X Powiatowy Przegląd Piosenki Niemieckojęzycznej


Autor: , Dodany: 31 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 31 marca, w piątek, odbył się w koneckim „Ekonomiku” X jubileuszowy Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej.
Nasza szkoła kolejny raz odniosła w nim wspaniały sukces:
I miejsce zdobyła Marysia Piec z klasy 4a, która wykonała utwór „Donaukinder” z repertuaru zespołu Rammstein.
II miejsce zdobyła Jadwiga Kołodziej z klasy 3a, wykonując piosenkę Marleny Dietrich „Lili Marleen”.
Serdecznie gratulujemy laureatkom oraz ich opiekunkom:
p. Danucie Zaborowskiej- Szymusik oraz p. Izabeli Popik

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas IV rozstrzygnięty


Autor: , Dodany: 30 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 30 marca br. uczniowie z grup języka niemieckiego klas czwartych zaprezentowali swoje umiejętności językowe w II Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania.
W tym celu wykorzystaliśmy zasoby biblioteczne przekazane naszej szkole przez Instytut Goethego. Uczestnicy konkursu przygotowali fragmenty opowiadania, w którym wątki przygodowe mieszały się z krajoznawczymi, a w punkcie kulminacyjnym wystąpiły treści detektywistyczno-ekologiczne. Czytający wykorzystali możliwość twórczej interpretacji, a opowiadanie trzymało odbiorców do końca w pewnym napięciu. Jury zdecydowało się na następującą klasyfikację:
I miejsce zdobyła Olga Chyb,
II miejsce przypadło Natalii Sobczyk,
III miejsce otrzymała Martyna Wojas.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy bardzo dobrze opanowali język niemiecki.
Organizatorkami konkursu były panie Izabela Popik i Danuta Zaborowska- Szymusik

Zwiedzamy Muzeum Ewolucji oraz wystawę Body Worlds VITAL w Warszawie


Autor: , Dodany: 23 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 21.03.2023 w ramach zajęć edukacyjnych młodzież naszego liceum klas czwartych realizujących rozszerzony program biologii udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach powtórzenia i utrwalenia zagadnień związanych z ewolucją życia i organizmów udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Ewolucji, gdzie mogliśmy pogłębić naszą wiedzę oraz obejrzeć ekspozycje paleontologicznych szkieletów dinozaurów.

W Muzeum Ewolucji można podziwiać gobijskie eksponaty m.in. skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków, które żyły na Ziemi „w cieniu” wielkich dinozaurów. Największe wrażenie na zwiedzających wywołały jednak szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów, odkrytych w kredowych skałach pustyni Gobi.

Następnym punktem wycieczki była Wystawa Body Worlds Vital, która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii jak i zdrowia. Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji.
Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Uczestnictwo w warsztatach i zwiedzanie wystaw było podsumowaniem dotychczas poznanych zagadnień na lekcjach biologii i stanowiło ciekawą alternatywę zajęć w szkolnej ławce.
Organizatorem wyjazdu była Marlena Bernacka – Pluta.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali: Marlena Bernacka – Pluta, Renata Gałązka – Skowron, Piotr Ciszek i Piotr Deszczyński.

Zapraszamy ósmoklasistów


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 20.03.2023 w naszym liceum gościliśmy uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich. Uczniowie klasy ósmej mogli zapoznać się ofertą edukacyjną naszej szkoły, zwiedzili budynek oraz pracownie przedmiotowe.

Punktem specjalnym wizyty było uczestnictwo uczniów w żywej lekcji biologii, którą przeprowadziła nauczycielka Marlena Bernacka-Pluta wraz z uczniami klas IV realizującymi biologię na poziomie rozszerzonym. Zaproszeni ósmoklasiści byli zainteresowani naszą ofertą i chętnie uczestniczyli w ciekawych zajęciach z anatomii w zakresie preparatyki narządów wewnętrznych zwierząt.

Na zakończenie pobytu w naszej szkole uczniowie otrzymali gry planszowe o tematyce związanej z budową i rolą krwi.
Serdecznie zapraszamy uczniów innych szkół podstawowych do wizyty w naszym liceum.

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny


Autor: , Dodany: 15 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego ALFIK udział wzięło ponad 900 uczniów z 25 szkół województwa świętokrzyskiego, wśród nich 25 uczniów naszego liceum.
Z przyjemnością informujemy, że:
W kategorii klas I najlepszy wynik i 7 miejsce w województwie uzyskał Adam Domagała z klasy IB
Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymał Michał Szustak z klasy IVA.
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku otrzymali:
Filip Deperas IIB
Martyna Bielecka IIIC
Ilona Ciupa IIIA
Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych młodych matematyków!

XXIII edycja akcji Góra Grosza


Autor: , Dodany: 11 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Jak co roku uczniowie I LO włączyli się bardzo licznie i chętnie w kolejną już akcję ,,Góra Grosza” w naszej szkole; tym razem w ramach prężnie działającego wolontariatu.
Bardzo miło nam poinformować, że zebraliśmy łącznie 582,93 zł.
Wrzucając monetę na „Górę Grosza”, przekazaliśmy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji, talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Dzięki również naszej pomocy zorganizowane zostały:
• Programy stypendialne dla ponad 100 dzieci. Dzięki nim wyrównujemy szanse edukacyjne i rozwijamy pasje.
• Akcję „Ubrania od serca”, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepów odzieżowych. Dla wielu z nich to był pierwszy raz, kiedy mogły samodzielnie zdecydować o zakupie ubrań.
• Wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci oraz opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu. Fundusze przyniosły pomoc ponad 1000 dzieci.
• Całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.
Towarzystwo 'Nasz Dom’ od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzimy również specjalistyczne domy dla dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT.
Opieka i organizacja:
Marlena Bernacka – Pluta
Urszula Kołodziejczyk

Warsztaty biologiczno- chemiczne na UJK w Kielcach


Autor: , Dodany: 5 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 03.03.2023 uczniowie naszego liceum wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych zorganizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzież z klasy 3C o profilu biologiczno-chemicznym oraz 3D z rozszerzonym programem biologii odbyła zajęcia na Wydziale Chemii i Biologii UJK.
Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego wykładu „Bakterie w nas i dookoła nas” przeprowadzonego przez prof. zwycz. dr hab. W. Kacę.
Po wykładzie uczniowie rozdzieleni na cztery grupy wraz z opiekunami udali się na warsztaty.
Grupa 1 Ćw. 1. dr hab. W. Celary, prof. UJK ‘Pszczoły i rozpoznawanie’,
Grupa 2 Ćw. 2. dr Ł. Lechowicz ‘Wstęp do mikrobiologii’,
Grupa 3 Ćw. 3. dr P. Rogala, dr A. Jabłońska-Wawrzycka ‘Chemia nieorganiczna’,
Grupa 4 Ćw. 4. dr M. Majer ‘Chemia organiczna’.
Po dwóch godzinach warsztatowych spotkaliśmy się wszyscy na wykładzie dr K. Krzciuka, tym razem z chemii zatytułowanym: „Wszechobecny mikroplastik”.
Następnie uczniowie poszczególnych grup uczestniczyli w kolejnych warsztatach, tak by każdy mógł wziąć udział we wszystkich zaplanowanych ćwiczeniach. Warsztaty trwały do godz. 15.00.
Była to doskonała forma utrwalenia poznanych wcześniejszych wiadomości zarówno z obszaru biologii jak i zagadnień chemicznych oraz poznania wielu ciekawych doświadczeń, które uczniowie przeprowadzali samodzielnie.

Zajęcia w UJK odbyły się w ramach Dnia Otwartego na uczelni i przy zaangażowaniu dr hab. Anny Łubek oraz dr Grzegorza Czerwonki, którym serdecznie dziękujemy za świetną atmosferę i organizację warsztatów.
Te zajęcia są kolejnym etapem współpracy naszego liceum i osobiście pani Marleny Bernackiej – Pluty z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Podczas pobytu na UJK grupą naszej młodzieży opiekowali się: Renata Gałązka – Skowron, Ewa Młynarczyk- Wróbel, ks. Robert Krawczyk.

Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 3 marca br. skorzystaliśmy z zaproszenia władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i wzięliśmy udział w Dniu Otwartym. Dla uczestników zaplanowana była gra terenowa, spotkania informacyjne oraz warsztaty i wykłady. Nasi uczniowie zainteresowali się warsztatami językowymi i historycznymi.
Grupa języka angielskiego poznała bardzo ciekawą historię, która posłużyła Mary Shelley do napisania powieści „Frankenstein”. Prowadzący wykład dr Paweł Kaptur barwnie opowiadał i komentował tą mroczną historię. Uczniowie klasy 4A, tegoroczni maturzyści, wysoko ocenili wykład w kategoriach poznawczych oraz jako świetny trening rozumienia ze słuchu z języka angielskiego. Drugi wykład pod tytułem: „Wizyta w wiosce Gallów” pozwolił naszym uczniom poznać historię w niestandardowy sposób.
Grupa języka rosyjskiego uczestniczyła w wykładzie pt.: „Język kluczem poznania sąsiadów”, podczas którego omówione zostały następujące zagadnienia: kryteria i siła języka, kto i gdzie mówi po rosyjsku, język jako klucz do informacji oraz do zawodowego sukcesu, rosyjski językiem nauki, techniki i kultury, status języka rosyjskiego. W II części odbyły się warsztaty: „Film rosyjski – kreskówki”.
Uczniowie klas 3A i 4A uczestniczyli także w wykładzie: „Dlaczego lubimy się bać? – horror literacki i filmowy wg Stephena Kinga”, zaprezentowanym w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły zapoznali się m.in. z najważniejszymi zasadami, którymi Stephen King kieruje się przy pisaniu horrorów. Jak wynika z relacji uczestników, wykład wzbudził zainteresowanie i zachęcił uczniów do poznawania literatury współczesnej. Być może wizyta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pomogła niektórym z nich w podjęciu decyzji o tym, gdzie podejmą studia po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i zdaniu matury.
Na zakończenie zostaliśmy oprowadzeni po gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i szczegółowo zapoznani z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Okazało się, że czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka: uczniowie klasy I B zostali wyróżnieni za zajęcie II miejsca w grze terenowej
i otrzymali pamiątkowy grawerton.
W organizację i przygotowanie grup do uczestnictwa w powyższych warsztatach i wykładach zaangażowali się: Danuta Zaborowska- Szymusik, Agnieszka Wąsala, Piotr Frąc, Agnieszka Kozubska, Mariusz Klocek. Po tej wizycie nasi nauczyciele razem z koordynatorami z poszczególnych instytutów UJK planują już dalsze wspólne projekty.

Szkolny Konkurs Historyczny


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Nauczyciele historii Mariusz Klocek i Mariola Domagała zorganizowali 01.03.2023r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych kolejną edycję Szkolnego Konkursu Historycznego. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas 1-4 naszego liceum. Uczestnicy mogli sprawdzić w formie testu swoją wiedzę o losach żołnierzy niezłomnych. Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce Dawid Pękalski kl 4A
II miejsce Kinga Łosiak kl 1A
III miejsce Wiktoria Dębowska 3D, Zuzanna Krupa 1A i Szymon Wołczyński 4A
Ponadto wyróżnione zostały osoby: Gabriela Kucharska 3D (IV miejsce) i Katarzyna Kowalewska 4A (V miejsce).
W naszych czasach warto przypominać postawę, którą reprezentowali żołnierze wyklęci. Zapisali wprawdzie tragiczną kartę naszej historii, ale ich poświęcenie nie zostało zapomniane. Wskazują nam jak można rozumieć patriotyzm i miłość do ojczyzny oraz wierność ideałom.
Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy w taki sposób ocalają od zapomnienia pamięć o bohaterach.

Spotkanie założycieli fundacji Sejsza z młodzieżą ILO im. KEN w Końskich


Autor: , Dodany: 26 lutego 2023, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 21.02.2023 w ramach nawiązanej współpracy naszej szkoły z fundacją Sejsza zorganizowane zostało spotkanie z Panią Jagodą Sztanderą – prezesem Fundacji Sejsza oraz Panią Patrycją Stacherą – wiceprezesem Fundacji Sejsza.

Misją fundacji Sejsza jest niesienie pomocy bezbronnym psom z całej Polski.
Celem fundacji jest także wspieranie wszelkich działań mających na celu ratowanie chorych, porzuconych i skrzywdzonych przez człowieka zwierząt. Działania takie mają wpływać na świadomość zarówno dorosłych, jak też młodzieży oraz dzieci.

Priorytetowym wydaje się ugruntowanie wśród ludzi przekonania o konieczności szanowania zwierząt i ich praw, a także – szerzej – szanowania świata otaczającej nas przyrody.
Stąd ważne w działalności Fundacji Sejsza są spotkania z młodzieżą okolicznych szkół.
Spotkanie młodzieży naszego liceum poświęcone zostało propagowaniu potrzeby pomocy skrzywdzonym zwierzętom oraz ugruntowanie świadomości odpowiedzialności, jaka spoczywa na osobach, które decydują się na pomoc przy pupilach lub samą adopcję psa.

Pani Patrycja Stachera w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na inicjatywy młodzieży i realizację własnych zamierzeń i planów. Wskazywała różne aspekty życia młodego człowieka i funkcjonowania w społeczeństwie. Zachęcała młodzież do działań we wszystkich dostępnych obszarach, do własnych inicjatyw oraz uświadamiała jak wielkie znaczenie ma ich obecność i postawa w dzisiejszym świecie.

Podziękowania dla naszych wolontariuszek Martyny i Mai Stachery za zorganizowanie spotkania oraz
opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu –Marleny Bernackiej –Pluty za organizację i poprowadzenie spotkania.
Pragniemy zaprezentować Wam krótką relację z tego szczególnego spotkania.

Kolejna udana akcja wolontariatu


Autor: , Dodany: 28 stycznia 2023, Kategoria: Bez kategorii


Od 12 do 27 stycznia w naszej szkole organizowana była kolejna zbiórka. Wolontariuszki Maja Stachera i Martyna Stachera, które aktywnie działają w Fundacji Sejsza zbierały dary dla pupili. Przygotowały plakaty ze wszelkimi niezbędnymi informacjami. Koordynowały akcją, która swój finał miała 27.01.2023.
Zbieraliśmy :
-suchą karmę dla psów
-smaczki
-naturalne gryzaki
-zabawki.
Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w kolejną już akcję, co ucieszyło organizatorów oraz zapewne ucieszy założycieli Fundacji i ich podopiecznych.
Przedstawiamy Wam efekty zbiórki i zaangażowania uczniów naszej szkoły, ze szczególnym wyróżnieniem dla: Mai i Martyny Stachera, Marysi Piekutowskiej oraz Miłosza Jastrzębskiego.
Opiekun akcji wolontariatu Marlena Bernacka -Pluta

Szkolny Turniej Piłki Ręcznej


Autor: , Dodany: 27 stycznia 2023, Kategoria: Bez kategorii


24 stycznia br. na hali sportowej odbył się turniej piłki ręcznej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięło udział 5 zespołów dziewcząt i 7 zespołów chłopców. Wśród dziewcząt triumfowała drużyna MASKA, II miejsce przypadło drużynie z klasy 3B, a trzecie miejsce zajęły dziewczęta z klasy 4D.
Kolejność wśród chłopców była następująca: wygrała drużyna o oryginalnej nazwie Smak Egzotyki, II miejsce zajęła grupa Yayami, a trzecie miejsce przypadło grupie BBS.

Królową strzelców została Karina Kaczmarczyk, a królem strzelców Wojciech Obara. Atmosfera na hali byłą wspaniała, zgromadzona publiczność dopingowała graczy, którzy do ostatniego gwizdka pracowali na najlepsze wyniki.
Turniej zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: Renata Gałązka- Skowron, Piotr Deszczyński i Kuba Kos.

rbt

STUDNIÓWKA 2023


Autor: , Dodany: 22 stycznia 2023, Kategoria: Bez kategorii


W sobotni wieczór, 21 stycznia 2023r. nasi czwartoklasiści na chwilę zapomnieli o obowiązkach i nauce. W sali „Markiz” odbyła się zabawa studniówkowa. Jak na szkołę z tradycjami przystało, rozpoczął ją polonez reprezentacyjny. Dwanaście par przedstawiło piękny układ choreograficzny polskiego tańca narodowego.

W części oficjalnej pan dyrektor Piotr Ciszek zwrócił uwagę na podniosłość i niepowtarzalność tego wieczoru. Obecny na uroczystości pan starosta Grzegorz Piec życzył maturzystom udanej zabawy i jak najlepszych wyników na egzaminach.

Głos zabrali także przedstawiciele rodziców i samorządu szkolnego, kierując podziękowania dla dyrekcji, wychowawców oraz nauczycieli za dotychczasową pracę, życzliwość i zrozumienie zarówno podczas nauki w szkole jak i zajęć zdalnych.

Po takich pięknych słowach przyszedł czas na taniec. Uczniowie wszystkich klas czwartych wyszli na parkiet, by w tradycyjnym polonezie rozpocząć bal studniówkowy.
Podczas wieczoru studniówkowego nie zabrakło także naszej szkolnej belgijki. Dobra zabawa na długo pozostanie w naszej pamięci.

Drodzy maturzyści, teraz przed Wami sto dni do egzaminów maturalnych. Będziemy Wam pomagać w przygotowaniach do pierwszego egzaminu w Waszym dorosłym życiu.

Nasze osiągnięcia i sukcesy w I semestrze


Autor: , Dodany: 11 stycznia 2023, Kategoria: Bez kategorii


W I semestrze bieżącego roku szkolnego nasi uczniowie byli uczestnikami wielu dodatkowych przedsięwzięć i konkursów. Oto nasi najlepsi:
Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z matematyki jest od wielu lat obecna w naszym liceum. W tym roku szkolnym do etapu okręgowego zakwalifikowali się:
Natalia Kubała i Michał Szustak (kl. 4A). Opiekunem jest p. Ewa Kuzak
W etapie szkolnym konkursu „Alfik Matematyczny” uczestniczyło 30 uczniów. Koordynatorami konkursu są p. Ewa Kuzak i p. Anna Młynarczyk.

W szkolnym etapie X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” udział wzięło 50 uczniów, a w etapie wojewódzkiego rywalizowali następujący uczniowie:
– Komisarska Milena (kl. 3A) – opiekun p. Sylwia Fidor
– Mieszalska Maria (kl. 2C) – opiekun p. Monika Rakowska
– Szkurłat Wojciech (kl.1A) – opiekun p. Jolanta Duda
W szkole odbył się konkurs literacko – plastyczny „Wolność dla mnie to…”. Martyna Bielecka i Martyna Wojas z kl. 4 C oraz Gabriel Am Ali z kl. 4 D, Jadwiga Kołodziej z kl. 3A i Apolonia Cacek z kl. 1D1 zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.

Dla wielu naszych uczniów języki obce są pasją, którą warto rozwijać; stąd duże zaangażowanie w projekty z języka angielskiego i niemieckiego:
W etapie szkolnym tegorocznej Olimpiady Języka Angielskiego wzięło udział 46 uczniów, najwyższy wynik w szkole uzyskał Filip Deperas (kl. 2B). Koordynatorzy olimpiady to p. Marta Pawłowska i p. Agnieszka Wąsala.
W Powiatowym Przeglądzie Piosenki Anglojęzycznej Amelia Grochala (kl. 2C) zajęła I miejsce (opiekun p. Katarzyna Baran), a Maria Piec (kl. 4A) uzyskała wyróżnienie (opiekun p. Joanna Szustak).

W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego JERSZ startowały Anna Konieczna (kl. 1C) oraz Emilia Dróżdż (kl. 1C), która uzyskała dobry wynik w klasyfikacji wojewódzkiej (opiekun p. Danuta Zaborowska – Szymusik)
VI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego cieszył się dużym zainteresowaniem; w teście językowo – geograficznym wzięło udział 42 uczniów, przygotowanych przez germanistki p. Izabelę Popik i Danutę Zaborowską- Szymusik. W poprzednich wiadomościach zamieściliśmy pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych w tym konkursie.

W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym uczestniczyli: Marcel Kuziw i Piotr Marczak (kl. 3A), Maria Piec, Wiktor Duda, Szymon Wołczyński (kl. 4A). Wiktor Duda przystąpił także do szkolnego etapu Olimpiady Wiedzy o Prawie. Opiekunem tych uczniów jest p. Mariola Domagała.
Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników i ich opiekunów. Trzymamy kciuki i wierzymy, że będziecie rywalizować w kolejnych edycjach konkursów i olimpiad.

