinę Pytlos, pracownika Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Tematem spotkania były formy ochrony przyrody w naszym województwie.

Organizatorkami spotkania były Panie Dorota Pałgan i Julita Dzwonek.

Zaproszenie do udziału w Szkolnym Konkursie Historyczno-Literackim „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”


Autor: , Dodany: 26 lutego 2024, Kategoria: Bez kategorii


Serdecznie zapraszamy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich do udziału w szkolnym konkursie poświęconym pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ramach konkursu uczestnicy napiszą krótkie opowiadanie „Żołnierze Wyklęci – historia, która mnie poruszyła” oraz wypełnią test historyczny. Wszyscy zainteresowani zgłoszą się do Pana Mariusza Klocka (osobiście lub poprzez Librus) w terminie do 27 lutego 2024 r.
Ogłoszenie wyników nastąpi 4 marca 2024 r.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną przez Librus.
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy: RenataKorabiewska, Mariusz Klocek, Ewa Młynarczyk-Wróbel i Sylwia Fidor.

Warsztaty historyczne


Autor: , Dodany: 5 lutego 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 31 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym spotkaniu, które odbyło się w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Głównym tematem przeprowadzonych zajęć było przybliżenie młodzieży najważniejszych wiadomości o historii i funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Niezwykle ciekawe zajęcia, pełne różnorodnych form dydaktycznych, przeprowadziła Pani Anna Kania. Uczniowie, biorący udział w spotkaniu, zapoznali się m.in. z prezentacją pt. „Unia Europejska. Nasz Wspólny Europejski Dom” oraz aktywnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich grach edukacyjnych. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe warsztaty historyczne.
Organizatorzy: Anna Kania, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI I MIEJSCAMI HISTORYCZNYMI


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 26stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Jest to cykl zajęć innowacji pedagogicznej, której celem jest popularyzowanie wiedzy o losach naszych rodaków, o regionie koneckim oraz krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Pani Magdalena Weber przybliżyła uczniom klasy 2A sylwetkę błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego omawiając poruszającą prezentację pt. „Błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski – patron powiatu koneckiego”. Serdecznie dziękujemy za wspaniały wykład.
Organizatorki seminarium: Magdalena Weber i Renata Korabiewska

Turniej siatkówki chłopców


Autor: , Dodany: 23 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 23.01 odbyły się międzyklasowe zawody w siatkówkę chłopców. W turnieju uczestniczyły zespoły z poszczególnych klas, z których najlepsze miejsca zajęli:
I miejsce – klasa 3 B
II miejsce – Klasa 4A
III miejsce – Klasa 4BC
Najlepszym zawodnikiem turnieju został: Wojtek Obara z klasy 3B
Dziękujemy wszystkim za doping i wzięcie udziału w turnieju!

XIII Noc Biologów na UJK


Autor: , Dodany: 17 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 12 stycznia 2024 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich pod opieką pani dyrektor Marleny Bernackiej-Pluty, pani Justyny Kacprzak-Serek i pani Renaty Gałązki -Skowron uczestniczyli w XIII edycji Nocy Biologów pod hasłem „Tajemnice życia od komórek do biosfery ” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tuż przed godziną 17.00 nastąpiło oficjalne powitanie uczestników tego wydarzenia przez prof. dr. hab. Stanisława Głuszka oraz organizatorów i pracowników UJK.
Pani dyrektor Marlena Bernacka-Pluta złożyła na ręce pana rektora serdeczne podziękowania za umożliwienie uczestnictwa w wielu interesujących warsztatach, wykładach i laboratoriach, które z pewnością rozwijają zainteresowania naukami biologicznymi naszych uczniów.
Uczniowie klas IC,2D,2D1 i 4C podczas zajęć na UJK zostali podzieleni na grupy i mieli możliwość wyizolować DNA, uczestniczyć w zajęciach z biologii komórki, w warsztatach dotyczących życia owadów, a także przeprowadzić sekcję ryby oraz dysekcję serca.
film z Nocy Biologów

Osiągnięcia uczniów w semestrze I roku szkolnego 2023/2024


Autor: , Dodany: 16 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W mijającym półroczu nasi uczniowie reprezentowali I LO w wielu konkursach i olimpiadach:
W II etapie XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki i geografii reprezentować nas będą Kacper Górecki, Mateusz Kamiński i Wiktoria Malkowska, o czym pisaliśmy w odrębnej wiadomości.
W etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny –uczestniczyło 17 uczniów.
Adam Domagała z kl. 2B otrzymał dyplom za uzyskanie dobrego wyniku – opiekun p. Anna Młynarczyk.
W ramach projektu „Matematyczna Liga Mistrzów” w szkolnym etapie „Meczu Matematycznego” wzięło udział 25 uczniów. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Natalia Pękala kl. 2C, Patrycja Struzik kl. 2C, Anna Dudek kl. 1D, Marcelina Grzela kl. 1D, Julia Rusiecka kl. 3A, Wiktoria Stachurska kl. 3A opiekunowie: p. Ewa Kuzak, p.Monika Mączyńska.
Podczas szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Plastycznego „Matematyczne (O)pole”, prace wykonało 15 uczniów. Praca Natalii Orman z kl. 4D została wybrana jako najlepsza i przesłana do etapu ogólnopolskiego – koordynatorem konkursu jest p. Marta Kotusiewicz
11 stycznia br. odbył się szkolny etap VIII Memoriału Urszuli Marciniak (łamigłówki diagramowe), który koordynuje p. Marta Kotusiewicz.

Do XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego przystąpiło 42 uczniów, a w etapie wojewódzkim uczestniczyli:
Wojciech Szkurłat kl. 2A – opiekun p. Jolanta Duda
Apolonia Cacek kl. 2D -opiekun p. Sylwia Fidor

Uczniowie klasy 4A przystąpili do eliminacji szkolnych Olimpiady Wiedzy o Prawie oraz Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – opiekun p. Mariola Domagała
W szkolnym konkursie literacko – plastycznym z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, wyróżnienie otrzymał Miłosz Jastrzębski kl. 3B.
W Konkursie Wiedzy o Prawach Człowieka laureatami zostali: Weronika Żurawska, Wojciech Szkurłat, Daniel Kucharski, Paweł Sopata, Amelia Wołczyk – uczniowie kl. 2A – opiekun p. Mariola Domagała.

Corocznie organizujemy Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej.
W kategorii szkółponadpodstawowych nasza uczennica Julia Jakubowska z kl. 4C zajęła I miejsce – opiekun p. Agnieszka Wąsala, Amelia Grochala kl. 3C – uzyskała wyróżnienie – opiekun p. Agnieszka Gąszcz.
W grudniu odbył się VII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego, do którego przystąpiło 32 uczniów z klas 1 – 4. Laureatkami konkursu zostały: Anna Ściubeł kl.3B – I miejsce, Elżbieta Kotras kl. 3B – II miejsce, Kinga Biniek kl. 4C– II miejsce, Julia Bosak kl. 1B – III miejsce, Martyna Durlik kl. 4C– III miejsce – opiekunowie p. Danuta Zaborowska –Szymusik i p. Paweł Fidos
W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „JERSZ Deutschfreund” uczestniczyło 17 uczniów z naszej szkoły. Anna Turalska uzyskała najlepszy wynik w kategorii klas I (94 miejsce w kraju (ponad 2000 uczestników) i 24 w województwie (na 221 uczestników) – opiekun p. Danuta Zaborowska – Szymusik,
Kamil Smolak- dyplom za najlepszy wynik w klasach drugich (100 miejsce w kraju i 13 miejsce w województwie), a Julia Tarnawska najlepszy wynik w klasach trzecich – opiekun p. Izabela Popik, p. Renata Korabiewska i p. Paweł Fidos.

W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Żywieniu wzięło udział 10 uczniów z kl. 4C, a do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice z kl. 4C: Malwina Ciszek i Maja Fidor – opiekun p. Marlena Bernacka – Pluta i p. Urszula Kołodziejczyk
W grudniu 2023 r. odbył się etap szkolny 31. Olimpiady Zdrowia PCK. Udział wzięło 7 uczniów. Największą liczbę punktów zdobyła uczennica kl. 3C Martyna Kacprzak i zakwalifikowała się do etapu rejonowego.
9 stycznia odbył się szkolny etap Olimpiady Ekologicznej, do której przystąpiło 34 uczniów – olimpiadę koordynuje p. Urszula Kołodziejczyk.

W tym półroczu nie zabrakło aktywności fizycznej. W Powiatowych Zawodach w Piłkę Koszykową dziewcząt nasza drużyna zajęła miejsce 3 – opiekun p. Renata Jakubowska
Podczas Powiatowych Zawodów w Piłkę Koszykową chłopców naszej reprezentacji przypadło IV miejsce – opiekunowie p. Piotr Deszczyński, p. Kuba Kos
W Turnieju Grudniowym Trójek Piłkarskich naszą szkołę reprezentowali uczniowie Jakub Turalski kl. 3A, Kacper Pakuła kl. 4A, Filip Wasik kl. 4B, Igor Wasik kl. 4B, Kacper Siudak kl. 4B, opiekun – p. Kuba Kos Drużyna zajęła 3 miejsce.
Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników i ich opiekunów. Trzymamy kciuki i wierzymy, że będziecie rywalizować w kolejnych edycjach konkursów i olimpiad.

Z wizytą na Politechnice Świętokrzyskiej


Autor: , Dodany: 13 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W wyniku podpisanego w grudniu ubiegłego roku porozumienia w sprawie patronatu naukowo- dydaktycznego Politechniki Świętokrzyskiej nad I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich, grupa 29 uczniów z naszej szkoły zwiedziła laboratoria naukowe tej wyższej uczelni.
W minioną środę, 10 stycznia 2024r. o godzinie 8.00 pod nasze liceum podjechał „Polibus”. Jest to specyficzny autobus będący jednocześnie laboratorium do przeprowadzania badań dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Tym razem jednak posłużył nam jako wygodny środek transportu na kielecką uczelnię.
Już na miejscu nasi uczniowie mogli zwiedzić laboratoria i wziąć udział w doświadczeniach na wybranych wcześniej zgodnie z zainteresowaniami wydziałach: automatyki, robotyki i informatyki oraz inżynierii środowiska. Zarówno świetnie wyposażone laboratoria jak i doskonale poprowadzone zajęcia przez tamtejszą kadrę dydaktyczną wywarły bardzo dobre wrażenie na naszych uczniach. Wszyscy mogli sprawdzić możliwości zastosowań VR, odwiedzić profesjonalne serwerownie, zapoznać się z tajnikami tworzenia robotów marsjańskich, a także poznać praktyczne zastosowanie urządzeń energii odnawialnej czy kamery termowizyjnej.
Był to bardzo dobrze spędzony dzień, a niebawem kolejne wizyty.

Sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH


Autor: , Dodany: 9 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki zakwalifikowali się uczniowie klasy 4A: Kamiński Mateusz oraz Górecki Kacper. W tej samej olimpiadzie w części geograficznej do drugiego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy 4B Wiktoria Malkowska. Gratulujemy uczniom i opiekunkom: p. Monice Mączyńskiej i p. Dorocie Pałgan. Trzymamy kciuki za Wasze sukcesy w kolejnych konkursach i olimpiadach.

Przedświąteczna edukacja kulturowa z Europejskim Korpusem Solidarności


Autor: , Dodany: 8 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 19 i 20 grudnia 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Końskich gościliśmy Evgenię z Ukrainy oraz Svetlanę z Armenii działające w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności – unijnego programu promującego wartości europejskie, demokrację i solidarność społeczną. Wolontariuszki przeprowadziły ciekawe spotkania z uczniami, zachęcały do wzięcia udziału w programie Erasmus+ oraz przedstawiły interesujące prezentacje na temat swoich ojczyzn. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę jak również doskonalili umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Zaskoczeniem była informacja, że Yerevan (stolica Armenii) nazywany jest „pink city” ze względu na unikalne różowe zabarwienie budynków. Co więcej, będąc w Armenii nie zdziwi nas już „lavash” – tradycyjny chleb, którym zajadają się Ormianie. Evgenia pokazała zebranym video z wymagającym dużych umiejętności tańcem ukraińskim, wykonywanym przez mężczyzn. Mowa o hopaku – tradycyjnym tańcu ludowym w Ukrainie. A to tylko niektóre z ciekawostek, o których dowiedzieliśmy się dzięki wolontariuszkom. Ponadto licealistki zrobiły niespodziankę Evgenii i Svecie – dziewczyny przedstawiły im krótką prezentację o Polsce. Na pożegnanie wolontariuszki degustowały smaczne polskie kanapki oraz kultowe „Prince polo”. Organizatorkami spotkań były: Paulina Wydra, Marta Pawłowska, Renata Korabiewska oraz Anna Kania z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.

Kolejne działanie na rzecz lepszej edukacji w naszym liceum!


Autor: , Dodany: 2 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii


Pod koniec grudnia 2023r. Dyrekcja naszej szkoły podpisała porozumienie z władzami Politechniki Świętokrzyskiej którego efektem będzie objęcie I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich patronatem naukowym przez wspomnianą wyższą uczelnię.
Konsekwencją tych działań będą m.in. wizyty naszych uczniów na wykładach i uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych Politechniki Świętokrzyskiej.
Pozwoli to niewątpliwie uczniom naszej szkoły poszerzyć horyzonty, zapoznać się i nabrać doświadczenia w specyfice dalszej edukacji na uczelniach wyższych.
Politechnika Świętokrzyska posiada bardzo szeroką ofertę edukacyjną na wysokim poziomie.

Szkolne Jasełka


Autor: , Dodany: 22 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


w czwartek, 21 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, gdy wszyscy czekamy i radujemy się z narodzin bożego dzieciątka, w naszej szkole odbyły się jasełka pt. „Misterium Ciemności i Światła”. Całość przygotowała s.Agnieszka Ferensztajn z uczniami klas pierwszych.
Po przedstawieniu pani dyrektor Marlena Bernacka -Pluta złożyła wszystkim życzenia świąteczne, do których dołączył z opłatkiem ks. Robert Krawczyk.

Anglojęzyczne Warsztaty Literackie


Autor: , Dodany: 21 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


15 i 19 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w pierwszej serii cyklicznych spotkań w ramach „Anglojęzycznych Warsztatów Literackich” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Inicjatorkami tego projektu są Anna Kania oraz Marta Pawłowska. Jest to cykl zajęć, których celem jest propagowanie nauki języka angielskiego poprzez czytelnictwo w tym języku. Warsztaty prowadzone są całkowicie w języku angielskim z wykorzystaniem różnych metod dydaktycznych oraz narzędzi interaktywnych. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z szeroką ofertą książek anglojęzycznych, które dostępne są w bibliotece. Znajdziemy tam również „graded readers”, a więc publikacje dostosowane do poziomu umiejętności językowych czytelnika.

