Autor: , Dodany: 7 czerwca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Wycieczka szkolna z programu Poznaj Polskę

W dniach 24-26.05.2023 roku uczniowie klas:2B, 3A, 3C i 3D uczestniczyli w wycieczce edukacyjno – integracyjnej Złoty Stok-Szczeliniec Wielki-Kłodzko-Wrocław. Wycieczka realizowana była w ramach programu Poznaj Polskę, który jest częścią Polskiego Ładu. Dzięki dofinansowaniu z programu uczniowie ponosili jedynie część kosztów organizacji wycieczki.
Pierwszy dzień wycieczki zaczął się wczesnym rankiem, gdy wyruszyliśmy pełnym autokarem w kierunku Gór Stołowych. Pierwszym przystankiem naszej podróży była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Dowiedzieliśmy się tam od doświadczonych przewodników wielu ciekawostek o wydobywaniu i przetapianiu złota. Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do hotelu „Abis” w Bystrzycy Kłodzkiej. Gdy uczniowie odpoczęli w swoich pokojach i zjedli obiadokolację, wybraliśmy się na spacer po urokliwym miejscu naszego noclegu. Podczas wycieczki zmieniliśmy nie tylko miejsce pobytu, ale też przenieśliśmy się w czasie – a dokładnie do Francji z początków XX wieku. Wybraliśmy się na spacer po rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie realizowane były zdjęcia do filmu „Skarbek”, którego akcja rozgrywa się we francuskim mieście sprzed kilkudziesięciu lat.
Następnego dnia wyruszyliśmy na górski szlak – podczas wędrówki, pod czujnym okiem doświadczonej przewodniczki zdobyliśmy Szczeliniec Wielki, skąd podziwialiśmy zapierające dech w piersiach piękne widoki. Ścieżki nierzadko były trudne do przejścia, a wszyscy gdzieniegdzie musieli przeciskać się wąskimi szczelinami skalnymi. Po wyczerpującym zdobyciu szczytu, ale jednak ciekawi i pełni energii oraz siły, ruszyliśmy do Kłodzka. Tam mogliśmy skorzystać z czasu wolnego i posilić się przed kolejną atrakcją, jaką było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Dzięki niesamowicie charyzmatycznemu i posiadającemu dużą wiedzę przewodnikowi poznaliśmy historię tego miejsca, codzienne życie rycerzy, strategie obrony i sposoby zdobywania twierdzy. Ze szczytu budynku podziwialiśmy piękną i urokliwą panoramę Kotliny Kłodzkiej. Zmęczeni, ale i bogatsi w wiedzę o historii naszego kraju udaliśmy się na miejsce noclegu. Wieczór, podobnie do poprzedniego, był pełen rozmów, gier, śpiewów i tańców, które jeszcze bardziej integrowały i zacieśniały więzi między naszymi uczniami.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się wczesnym śniadaniem, po którym spakowaliśmy się i ruszyliśmy do Wrocławia. Tam uczniowie mogli podziwiać imponującą Panoramę Racławicką, Bazylikę pw. św. Elżbiety, Pomnik Ruchu Oporu Olimp, a także otoczone kolorowymi kamienicami urokliwe Stare Miasto, gdzie towarzyszył nam dźwięk ulicznych grajków. Po spędzeniu kilku godzin we Wrocławiu, smutni, że to już koniec, ale jednak bogatsi w nową wiedzę i przyjaźnie ruszyliśmy w drogę powrotną.
Skip to content