Miłość w powietrzu, a dźwięki w sercu!

Walentynki w społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich miały w tym roku wyjątkowy wydźwięk. A wszystko za sprawą I Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej – Sing it! Singe es! Cantalo! Love songs. Młodzi, zdolni wykonawcy zaprezentowali emocjonujący miłosny repertuar w języku hiszpańskim, niemieckim, włoskim i oczywiście angielskim. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Joanna Szewczyk-Kędzior, Marcin Wróbel, Izabela Popik i Katarzyna Baran wraz z przedstawicielami szkół podstawowych z Powiatu Koneckiego, którzy brali czynny udział w obradach.
Laureatami pierwszej edycji konkursu zostali:
I miejsce ex aequo – Katarzyna Staromłyńska (w utworze Old Souls Paul’a Williams’a) i Apolonia Cacek (w utworze Bedingungslos niemieckiej wokalistki Sarah Connor)
II miejsce – Amelia Grochala (w utworze Heartbreaking Anniversary)
III miejsce – duet Barbara Garlińska i Szymon Śliwak (w utworze Lady Gagi i Bruno Marsa – Die with a Smile)
Nagroda Publiczności została wytypowana poprzez zdalne głosowanie wszystkich zgromadzonych na widowni gości i powędrowała do Julii Myszkowskiej i Aleksandry Gil ( w piosence Sofia, hiszpańskiego wokalisty Alvaro Soler’a)
Wielkie gratulacje!
Ten Walentynkowy koncert uświetniły gościnne występy laureatów XVI Powiatowego Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej, a także pokaz zmysłowej Bachaty w wykonaniu Natalii Kot i Antoniny Sobczyńskiej. Pieczę nad koncertem sprawowały: Marta Pawłowska, Izabela Popik, Paulina Wydra i Aneta Karbownik. A samo wydarzenie było wspaniałą okazją do bliższego poznania naszej szkoły przez gości ze szkół podstawowych z Powiatu Koneckiego.
Koncert walentynkowy to coś więcej niż tylko muzyczne wydarzenie. To była prawdziwa podróż przez uczucia, pełna wzruszeń, radości, energii i pokonywania własnych barier. Uczestnicy niejednokrotnie porwali publiczność do wspólnej zabawy, a wszyscy obecni opuścili salę z uśmiechem na twarzy i w sercu. Poczuciem, że miłość jest najpiękniejszym uczuciem, które łączy nas wszystkich.
Serdecznie dziękujemy wykonawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia, przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Końskich oraz przybyłym gościom ze szkół podstawowych z Powiatu Koneckiego. Bez Was, ten koncert nie mógłby się odbyć!
Zapraszamy za rok, tym razem w roli uczestników!

To było kolejne świetne spotkanie!

13 lutego 2025 r. uczniowie klas 2a, 2b, 2d, 3a, 3d1, 3c, 4a spotkali się z Janem Pałaszem, przewodniczącym Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Nasz gość jest niezwykle aktywny, w liceum uczestniczył w siedemnastu wymianach młodzieżowych, poznawał inne kultury, zdobywał doświadczenie, nawiązywał międzynarodowe znajomości i szkolił angielski. Obecnie jest studentem i członkiem EU Youth Stakeholders Group – grupy doradczej Komisji Europejskiej, w której reprezentuje polską młodzież. Głównym celem jego wizyty w naszej szkole było zaktywizowanie młodych ludzi oraz pokazanie im, w jakie działania mogą się zaangażować. Janek zachęcał do realizacji własnych projektów społecznych, wolontariackich, podkreślając korzyści płynące z udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Przybliżył uczestnikom działalność Coursera i Khan Academy – darmowych platform zapewniających edukację na światowym poziomie dla każdego, kto chce się uczyć. Nie pominął także możliwości podróżowania i poznawania nowych miejsc, jakie oferują uczniom Europejski Korpus Solidarności, program Erasmus+ i DiscoverEU. Janek mówił, jak istotna we współczesnym świecie jest znajomość języków obcych. Podczas rekrutacji pracodawcy często przeprowadzają rozmowę
po angielsku i pytają kandydatów o znajomość innych języków. Ostatnim punktem wizyty była dyskusja na temat rozsądnego korzystania z AI. Uczniowie mogli w swobodnej atmosferze wymienić się swoimi doświadczeniami.
Serdecznie dziękujemy pani Ani Kani z koneckiej Biblioteki Publicznej za pomoc w organizacji tego spotkania.

Wizyta w NSK Bearings Polska S.A.