Zawody Mikołajkowe


Autor: , Dodany: 18 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 14.12 odbyły się międzyklasowe mikołajkowe zawody w siatkówkę dziewcząt. W turnieju wzięło udział 8 zespołów podzielonych na 3 grupy z których wyłoniono następujące miejsca:
I miejsce – Nauczyciele
II miejsce – Klasa 4c
III miejsce – Klasa 2b
Najlepszą zawodniczką turnieju została: Natalia Kuleta z klasy 4c
Dziękujemy wszystkim za doping i wzięcie udziału w turnieju.

Projekt edukacyjny „Dziś Uczeń – Jutro Student”


Autor: , Dodany: 17 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


13 grudnia 2023 roku był bardzo ważnym dniem dla naszego liceum. Pani Dyrektor Marlena Bernacka-Pluta i Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba oraz Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek podpisali porozumienie o współpracy w ramach projektu DZIŚ UCZEŃ-JUTRO STUDENT.
Podpinane porozumienie zaowocuje szeregiem działań wspierających kierowanych do uczniów naszej szkoły. Będą należały do nich między innym dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z przedmiotów: matematyka, fizyka, informatyka, chemia, biologia, geografia, język angielski. W ramach projektu dla naszych uczniów będą organizowane liczne wyjazdowe spotkania, wykłady, zajęcia laboratoryjne, doradztwo zawodowe, festiwale naukowe odbywające się na wspomnianych uczelniach wyższych i prowadzone przez nauczycieli akademickich.
Współpraca została podpisana na lata 2023-2027 i będzie obejmowała wsparcie dla uczniów klas 3 i 4 w tych latach nauki. Pierwsze zajęcia ruszą już niebawem.
Wszystkie formy wsparcia włącznie z wyjazdami i zakupem potrzebnych materiałów będą nieodpłatne dla naszych uczniów, a ich finansowanie będzie odbywało się w ramach projektu „Dziś Uczeń – Jutro Student”.
Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie, której udało się wziąć udział w tak znaczącym dla edukacji projekcie. Dzięki temu nasi uczniowie mają okazję zasmakować zajęć studenckich już w liceum, poszerzyć swoje horyzonty i pokierować własnym rozwojem.
Szczegółowe informacje o realizacji projektu „Dziś Uczeń – Jutro Student” można znaleźć na stronie: https://tu.kielce.pl/start/uczelnia/projekty-ue/dzis-uczen-jutro-student/

Seminarium w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie poświęcone błogosławionemu księdzu Kazimierzowi Sykulskiemu


Autor: , Dodany: 15 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 11 grudnia 2023 r. na zaproszenie pracowników koneckiej biblioteki oraz w ramach innowacji pedagogicznej grupa młodzieży naszego liceum uczestniczyła w seminarium, którego bohaterem był błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski. Pani Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej przybliżyła sylwetkę duszpasterza demonstrując wzruszającą prezentację pt. „Błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski – patron powiatu koneckiego”. Następnie Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej przedstawił unikalną kolekcję fotografii i korespondencji osobistej kapłana, którą biblioteka nabyła od kolekcjonera. Uczniowie w skupieniu i z zaciekawieniem wysłuchali wykładu i zapoznali się z odkrytym zbiorem.
Organizatorzy spotkania młodzieży: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska.

„Uniwersytet Edukacji Obywatelskiej”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 13 grudnia 2023 r. grupa młodzieży naszego liceum, obok uczniów wielu świętokrzyskich szkół średnich, wzięła udział w zajęciach „Uniwersytetu Edukacji Obywatelskiej” zorganizowanych przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajęcia składały się z wykładu dr Tomasza Gajewskiego pt. „Anatomia kryzysu na Bliskim Wschodzie” oraz dyskusji. Dr Gajewski przybliżył dzieje konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przedstawił wpływ państw trzecich, a także omówił możliwe scenariusze zakończenia walk trwających w Strefie Gazy. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu, następnie przystąpili do zadawania pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
Opiekunowie: Mariola Domagała, Renata Korabiewska, Mariusz Klocek

Seminarium w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie poświęcone Cezaremu Chlebowskiemu


Autor: , Dodany: 14 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 05 grudnia 2023 r. na zaproszenie pracowników koneckiej biblioteki oraz w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w seminarium, którego bohaterem był Cezary Chlebowski. Dyrektor Biblioteki Dariusz Kowalczyk przybliżył sylwetkę pisarza i jego twórczość, w tym najbardziej znaną publikację: „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. Podkreślił, że autor był zaangażowany w upamiętnienie Jana Piwnika „Ponurego”. Mówił, że Cezary Chlebowski pisał prawdę o żołnierzach Armii Krajowej, gdy było to zabronione przez władze komunistyczne. Następnie Tomasz Chlebowski barwnie opowiadał o życiu codziennym ojca i jego perypetiach z władzami PRL. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli wystawę „Cezary Chlebowski. Portret rodzinny”.
Organizatorzy spotkania młodzieży: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska.

Rozstrzygnięcie VII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: 13 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Nasze Liceum pod patronatem Starostwa Powiatowego w Końskich zorganizowało w grudniu br. VII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego, w którym uczestniczyli uczniowie z 5 szkól ponadpodstawowych i 16 podstawowych z terenu naszego powiatu. Konkurs składał się z części geograficzno- językowej oraz plastycznej.
Podczas uroczystości 8 grudnia br. w Auli im. Małachowskich I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich spotkali się finaliści wraz z opiekunami. Pani dyrektor Marlena Bernacka- Pluta powitała wszystkich przybyłych. Po prezentacji prac plastycznych i barwnym quizie świątecznym nadszedł czas na nagrody i dyplomy, które wręczali Pan Starosta Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Pan Jarosław Staciwa, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Pani Agata Centkowska.
W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami I miejsca zostali:
Dominika Stanisławska ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Paweł Swat ZSP w Stąporkowie
Anna Ściubeł I LO im. KEN w Końskich
Bartłomiej Cuper II LO im. Skłodowskiej -Curie w Końskich
Michalina Markiewicz II LO im. Skłodowskiej -Curie w Końskich
II miejsce ex quo zajęli: Michał Zbroszczyk ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Elżbieta Kotras I LO im. KEN
Kinga Biniek I LO im. KEN
III miejsce zajęli: Julia Bosak I LO im. KEN
Martyna Durlik I LO im. KEN
Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Kołba ZSP Nr 1 (Technikum) w Końskich
Bartosz Jęczmiński ZSP w Stąporkowie
Oliwia Głodowska I LO im. KEN
Zofia Zub, Joanna Węglińska, Anna Węglińska,
Julia Bilska, Bartlomiej Ksel II LO im. Skłodowskiej -Curie w Końskich
Natalia Szmul, Oliwia Pękala,
Kornelia Stępień, Wojciech Lipiński ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich

W kategorii szkół podstawowych konkursu geograficzno- językowego nagrodzeni zostali:
I miejsce: Aleksandra Szymczyk SP w Fałkowie
II miejsce: Maja Popielewska SP w Radoszycach
Jakub Wertka SP w Czermnie
Anna Prus SP w Gowarczowie
III miejsce: Majka Gotowicka SP w Czermnie
Lilianna Drewniak SP Nr 1 w Końskich
Na wyróżnienia zasłużyli: Zuzanna Kwaśkiewicz SP w Radoszycach
Adam Kałuziński SP w Radoszycach
Maja Ciszek SP w Radoszycach
Kacper Młodawski SP Nr 1 w Końskich
Izabela Stachera SP w Rudzie Malenieckiej
Mikołaj Szymczyk SP w Czermnie
Piotr Woźniak SP w Kazanowie
Paweł Szteleblak SP w Kazanowie
Norbert Jańczyk SP w Gowarczowie

W konkursie plastycznym na kartkę świąteczną nagrodzeni zostali:
Kamila Grabarczyk – SP w Królewcu
Amelia Milcarz – SP w Miedzierzy
Julia Basiak – SP w Zaborowicach
Tymon Lisiewicz – SP w Gowarczowie
Barbara Nowak – SP w Gowarczowie
Janiszewski Kacper – SP w Radoszycach
Janiszewski Mikołaj – SP w Wilczkowicach
Zofia Myszkowska – SP Nr 1 w Końskich
Julia Flejterska – SP w Fałkowie
Natalia Szymczyk – SP w Czermnie
Zuzanna Makuch – SP w Rudzie Malenieckiej
Kacper Tomczyk – SP w Dziebałtowie
Mateusz Kuleta – SP w Kazanowie
Emilia Trojanowska – SP w Bedlnie
Kamila Świadek – SP w Rogowie
Martyna Miler – SP w Nieświniu

W przygotowanie uczniów do konkursu zaangażowali się nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych – łącznie 23 germanistów, którym składamy podziękowania za dodatkową pracę, skutkującą licznymi sukcesami. Konkurs zorganizowali: Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos. Nad oprawą muzyczną czuwała Pani Aneta Karbownik.

30 Turniej Grudniowy


Autor: , Dodany: 11 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


W sobotę 9 grudnia w hali ZSP nr 1 w Końskich odbyły się grupowe mecze bardzo popularnego i znanego w Polsce kieleckiego Turnieju Grudniowego trójek piłkarskich. Piłkarskie trójki, czyli niezwykle dynamiczna odmiana futbolu, zdobyła wielu zwolenników.
Co roku w turnieju biorą udział reprezentanci różnych krajów oraz znane osobistości polskiej piłki nożnej. Po raz pierwszy w Końskich odbyły się mecze grupowe, w których udział wzięła nasza szkoła w kategorii OPEN (dorośli), a reprezentowali nas: Jakub Turalski 3A, Kacper Pakuła 4A, Filip Wasik 4B, Igor Wasik 4B, Kacper Siudak 4B, Kuba Kos -nauczyciel wychowania fizycznego.
Wyniki spotkań zakończyły się następująco:
I LO Końskie 3:2 Czarodzieje Końskie
I LO Końskie 1:2 ZSP 1 Końskie
I LO Końskie 6:0 Fanatics Starachowice
I LO Końskie 4:2 II LO Końskie
I LO Końskie 1:1 Absolutus Kielce
Po rozegraniu 5 meczów zajęliśmy III miejsce w grupie A i nasza szkoła awansowała do 2 rundy turnieju, który odbędzie się 20 – 21 grudnia w hali GOSiR Zagnańsk.
Gościem specjalnym był Marcin Robak -były reprezentant kraju oraz zawodnik takich klubów jak m.in. Widzew Łodź, Korona Kielce, Śląsk Wrocław, Lech Poznań, Konyaspor.
Dziękujemy za zaproszenie organizatorom czyli Panu Jarosławowi Masłowskiemu oraz Jarosławowi
Krukowi. Gratulujemy naszej dzielnej drużynie i trzymamy z Was kciuki!

Native speaker w każdej szkole


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Miło nam poinformować, że I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich uczestniczy w wyjątkowym programie Native speaker w każdej szkole, którego głównym celem jest przełamywanie barier językowych oraz eliminowanie obaw uczniów przed rozmową w języku angielskim. Program ten wzbogaca proces nauczania języka angielskiego poprzez interaktywne sesje online z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym.
W dniach 20 – 24.11.2023 wszyscy uczniowie naszej szkoły w ramach swoich lekcji języka angielskiego mogli uczestniczyć w takich bezpłatnych warsztatach online z nauczycielami z całego świata! Każdy uczeń miał możliwość konwersacji z native speakerem na temat m.in. swoich zainteresowań, jak również była to też okazja do bliższego poznania zwyczajów i kultury danego kraju. Uczniowie korzystając z tych zajęć mają również dostęp do różnorodnych materiałów wspierających naukę języka angielskiego takich jak nagrania, webinary na żywo.
Zajęcia te były ciekawą formą, wzbogacającą lekcje języka angielskiego.

Szkolne Mikołajki


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W środę, 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki.
Św. Mikołaj wraz z pomocnicą rozdawali naszym uczniom cukierki.
Na długiej przerwie została odtańczona belgijka.
Przez cały dzień panowała radosna atmosfera, pełna serdeczności, która wprowadziła nas w świąteczny klimat. >

Światowy Dzień Walki z AIDS


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 05.12.2023r uczniowie klas III naszej szkoły oraz grupa uczniów z ZSP nr 3 w Końskich uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki HIV, AIDS innych chorób zakaźnych. Spotkanie prowadził Pan Roman Latoszyński z Fundacji Res Humanae z Warszawy. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z PCPR Końskie i PSSE Końskie.

Dzień Kultur Europejskich


Autor: , Dodany: 2 grudnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


1 grudnia w naszej szkole odbyło się wielkie święto kultur europejskich. Tego dnia aula I LO zamieniła się w gwarne, kolorowe, tętniące energią europejskie centrum. Znajdowały się tam stoiska z pysznym jedzeniem typowym dla danego kraju, pamiątkami, fotografiami czy symbolami narodowymi, z różnorodnymi europejskimi przebojami, tradycyjnymi strojami, a nawet pokazem tanecznym w tle.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane według projektu innowacji pedagogicznej Pani Agnieszki Wąsali oraz nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego, przy wsparciu około 50 uczniów.
Tego dnia mogliśmy poznać bliżej kultury i symbole dziewięciu europejskich krajów: Niemiec, Grecji, Portugalii, Francji, Włoch, Ukrainy, Anglii, Hiszpanii i Polski.

