Autor: , Dodany: 8 stycznia 2024, Kategoria: Bez kategorii

Przedświąteczna edukacja kulturowa z Europejskim Korpusem Solidarności

W dniach 19 i 20 grudnia 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Końskich gościliśmy Evgenię z Ukrainy oraz Svetlanę z Armenii działające w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności – unijnego programu promującego wartości europejskie, demokrację i solidarność społeczną. Wolontariuszki przeprowadziły ciekawe spotkania z uczniami, zachęcały do wzięcia udziału w programie Erasmus+ oraz przedstawiły interesujące prezentacje na temat swoich ojczyzn. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę jak również doskonalili umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Zaskoczeniem była informacja, że Yerevan (stolica Armenii) nazywany jest „pink city” ze względu na unikalne różowe zabarwienie budynków. Co więcej, będąc w Armenii nie zdziwi nas już „lavash” – tradycyjny chleb, którym zajadają się Ormianie. Evgenia pokazała zebranym video z wymagającym dużych umiejętności tańcem ukraińskim, wykonywanym przez mężczyzn. Mowa o hopaku – tradycyjnym tańcu ludowym w Ukrainie. A to tylko niektóre z ciekawostek, o których dowiedzieliśmy się dzięki wolontariuszkom. Ponadto licealistki zrobiły niespodziankę Evgenii i Svecie – dziewczyny przedstawiły im krótką prezentację o Polsce. Na pożegnanie wolontariuszki degustowały smaczne polskie kanapki oraz kultowe „Prince polo”. Organizatorkami spotkań były: Paulina Wydra, Marta Pawłowska, Renata Korabiewska oraz Anna Kania z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.