WOLONTARIAT W PAŃSTWOWYM MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

Z dumą informujemy, że w dniach 27 i 28 września 2024 r. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich i ich nauczyciele działali w ramach współpracy z Biurem Wolontariatu i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Uczniowie i ich opiekunowie mieli okazję wykonania bezinteresownej pracy w niełatwej przestrzeni poobozowej, poznania samego Muzeum od środka oraz spotkania interesujących ludzi.
Pobyt ten obejmował również zwiedzanie Miejsca Pamięci byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Kacorzyka, dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Ponadto w miejscowości Harmęże odwiedziliśmy ekspozycję Labirynty – klisze pamięci, stworzoną przez Mariana Kołodzieja, więźnia z pierwszego transportu do Auschwitz.
Uczniowie wzięli także udział w dwudniowych rekolekcjach Ora et labora pod kierunkiem księdza doktora Lucjana Bielasa.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie pracownikom Biura Wolontariatu i Centrum Edukacji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, leśnikom, Pani Paulinie Wydrze oraz członkom szkolnego wolontariatu.
Organizatorzy: Renata Korabiewska, Mariusz Klocek