Udział w konferencji naukowej pod tytułem ZIEMIA KONECKA W DOBIE REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ XX WIEKU


Autor: , Dodany: 30 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 26 listopada 2023 r. w siedzibie KSWP odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Ziemia konecka w dobie rewolucji przemysłowej XX wieku”. Jej organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Końskich. Uczennice naszej szkoły skorzystały z zaproszenia do wzięcia udziału w niej. Spotkanie rozpoczęliśmy od podziwiania wystawy malarstwa pani Katarzyny Sorn. Później zapoznaliśmy się z wystawą ukazującą rozwój gospodarczy ziemi koneckiej w XX wieku oraz z wystawą prac laureatów konkursu na projekt kartki pocztowej i projekt znaczka pocztowego. Następnie uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach dotyczących regionu świętokrzyskiego, jego walorów, historii i dorobku kultury.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była niepowtarzalną okazją do poszerzenia swoich horyzontów naukowych.
Organizatorami udziału młodzieży w konferencji byli: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

Wycieczka do Michniowa


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 25listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Słowa Jana Pawła II: „Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi” były początkiem opowieści o pacyfikacji Michniowa 12 i 13 lipca 1943 r. oraz martyrologii mieszkańców 817 polskich wsi w okresie II wojny światowej. Wszyscy pełni powagi zapoznaliśmy się z ekspozycją wewnątrz budynku oraz w części otwartej. W ciszy i zadumie oglądaliśmy pamiątki po zamordowanych. Później uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach historycznych. Pracownicy muzeum przygotowali prezentację multimedialną na temat Zaduszek. Mogliśmy poznać zwyczaje i obyczaje związane z tym świętem w innych krajach. Następnie uczniowie wykonywali świeczki własnego projektu. Powstało wiele oryginalnych prac.
Organizatorzy: Mariola Domagała, Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Zaproszenie do udziału w I Powiatowym Konkursie Plastycznym o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim


Autor: , Dodany: 27 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w I Powiatowym Konkursie Plastycznym o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych z powiatu koneckiego.
W ramach konkursu uczestnicy wykonają pracę plastyczną płaską na kartonie i wyłącznie w formacie A3 w dowolnej technice. Prace należy przesłać lub dostarczyć w terminie do 6 grudnia 2023 r. do siedziby:
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
ul. Kapitana Stoińskiego 4, 26-200 Końskie
Ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia 2023 r. w naszej szkole.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie!

Organizatorzy: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

XV Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej


Autor: , Dodany: 18 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


17 listopada w naszej szkole odbyła się 15 edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej pod patronatem starosty koneckiego, Pana Grzegorza Pieca. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczestników z całego powiatu koneckiego, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uroczystość ta jest fantastyczną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych, a także wyrażenia siebie poprzez muzykę. Nie zabrakło emocji, stresu, łez jak i eksplozji radości.
Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie:
Pani Dominika Wróbel
Pani Małgorzata Kacperska
Pani Iwona Ambroszczyk

Jako pierwsi do koncertu przystąpili uczniowie szkół podstawowych.
W tej kategorii lista nagrodzonych przedstawia się następująco:
Miejsce I – Aleksandra Połeć ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie, w utworze „Skyfall” Adele
Miejsce II – Lena Walczuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, w utworze „Both sides now”
Miejsce III – Maja Świercz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, w utworze Sia Snowman
Wyróżnienie – Julia Kamizela ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater, w utworze Elvisa Presleya „Cant help falling in love”

W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:
Miejsce I – Julia Jakubowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich, w utworze Toma Walkera „Leave a light on”
Miejsce II – Olaf Młodziński z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, w utworze z musicalu La La Land „City of stars”
Miejsce III – Marta Marczyńska z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, w utworze Adele „Love in the dark”
Wyróżnienie uzyskała Amelia Grochala z I LO im. KEN w Końskich, która wykonała utwór SZA Kill Bill
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wspaniałe umiejętności wokalne oraz bardzo wysoki, wyrównany poziom.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przybycie!
Do zobaczenia za rok w 16 edycji!

Warsztaty w Centrum Edukacji Geologicznej w Kielcach


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


16 listopada 2023 r. uczniowie klasy 2B zwiedzali wystawę CHRONOS oraz uczestniczyli w warsztatach „skalny świat” w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Motywem przewodnim wystawy jest podróż w czasie do odległej przeszłości.
Zwiedzający mając do dyspozycji liczne stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości poznali historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców, np. pierwszych kręgowców, które wyszły z wody, jak również niesamowite bogactwo świata podwodnego. Dzięki licznym stanowiskom interaktywnym mogli zobaczyć wygląd Ziemi w różnych erach, zobaczyć jak powstaje trzęsienie ziemi, jak wypiętrzają się góry. Odbyli też podróż statkiem kosmicznym, w którego wnętrzu film 5D przeniósł oglądających w odległe czasy geologiczne związane z historią powstania naszej planety. Następnie odbyły się warsztaty podczas których uczniowie uczyli się rozpoznawać skały i ich zastosowanie przez człowieka.
Nasz pobyt w Geoparku przyniósł wiele pozytywnych emocji, radości i wielu zainspirował do głębszych przemyśleń nad prehistorią naszej planety.
Czas spędzony w Geoparku to fantastyczna lekcja geografii !
Organizatorkami wyjazdu były Dorota Pałgan i Agnieszka Wąsala.

ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 15 listopada odbyło się spotkanie z panią dietetyk Martą Temperowicz, która w związku z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy przeprowadziła prelekcję na temat tej choroby. Uczniowie klas drugich mieli okazję dowiedzieć się jakie są symptomy choroby, co zrobić aby się jej ustrzec oraz jak pomóc osobie z objawami hipoglikemii.

SPACER ŚLADAMI KONECKICH ŻYDÓW


Autor: , Dodany: 17 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


W niedzielę 29 października 2023 r. członkowie naszego Szkolnego Klubu Turystycznego wzięli udział w Spacerze śladami koneckich Żydów zorganizowanym przez panią Ritę Miernik, autorkę projektu ,,Smutne Synagogi”. Naszą ekipę zaciekawił ten temat, zwłaszcza gdy dowiedzieliśmy się, że tuż przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła ponad połowę populacji Końskich, a do naszych czasów zachowało się wiele elementów architektury związanych z jej kulturą.
Przechadzka po okolicach naszego miasta okazała się ciekawsza niż mogliśmy przypuszczać. Organizatorka barwnie opowiadała o miejscach, które odwiedzaliśmy. Przy ulicy Piłsudskiego widzieliśmy lewitującą kuczkę, czyli uroczy drewniany balkon z uchylnym dachem, na którym Żydzi, świętując przez tydzień Sukkot, podziwiali rozgwieżdżone niebo. Dowiedzieliśmy się, że Święto Szałasów było obchodzone we wrześniu lub październiku,
a ponieważ pogoda często przynosiła niespodzianki, projektowano domy wykorzystując skomplikowane mechanizmy, aby móc unieść fragment dachu. Takie rozwiązanie mogliśmy podziwiać w jednym z domów przy ulicy Starowarszawskiej. Przy Placu Kościuszki natomiast stał Annotarg, w którym żydowscy kupcy prowadzili działalność handlową. Dowiedzieliśmy się też, gdzie znajdowała się Szkoła Żydowska Talmud-Tora. Dziś to budynek o dwukolorowej elewacji znajdujący się przy ulicy Starowarszawskiej. Niedaleko stała przepiękna, drewniana synagoga, którą zbudowano w XVII wieku. Niestety zniknęła z koneckiego krajobrazu we wrześniu 1939 roku, gdyż została spalona przez żołnierzy niemieckich. W pobliżu Urzędu Skarbowego oglądaliśmy fasadę budynku, na której wciąż widoczne są fragmenty macew pochodzących ze zniszczonego cmentarza.
Przechadzka ta była świetną podróżą po dawnych czasach, każdy z nas miał szansę odkryć nieznaną historię dobrze znanych ulic i miejsc. Tożsamość Końskich była kształtowana również przez społeczność żydowską, nie możemy zatem zapomnieć o naszej wspólnej historii.
Pani Ricie Miernik serdecznie dziękujemy za zaproszenie i poprowadzenie spaceru historycznego.
Opiekunowie młodzieży: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Uwaga, konkurs!


Autor: , Dodany: 14 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w VII Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego, który odbędzie się 1 grudnia br.
Zainteresowane osoby mogą zgłosić się do nauczycieli języka niemieckiego lub bezpośrednio do p. Danuty Zaborowskiej Szymusik poprzez wysłanie wiadomości na Librus.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Autor: , Dodany: 13 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


,,Wolność trzeba zawsze zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Całym sobą płacisz za wolność-więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać…” słowa Jana Pawła II stały się myślą przewodnią montażu słowno-muzycznego w 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Słuchając patriotycznych wierszy oraz pieśni uczciliśmy wspólnie ten dzień refleksją nad dziejami naszego kraju.
Od 1795 roku aż do 1918 Polacy swój o wolnej Polsce śnili sen. Walczyli na wszystkich frontach „od płowej Wisły aż po Ren”, by Polska nie była już niewolnicą. Za niepodległość, całość i wolność naszej Ojczyzny oddali życie najlepsi synowie tej ziemi w powstaniu listopadowym i styczniowym. Wielu też poległo na frontach I wojny światowej. To im poświęcone było spotkanie młodzieży w Auli im Małachowskich z poezją i pieśnią patriotyczną. Uczestnicząc w tym wydarzeniu uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami uczcili pamięć tych, którzy polegli, by Polska była wolna.
Nie zabrakło również cennych informacji historycznych od uczniów , którzy mistrzowsko wcielili się w postaci „ojców niepodległości”-Józefa Piłsudskiego (Filip Świercz) i Romana Dmowskiego (Kamil Smolak).
I niech w naszej pamięci zostaną słowa ostatniej piosenki:” Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie…”. Słowa Jana Pawła II i wymowna dekoracja były dopełnieniem montażu słowno-muzycznego.
Scenariusz akademii przygotowały polonistki: Jolanta Duda i Monika Rakowska, a nad piękną oprawą muzyczną czuwała pani Aneta Karbownik.
W sobotę, 11 listopada podczas miejskich obchodów Święta Niepodległości nasi uczniowie przy Pomniku Wdzięczności jeszcze raz zaprezentowali swój program artystyczny.
Szkołę reprezentował także poczet sztandarowy.


Autor: , Dodany: 12 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


26.X.2023 roku uczniowie klas II a i III a obejrzeli film ,,Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli- Welchman i Hugh Welchmana. Podróż do kina Helios w Kielcach odbyli pod opieką pani Marzeny Domagały, Julity Dzwonek, Katarzyny Bogackiej i Jolanty Dudy. Oto ich wrażenia
„Byliśmy, zobaczyliśmy i………..zachwyciliśmy się, zostaliśmy świadkami pięknej, przejmującej opowieści o losach Jagny, kobiety pięknej, wrażliwej, artystycznie utalentowanej, która żyje w świecie zdominowanym przez mężczyzn i –niestety- zazdrosne kobiety.”
„Film ,,Chłopi” to najnowsza adaptacja powieści W. S. Reymonta, która urzekła nas fantastyczną muzyką. Ludowe przyśpiewki, słowiańskie melodie, dynamiczne i energiczne tańce tworzą prawdziwą magię, a widz czuje się jak zahipnotyzowany”
„Dzieło Reymonta przełożone na język filmu jest istnym arcydziełem. Oko cieszą bajecznie kolorowe kadry, który powstał przez połączenie zdjęć filmowych z obrazami J. Chełmońskiego, S. Wyspiańs-kiego, W. Tetmajera, F. Ruszczyca czy Vincenta van Gogha”.
,,Historia Jagny nie nudzi widza, bo porusza tematy ciągle aktualne. Żaden film nie wzruszył mnie tak jak ten”.
„Film jest przepiękny, pełen życia i emocji, losy Jagny są jego sercem”.
„Film oglądałam jak zaczarowana. Przepiękne kolory, intrygujące przejścia, dynamika i idealna muzyka sprawiły, że przeniosłam się do innej epoki”.
„Powieści wcześniej nie czytałam, ale film oglądałam jak zaczarowana”.
„Przemoc werbalna, fizyczna, psychiczna, manipulacje, plotki, pogarda dla ,,odmieńców”, zazdrość – to tematy obecne w filmie, a które są częścią współczesnego świata i relacji międzyludzkich”.
Film robi ogromne wrażenie. Obejrzyj. Koniecznie.

Zbiórka charytatywna


Autor: , Dodany: 10 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


UWAGA!!! UWAGA!!! Szkolny Klub Wolontariatu organizuje zbiórkę charytatywną dla młodych pacjentów z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach. Zbliżają się Mikołajki dlatego też pragnęlibyśmy w tym dniu podarować dzieciom odrobinę uśmiechu!
POTRZEBNE BĘDĄ :
– kolorowe młodzieżowe skarpetki (rozmiar powyżej nr 30)
– środki czystości, czyli:
– żele pod prysznic,
– mydła,
– szampony,
– pasty i szczoteczki do zębów,
– torebki na prezenty (mogą być używane w bardzo dobrym stanie, żebyśmy mogli zapakować prezenty)
TERMIN ZBIÓRKI 09.11.2023 – 27.11.2023.
Zebrane rzeczy prosimy przynosić do pokoju nauczycielskiego do Pani Pauliny Wydry
LICZYMY NA WASZE DOBRE SERCA!!!
prośba o wsparcie szkoła w końskich

Wystawa Body Worlds Vital


Autor: , Dodany: 9 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


Uczniowie klasy 3A zwiedzali w Katowicach naukową wystawę 160 anatomicznych okazów ludzkich ciał. Celem wycieczki było nawiązanie do aktualnej tematyki zajęć z anatomii człowieka oraz do lekcji wychowawczej o zdrowiu i witalności. Wszyscy wróciliśmy bogatsi w wiedzę i lepiej przygotowani do sprawdzianu, świadomi jak ruch i jedzenie wpływają na życie i zdrowie. Wycieczkę zorganizowały Panie: Monika Mączyńska i Urszula Kołodziejczyk.

DZIEŃ ANIOŁA


Autor: , Dodany: 2 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dzień Anioła jest już od wielu lat wydarzeniem w naszej szkole, które odbywa się tuż przed 1 listopada. Podczas tego święta wszyscy nasi uczniowie ubierają się na biało, a w szkole panuje niezwykle radosna atmosfera. Nie brakuje tańców i integracji, ale ten dzień związany jest także z akcją charytatywną. We wtorek, 31 października uczniowie zaprezentowali słynną belgijkę, a na sali rekreacyjnej pojawiły się stoiska ze słodkościami. Pełen dochód z ich sprzedaży trafi na rzecz rehabilitacji Stasia Laurmana, naszego kolegi z klasy III B. Także w niedzielę 12 listopada od godziny 14.00 w sali Astoria przy ulicy Hubala w Końskich odbędzie się festyn charytatywny dla Stasia. Zapraszamy wszystkich do udziału.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 26 listopada przedstawiciele samorządu uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami ks. Robertem Krawczykiem i Pawłem Fidosem porządkowali pomnik upamiętniający zrzut cichociemnych w Baryczy oraz odwiedzili cmentarz parafialny w Końskich. Uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych profesorów koneckiego gimnazjum i liceum, m.in. Franciszka Nowakowskiego, nauczyciela matematyki oraz dyrektora liceum w latach 1953-1967, Eugeniusza Durana, Krzysztofa Struzika, Ireny Struzik, Mariana Prządo, Stanisława Płatka, Mieczysława Münnicha i innych. Uczniowie zapalili również znicze na grobach powstańców styczniowych, partyzantów, żołnierzy z czasów II wojny światowej. Znicze zostały zebrane przez naszych uczniów w ramach akcji szkolnego wolontariatu. Uczniowie z samorządu pojechali również na cmentarz w Kazanowie, gdzie spoczywa Aleksy Kierkuś, dyrektor szkoły w latach 1967-1991 oraz na cmentarz w Radoszycach na miejsce spoczynku Mariana Jankowskiego, dyrektora szkoły w latach 1991-2012.

Wycieczka do Warszawy


Autor: , Dodany: 30 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 24 października, uczniowie klas IA, IID oraz IID1 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, gdzie w Soho Art Center mieli szansę podziwiać niesamowitą wystawę twórczości Van Gogha i wielu innych wielkich artystów. Ten spektakularny pokaz w immersyjnej przestrzeni 360 zabrał wszystkich w niezapomnianą podróż po świecie impresjonizmu i postimpresjonizmu. Uczniowie podczas seansu mieli okazję zgłębić tajemnice największych malarzy, ich inspiracje, motywacje oraz ukryte w ich dziełach szczegóły.
Kolejnym punktem wycieczki było podziwianie warszawskiej panoramy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury.
Centrum handlowe Złote Tarasy było ostatnim przystankiem , gdzie uczniowie mogli odpocząć i zjeść posiłek przed drogą powrotną.
Wszyscy wrócili w znakomitym humorze, pełni wrażeń i nowej wiedzy! Organizatorami i opiekunami wycieczki byli wychowawcy klas: Ewa Młynarczyk- Wróbel, Dorota Pałgan, Sylwia Fidor oraz Pani Paulina Wydra.

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i Pragi


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Nasi uczniowie z klas III i II pod opieką Państwa Profesorów: Moniki Rakowskiej, Izy Jasnos, Urszuli Kołodziejczyk i Mariusza Klocka zwiedzili w minionym tygodniu Kotlinę Kłodzką oraz stolicę Czech- Pragę. Niezapomniane wrażenia z tych miejsc możemy wspominać na załączonych fotografiach.

Podsumowanie I Konkursu Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej


Autor: , Dodany: 20 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 9 października 2023 r. odbył się w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 19 osób reprezentujących 4 placówki edukacyjne:
– Szkołę Podstawową nr 1 w Końskich,
– Szkołę Podstawową nr 2 w Końskich,
– Prywatną Szkołę Podstawową nr 1 w Końskich
– Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II w Królewcu.
12 października 2023 r. podczas powiatowego spotkania z okazji Dnia Edukacji odbyła się także uroczysta gala rozdania nagród, w której udział wzięli: reprezentujący Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty wizytator Łukasz Maj, starosta konecki Grzegorz Piec, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska, przewodniczący Rady Rodziców Marcin Wiaderny oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Marlena Bernacka-Pluta.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac postanowiła nagrodzić:
I miejsce: Kacper Młodawski klasa 8 (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekun: Marta Długosz
II miejsce: Mikołaj Sobczyk klasa 8 (Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich) – opiekun: Tomasz Stanek
III miejsce: Natalia Małecka klasa 8 (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekun: Marta Długosz
Wyróżnieniami:
– Maję Gil (Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekun: Mariusz Klocek
– Maję Obratańską, Piotra Szteleblaka, Kornelię Stępień, Antoniego Centkowskiego, Jakuba Zapałę, Larę Szydłowską (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich) – opiekunowie: Katarzyna Gloger, Marta Długosz
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do opiekunów uczniów: pani Katarzyny Gloger, Marty Długosz, Renaty Jurek i pana Tomasza Stanka.
Organizatorami konkursu byli: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Nasi maturzyści w Częstochowie


Autor: , Dodany: 19 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


W minioną środę, 18 października 2023r. uczniowie klas maturalnych wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli we mszy świętej i drodze krzyżowej w klasztorze jasnogórskim.
Pobyt w sanktuarium sprzyjał refleksjom i modlitwie za pomyślność podczas egzaminów maturalnych. Poza tym mogliśmy podziwiać architekturę i piękno sztuki sakralnej.
Pielgrzymkę zorganizowali księża katecheci Robert Krawczyk i Zbigniew Hendel.

Rozstrzygnięcie konkursu na plakat z okazji Europejskiego Dnia Języków


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z okazji przypadającego 26 września Europejskiego Dnia Języków nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs na plakat promujący naukę języków.
Miło nam powiadomić, że zakończył się on następująco:
I miejsce zdobyły: Natalia Kaczmarek z IIIA i Antonina Zapała z IIA.
II miejsce przypadło Marysi Szemberg, Kasi Zwierzchowskiej (IIIC) i Emilce Zimnej (IID1)
na III miejscu znalazły się: Malwina Pakuła, Pola Cacek (IID1) i Kuba Urban (IIA).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do następnych rywalizacji.

I Liceum Ogólnokształcące łączy pokolenia.


Autor: , Dodany: 16 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


Jako szkoła średnia jesteśmy obecni w naszym mieście już ponad sto lat. Wiele roczników absolwentów wraca w szkolne mury przy okazji spotkań koleżeńskich i zjazdów klasowych. Z wielką przyjemnością publikujemy list, który nawiązuje do jednego z tegorocznych spotkań w szkole.
Drodzy Absolwenci! Zawsze jesteście mile widziani w I Liceum.
Wasze wizyty oraz pamięć o latach spędzonych w szkole wzruszają nas
i są źródłem wielu pozytywnych emocji.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO

Mamy Aulę im. Małachowskich


Autor: , Dodany: 15 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


W miniony czwartek, 12 października br. byliśmy świadkami uroczystego wydarzenia, które zbiegło się z Dniem Edukacji i było częścią powiatowych obchodów tego święta. Zasłużona dla Końskich oraz dla Komisji Edukacji Narodowej rodzina Małachowskich stała się się patronem naszej auli.
„Jako społeczność szkolna przez ostatnich 50 lat dążyliśmy do kultywowania wartości, które komisja reprezentuje, szacunku dla wiedzy, rozwijania umiejętności i wychowywania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności społecznej. Mamy dziś również zaszczyt uczestniczyć w podniosłym wydarzeniu jakim jest nadanie auli naszej szkoły imienia Małachowskich. To wyjątkowa chwila, gdyż wpisujemy do naszej historii nazwisko związane nie tylko z zasługami dla Polski, ale również wartościami, które chcemy pielęgnować i przekazywać naszym uczniom” – podkreśliła Pani dyrektor Marlena Bernacka-Pluta.
Nastąpiła prezentacja, w której przedstawiono historię rodu Małachowskich i zasługi jego przedstawicieli dla Polski w drugiej połowie XVIII wieku. Podczas tej uroczystości rozstrzygnięty został także Powiatowy Konkurs Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Nasza młodzież przedstawiła także piękna część artystyczną.

Dzień Edukacji Narodowej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W środę, 11 października br. nasza społeczność uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku jest to dla nas szczególny moment. Minęło właśnie 50 lat, odkąd I Liceum Ogólnokształcące w Końskich przyjęło jako swego patrona Komisję Edukacji Narodowej. W tak szczególnym dniu Pani Dyrektor Marlena Bernacka- Pluta podkreśliła znaczenie edukacji w życiu każdego człowieka i podziękowała wszystkim nauczycielom za ich pracę.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Paniami Jolantą Dudą, Sylwią Fidor, Ewą Młynarczyk -Wróbel i Moniką Rakowską. Piękną oprawę muzyczną wybrała Pani Aneta Karbownik.
Na zakończenie spotkania samorząd szkolny i uczniowie w ciepłych słowach podziękowali swoim profesorom za trud, który wkładają w wychowywanie młodzieży.

Młodzi w polityce


Autor: , Dodany: 4 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


Taki tytuł miała debata, która odbyła się 20 września w Senacie RP. Podczas niej poruszane były ważne sprawy dla młodych, wśród nich dotyczące współczesnej edukacji, nadchodzących wyborów, a także polityki ekologicznej. Wzięli w niej udział liczni goście; między innymi profesor Tomasz Grodzki, który jest marszałkiem Senatu RP, Marek Michalak, senator Marcin Bosacki -przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej tej izby, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.
Nie zabrakło przedstawicieli Akcji Uczniowskiej, a I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich reprezentował przewodniczący samorządu Marcel Kuziw.

Szkolny Turniej Piłki Nożnej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Dnia 3 października br. z okazji Dnia Chłopaka odbył się na hali sportowej Szkolny Turniej Piłki Nożnej zorganizowany przez nasz samorząd uczniowski. Po zaciętych zmaganiach ustalone zostały następujące wyniki:
I miejsce zdobyła drużyna „Maturzyści”
II miejsce przypadło KS 2021 Żarówki
III miejsce wygrała WKS Trójwieś.
Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Filip Wasik,
a najlepszym bramkarzem Jakub Turalski.
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody i dyplomy, które wręczali zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia pan Marcin Wiaderny oraz pani dyrektor Marlena Bernacka -Pluta.
Turniej przygotowali i przeprowadzili nasi wspaniali nauczyciele wychowana fizycznego panowie Kuba Kos i Piotr Deszczyński.

Poznajemy Polskę


Autor: , Dodany: 2 października 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 25-27 września br. w ramach programu „Poznaj Polskę” odbyła się kolejna wycieczka turystyczno-krajoznawcza, której celem było poznanie południowo-wschodnich rejonów naszego kraju. Tym razem w wycieczce uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen lub mieli 100% frekwencję za ubiegły rok szkolny. Pierwszym punktem naszej podróży był Kazimierz Dolny. Jest to miasto z wieloma pięknymi zabytkami architektonicznymi. Naszą uwagę zwróciły zabytki sztuki sakralnej, a także najstarsze grające wciąż organy w Polsce. Drugi dzień spędziliśmy w Zamościu. Byliśmy zachwyceni miastem i mnóstwem kolorowych, zabytkowych kamienic, które nadawały temu miejscu niezwykły urok. W trzeci, ostatni dzień celem naszej podróży był Lublin. Zobaczyliśmy podziemne piwnice, poznaliśmy historię tego miasta oraz odwiedziliśmy ogród botaniczny. W czasie tej wycieczki wszyscy świetnie się bawiliśmy i każdy wrócił do domu z uśmiechem na twarzy. Była to doskonała okazja do integracji i poznania się.

Europejski Dzień Języków


Autor: , Dodany: 28 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


Z inicjatywy Rady Europy od 2001 roku w dniu 26 września jest obchodzony Europejski Dzień Języków, natomiast dzień 30 września jest Międzynarodowym Dniem Tłumaczy. Z tej okazji powstaje wiele inicjatyw, które propagują naukę języków przez całe życie oraz promują różnorodność kulturową i językową Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
W naszym liceum możecie uczyć się języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.

Każdy język kryje w sobie intrygujące wyrażenia, którym często towarzyszą ciekawe lub zabawne anegdoty związane z ich użyciem. Odzwierciedlają one wyjątkowy urok danego języka. W nauce języka obcego dużą rolę odgrywa wyobraźnia uczącego się, umiejętność kojarzenia i wizualizacji.
Dlatego ogłaszamy w szkole konkurs na plakat, kolaż, krótką historię lub hasło promujące naukę języków obcych. Wszyscy uczniowie, którzy zgłoszą do swoich nauczycieli języków obcych w terminie do 10 października br. własne prace w wybranej przez siebie formie otrzymają dodatkowe oceny.
Zachęcamy Was do udziału i życzymy twórczej pracy.

Sukces w XII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrück”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


22 września 2023 r. w Krakowie odbyło się podsumowanie XII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Najpierw w bazylice św. Floriana została odprawiona msza święta w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück. Gościem honorowym była kustosz Pamięci Narodowej dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu. Następnie podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zwycięzcom Konkursu i ich opiekunom wręczono nagrody. W gronie laureatów znalazła się Ilona Ciupa, uczennica I LO im. KEN w Końskich.
Udział w tym wydarzeniu pozostanie niezapomnianym przeżyciem i wielką lekcją patriotyzmu.
Opiekunka uczennicy: Renata Korabiewska

I Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


21 września 2023 r. przy słonecznej pogodzie odbył się I Pieszy Rajd Miejscami Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w lekcji historii w plenerze, którą poprowadził nauczyciel historii dr Mariusz Klocek. Przemierzyliśmy 18 km szlakiem: plac Tadeusza Kościuszki – cmentarz parafialny – Kamienny Krzyż – Piekło – Niebo – Stadnicka Wola – Końskie. Choć trasa wydawała się krótka, okazało się jednak, że jest na niej wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z historii Polski. Uczniowie oddali hołd poległym bohaterom modlitwą i zapalając znicze. Zmęczeni wędrowcy mogli zregenerować swoje siły w czasie pikniku przy skałkach w rezerwacie przyrody Piekło Gatniki. Piekli kiełbaski przy ognisku, podziwiali piękno lasu i piaskowców. Do domu wszyscy wracaliśmy w wyśmienitych humorach i pełni wrażeń.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek i Mariola Domagała

Pielgrzymka do Czarnej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


19 września 2023 r. przedstawiciele klas drugich uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. Ksiądz Władysław Gajur, przedstawiciel wspólnoty pallotyńskiej, serdecznie nas powitał, następnie przybliżył historię kultu i świątyni Matki Bożej Wychowawczyni, a potem opowiedział o swojej dotychczasowej pracy w Afryce. Ksiądz Robert Krawczyk poprowadził modlitwę, którą młodzież i opiekunowie objęli dyrekcję szkoły, nauczycieli, kapłanów, wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców.
Po spotkaniu utrudzeni rowerzyści mogli odpocząć, gdyż ksiądz Robert pełnił honory kucharza i upiekł kiełbaski dla wszystkich uczestników. Były pyszne.
W drodze nad naszym bezpieczeństwem czuwali policjanci z wydziału ruchu drogowego. Bardzo dziękujemy.
Organizatorami byli: ksiądz Robert Krawczyk, Renata Korabiewska i Marta Pawłowska.

UWAGA KONKURS !


Autor: , Dodany: 21 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów naszego liceum do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich w hołdzie rodzinie Małachowskich”.

