Wizyta w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i ”Chodzież” S.A

Dnia 20 listopada br. uczniowie naszego liceum biorący udział w projekcie Dziś Uczeń Jutro Student w ramach wizyt studyjnych i branżowych u pracodawców związanych z popularyzacją innowacyjnych technologii, odwiedzili Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i ”Chodzież” S.A.
Uczniowie poznali procesy tworzenia wyrobów porcelanowych zarówno w produkcji seryjnej jak i manufakturze. Mogli samodzielnie zmierzyć się z próbą odlewu i obróbką wyrobów. Na zakończenie każdy uczestnik mógł według własnej inwencji twórczej ozdobić swój kubek który otrzymał od fabryki porcelany. Było to świetne i niezapomniane doświadczenie.

Praktyczne warsztaty na UJK w Kielcach

Grupa 47 uczniów naszej szkoły skorzystała z dobrodziejstw laboratoriów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student odbyła praktyczne 3 godzinne warsztaty z chemii, fizyki i geografii.
Tematami chemików były: Analiza jakościowa kationów I-V grupy analitycznej – chemiczny detektyw i Węglowodory i ich jedno – i dwufunkcyjne pochodne – reakcje probówkowe.
Fizycy mogli przybliżyć sobie temat Światła i wzroku.
Zaś tematem geografów był: Lądolód ze skałą pod rękę.
Na koniec wszyscy wzięli udział w wykładzie z biologii: Wirusy: Niewidzialni władcy świata.
To był wspaniały naukowy dzień.

Niestandardowe doradztwo zawodowe – 2 dniowe plenerowe warsztaty interpersonalne.

W ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student pierwsza grupa 39 uczennic i uczniów naszej szkoły biorących udział w projekcie odbyła 2 dniowe plenerowe warsztaty interpersonalne z doradztwa zawodowego. Działanie polegało na dwudniowym wyjeździe (14-15 listopada 2024r.), gdzie uczniowie byli zakwaterowani w hotelu i pod okiem wysokiej klasy specjalistów odbywali zajęcia m.in. na tematy: Zarządzanie czasem i priorytetami vs. planowanie kariery, Ja i moje kompetencje –diagnozowanie predyspozycji ucznia, Komunikacja interpersonalna – dialogowość w relacji, prezentowanie zasobów własnych, Rozwój osobisty poprzez edukację – jak studia wspierają samopoznanie i budowanie pewności siebie.
Warsztaty były bardzo interesujące, pozwoliły rozpoznawać słabe i mocne strony i wzmocniły umiejętność lepszego kształtowania własnej kariery zawodowej.
To były świetnie i pożytecznie spędzone dwa dni.

XVI Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

15 listopada odbył się XVI Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej – stały punkt w kalendarzu naszych szkolnych wydarzeń, który corocznie dostarcza ogromnej dawki emocji. Konkurs, któremu towarzyszyła niezwykła atmosfera, był okazją nie tylko do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, ale także integracji między szkołami. W tegorocznej rekordowej edycji udział wzięło ponad 30 młodych utalentowanych wokalistów, których zmagania oceniało profesjonalne jury w składzie Marzena Kądziela, Marcin Wróbel, Joanna Szewczyk-Kędzior i Magdalena Kij.
Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla laureatów oraz wszystkich uczestników.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:
I Maciej Zieliński – Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Antoniego Hedy Szarego w Radoszycach
II Liliana Pietrzak – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich
III Maja Świercz – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie
Wyróżnienie Kacper Nowak – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni zostali:
I Wojciech Misiowiec – ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie
II Maja Kwiecińska – II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich
III Amelia Grochala- I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich
Wyróżnienia: Marcel Młynarczyk – Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich oraz Katarzyna Ocetek I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich
Organizatorami przeglądu były: Marta Pawłowska, Paulina Wydra, Katarzyna Baran, Agnieszka Walińska wraz z Anetą Karbownik.
Było nam niezwykle miło organizować i współuczestniczyć w tym wspaniałym koncercie.
Zapraszamy za rok!!!

Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim

Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim pod Patronatem Starostwa Powiatowego w Końskich
Serdecznie zapraszamy uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych do udziału w Powiatowym Konkursie wiedzy o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim, organizowanym przez naszą szkołę. Zgłaszajcie chęć udziału swoim nauczycielom historii do 5 grudnia.
Przygotowania już w toku, nagrody czekają.
Zgłoszenia do Konkursu należy wysłać na adres:
konkurshistoryczny1lokonskie@gmail.com
Prosimy także o zapoznanie się z regulaminem przesłanym do szkół drogą elektroniczną.
Gorąco zachęcamy do udziału w Konkursie!
Organizatorzy: Mariusz Klocek, Renata Korabiewska, ks. Robert Krawczyk