Szkolne Koło Wolontariatu


Autor: , Dodany: 29 grudnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Koniec roku to czas podsumowań…..
W grudniu 2022 uczniowie naszej szkoły wraz z Kołem Wolontariatu zorganizowali kolejną zbiórkę darów dla osób potrzebujących z Ukrainy. Zebrano paczki z żywnością o długim terminie przydatności, środkami higieny osobistej, kosmetykami i ręcznikami. Dary te zostały zebrane przez koordynatorów akcji przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Końskich a następnie zostały przekazane za pośrednictwem 80 Brygady Powietrzno-Desantowej ze Lwowa do Charkowa i Izjumia. Zbiórkę w naszej szkole koordynowały nauczycielki pani Izabela Popik, pani Agnieszka Wąsala i pani Marlena Bernacka Pluta.

Nasza szkoła włączyła się w akcję bożonarodzeniową ,,Paczuszka dla Maluszka”. To akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Symbolem naszej akcji od samego początku jest specjalna paczuszkowa bombka.
Bombki zostały dostarczone przez lokalnego koordynatora akcji – naszego absolwenta Eryka Szczerka i zawieszone na naszej szkolnej choince.
W inicjatywę można było włączyć się przygotowując paczkę z artykułami higienicznymi, takimi jak: proszki i płyny do prania, kremy, szampony, oliwki, pieluchy, mydła i zostawiając ją pod szkolną choinką- symbolem akcji. Akcja w naszej szkole cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego pod choinką znalazło się bardzo dużo ,,paczuszek”, co cieszy nasze serca. Nasi uczniowie zawsze udowadniają jak wielkie pokłady empatii drzemią w ich wielkich sercach.
Bardzo dziękuję za zaangażowanie się w tę szlachetną akcję pomocy maluszkom.
Koordynator szkolny akcji
Marlena Bernacka – Pluta

Radosnych Świąt


Autor: , Dodany: 24 grudnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 22 grudnia br. w murach naszego liceum zapanowała świąteczna atmosfera. Stało się to za sprawą młodzieży, która pod opieką pani profesor Jolanty Dudy przedstawiła piękny montaż słowno- muzyczny poświęcony tradycji świąt Bożego Narodzenia. Z zadumą i refleksją słuchaliśmy znanych kolęd i pastorałek. Na koniec pan dyrektor Piotr Ciszek życzył, byśmy wszyscy odnaleźli atmosferę świąt i poczuli wyjątkowość tych dni.
Z okazji nadchodzącego nowego roku pan dyrektor zwrócił się bezpośrednio do młodzieży, zachęcając wszystkich, by mieli marzenia, które potem warto urzeczywistniać.

Pięknych świąt Bożego Narodzenia, wypełnionych zapachem choinki i świątecznych wypieków, obecnością najbliższych oraz ciepłem kochających się serc
życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, samorząd szkolny.

XIV Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej


Autor: , Dodany: 21 grudnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich w piątek, 16 grudnia odbyła się już XIV edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej pod patronatem starosty koneckiego. Konkurs był podzielony na dwie kategorie – dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich stanęły na najwyższym stopniu podium!
W przeglądzie wzięli udział uczniowie z wielu szkół powiatu koneckiego – SP w Gowarczowie, SP w Kazanowie, SP w Radoszycach, SP w Stadnickiej Woli, SP nr 1 w Końskich, SP nr 2, a także I LO im. KEN, II LO, ZSP w Stąporkowie i ZSP nr 3. W konkursie rywalizowało 22 uczniów.
Uczestników przywitał zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Marcin Wiaderny wraz z dyrektorem I LO Piotrem Ciszkiem.
Jury w składzie: Katarzyna Baran- nauczycielka języka angielskiego I LO, która po wieloletnim pobycie w Anglii uczy z pasją i zaangażowaniem, uwielbia podróże, ma zamiłowanie do poznawania nowych kultur; nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej Nr. 1 w Końskich, założyciel zespołu „Prestige Band” Michał Augustyniak oraz Paweł Węgierek, który w 2012 r. wraz z drużyną Andrzeja Piasecznego zwyciężył w programie telewizyjnej dwójki „Bitwa na głosy”.
Uczestnicy konkursu prezentowali przeróżne piosenki anglojęzyczne. Poziom był bardzo wyrównany, jury oceniało interpretację utworu, wykonanie, poprawność muzyczną i językową oraz ogólne wrażenie artystyczne. Jury nie miało więc łatwego zadania. Zwycięzców trzeba jednak było wyłonić. Oto oni:
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Nadia Serek ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Końskich, która serca jury podbiła utworem „Snowman”,
II miejsce – Maja Kwiecińska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Końskich, za utwór: „I’m in love with an E-girl”,
III miejsce –Marta Marczyńska ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli, która zaśpiewała utwór pt. „Can’t help falling in love”,
wyróżnienie –Alicja Michalczyk– Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich za piosenkę „Invisible dress”.
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Amelia Grochala uczennica I LO im. KEN w Końskich za piosenkę „Call out my name” – ,
II miejsce – Olaf Młodziński z II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich, za utwór pt. „Yesterday”,
III miejsce – Natalia Boruń z ZSP w Stąporkowie za piosenkę „When we were young”,
wyróżnienie: Maria Piec, uczennica I LO im. KEN w Końskich za wykonanie piosenki „Everything I wanted”.
Nagrody i dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich wręczyli nagrodzonym Katarzyna Baran, Marcin Wiaderny i Piotr Ciszek.
Organizatorami były nauczycielki I LO – Marta Pawłowska i Joanna Szustak.
Zgromadzonych pożegnał Marcin Wiaderny, jednocześnie zapowiadając, że tradycja nie zostanie przerwana i kolejna edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej odbędzie się już za rok.

VI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: 15 grudnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 1 grudnia br. odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego, który organizuje nasze liceum pod patronatem Starostwa Powiatowego w Końskich. Celem konkursu jest przybliżenie informacji o krajach niemieckiego obszaru językowego w Europie i połączenie tej wiedzy z nauką języka niemieckiego. Konkurs składał się z dwóch części: językowej i plastycznej.
W części językowej udział wzięło łącznie ok. 100 uczniów z 4 szkół ponadpodstawowych oraz 7 szkół podstawowych naszego powiatu.
W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsi uzyskali w tej edycji konkursu powyżej 80% oceny z pisemnego testu geograficzno- językowego.
Laureatki I miejsca, które uzyskały ex quo najwyższą ilość punktów to:
Elżbieta Kotras, I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
Natalia Batóg, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Michalina Markiewicz, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Zofia Zub, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
II miejsce zajęła Anna Ściubeł, I LO im. KEN w Końskich

III miejsce: Dominika Stanisławska, ZSP Nr 3- Ekonomik w Końskich
Adam Grzybowski, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Bartłomiej Ksel, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Bartosz Cuper, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Roksana Kozubska, I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
Kinga Biniek, I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Podsiadło, ZSP Nr 1 (Technikum) w Końskich
Anna Węglińska, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Aneta Karbowska, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Marta Kowalska, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Kacper Mytkowski, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Julia Kościelniak, II LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Końskich
Natalia Szmul, ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Kacper Szmul, ZSP Nr 3- Ekonomik w Końskich
Michał Zbroszczyk, ZSP Nr 3- Ekonomik w Końskich
Małgorzata Binkowska, I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
Olga Bańburska, I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
Zuzanna Czarnecka, I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
W kategorii szkół podstawowych konkursu geograficzno- językowego nagrodzeni zostali:
I miejsce ex quo: Joanna Węglińska, Szkoła Podstawowa w Bedlnie
Martyna Kot, Szkoła Podstawowa w Gowarczowie
II miejsce: Maja Czechowska, Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej
III miejsce: Norbert Jańczyk, Szkoła Podstawowa w Gowarczowie
Wyróżnienia: Paweł Pachuc, Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej
Zuzanna Łyczek, Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej, Bartosz Zawadzki, Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej; Julia Bosak, Szkoła Podstawowa w Radoszycach; Martyna Bąk, SP w Kazanowie
Rywalizacji językowej towarzyszy konkurs plastyczny, który zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. W tej edycji wzięło w nim udział ponad 80 uczniów z 14 szkół podstawowych naszego powiatu. Uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim.
Nagrodzeni zostali: Jakub Kurp – SP Nr 1 Końskie, Kacper Jakubowski – SP Nr 1 Końskie, Lena Karbownik – SP Nr 2 Końskie, Laura Młynarczyk – SP Nr 1 Stąporków, Lena Nowak – SP Gowarczów, Wiktoria Kłosek – SP Gowarczów, Kacper Bernacki – SP Ruda Maleniecka, Natalia Borusińska – SP Bedlno, Paweł Spiżewski – SP Kazanów, Eliza Stasińska – SP Radoszyce, Filip Pietrusiewicz – SP Radoszyce, Milena Sobczyk – SP Fałków, Wiktor Bobiński – SP Rogów, Nikola Knez – SP Dziebałtów, Amelia Milcarz- SP Miedzierza, Maja Łosiak – SP Królewiec, Kacper Głowacki – SP Pomyków.
W przygotowanie uczniów do konkursu zaangażowali się nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych – łącznie 25 germanistów, którym należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie i dodatkową pracę.
W dniu 14 grudnia 2022 w naszym liceum odbyło się rozstrzygniecie konkursu. Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego pan Krzysztof Stachera oraz dyrektor I LO pan Piotr Ciszek rozdali nagrody i dyplomy wyróżnionym uczniom oraz ich nauczycielom. Podczas tej uroczystości młodzież I LO muzyką i śpiewem wprowadziła nas w atmosferę świąt. Na zakończenie wszyscy obecni mogli w formie quizu sprawdzić swoją wiedzę o tradycjach świąteczno- noworocznych w krajach niemieckiego obszaru językowego.
Konkurs zorganizowały germanistki I LO: Danuta Zaborowska- Szymusik oraz Izabela Popik.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który corocznie jest obchodzony dnia 10 grudnia, w naszej szkole odbył się Konkurs literacko – plastyczny o tematyce związanej z prawami człowieka pt. „Wolność dla mnie to…”. Wszystkie prace konkursowe (plastyczne i literackie) prezentujemy na sali rekreacyjnej.
W konkursie wzięli udział: Martyna Bielecka kl. IV C; Martyna Wojas- IV C; Gabriel Am Ali z IV D, Jadwiga Kołodziej kl. III A, Apolonia Cacek kl. I D1 Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.
Dnia 8 grudnia 2022r. uczniowie I LO uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Prawa Człowieka, Prawa Dziecka” prowadzonych przez panią mecenas Anetę Jaroszczyk.
Dnia 9 grudnia uczniowie klas III I IV o profilu humanistycznym mieli możliwość wraz z ww. Panią mecenas i panią pedagog Julitą Dzwonek obserwować przebieg rozprawy sadowej w Sądzie Rejonowym w Końskich.
Nad całością czuwały Julita Dzwonek, Agnieszka Dorobek.

Warsztaty profilaktyczne


Autor: , Dodany: 12 grudnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W 6 grudnia 2022 r w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich nasi uczniowie oraz uczniowie z ZSP nr 3 w Końskich uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych dot. profilaktyki AIDS, HIV i innych chorób zakaźnych. Zajęcia prowadził pan Roman Latoszyński z Fundacji Res Humanae.
Gościliśmy także przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej
w Końskich oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy w sposób znaczący włączyli się w warsztaty.
Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS.

HONOROWE KRWIODAWSTWO WŚRÓD UCZNIÓW ILO im. KEN W KOŃSKICH


Autor: , Dodany: 1 grudnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym czasie staramy się pamiętać o ludziach, którzy oddają innym krew, najcenniejszy dar, jaki możemy podarować drugiemu człowiekowi. Szkolne Koło PKC działające w naszej szkole od wielu lat aktywnie wspiera ideę honorowego krwiodawstwa.
W minionym tygodniu pełnoletni uczniowie klas IV oraz opiekunowie: Urszula Kołodziejczyk i Marlena Bernacka –Pluta włączyli się w tą szlachetną akcję w Oddziale Terenowego Poboru Krwi RCKiK w Końskich.
Do grupy honorowych krwiodawców należą:
Pani Marlena Bernacka Pluta,
Agnieszka Burtan, Marcel-Karbownik, Joanna Małek, Kasia Obara, Karolina Patynowska, Weronika Turalska – z klasy 4D
Polina Kopysowa, Martyna Bielecka, Natalia Gąszcz, Kuba Kuzdak, Karolina Obratańska, Paweł Terczak – z klasy 4C
Jakub Cuper, Maciej Malasinski z klasy 4 B
Maciej Wężykowski , Kamil Boba, Konrad Nowakowski – z klasy 4A
Wielu uczniów zadeklarowało, że stale będą oddawać honorowo krew, co wydaje się być najcenniejszą lekcją i wartością zorganizowanych wyjść w ramach szkolnego koła PCK.

WYCIECZKA do WARSZAWY


Autor: , Dodany: 22 listopada 2022, Kategoria: Bez kategorii


Dnia 16 listopada 2022r. klasy 4C wraz z 2A wybrały się pod opieką pani profesor Jolanty Dudy, pani pedagog Julity Dzwonek oraz księdza Roberta Krawczyka na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym jej punktem było zwiedzanie Muzeum Narodowego, w którym uczniowie mogli podziwiać sztukę minionych epok. Dzieła wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Jednym z najchętniej oglądanych i wzbudzającym szczególny podziw był obraz Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem”.
Zainteresowaniem cieszyły się także obrazy znane z dzieł literackich np. ,,Stańczyk”, który jest bohaterem ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, czy portret narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza.
Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, które mimo przekornej pogody zachwycało swoim urokiem. Szczególną atrakcję stanowiła ogromna choinka, która była przyozdabiana na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Ku zaskoczeniu uczniów ksiądz Krawczyk postanowił sprawić wszystkim uczestnikom wycieczki słodki upominek, za który jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Po zjedzeniu obiadu i zakupach w galerii ,,Arkadia” nastąpił czas, aby przeżyć punkt kulminacyjny naszej wycieczki. Był nim spektakl w teatrze ,,Komedia” pt. ,,Przyjemność z dostawą” z genialną obsadą aktorów znanych nam z codziennych programów i seriali telewizyjnych. Sztuka poruszała problemy współczesnego świata takie jak: brak zaufania, zmaterializowanie, walka o posadę czy szczerość w relacjach międzyludzkich. Ukazała jak ludzie postrzegają siebie nawzajem sugerując się jedynie wyglądem zewnętrznym. Całość jednak była utrzymana w tonie komediowym.
Drogę powrotną umilał śpiew oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów i uczennice: ciasta, roladki i pierniczki, które były wyśmienite. Dziękujemy za tak wspaniale spędzony czas.
Julia Bajor, 4C

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


Autor: , Dodany: 13 listopada 2022, Kategoria: Bez kategorii


11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność I Liceum uczciła ten dzień w szczególny sposób.
W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego Listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości
Tymi pięknymi słowami wiersza i odśpiewaniem hymnu rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to uroczystość poświęcona Ojczyźnie i walce o jej wolność, przypominała, iż nasza powinnością jest szacunek dla symboli narodowych, dla wszystkich Polaków, którzy odeszli i tych, którzy żyją.
Tę uroczystą lekcję patriotyzmu uświetniły występy: Marii Piec, Martyny Durlik, Mai Miśtal, Alicji Okły, Julii Jakubowskiej, Szymona Śliwaka, Julii Bajor, Joanny Partyki, Julii Szulc ,Karoliny Bąkowskiej, Igi Domańskiej, Kingi Łosiak, Pawła Sopaty ,Wojciecha Szkurłata, Sandry Stepień. Słowa wstępu i komentarza należały do Martyny Wojas i Mateusza Zaleśnego, a o stronę techniczną zadbał Patryk Lamentowicz.
Akademię wraz z uczniami przygotowała p. prof. Jolanta Duda
W dniu 11 listopada podczas uroczystości miejskich mogliśmy przypomnieć sobie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” (Jan Paweł II).
W tym dniu oficjalnie poczet sztandarowy wystąpił z nowym sztandarem naszej szkoły.
11 listopada to dzień triumfu i symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Uwaga, KONKURS!


Autor: , Dodany: 8 listopada 2022, Kategoria: Bez kategorii


Informujemy, ze w dniu 1 grudnia 2022 w naszej szkole odbędzie się VI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego. Udział w konkursie mogą wziąć uczniowie uczący się języka niemieckiego w szkole i poza nią. Konkurs sprawdza wiedzę z zakresu geografii niemieckiego obszaru językowego. Zapraszamy do uczestnictwa. Wszyscy zainteresowani, którzy zgłoszą się przez Librus do pań Danuty Zaborowskiej- Szymusik i Izabeli Popik otrzymają niezbędne materiały i szczegółowe informacje na ten temat.

Pierwsza pomoc przedmedyczna


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 07.11. 2022 r. w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez ratownika medycznego p. Marcina Pytlosa.
Warsztaty odbyły się w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.
W warsztatach wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali szereg pytań, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o potrzebie, zasadach i przebiegu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Również nauczyciele skorzystali z możliwości uaktualniania posiadanej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Taki sposób zdobywania nowych umiejętności pozwala na zastanowienie się nad nadrzędną wartością jaką posiadamy – życiem.
Organizacja i koordynacja warsztatów – Marlena Bernacka-Pluta.

Dzień Anioła


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Tradycją naszego liceum jest Dzień Anioła, który przed uroczystością Wszystkich Świętych organizuje samorząd szkolny. Uczniowie, którzy w piątek, 28 października przyszli do szkoły w białych strojach, mogli liczyć na zwolnienie z odpowiedzi podczas lekcji. Znakomita większość naszej społeczności szkolnej prezentowała się na biało. Podczas długiej przerwy na sali rekreacyjnej mieliśmy okazję zatańczyć słynną belgijkę- taniec, który utożsamiamy ze szkołą.
W tym dniu przedstawiciele samorządu szkolnego wraz z opiekunami udali się na cmentarz i zapalili znicze na grobach zmarłych dyrektorów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego.

TAK, JAK GDYBY NAS NIGDY NIE BYŁO – 80. rocznica Zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w ramach Aktion „Reinhardt”


Autor: , Dodany: 31 października 2022, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek 20 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Kielcach w uroczystości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej Aktion „Reinhardt”. Młodzież wysłuchała m.in. poruszającego wystąpienia wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który uświadomił młodym słuchaczom, że przeprowadzona przez Niemców w latach 1942-1943 Akcja „Reinhardt” była czarnym okresem w dziejach świata. Przyniosła ona tragiczny efekt – zginęło 1,8 mln Żydów.
Z polskich miast, miasteczek i wsi wywożona była społeczność żydowska do obozów zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Zginęli nasi sąsiedzi, współobywatele, którzy tworzyli razem z nami polską kulturę i sztukę, swoją pracą budowali wspólną przyszłość, rozwijali polską medycynę i technikę. Cała tysiącletnia kultura, którą tworzyli Żydzi mieszkający wśród nas została zniszczona wskutek tej niewyobrażalnej zbrodni. Przestał istnieć świat, jaki znano przed wybuchem II wojny światowej.
W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. By należycie oddać hołd ofiarom, Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych przygotowały specjalny program muzyczny: „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było”.
Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami miała możliwość wysłuchać przejmującego koncertu pod artystycznym kierownictwem Dariusza „Maleo” Malejonka. Wystąpili m.in. Symcha Keller i Kasia Malejonek. Była to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach z czasów okupacji niemieckiej. Na zakończenie odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy


Autor: , Dodany: 22 października 2022, Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 21 października 2022 uczniowie klas czwartych wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Młodzież uczestniczyła we mszy świętej i drodze krzyżowej w klasztorze jasnogórskim. Na szczególną pochwalę zasłużyła grupa muzyczno- wokalna, która przygotowała piękną oprawę muzyczną do obu nabożeństw. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gidlach, gdzie poznaliśmy historię cudownej figury Matki Boskiej.
Pobyt w obu sanktuariach sprzyjał refleksjom i modlitwie za pomyślny egzamin maturalny. Poza tym mogliśmy podziwiać architekturę i piękno sztuki sakralnej.
Pielgrzymkę zorganizowali księża katecheci Robert Krawczyk i Radosław Zaborski. Obecni byli także wicedyrektor Marzena Domagała oraz wychowawcy klas czwartych.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Mottem przewodnim tegorocznej uroczystości były słowa poetki Marii Urbańskiej: „Nie okłamałem chmur, nie oszukałem wiatru, nie okaleczyłem niczyich marzeń – dzięki Wam Nauczyciele”.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć przemówienia Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie edukacji w życiu każdego człowieka i podziękowała wszystkim nauczycielom za ich pracę.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Sylwią Fidor i Panią Moniką Rakowską. Wszyscy obecni mogli uczestniczyć w spektaklu będącym trawestacją II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, mieli okazję obejrzeć zabawny film pt. „Moja ostatnia lekcja…” oraz posłuchać piosenek w wykonaniu Agnieszki Burtan i Szymona Śliwaka.
Na zakończenie spotkania samorząd szkolny i uczniowie w ciepłych słowach podziękowali swoim profesorom za trud, który wkładają w wychowywanie młodzieży.

KONKURS EKOLOGICZNY


Autor: , Dodany: 17 października 2022, Kategoria: Bez kategorii


W ramach aktywnego udziału społeczności I LO IM. KEN w Końskich w dniu 16.09.2022 młodzież
wraz z opiekunami wzięła udział w terenowej Akcji Sprzątania Świata.
Po zakończeniu akcji odpowiedzieliśmy na ogłoszony w portalu TKN Końskie ,,Konkurs ekologiczny” w naszym mieście, którego celem było zaangażowanie młodzieży i dzieci do aktywnego uczestnictwa w tej inicjatywie oraz ufundowanie serduszek na nakrętki dla najbardziej zaangażowanych szkół.
Opiekun Marlena Bernacka – Pluta dokonała zgłoszenia naszej szkoły do konkursu, poprzez napisanie informacji o naszej aktywności w tym dniu i przesłała w zgłoszeniu fotorelację z tego wydarzenia.
Po rozstrzygnięciu konkursu dostaliśmy wspaniałą wiadomość, że to właśnie nasze działania zostały docenione przez organizatorów konkursu pana Wojciecha Owczarka oraz pana Roberta Plecha. Osobiście dostarczyli nam piękną nagrodę w postaci czerwonego serca w dniu 07.10.2022.
Dziękujemy Panom serdecznie za docenienie naszych działań oraz zachęcamy młodzież do szybkiego zapełnienia serduszka.


Dotacja dla biblioteki I LO im. KEN w Końskich.


Autor: , Dodany: 8 października 2022, Kategoria: Bez kategoriiZ radością informujemy, że I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej
w Końskich otrzymało dofinansowanie w kwocie 12 000 zł w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – Priorytet 3; Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”.
W imieniu Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów serdecznie dziękujemy: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Narodowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.

Dofinansowanie to planujemy przeznaczyć przede wszystkim na zakup lektur i nowości wydawniczych. Dodatkowo zakupione zostaną niezbędne elementy wyposażenia biblioteki.

Edukacja i integracja


Autor: , Dodany: 30 września 2022, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 26-28.09.2022 uczniowie klas 3C i 3D uczestniczyli w wycieczce edukacyjno – integracyjnej Oświęcim- Zakopane- Wieliczka.
Podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem, by dotrzeć w godzinach południowych do miejsca pamięci ofiar zbrodni holokaustu – Muzeum Auschwitz Birkenau.
Pierwszy punkt naszej wycieczki był bardzo wzruszający, emocjonalny i przepełniony uświadomieniem sobie cierpienia ludzi, którzy doświadczyli zbrodni obozowych. Przewodnicy dostrzegli głębie naszej zadumy właśnie w tym szczególnym miejscu. Po zwiedzaniu Muzeum, udaliśmy się na miejsce noclegowe -Murzasichle. Tam oprócz ciepłego przywitania gospodarzy, witał nas piękny pies właścicieli, który skradł nasze serca.
Następnego dnia wyruszyliśmy szlakiem Doliny Kościeliskiej, zachwyceni pogodą i pięknymi widokami posililiśmy się w schronisku i ruszyliśmy drogą powrotną. Popołudniem drugiego dnia odwiedziliśmy zakopiańskie Krupówki, by zaopatrzyć się pamiątki z naszego pobytu.
Wieczorem po obiadokolacji przyszedł czas na zasłużony relaks, który w rozumieniu uczniów był kolejnym momentem integracji, rozmów, śpiewów i tańców, co jeszcze bardziej zacieśniło relacje koleżeńskie naszych wychowanków.
Trzeci dzień naszej podróży- zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, było ekstremalnym przeżyciem, pełnym fascynacji i wspaniałych legend opowiadanych przez przewodników. I tak po wyjeździe na powierzchnię zdaliśmy sobie sprawę, że to był już ostatni punkt naszej wycieczki i czas wracać do domu.
Po posiłku, najedzeni choć zmartwieni, że już wracamy, wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Był to fantastyczny czas poznawania historii miejsc pamięci, nowych ludzi i nawiązywania relacji.
Opiekunowie choć troszkę zmęczeni, nie ukrywali zadowolenia i przede wszystkim dumy z naszych uczniów, gdyż każdy z nas słyszał dobre słowa o naszych podopiecznych od przewodników, gospodarzy i oczywiście kierowcy. Dlatego warto dać cząstkę siebie, by móc doświadczać tak wiele dobrego.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z naszej wycieczki.
Opiekunowie wycieczki:
Marlena Bernacka – Pluta
Renata Gałązka – Skowron
Piotr Ciszek
Piotr Deszczyński


AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022”


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W tym roku już po raz 29 Fundacja Nasza Ziemia koordynuje największą polską akcję ekologiczną SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA, której hasło brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”
Nie zapominajmy, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy powinniśmy dbać. Zachęcamy do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych oraz do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe. W dzisiejszych czasach trudno jest wyeliminować plastik z naszego codziennego życia, ale możemy zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Dnia 16.09 o godz. 11.00 UCZNIOWIE KLAS III C i III D otrzymali rękawiczki, worki oraz instrukcję, jakie odpady zbieramy i jak je segregujemy. Posprzątaliśmy teren wokół szkoły i wyruszyliśmy do pobliskiego lasu, gdzie niestety napotkaliśmy kilka dzikich wysypisk śmieci. Zapełniliśmy wszystkie dostępne worki. Po krótkim odpoczynku zebraliśmy wszystkie worki i wspólnymi siłami donieśliśmy na wyznaczone miejsce, a koordynatorka poinformowała odpowiedni wydział w naszym Urzędzie Miasta o miejscu składowania zebranych śmieci.
Dziękuję serdecznie za zaangażowanie wszystkim uczestnikom Akcji Sprzątania Świata
Koordynator Marlena Bernacka – Pluta

Pielgrzymka do Czarnej


Autor: , Dodany: 16 września 2022, Kategoria: Bez kategorii


W środę, 14 września 2022 r., w Tygodniu Wychowania uczniowie naszej szkoły wybrali się na pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, aby tam zawierzyć Maryi wszystkie swoje sprawy w nowym roku szkolnym. Młodzież i wychowawcy zostali powitani przez księdza rektora wspólnoty pallotyńskiej, proboszcza Sławomira Grochalaka oraz księdza Bogusława Bogdana, który przybliżył nam historię kultu Matki Bożej w Czarnej i podkreślił, że oto niemal w zasięgu ręki jest miejsce, gdzie Maryja rozdaje łaski, wysłuchuje proszących i uciekających się do Niej. Kolejnym ważnym elementem naszego spotkania było uroczyste odsłonięcie Jej wizerunku. Następnie ksiądz prefekt Radosław Zaborski poprowadził modlitwę Nowenny do Matki Bożej Czarneckiej. Po jej zakończeniu rozpoczął się piknik połączony z ogniskiem, pieczeniem kiełbasy i zajadaniem przywiezionych smakołyków :-).
Kolejnym etapem naszej wyprawy był przejazd na cmentarz parafialny w Końskich. Na wstępie przypomnieliśmy ofiarę złożoną przez żołnierzy w czasie kampanii polskiej z 1939 r. Informacje o działaniach partyzantów na ziemi koneckiej przeczytały Marysia i Zosia Lasota. Następnie modliliśmy się w intencji żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i zapaliliśmy znicze w celu uczczenia ich pamięci.
Do domów wróciliśmy pełni wrażeń, radośnie pedałując.
* Nad naszym bezpieczeństwem w drodze czuwali koneccy policjanci. Pięknie dziękujemy.
* Organizatorami byli nauczyciele: ksiądz Radosław Zaborski, Renata Korabiewska i Marta Pawłowska.

Inauguracja roku szkolnego 2022/2023


Autor: , Dodany: 2 września 2022, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 1 września br. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na tej uroczystości obecni byli zaproszeni goście: zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Marcin Wiaderny i członek Zarządu powiatu Dariusz Banasik. Dyrektor Wojciech Jasnos przywitał wszystkich uczniów i nauczycieli oraz skierował następujące słowa:
Pozwolicie drodzy zgromadzeni, że w ten, jeszcze letni dzień, który zdaje się być dobrym prognostykiem na nadchodzące miesiące, rozpocznę nasze spotkanie od cytatu fragmentu jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej:
„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”
Charakterystyczną cechą każdego roku szkolnego jest właśnie to, że ponownie otwieramy przymkniętą na dwa miesiące wakacji „księgę zdarzeń”, uchylamy ją i z zapartym tchem śledzimy, co nastąpi, przewidując przyszłość. Zapewne nadchodzące ostatnie miesiące tego roku, jak i półrocze przyszłego – będą niezwykle pracowite. Łatwo to przewidzieć, ponieważ tak właśnie wygląda praca nas nauczycieli i Was uczniów. A przed nami dużo nowości i zmian. Bo przecież po latach wracamy do obecności w szkole klas czwartych, których uczniowie będą zdawać maturę w nowej formule, czy też pojawia się nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”.
To, co pociesza, to fakt, że wszyscy kochamy szkołę. Proponuje zatem, by tą sympatią do szkoły popisać się już od dzisiaj, zarażać nią kolegów,​ którzy być może duchem są jeszcze na wakacjach. Nie tęsknijcie za nimi, nadejdą wkrótce znów, a na razie obecni tu nauczyciele, wychowawcy i cała obsługa szkoły zatroszczą się, by było wam i nam, jeżeli nie lepiej, to przynajmniej równie dobrze: ciekawie, atrakcyjnie czasem z dużą dawka adrenaliny – jak w czasie tych wakacyjnych miesięcy.
Wspierajcie się wzajemnie, bo przyjaźnie, jakie zawiązują się w liceum trwają często przez całe życie.
Życzliwą opieką otoczymy zwłaszcza pierwszoklasistów, pomagajcie im, nim pewnie staną na naszych słynnych długich – jak kolejka do wiedzy – korytarzach. Cieszymy się, że wybraliście naszą szkołę, jestem pewien, że będzie to naszą obopólną satysfakcją.
W imieniu całego grona profesorskiego, dyrekcji życzę Wam sukcesów, wielu wspaniałych dni spędzonych w murach naszej szkoły i uroczyście ogłaszam, że NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023 został rozpoczęty, a „księga zdarzeń „otwarta ponownie.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023


Autor: , Dodany: 30 sierpnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dla całej społeczności naszego Liceum odbędzie się w najbliższy czwartek, 1 września 2022r. o godzinie 9:00 na boisku szkolnym.
Następnie uczniowie klas I- IV spotkają się z wychowawcami i mogą udać się, w zależności od warunków pogodowych do wyznaczonych sal, wg harmonogramu umieszczonego przy wejściu do budynku.

MATURA na 100%


Autor: , Dodany: 15 lipca 2022, Kategoria: Bez kategorii


W maju br. do egzaminu maturalnego przystąpili uczniowie ostatniej klasy trzeciej po gimnazjum. Zarówno młodzież jak też nauczyciele i wychowawcy oceniają, że był to szczególny rocznik. Już w połowie klasy pierwszej musieliśmy wręcz z dnia na dzień zmienić tradycyjny system pracy i próbować odnaleźć się w nowej szkole online. Niewątpliwie cała ta sytuacja nie pozostała bez wpływu na wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Dlatego w sposób szczególny chcielibyśmy wyróżnić tych maturzystów, którzy zdali egzamin maturalny na 100%. Są to:
Mikołaj WYBAŃSKI -matematyka, język angielski
Sara OLAK – język angielski
Martyna SARA- język angielski
Natalia SOSNOWY – język angielski
Adrian LAMCH – język angielski
Nina PIETRAS – język angielski
Natalia ROŻEK – język angielski
BRAWO DLA NASZYCH SIEDMIU WSPANIAŁYCH!
Gratulujemy także pozostałym maturzystom i życzymy pomyślnej rekrutacji na wyższe uczelnie.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022


Autor: , Dodany: 28 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 24 czerwca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Dyrektor szkoły Wojciech Jasnos powitał zgromadzonych nauczycieli, uczniów i gości. W imieniu starosty koneckiego głos zabrał naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Kultury Marcin Wiaderny, który odczytał list starosty koneckiego z życzeniami bezpiecznych wakacji i dobrego wypoczynku dla uczniów i nauczycieli.
Z ramienia Rady Rodziców przemawiała przewodnicząca Ewa Peliwo.
Następnie dyrektor Wojciech Jasnos i wicedyrektor Marzenia Domagała wręczali uczniom nagrody i dyplomy, zarówno za najlepsze wyniki w nauce, jak również za reprezentowanie szkoły w konkursach i zawodach sportowych. Szczególnie wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
Miłosz Jastrzębski z kl. 1B za 100,00% frekwencję
oraz uczniowie z najwyższą średnią ocen:

1 1C Peliwo Małgorzata 5,79
2 3Cp Sobczyk Jakub 5,54
3 1A Sękowska Dorota 5,43
4 1C Lasota Maria 5,33
5 3Dp Saik Zofia 5,31
6 1C Balińska Faustyna 5,27
7 1C Lasota Zofia 5,27
8 3Cp Bajor Julia 5,23
9 2B Kozubska Roksana 5,21
10 2C Fidor Maja 5,21
11 2D Kucharska Gabriela 5,21

Do gratulacji dołączamy życzenia wspaniałych, słonecznych wakacji.Stypendia dyrektorów szkół powiatu koneckiego


Autor: , Dodany: 24 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


23 czerwca przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich miała miejsce ceremonia wręczenia stypendiów uczniom szkół ponadpodstawowych powiatu koneckiego. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się Jakub Sobczyk z klasy 3 C – tegoroczny stypendysta dyrektora szkoły. Wyróżnienie otrzymała także Marta Gąciarz z klasy 3 A. Gratulujemy Wam dotychczasowych osiągnięć i trzymamy za Was kciuki na przyszłość.


Autor: , Dodany: 22 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


Dziś dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci MARIANA TADEUSZA JANKOWSKIEGO; absolwenta, nauczyciela i dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich w latach 1991- 2013.
Żegnamy pedagoga, polonistę, przyjaciela młodzieży, naszego wieloletniego dyrektora i kanclerza Stowarzyszenia Absolwentów Koneckiego Gimnazjum i Liceum „Razem dla Przyszłości”.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie I LO.

Spotkanie poetyckie w I LO


Autor: , Dodany: 21 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


8 czerwca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie z poetą Michałem Sobolem. Pan Michał jest filozofem, autorem kilku tomików m.in. „Lamentacje”, „Wieść”, „Schrony”, „Pulsary”, laureatem Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut, Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2013, laureatem Nagrody Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Był też nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Uczniowie klas realizujących rozszerzony program z języka polskiego mieli szansę porozmawiać z gościem o poezji i stylu pracy artystycznej oraz wysłuchać utworów w wykonaniu autora i z jego komentarzem.
Pan Michał Sobol przybył do I LO na zaproszenie klasy III d i nauczycielki języka polskiego.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim


Autor: , Dodany: 13 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


W dniu dzisiejszym w sali nr 15 spotkali się uczniowie klas 1-3, aby wziąć udział w nowym projekcie językowym: Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania w Języku Niemieckim. Z zasobów biblioteki przekazanej naszej szkole przez Instytut Goethego w Krakowie zostało wybrane opowiadanie „Der Mond war Zeuge”. 28 uczestników konkursu opisało zabawne perypetie prywatnego detektywa, który próbuje rozwikłać zagadkę kradzieży manuskryptu z jednego z muzeów w Kassel. Ocenie podlegały: poprawność fonetyczna, płynność i dykcja, intonacja zdaniowa oraz interpretacja tekstu.
W kategorii klas pierwszych przyznano następujące nagrody:
I miejsce: Wojciech Walczyk z klasy I A
II miejsce: Małgorzata Peliwo z klasy I C
III miejsce: Anna Ściubeł z klasy I B
Wyróżniona została także Faustyna Balińska z klasy I C.
W kategorii klas drugich i trzecich:
I miejsce: Jadwiga Kołodziej z klasy II A
II miejsce: Martyna Wojas z klasy III Cp
III miejsce: Olga Chyb z klasy III Cp
Wyróżnienia przyznano dla: Martyny Bieleckiej- III Cp, Wiktorii Skrobisz-II C, Natalii Orman – II D.

Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje za dobre przygotowanie i przedstawienie własnej, oryginalnej interpretacji tekstów.
Konkurs zorganizowali i przeprowadzili germaniści: Izabela Popik, Paweł Fidos i Danuta Zaborowska- Szymusik.

Rozstrzygnięcie VII Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje”


Autor: , Dodany: 10 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty VII Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje” pod hasłem „Szumi las…Ma czas.” Opowieść zainspirowana naturą. Konkurs miał na celu popularyzację fotografii i różnych form literackich wśród uczniów klas 7 i 8
szkoły podstawowej, rozwijanie ich zainteresowań poznawczych oraz uzdolnień.
W VII edycji naszego konkursu pierwsze miejsce zajął Bartosz Lipnicki- Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli.
Drugie miejsce przyznano: Lenie Ciszek, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich oraz Aleksandrze Gil, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej.
Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Natalia Biniek, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej oraz Nadia Am Ali, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach.
Wyróżnieni zostali również: Maja Czechowska (Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej),
Maja Kwiecińska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich), Jakub Ołownia (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Stąporkowie), Marika Słowik (Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej), Weronika Żurawska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie).
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz ich opiekunom!
Organizatorzy konkursu:
Sylwia Fidor
Małgorzata Bijata

Dzień Języka Angielskiego – English Language Day


Autor: , Dodany: 6 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


 W dniu 6 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego.
Przybyłych licznie gości tj. uczniów ze szkół podstawowych z powiatu koneckiego wraz z nauczycielami, a także naszych uczniów i nauczycieli przywitali Olga Bańburska oraz Mateusz Zaleśny z klasy 3Cp. Uczniowie prowadzili część artystyczną, od której rozpoczęły się obchody tej uroczystości. Były występy naszych uczniów, na przykład piosenki w wykonaniu Jadwigi Kołodziej z klasy 2A, Marii Piec z klasy 3Ap oraz Agnieszki Burtan z klasy 3Dp. Humory dopisywały zgromadzonej publiczności dzięki występowi kabaretu szkolnego w wykonaniu Julii Bajor i Marty Mechelewskiej z klasy 3Cp. Na koniec części artystycznej uczniowie Adrian Lamch oraz Milena Gil tegoroczni absolwenci szkoły zaprezentowali ciekawostki, fakty oraz zwyczaje panujące w krajach anglojęzycznych. Po części artystycznej nastąpiło wręczenie dyplomów dla nagrodzonych uczniów ze szkół podstawowych naszego powiatu, którzy brali udział w Konkursie Języka Angielskiego dla szkół podstawowych z powiatu koneckiego pod patronatem dyrektora ILO im. KEN w Końskich
W ramach Dnia Języka Angielskiego w naszej szkole został zorganizowany Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych z naszego powiatu. W tych zmaganiach wzięło udział aż 77 uczniów, co oznacza, że nasza młodzież lubi uczyć się języka angielskiego, interesuje się kulturą krajów anglojęzycznych i wspierana przez swoich nauczycieli chętnie próbuje swoich sił w konkursach językowych.
Nagrodziliśmy i wyróżniliśmy jedenastu najlepszych.
I miejsce
Szymon Popielski (SP1 w Końskich, nauczyciel Aneta Orman)
II miejsce
Antoni Nowak (SP1 w Stąporkowie, nauczyciel Wanda Kołodziejczyk)
Michał Nowak (PSP w Rudzie Malenieckiej, nauczyciel Joanna Juszczyk)
III miejsce:
Nadia Am Ali (ZPO w Modliszewicach, nauczyciel Karina Dziuba)
Kornelia Kowalska (PSP w Rudzie Malenieckiej, J.Juszczyk)
Adam Młodawski (SP1 w Stąporkowie, nauczyciel W. Kołodziejczyk)
Filip Witczak (ZPO w Modliszewicach, K.Dziuba)
Wyróżnienia:
Fabian Makuch (SP w Gowarczowie, nauczyciel. Olga Kołodziejczyk)
Wiktor Wołczyński (SP1 w Końskich, nauczyciel Justyna Kołodziej)
Anastazja Serwiak (PSP w Rudzie Malenieckiej, nauczyciel J.Juszczyk)
Paweł Brzeziński (ZPO w Rogowie, nauczyciel Jacek Swat)

Dyplomy i nagrody wręczały pani dyrektor Marzena Domagała oraz nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Baran. Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Dyktando językowe oraz konkurs na najładniejszą muffinkę były skierowane do uczniów naszego liceum.
Po wręczeniu dyplomów dla uczniów ze szkół podstawowych nagrodzono naszych uczniów, którzy także uczestniczyli w konkursach tego dnia.
W dyktandzie językowym najwyższe miejsca zajęli:
Magdalena Fabicka- Krakowiak 1A- 1 miejsce,
Milena Komisarczyk 2A- 2 miejsce, Filip Borkowski 2B- 3 miejsce.
W konkursie na najładniejszą muffinkę wygrali: Roksana Kozubska 2b- 1 miejsce,
Agata Świercz 2d- 2 miejsce, Filip Świercz 2a- 3 miejsce.
Wszystkim zgromadzonym dopisywała pogoda ducha oraz pogoda za oknem, wszyscy się świetnie bawili, a w przerwie mieli okazję degustacji przygotowanych na ten dzień przez uczniów naszej szkoły pysznych wypieków i słodkości.
Dzień Języka Angielskiego przygotowali nauczyciele : Katarzyna Baran, Agnieszka Wąsala, Joanna Stołowska, Katarzyna Bogacka, Marta Pawłowska, Piotr Frąc.