Zadaniem uczestnika jest wykonanie pracy plastycznej upamiętniającej rodzinę Małachowskich według wymienionych kategorii:
– portret wybranego przedstawiciela rodziny Małachowskich,
– siedziba rodu z uwzględnieniem koneckiego parku,
– ślady Małachowskich w Końskich lub okolicy,
– wydarzenia z życia rodu.
Prace w formacie A2, wykonane dowolną techniką, należy dostarczyć do swojego nauczyciela polonisty w terminie do 10 października 2023 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki!

Sprzątanie Świata łączy ludzi


Autor: , Dodany: 19 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 15 września wystartowała już po raz trzydziesty coroczna ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata”.
Nie zabrakło w niej oczywiście naszej szkoły. Koordynatorem akcji była pani prof. Urszula Kołodziejczyk.

Do uczestnictwa zgłosiły się klasy: 2C, 2D1 oraz 3A pod opieką wychowawców.

Poza oczywistym celem, jakim było posprzątanie lasu w Karolinowie od strony ulicy Zachodniej, akcja miała zwrócić uwagę na dbałość o czyste środowisko i promować zachowania proekologiczne; między innymi segregację odpadów.

Jako że dzień był ciepły i słoneczny, sprzyjał integracji zespołów klasowych.

ZAPROSZENIE do udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej


Autor: , Dodany: 16 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych.

Uczestnicy rozwiążą w siedzibie I LO w Końskich w dniu 9 października 2023 r. o godzinie 9:00 test dotyczący Komisji Edukacji Narodowej.
Ogłoszenie wyników nastąpi 12 października 2023 r. w naszej szkole, na które również zapraszamy.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym drogą elektroniczną.

Organizatorzy: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek

Spotkanie z Rodzicami


Autor: , Dodany: 12 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


Informujemy, że w dniu 14 września br. odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów wszystkich klas wg harmonogramu:
16.00 – Sala Rekreacyjna – spotkanie profilaktyczne – Rodzice uczniów klas pierwszych.
17.00 – spotkanie z wychowawcami w salach dla Rodziców wszystkich uczniów.

Dyrektor Szkoły
Marlena Bernacka-Pluta

Rajd integracyjny klas pierwszych


Autor: , Dodany: 11 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


W piątek 8 września uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wzięli udział w rajdzie integracyjnym. Wymarsz nastąpił z terenu szkoły do centrum, potem przez park miejski i ulicą Partyzantów do okolic Koczwary. Na tamtejszych terenach rekreacyjnych zorganizowany był wspólny grill. Następnie, zgodnie z tradycją szkoły, wszyscy zatańczyli „belgijkę”.
Nie zabrakło konkurencji sprawnościowych, a podczas przeciągania liny wielu emocji i dopingu publiczności. Zgodnie z zasadą „coś dla ciała i dla ducha” pierwszoklasiści mogli się także wykazać w teście wiedzy ogólnej.
Najwięcej punktów uzyskała klasa pierwsza C. Zwycięzcy mogą wybrać sobie dzień bez pytania i stawiania ocen.
Brawa dla wszystkich uczestników za zaangażowanie i pomysłowość.
To był super dzień, w którym mogliśmy się lepiej poznać, a sprzyjała temu także dobra pogoda.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24


Autor: , Dodany: 4 września 2023, Kategoria: Bez kategorii


„Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Szanowne Grono Pedagogiczne, Drodzy Goście.
Dziś kartka w kalendarzu pokazuje 4 września. To niewątpliwie znak, że wakacje, choć tak piękne, dobiegły końca, a my spotykamy się, by rozpocząć nowy rok szkolny. Mam nadzieję, że wypoczęliście i jesteście gotowi na nowo podjąć trud nauki i stawić czoło wyzwaniom, które postawi nam los.” -Takimi słowami przywitała się z całą społecznością szkolną nowo powołana pani dyrektor Marlena Bernacka – Pluta.

Na uroczystości obecni byli ksiądz proboszcz Artur Kowalczyk, pan Dariusz Banasik, członek zarządu powiatu koneckiego oraz pan Robert Plech, radny powiatowy.
Cała społeczność szkoły podziękowała panu Piotrowi Ciszkowi za pełnienie funkcji dyrektora w minionym, wyjątkowo trudnym dla nas wszystkich roku, za jego profesjonalizm i otwartość na potrzeby szkoły.

Pani dyrektor powitała całą kadrę pedagogiczną I LO, a szczególnie tych, którzy pracę w naszej szkole rozpoczynają po raz pierwszy. Są to: Agnieszka Gąszcz i Paulina Wydra- nauczycielki języka angielskiego, Justyna Kacprzak – Serek – nauczycielka biologii, Aneta Karbownik- nauczycielka muzyki, Justyna Dziuba – doradztwo zawodowe, Aneta Narożnicka – psycholog, Robert Walczyk– edukacja dla bezpieczeństwa, Andrzej Kurczyński – nauczyciel fizyki, siostra Agnieszka Ferensztajn – katechetka i ksiądz Zbigniew Hendel – katecheta.

Następnie przedstawieni zostali wychowawcy klas pierwszych:
Klasa 1A – Ewa Młynarczyk – Wróbel
Klasa 1B –Renata Jakubowska
Klasa 1C –Renata Gałązka – Skowron
Klasa 1D –Paweł Fidos
Po przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas,
a ksiądz proboszcz Artur Kowalczyk wraz z księdzem Robertem Krawczykiem dokonali poświęcenia szkoły.

Wzruszające spotkanie po latach….


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W ubiegłą sobotę 2 września br. w murach naszego liceum miał miejsce zjazd absolwentów, którzy swój egzamin maturalny zdali 60 lat temu. Wśród nich znany kielecki lekarz Jerzy Staszczyk, konecka stomatolog Lidia Szymczyk, ekonomista i dyplomata Edward Szustka, profesor Marian Mikołaj Zgoda, były kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i rektor Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Absolwentów przywitały i oprowadzały po szkole dyrektor Marlena Bernacka- Pluta
i wicedyrektor Marzena Domagała.

Podczas złożenia kwiatów pod tablicą pamięci poległych za ojczyznę swój wiersz odczytała pani Barbara Skurkiewicz, która przez wiele lat pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym jako polonistka.
W dowód uznania za szacunek do szkoły i jej promocję absolwenci otrzymali od pani dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na koniec goście zwiedzili szkołę. Naturalnie budynek bardzo się zmienił – mówiła pani dyrektor, ale wspomnienia pozostały te same. Dziękujemy Wam za nie.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024


Autor: , Dodany: 30 sierpnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w I LO im. KEN w Końskich odbędzie się dnia 4 września 2023r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym, w wypadku złych warunków atmosferycznych w budynku szkoły.
W kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Końskich o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza św. inaugurująca nowy rok szkolny.

RAZEM dla STASIA


Autor: , Dodany: 17 lipca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 19 czerwca bieżącego roku na boisku naszego liceum odbył się piknik charytatywny pod hasłem „Razem dla Stasia”. Celem pikniku było zebranie funduszy na rehabilitację neurologiczną naszego ucznia i przyjaciela Stasia Laurmana z klasy IIb. Stasiu uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, przeszedł operacje i już wiemy, że potrzebuje kosztownego leczenia.
Dyrektor Piotr Ciszek swoim przemówieniem oficjalnie otworzył piknik, wyraził nadzieję, że „zbiórka będzie udana i dobra zabawa również”. Imprezę swoją obecnością uświetnił również między innymi Starosta Konecki Grzegorz Piec, który życzliwymi słowami wsparł wszystkich zaangażowanych w pomoc Stasiowi.
Od godziny 9 na pikniku czekały na uczestników różne smakołyki przygotowane przez uczniów, loteria, tatuaże, syntetyczne warkoczyki, grill, i mnóstwo innych atrakcji.
Każdy z odwiedzających znalazł coś dla siebie i wsparł akcję.
Serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom, którzy okazali wielkie serce i pomogli przy organizacji przedsięwzięcia oraz wszystkim osobom, które podczas zbiórki wsparły Stasia dokładając swoją „cegiełkę” do puszek.
Darczyńcy

1. Marian Cholewiński – Rolniczy handel detaliczny.
2. Natalia i Sebastian Brzozowicz N & S Foto Studio duet fotografów.
3. Tomasz Śliwak – Tomex. Fh. Art. Papiernicze, biurowe.
4. Aneta Woźniak – Avanti.
5. Piotr Kudłacz – Astoria Końskie.
6. Piotr i Paweł Kowalscy – Hurtownia Ania.
7. Jacek Kucharski – Kama.
8. Mariusz Kucharski – Lemar.
9. Kazimierz Tomal – Duet.
10. Maciej Muszyński – Bawialnia Nikuś.
11. Daniel Sroczyński – Lewiatan.
12. Rafał Kaczmarczyk.
13. Mateusz Zaleśny.
14. I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
15. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich.
16. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater w Końskich.
17. ZSP nr 3 w Końskich.
18. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie.
19. Starostwo Powiatowe w Końskich.
20. Parafia św. Anny w Bedlnie.
21. Parafia pw. Zwiastowania NMP w Kazanowie.
22. PGK Końskie.
23. ZUS w Końskich.
24. Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.
25. Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”.
26. Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach.
27. Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Modliszewicach.
28. Aleksandra Kudłacz Restauracja „Przy Skwerku”.

Uczniowie i organizatorzy zgodnie zapowiadają, że to jeszcze nie koniec ich działań i zrobią wszystko, aby Stasio jak najszybciej wrócił do szkoły.

Jak jeszcze można pomóc Stasiowi?
Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy Rehabilitacja Stasia | zrzutka.pl
Kwota, jaką wyznaczono tam do zebrania to 100 tysięcy złotych, jednak koszty leczenia Stasia z pewnością będą dużo wyższe. Dlatego tak bardzo prosimy o wpłatę choćby symbolicznej złotówki.
Na facebooku: Razem dla Stasia
https://www.facebook.com/groups/998141141215893/

Zbiórka pieniędzy na ten cel została przeprowadzona również dnia 8 lipca podczas Kuźnic Koneckich.
Drodzy Rodzice, Przyjaciele, Sympatycy naszej szkoły zachęcamy do wsparcia finansowego naszych akcji na rzecz pomocy Stasiowi. Razem możemy wszystko!

KOWAL LOSU dla naszego liceum!!!


Autor: , Dodany: 10 lipca 2023, Kategoria: Bez kategoriiMiło nam poinformować, że 8 lipca 2023r. podczas XXIV Kuźnic Koneckich Społeczność Szkolna
I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich otrzymała wyróżnienie KOWALA LOSU za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi i wielkie serce. Budujące jest to, że zostało docenione zaangażowanie oraz postawa młodego człowieka skierowana na czynienie dobra.

Zakończenie roku szkolnego


Autor: , Dodany: 24 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego corocznie odbywa się na placu przed naszym liceum. Jednakże tym razem pogoda sprawiła nam niespodziankę.
Z powodu nagłej burzy i silnych opadów deszczu uczniowie spotkali się tylko w klasach ze swoimi wychowawcami, którzy rozdali świadectwa oraz nagrody i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowanie. Do wszystkich uczniów przez radiowęzeł przemówił dyrektor Piotr Ciszek oraz naczelnik oświaty w powiecie koneckim Krzysztof Stachera. Naczelnik wręczył też na sali rekreacyjnej nagrody dla uczniów reprezentujących szkołę w uroczystościach i w poczcie sztandarowym.
Drodzy Uczniowie!
Mijający rok szkolny był bardzo szczególny i obfitował w bardzo wiele wyzwań dla nas. Jego końcówka była bardzo przykra. Pięcioro uczniów naszej szkoły uległo wypadkowi. Staś Laurman trafił w ciężkim stanie do szpitala. Nasza społeczność stanęła na wysokości zadania – zorganizowaliśmy zbiórkę na pomoc Staśkowi, był wspaniały piknik charytatywny. Pokazaliśmy jak dużo możemy zdziałać razem. Wchodzimy w te wakacje z nadzieją, że każdy następny rok szkolny będzie lepszy, obfitszy w dobro.
Życzymy Wam wszystkim udanych, pogodnych wakacji, wspaniałego wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły.
Dyrekcja i grono Pedagogiczne I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich.

Spotkanie z wolontariuszami z Europejskiego Centrum Solidarności


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniach 19 i 20 czerwca 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Końskich gościliśmy radosnych młodych ludzi z Europejskiego Korpusu Solidarności. Działają oni w ramach programu unijnego promującego wartości europejskie, demokrację i solidarność społeczną. Młodzież z różnych klas miała okazję poznać Marię z Navarry w Hiszpanii oraz Oleksandrę z Połtawy w Ukrainie. Ponadto uczestnicy spotkań mogli szlifować swoje umiejętności z języka angielskiego. Wolontariuszki zachęcały do wzięcia udziału w programie Erasmus+ oraz przedstawiły ciekawe prezentacje na temat swoich ojczyzn. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę, np. dowiedzieli się, że „Arsenalna” w Kijowie jest najgłębszą stacją metra na świecie. Mogli też zachwycać się pięknem ukraińskiej „vyshyvanki”. Ponadto zobaczyli „trębitę”, która jest najdłuższym instrumentem muzycznym i przypomina ogromną fajkę. Maria przygotowała quiz z wiedzy o Hiszpanii, zachęcała do odwiedzenia najważniejszych miejsc turystycznych, np. Barcelony, Granady i Santiago de Compostela oraz opowiedziała o specjałach hiszpańskiej kuchni i językach używanych w jej ojczyźnie. Następnego dnia wolontariuszki wzięły udział w pikniku charytatywnym dla Stasia Laurmana, podczas którego zostały zaproszone do wspólnego zatańczenia „belgijki”. Aby konecka przygoda na długo pozostała w pamięci naszych gości wybraliśmy się wspólnie z p. Anną Kanią z Centrum Informacji Turystycznej, koordynatorką spotkania, do rezerwatu przyrody „Skałki Piekło” pod Niekłaniem, zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej i podziwialiśmy piękno przyrody w Janowie.
Organizatorzy: Katarzyna Baran i Renata Korabiewska

Finały Powiatowych Konkursów Fotograficzno – Literackich


Autor: , Dodany: 23 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


19 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie dwóch konkursów :
VIII Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” pod hasłem „Tajemnice kwiatów i drzew” oraz VII Powiatowego Konkursu Literackiego pod hasłem „Niezwykłe opowieści o przyszłości…”.
Konkursy przeznaczone były dla uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych powiatu koneckiego i odbywały się pod honorowym patronatem Starosty Koneckiego. Jego organizatorkami były polonistki z naszej szkoły: Sylwia Fidor i Ewa Młynarczyk – Wróbel.
W VIII edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” pierwsze miejsce
zajęła: Maja Kwiecińska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich.
Wyróżnienie trafiło do Juli Bilskiej z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.
Natomiast w VII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Anna
Dąbrowska z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach oraz Isabelle Bhatti z Zespółu
Placówek Oświatowych w Rogowie.
Wyróżnienia otrzymały: Maja Kamoda reprezentująca Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie, Natalia Małecka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Końskich, Anna Prus ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie, Nadia Kot ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie oraz Lena Tarasińska z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie.
Zwycięzcom nagrody wręczali: starosta – Grzegorz Piec, członek zarządu – Jarosław Staciwa,
naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia -Krzysztof Stachera oraz dyrektor I LO w
Końskich – Piotr Ciszek.
Nagrodzonym uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w
kolejnych edycjach konkursów.

Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Wiedzy o Błogosławionym Księdzu Kazimierzu Sykulskim.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 12 czerwca 2023 r. odbył się w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich Powiatowy Konkurs Wiedzy o Błogosławionym Księdzu Kazimierzu Sykulskim pod honorowym patronatem Starosty Koneckiego Grzegorza Pieca. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych. Jego celem było budzenie zainteresowania i popularyzacja wiedzy na temat patrona powiatu koneckiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. W dniu 16 czerwca 2023 r. odbyła się uroczysta gala rozdania nagród, w której udział wzięli: pan Grzegorz Piec – Starosta Konecki, pan Marcin Wiaderny – zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, pan Piotr Ciszek – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich oraz ksiądz prefekt Robert Krawczyk.
Wyniki tegorocznej edycji konkursu:
I miejsce zajęła Viktoria Słoka z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich,
II miejsce ex aequo zajęli Dorian Wołowiec i Alan Misiowiec z Prywatnej Szkoły Podstawowej
w Końskich,
III miejsce zajęła Weronika Zabłotny z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym! Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i
wsparcie swoich uczniów.
Organizatorzy konkursu: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska

Piknik charytatywny dla Stasia


Autor: , Dodany: 20 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich przygotowali we wtorek 20 czerwca br. piknik, na którym zbierali pieniądze dla swego szkolnego kolegi Stasia Laurmana. Stasiu dnia 30 maja 2023 roku uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Doznał poważnego obrażenia mózgu a także płuc. Przez ostatnie dwa tygodnie silnie walczył o to, by mógł samodzielnie oddychać. Aby wrócić do zdrowia, potrzebuje kosztownych rehabilitacji neurologicznych a także opieki specjalistów.
Pierwsze działania podjęte zostały w minioną niedzielę na pikniku Miejskiego Klubu Sportowego „Neptun”. Poza dzisiejszą imprezą będziemy też na wielu innych wakacyjnych wydarzeniach. Nie możemy pozostawić naszego kolegi bez pomocy. Do pomocy zapraszamy także młodzież z innych szkół oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta.

Na pikniku można było zjeść pyszne ciasta, grillowane potrawy, watę cukrową, wypić orzeźwiające napoje, pozaplatać kolorowe warkoczyki, zrobić tatuaże, malować kolorowanki z dziećmi, podejmować aktywność sportową z zawodnikami MKS Neptun i Koneckiego Stowarzyszenia Sportowego Piłki Ręcznej.
Oferowano własnoręcznie robioną biżuterię, specjalnie przygotowane utwory muzyczne czy grę wkoło fortuny.
Piknik odwiedzili też między innymi starosta konecki Grzegorz Piec, wiceprzewodniczący rady powiatu i absolwent I LO Łukasz Kubka, naczelnik Wydziału Edukacji Krzysztof Stachera i jego zastępca Marcin Wiaderny.

II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim


Autor: , Dodany: 19 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


15 czerwca br. w naszym liceum odbył się II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim, w którym startowało 21 uczniów klas I- III.
Każdy uczestnik prezentował fragment opowiadania „Leichte Beute” z zasobów biblioteki Instytutu Goethego.
Ocenie podlegała wymowa, intonacja oraz interpretacja tekstu. Jury nagrodziło następujących uczniów:
I miejsce zajęli Wojciech Walczyk z IIA i Michał Adach z IC
II miejsce przypadło Roksanie Kozubskiej z III B i Martynie Durlik z III C, a III miejsce zdobyli Oliwia Głodowska -IIC i Wiktor Banasik -III C
Na wyróżnienie zasłużyli Bartek Młodawski oraz Natalia Kaczmarek z II A
Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom i zapraszamy do następnej edycji konkursu.
Organizatorki: Danuta Zaborowska- Szymusik i Izabela Popik

Sukces w ogólnopolskim konkursie


Autor: , Dodany: 15 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


„Jeśli echo ich głosów umilknie – zginiemy…”

Z radością informujemy, że ILONA CIUPA, uczennica klasy IIIa I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich, znalazła się w gronie laureatów XII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego pod hasłem„Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej.
Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom w niemieckim KL Ravensbrück oraz ocalałym więźniarkom obozu. Satysfakcją napawa fakt, że Ilona zachwyciła swą wiedzą i umiejętnościami literackimi jury Konkursu. Wyróżnione prace będą opublikowane w specjalnym wydawnictwie pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Serdecznie gratulujemy autorce nagrodzonej pracy literackiej, dziękujemy za zaangażowanie i piękny udział w tak zaszczytnym wydarzeniu.
Opiekunka uczennicy: Renata Korabiewska

Dzień Otwartych Drzwi


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 29 maja zaprosiliśmy ósmoklasistów ze szkół podstawowych powiatu koneckiego do naszego liceum na Dzień Otwartych Drzwi.
Nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciekawy program edukacyjny. Przy wejściu do szkoły na gości czekały osoby oprowadzające. Na sali rekreacyjnej odbył się poczęstunek, karaoke oraz różne zabawy. Na pierwszym oraz drugim piętrze zostały otwarte pracownie: polonistyczne, lingwistyczne, matematyczna, biologiczna i chemiczna.
W sali języka polskiego uczniowie klas ósmych mogli zobaczyć wystawę lektur obowiązkowych. Odbył się tam także quiz na platformie Kahoot z nagrodami oraz test osobowości pod hasłem „Jakim jesteś autorem, lekturą i epoką literacką?”
W pracowni biologicznej oraz chemicznej goście, pod czujnym okiem naszych uczniów, przeprowadzali ciekawe, ale także poszerzające ich wiedzę doświadczenia. W sali języka niemieckiego ósmoklasiści angażowali się w zadania, które były częścią gry terenowej.
W pracowni języka angielskiego odbył się test wiedzy o krajach anglojęzycznych. Goście mieli również okazję wykonać własne fotografie aparatem Polaroid.
Klasa matematyczna przygotowała test wiedzy przedmiotowej, a jego zwycięzca zdobył kupon zwalniający z przystąpienia do wybranej kartkówki.
Klasa IB wraz z wychowawcą p. Agnieszką Wąsalą zorganizowała ciekawa atrakcję dla zwiedzających w postaci zabawnej i oryginalnej gry terenowej. Podczas wykonywania zadań przyszli licealiści mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując różne zagadki oraz lepiej poznać budynek naszej szkoły.
Spotkanie w I LO zakończyło się około godziny 16.00. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie oraz naszym uczniom i nauczycielom za przygotowanie tego wydarzenia.

Noc Młodego Biologa


Autor: , Dodany: 13 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W środę 7 czerwca br. w naszym liceum zorganizowano po raz drugi „Noc Młodego Biologa”. To przedsięwzięcie dla uczniów klas od I do III rozszerzających biologię, czyli z klas biologiczno-chemicznych i biologiczno-polonistyczno-językowych. Były to zajęcia z preparatyki narządów, wykonywania doświadczeń oraz mikroskopowania. Są to rzeczy, na które na lekcjach nie zawsze jest czas, a młodzież chętnie z tego korzysta. Na zakończenie przewidziano film z sekcji zwłok. Oczywiście dla chętnych uczniów, bo nie każdy ma taką wrażliwość by móc wytrzymać na takim filmie.
Zajęcia były ciekawe, frekwencja duża. W jednej z sal uczniowie przeprowadzali doświadczenia – sprawdzali między innymi aktywności enzymów pod mikroskopem, czy przeprowadzali fermentację alkoholu. Sprawdzali też jak wyodrębnić DNA z własnej śliny. W drugiej sali młodzi biolodzy mogli zapoznawać się z różnymi narządami zwierzęcymi, ponieważ prowadzona była tam preparatyka.
„Mogliśmy zapoznać się z narządami, zobaczyć jak wygląda to w praktyce, bo na takie rzeczy nie ma czasu podczas lekcji. Teraz dzięki tym ćwiczeniom dużo łatwiej nam zapamiętać choćby ich budowę. Mamy możliwość zobaczenia wszystkiego na żywo, dotknąć, powąchać. To bardzo fajna inicjatywa” – podsumowali uczestnicy. Zajęcia prowadziła pani Marlena Bernacka- Pluta.

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


6 czerwca odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Kultura i symbole krajów anglojęzycznych” pod patronatem dyrektora I LO im. KEN w Końskich. Konkurs skierowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięzców i przyznaliśmy wyróżnienia:
I miejsce – Igor Pikuła SP w Rudzie Malenieckiej
II miejsce – Nikola Baran – SP Fałków
III miejsce – Martyna Kot SP Gowarczów
Przyznaliśmy również wyróżnienia dla:
Martyny Harbat, Oliwii Cabaj, Mai Bąbik, Igi Grzelka, Nadii Kot, Natalii Cabaj, Hanny Smołuch

Gratulujemy!!!

Wycieczka szkolna z programu Poznaj Polskę


Autor: , Dodany: 7 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 24-26.05.2023 roku uczniowie klas:2B, 3A, 3C i 3D uczestniczyli w wycieczce edukacyjno – integracyjnej Złoty Stok-Szczeliniec Wielki-Kłodzko-Wrocław. Wycieczka realizowana była w ramach programu Poznaj Polskę, który jest częścią Polskiego Ładu. Dzięki dofinansowaniu z programu uczniowie ponosili jedynie część kosztów organizacji wycieczki.
Pierwszy dzień wycieczki zaczął się wczesnym rankiem, gdy wyruszyliśmy pełnym autokarem w kierunku Gór Stołowych. Pierwszym przystankiem naszej podróży była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Dowiedzieliśmy się tam od doświadczonych przewodników wielu ciekawostek o wydobywaniu i przetapianiu złota. Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do hotelu „Abis” w Bystrzycy Kłodzkiej. Gdy uczniowie odpoczęli w swoich pokojach i zjedli obiadokolację, wybraliśmy się na spacer po urokliwym miejscu naszego noclegu. Podczas wycieczki zmieniliśmy nie tylko miejsce pobytu, ale też przenieśliśmy się w czasie – a dokładnie do Francji z początków XX wieku. Wybraliśmy się na spacer po rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie realizowane były zdjęcia do filmu „Skarbek”, którego akcja rozgrywa się we francuskim mieście sprzed kilkudziesięciu lat.
Następnego dnia wyruszyliśmy na górski szlak – podczas wędrówki, pod czujnym okiem doświadczonej przewodniczki zdobyliśmy Szczeliniec Wielki, skąd podziwialiśmy zapierające dech w piersiach piękne widoki. Ścieżki nierzadko były trudne do przejścia, a wszyscy gdzieniegdzie musieli przeciskać się wąskimi szczelinami skalnymi. Po wyczerpującym zdobyciu szczytu, ale jednak ciekawi i pełni energii oraz siły, ruszyliśmy do Kłodzka. Tam mogliśmy skorzystać z czasu wolnego i posilić się przed kolejną atrakcją, jaką było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Dzięki niesamowicie charyzmatycznemu i posiadającemu dużą wiedzę przewodnikowi poznaliśmy historię tego miejsca, codzienne życie rycerzy, strategie obrony i sposoby zdobywania twierdzy. Ze szczytu budynku podziwialiśmy piękną i urokliwą panoramę Kotliny Kłodzkiej. Zmęczeni, ale i bogatsi w wiedzę o historii naszego kraju udaliśmy się na miejsce noclegu. Wieczór, podobnie do poprzedniego, był pełen rozmów, gier, śpiewów i tańców, które jeszcze bardziej integrowały i zacieśniały więzi między naszymi uczniami.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się wczesnym śniadaniem, po którym spakowaliśmy się i ruszyliśmy do Wrocławia. Tam uczniowie mogli podziwiać imponującą Panoramę Racławicką, Bazylikę pw. św. Elżbiety, Pomnik Ruchu Oporu Olimp, a także otoczone kolorowymi kamienicami urokliwe Stare Miasto, gdzie towarzyszył nam dźwięk ulicznych grajków. Po spędzeniu kilku godzin we Wrocławiu, smutni, że to już koniec, ale jednak bogatsi w nową wiedzę i przyjaźnie ruszyliśmy w drogę powrotną.
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Błogosławionym Ks. Kazimierzu Sykulskim.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych do udziału w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Błogosławionym Ks. Kazimierzu
Sykulskim, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich.
Uczestnicy rozwiążą w siedzibie I LO w Końskich w dniu 12 czerwca 2023r. o godzinie 9:00 test dotyczący biografii kapłana.
Ogłoszenie wyników nastąpi 16 czerwca w naszej szkole.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Regulamin Powiatowego Konkursu Humanistycznego

Organizatorzy konkursu: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska

Rozstrzygnięcie VIII Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” oraz VI Powiatowego Konkursu Literackiego


Autor: , Dodany: 5 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że zostały rozstrzygnięte dwa konkursy organizowane przez nasze liceum: VIII Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje” pod hasłem „Tajemnice kwiatów i drzew” oraz VI Powiatowy Konkurs Literacki pod hasłem „Niezwykłe opowieści o przyszłości…”.
W VIII edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” pierwsze miejsce zajęła: Maja Kwiecińska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich.
Wyróżniona została:
Julia Bilska, Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

W VI edycji Powiatowego Konkursu Literackiego pierwsze miejsce ex aequo zajęły:
Anna Dąbrowska, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach,
Isabelle Bhatti, Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie.
Wyróżnieni zostali również:
Maja Kamoda, Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie,
Nadia Kot, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie,
Natalia Małecka, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater w Końskich,
Anna Prus, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie,
Lena Tarasińska, Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz ich opiekunom!
Nadmieniamy, że w najbliższym czasie poinformujemy o terminie uroczystego wręczenia nagród.