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Ojczyzna moja wolna, wolna
Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada”
Słowa A. Słonimskiego stały się myślą przewodnią akademii, którą upamiętniliśmy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowo piękny moment w historii naszej szkoły, bo przecież wielu naszych absolwentów oddało życie walcząc i broniąc Niepodległej, o czy przypomina Tablica Pamięci w Auli im. Małachowskich.
Montaż słowno-muzyczny podzielony został na 2 części. W pierwszej Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu odczytał apel skierowany do młodzieży, w którym przypomniał słowa rotmistrza Pileckiego o obowiązkach Polaków, zwłaszcza młodych, wobec Ojczyzny, której ,,wolność nie jest dana raz na zawsze”. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film przypominający naszą historię. W drugiej części, po wprowadzeniu sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i wspólnym odśpiewaniu hymnu, nastąpiła część artystyczna, którą przygotował Szkolny Teatr Drakula. Nie zabrakło w nim wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Słowa naszych poetów przypominały o długiej i trudnej drodze wielu pokoleń Polaków do wolnej Ojczyzny. Była też odezwa Józefa Piłsudskiego wzywająca rodaków do walki, a słowa Romana Dmowskiego przypominały jaki obowiązek spoczywa na wszystkich Polakach .Pełna refleksji i zadumy akademia zakończyła się złożeniem kwiatów pod Tablicą Pamięci.
W historię Polski i jej walk o niepodległość wprowadzali nas konferansjerzy Ania Turalska i Karol Wiaderny. Piękna oprawa muzyczna to zasługa Szymona Śliwaka, Igi Grzelki i Basi Garlińskiej. Głos śpiewających wspierał chórek- Maja Musiałczyczk, Zofia Świercz, Zofia Pacak, Gabrysia Włoszczyńska. Adam Zieliński przemówił do publiczności jako Piłsudski, a Kamil Smolak na jedną chwilę został Romanem Dmowskim. Słowa narodowych wieszczy wybrzmiały z ust Karoliny Maciejczyk, Alicji Kowalskiej, Ewy Kopeć, Igi Domańskiej, Huberta Mączyńskiego , Kuby Kosa i Pawła Pachuca.
Dopełnieniem występu stała się dekoracja ,którą przygotowała i dopracowała w każdym calu Ada Grzelka.
Scenariusz, oprawa muzyczna to praca pań Jolanty Dudy, Anety Karbownik i Moniki Rakowskiej

Podsumowanie II Konkursu Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej

W I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich w dniu 9 października 2024 r. odbył się II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych z powiatu koneckiego i cieszył się dużym zainteresowaniem. Poziom Konkursu był wysoki. Uczniowie zaprezentowali imponującą wiedzę. Zadania dotyczyły umiejętności, które wykraczały poza podstawę programową szkoły podstawowej.
Komisja konkursowa w składzie: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska zdecydowała
o przyznaniu następujących nagród:
I miejsce: Maja Gil
II miejsce ex aequo: Zofia Łukasik i Weronika Zabłotny
Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Jakubczyk, Alan Misiowiec, Antoni Centkowski
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom.
Wyrazy uznania i podziękowania kierujemy do opiekunów uczniów.

Kwesta na rzecz Hospicjum im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej

Po raz kolejny nasi uczniowie okazali swoją dobroć oraz życzliwość angażując się w działania na rzecz lokalnej społeczności. 👏💪 ❣️Dnia 1 listopada 2024r. uczennice z kl. 2C – Zofia Owczarek, Matylda Zamachowska oraz klasy 2D – Lena Olak, Maja Musiałczyk, Ewa Kopeć i Nikola Maleszak kwestowały w Końskich na cmentarzu parafialnym. Datki zbierane do puszek przeznaczone były dla Hospicjum im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. Opiekunowie: Urszula Kołodziejczyk, Paulina Wydra.

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

W dniu 06.11. 2024 r. w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez ratownika medycznego p. Marcina Pytlosa.
Warsztaty odbyły się w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca.
W warsztatach wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali szereg pytań, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o potrzebie, zasadach i przebiegu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Również nauczyciele skorzystali z możliwości uaktualniania posiadanej wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy.
Taki sposób zdobywania nowych umiejętności pozwala na zastanowienie się nad nadrzędną wartością jaką posiadamy – życiem.
Organizacja i koordynacja warsztatów – Marlena Bernacka-Pluta.

II EDYCJA SPACERU ŚLADAMI ŻYDÓW KONECKICH

W niedzielę 20 października 2024 r. pod opieką pana Mariusza Klocka uczniowie naszej szkoły i członkowie Szkolnego Klubu Turystycznego wzięli udział w drugiej edycji Spaceru śladami Żydów koneckich zorganizowanym przez panią Ritę Miernik. Tym razem spotkanie dotyczyło przemysłu i gospodarki. Wędrowaliśmy ulicą Fabryczną, Sportową, 1 Maja, Piłsudskiego, Łazienną i Starowarszawską. Zobaczyliśmy żydowskie odlewnie i lewitującą kuczkę.
Pięknie dziękujemy Pani Ricie Miernik za zaproszenie, poprowadzenie spaceru historycznego i przekazaną wiedzę.
Współorganizatorzy udziału młodzieży: Mariusz Klocek i Renata Korabiewska.