Autor: , Dodany: 17 listopada 2023, Kategoria: Bez kategorii


SPACER ŚLADAMI KONECKICH ŻYDÓW

W niedzielę 29 października 2023 r. członkowie naszego Szkolnego Klubu Turystycznego wzięli udział w Spacerze śladami koneckich Żydów zorganizowanym przez panią Ritę Miernik, autorkę projektu ,,Smutne Synagogi”. Naszą ekipę zaciekawił ten temat, zwłaszcza gdy dowiedzieliśmy się, że tuż przed II wojną światową społeczność żydowska stanowiła ponad połowę populacji Końskich, a do naszych czasów zachowało się wiele elementów architektury związanych z jej kulturą.
Przechadzka po okolicach naszego miasta okazała się ciekawsza niż mogliśmy przypuszczać. Organizatorka barwnie opowiadała o miejscach, które odwiedzaliśmy. Przy ulicy Piłsudskiego widzieliśmy lewitującą kuczkę, czyli uroczy drewniany balkon z uchylnym dachem, na którym Żydzi, świętując przez tydzień Sukkot, podziwiali rozgwieżdżone niebo. Dowiedzieliśmy się, że Święto Szałasów było obchodzone we wrześniu lub październiku,
a ponieważ pogoda często przynosiła niespodzianki, projektowano domy wykorzystując skomplikowane mechanizmy, aby móc unieść fragment dachu. Takie rozwiązanie mogliśmy podziwiać w jednym z domów przy ulicy Starowarszawskiej. Przy Placu Kościuszki natomiast stał Annotarg, w którym żydowscy kupcy prowadzili działalność handlową. Dowiedzieliśmy się też, gdzie znajdowała się Szkoła Żydowska Talmud-Tora. Dziś to budynek o dwukolorowej elewacji znajdujący się przy ulicy Starowarszawskiej. Niedaleko stała przepiękna, drewniana synagoga, którą zbudowano w XVII wieku. Niestety zniknęła z koneckiego krajobrazu we wrześniu 1939 roku, gdyż została spalona przez żołnierzy niemieckich. W pobliżu Urzędu Skarbowego oglądaliśmy fasadę budynku, na której wciąż widoczne są fragmenty macew pochodzących ze zniszczonego cmentarza.
Przechadzka ta była świetną podróżą po dawnych czasach, każdy z nas miał szansę odkryć nieznaną historię dobrze znanych ulic i miejsc. Tożsamość Końskich była kształtowana również przez społeczność żydowską, nie możemy zatem zapomnieć o naszej wspólnej historii.
Pani Ricie Miernik serdecznie dziękujemy za zaproszenie i poprowadzenie spaceru historycznego.
Opiekunowie młodzieży: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.

Skip to content