Organizatorzy konkursu:
Sylwia Fidor
Ewa Młynarczyk – Wróbel

Ostatnie pożegnanie


Autor: , Dodany: 31 maja 2023, Kategoria: Bez kategorii


W środę, 31 maja 2023r. odeszła od nas nasza uczennica, przyjaciółka, koleżanka Dominika Orman z klasy 3C.
Dominiko, opuściłaś nas zbyt szybko i niespodziewanie, a przecież tak niedawno bawiliśmy się wspólnie na szkolnej wycieczce, spędzaliśmy czas na przerwach i długich rozmowach o naszych planach i życiu. Przez te razem spędzone trzy lata poznaliśmy Cię jako serdeczną, zawsze ciepłą i uśmiechniętą osobę.
Słowa nie są w stanie wyrazić naszego żalu i smutku, jaki w tej chwili czujemy.
Dominiko, Ty oraz Twoja Rodzina jesteście w naszych sercach, myślach i modlitwach.

Pogrążona w smutku społeczność szkolna.

XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI


Autor: , Dodany: 30 maja 2023, Kategoria: Bez kategorii


25 maja 2023 r. odbyły się eliminacje szkolne XII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNO-LITERACKIEGO Polskie więźniarki w Ravensbrück pod patronatem dr Wandy Półtawskiej
Jury w składzie: dr Mariusz Klocek, mgr Renata Korabiewska, mgr Ewa Młynarczyk-Wróbel wyłoniło następujące reprezentantki naszej szkoły:
1. Ilona Ciupa
2. Maja Fidor
3. Natalia Kaczmarek
4. Martyna Pol
5. Wiktoria Stachurska
Złożone prace są pięknym odzewem młodzieży naszej szkoły na apel o upamiętnienie walki i cierpień więźniarek KL Ravensbrück. Można stwierdzić, że uczniowie korzystali z różnorodnych źródeł historycznych, posiadają umiejętność stawiania pytań i konsekwentnie poszukiwali odpowiedzi. Odnosili się do fragmentu historii bardzo bolesnej i trudnej, każda praca miała duży ładunek emocjonalny. Opiekunami uczniów są Mariusz Klocek i Renata Korabiewska
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kolejny sukces sportowy


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Dnia 25 maja 2023r. na hali sportowej w Kielcach odbyły się Zawody Wojewódzkie w Piłkę Ręczną.
Nasza drużyna pod opieką pana Kuby Kosa w składzie: Amelia Kucharska, Ania Pękal, Gabriela Ksel, Karolina Obratańska, Katarzyna Zwierzchowska, Magdalena Kaczmarek, Maja Sielezin, Martyna Jedynak, Michalina Bogusz, Oliwia Chwaścińska, Roksana Wróbel, Karolina Patynowska oraz Wiktoria Malkowska – zajęły II miejsce.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom za ich sportowe osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka edukacyjna do aresztu śledczego


Autor: , Dodany: 14 maja 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 24 kwietnia (poniedziałek) klasa 2B wraz z wychowawcą Piotrem Ciszkiem i Panią pedagog Julitą Dzwonek odbyła wycieczkę do aresztu śledczego w Radomiu. Oprowadzanie po więzieniu trwało kilka godzin. Po przybyciu na miejsce przed wejściem do środka obiektu cała wycieczka przeszła przez dokładną kontrolę. Po wstąpieniu już na teren obiektu, pracownik służby więziennej, który oprowadzał wycieczkę, opowiedział jak to wygląda „od środka”. Po krótkiej rozmowie udaliśmy się wraz z pracownikiem więzienia do przykładowych cel więźniów po czym zatrzymaliśmy się w kaplicy więziennej. W trakcie pobytu zwiedziliśmy również spacerniak, ale też zobaczyliśmy osobny budynek w którym osadzeni są tak zwani niebezpieczni, czyli osobna grupa więźniów strzeżona pod większym rygorem. Pod koniec jednak miało miejsce najciekawsze wydarzenie. Była to rozmowa z jednym z osadzonych. Na pewno każdy z uczestników inaczej wyobrażał sobie zachowanie lub sposób wypowiedzi więźnia, ale wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni. Wycieczka miała cel edukacyjny. Ukazała uczestnikom, że za swoje czyny trzeba ponosić konsekwencje, ale również zachęciła do wstąpienia w szeregi służby więziennej.

XXII Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego JERSZ SPRACHDOKTOR


Autor: , Dodany: 8 maja 2023, Kategoria: Bez kategorii


W marcu br. nasi uczniowie brali udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego JERSZ SPRACHDOKTOR.
Konkursy JERSZ cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. W bieżącym roku szkolnym w konkursie językowym Sprachdoktor wzięło udział ponad 2 000 uczniów ze szkół z całej Polski.
Z wielką satysfakcją informujemy, że w kategorii klas pierwszych nasza uczennica EMILIA DRÓŻDŹ z IC zajęła 3 miejsce w województwie świętokrzyskim, a w klasyfikacji krajowej znalazła się na 17 miejscu z końcowym wynikiem 79%. Gratulujemy Emilce oraz jej opiekunce Danucie Zaborowskiej- Szymusik.
Słowa uznania kierujemy także do pozostałych uczestników tego konkursu, a byli to:
Oliwia Podlaska, Maja Bańburska, Weronika Wydra, Natalia Świtakowska, Magdalena Szustak, Wojciech Tomczyk, Kinga Biniek, Aneta Stępnik, Gabriela Kucharska i Olga Chyb. Gratulujemy także opiekunkom paniom Izabeli Popik i Renacie Korabiewskiej.
Życzymy powodzenia w następnych edycjach konkursów językowych.

Zapraszamy do konkursów


Autor: , Dodany: 5 maja 2023, Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych
do wzięcia udziału w VIII Powiatowym Konkursie Fotograficzno – Literackim „Fotoinspiracje” pod hasłem: „Tajemnice kwiatów i drzew”.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Regulamin

Wszystkich uczniów szkół podstawowych naszego powiatu zapraszamy także do wzięcia udziału w VI Powiatowym Konkursie Literackim, którego tytuł w tej edycji brzmi: „Niezwykłe opowieści o przyszłości”.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Dla zwycięzców przewidziane są również atrakcyjne nagrody!

Regulamin

Pożegnanie absolwentów


Autor: , Dodany: 28 kwietnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Piątek, 28 kwietnia 2023 był ostatnim dniem pobytu w naszej szkole 116 uczniów klas czwartych.
Na auli zgromadzili się absolwenci, zaproszeni rodzice, dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy, zastępca naczelnika oświaty w Starostwie Powiatowym Marcin Wiaderny i wiceszef Rady Powiatu Łukasz Kubka.
Dyrektor Piotr Ciszek powitał zgromadzonych, a potem głos zabrali przedstawiciele organu prowadzącego. W imieniu uczniów klas czwartych wystąpił Mateusz Zaleśny. Uczniowie klas drugich i trzecich pod opieką Pani profesor Ewy Młynarczyk- Wróbel przygotowali dla swoich starszych kolegów i koleżanek krótką oprawę artystyczną.

Następnie najlepsi zostali wyróżnieni statuetkami i tytułem „Złotego Absolwenta”. W tym roku otrzymali je: Jakub Sobczyk, Julia Bajor, Michał Domagała, Joanna Partyka, Martyna Bielecka, Martyna Wojas, Marta Wcisło, Olga Chyb, Martyna Konieczna, Karolina Krakowiak, Dominika Białecka, Zofia Saik. Dyrektor wraz z przedstawicielami powiatu wręczyli także nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce oraz dyplomy za osiągniecia sportowe, artystyczne i honorowe krwiodawstwo. Po zakończeniu tej uroczystości odbyły się spotkania z wychowawcami i rozdanie świadectw ukończenia szkoły.
Drodzy Maturzyści!
Jak powiedziano podczas uroczystości, przeszliście w ciągu ostatnich czterech lat długą drogę i zmierzaliście się z wyzwaniami związanymi z dorastaniem, odkrywaniem samego siebie oraz rozwojem zainteresowań. Wszystko to przypadło na czas pandemii i zmieniło życie na wiele sposobów. Nauka zdalna, brak spotkań w szkole, niepewność była balastem, z którym przyszło się Wam zmierzyć. Wykazaliście się siłą, determinacją i wytrwałością w tym trudnym czasie.
Jesteście na progu nowego rozdziału w życiu. Przed Wami wiele wyzwań i decyzji, które będą kształtować Wasze życie. Bez względu na to jaką drogę wybierzecie, pamiętajcie, ze najważniejsze to mieć jasno określone cele i sumiennie do nich dążyć.
Życzymy Wam powodzenia na egzaminach maturalnych.
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna I LO

Kolejny sukces wokalny naszych uczennic


Autor: , Dodany: 24 kwietnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa oraz Katedra Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizowały 21 kwietnia br. Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej dla uczniów szkół województwa świętokrzyskiego.
Z przyjemnością informujemy, że MARYSIA PIEC, która wykonała utwór: „Ohne dich” zespołu Rammstein zajęła I MIEJSCE!
JADZIA KOŁODZIEJ zaprezentowała piosenkę „Mama” i została wyróżniona za poprawność wymowy.
Gratulujemy naszym wspaniałym wokalistkom oraz ich opiekunkom Paniom Danucie Zaborowskiej- Szymusik oraz Izabeli Popik.
Życzymy Wam dalszego rozwoju artystycznego i następnych sukcesów.

Półfinał Wojewódzkich Zawodów w Piłkę Siatkową z drużyną naszych dziewcząt


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Dnia 13 kwietnia 2023 r. na hali sportowej w Busku- Zdroju odbywały się Wojewódzkie Zawody Piłki Siatkowej. Nasza drużyna dziewcząt pod opieką Pani Renaty Gałązki-Skowron w składzie: Julia Jakubowska, Kasia Smołuch, Maja Bańburska, Maja Wilk, Patrycja Walkiewicz, Oliwia Podlaska, Otylia Orman, Natalia Kuleta, Ala Wasilewska, Patrycja Wydra, Weronika Cichacka, Julia Gromek oraz Natalia Klimas – zajęły II miejsce.
Brawo dziewczyny! Gratulujemy wysokiego miejsca.

Finał V Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO


Autor: , Dodany: 20 kwietnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Z wielką radością informujemy Was o geograficznym sukcesie Wiktorii Malkowskiej z klasy 3B, Mai Stachery i Julii Majchrzak z klasy 2B, które zostały finalistkami V Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO, organizowanego przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Finał odbył się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach w dniach 3-4 kwietnia 2023. Opiekunką uczennic jest pani Dorota Pałgan.

Gratulujemy Wam i życzymy dalszych sukcesów!!

II KONFERENCJA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO


Autor: , Dodany: 19 kwietnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego wspólnie z Wojewodą Świętokrzyskim oraz Samorządem Województwa Świętokrzyskiego zorganizował w piątek, 14 kwietnia br. II Konferencję Samorządów Uczniowskich Województwa Świętokrzyskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele naszego samorządu szkolnego z opiekunką Panią Renatą Gałązką- Skowron.
Podczas konferencji poruszono zagadnienia dotyczące m.in. współpracy samorządu uczniowskiego z opiekunami, dyrekcją i samorządem lokalnym, sposobów na aktywizację uczniów, roli mediów społecznościowych w działaniach samorządu uczniowskiego oraz praw ucznia.
Odbyły się także warsztaty i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów.

W świątecznym nastroju


Autor: , Dodany: 5 kwietnia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 4 kwietnia 2023 roku samorząd szkolny zorganizował konkurs na najpiękniej ozdobione, „klasowe jajo wielkanocne”. Uczniowie wspólnie wykonywali pisanki ,a następnie na sali rekreacyjnej zaprezentowali swoje dzieła szkolnemu jury. Zwycięzcy otrzymali kupon pieniężny do wybranej pizzerii.
W tym dniu odbył się także kiermasz ciast. Wszystkie wypieki były wyśmienite, a dochód z nich zasilił szkolne konto.
W ramach integracji i dobrej zabawy samorząd uczniowski zorganizował wielkie szukanie jaj, które zostały ukryte w różnych zakamarkach szkoły. Sprytniejsi uczniowie znaleźli ich nawet kilka.
Wszystkim nauczycielom, pracownikom, uczniom oraz sympatykom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Mnóstwo słońca i energii oraz samych sukcesów edukacyjnych! Mokrego dyngusa!

Antybiotyki mogą być szkodliwe


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W naszym liceum rozpoczęły się działania profilaktyczne, których celem jest uświadamianie młodzieży w różnych medycznych aspektach. Jest to inicjatywa Szpitala św. Łukasza oraz Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich. Pani Joanna Marczak, specjalista ds. epidemiologii w ZOZ Końskie przeprowadziła 3 kwietnia br. wykład dotyczący antybiotyków, podczas którego przedstawiła aspekty dotyczące zmniejszenia ryzyka odporności po stosowaniu antybiotykoterapii.
Wykład miał na celu uświadomienie młodzieży co to są antybiotyki, kiedy je należy stosować, a kiedy należałoby z nich zrezygnować i jakie skutki uboczne dla organizmu są związane z antybiotykoterapią.

X Powiatowy Przegląd Piosenki Niemieckojęzycznej


Autor: , Dodany: 31 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 31 marca, w piątek, odbył się w koneckim „Ekonomiku” X jubileuszowy Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej.
Nasza szkoła kolejny raz odniosła w nim wspaniały sukces:
I miejsce zdobyła Marysia Piec z klasy 4a, która wykonała utwór „Donaukinder” z repertuaru zespołu Rammstein.
II miejsce zdobyła Jadwiga Kołodziej z klasy 3a, wykonując piosenkę Marleny Dietrich „Lili Marleen”.
Serdecznie gratulujemy laureatkom oraz ich opiekunkom:
p. Danucie Zaborowskiej- Szymusik oraz p. Izabeli Popik

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV rozstrzygnięty


Autor: , Dodany: 30 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 30 marca br. uczniowie z grup języka niemieckiego klas czwartych zaprezentowali swoje umiejętności językowe w II Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania.
W tym celu wykorzystaliśmy zasoby biblioteczne przekazane naszej szkole przez Instytut Goethego. Uczestnicy konkursu przygotowali fragmenty opowiadania, w którym wątki przygodowe mieszały się z krajoznawczymi, a w punkcie kulminacyjnym wystąpiły treści detektywistyczno-ekologiczne. Czytający wykorzystali możliwość twórczej interpretacji, a opowiadanie trzymało odbiorców do końca w pewnym napięciu. Jury zdecydowało się na następującą klasyfikację:
I miejsce zdobyła Olga Chyb,
II miejsce przypadło Natalii Sobczyk,
III miejsce otrzymała Martyna Wojas.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy bardzo dobrze opanowali język niemiecki.
Organizatorkami konkursu były panie Izabela Popik i Danuta Zaborowska- Szymusik

Zwiedzamy Muzeum Ewolucji oraz wystawę Body Worlds VITAL w Warszawie


Autor: , Dodany: 23 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 21.03.2023 w ramach zajęć edukacyjnych młodzież naszego liceum klas czwartych realizujących rozszerzony program biologii udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach powtórzenia i utrwalenia zagadnień związanych z ewolucją życia i organizmów udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Ewolucji, gdzie mogliśmy pogłębić naszą wiedzę oraz obejrzeć ekspozycje paleontologicznych szkieletów dinozaurów.

