Autor: , Dodany: 23 kwietnia 2024, Kategoria: Bez kategorii


Europejski Tydzień Młodzieży w naszej szkole

W dniach 16-17 kwietnia 2024r, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie oraz Polską Fundacją im. Roberta Schumana w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, w naszym Liceum odbyły się warsztaty z wolontariuszką Luise pochodzącą z Francji. Uczniowie w przystępny sposób poznali historię języka angielskiego i francuskiego. Było mnóstwo gier i quizów. Słuchacze odkryli wiele galicyzmów, czyli zwrotów zapożyczonych z języka francuskiego np. chapeau bas, deja vu czy passe’ oraz poznali najdłuższy francuski wyraz:  “hippopotomonstrosesquipédaliophobie”. To aż 35-literowy przysłówek, który oznacza fobię przed długimi wyrazami.  Co więcej, poznali francuskie tradycje oraz kulturę, a także stereotypy dotyczące Francuzów.
Językiem przewodnim był język angielski co umożliwiło uczniom rozwijanie kompetencji lingwistycznych oraz budowanie pewności siebie w przełamywaniu bariery językowej. Ponadto, podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z krajami Unii Europejskiej oraz możliwościami jakie oferuje Unia Europejska dla rozwoju uczniów. Louise swoją charyzmą zachwyciła słuchaczy oraz zachęciła do odwiedzenia Francji, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi.
W naszym Liceum odbyły się Spotkania z Parlamentem Europejskim „Europejczyk odczuje, co Parlament zdecyduje” z koordynatorką projektu Panią Joanną Jendrośką. Młodzież w przystępny sposób zapoznała się z podstawowymi informacjami na temat Parlamentu Europejskiego, jak działa ten organ, jakie są jego kompetencje oraz kto może wziąć udział w nadchodzących wyborach. Podczas warsztatów uczniowie odkryli na kilku przykładach, że decyzje podejmowane w Parlamencie mogą mieć bezpośredni, konkretny wpływ na ich życie. Dodatkowo słuchacze uczyli się jak zbierać informacje, analizować je, formułować argumenty i uczestniczyć w merytorycznej dyskusji. Serdecznie dziękujemy za wizytę i przekazaną wiedzę. Czekamy na kolejne warsztaty.


Skip to content