Akcja „Ratujmy kasztanowce”



Starostwo Powiatowe w Końskich i I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich

zainicjowały akcję ratującą kasztanowce przed skutkami inwazji groźnego szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka.

Skuteczna walka ze szrotówkiem uzależniona jest od skali działania i powinna mieć masowy charakter, by motyl nie przemieszczał się z jednego terenu na drugi. Dlatego zwracamy się z prośbą do szkół placówek oświatowych , samorządów terytorialnych oraz właścicieli posesji o włączenie się w ratowanie powszechnie występującego, bardzo lubianego drzewa kasztanowca.
Dlaczego zwalczamy szrotówka?

Ten niepozorny motyl potrafi poczynić ogromne szkody w drzewostanie kasztanowców. Drzewo traci liście już latem, wymusza to na nim okres spoczynku zbyt wcześnie. We wrześniu obserwujemy pojawianie się na kasztanowcach młodych liści, pędów a nawet kwiatów, co u kasztanowców o tej porze roku nie jest normalne. Drzewo musi mieć bowiem czas na przygotowanie się do zimy. Kasztanowce wypuszczające młode pędy jesienią, tego czasu nie mają. Zostaje zaburzony naturalny zegar biologiczny;

Zima nie szkodzi owadom. Poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka potrafią przetrwać w ciężkich warunkach zimowych, wegetując w liściach aż do wiosny. Przed niskimi temperaturami chroni je włochaty kokon. Z kolei w lecie wysokie temperatury oraz susza przyczyniają się do szybkiego cyklu reprodukcyjnego ćmy, która w takich warunkach jest w stanie wytworzyć pięć nowych pokoleń w ciągu jednego roku. Po około 10 latach działania szrotówka drzewo całkowicie obumiera. Najprostszą metodą walki ze szkodnikiem jest jesienne grabienie i usuwanie liści. Usuwanie liści jest szczególnie skuteczne w przypadkach pojedynczo rosnących kasztanowców, w miejscach, gdzie powierzchnia gleby nie jest porośnięta trawą, roślinami okrywowymi lub chwastami. Im dokładniej zostaną jesienią usunięte liście porażone przez szrotówka, tym dłużej kasztanowce w roku następnym pozostaną zielone. Drugą mechaniczną metodą ograniczania populacji motyli szrotówka jest zakładanie opasek lepowych z czarnej folii na pnie drzew, szczególnie skuteczne wobec motyli pierwszego pokolenia.. Najskuteczniejszym sposobem ochrony kasztanowców jest ich szczepienie. Metoda ta polega na aplikowaniu środków owadobójczych bezpośrednio do pnia drzewa. Polega ona na wywierceniu otworów w pniu na wysokości około 1 m, o średnicy do 10 mm i na głębokość ok. 5 cm, a następnie wpuszczeniu do nich preparatu wyposażonego w odpowiedni nośnik, który powoduje równomierne jego rozprowadzenie po organizmie całego drzewa i nie powoduje fitotoksyczności. Następnie zatyka się otwór korkiem.

Więcej informacji na stronie: „www.pomozmykasztanowcom.pl/index.php/page/oszrotowku

Dodaj komentarz