W Muzeum Ewolucji można podziwiać gobijskie eksponaty m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły na Ziemi „w cieniu” wielkich dinozaurów. Największe wrażenie na zwiedzających wywołały jednak szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów, odkrytych w kredowych skałach pustyni Gobi.

Następnym punktem wycieczki była Wystawa Body Worlds Vital, która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji.
Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Uczestnictwo w warsztatach i zwiedzanie wystaw było podsumowaniem dotychczas poznanych zagadnień na lekcjach biologii i stanowiło ciekawą alternatywę zajęć w szkolnej ławce.
Organizatorem wyjazdu była Marlena Bernacka – Pluta.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali: Marlena Bernacka – Pluta, Renata Gałązka – Skowron, Piotr Ciszek i Piotr Deszczyński.

Zapraszamy ósmoklasistów


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 20.03.2023 w naszym liceum gościliśmy uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich. Uczniowie klasy ósmej mogli zapoznać się ofertą edukacyjną naszej szkoły, zwiedzili budynek oraz pracownie przedmiotowe.

Punktem specjalnym wizyty było uczestnictwo uczniów w żywej lekcji biologii, którą przeprowadziła nauczycielka Marlena Bernacka-Pluta wraz z uczniami klas IV realizującymi biologię na poziomie rozszerzonym. Zaproszeni ósmoklasiści byli zainteresowani naszą ofertą i chętnie uczestniczyli w ciekawych zajęciach z anatomii w zakresie preparatyki narządów wewnętrznych zwierząt.

Na zakończenie pobytu w naszej szkole uczniowie otrzymali gry planszowe o tematyce związanej z budową i rolą krwi.
Serdecznie zapraszamy uczniów innych szkół podstawowych do wizyty w naszym liceum.

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny


Autor: , Dodany: 15 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego ALFIK udział wzięło ponad 900 uczniów z 25 szkół województwa świętokrzyskiego, wśród nich 25 uczniów naszego liceum.
Z przyjemnością informujemy, że:
W kategorii klas I najlepszy wynik i 7 miejsce w województwie uzyskał Adam Domagała z klasy IB
Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymał Michał Szustak z klasy IVA.
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali:
Filip Deperas IIB
Martyna Bielecka IIIC
Ilona Ciupa IIIA
Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych młodych matematyków!

XXIII edycja akcji Góra Grosza


Autor: , Dodany: 11 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Jak co roku uczniowie I LO włączyli się bardzo licznie i chętnie w kolejną już akcję ,,Góra Grosza” w naszej szkole; tym razem w ramach prężnie działającego wolontariatu.
Bardzo miło nam poinformować, że zebraliśmy łącznie 582,93 zł.
Wrzucając monetę na „Górę Grosza”, przekazaliśmy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji, talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Dzięki również naszej pomocy zorganizowane zostały:
• Programy stypendialne dla ponad 100 dzieci. Dzięki nim wyrównujemy szanse edukacyjne i rozwijamy pasje.
• Akcję „Ubrania od serca”, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepów odzieżowych. Dla wielu z nich to był pierwszy raz, kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań.
• Wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci oraz opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu. Fundusze przyniosły pomoc ponad 1000 dzieci.
• Całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.
Towarzystwo 'Nasz Dom’ od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzimy również specjalistyczne domy dla dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT.
Opieka i organizacja:
Marlena Bernacka – Pluta
Urszula Kołodziejczyk

Warsztaty biologiczno- chemiczne na UJK w Kielcach


Autor: , Dodany: 5 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 03.03.2023 uczniowie naszego liceum wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych zorganizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzież z klasy 3C o profilu biologiczno-chemicznym oraz 3D z rozszerzonym programem biologii odbyła zajęcia na Wydziale Chemii i Biologii UJK.
Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego wykładu „Bakterie w nas i dookoła nas” przeprowadzonego przez prof. zwycz. dr hab. W. Kacę.
Po wykładzie uczniowie rozdzieleni na cztery grupy wraz z opiekunami udali się na warsztaty.
Grupa 1 Ćw. 1. dr hab. W. Celary, prof. UJK ‘Pszczoły i rozpoznawanie’,
Grupa 2 Ćw. 2. dr Ł. Lechowicz ‘Wstęp do mikrobiologii’,
Grupa 3 Ćw. 3. dr P. Rogala, dr A. Jabłońska-Wawrzycka ‘Chemia nieorganiczna’,
Grupa 4 Ćw. 4. dr M. Majer ‘Chemia organiczna’.
Po dwóch godzinach warsztatowych spotkaliśmy się wszyscy na wykładzie dr K. Krzciuka, tym razem z chemii zatytułowanym: „Wszechobecny mikroplastik”.
Następnie uczniowie poszczególnych grup uczestniczyli w kolejnych warsztatach, tak by każdy mógł wziąć udział we wszystkich zaplanowanych ćwiczeniach. Warsztaty trwały do godz. 15.00.
Była to doskonała forma utrwalenia poznanych wcześniejszych wiadomości zarówno z obszaru biologii jak i zagadnień chemicznych oraz poznania wielu ciekawych doświadczeń, które uczniowie przeprowadzali samodzielnie.

Zajęcia w UJK odbyły się w ramach Dnia Otwartego na uczelni i przy zaangażowaniu dr hab. Anny Łubek oraz dr Grzegorza Czerwonki, którym serdecznie dziękujemy za świetną atmosferę i organizację warsztatów.
Te zajęcia są kolejnym etapem współpracy naszego liceum i osobiście pani Marleny Bernackiej – Pluty z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Podczas pobytu na UJK grupą naszej młodzieży opiekowali się: Renata Gałązka – Skowron, Ewa Młynarczyk- Wróbel, ks. Robert Krawczyk.

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 3 marca br. skorzystaliśmy z zaproszenia władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i wzięliśmy udział w Dniu Otwartym. Dla uczestników zaplanowana była gra terenowa, spotkania informacyjne oraz warsztaty i wykłady. Nasi uczniowie zainteresowali się warsztatami językowymi i historycznymi.
Grupa języka angielskiego poznała bardzo ciekawą historię, która posłużyła Mary Shelley do napisania powieści „Frankenstein”. Prowadzący wykład dr Paweł Kaptur barwnie opowiadał i komentował tą mroczną historię. Uczniowie klasy 4A, tegoroczni maturzyści, wysoko ocenili wykład w kategoriach poznawczych oraz jako świetny trening rozumienia ze słuchu z języka angielskiego. Drugi wykład pod tytułem: „Wizyta w wiosce Gallów” pozwolił naszym uczniom poznać historię w niestandardowy sposób.
Grupa języka rosyjskiego uczestniczyła w wykładzie pt.: „Język kluczem poznania sąsiadów”, podczas którego omówione zostały następujące zagadnienia: kryteria i siła języka, kto i gdzie mówi po rosyjsku, język jako klucz do informacji oraz do zawodowego sukcesu, rosyjski językiem nauki, techniki i kultury, status języka rosyjskiego. W II części odbyły się warsztaty: „Film rosyjski – kreskówki”.
Uczniowie klas 3A i 4A uczestniczyli także w wykładzie: „Dlaczego lubimy się bać? – horror literacki i filmowy wg Stephena Kinga”, zaprezentowanym w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły zapoznali się m.in. z najważniejszymi zasadami, którymi Stephen King kieruje się przy pisaniu horrorów. Jak wynika z relacji uczestników, wykład wzbudził zainteresowanie i zachęcił uczniów do poznawania literatury współczesnej. Być może wizyta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pomogła niektórym z nich w podjęciu decyzji o tym, gdzie podejmą studia po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i zdaniu matury.
Na zakończenie zostaliśmy oprowadzeni po gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i szczegółowo zapoznani z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Okazało się, że czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka: uczniowie klasy I B zostali wyróżnieni za zajęcie II miejsca w grze terenowej
i otrzymali pamiątkowy grawerton.
W organizację i przygotowanie grup do uczestnictwa w powyższych warsztatach i wykładach zaangażowali się: Danuta Zaborowska- Szymusik, Agnieszka Wąsala, Piotr Frąc, Agnieszka Kozubska, Mariusz Klocek. Po tej wizycie nasi nauczyciele razem z koordynatorami z poszczególnych instytutów UJK planują już dalsze wspólne projekty.

Szkolny Konkurs Historyczny


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Nauczyciele historii Mariusz Klocek i Mariola Domagała zorganizowali 01.03.2023r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych kolejną edycję Szkolnego Konkursu Historycznego. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas 1-4 naszego liceum. Uczestnicy mogli sprawdzić w formie testu swoją wiedzę o losach żołnierzy niezłomnych. Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce Dawid Pękalski kl 4A
II miejsce Kinga Łosiak kl 1A
III miejsce Wiktoria Dębowska 3D, Zuzanna Krupa 1A i Szymon Wołczyński 4A
Ponadto wyróżnione zostały osoby: Gabriela Kucharska 3D (IV miejsce) i Katarzyna Kowalewska 4A (V miejsce).
W naszych czasach warto przypominać postawę, którą reprezentowali żołnierze wyklęci. Zapisali wprawdzie tragiczną kartę naszej historii, ale ich poświęcenie nie zostało zapomniane. Wskazują nam jak można rozumieć patriotyzm i miłość do ojczyzny oraz wierność ideałom.
Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy w taki sposób ocalają od zapomnienia pamięć o bohaterach.

Spotkanie założycieli fundacji Sejsza z młodzieżą ILO im. KEN w Końskich


Autor: , Dodany: 26 lutego 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 21.02.2023 w ramach nawiązanej współpracy naszej szkoły z fundacją Sejsza zorganizowane zostało spotkanie z Panią Jagodą Sztanderą – prezesem Fundacji Sejsza oraz Panią Patrycją Stacherą – wiceprezesem Fundacji Sejsza.

Misją fundacji Sejsza jest niesienie pomocy bezbronnym psom z całej Polski.
Celem fundacji jest także wspieranie wszelkich działań mających na celu ratowanie chorych, porzuconych i skrzywdzonych przez człowieka zwierząt. Działania takie mają wpływać na świadomość zarówno dorosłych, jak też młodzieży oraz dzieci.

Priorytetowym wydaje się ugruntowanie wśród ludzi przekonania o konieczności szanowania zwierząt i ich praw, a także – szerzej – szanowania świata otaczającej nas przyrody.
Stąd ważne w działalności Fundacji Sejsza są spotkania z młodzieżą okolicznych szkół.
Spotkanie młodzieży naszego liceum poświęcone zostało propagowaniu potrzeby pomocy skrzywdzonym zwierzętom oraz ugruntowanie świadomości odpowiedzialności, jaka spoczywa na osobach, które decydują się na pomoc przy pupilach lub samą adopcję psa.

Pani Patrycja Stachera w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na inicjatywy młodzieży i realizację własnych zamierzeń i planów. Wskazywała różne aspekty życia młodego człowieka i funkcjonowania w społeczeństwie. Zachęcała młodzież do działań we wszystkich dostępnych obszarach, do własnych inicjatyw oraz uświadamiała jak wielkie znaczenie ma ich obecność i postawa w dzisiejszym świecie.

Podziękowania dla naszych wolontariuszek Martyny i Mai Stachery za zorganizowanie spotkania oraz
opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu –Marleny Bernackiej –Pluty za organizację i poprowadzenie spotkania.
Pragniemy zaprezentować Wam krótką relację z tego szczególnego spotkania.

Kolejna udana akcja wolontariatu


Autor: , Dodany: 28 stycznia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Od 12 do 27 stycznia w naszej szkole organizowana była kolejna zbiórka. Wolontariuszki Maja Stachera i Martyna Stachera, które aktywnie działają w Fundacji Sejsza zbierały dary dla pupili. Przygotowały plakaty ze wszelkimi niezbędnymi informacjami. Koordynowały akcją, która swój finał miała 27.01.2023.
Zbieraliśmy :
-suchą karmę dla psów
-smaczki
-naturalne gryzaki
-zabawki.
Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w kolejną już akcję, co ucieszyło organizatorów oraz zapewne ucieszy założycieli Fundacji i ich podopiecznych.
Przedstawiamy Wam efekty zbiórki i zaangażowania uczniów naszej szkoły, ze szczególnym wyróżnieniem dla: Mai i Martyny Stachera, Marysi Piekutowskiej oraz Miłosza Jastrzębskiego.
Opiekun akcji wolontariatu Marlena Bernacka -Pluta

Szkolny Turniej Piłki Ręcznej


Autor: , Dodany: 27 stycznia 2023, Kategoria: Bez kategorii


24 stycznia br. na hali sportowej odbył się turniej piłki ręcznej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 5 zespołów dziewcząt i 7 zespołów chłopców. Wśród dziewcząt triumfowała drużyna MASKA, II miejsce przypadło drużynie z klasy 3B, a trzecie miejsce zajęły dziewczęta z klasy 4D.
Kolejność wśród chłopców była następująca: wygrała drużyna o oryginalnej nazwie Smak Egzotyki, II miejsce zajęła grupa Yayami, a trzecie miejsce przypadło grupie BBS.

Królową strzelców została Karina Kaczmarczyk, a królem strzelców Wojciech Obara. Atmosfera na hali byłą wspaniała, zgromadzona publiczność dopingowała graczy, którzy do ostatniego gwizdka pracowali na najlepsze wyniki.
Turniej zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: Renata Gałązka- Skowron, Piotr Deszczyński i Kuba Kos.

rbt

Skip to content