Dzień Otwartych Drzwi w I LO


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W miniony piątek, 3 czerwca br. w naszym liceum odbywał się Dzień Otwartych Drzwi skierowany do młodzieży klas ósmych szkół podstawowych. Nauczyciele zaprezentowali pełną ofertę edukacyjną naszej szkoły, a uczniowie zachęcali do wybory dalszej edukacji. W poszczególnych pracowniach kandydaci mogli wziąć udział w eksperymentach biologicznych, chemicznych, grach matematycznych, językowych, prezentacjach geograficznych i fizycznych.
Podczas dnia otwartego zainteresowani mogli też poczuć odrobinę znakomitej atmosfery panującej w szkole np. tańcząc wspólnie z licealistami na sali rekreacyjnej słynną belgijkę.
W sumie naszą szkołę odwiedziło w ten dzień ponad stu uczniów szkół podstawowych z całego powiatu.

Wycieczka do Warszawy – śladami bohaterów Lalki Bolesława Prusa oraz zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Autor: , Dodany: 1 czerwca 2022, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 26 maja wybraliśmy się (klasa 3Dp) wraz z profesorkami Renatą Korabiewską oraz Małgorzatą Bijatą na wycieczkę do Warszawy, gdzie czekał nas dzień pełen wrażeń.
O godzinie 10.00 wybraliśmy się na spacer szlakiem Lalki Bolesława Prusa. Zobaczyliśmy miejsca, które autor opisał w bardzo oddany sposób. Od przewodnika usłyszeliśmy różne ciekawostki, np. jak dużą sumę pieniędzy Wokulski wydał na Izabelę, czy ile obecnie kosztuje hotel, w którym odbył się bankiet z okazji otwarcia nowego sklepu głównego bohatera Odwiedziliśmy wiele miejsc wartych uwagi, np: kościół pw. św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, tablicę pamiątkową i miejsce, w którym mieszkał Ignacy Rzecki, pomnik Mikołaja Kopernika, który Stanisław widział z okien swego mieszkania, mieszkanie Wokulskiego- Krakowskie Przedmieście 4, gdzie obecnie jest bank Millennium, przechodziliśmy koło Uniwersytetu Warszawskiego ( w XIX wieku Szkołą Główna), gdzie studiował nie tylko Stach, ale też sam Prus. Obejrzeliśmy sklep Mincla i Wokulskiego znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu, pomnik autora na skwerku ks. Jana Twardowskiego oraz Powiśle, na którym mieszkała najbiedniejsza część społeczeństwa. Mogliśmy zobaczyć Warszawę oczami Wokulskiego. Podczas spaceru zdaliśmy sobie sprawę z ukazanego w powieści kontrastu pomiędzy arystokracją a biedotą, kiedy widzieliśmy drogę schodzącą w dół na Powiśle, a z drugiej strony piękne budynki, zamieszkane przez tych zamożnych. Przewodnik dokładnie przedstawił nam szlak, którym podążali bohaterowie książki, oraz związki przyczynowo-skutkowe między wydarzeniami. Po tej wycieczce ma się chęć na nowo przeczytać powieść. Mając sporą wiedzę i wyobrażenie na temat XIX-wiecznej Warszawy, odebralibyśmy treść powieści inaczej niż podczas pierwszej lektury.
Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie mogliśmy poznać ponad tysiącletnią historię ludności żydowskiej na ziemiach polskich od czasów Mieszka I do tych nam współczesnych. Dzięki posiadającemu dużą wiedzę i ciekawie opowiadającemu przewodnikowi oraz mnogości zabytkowych eksponatów (takich pochodzących również z Końskich i okolic), makiet, interaktywnych instalacji oraz projekcji wideo – wszystkiego można było dotknąć, samodzielnie i spokojnie przejrzeć, przy okazji odpoczywając i słuchając przez słuchawki pana przewodnika – mogliśmy zagłębić się w dzieje i kulturę żydowskiej społeczności, jej wpływie na rozwój, prawo i kulturę Polski od zarania dziejów. Zwiedzanie potrwało około dwóch godzin, podczas których zobaczyliśmy osiem tematycznych galerii – odkryliśmy pierwsze ślady osadnictwa Żydów w średniowiecznej Polsce, poznaliśmy regulujące ich życie statuty prawne, w tym XIII-wieczny statut królewski gwarantujący im wolność osobistą i wyznaniową oraz bezpieczeństwo na naszych ziemiach, podziwialiśmy owoce Złotego Wieku żydowskiej kultury, obejrzeliśmy makietę średniowiecznego miasta oraz mapy przedstawiające rozmieszczenie żydowskiej społeczności na ziemiach polskich w różnych okresach. W zrekonstruowanym miasteczku żydowskim podziwiać mogliśmy bogato zdobione wnętrze żydowskiej synagogi oraz tradycyjne zabudowania mieszkalne, przy których usłyszeliśmy opowieści o tradycjach i sposobie życia Żydów. Dowiedzieliśmy się też ,jak toczyły się ich losy na ziemiach zaborów. Dzięki licznym materiałom prasowym, muzycznym i filmowym (jak np. mini kino z wyświetlanym filmem Dybuk)mieliśmy okazję poznać żydowską kulturę dwudziestolecia międzywojennego, by następnie trafić do warszawskiego getta, obserwować życie codzienne jego mieszkańców, historię powstania z 1943 roku oraz Holokaustu, a na koniec przenieśliśmy się jeszcze do czasów powojennych.
Usytuowanie muzeum nie jest przypadkowe – mieści się ono w miejscu dawnego getta, również przedwojennej dzielnicy żydowskiej, obecnie przy ulicy Mordechaja Anielewicza, przywódcy powstania w getcie warszawskim. Samo hebrajskie słowo Polin ma dwa znaczenia – Polska, ale również – tu odpoczniesz, co nawiązuje do bezpieczeństwa i wolności, jaką mogli się cieszyć Żydzi na terenie Polski, w przeciwieństwie do państw zachodniej Europy.
Cała wycieczka przebiegła pomyślnie, wyjechaliśmy z Warszawy pełni wrażeń i nowej wiedzy.
Autorki relacji: Agnieszka Jędrzejczyk, Natalia Sobczyk
Sukces w konkursie – Handel ludźmi jak nie dać się sprzedać.


Autor: , Dodany: 30 maja 2022, Kategoria: Bez kategorii


W maju 2022 roku Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach zorganizowała konkurs na prezentację multimedialną pod tytułem ” Handel ludźmi jak nie dać się sprzedać „.
W konkursie tym zwyciężyła Małgorzata Peliwo z klasy 1c. Dwa drugie miejsca przyznano Dorocie Sękowskiej z kl. 1A oraz Martynie Bieleckiej z kl. 3Cp. Natomiast Julia Szulc z kl. 3Cp otrzymała wyróżnienie za swoja pracę. Opiekunem uczennic w konkursie była Agnieszka Wąsala- nauczycielka języka angielskiego.
W dniu 31.05.2022 uczennice odebrały nagrody za swoje prezentacje na Pikniku z Okazji Dnia Dziecka organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach na Stadionie Korony Kielce.

Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego JERSZ


Autor: , Dodany: 28 maja 2022, Kategoria: Bez kategorii


Poznaliśmy wyniki XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ SPRACHDOKTOR.
W bieżącym roku szkolnym w konkursie wzięło udział ponad 2 000 uczniów ze szkół z całej Polski. Nasza uczennica Julia Rusiecka z kl 1 A zajęła wysokie 68 miejsce w skali kraju. Jednocześnie w klasyfikacji wojewódzkiej osiągnęła 4 miejsce i najlepszy wynik na poziomie klas pierwszych. Opiekunką Julii jest Danuta Zaborowska- Szymusik.
Julii należą się słowa szczególnego uznania, bo osiągnęła sukces już na starcie, w pierwszym roku nauki w liceum. Życzymy powodzenia w następnych edycjach konkursów językowych.

Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży. Nasze dziewczęta mistrzyniami województwa


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W środę i czwartek, 25-26 maja br. w Finale Wojewódzkich Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży w piłkę ręczną na parkiecie hali sportowej przy ulicy Stoińskiego rywalizowały zespoły chłopców i dziewcząt ze szkół średnich naszego województwa. Zespoły grały system każdy z każdym. Mecz o trzecie miejsce pomiędzy naszą drużyną chłopców i I LO w Busku zakończył się remisem, po regulaminowym czasie gry. Po bardzo emocjonujących rzutach karnych lepsi okazali się uczniowie z Buska, a nasi chłopcy ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Na szczególne wyróżnienie w drużynie zasłużył Dawid Smyka.
W drugim dniu w finale drużyna dziewcząt I LO w Końskich pokonała II LO w Skarżysku-Kamiennej 21:4, uzyskując w ten sposób I miejsce. Podczas gry szczególnie wyróżniały się: Natalia Nowek, Katarzyna Zwierzchowska.
Nagrody dla drużyn i najlepszych zawodników wręczyli: wicestarosta Powiatu Koneckiego Wiesław Skowron, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kubka, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztof Stachera oraz jego zastępca Marcin Wiaderny.

Noc młodego biologa


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 20 maja 2022 r. w naszym liceum miała miejsce pierwsza „Noc młodego biologa”, w ramach której uczniowie rozszerzający biologię uczestniczyli w niestandardowych zajęciach biologicznych. Trzeba przyznać, że widoki były przeznaczone dla osób o mocnych nerwach. Wydarzenie rozpoczęło się wieczorem i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach z preparatyki narządów, wykonywania preparatów i dokonywania obserwacji mikroskopowych. Jednym z punktów spotkania była projekcja filmu dotyczącego sekcji zwłok. Młodzież mogła też przeprowadzić własne doświadczenia jak:
– izolacja własnego DNA ze śliny,
– badanie aktywności i obecności katalazy w wątrobie wieprzowej i soku z ziemniaka,
– wykrywanie skrobi w produktach spożywczych,
– izolacja dna z kiwi,
– obserwacja transportu wody w kwiatach narcyza – barwienie kwiatu,
– badanie antyoksydacyjnych właściwości witaminy C,
– wykrywanie związków organicznych w produktach spożywczych,
– preparatyka narządów wieprzowych: serca, nerek, płuc, wątroby, tchawicy oraz języka,
– obserwacje mikroskopowe preparatów trwałych tkanek roślinnych, zwierzęcych,
– wykonywanie własnych preparatów mikroskopowych tkanek roślinnych,
– obserwacja plazmolizy w komórkach skórki cebuli,
– obserwacja ziaren skrobiowych w preparatach z bulwy ziemniaka.
Za organizację wydarzenia odpowiadała i zajęcia zorganizowała pani Marlena Bernacka-Pluta.

„Fotoinspiracje”- konkurs dla uczniów szkół podstawowych


Autor: , Dodany: 5 maja 2022, Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w VII Powiatowym Konkursie Fotograficzno – Literackim „Fotoinspiracje”. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem:
„Szumi las…Ma czas.” (Jan Sztaudynger) – opowieść zainspirowana naturą.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
Regulamin-Fotoinspiracje-2022

Zakończenie nauki w klasach III


Autor: , Dodany: 29 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


„Drodzy uczestnicy dzisiejszej uroczystości, szanowni Państwo Profesorowie, Rodzice, Uczniowie, dziś już abiturienci. Nie pierwszy raz spotykamy się tu na tej sali, w miejscu – jak wynika z doświadczeń i obserwacji przez Was ulubionym, które w naszym szkolnym życiu spełnia różnorodne funkcje. Dziś aula czy też sala rekreacyjna, na której tradycyjnie odpoczywacie w czasie przerw, staje się miejscem Waszego pożegnania ze szkołą. To taki symboliczny dworzec, stąd, zaopatrzeni w świadectwa – bilety, odejdziecie w świat.
Jestem pewien, że Wasi profesorowie zrobili wszystko, by ta podróż była najbezpieczniejszą z możliwych. O wygodę i o to, by dotrzeć do celu, wybranego przez Was samych -także sami musicie zadbać. Wiele – a kto wie, może i wszystko -będzie zależało od Waszego trzyletniego zaangażowania w pracę na lekcjach, od działań podejmowanych po zajęciach w szkole, ale tego, jak sądzę, jesteście świadomi. My – nauczyciele, wychowawcy -teraz możemy jedynie trzymać za was kciuki (co naturalnie zrobimy już od pierwszego dnia matury) i ufać, że skorzystacie z naszych rad, przypomnicie sobie nasze nauki i potraficie właściwie je wykorzystać.” Takimi słowami dyrektor Wojciech Jasnos zwrócił się do absolwentów klas trzecich, którzy dzisiaj, 29 kwietnia 2022 r. zakończyli naukę w I Liceum Ogólnokształcącym.
Z tej okazji starosta konecki Grzegorz Piec przesłał abiturientom życzenia pomyślnie zdanych egzaminów. Życzenia od Rady Rodziców I LO przekazała także przewodnicząca pani Ewa Peliwo. Na dzisiejszej uroczystości obecny był naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Stachera, który wraz z dyrektorem Wojciechem Jasnosem i wicedyrektor Marzeną Domagałą pogratulował wszystkim absolwentom. Szczególne gratulacje skierował do najlepszych z tytułem Złotego Absolwenta. W tym gronie są uczniowie ze średnią powyżej 5,0 :
Eryk Kosmal, Katarzyna Dworak, Adrian Lamch, Krystian Szczerek, Emil Jarosz, Szymon Ratuszniak, Agnieszka Jaborowska, Bartłomiej Okła, Barbara Orman, Patrycja Pszczółka, Julia Smoląg, Natalia Sosnowy, Aleksandra Werens, Aleksandra Wiatr, Mikołaj Wybański.
Nagrody książkowe otrzymali uczniowie ze średnią co najmniej 4,5, a sportowcy, honorowi krwiodawcy, uczniowie zaangażowani w pracę na rzecz szkoły i w wolontariat zostali wyróżnieni dyplomami. Młodzież klasy III Cp pod kierunkiem p. Jolanty Dudy przygotowała piękną oprawę artystyczną akademii. Na zakończenie w klasach uczniowie otrzymali swoje świadectwa z rąk wychowawców: Agnieszki Wąsali, Izabeli Popik, Sylwii Fidor i Joanny Stołowskiej.
Drodzy Absolwenci! Życzymy Wam połamania piór na maturze i jak najlepszych wyników. Będziemy trzymać za Was kciuki!
Starostwo Powiatowe

Nagrody za osiągnięcia sportowe


Autor: , Dodany: 22 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Oliwia Małecka i Olgierd Kozielski od lat trenują w Koneckim Klubie Karate Kyokushin. W ubiegłych sezonach zdobywali medale w Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy Karateków rozegranych w Rumunii oraz uczestniczyli w finałach tych zawodów. Z rąk przedstawicieli koneckiego samorządu odebrali w miniony czwartek, 21 kwietnia nagrody i stypendia. Gratulujemy Wam dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Turniej Wiedzy Pożarniczej


Autor: , Dodany: 20 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe i Starostwo Powiatowe zorganizowały we wtorek 12 kwietnia br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich międzyszkolny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Koneckiego.
Do konkursu przystąpiło 15 uczniów szkół średnich, którzy w ciągu 25 minut udzielili odpowiedzi na 40 pytań testowych.
Nasza uczennica z klasy 3Ap Maria Pachuc zajęła w tej rywalizacji
II miejsce i będzie reprezentować powiat w etapie wojewódzkim tego turnieju.
Gratulujemy i będziemy trzymać kciuki podczas kolejnych zmagań.

Uczniowie klasy 3d kończą udział w projekcie „Matematyka bez poprawki”


Autor: , Dodany: 19 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 12 kwietnia 2022 r. w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się podsumowanie projektu „Matematyka bez poprawki” realizowanego z inicjatywy Pana Kazimierza Mądzika, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Innowacyjny projekt zakładał kompleksowe wsparcie dla uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. W ciągu 5 miesięcy uczniowie ze świętokrzyskich szkół podstawowych pracowali prawie w każdym powiecie z nauczycielami matematyki realizując dodatkowe zadania maturalne przygotowane przez zespół koordynatorów projektu. Udział w projekcie był dla uczniów bezpłatny, jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu organów prowadzących szkoły ponadpodstawowe w województwie świętokrzyskim. Projekt „Matematyka bez poprawki” realizowany w roku szkolnym 2021/22 był działaniem pilotażowym. W podsumowaniu projektu „Matematyka bez poprawki” uczestniczyli przedstawicie organów prowadzących, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych, które brały udział w projekcie oraz 672 uczniów objętych dodatkowym wsparciem z zakresu matematyki.
Uczniom i nauczycielom stworzono przestrzeń na zwiedzanie specjalistycznych laboratoriów połączone z prelekcjami kadry akademickiej Politechniki Świętokrzyskiej.

Marta Gąciarz w finale IV Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy III a Marta Gąciarz została finalistką IV Ogólnopolskiego Konkursu Geologicznego OKAWANGO. Konkurs jest organizowany przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zawody finałowe odbyły się w dniach 3-6 kwietnia br. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Opiekunką Marty jest pani profesor Dorota Pałgan.
Gratulujemy Marcie i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniach 6-7 kwietnia 2022 roku w hali sportowej przy ulicy Stoińskiego odbyły się już po raz dwudziesty zawody pod honorowym patronatem Starosty Koneckiego, zorganizowane przez nasze liceum. Rozgrywki oficjalnie otworzył starosta Grzegorz Piec. W pierwszym dniu rywalizowały uczennice, a w drugim uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu koneckiego. W rozgrywkach piłki siatkowej dziewcząt w finale walcząc o I miejsce spotkały się drużyny I LO w Końskich pod opieką mgr Renaty Gałązki-Skowron z ZSP Nr 1 w Końskich, a o miejsce III walczyły ZSP Stąporków i ZSP Nr 3 Końskie. Ostatecznie triumfatorem rozgrywek w tej kategorii okazał się ZSP Nr 1, a kolejne miejsca zdobyły drużyny: I LO, ZSP Nr 3 w Końskich i ZSP ze Stąporkowa. Tytuł najlepszej zawodniczki zdobyła Weronika Bednarczyk z ZSP Nr 1 z Końskich. Puchary finalistkom wręczył wicestarosta Wiesław Skowron.
W kolejnym dniu rywalizowały drużyny chłopców. Spotkania finałowe prezentowały bardzo wysoki poziom, a walka o czołowe miejsca była naprawdę zacięta. Po zakończonych zmaganiach klasyfikacja prezentowała się następująco: I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące ,II miejsce – ZSP ze Stąporkowa, III miejsce – ZSP Nr 3 z Końskich, IV miejsce – I LO z Końskich pod opieką mgr Piotra Deszczyńskiego. Tytuł najlepszego zawodnika zdobył Bartosz Żak z II LO w Końskich. Puchary zwycięzcom w tej kategorii w imieniu Starosty Koneckiego wręczył Krzysztof Stachera, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia koneckiego starostwa. Zawody sędziowali: Agnieszka Kołba i Maciej Muszyński.

IX Powiatowy Przegląd Piosenki Niemieckojęzycznej


Autor: , Dodany: 10 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W piątek 8 kwietnia br. uczniowie szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu prezentowali swoje umiejętności wokalne ramach w IX Powiatowego Przeglądu Piosenki Niemieckojęzycznej.
Reprezentantki naszego liceum okazały się najlepsze.
Pierwsze miejsce zdobyła Marysia Piec, interpretując utwór grupy Rammstein „Ohne dich”.
Drugie miejsce zajęła Jadzia Kołodziej, która w oryginalny sposób wykonała piosenkę Christiny Stürmer „Mama ana ahabak”.
Wielkie gratulacje dla naszych wokalistek, które już wielokrotnie występowały i były nagradzane w różnych konkursach i przeglądach muzycznych. Życzymy Wam wielu satysfakcji i kolejnych wyśpiewanych sukcesów.

Wiktoria Czyżewska otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki


Autor: , Dodany: 4 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik wręczyli w dniu 30 marca 2022 dyplomy stypendystom Ministra Edukacji i Nauki. Wśród 13 wyróżnionych uczniów szkół średnich z województwa świętokrzyskiego jest nasza uczennica Wiktoria Czyżewska Wojewoda zwrócił się do stypendystów tymi słowami: „To początek waszej drogi, jesteście młodymi osobami, ale już z tak bogatym doświadczeniem, jak uzyskiwać sukces i jak do niego dążyć. Róbcie to dalej, bo to wspólne dobro. Stypendium jest dodatkiem do tego, co życie wam da za ten wysiłek. Mam nadzieję, że po latach powiecie, że był to dobry czas. To inwestycja dla was.”
Gratulując Wiktorii, życzymy jej dalszego rozwoju talentów i pasji.

WARSZTATY JĘZYKOWE UJK w KIELCACH


Autor: , Dodany: 3 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


Uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w piątek, 1 kwietnia br. w warsztatach językowych zorganizowanych w ramach Dnia Otwartych Drzwi na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wykłady i zajęcia praktyczne odbywały się w grupach języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. W zajęciach mogliśmy sprawdzić nie tylko nasze aktualne umiejętności językowe. Wiedza o krajach obszaru językowego, wybitnych postaciach historycznych takich jak ostatnia cesarzowa Austrii Elżbieta, elementach kultury i języka Szekspira, a także mentalności i kształtowania obrazu świata narodów zamieszkujących Europę Wschodnią: Rosjan i Ukraińców była świetnym uzupełnieniem szkolnych lekcji.

Lata 70-te i 80-te powróciły


Autor: , Dodany: 1 kwietnia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W czwartek, 31 marca br. w szkole mogliśmy się poczuć wyjątkowo. Kolorowe stroje: opaski i chustki, szerokie spodnie „dzwony”, długie kołnierze i wzorzyste bluzki pozwoliły przypomnieć modę lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dziękujemy za Wasze pomysły, zaangażowanie i wspólną zabawę.

Dzień bez plecaka


Autor: , Dodany: 23 marca 2022, Kategoria: Bez kategorii


To był czwartek, 17 marca 2022. Ten dzień nazwaliśmy „nobackpackday”. W szkole zrobiło się kolorowo i bardzo wesoło. Pomysł na dzień bez plecaka obudził Waszą kreatywność i był okazją do świetnej zabawy.


Szkolny Konkurs Historyczny


Autor: , Dodany: 9 marca 2022, Kategoria: Bez kategorii


Szkolny Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych odbył się 01.03.2022 r. Zorganizowany został przez nauczycieli historii Mariusza Klocka i Mariolę Domagałę. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas 1-3 naszego liceum. Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę w formie testu. Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce Dorota Sękowska kl 1A
II miejsce Bartosz Młodawski kl 1A i Marcel Kuziw kl 2A
III miejsce Maja Deka kl 2A
Ponadto wyróżnione zostały osoby, które zajęły ex aequo 4 miejsce: Klaudia Gołąb kl 2A, Zofia Dudek kl 2A i Hubert Wiaderny z kl 3A.
W naszych czasach warto przypominać postawę, którą reprezentowali Żołnierze Wyklęci. Zapisali tragiczną kartę naszej historii, ale ich poświęcenie nie zostało zapomniane. Wskazują nam jak można rozumieć patriotyzm i miłość do ojczyzny oraz wierność ideałom. Gratulujemy najlepszym i dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy w taki sposób ocalają od zapomnienia pamięć o bohaterach.

Zbiórka dla Ukrainy


Autor: , Dodany: 5 marca 2022, Kategoria: Bez kategorii


Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę na rzecz obywateli Ukrainy serdecznie dziękujemy. Dotychczas udało się nam zebrać kilkaset kilogramów darów, wśród nich żywność, artykuły chemiczne, pościel, koce, śpiwory, ubrania, świece, baterie, leki i inne. Część darów pojechała już do ukraińskich dzieci przebywających w Kielcach, a chłopcy z klasy 3 Bg w dniu 3 marca dostarczyli pozostałe do Hufca ZHP w Końskich.
Wszystkim razem i każdemu z osobna organizatorzy dziękują za okazane serce.

Jesteśmy dla wszystkich potrzebujących


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W obecnej sytuacji naszą troską obejmujemy przede wszystkim uchodźców przybywających do Polski z terenów objętych wojną w Ukrainie. Jednocześnie podejmujemy inne działania. Po powrocie do nauki stacjonarnej samorząd szkolny odpowiedział także na prośbę fundacji Sejsza, zajmującej się bezdomnymi psami. W tłusty czwartek nasi uczniowie chętnie kupowali pączki. Za ich sprzedaż zebraliśmy 515 zł i z tego kupiliśmy karmy, smycze, obroże, zabawki i podkłady dla psów, które przekażemy przedstawicielom wspomnianej fundacji.

Organizujemy pomoc dla Ukrainy


Autor: , Dodany: 28 lutego 2022, Kategoria: Bez kategorii


W aktualnej sytuacji włączamy się w akcje pomocy dla potrzebujących mieszkańców Ukrainy, którzy musieli opuścić kraj w następstwie działań wojennych. Są oni już w naszym województwie i powiecie. Dzisiaj dotarła do nas prośba o wsparcie dla młodzieży z Ukrainy, uczącej się w szkołach Awans w Kielcach. Jest tam 670 uczniów w wieku 14-19 lat. Wielu z nich nie ma kontaktu z rodzicami oraz dostępu do środków finansowych. Będziemy wdzięczni za każdą rzecz – żywność oraz środki higieny osobistej, środki piorące. Zbiórkę przeprowadzimy w najbliższy wtorek i środę w naszej szkole.

Osiągnięcia w I semestrze


Autor: , Dodany: 14 stycznia 2022, Kategoria: Bez kategorii


W I semestrze roku szkolnego 2021/22 nasi uczniowie wzięli udział w licznych konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Nauczyciele przeprowadzili eliminacje szkolne. Po sprawdzeniu i weryfikacji prac przez organizatorów otrzymaliśmy potwierdzenia dalszego uczestnictwa naszych uczniów w etapach okręgowych. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje:

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

w II etapie -eliminacjach okręgowych brali udział: Julia Bajor kl. 3Cp i Martyna Bielecka kl. 3Cp,
opiekunka: pani Marlena Bernacka – Pluta

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Zofia Saik, uczennica kl. 3Dp zakwalifikowała się do etapu okręgowego.

Opiekunką jest pani Małgorzata Bijata

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Do etapu okręgowego zakwalifikowała się uczennica klasy 3Ag Aleksandra Wiatr,
opiekunką jest pani Mariola Domagała

Ogólnopolska Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z geografii

Do drugiego etapu tej olimpiady zakwalifikował się uczeń z kl. 3Bg – Piotr Wrona,

opiekunka: pani Dorota Pałgan

W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego JERSZ Deutschfreund

Julia Rusiecka i Martyna Mrozik z kl I A zajęły czołowe miejsca w klasyfikacji wojewódzkiej.
Opiekunką była pani Danuta Zaborowska – Szymusik.

Ponadto odbyły się szkolne eliminacje XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomiczne oraz XVII Olimpiady Przedsiębiorczości.
W etapie szkolnym udział wzięli Paweł Dróżdż kl. 3Bg, Michał Pakuła kl. 3Ag, Martyna Konieczna 3Ap, opiekunem uczniów w obu olimpiadach był pan Paweł Fidos.

W szkolnych eliminacjach Olimpiady Języka Angielskiego udział wzięło 22 uczniów najwyższy wynik uzyskał Adrian Lamch z 3Dg, opiekun: Marta Pawłowska
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Będziemy ich wspierać w przygotowaniach do kolejnych etapów. Zachęcamy Was do udziału w dalszych konkursach i olimpiadach.

Życzenia świąteczne.


Autor: , Dodany: 22 grudnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo Profesorowie, Rodzice, Uczniowie I LO im Komisji Edukacji Narodowej w Końskich
W ostatnich dniach starego roku chciałbym podzielić się z Państwem nadzieją, że ten nowy, którego oczekujemy, przyniesie więcej radości, pozwoli rozwikłać problemy, doda sił. Tych sił szczególnie nam wszystkim potrzeba, bo po miesiącach zdalnego nauczania jesteśmy pełni obaw i niepokojów. Słyszę o nich od rodziców, uczniów i nauczycieli, są one naturalne, bo ostatnie dwa lata doświadczyły nas wszystkich. Mam jednak przekonanie, że nasze rozmowy, mobilizacja i chęci przełożą się na wspólne sukcesy i zadowolenie, czego wszystkim gorąco życzę.
Szanowni Państwo, Uczniowie – nadchodzi kolejny rok w naszym życiu, oby był satysfakcjonujący, przyniósł radość i zadowolenie z życia osobistego i zawodowego.
Droga młodzieży – niech decyzje, które podejmiecie w 2022 roku przyniosą Wam zadowolenie, w pełni pomogą zrealizować plany i marzenia.
Koleżanki i koledzy – profesorki i profesorowie naszego liceum – życzę Wam zadowolenia z codziennej pracy i spełnienia w życiu prywatnym.
Szanowni Rodzice młodzieży uczącej się w ILO – niech towarzyszy Państwu duma i radość z sukcesów Waszych dzieci. Łączy nas wspólny cel i pamiętajmy o nim w kolejnym roku.
dyrektor Wojciech Jasnos
wicedyrektor Marzena Domagała

Stypendia Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2021/2022


Autor: , Dodany: 19 grudnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


Aleksandra Wiatr najwyższa średnia – 5,22 wśród uczniów klas ponadgimnazjalnych. Uczennica aktywnie udziela się w życiu szkoły – jest przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.
Jakub Sobczyk najwyższa średnia w szkole – 5,43 wśród uczniów klas ponadpodstawowych. Jest uczniem osiągającym bardzo dobre i celujące wyniki w nauce. Rozwija swoje językowe zainteresowania, aktywnie uczestniczy w życiu  społeczności uczniowskiej.
Wiktoria Czyżewska jako pierwsza w historii I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich otrzymała stypendium Ministra Właściwego do Spraw Oświaty i Wychowania. Uczennica osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, angażuje się w wszelkiego rodzaju akcje charytatywne i działania na terenie szkoły,  a jednocześnie uzyskuje wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
1 miejsce Mistrzostwa Polski (organizator Jakub Witkowski) Abu Dhabi Combat Club 2021, senior kobiety
1 miejsce Mistrzostwa Polski Oriental Rules (organizator Marek Jasiński) juniorów młodszych
1 miejsce Puchar Polski Amatorskiej Ligi MMA (stowarzyszenie Amatorska Liga MMA) w kategorii junior
1 miejsce Mistrzostwa Polski Amatorskiej Ligi MMA (stowarzyszenie Amatorska Liga MMA) w kategorii kadet
1 miejsce Mistrzostwa Polski Low Kick (organizator Marek Jasiński) w kategorii junior młodszy
1 miejsce Mistrzostwa Polski Amatorskiego MMA (ALMMA), Sochaczew w kategorii junior (organizator Sławomir Cypel)
1 miejsce Puchar Polski Amatorskiego MMA (ALMMA), Sochaczew w kategorii junior (organizator Sławomir Cypel)
wygrana na Gali Wirtuoz Lucy 7, kickboxing, Radoszyce w kategorii senior (organizator Miguel Santos)
1 miejsce Mistrzostwa Europy Amatorskiej Ligi MMA (stowarzyszenie Amatorska Liga MMA) Sochaczew w kategorii junior.

Wielkie brawa i gratulacje dla naszych najlepszych!

V Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej pod patronatem Starostwa Powiatowego w Końskich zorganizowało w grudniu br. V Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego.
Konkurs składał się z dwóch części: językowej i plastycznej.
W części językowej udział wzięło łącznie 65 uczniów z 4 szkół ponadpodstawowych oraz 9 szkół podstawowych (klasy VII i VIII) naszego powiatu.
Głównym tematem konkursu były wiadomości z zakresu geografii Niemiec.
W kategorii szkół ponadpodstawowych
laureatką I miejsca została: Roksana Kozubska I LO w Końskich
II miejsce zajęli: Bartłomiej Jabłoński ZSP Nr 1 w Końskich
Julia Rusiecka I LO im. KEN
Malwina Ciszek I LO im. KEN
Zuzanna Czarnecka I LO im. KEN
III miejsce zdobyli: Jakub Wiśniewski ZSP w Stąporkowie
Wiktoria Zbróg ZSP w Stąporkowie
Bartosz Wyciszkiewicz I LO im. KEN
Elżbieta Kotras I LO im. KEN
Wyróżnienie otrzymali: Oliwia Dunajska z ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Weronika Waszczyk ZSP Nr 3 (Ekonomik) w Końskich
Jakub Kupis I LO im. KEN

W kategorii szkół podstawowych konkursu geograficzno- językowego nagrodzeni zostali:
I miejsce ex aequo: Michalina Markiewicz SP Nr 1 w Końskich
Natalia Batóg SP Ruda Maleniecka
II miejsce: Zofia Zub SP Fałków
Anna Węglińska SP Bedlno
III miejsce: Szymon Zigliński SP Radoszyce
Adrianna Grzelka SP Gowarczów
Joanna Węglińska SP Bedlno
Milena Łuszczyńska SP Bedlno
Wyróżnienie: Aleksandra Sak SP Pomyków


Rywalizacji językowej towarzyszy konkurs plastyczny, który zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych.
W tej edycji wzięło w nim udział ponad 90 uczniów z 12 szkół podstawowych naszego powiatu. Uczniowie wykonali piękne kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim.

Nagrodzeni zostali:
Julia Sobczyk – SP Fałków
Aleksandra Gil – SP Ruda Maleniecka
Anna Szteleblak – SP Bedlno
Wiktor Bobiński – SP Rogów
Marta Kruszyna – SP Radoszyce
Daria Popielewska – SP Radoszyce
Kacper Brot – SP Radoszyce
Julia Kroszczyńska – SP Dziebałtów
Weronika Narożnicka – Prywatna SP Końskie
Jan Banasik – SP Gowarczów
Maja Szlęzak – SP Gowarczów
Martyna Ferens – SP Nieświń
Zuzanna Łukasik – SP Pomyków

W przygotowanie uczniów do konkursu zaangażowali się nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych – łącznie 22 germanistów, którym składamy podziękowania za aktywność i dodatkową pracę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Literacki i plastyczny sukces uczniów naszej szkoły


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Literacki i Plastyczny pod hasłem:, „Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia” zorganizowany w ramach IV Powiatowego Sympozjum Naukowego.
W kategorii na pracę literacką 2 miejsce przyznano uczennicy klasy IA Dorocie Sękowskiej zaś Gabriel Am Ali uczeń klasy IIIDp zajął 3 miejsce,
Sukces w kategorii na pracę plastyczną odniosła uczennica klasy IA Katarzyna Ocetek zajmując II miejsce zaś nagroda za miejsce trzecie powędrowała do Zuzanny Malasińskiej uczennicy klasy IB.
Gratulujemy sukcesów uczennicom i uczniowi oraz ich opiekunom.

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Niezłomny Patron”


Autor: , Dodany: 16 grudnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 11 grudnia, w rocznicę śmierci patrona powiatu koneckiego księdza Kazimierza Sykulskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich miał miejsce finał powiatowego konkursu literackiego, który poprowadził Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Rozpoczęła go utworem muzycznym pt. ”W imię Ojca” Natalia Boruń uczennica Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie, a jednocześnie jedna z laureatek. Do postaci bł. ks. Kazimierza nawiązali w swoich wystąpieniach Krzysztof Lipiec poseł na Sejm RP oraz Andrzej Pruś przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Następnie przybyli goście obejrzeli film pt. „Ksiądz Kazimierz”. Głos zabrała także Barbara Skurkiewicz, emerytowana polonistka naszego liceum i członek komisji konkursowej, która podsumowała prace uczestników konkursu. Nagrody laureatom wręczali: poseł Krzysztof Lipiec, ks. dr Andrzeja Zapart, starosta Grzegorz Piec oraz Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady Powiatu. Fundatorami nagród oraz patronami uroczystości byli: Biskup Radomski Marek Solarczyk, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Galę zakończono wernisażem wystawy pn.” KAPŁAN NIEZŁOMNY” opatrzonym komentarzem Krzysztofa Zemeły – autora biografii o księdzu Sykulskim.


Nagrody główne otrzymali:
Maja Fidor – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Martyna Durlik – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Karol Gajewski – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich,
Amelia Tomasik – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie,
Sandra Gonciarz – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie,
Marta Kowalska – II Liceum Ogólnokształcące w Końskich.


Wyróżnienia przyznano:
Joannie Partyka – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Malwinie Ciszek – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Natalii Boruń – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

Nagrody specjalne zdobyli:
Zofia Saik – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Małgorzata Peliwo – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Olga Chyb – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Małgorzata Pluta – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Julia Szulc – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
Oliwia Dziurdź – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich.
W jury zasiadali dziekan dekanatu ksiądz Andrzej Zapart, Marian Wikiera, profesor Barbara Skurkiewicz oraz Agnieszka Krakowiak, pracownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd do Spraw Kombatantów, Kurię Diecezjalną w Radomiu oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Autor: , Dodany: 9 listopada 2021, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie,
 każdego roku w rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów, naznaczonych krwią i cierpieniem kilku pokoleń Polaków, spotykaliśmy  się na szkolnej akademii.  Dziś jest to z powodu pandemii ryzykowne, co nie oznacza, że o tak ważnym dniu zapomnimy.
Gdybym zadał  pytanie: czym jest wolność? – zapewne każdy odpowiedziałby nieco inaczej, podał swoją własną definicję.
Słowo to jest ogromnie pojemne, zawiera się w nim przekonanie o samostanowieniu państwa, o możliwości podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, o życiu poza zamknięciem. Jest też wiele innych definicji. Jedną z najpiękniejszych zapisano w słowach kultowej już dziś piosenki:
„Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem
Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem”


To, co najważniejsze, to przekonanie, że wolność jest niezbędna jak powietrze, wolnością się oddycha i karmi każdego dnia. Nie można jej oddać, zamienić na coś innego, bo jest wartością bezcenną, świętą, wyznacznikiem istnienia, jego sensem. Czasami wydaje się nam tak oczywista, że jej nie zauważamy, nie doceniamy.
Wagę wolności, jej przeogromną wartość, doceniali ci, którzy byli świadkami upadku Rzeczpospolitej, ci którzy dni swojego życia poświęcili sprawie jej odzyskania. Warto przypomnieć i zapamiętać słowa księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, autora kolejnej definicji:
„Wolność! Ty najpierwsza z własności człowieka, bez której inne nikną i szczęście ucieka!”

