Występem na Pierwszym Powiatowym Święcie Szkól Ponadpodstawowych 11 października nasz Szkolny Teatr Drakula rozpoczął kolejny rok swojej działalności. Aktorzy-amatorzy w kolorowym pochodzie przemaszerowali ulicami miasta na czele naszej szkolnej społeczności. Nasze barwne stroje i oryginalne maski wzbudzały zainteresowanie przechodniów jak i samych uczniów. Z Placu Kościuszki przemaszerowaliśmy na boisko szkolne przy popularnym „Mechaniku”. To właśnie tam, na scenie mogliśmy zaprezentować naszą 10 minutową wizytówkę. Zostaliśmy powitani brawami przez kolegów i koleżanek z naszej szkoły. Było nam bardzo miło, poczuliśmy siłę i trema szybko minęła. Na scenie daliśmy z siebie wszystko. Przy dźwiękach walca z filmu „Noce i dnie” przedstawiliśmy historię Drakuli i pięknej Elżbiety na karnawałowym balu (scenariusz i dialogi to pomysł Ani i Karoliny). Swoje umiejętności zaprezentowali wszyscy członkowie zespołu. Było i strasznie, dzięki efektom specjalnym, i śmiesznie, gdy nachalny kochanek zostaje porzucony, a jedna z plotkar nie pozostała obojętna na wdzięki kochanka. W tak krótkim czasie zaprezentowaliśmy szkołę najlepiej jak potrafiliśmy. I było warto. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać nie tylko nasze umiejętności, ale też mocne strony naszego liceum.
Słowa podziękowania kierujemy w stronę rodziców Ani i Gabrysi, którzy służyli pomocą.
Przed nami kolejne wyzwania i realizacja nowych pomysłów. Przystępujemy do pracy.
Aktualnie koło liczy 18 członków. Liczymy, że dołączą do nas kolejni miłośnicy Melpomeny i „żywego słowa”.
Opiekę nad nami sprawują pani Jolanta Duda i pani Monika Rakowska.
Archiwum miesiąca: październik 2024
Wykład i warsztaty na Politechnice Świętokrzyskiej
We wtorek 22 października br. uczniowie klas trzecich naszego liceum uczestniczyli w wykładzie i warsztatach na Politechnice Świętokrzyskiej. Działanie odbyło się w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student i miało na celu wsparcie uczniów w zakresie doradztwa zawodowego.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem z doradztwa zawodowego na temat: Metrolog – zawód przyszłości. Następnie uczniowie podzieleni na piętnastoosobowe grupy laboratoryjne uczestniczyli w ciekawych warsztatach: Pracownia rysunku odręcznego, Zaskakujący Excel, Uczenie maszynowe w języku R.
Po posiłku w uczelnianym bufecie, bogatsi o nowe doświadczenia i w dobrych humorach uczniowie wrócili do domu.
Wojewódzkie obchody Święta Edukacji Narodowej – nasi nauczyciele wśród nagrodzonych!
16 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Organizatorami wydarzenia byli Wojewoda Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty. Na uroczystość zaproszono kilkaset osób, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, aby uhonorować ich szczególne osiągnięcia edukacyjne i zaangażowanie w proces wychowawczy. Podczas uroczystości życzenia i podziękowania złożyli między innymi Paulina Piechna–Więckiewicz, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Polski, Piotr Łojek, Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Michał Skotnicki, Wicewojewoda Świętokrzyski. Uroczystość uświetnił wspaniały występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckego w Kielcach. Najbardziej uroczystym momentem wojewódzkich obchodów Święta Edukacji Narodowej było nagrodzenie zasłużonych nauczycieli. Wyróżnionych zostało aż siedmiu pedagogów z naszej szkoły:
Piotr Ciszek, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej
Sylwia Fidor, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Monika Mączyńska, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Ewa Młynarczyk – Wróbel, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Agnieszka Walińska, Medal Komisji Edukacji Narodowej
Jolanta Duda, Złoty Medal za Długoletnią Służbę
Piotr Frąc , Srebrny Medal za Długoletnią Służbę.
