„Ojczyzna moja wolna, wolna
Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada”
Słowa A. Słonimskiego stały się myślą przewodnią akademii, którą upamiętniliśmy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowo piękny moment w historii naszej szkoły, bo przecież wielu naszych absolwentów oddało życie walcząc i broniąc Niepodległej, o czy przypomina Tablica Pamięci w Auli im. Małachowskich.
Montaż słowno-muzyczny podzielony został na 2 części. W pierwszej Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu odczytał apel skierowany do młodzieży, w którym przypomniał słowa rotmistrza Pileckiego o obowiązkach Polaków, zwłaszcza młodych, wobec Ojczyzny, której ,,wolność nie jest dana raz na zawsze”. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film przypominający naszą historię. W drugiej części, po wprowadzeniu sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniu hymnu, nastąpiła część artystyczna, którą przygotował Szkolny Teatr Drakula. Nie zabrakło w nim wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Słowa naszych poetów przypominały o długiej i trudnej drodze wielu pokoleń Polaków do wolnej Ojczyzny. Była też odezwa Józefa Piłsudskiego wzywająca rodaków do walki, a słowa Romana Dmowskiego przypominały jaki obowiązek spoczywa na wszystkich Polakach .Pełna refleksji i zadumy akademia zakończyła się złożeniem kwiatów pod Tablicą Pamięci.
W historię Polski i jej walk o niepodległość wprowadzali nas konferansjerzy Ania Turalska i Karol Wiaderny. Piękna oprawa muzyczna to zasługa Szymona Śliwaka, Igi Grzelki i Basi Garlińskiej. Głos śpiewających wspierał chórek- Maja Musiałczyczk, Zofia Świercz, Zofia Pacak, Gabrysia Włoszczyńska. Adam Zieliński przemówił do publiczności jako Piłsudski, a Kamil Smolak na jedną chwilę został Romanem Dmowskim. Słowa narodowych wieszczy wybrzmiały z ust Karoliny Maciejczyk, Alicji Kowalskiej, Ewy Kopeć, Igi Domańskiej, Huberta Mączyńskiego , Kuby Kosa i Pawła Pachuca.
Dopełnieniem występu stała się dekoracja ,którą przygotowała i dopracowała w każdym calu Ada Grzelka.
Scenariusz, oprawa muzyczna to praca pań Jolanty Dudy, Anety Karbownik i Moniki Rakowskiej