Dziś w rocznicę symbolicznego odzyskania niepodległości  wspólnie manifestujemy miłość do ojczyzny pod biało czerwonym sztandarem. Ale nasza miłość do Polski nie może być jedynie symbolem, musi być żywa, mieć barwę którą dobrze znacie: biało czerwoną, symbol niewinności i pulsującej krwi, odwagi, waleczności i bohaterstwa –  tych najznamienitszych cnót.
Nie my pierwsi i nie my ostatni wyznajemy miłość ojczyźnie, nie wstydźmy się kochać ją mądrze, uczciwie i nowocześnie, jak na XXI wiek przystało. A tej współczesnej wersji patriotyzmu niech przyświecają słowa pisarza, którego wszyscy znamy, Bolesława Prusa:
„Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealna ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.”


Co Wy możecie dać ojczyźnie? Jak możecie wyrazić to, co czasem trudniejsze jest wyrażenia słowami? Sądzę, że jest to możliwe do wykonania: Uczcie się dla siebie i swojego kraju, kształćcie  przymioty ducha i ciała, pracujcie i żyjcie szczęśliwie w wolnej, niepodległej ojczyźnie – Polsce.

Nasza wizyta w Sejmie


Autor: , Dodany: 5 listopada 2021, Kategoria: Bez kategorii


W środę, 3 listopada na zaproszenie posła Andrzeja Szejny, który jest absolwentem naszego liceum, uczniowie wraz z opiekunką p. Mariolą Domagałą odwiedzili budynek Sejmu. Pan poseł osobiście oprowadzał po gmachu i przedstawił informacje o funkcjonowaniu naszego parlamentu.
Na zakończenie uczestnicy wycieczki zjedli obiad w restauracji sejmowej, otrzymali upominki od biura poselskiego oraz z kancelarii Sejmu.Dzień Anioła


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Tradycyjnie przed uroczystością Wszystkich Świętych samorząd naszego liceum zorganizował Dzień Anioła. Uczniowie, którzy w piątek, 29 października przyszli do szkoły w białych strojach, byli zwolnieni z odpowiedzi. Znakomita większość naszej społeczności szkolnej prezentowała się na biało. W czasie długiej przerwy mieliśmy okazję zatańczyć słynną belgijkę na sali rekreacyjnej.
W tym dniu przedstawiciele samorządu szkolnego wraz z księdzem Pawłem Marczakiem oraz panem Pawłem Fidosem udali się na cmentarz i zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego.


Autor: , Dodany: 28 października 2021, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 27 października 2021 pożegnaliśmy naszą emerytowaną Panią Profesor Krystynę Wiaderną, polonistkę, pedagoga i wychowawcę wielu roczników młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich.

MATURZYŚCI w CZĘSTOCHOWIE


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W środę, 20 października 2021 uczniowie klas trzecich maturalnych wraz z wychowawcami wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy. Młodzież uczestniczyła we mszy świętej, drodze krzyżowej oraz wykorzystała indywidualny czas na modlitwę. Pielgrzymkę zorganizowali nasi księża katecheci Paweł Marczak i Radosław Zaborski.

Poznajemy Polskę


Autor: , Dodany: 18 października 2021, Kategoria: Bez kategorii


W poniedziałek 11.10.2021 wczesnym rankiem klasy 1B i 2D wyruszyły na wycieczkę szkolną do Bielska – Białej, Szczyrku i Wisły. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie miasta Bielsko-Białej i poznanie jego historii, bo jest naprawdę bardzo ciekawa. Wyjechaliśmy rankiem z dobrymi humorami i pełnymi plecakami. W autokarze śpiewaliśmy i rozmawialiśmy. Gdy dojechaliśmy do Bielska – Białej spotkaliśmy naszą przewodniczkę panią Agnieszką, która szybko przedstawiła nam plan zwiedzania i poprowadziła nas przez historię zapisaną w murach miasta. Następnie wyjechaliśmy do Szczyrku, gdzie czekały na nas piękne pokoje i smaczna kolacja. Wieczorem pierwszego dnia zrobiliśmy ognisko, przy którym tańczyliśmy i śpiewaliśmy, poznając możliwości taneczne, nie tylko uczniów.:)
Drugi dzień tj. 12.10.2021 zapowiadał się kiepsko i zimno, bo niespodziewanie pojawił się deszcz, ale wspólnymi siłami zaklinaliśmy pogodę nosząc przeciwsłoneczne okulary i wreszcie przestało padać, więc ruszyliśmy ochoczo na szlak prowadzący do „Chaty Wuja Toma”, gdzie mogliśmy oglądać piękne widoki i posilić się przed powrotem do ośrodka. Po obiadokolacji wyruszyliśmy na wieczorny „Spacer w nieznane” po Szczyrku, lecz nikt nie miał odwagi, by pójść śladami Panów Piotrów :).
Trzeciego dnia wyruszyliśmy do Wisły, odwiedziliśmy Aquapark „Tropicana”, gdzie korzystaliśmy z kąpieli wodnych oraz saun i jacuzzi, co było wielką ulgą dla naszych zmęczonych nóg po wyprawie na szlak. Po kąpielach zwiedziliśmy Wisłę i popołudniem wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu.
Wycieczkę zakończyliśmy wieczorem w środę 13.10 – co wcale nie oznaczało końca uśmiechów i relaksu, bo same wspomnienia wywołują uśmiech na twarzy i poprawę humoru.
W czasie zwiedzania miast i podążania na szlakach, zwracaliśmy uwagę na piękno otaczającego nas świata, przyrody oraz poznawaliśmy faunę i florę Beskidu Śląskiego.
Polecamy taką wyprawę i zachęcamy do obejrzenia naszej fotorelacji.


Halowy turniej piłki nożnej


Autor: , Dodany: 9 października 2021, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 01.10.2021r na hali sportowej samorząd szkoły zorganizował turniej piłki nożnej.
Udział wzięło dziewięć drużyn składających się z przedstawicieli wszystkich klas naszego liceum.
W drodze losowania drużyny podzieliły się na dwie grupy, w których rozegrały mecze eliminacyjne. Następnie dwie drużyny z pierwszej oraz dwie drużyny z drugiej grupy z największą ilością wygranych zagrały między sobą mecze o 1,2 i 3 miejsce. Rozgrywki wygrała drużyna Filipa Wasika z klasy IIB, w składzie:
Igor Wasik (IIB), Kacper Wasik (IIIBg), Kacper Pakuła (IIA), Aleksander Plech (IIC), Mikołaj Kierstan (IIC), oraz Szymon Włodarczyk (IIB).
Drugie miejsce zajęła drużyna Kacpra Gwarka z klasy IIIDg i jej zawodnicy: Bartłomiej Okła (IIICg), Filip Wołowiec (IIIBg), Kacper Kasinski (IIIBg), Piotr Wrona (IIIBg) i Adrian Zamachowski (IIIDg).
Trzecie miejsce na podium zajęła drużyna Szymona Wołczyńskiego z klasy IIIAp, w której grali: Maciej Wężykowski (IIIAp), Hubert Wiaderny (IIIAp), Michał Szustak (IIIAp), Wiktor Duda (IIIAp), Patryk Lamentowicz (IIIBp).
Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymali indywidualne vouchery o wartości 35zł na pizzę oraz kartkę zwalniającą w wybranym dniu z odpowiedzi ustnych i niezapowiadającym kartkówek, za drugie miejsce drużyna otrzymała bon na pizzę o wartości 80 zł natomiast trzecia drużyna czekolady wraz z ,,dniem bez odpowiedzi’’.

Wznawiamy akcję zbierania nakrętek


Autor: , Dodany: 29 września 2021, Kategoria: Bez kategorii


Po wakacyjnej przerwie Szkolne Koło Wolontariatu kontynuuje akcję zbierania plastikowych nakrętek.
W ubiegłym roku szkolnym udało nam się wesprzeć 3 akcje charytatywne. W ostatniej, zakończonej już 19 lipca br. przekazaliśmy 9 worków z nakrętkami na rehabilitację Oliwki Nowek ze Stąporkowa. Wierzymy, że także w tym roku szkolnym będziecie wspierać nasze akcje.

ŻYWA LEKCJA BIOLOGII


Autor: , Dodany: 27 września 2021, Kategoria: Bez kategorii


Żywe lekcje biologii to ważna część działalności naszej szkoły. W ramach lekcji biologii prowadzonych przez panią Marlenę Bernacką- Plutę uczniowie dokonują preparatyki ważnych narządów kręgowców, poznając przy tym anatomię i fizjologię pracy narządów człowieka. Nauka stacjonarna pozwala uczniom dotykać, preparować tkanki i przede wszystkim dostrzegać jak zbudowany jest dany narząd.
W ubiegłym tygodniu klasa trzecia realizująca rozszerzony program biologii dokonała preparatyki serca, nerek, płuc, wątroby oraz śledziony dzika. Mogli zobaczyć różnicę w budowie żył i tętnic oraz poznać budowę zastawek w sercu. Zajęcia anatomiczne cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży, co można było zauważyć w trakcie ich trwania. Przedstawiamy krótką fotorelację.
Drodzy Uczniowie i Rodzice!


Autor: , Dodany: 10 września 2021, Kategoria: Bez kategorii


Po wakacyjnej przerwie spotykamy się w nowym roku szkolnym. Wszyscy cieszymy się z faktu, iż jest to nauka stacjonarna. Bezpośrednia obecność koleżanek i kolegów, codzienna pomoc wychowawców i nauczycieli daje Wam poczucie pewności i bezpieczeństwa. Powitaliśmy nowych uczniów naszego liceum, którzy rozpoczęli naukę w klasach pierwszych. Otoczmy ich życzliwością, pomagajmy w nowych realiach szkolnej społeczności.
Na początku roku szkolnego znaleźliśmy się dodatkowo w szczególnej sytuacji: lekcje tymczasowo, do zakończenia prac remontowych naszego budynku, odbywają się od godziny 15:00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich przy ulicy Staszica 1. Pozwala nam to na normalną realizację zajęć wynikających z planu. Po powrocie do naszej szkoły w dniu 20 września poinformujemy dokładnie o terminie spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych i zebrań klasowych.
Dyrektor Wojciech Jasnos,
Wicedyrektor Marzena Domagała

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022


Autor: , Dodany: 30 sierpnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w najbliższą środę, 1 września 2021r. wg poniższego harmonogramu:
godz. 9.00 – klasy 1
godz. 10.00 – klasy 2
godz. 10.30 – klasy 3 po szkole podstawowej
godz. 11.00 – klasy 3 po gimnazjum
Spotkanie ogólne odbędzie się na boisku szkolnym, a w przypadku złych warunków pogodowych w auli szkolnej.
Apelujemy o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Obowiązkowo przy wejściu do szkoły dezynfekcja rąk i uczniowie muszą posiadać własne maseczki.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021


Autor: , Dodany: 25 czerwca 2021, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 25 czerwca 2021r.  w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej  w Końskich, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021.  Dyrektor szkoły Wojciech Jasnos powitał zgromadzonych gości.  W imieniu starosty koneckiego głos zabrał naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera, który również wręczył dyplomy uczniom reprezentującym szkołę i powiat w pocztach sztandarowych. Z ramienia Rady Rodziców przemawiała Wioletta Mosiołek – Kamińska.

Dyrektor Wojciech Jasnos podsumował miniony rok, który był wyjątkowo trudny w związku z trwającą  epidemią. Podziękował nauczycielom za zaangażowanie w pracę z młodzieżą, pogratulował wszystkim uczniom promocji do następnej klasy, także życzył bezpiecznych wakacji i dalszego rozwijania pasji, zainteresowań i talentów. Na wakacyjną drogę zadedykował radę amerykańskiego pisarza: „Bieda czeka tych, którzy poświęcają najbardziej wartościowy czas rzeczom małej wartości”.

Tego dnia zostały wręczone także nagrody w postaci książek oraz dyplomów.  Nagrody ufundowane przez członków Stowarzyszenia Absolwentów Koneckiego Gimnazjum i Liceum  „Razem dla Przyszłości” z inicjatywy prof. dr hab. n. med. Mariana Zgody, złotego absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego i byłego rektora Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi otrzymali:
w dziedzinie biologii i chemii Mikołaj Wybański II Cg,
a także w dziedzinie chemii Wiktor Banasik I C.

Marian Jankowski były dyrektor I LO w latach 1991-2013 i kanclerz Stowarzyszenia ufundował nagrodę dla najlepszej humanistki- otrzymała ją  Zofia Saik II Dp.
Zaprezentowano kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów: Jakuba Sobczyka II Cp 5,43 oraz Aleksandrę Wiatr II Ag 5,22, stypendystę stypendium dyrektora szkoły Krystiana Szczerka II Ag 5,22 oraz wyróżnioną uczennicę Wiktorię Czyżewską II Ap za wybitne osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz szkoły, jednocześnie kandydatkę do stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Warto wymienić uczniów , którzy w minionym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki:

Jakub Sobczyk II Cp 5,43
Aleksandra Wiatr II Ag 5,22
Krystian Szczerek II Ag 5,22
Patrycja Pszczółka II Ag 5,22
Martyna Wojas II Cp 5,21
Julia Bajor II Cp 5,21
Wiktor Banasik I C 5,2
Milena Komisarczyk I A 5,2

Wyróżnienia dla naszych uczniów


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W dniu 24 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1    w Końskich starosta konecki Grzegorz Piec oraz naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztofa Stachery, wręczyli stypendia, dyplomy i pamiątkowe upominki wyróżniającym się uczniom szkół ponadpodstawowych.  Z naszego Liceum wyróżnieni zostali: Wiktoria Czyżewska i Krystian Szczerek.

Gratulujemy Wam dotychczasowych osiągnięć  i życzymy następnych sukcesów.

Rozstrzygnięcie VI Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje”


Autor: , Dodany: 15 czerwca 2021, Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty VI Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje” pod hasłem „Tajemnica ukryta w rodzinnej pamiątce…”- opowieść zainspirowana spotkaniem z babcią, dziadkiem lub innym członkiem rodziny.

Konkurs miał na celu zachęcić do rozwijania zainteresowania fotografią, jako jedną z form spędzania czasu wolnego. W każdym zdjęciu, które otrzymaliśmy kryje się nutka pasji i na pewno wiąże się z nim wiele miłych, ciekawych rodzinnych wspomnień.  Naszym celem była również popularyzacja różnych form literackich. Uczniowie nadesłali bardzo interesujące opowiadania i wywiady będące wynikiem spotkań i rozmów z najstarszymi członkami swoich rodzin.

W VI edycji naszego konkursu pierwsze miejsce ex aequo zajęły:

Nadia Am Ali, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach,

Aleksandra Gil, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej.

Wyróżnieni zostali również: Daria Natkańska, Marika Słowik, Amelia Sęga, Kornelia Kowalska.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz ich opiekunom!

Organizatorzy konkursu:  Ewa Młynarczyk – Wróbel  i  Sylwia Fidor.


Autor: , Dodany: 10 czerwca 2021, Kategoria: Bez kategorii


W dniu dzisiejszym dotarła do nas wiadomość o śmierci  Pani Haliny Stelmach, emerytowanej nauczycielki wychowania fizycznego I Liceum  Ogólnokształcącego. Żegnamy bardzo lubianą Panią Profesor, wspaniałego  pedagoga i  wychowawcę wielu pokoleń młodzieży.

Kolejna akcja charytatywna


Autor: , Dodany: 30 maja 2021, Kategoria: Bez kategorii


Uczniowie I LO mimo pandemii i zdalnego nauczania aktywnie włączają się w akcje charytatywne. W ciągu 2 miesięcy uzbieraliśmy aż 8 worków plastikowych nakrętek. Dnia 24 maja 2021r. przekazaliśmy je na rzecz pani Małgorzaty Pocheć z Nieświnia.

Dziękujemy Wam wszystkim za udział w tej akcji.

Nakrętki wciąż zbieramy …

Nagrody w VIII Powiatowym Przeglądzie Piosenki Niemieckojęzycznej


Autor: , Dodany: 25 maja 2021, Kategoria: Bez kategorii


We wtorek 25 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego        w Końskich zostali nagrodzeni  uczestnicy  tegorocznego VIII Powiatowego Przeglądu Piosenki Niemieckojęzycznej.           I miejsce zdobyła Jadwiga Kołodziej, II miejsce duet – Mikołaj Wybański, Michał Pakuła, a III miejsce – Agnieszka Burtan. Wyróżnienie przyznano Julii Bajor.  Przegląd w tym roku odbywał się w formule on-line.  W przygotowanie zaangażowali się nauczyciele: Izabela Popik, Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos.

Gratulujemy opiekunom i wykonawcom, którzy śpiewająco prezentowali swoje umiejętności językowe w bardzo zróżnicowanym repertuarze.  Życzymy Wam  kolejnych wspaniałych sukcesów.


Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Autor: , Dodany: 4 maja 2021, Kategoria: Bez kategorii


W piątek, 30. 04. 2021 w naszym Liceum odbyła się uroczystość upamiętniająca 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odsłonięta została tablica poświęcona rodzinie Małachowskich i koneckiemu Ojcu Majowej Konstytucji – marszałkowi Stanisławowi Małachowskiemu. Na tej uroczystości obecni byli Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów, starosta konecki oraz starostowie powiatu włoszczowskiego i opoczyńskiego. Młodzież naszej szkoły przygotowała plakaty okolicznościowe oraz program artystyczny. Podczas uroczystości poznaliśmy również laureatów powiatowego konkursu internetowego „Konecki Ojciec Majowej Konstytucji – Marszałek Stanisław Małachowski”.

Złoci Absolwenci I LO


Autor: , Dodany: 30 kwietnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


W dniu dzisiejszym na skromnym spotkaniu w szkole z dyrektorem Wojciechem Jasnosem tytuł „Złotego Absolwenta” oraz pamiątkowy medal otrzymało jedenastu tegorocznych maturzystów, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen, wyliczaną z trzech lat nauki. Wśród nagrodzonych w roku szkolnym 2020/2021 znaleźli się:

1. Dołowska Karolina – 5,41 3C
2. Kania Anita – 5,29 3C
3. Wąsik Julia – 5,29 3C
4. Włodarczyk Aleksandra – 5,29 3C
5. Banaszczyk Anna – 5,24 3C
6. Domagała Małgorzata – 5,24 3A
7. Fabicka-Krakowiak Katarzyna – 5,24 3B
8. Konecka Wiktoria – 5,24 3C
9. Perlak Wiktoria – 5,24 3C
10. Rogowski Kamil – 5,24 3A
11. Szemberg Alicja – 5,24 3C

Gratulujemy Wam i trzymamy kciuki na egzaminach.


Autor: , Dodany: 29 kwietnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


Drodzy Absolwenci,
dziś w nietypowych pandemicznych okolicznościach kończycie edukację w naszej szkole. Liczymy, że każdy z Was opuszcza mury naszego liceum jako dojrzały, inteligentny i odpowiedzialny człowiek. Kochani maturzyści, idźcie przez życie z uniesiona głową, bądźcie otwarci na innych ludzi, spełniajcie swoje marzenia. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas, Wasze zaangażowanie w życie szkoły, pomoc i codzienny uśmiech. Żal się rozstawać, ale przecież kiedy życie zamyka jedne drzwi, natychmiast uchyla drugie. Życie pisze przeróżne scenariusze, a każdy z nas dostaje własną książkę, którą wypełnia tym, co tylko zechce. Życzymy Wam, aby dorosły świat należał do Was.
Samorząd I LO

Absolwenci I LO.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Nasi Drodzy, nadszedł dziś dzień pożegnania ze szkołą, z przyjaciółmi, z profesorami. W murach I LO spędziliście czas wyjątkowy z kilku przyczyn: był latami wytężonej nauki, etapem intensywnych kontaktów koleżeńskich, okresem niespokojnym, w którym musieliście zmierzyć się z wyzwaniem, jakie postawiła przed Wami nauka zdalna. Mam nadzieję, że tak jak radziliście sobie z zadaniami ze wszystkich przedmiotów, tak też zdaliście egzamin z odpowiedzialności za samych siebie, z którego co prawda nie będzie oceny na świadectwie szkolnym, ale nie o nią też chodziło. Nieco wcześniej niż Wasi starsi koledzy musieliście wykazać się determinacją,  kreatywnością, rozsądkiem. Te cechy obserwowaliśmy wśród Was i one bardzo nas cieszyły. W najbliższych tygodniach znów będziemy Wam kibicować. Wierzymy, że sprawnie i na wysokim poziomie rozwiążecie zadania maturalne, a potem z pasją, odwagą i uczciwością będziecie budować swoje biografie, starając się, by nie zabrakło w nich inspiracji, mądrości, żaru i  piękna. Wykorzystajcie zdobytą wiedzę, pochwalcie się nią, pokażcie swe umiejętności w tych wyjątkowych dniach maja. Niech  dopisuje Wam szczęście nie tylko w czasie egzaminów, ale i zawsze potem, niech radość, którą macie dziś w sobie, zawsze rozświetla Wasze twarze. Pożegnajmy się słowami portugalskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla Jose de Sousa Saramago – który powiedział, że „każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca”  –  życzę Wam , aby Wasza historia, która rozpoczęła się W ILO blisko trzy lata temu,  każdego dnia zataczała szersze, wspanialsze kręgi.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne.