Wszystkim wyróżnionym nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Edukacji Narodowej
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto, które przypomina nam, jak ogromną rolę odgrywa edukacja w rozwoju społeczeństwa. To również doskonała okazja, by podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom I LO im. KEN w Końskich za ich zaangażowanie, pasję oraz codzienną pracę na rzecz młodzieży. Z tej okazji w czwartek 10 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia pod hasłem „Nauka to piękno odkrywania”. Wszystkich zgromadzonych w Auli im. Małachowskich powitała pani dyrektor Marlena Bernacka – Pluta, kierując do całej społeczności szkolnej ciepłe słowa podziękowania. Pani dyrektor złożyła serdeczne życzenia nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, wyrażając jednocześnie swoje uznanie dla ich pracy oraz życząc wytrwałości i satysfakcji z wykonywanego zawodu. Serdecznych życzeń, płynących w kierunku pedagogów i pracowników szkoły, nie zabrakło również ze strony samorządu uczniowskiego. Po części oficjalnej i wręczeniu nagród profesorom nastąpiła część artystyczna, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią Sylwią Fidor, panią Ewą Młynarczyk – Wróbel oraz panią Anetą Karbownik. Wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć zabawny skecz parodiujący naszych nauczycieli. Trzeba przyznać, że uczniowie idealnie odegrali swoje role i scenka – pełna humoru – wywołała u wielu widzów śmiech. Uroczystość uświetnił występ wokalny w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów. Tegoroczne spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.
Wycieczka do Krakowa
Dnia 09 października 2024r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Krakowa, w której uczestniczyły klasy 2A i 3D1. W poszukiwaniu literackich i historycznych śladów wyruszyliśmy na zwiedzanie dawnej stolicy Polski. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy widok na zakole Wisły. Tam przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego. Następnie udaliśmy się do Katedry Wawelskiej- historycznego miejsca licznych koronacji i królewskich pogrzebów, o czym przekonaliśmy się zwiedzając krypty z królewskimi grobami. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży z zabytkowym Dzwonem Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyliśmy – Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską, Dzielnicę Uniwersytecką – Collegium Maius (najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami, Kościołem Mariackim oraz Sukiennicami . W Bazylice Mariackiej podziwialiśmy późnogotycki ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny dłuta Wita Stwosza. Z wieży Kościoła Mariackiego wysłuchaliśmy również hejnału. Dzięki wycieczce zorganizowanej przez nasze nauczycielki: Panią Ewę Młynarczyk- Wróbel, Panią Sylwię Fidor i Panią Paulinę Wydrę dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy, ale przede wszystkim doświadczyliśmy wielu niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
Wycieczka w Góry Stołowe
W dniach 2-4 października br. odbyła się trzydniowa wycieczka szkolna. W wyjeździe brali udział uczniowie klas: 2C, 2D, 3A, 3C, 3D i 3D1. Tym razem jako cel obraliśmy zachodnią część Polski. W pierwszym dniu odwiedziliśmy bajkowy zamek w Mosznej. Po dość długiej podróży w czasie której dopisywały humory, czekał nas odpoczynek w pokojach w ośrodku Lissa w Łężycy. Nie zabrakło też wieczornej dyskoteki ;-). Drugi dzień przenaczyliśmy na eskapadę górską. Na początek wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy w niezwykle tajemniczych Błędnych Skałach by potem przemieścić się do urokliwego Szczelińca Wielkiego. Zmęczeni trudami wyprawy a pełni wrażeń wróciliśmy do ośrodka na posiłek i odpoczynek w pokojach. Trzeci dzień to zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska czyli Wrocławia. Oprócz przepięknych zabytków miasta odwiedziliśmy również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczęśliwi, cali, zdrowi i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.
Czekamy na kolejne wyprawy.
Europejski Dzień Języków Obcych
W dniach 2 i 3 października 2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, które prowadziła pani Ania Kania z biblioteki publicznej w Końskich. Grupy języka angielskiego miały okazję uczestniczyć w tych zajęciach. Warsztaty były prowadzone w języku angielskim, co stanowiło doskonałą okazję do rozwijania umiejętności językowych uczniów. Podczas spotkań omawiano znaczenie nauki języków obcych oraz wielojęzyczność w Europie. Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, chętnie angażując się w ćwiczenia i dyskusje.
WOLONTARIAT W PAŃSTWOWYM MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU
Z dumą informujemy, że w dniach 27 i 28 września 2024 r. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich i ich nauczyciele działali w ramach współpracy z Biurem Wolontariatu i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję wykonania bezinteresownej pracy w niełatwej przestrzeni poobozowej, poznania samego Muzeum od środka oraz spotkania interesujących ludzi.
Pobyt ten obejmował również zwiedzanie Miejsca Pamięci byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Kacorzyka, dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Ponadto w miejscowości Harmęże odwiedziliśmy ekspozycję Labirynty – klisze pamięci, stworzoną przez Mariana Kołodzieja, więźnia z pierwszego transportu do Auschwitz.
Uczniowie wzięli także udział w dwudniowych rekolekcjach Ora et labora pod kierunkiem księdza doktora Lucjana Bielasa.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie pracownikom Biura Wolontariatu i Centrum Edukacji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, leśnikom, Pani Paulinie Wydrze oraz członkom szkolnego wolontariatu.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek