Gdzie odnajdziemy zamek Drakuli? 🏰 Może dojedziemy do niego drogą Transfogaraską, bajeczną serpentyną, która wije się przez ⛰️Góry Fogaraskie. Po drodze spotkamy mnóstwo niedźwiedzi brunatnych 🐻 bo to właśnie w tym kraju jest ich najwięcej. Hm..? Co my tu jeszcze mamy? Największą i najstarszą kopalnię soli w Europie – Solina Truda oraz drugi co do wielkości budynek administracyjny świata (zaraz po Pentagonie) Pałac Parlamentu. Na plażach🏖️ jest mnóstwo bibliotek, gdzie można wymienić książki📚. A co z jedzeniem? – pyszna kuchnia, wyjątkowa bo łączy w sobie wpływy arabskie (tureckie i osmańskie) z kuchnią włoską i francuską. O tym wszystkim opowiedziała nam Timea, wolontariuszka z Rumunii🇷🇴🥰 gościliśmy również, Sarę z Włoch🤗🇮🇹, która przedstawiła ciekawostki ze swojego kraju. Już wiemy, że czarownica 🧙 L’Epifania przynosi w styczniu grzecznym dzieciom słodycze🍬 lub tym mniej grzecznym bryłkę węgla🪨. Co więcej Włosi potrafią być bardzo przesądni: nie rozkładają parasola w pomieszczeniu, nie wznoszą toastu wodą i nie dodają ketchupu do pizzy. 😉😅 To były wspaniałe warsztaty w języku angielskim. Ponadto, aby przybliżyć gościom nasze tradycje, uczniowie z kl. 2A Mikołaj Michalski i Marcin Wojtulski przygotowali prezentację o Polsce oraz quiz Kahoot.🤗 Sara i Timea przyjechały do naszego Liceum dzięki uprzejmości organizacji Europe4Youth (z programu Europejski Korpus Solidarności) przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie w ramach Małopolskiego Festiwalu Młodzieżowego.
Archiwum miesiąca: maj 2025
Sukcesy naszych uczniów
Otrzymaliśmy wyniki konkursu z języka angielskiego🇬🇧 English Ace 2025 i jest nam niezmiernie miło poinformować , że na szczeblu wojewódzkim następujące miejsca zdobyli🥳:
🎖️2 miejsce Paweł Pająk kl 1A
🎖️5 miejsce Gabriela Bigorajska kl 2D
🎖️6 miejsce Weronika Laszczyk kl 2C
🎖️7 miejsce Iwo Stoszewski – Chwała kl 1B
🎖️9 miejsce Gabriela Kołodziejczyk kl 1A
🎖️10 miejsce Alicja Kowalska kl 2D
Pozostałym uczestnikom również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 🥳
Współpraca szkoły z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie – XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W dniu 15 maja 2025 r., na zaproszenie Dyrekcji Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie oraz w ramach współpracy naszej szkoły z tą instytucją, uczniowie klas 2a i 3a wzięli udział w Seminarium dla Bibliotekarzy.
Wydarzenie rozpoczęło się spotkaniem z panią Dorotą Dudą, która zaprezentowała swój tomik poezji pt. Moja mała odyseja, wydany nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Autorka opowiadała o okolicznościach powstania wierszy – początkowo miały one charakter żartobliwy i powstały w trakcie kampanii wyborczej jako gra słów i rymów, które pojawiały się spontanicznie i równie szybko znikały. Poezja pani Dudy rodzi się z potrzeby zabawy językiem i jego brzmieniem. W jej utworach wybrzmiewa apoteoza baśniowości, afirmacja słowiańskiej duchowości, odwołania do tradycji polskiej wsi oraz zachwyt nad naturą.
Wybrane wiersze z tomiku w poruszający sposób zaprezentowała Zuzanna Turalska, interpretując je z dużą wrażliwością i poetyckim wyczuciem.
Następnie odbyła się prezentacja pani Magdaleny Weber, poświęcona wystawie i albumowi fotograficznemu wydanemu przez Oddział PTTK w Końskich pt. Końskie w obiektywie. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić wystawę towarzyszącą publikacji.
W seminarium wzięli udział również zaproszeni goście m.in.: starosta konecki Grzegorz Piec, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz jego zastępca Krzysztof Jasiński.
Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Biblioteki za zaproszenie oraz możliwość uczestnictwa w tym wartościowym wydarzeniu.
Nietypowa majówka uczniów ILO Warsztaty rysunkowe w Sandomierzu – artystyczna przygoda uczniów klas trzecich
W ramach projektu „Dziś uczeń – jutro student” realizując zadanie nr 16 „Wyjazdowe plenery dla uczniów ukierunkowane na podjęcie kształcenia na kierunkach Architektura i Wzornictwo” grupa 20 uczniów z klas 3b, 3c, 3d i 3D1 wzięła udział w trzydniowych warsztatach rysunkowych, które odbyły się w malowniczym Sandomierzu.
Zajęcia plenerowe stanowiły wyjątkową okazję do rozwijania umiejętności artystycznych w inspirującym otoczeniu natury i zabytków. Uczniowie z dużym zaangażowaniem tworzyli szkice, obserwując otaczającą ich przestrzeń i ucząc się świadomego patrzenia na świat przez pryzmat sztuki.
Pobyt w Sandomierzu to nie tylko praca twórcza – to także czas na poznawanie bogatej historii miasta. Uczestnicy zwiedzili m.in. Stare Miasto, Bramę Opatowską, podziemną trasę turystyczną oraz sandomierskie wąwozy. Nie zabrakło również spacerów i obserwacji przyrody, które dopełniły pełnego uroku programu wyjazdu.
Doskonała pogoda, piękne widoki i świetna atmosfera sprawiły, że wyjazd na długo pozostanie w pamięci uczestników. To były trzy dni intensywnej nauki, inspirujących przeżyć i wspólnego odkrywania piękna otaczającego świata.
Wycieczka do Teatru Powszechnego w Łodzi
25 kwietnia uczniowie klas 3A i 2D, pod opieką pani Jolanty Dudy i pani Katarzyny Bogackiej, wzięli udział w kolejnej niezwykłej wycieczce. Celem naszej podróży była Łódź, miasto pełne uroku i historii. Spacerując po malowniczych uliczkach, mogliśmy podziwiać piękno tego miejsca.
Udaliśmy się do Teatru Powszechnego, gdzie obejrzeliśmy spektakl Biedermanowie. Sztuka opowiadała o tragicznym losie wpływowej łódzkiej rodziny oraz o realiach życia pod koniec II wojny światowej. To było naprawdę emocjonalne przeżycie – spektakl wciągnął nas w dramat wojny, ukazując jej brutalność i tragiczne konsekwencje. Gra świateł, muzyka i wspaniałe występy aktorów na scenie robiły ogromne wrażenie, umożliwiając nam pełne zanurzenie się w przedstawianą historię.
Po zakończeniu spektaklu mieliśmy chwilę na odpoczynek i podzielenie się wrażeniami, spędzając czas w Manufakturze Łódzkiej, gdzie relaksowaliśmy się i cieszyli się chwilą w tym wyjątkowym miejscu. To był dzień pełen wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Spotkanie z historią – uczniowie klas IId i IIb poznają dzieje koneckich cmentarzy
Dnia 23 kwietnia 2025 r. uczniowie klas IId i IIb wzięli udział w wyjątkowej prelekcji pt. „6 cmentarzy w Końskich”, która odbyła się w Koneckim Centrum Kultury. Inicjatorkami wydarzenia były panie Rita Miernik i Wiktoria Bednarska – twórczynie projektu „Baby z prowincji”.
Podczas spotkania prelegentki przedstawiły dzieje poszczególnych cmentarzy, opowiadając nie tylko o ich lokalizacji i powstaniu, ale także o osobach, które zostały tam pochowane oraz o ich znaczeniu dla lokalnej społeczności. Szczególną uwagę poświęcono religijnej i kulturowej różnorodności Końskich, widocznej zarówno w charakterze, jak i architekturze poszczególnych nekropolii.
Wydarzenie stało się okazją do głębszego zastanowienia się nad przeszłością naszego miasta oraz nad rolą, jaką pamięć o zmarłych odgrywa w budowaniu tożsamości lokalnej.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania i dzieląc się własnymi spostrzeżeniami.
Dziękujemy Pani Ricie Miernik i Pani Wiktorii Bednarskiej za zaproszenie na tak wartościową lekcję historii. Dziękujemy również uczniom klas IId i IIb za udział i zaangażowanie.
Opiekunka młodzieży: Renata Korabiewska
SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI I WYDARZENIAMI HISTORYCZNYMI
W ramach współpracy z Muzeum POLIN społeczność naszej szkoły wzięła udział w Akcji Żonkile, której celem jest upamiętnienie 82. rocznicy powstania w getcie warszawskim oraz edukacja historyczna na temat Żydów w Polsce i Holokaustu.
Uczennice klasy 2d przypinały własnoręcznie wykonane papierowe żonkile pracownikom szkoły, koleżankom, kolegom oraz mieszkańcom Końskich. Klasy IIb, IIc, IId uczestniczyły w seminariach poświęconych idei Akcji Żonkile oraz postaciom związanym z historią getta warszawskiego. Szczególną uwagę poświęcono takim osobom jak: Marek Edelman, Emanuel Ringelblum, Nachum Grzywacz, Marysia Ajzensztadt, Mary Berg oraz Izrael Milejkowski. Opowieści o ich życiu i postawie wobec wojennej rzeczywistości pozwoliły młodzieży lepiej zrozumieć znaczenie pamięci historycznej i bohaterstwa codziennego.
Ponadto klasa IIb wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Ritę Miernik. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z interesującymi tekstami źródłowymi, przygotowali prace plastyczne i dyskutowali wokół pytań: Czym jest odwaga? A może odwaga to także troska o innych ludzi, sprzeciw i działanie w zgodzie ze sobą? Dlaczego odwaga jest ważna dziś?
Nasze działania były okazją do refleksji i promowania wartości takich jak odwaga, pamięć, solidarność i odpowiedzialność.
Organizatorki: Renata Korabiewska i Rita Miernik – prawniczka, socjolożka, autorka projektu „Smutne Synagogi” i współautorka projektu „Baby z prowincji” .