Przekaż nam 1% swoich podatków.


Autor: , Dodany: 19 kwietnia 2021, Kategoria: Bez kategorii


Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku na naszą szkołę to wszystkie niezbędne informacje znajdziesz właśnie tutaj.
To nic nie kosztuje, a masz praktycznie jedyną możliwość zdecydowania co stanie się z częścią Twoich podatków.

Aby przekazać nam 1% swoich podatków, wystarczy w swoim rocznym zeznaniu podatkowym w części I (Wniosek o przekazanie 1% podatku…) podać numer KRS: 0000270261, oraz obowiązkowo w części J (Informacje uzupełniające) podać cel szczegółowy: I LO KOŃSKIE 1671.

Kolejny sukces Nadii Łuszczyńskiej


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Nasza uczennica Nadia Łuszczyńska zakwalifikowała się do etapu centralnego XIV Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z przedmiotu geografia z elementami geologii. Udział w finale zapewnia jej maksymalną liczbę punktów w procedurze kwalifikacyjnej na tą uczelnię. Finał olimpiady odbędzie się 24.04.2021 w Krakowie.
W ubiegłym roku szkolnym Nadia otrzymała tytuł laureatki w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej OKAWANGO, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Dzięki temu otrzyma maksymalną liczbę punktów w procedurze kwalifikacyjnej i ma możliwość rozpoczęcia studiów na tej uczelni w zakresie geologii poszukiwawczej lub geologii stosowanej.
W bieżącym roku szkolnym Nadia wzięła także udział w II etapie XLVII Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.

Nadia już od pierwszej klasy bierze udział w konkursach i olimpiadach, rozwijając swoje zainteresowania geografią. Swój sukces zawdzięcza systematycznej pracy i konsekwencji w dążeniu do wyznaczonego celu. Za miesiąc zdaje maturę, dlatego życzymy jej powodzenia i dostania się na wymarzone studia.

Nadiu, jesteśmy z Ciebie dumni!
Brawo! Tak trzymaj dalej.

http://www.diament.agh.edu.pl/podstawowe-informacje/
https://www.geo.uw.edu.pl/pl/nauka/konkurs-okawango-2020-2021/konkurs-okawango

Życzenia świąteczne


Autor: , Dodany: 31 marca 2021, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo Profesorowie,
Drodzy Uczniowie,

dla całej społeczności szkolnej przesyłamy życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Życzymy Wam radosnego, wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie najbliższej rodziny.
Pomimo trudnej sytuacji i zagrożeń, niech te Święta będą dla Was źródłem siły do dalszej pracy i optymizmu na przyszłość, a Wasze serca wypełni łaska…
Wesołego Alleluja!
Dyrektorzy
Wojciech Jasnos
Piotr Ciszek

Działamy charytatywnie


Autor: , Dodany: 25 marca 2021, Kategoria: Bez kategorii


Mimo zdalnego nauczania akcja charytatywna – zbiórka nakrętek, trwa nadal. Wielu naszych uczniów wspiera to przedsięwzięcie. W dniu 23 marca 2021r. dzięki Wam drodzy uczniowie, przekazaliśmy 7 worków plastikowych nakrętek na rzecz Dagmary Michalskiej z Jacentowa. Dziękujemy wszystkim uczniom za dotychczasowy udział w tej akcji i wciąż zapraszamy do dalszego jej wspierania.

https://www.konecki.powiat.pl/index.php/38-uncategorised/aktualnosci/2821-nakrecone-serce

Ankieta


Autor: , Dodany: 25 lutego 2021, Kategoria: Bez kategorii


W związku z prowadzonymi pracami związanymi z opracowaniem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koneckim na lata 2021-2030 została opracowana ankieta.
Na prośbę Starosty Koneckiego zamieszczamy link do ankiety (wypełnij ankietę), której przedmiotem jest ocena istniejących problemów społecznych i możliwości ich rozwiązywania.

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Miło nam powiadomić, że Katarzyna Fabicka – Krakowiak i Nadia Łuszczyńska, uczennice klasy maturalnej, zakwalifikowały się do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z zakresu geografia z elementami geologii. Opiekunem jest pani Dorota Pałgan.

RADOSNYCH ŚWIĄT


Autor: , Dodany: 21 grudnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Państwo Profesorowie, Drodzy Uczniowie.
Nieprzemijająca magia Świąt Bożego Narodzenia sprzyja temu, by w tych wyjątkowych dniach zdarzały się chwile, o których na co dzień można jedynie marzyć. Są to wydarzenia osobiste, dotyczące każdego człowieka i rodzinne obejmujące swoim zasięgiem wielu ludzi. Czasem trudno je wskazać jednoznacznie, wymienić, nazwać, często się je jedynie odczuwa. Pragnę dziś złożyć życzenia, byśmy Wszyscy znaleźli się pod wpływem Świąt i w związku z tą atmosferą, która przybliża nas do nich w każdej godzinie, poczuli odmienność tych dni. Niech zostanie zapomniane to, co nas wszystkich smuci i dzieli. Życzę odpoczynku, bo te minione miesiące zdalnej pracy wymagały ogromnego wysiłku nauczycieli, uczniów i rodziców. Życzę w imieniu własnym oraz wicedyrektora Piotra Ciszka zdrowia, poczucia dobrej energii płynącej z tego wyjątkowego rozświetlonego blaskiem choinek czasu. Niech ten okres wiedzie nas mądrze w nowy, lepszy 2021 rok.
dyrektor Wojciech Jasnos.

Osiągnięcia naszych uczniów w I semestrze


Autor: , Dodany: 18 grudnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Pomimo zdalnego trybu pracy i zmian organizacyjnych w terminarzach tegorocznych konkursów i olimpiad przedmiotowych nasi uczniowie przystąpili do rywalizacji z kilku przedmiotów:
1. Natalia Sobczyk wzięła udział w szkolnych eliminacjach XVI Olimpiady Przedsiębiorczości (opiekun p. Paweł Fidos)
2. Julia Szulc i Julia Bajor rywalizowały w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności (opiekun p. Marlena Bernacka- Pluta)
3. Adrian Lamch i Natalia Rożek przystąpili do etapu szkolnego Olimpiady Języka Angielskiego (opiekun M. Pawłowska)
4. Mateusz Majchrzak osiągnął najlepszy wynik spośród uczestników z naszej szkoły w Konkursie Fizycznym „LWIĄTKO” (opiekun p. Marzena Domagała)
Gratulujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w dodatkową pracę i życzymy dalszych sukcesów.

IV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


I Liceum Ogólnokształcące zorganizowało już IV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego, w tym roku podczas nauki zdalnej. Konkurs składał się z dwóch części: językowej i plastycznej.
W części językowej udział wzięło łącznie ponad 60 uczniów z 6 szkół podstawowych (klasy VII i VIII) oraz 4 szkół ponadpodstawowych naszego powiatu.
Głównym tematem konkursu językowego były wiadomości z zakresu geografii Niemiec.
W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsi uzyskali powyżej 70% oceny z pisemnego testu geograficzno- językowego.
Laureatami I miejsca zostali:
Aleksandra Młodzińska I LO im. KEN w Końskich
Zuzanna Czarnecka I LO im. KEN
Dawid Lewosiński II LO im. M.C-Skłodowskiej
II miejsce zajęli: Kacper Woźniak II LO im. M.C-Skłodowskiej
Emilia Młodawska II LO im. M.C-Skłodowskiej
Olga Bańburska I LO im. KEN
III miejsce zajęli: Weronika Waszczyk ZSP Nr 3 Ekonomik
Anna Trojanowska II LO im. im. M.C-Skłodowskiej
Dominika Zawrzykraj I LO im. KEN
Michał Owczarek, I LO im. KEN
Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Palus z ZSP Nr 1 w Końskich

W kategorii szkół podstawowych konkursu geograficzno- językowego nagrodzeni zostali:
I miejsce: Szymon Zawadzki SP Ruda Maleniecka
II miejsce: Julia Rusiecka SP Kopaniny
Szymon Zigliński SP Radoszyce
III miejsce: Anna Tańculska SP Gowarczów
Alicja Młodawska SP nr 1 w Końskich
Jan Sobczyk SP nr 1 w Stąporkowie

Rywalizacji językowej towarzyszy konkurs plastyczny, który zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. W tej edycji wzięło w nim udział ponad 90 uczniów z 12 szkół podstawowych naszego powiatu, którzy wykonali piękne kartki świąteczne z życzeniami w języku niemieckim.
Nagrodzeni zostali:
Wiktoria Zatora SP Fałków, Natalia Cieszkowska SP Ruda Maleniecka, Paulina Dębska SP Wilczko-wice, Michał Zbroszczyk SP Górniki, Filip Siwek SP Nr 2 Stąporków, Martyna Mrozik SP Kopaniny, Patrycja Struzik SP Nr 1 Końskie, Jakub Raczkowski SP Nr 1 Końskie, Jagoda Walczyk SP Rogów, Ewa Fryska SP Radoszyce, Natalia Szemberg SP Radoszyce, Daria Dymińska SP Dziebałtów, Pola Łukiańska SP AWANS Końskie, Miłosz Prasał SP Gowarczów, Martyna Kot – SP Gowarczów

W przygotowanie uczniów do konkursu zaangażowali się nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych – łącznie 24 germanistów, którym należą się szczególne podziękowania za dodatkową pracę w obecnych realiach szkolnych.
O miejscu i terminie rozdania dyplomów szkoły zostaną powiadomione odrębnie.BŁ. KS. KAZIMIERZ SYKULSKI – 11.12.2020


Autor: , Dodany: 13 grudnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Dzień 12 czerwca 2008 działacze samorządowi i mieszkańcy naszego powiatu koneckiego z pewnością zapamiętali jako ważną datę w historii naszej lokalnej społeczności. W tym dniu został uroczyście odsłonięty przed siedzibą starostwa 2,5 metrowej wysokości pomnik bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Karola Badyny.
Od tego pamiętnego dnia bł. Ks. Kazimierz Sykulski patronuje Naszej Małej Ojczyźnie. Data ta przypominała pamiętną wizytę papieża Jana Pawła II z 1999 r. , podczas której Ojciec Święty beatyfikował dziekana koneckiego Ks. Kazimierza Sykulskiego wraz z 108 męczennikami nazizmu.
To już historia, ale dziś przywołajmy odnosząc do naszej rzeczywistości, słowa Naszego Patrona, kiedy zagrożony aresztowaniem przez Niemców, mówił: „Nie mogę opuścić parafian; będę z nimi, nawet gdyby mi groziła śmierć”. Nadajmy współczesny wymiar słowom, które wypowiedział idąc na ostatnie przesłuchanie: „Jeżeli Bóg żąda ode mnie takiej ofiary dla dobra Kościoła i Ojczyzny, to ja chętnie ją składam”.
Urodzony w Końskich i związany z naszym miastem i jego mieszkańcami, poprzez długoletnia posługę kapłańską, bł. Ks. Kazimierz Sykulski został rozstrzelany 11 grudnia 1941 r. o godz. 15.18 w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jego ciało zostało spalone w krematorium, a niemieckie władze obozowe wystawiły akt zgonu 25 kwietnia następnego roku.
Przypomnijmy te fakty, szczególnie dobitnie dziś , kiedy to niektóre narody Naszej Wspólnej Europy zdają się wiele faktów z historii zapominać.
Konecki kapłan został odznaczony pośmiertnie Krzyżem „Virtuti Militari” uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 lutego 1946.
Błogosławiony Ks. Kazimierzu Sykulski pamięta my o Tobie – a Ty, w tych szczególnie ostatnio trudnych czasach pamiętaj o nas.NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGLOŚCI


Autor: , Dodany: 10 listopada 2020, Kategoria: Bez kategorii


Wymownie i pięknie brzmią słowa Leopolda Staffa:
„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą”.

Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości- 11 listopada 1918r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, języki, obyczaje i religię, ale dzięki patriotycznemu sercu naszych przodków najcenniejsze wartości zostały uratowane. Kiedy w 1914r. wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Szli na wojnę wierząc, że spełnią się ich marzenia.

Dziś, w 102 rocznicę odzyskania niepodległości, warto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym przodkom i wspomnieć, jak z ich patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się POLSKA.


,,SPRZĄTAM ŚWIAT WOKÓŁ SIEBIE”


Autor: , Dodany: 20 października 2020, Kategoria: Bez kategorii


W ramach Akcji Sprzątania Świata uczniowie poszczególnych klas indywidualnie posprzątali ,,kawałek swojego świata” i uwiecznili efekty tych działań w postaci zdjęć, które ukazują posegregowane zebrane odpady oraz osobę je zbierającą. Każda klasa udokumentowała swoje aktywności w formie graficznej np. plakatu lub kolażu wykonanego ze zdjęć.
Spośród prac zostaną wyłonione najlepsze, ukazującego największą aktywność klasy.
Klasa, która zwycięży otrzyma nagrodę w postaci jednego dnia ,,bez pytania” a wszyscy
uczestnicy akcji otrzymali już dodatkowe punkty z zachowania oraz oceny z aktywności w ramach
przedmiotów przyrodniczych.
Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom Akcji Sprzątanie Świata za zaangażowanie.
Koordynator
Marlena Bernacka – Pluta
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Autor: , Dodany: 14 października 2020, Kategoria: Bez kategorii


„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić”
W podziękowaniu za trudną pracę i wskazywanie właściwej drogi życzymy Państwo Profesorom dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia…
Samorząd Szkolny I LO
Końskie, 14 października 2020

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W tym roku już po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować największą polską akcję ekologiczną: Sprzątanie świata – Polska, która przebiegać będzie pod hasłem:
Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.
Tegoroczna akcja niewątpliwie różnić będzie się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, pomimo to serdecznie zachęcamy zainteresowanych uczestników do udziału w akcji.
W RAMACH AKTYWNEGO UDZIAŁU SPOŁECZNOŚCI I LO W KOŃSKICH PRAGNĘ ZACHĘCIĆ MŁODZIEŻ DO CZYNNEGO UDZIAŁU W AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA POD HASŁEM: „SPRZĄTAM ŚWIAT WOKÓŁ SIEBIE”

Szkolny koordynator akcji Marlena Bernacka- Pluta

Samorząd szkolny 2020/2021


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Wraz z końcem roku szkolnego zakończyła się także kadencja poprzedniego samorządu szkolnego. Nowo wybrani przedstawiciele społeczności szkolnej obiecują dołożyć wszelkich starań, aby pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej przyjazna atmosfera, z której słynie nasza szkoła, została podtrzymana i rozwijana.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021


Autor: , Dodany: 28 sierpnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się dnia 1 września
wg. poniższego harmonogramu:

Klasy I
godz. 9.00 na boisku szkolnym
w razie niepogody w salach:
1A (j.pol-his-wos/mat-fiz-inf) – sala 27
1B (mat-geo-j.obcy) – sala 8
1C (bio-chem) – sala 17
1D (j.pol-bio-j.obcy) – sala 19

Klasy II i III
godz. 11.00 w salach:
2Ap – sala 15
2Bp – sala 10
2Cp – sala 9
2Dp – sala 24
2Ag – sala 20
2Bg – sala 26
2Cg – sala 16
2Dg – sala 18
3A – sala 7
3B – sala 23
3C – sala 14

Prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Uczniowie muszą posiadać maseczki.

Odbiór wyników egzaminu maturalnego


Autor: , Dodany: 10 sierpnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Szanowni Absolwenci.
Odbiór zaświadczeń z wynikami egzaminu maturalnego odbędzie się w dniu 11.08.2020r.(wtorek) od godz. 12.00 do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły. Odbiór będzie możliwy również w następnych dniach w godzinach pracy sekretariatu.
Podczas odbioru prosimy o stosowanie się do wytycznych związanych z COVID-19.

Kolejny sukces Nadii Łuszczyńskiej


Autor: , Dodany: 10 lipca 2020, Kategoria: Bez kategorii


Nadia Łuszczyńska została Laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej 2019/2020, OKAWANGO, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski.
Nadia w ubiegłym roku szkolnym została finalistką tego konkursu. W pierwszym etapie konkursu należało napisać pracę badawczą. Nadia wybrała temat ,,O wpływie budowy geologicznej terenu na nasze życie”, który obejmował region Sielec – Końskie – Koliszowy. Praca ta uzyskała bardzo wysoką ocenę komisji i z kilkuset uczniów z całej Polski, nasza uczennica znalazła się wśród 43 finalistów. Następnie odbył się pisemny etap z rozszerzonego zakresu geografii m.in. historii geologicznej Ziemi, procesów geologicznych, pracy z mapą geologiczną i przekrojami. Kolejnym etapem była część ustna – prezentacja na wybrany temat.
Nadia, jako laureatka, może dostać się na studia wyższe na kierunki: geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim i uzyska maksymalną liczbę punktów w procedurze kwalifikacyjnej.
Wielkie gratulacje dla Nadii i jej opiekunki, pani Doroty Pałgan.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020


Autor: , Dodany: 25 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategoriiDrodzy Uczniowie, 
tegoroczne zakończenie roku szkolnego 2019/2020 jest – co nietrudno zauważyć – wyjątkowe. Nie ma Was w szkole, korytarze są puste i ciche, nie słychać Waszego śmiechu, nie widać radości, że kolejny rok nauki szkolnej za Wami. Trudno w tej sytuacji dopatrzeć się pozytywnych elementów, ale spróbuję :-).
Jesteście zdrowi, przed Wami dwa  miesiące wypoczynku, korzystania z piękna przyrody i nabierania sił do pracy w nowym roku szkolnym. Myślę, że ten,  ze względu na swoją specyfikę nauczył Was większej samodzielności, rzetelności i odwagi w podejmowaniu decyzji. Często byliście skazani na słowo pisane lub mówione, twarz Waszego nauczyciela zastępowała klawiatura komputera, laptopa, telefonu. Mimo to przetrwaliśmy, cieszą bardzo dobre i dobre oceny, których jest tak wiele, cieszą promocje do kolejnych klas. Mam też nadzieję, że mimo wszystko   I LO wyszło z tej niewątpliwie trudnej sytuacji wzmocnione i solidarne, za co Wam i Waszym profesorom dziękuję. Konfucjusz powiedział przed wiekami niezwykle mądre słowa – które dziś Wam zadedykuję:„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął, i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.” Pamiętajcie o tym zdaniu, gdy będziecie budzić się w leniwe wakacyjne poranki. Nie zapomnijcie o tym, czego już się dowiedzieliście, pielęgnujcie tę wiedzę każdego dnia, rozwijajcie ją i pogłębiacie, by w nowym 2020/2021 ruszyć z zapałem do zdobywania kolejnych szczytów wiedzy!
Dyrektor
Wojciech Jasnos

Sukces naszego ucznia w VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o III RP


Autor: , Dodany: 22 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategorii


Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP w Białymstoku przyznał Jakubowi Brandeburgowi uczniowi klasy IIIA naszego liceum, tytuł finalisty (tytułu laureata nie przyznano) VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP.
Jakub uzyskał indeksy na atrakcyjne kierunki studiów na różnych uczelniach w Polsce.
Opiekunem ucznia była Pani Barbara Wojciechowska.
Gratulujemy sukcesu Jakubowi i pani profesor.

Konkurs geologiczno – środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”


Autor: , Dodany: 19 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategorii


W tym roku, pomimo zagrożenia pandemią, odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, którego organizatorem jest Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie.
Ze względu na panującą sytuację, nie odbył się jak co roku test wiedzy, natomiast miejsca przyznawane były na podstawie napisanych przez uczniów prac. W etapie regionalnym, obejmującym województwo świętokrzyskie i łódzkie, II miejsce uzyskał uczeń klasy ID z naszej szkoły – Gabriel Am Ali, a wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymał uczeń klasy IC – Jakub Sobczyk.

Projekt edukacyjny: webinaria w języku niemieckim


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W miesiącach kwietniu i maju nasi uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć online w zajęciach z języka niemieckiego. Znany nam z wielu poprzednich projektów pan Ralph Arzt z UJK w Kielcach zaprosił uczniów naszego liceum do udziału w webinariach. W tematyce webinariów znalazły się: tradycje wielkanocne, niemieckie bajki, spotkanie i rozmowa ze Steffenem Möllerem. Uczniowie klas drugich, którzy uczestniczyli w webinariach, mieli bezpośredni kontakt z rodzimymi użytkownikami języka. Pracowali online w grupie razem z uczniami innych szkół i studentami filologii germańskiej.

Projekt edukacyjny „Szkoła z TVP”


Autor: , Dodany: 17 czerwca 2020, Kategoria: Bez kategorii


W ramach projektu „Szkoła z TVP” Marlena Bernacka – Pluta nauczycielka biologii i przyrody I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich otrzymała propozycję prowadzenia lekcji biologii dla klas I i II szkoły ponadpodstawowej na antenie TVP. Należy zaznaczyć, że z całego województwa na poprowadzenie lekcji biologii na antenie zgodziły się tylko dwie nauczycielki, pomimo wielu składanych propozycji innym nauczycielom przez wydawcę. Pierwsze nagrania odbyły się w połowie kwietnia i trwały do końca maja. Nauczycielka nagrała 10 lekcji biologii, które są dostępne na vod.tvp – lekcje.
Lekcje z TVP to wielka przygoda, ale również duże wyzwanie, które pozwoliło rozwijać własne zdolności i umiejętności oraz przełamywać schematy. Projekt ten umożliwił nauczycielce zdobycie nowych doświadczeń oraz poznanie wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych w swoją pracę. Jednocześnie pani Marlena Bernacka- Pluta podkreślała możliwość wspomagania w tym trudnym czasie swoich uczniów. Wszyscy gratulujemy zaangażowania i kreatywności. Niewątpliwie przełoży się to na zainteresowanie młodzieży biologią i zmotywuje ich do pracy w tym wymagającym czasie.


Zakończenie nauki uczniów klas III.


Autor: , Dodany: 24 kwietnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Drodzy Uczniowie, Absolwenci I LO
O tempora, o mores – mawiali starożytni Rzymianie ,dając upust swoim rozterkom związanym z czasem i obyczajami, które ich gorszyły. Przytaczając te słowa Cycerona i pozwalając sobie jednocześnie na ich parafrazę, chciałbym wyrazić żal, że po raz pierwszy zakończenie roku szkolnego odbędzie się bez Was Drodzy Uczniowie. Taki nadszedł czas.Jest to doświadczenie trudne, wręcz traumatyczne, bo to nasze wzajemne relacje nadają sens i właściwy wymiar działaniom szkoły jako instytucji i wspólnoty.Czas, z którym musimy się mierzyć spowodował, że ostatni szkolny dzwonek zabrzmi w pustych korytarzach i salach i po raz pierwszy nie zderzy się z Waszą radością. „Nic dwa razy się nie zdarza” w ludzkim życiu, ten koniec nauki w liceum będzie ostateczny, nie do powtórzenia, nie do zmiany. Ale tylko wówczas odczuwamy stratę, gdy nie potrafimy wyciągnąć wniosków – a te z pożytkiem i korzyścią można sformułować i dziś. Myślę, że jednym z nich jest przekonanie o czujności wobec losu, o kaprysach fortuny, przed którą przestrzegał już pięćset lat temu Jan Kochanowski, pisząc: „Nie wierz Fortunie”, ale także dodawał:”Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”, Te słowa, chciałbym dziś zadedykować Wam Drodzy Maturzyści. Ten bolesny koniec roku szkolnego jest także nowym początkiem Waszego życia, miejcie w nim odwagę :
Miejcie odwagę!… Nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć ze swego stanowiska.
Bądźcie odważni w myślach i słowach, a zacznijcie tę mądrą odwagą posługiwać się podczas egzaminu maturalnego, udowodnijcie, że właściwie spożytkowaliście dany Wam czas, że potraficie wykazać się wiedzą i umiejętnościami, że nie zawiedziecie nie tylko samych siebie, ale i swoich profesorów. I mądrze wykorzystujcie dany Wam czas, odwołując się do rad tych, których docenił świat, a którzy swą z trudem zdobywaną wiedzą chcieli podzielić się z innymi. Dlatego dedykuję Wam w tym ostatnim naszym szkolnym spotkaniu słowa z wiersza Zbigniewa Herberta;
„Pozwól o Panie(…) żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny to znaczy ten który
pragnie źródła
dziękuję Ci Panie że stworzyłeś świat piękny i różny
a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze
i bez wybaczenia
Niech uwiedzie Was piękno świata, nauka,wiedza- tak , jak trzy lata temu – a mam taką nadzieję – uwiodło Was I LO im.KEN, i choć nie możecie dzisiaj podziękować swoim profesorom osobiście, możecie to zrobić poprzez media społecznościowe, życzliwą pamięć, dobre myśli. Takie też myśli kadra I LO przesyła swoim absolwentom!
Końskie, dn.24.04.2020r. dyr Wojciech Jasnos

Drodzy Uczniowie!


Autor: , Dodany: 8 kwietnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Ostatnie tygodnie przyniosły nam wiele nieoczekiwanych sytuacji, których nie dało się przewidzieć i na które nie mogliśmy się wcześniej przygotować. Stanęliśmy przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Odwołanie zajęć szkolnych mogło wywołać u Was w pierwszych chwilach uczucie radości. Jednak szybko wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem nauki zdalnej wielu nauczycieli przystąpiło do takiej pracy w swoich grupach klasowych. Szybko porozumieli się z Wami za pomocą komunikatorów i Internetu. Wspólnie udało się ustalić sposoby prowadzenia nauki. W obecnej rzeczywistości wszyscy uczymy się funkcjonować na nowych zasadach. Jest to także czas wielkiej odpowiedzialności za siebie, nie tylko w wymiarze obowiązujących zakazów społecznych. Każdy z Was musi znaleźć w sobie wolę i dyscyplinę do codziennej pracy we własnym domu. To bardzo ważne, abyście teraz nie tracili kontaktu ze szkołą i zachowali ciągłość nauki, aby możliwe było powtarzanie poznanych wcześniej wiadomości i przyswajanie nowych. Bądźcie z nami online.
Przed nami Wielkanoc i krótka przerwa w nauce. Przesyłamy Wam i Waszym Rodzicom życzenia świąteczne. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli się spotkać w szkole.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO

VII Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej


Autor: , Dodany: 10 marca 2020, Kategoria: Bez kategorii


6 marca w Domu Kultury odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej. Naszymi reprezentantami byli Agnieszka Burtan, która wykonała utwór „Wie schön du bist” oraz Mikołaj Wybański, który na tę okoliczność zaprezentował piosenkę „Mutter” Jury konkursu nagrodziło Mikołaja drugą nagrodą, dostrzegając jego niezwykle ekspresyjny, piękny, niski głos. Widownia, zachwycona dynamicznym wykonaniem utworu z repertuaru grupy Rammstein, nagrodziła Mikołaja także nagrodą publiczności. Brawo dla naszych wspaniałych wykonawców, przygotowanych przez panią Izabelę Popik.


Wygraliśmy Turniej Tenisa Stołowego


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


27 i 28 lutego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbył się XIX Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Starosty Koneckiego.
Byliśmy najlepsi wśród 12 dwuosobowych drużyn dziewcząt i chłopców ze szkół ponadpodstawowych naszego powiatu.
W kategorii dziewcząt I miejsce wywalczyła drużyna w składzie: Zuzanna Mularczyk i Małgorzata Łabendowicz- opiekunem była Renata Gałązka-Skowron.
W kategorii chłopców I miejsce zdobyli Szymon Ratuszniak i Łukasz Pałka, a Filip Wołowiec i Krystian Stachera miejsce drugie. Ich opiekunem był Piotr Deszczyński.


Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Zgodnie z tradycją nasze liceum obchodziło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczystą akademię pod hasłem: ,,NIEPOKORNI, NIEZŁOMNI, WYKLĘCI” uświetniły patriotyczne piosenki, wiersze i wspomnienia o Żołnierzach Wyklętych: rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Ince, Zagończyku i innych bohaterach. Podczas uroczystości rozstrzygnięto także V Powiatowy Konkurs Historyczno-Literacki pod hasłem „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całego powiatu. Konkurs był podzielony na dwie kategorie – pracę literacką oraz krótki komiks. Dyplomy oraz upominki laureatom i wyróżnionym wręczali starosta konecki Grzegorz Piec, członek zarządu Jarosław Staciwa i dyrektor I LO Wojciech Jasnos. Organizatorkami powiatowej akademii i konkursu były nasze nauczycielki: Barbara Wojciechowska, Ewa Młynarczyk- Wróbel, Sylwia Fidor. Uczniowie I LO mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii, którą zapewne zapamiętają na długo.


Nasi utalentowani sportowcy


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W bieżącym roku szkolnym mamy reprezentację w karate i kickboxingu:
Wiktoria Czyżewska triumfowała w roku 2019 w kilku formułach w Mistrzostwach Polski w Kickboxingu oraz w MMA. Wiktoria jest reprezentantką kadry narodowej w kickboxingu oraz MMA. Obecnie przygotowuje się do udziału w Mistrzostwach Europy MMA, które odbędą się w czerwcu tego roku w Rzymie.
Oliwia Małecka wygrała w 2019 roku Mistrzostwa Polski PZK juniorów młodszych, uzyskując tytuł najlepszej zawodniczki wśród juniorek, zdobyła I miejsce w Pucharze Polski, a w lutym br. wygrała Międzynarodowy Turniej Kyokushin Open w kategorii do 60 kg w Bergen/ Norwegia.
Filip Nowocień to także wielokrotny zwycięzca w Turnieju Karate o Puchar Prezydenta Miasta Katowice, Kokoro Cup w Warszawie oraz Norway Cup w Bergen- gdzie w lutym br. zdobył I miejsce oraz wyróżnienie za najlepsze nokauty.
Cieszymy się z Waszych dotychczasowych osiągnięć i wierzymy, że stać Was na więcej!

Rozstrzygnięcie V Powiatowego Konkursu Historyczno- Literackiego” Ocal od zapomnienia żołnierzy wyklętych”


Autor: , Dodany: 27 lutego 2020, Kategoria: Bez kategorii


25 lutego bieżącego roku została rozstrzygnięta V edycja Powiatowego Konkursu
Historyczno- Literackiego pod hasłem: „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”,
organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w
Końskich. Konkurs, skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu
koneckiego, cieszył się dużym zainteresowaniem, a napływające prace wyróżniały się pod
względem merytorycznym i miały ciekawą formę. Celem konkursu było upowszechnienie
wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie
światowej.
Komisja konkursowa w składzie: Barbara Wojciechowska – nauczyciel historii, Ewa
Młynarczyk-Wróbel nauczyciel języka polskiego, Sylwia Fidor – nauczyciel języka polskiego
i wiedzy o kulturze wytypowała zwycięzców konkursu w kategoriach:
Praca literacka:
I miejsce – Kamil Rogowski, I LO im. KEN w Końskich,
II miejsce – Oliwia Sęga, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich,
III miejsce – Aleksandra Ciepluch, ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie.
Krótka forma komiksowa:
I miejsce – Dawid Okoń, ZSP nr 3 w Końskich,
II miejsce – Karolina Juśkiewicz, I LO im. KEN w Końskich,
III miejsce – Aleksandra Jędrasik, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich.
W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich informujemy, że
dnia 28 lutego 2020 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w
Końskich odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przyznanych w konkursie. Do udziału w
spotkaniu serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu wraz z ich opiekunami.
Wszystkim nagrodzonym i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych
sukcesów!
Organizatorzy konkursu.

STUDNIÓWKA 2020


Autor: , Dodany: 27 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W sobotę, 25 stycznia 2020 uczniowie klas maturalnych bawili się na uroczystym balu studniówkowym.
Nastrojowy polonez Bartosza Chajdeckiego zatańczyło 12 par. Dziewczęta wystąpiły w długich czarnych spódnicach i białych bluzkach, chłopcy w czarnych garniturach. Po takim wprowadzeniu głos zabrał dyrektor Wojciech Jasnos, przypominając, że matura nastąpi dopiero za około 100 dni, a ten wieczór winien być okazją do dobrej zabawy. Rodzice oraz przedstawiciele klas trzecich podziękowali swoim wychowawcom. Następnie wszyscy uczniowie dołączyli do tradycyjnego poloneza, rozpoczynając w ten sposób swój pierwszy bal….
Drodzy maturzyści, wykorzystajcie czas ferii, aby wrócić z nowymi siłami do pracy. Wierzymy że do matury przygotujecie się jak najlepiej!
Nasze uczennice w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH


Autor: , Dodany: 24 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach matematycznych:
Patrycja Pachuc z klasy 3 B – uczennica pani Anny Młynarczyk oraz Julia Milczarek z klasy 3E- uczennica pani Ewy Kuzak zakwalifikowały się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AHG
Gratulujemy Patrycji, Julii oraz ich opiekunkom i życzymy powodzenia w zmaganiach o finał, który odbędzie się 2 lutego 2020 w Krakowie.

Olimpiada Wiedzy o III RP


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Komitet Główny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP informuje, że do zawodów III stopnia -etapu centralnego- zakwalifikowany został Jakub Brandeburg, który jako jedyny uczeń z naszego województwa uzyskał tytuł laureata II etapu. Etap centralny Olimpiady odbędzie się w marcu br. w Białymstoku. Drugi uczestnik tej Olimpiady Jan Pachuc uzyskał tytuł finalisty II etapu. Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunce pani Barbarze Wojciechowskiej.

Przypominamy o konkursie historyczno- literackim!


Autor: , Dodany: 22 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W imieniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu koneckiego do wzięcia udziału w V edycji Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pod hasłem:
„Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych”.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

regulamin konkursu (.pdf)

Hazard? Nie, dziękuję!


Autor: , Dodany: 17 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W dniu 15.01.2020 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Urzędu Skarbowego w Końskich: Pana Roberta Pałgana i Sławomira Grzelaka, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne: ,,Hazard? Nie, dziękuję!. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń wynikających z uprawiania hazardu, w tym ryzyko uzależnienia i negatywne konsekwencje zarówno na poziomie materialnym jak i w życiu osobistym oraz grożące kary za udział w nielegalnych grach. Uczniowie trzecich klas uczestniczący w zajęciach poznali także znaczenie podatków dla prawidłowości funkcjonowania kraju oraz dowiedzieli się podstawowych informacji o organizacji, roli i funkcjonowaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach profilaktyki uzależnień.


Akcja GÓRA GROSZA


Autor: , Dodany: 15 stycznia 2020, Kategoria: Bez kategorii


W dniach 25.11.2019-02.01.2020 odbyła się w naszej szkole akcja Góra Grosza organizowana już po raz dwudziesty przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swoich rodzinach. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej zebraliśmy 11 kg monet o łącznej wartości 127 zł i 21 groszy. Dziękujemy wszystkim za udział.

Olimpiada o DIAMENTOWY INDEKS AGH


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


Z przyjemnością informujemy, ze do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z geografii, zakwalifikowały się uczennice Nadia Łuszczyńska i Katarzyna Fabicka – Krakowiak kl. II B. Gratulujemy opiekunce, pani Dorocie Pałgan i trzymamy kciuki podczas kolejnych rywalizacji w Krakowie.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego JERSZ Deutschfreund.


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W tegorocznych eliminacjach szkolnych konkursu JERSZ Deutschfreund brało udział 25 uczniów naszej szkoły.
Najlepszy wynik wśród uczestników z klas I uzyskała Anita Majewska w kl I Cg
W kategorii klas II dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w skali kraju zdobyła Alicja Szemberg z kl II C
Na uznanie zasługują także: Dominik Knez, Zuzanna Dziuba, Aleksandra Kamińska, Aleksandra Młodzińska, Julia Wąsik i Michał Owczarek, którzy osiągnęli dobre wyniki w klasyfikacji wojewódzkiej.
W kategorii finałowej klas III dyplom za bardzo dobry wynik uzyskał Kamil Bobrowski.
W krajowym finale oraz w czołówce wojewódzkiej znalazła się Weronika Sapieja z kl. III A, która otrzymała także dyplom za bardzo dobry wynik.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych konkursach.

Literackie sukcesy


Autor: , Dodany: , Kategoria: Bez kategorii


W konkursie literackim „Mistrzowie i patrioci” organizowanym przez Fundację Instytut Łukasiewicza w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej poświęconym zasłużonym w czasie wojny polskim sportowcom naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II a: Aleksandra Cuper, Mikołaj Mariańczyk i Kamil Rogowski. Uczniowie ci za swoje prace otrzymali wyróżnienie.
Z przyjemnością informujemy też, że uczeń klasy II a Kamil Rogowski został zakwalifikowany do II etapu L Olimpiady Literatury i Języka Polskiego . Etap pisemny odbędzie się 8 lutego. Opiekunem uczniów jest pani Jolanta Duda. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Autor: , Dodany: 20 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


Pięknych świąt Bożego Narodzenia, wypełnionych zapachem choinki i świątecznych wypieków, obecnością najbliższych oraz ciepłem kochających się serc
życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Uczniowie i Pracownicy I LO im. KEN w Końskich

III Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego


Autor: , Dodany: 14 grudnia 2019, Kategoria: Bez kategorii


W środę, 11 grudnia 2019 w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich spotkali się nauczyciele języka niemieckiego oraz uczniowie szkół podstawowych naszego powiatu, którzy wzięli udział w tegorocznych konkursach językowych. Nasi uczniowie przygotowali piękną oprawę artystyczną. Wszyscy mogli posłuchać kolęd i przypomnieć sobie zwyczaje świąteczne w krajach niemieckojęzycznych.
W III Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego rywalizowało 53 uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych naszego powiatu. Aby dojść do finału musieli uzyskać powyżej 86% dobrych odpowiedzi. Tytuł finalisty zdobyli: Julian Kitliński, Dorota Cieślik, Natalia Cuper, Natalia Kuleta – Szkoła Podstawowa w Radoszycach, Martyna Mrozik i Julia Rusiecka- Szkoła Podstawowa w Kopaninach.
W gronie laureatów znaleźli się:
Julia Tarnawska i Wiktoria Skrobisz – Szkoła Podstawowa w Radoszycach
Piotr Wiąckiewicz i Kacper Woźniak – Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli
Kacper Mytkowski, Katarzyna Kołba, Szymon Dąbrowski, Kinga Biniek – Szkoła Podstawowa w Kopaninach
Emil Piwowarczyk – Szkoła Podstawowa w Nieświniu
Rywalizacji językowej towarzyszy konkurs plastyczny, który zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem. W tej edycji wzięło w nim udział ponad 100 uczniów, którzy wykonali kartki świąteczne z życzeniami.
Nagrodzeni zostali:
Gabriela Pałgan – SP nr 1 w Końskich Aleksandra Mastalerz, Julia Rusiecka i Martyna Mrozik – SP w Kopaninach, Gabriela Bielecka, Kinga Kłosek – SP w Gowarczowie, Patrycja Brzezińska – SP w Pomykowie, Julia Zielińska – SP w Radoszycach, Igor Zroślak – SP w Królewcu, Natalia Włodarczyk – SP w Miedzierzy, Klaudia Szustak – SP w Kapałowie
Naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Stachera wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich. Po rozdaniu nagród uczniowie wzięli udział w multimedialnych warsztatach językowych i quizach, które prowadził Ralph Arzt z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem warsztatów było Boże Narodzenie w krajach niemieckojęzycznych.
Konkurs zorganizowali germaniści I LO im. KEN Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos.


Skip to content