W dniu 11 lutego br. uczniowie klasy IVb naszego liceum realizując zadania z doradztwa zawodowego w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student odwiedzili firmę NSK Bearings Polska S.A..
NSK jest światowym liderem w produkcji łożysk, układów kierowniczych wspomaganych elektrycznie dla przemysłu samochodowego, produktów precyzyjnych i mechatronicznych.
W czasie wizyty uczniowie zapoznali się z profilem firmy, obejrzeli procesy produkcyjne. Zapoznali się z projektami i możliwością rozwoju kariery zawodowej. Otrzymali również upominki od firmy.

Nasze uczennice laureatkami w wojewódzkim konkursie

Antonina Sobczyńska i Laura Młynarczyk uczennice klasy IIC odniosły sukces zdobywając tytuł laureata III miejsca w wojewódzkim konkursie pt. Internet – szanse i zagrożenia dla młodego pokolenia zorganizowanym w ramach XIII Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu.
Dziewczęta wyreżyserowały i nagrały film przedstawiający szanse i zagrożenia jakie niesie ze sobą Internet dla młodego pokolenia.
Spośród ponad 300 prac konkursowych ich dzieło zajęło III miejsce. Uczennice odebrały dyplomy i cenne nagrody podczas uroczystej gali w dniu 10 lutego 2025r.
Serdeczne gratulacje.
Opiekunem był pan Piotr Ciszek.

Nieszablonowa edukacja

W naszej szkole rozpoczęły się zajęcia z identyfikacji i interpretacji indywidualnych predyspozycji zawodowych. To cykl w sumie 8 godzin warsztatów prowadzonych w grupach ok 15 osobowych pod okiem specjalistów, wykładowców wyższych uczelni. W zadaniu tym uczestniczy 62 uczniów klas trzecich.
Działania mają na celu uatrakcyjnienie edukacji szkolnej i lepsze przygotowanie uczniów do podjęcia studiów wyższych czy późniejszego wejścia na rynek pracy.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student.

„Lalka” w Teatrze Muzycznym w Łodzi

Dnia 4 lutego my, uczniowie klas 2D i 2B, mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Lalka”. Organizatorką wyjazdu była pani Jolanta Duda, a opiekę nad nami sprawowali pani Monika Rakowska i pan Paweł Fidos.
Nasza podróż rozpoczęła się w porannych godzinach, a po dotarciu na miejsce byliśmy pod wrażeniem pięknej architektury teatru. Głównym punktem wycieczki było obejrzenie „Lalki” musicalowej adaptacji znanej powieści Bolesława Prusa. Przedstawienie zachwyciło nas nie tylko grą aktorską, ale również muzyką, scenografią i efektami świetlnymi, które świetnie oddawały klimat epoki. Szczególnie poruszyły nas losy głównego bohatera, Stanisława Wokulskiego i jego niespełnionej miłości do Izabeli Łęckiej. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że było to niezapomniane doświadczenie.
Po spektaklu mieliśmy chwilę na mały posiłek, abyśmy mogli wrócić do domów w pełni sił.
Podczas drogi powrotnej długo dyskutowaliśmy o spektaklu, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami. Wycieczka była nie tylko ciekawą lekcją kultury, ale także świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Z wizytą w Prato w Toskanii

W dniach 27 stycznia – 1 lutego dwie uczennice naszej szkoły – Marcelina Ćwik z 4B oraz Magda Fabicka-Krakowiak z 4a miały okazję odkrywać uroki zimowego Prato w Toskanii (Włochy). Wraz z Filipem, Khrystyną i Łukaszem z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach uczestniczyły w międzynarodowym seminarium w ramach projektu CCBY (Coping with Challenging Behaviour in Youth Work).
Podczas wyjazdu poznawały techniki medytacji i pracy z ciałem, spotykały się z psychologami oraz ekspertami w dziedzinie pracy z młodzieżą, cały czas współpracując z partnerami projektu z Włoch, Macedonii, Danii i Bułgarii.
Dziewczyny miały niepowtarzalną okazję nawiązać znajomości z inspirującymi ludźmi z różnych krajów, zanurzyć się w kulturze włoskiej oraz zwiedzić Florencję i Pizę. Szczególne wrażenie zrobiły na nich Bazylika Santa Maria del Fiore oraz słynna rzeźba Michała Anioła – Dawid. Ich podróżniczy apetyt tylko wzrósł, a świat zachwycił je na tyle, że chcą odkrywać go dalej. Dzięki swojej otwartości i zaangażowaniu w projekt zostały zaproszone do współpracy w przyszłości.
Podczas całego pobytu uczennice porozumiewały się po angielsku, co było dla nich świetnym sprawdzianem językowych umiejętności. Nauczycielki języka angielskiego, Marta Pawłowska i Katarzyna Baran, które pomogły w organizacji wyjazdu, nie kryją dumy ze swoich podopiecznych. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach