W pierwszej połowie czerwca 2025 r. w naszym liceum uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę karmy dla psów . Dziękujemy wszystkim darczyńcom za ten cudowny gest. Zebrana karma trafiła do bezdomnych zwierząt w schronisku.
Archiwum miesiąca: czerwiec 2025
„Moralność pani Dulskiej” w wykonaniu młodych aktorów z naszego liceum
10.06.2025r. w I LO im. KEN w Końskich Szkolne Koło Teatralne Drakula zaprezentowało na scenie komedię pisarki i aktorki Gabrieli Zapolskiej, „Moralność pani Dulskiej”.
Młodzież wybrała spektakl, który pomimo upływu czasu wciąż jest aktualny. Porusza tematykę obłudy, podwójnych standardów i pozornej moralności – zjawisk, które można odnaleźć nie tylko w dawnych mieszczańskich domach, ale i we współczesnym świecie.
Sztuka pokazuje starcie dwóch światów – konserwatywnego, pełnego rygorów i pozorów, reprezentowanego przez panią Dulską, oraz młodzieńczego pragnienia swobody i autentyczności. To nie tylko konflikt wieku, ale przede wszystkim zderzenie wartości, które do dziś rezonuje w naszych codziennych wyborach i relacjach.
Wykonawcy w swoje role włożyli całe serce, pokazując, że mimo różnic pokoleniowych, ludzkie emocje i dylematy pozostają uniwersalne. Za kulisami można było wyczuć mieszankę tremy i ekscytacji – jednak wytrwałe przygotowania i konstruktywna współpraca sprawiły, że efekt na scenie był imponujący.
W spektaklu wystąpili:
Karolina Maciejczyk
Kamil Smolak
Iga Domańska
Gabriela Włoszczyńska
Anna Turalska
Alicja Kowalska
Ewa Kopeć
Anna Dudek
Adam Zieliński
Scenografią i pomocą techniczną zajmowały się:
Ada Grzelka
Gabriela Bigorajska
Lena Olak
Maja Musiałczyk
Nikola Maleszak
Jakub Urban
Szczególne podziękowania należą się pani Ewelinie Bigorajskiej, która zaangażowała się w pomoc w przygotowaniu dekoracji.
Pracę całego zespołu koordynowały panie polonistki Jolanta Duda i Monika Rakowska.
Dzień Języka Angielskiego
W dniu 06.06.2025 r. odbyła się w naszej szkole Akademia z okazji Dnia Języka Angielskiego. Uczniowie całej szkoły przygotowali na to wydarzenie mnóstwo wspaniałych wypieków, a najpiękniejsze z nich wzięły udział w konkursie na Najpiękniejszą Babeczkę. Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w III Dyktandzie Języka Angielskiego. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano III Konkurs Plastyczny ” Symbole Kultury Krajów Anglojęzycznych” , na który uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych wykonali prace w formie rysunków i rzeźb.
Podczas akademii uczniowie naszego liceum zaprezentowali w języku angielskim skecz, piosenki i Familiadę. Dwie uczennice wykonały również piękny taniec na scenie. Zabawa była wspaniała, co widać na poniższych zdjęciach:)
Organizatorami akademii byli nauczyciele języka angielskiego Paulina Wydra, Agnieszka Walińska, Marta Pawłowska, Katarzyna Bogacka i Piotr Frąc
Uczestnicy akademii to:
– skecz (Maria Rak 2b, Michał Bryk 1b, Hubert Mączyński 1b)
– śpiew ( Iga Grzelka 1a, Szymon Śliwak 3c, Barbara Garliińska 1a)
– taniec (Natalia Kot 3b, Antonina Sobczyńska 2c)
– prowadzący ( Wiktoria Ściasłowicz 3b, Adam Kośka 3b)
– Familiada (Oliwia Podlaska 3b, Kinga Karbownik 3b, Matylda Zamachowska 2c, Amelia Wołczyk 3a, Maja Miśtal 3a)
Zwycięzcy konkursów:
– III Konkurs Plastyczny ” Symbole Kultury Krajów Anglojęzycznych”
I miejsce Karolina Chmielewska ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Gowarczowie
II miejsce Izabela Głowacka ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Gowarczowie
III miejsce Wiktoria Kądziela ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Gowarczowie
oraz wyróżnienia dla
Zuzanny Sobczyńskiej ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Gowarczowie
Marleny Kot ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Gowarczowie
Leny Wąsali z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich
– Konkurs na Najpiękniejszą Babeczkę
I miejsce Gabriela Bigorajska 2d
II miejsce Anna Komisarska 3b
III miejsce Aleksandra Gawrońska 2a
– III Dyktando Języka Angielskiego
I miejsce Nadia Dunajska 2a
II miejsce Gabriela Włoszczyńska 2d
III miejsce Gabriela Bigorajska 2d
Plenerowe zajęcia z rysunku
Realizując projekt Dziś Uczeń Jutro Student w ramach zadania Wyjazdowe plenery dla uczniów ukierunkowane na podjęcie kształcenia na kierunkach Architektura i Wzornictwo, po raz kolejny 17 uczniów z naszego liceum wzięło udział w 3 dniowych warsztatach z rysunku prowadzonych przez wykładowców akademickich. Warsztaty odbyły się w ośrodku Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Sandomierzu.
4 czerwca rano uczniowie pod opieką pana Piotra Ciszka i pani Marty Pawłowskiej wyjechali do Sandomierza. Po zakwaterowaniu w hotelu położonym tuż przy zabytkowym rynku udali się na zajęcia gdzie zdobywali pierwsze szlify w nauce rysunku. Po obiedzie udali się na zwiedzanie licznych zabytków i atrakcji średniowiecznego miasta zwanego Małym Rzymem.
Drugi dzień młodzi architekci spędzili w plenerze pod czujnym okiem wykładowców odwzorowując ołówkami na papierze Bramę Opatowską. Popołudnie zaś przy pięknej pogodzie było okazją do wędrówki na Góry Pieprzowe. Nie obyło się też bez spotkania z Biała Damą na kozich schodkach ;-).
Trzeciego dnia uczniowie zmierzyli się z malowaniem farbami akrylowymi, próbując odwzorować jeden z trzech obiektów: Zamek Królewski, Dworek Ojca Mateusza, Kościół Św. Jakuba.
Po obiedzie niezwykle zadowoleni i bogaci o nowe doświadczenia ruszyli w drogę powrotną odwiedzając oczywiście McDonald’s.
Doradztwo zawodowe – wizyta w Lhoist z projektu DUJS.
W dniu 3 czerwca br. uczniowie klas 3C i 3A naszego liceum pod opieką pana Piotra Ciszka i pani Pauliny Wydry realizując zadania z doradztwa zawodowego w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student odwiedzili firmę Lhoist, zakład w Bukowej. Lhoist to jeden z czołowych światowych producentów wapna palonego na bazie wapienia i dolomitu oraz rozwiązań mineralnych pochodzenia naturalnego. Ich produkty wykorzystywane są w wielu branżach od budownictwa po przemysł chemiczny na całym świecie.
Była to niezwykle inspirująca i ciekawa wizyta. Uczniowie po poczęstunku i zapoznaniu się z profilem firmy i zasadami bhp, ubrani w stroje ochronne udali się na zwiedzanie zakładu. Mogli z bliska podziwiać imponującą kopalnię kamienia wapiennego. Zapoznać się ze zmechanizowanym i zinformatyzowanym systemem sterowania urządzeniami. Obejrzeli doskonale wyposażone laboratoria chemiczne i mogli zaobserwować ciekawe doświadczenia. Zapoznali się również z możliwością rozwoju kariery zawodowej we wspomnianej firmie.
Po ciekawie spędzonym dniu z bagażem nowych doświadczeń, w doskonałych humorach wszyscy wrócili do domu.
Poczdam – Berlin – Poznań
W dniach 26–28 maja 2025 roku klasy 2c, 3c oraz 3d1 wraz z opiekunami – Renatą Gałązką-Skowron, Marleną Bernacką-Plutą, Piotrem Ciszkiem oraz Piotrem Deszczyńskim – wzięły udział w trzydniowej wycieczce szkolnej.
Pierwszego dnia, we wczesnych godzinach porannych, wyruszyliśmy z parkingu w Końskich w kierunku Poczdamu. Po wielogodzinnej podróży autokarem dotarliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknego kompleksu pałacowo-parkowego Sanssouci. Odwiedziliśmy również budynek ratusza oraz okoliczne zabytkowe obiekty.
Drugiego dnia, po pysznym śniadaniu, udaliśmy się na wycieczkę do Berlina. Zwiedziliśmy m.in. wieżę telewizyjną, Mur Berliński, Bramę Brandenburską, plac Alexanderplatz, Aleję Unter den Linden oraz Niemieckie Muzeum Techniki. Wieczorem wróciliśmy do hotelu, gdzie mieliśmy czas na odpoczynek i integrację – wspólne rozmowy i zabawy sprawiły, że wieczór minął w wyjątkowo przyjemnej atmosferze.
Trzeciego dnia, po spakowaniu się, wyruszyliśmy do Poznania. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski z imponującą katedrą oraz Stary Rynek z Ratuszem. Po pysznym obiedzie, w doskonałych humorach i pełni wrażeń, rozpoczęliśmy podróż powrotną do domu.
Wycieczka była wyjątkowa – pełna niezapomnianych przygód i wspomnień. Mimo zmęczenia towarzyszącego intensywnemu zwiedzaniu, wróciliśmy przeszczęśliwi i pełni pozytywnych emocji.
Warsztaty na UJK w Kielcach
W dniu 27 maja uczniowie klas 2a, 2d oraz 3d1 uczestniczyli w warsztatach pt. „Akcja relacja – rozwijanie umiejętności tworzenia poprawnych relacji interpersonalnych”, zorganizowanych na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajęcia miały na celu rozwijanie kompetencji interpersonalnych, takich jak: efektywna komunikacja, budowanie relacji, empatia czy asertywność. Prowadzone były w formie praktycznych ćwiczeń i symulacji, które angażowały uczniów oraz pozwalały im w bezpiecznej przestrzeni rozwijać umiejętności społeczne niezbędne we współczesnym świecie. Udział w warsztatach stanowił również doskonałą okazję do zapoznania się z działalnością i ofertą edukacyjną Wydziału Psychologii UJK. Dla wielu uczniów była to inspirująca wizyta, która pobudziła refleksję nad przyszłymi wyborami edukacyjnymi i zawodowymi.
Opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowali nauczyciele: pani Aneta Narożnicka, pani Julita Dzwonek, pani Sylwia Fidor, pani Ewa Młynarczyk-Wróbel oraz pani Justyna Serek.
Serdecznie dziękujemy Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego za gościnność, a prowadzącym – za profesjonalnie przygotowane i inspirujące warsztaty.
Rozstrzygnięcie X Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” oraz IX Powiatowego Konkursu Literackiego
Z przyjemnością informujemy, że zostały rozstrzygnięte dwa konkursy organizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich: X Powiatowy Konkurs Fotograficzno – Literacki „Fotoinspiracje” pod hasłem „Małe i wielkie cuda natury Ziemi Świętokrzyskiej” oraz IX Powiatowy Konkurs Literacki pod hasłem „Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej…”. Konkursy niezmiennie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, a napływające prace literackie i fotograficzne były niezwykle ciekawe – przyciągały uwagę nie tylko tematyką, ale również oryginalną formą wyrazu. Młodzi autorzy wykazali się kreatywnością i indywidualną interpretacją zagadnienia. Na uroczyste wręczenie nagród, które odbyło się w szkolnej Auli im. Małachowskich zostali zaproszeni finaliści i wyróżnieni uczniowie szkół podstawowych, ich nauczyciele i rodzice. Część oficjalną połączono z występem artystycznym licealistów. Atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez starostę koneckiego Grzegorza Pieca oraz Radę Rodziców zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła dyrektor I LO Marlena Bernacka – Pluta, wizytator Kuratorium Oświaty Sławomir Krzysztofik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska, członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego: Dariusz Banasik i Wojciech Owczarek oraz organizatorki konkursu: Ewa Młynarczyk – Wróbel i Sylwia Fidor.
W X edycji Powiatowego Konkursu Fotograficzno – Literackiego „Fotoinspiracje” pierwsze miejsce zajęła uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej -Zuzanna Makuch. Drugie miejsce zostało przyznane Pauli Słupskiej, uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Fałkowie. Trzecie miejsce zajęła uczennica Zespółu Placówek Oświatowych w Modliszewicach – Julia Cuper.
Wyróżnieni zostali:
• Kornel Kurcbart, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie,
• Weronika Kucharska, Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie,
• Aleksandra Szulc, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej.
W IX edycji Powiatowego Konkursu Literackiego pierwsze miejsce zajęła Natalia Kamińska, Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie. Drugie miejsce przyznano Mai Grzeszczak, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Krasnej, zaś trzecie Zuzannie Krawiec, uczennicy Zespołu Placówek Oświatowych w Dziebałtowie.
Wyróżnieni zostali:
• Maja Wełżyńska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Plater w Końskich,
• Anna Fabicka – Krakowiak, Zespół Placówek Oświatowych w Dziebałtowie,
• Karolina Chmielewska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie,
• Weronika Kucharska, Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie,
• Alicja Małkowska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Krasnej,
• Oliwia Romańczuk, Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach,
• Abigail Kabała, Szkoła Podstawowa im. gen. brygady Antoniego Hedy – Szarego w Radoszycach,
• Zuzanna Makuch, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej,
• Szymon Ciepiela, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie,
• Izabela Kwaśkiewicz, Szkoła Podstawowa imienia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Miedzierzy.
Dyplomy uznania oraz drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursów.
Nagrodzonym i wyróżnionym młodym autorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Dziecka w Baryczy
W dniu 03.06.2025 r. w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Baryczy odbył się Dzień Dziecka zorganizowany przez ośrodek i Starostwo Powiatowe w Końskich. Nasza szkoła wzięła udział w zabawie oferując dzieciom atrakcje takie jak malowanie twarzy, tatuaże i bańki mydlane. Nasze liceum reprezentowali Kamil Smolak 3b, Damian Marchewka 3b, Juliusz Owczarek 3b, Zynkowski Mateusz 3b, Werens Dominika 2c, Dudek Anna 2d, Kowalska Alicja 2d, Masłowska Julia 2d, Musiałczyk Maja 2d, Dzwonek Julia 2d, Olak Lena 2d, Myszkowska Julia 3c, Maciejczyk Karolina 3c oraz nauczycielka języka angielskiego pani Agnieszka Walińska.
I LO im. KEN w Końskich podpisało porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie
Z dumą informujemy, że I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich zawarło oficjalne porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie – jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.
Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się 29 maja 2025 r. w AGH w Krakowie, a jego celem jest nawiązanie długofalowej współpracy w zakresie wspierania edukacji uczniów naszej szkoły. Porozumienie otwiera nowy rozdział w edukacyjnych i naukowych możliwościach uczniów naszej szkoły. Zakłada ono m.in. wspólną organizację wydarzeń popularno-naukowych, możliwość uczestnictwa w pracach badawczych prowadzonych przez AGH, konsultacje z zakresu rozwijania zainteresowań naukowych uczniów, stworzenie klasy patronackiej, a także tworzenie grup i zespołów badawczych, w których młodzież będzie mogła zdobywać cenne doświadczenie.
Dokument ze strony Akademii Górniczo-Hutniczej podpisał Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok oraz Dziekan dr hab. inż. Arkadiusz Kustra, natomiast ze strony szkoły – Dyrektor I LO im. KEN Marlena Bernacka – Pluta.
Koordynatorami współpracy z ramienia AGH zostali dr Anna Młynarczykowska oraz
dr inż. Rafał Łuczak, natomiast z ramienia szkoły koordynatorem jest Piotr Ciszek.
To ważny krok w kierunku podnoszenia jakości kształcenia oraz poszerzania horyzontów uczniów I LO. Już teraz zaplanowano pierwsze działania w ramach współpracy, które będą realizowane w ścisłej koordynacji obu stron.
Porozumienie przewiduje m.in. organizację wykładów, warsztatów i spotkań prowadzonych przez pracowników naukowych AGH, możliwość udziału uczniów w projektach edukacyjnych uczelni, a także wyjazdy studyjne i korzystanie z zaplecza badawczego krakowskiej uczelni.
Dzięki temu partnerstwu nasi uczniowie zyskają szansę na bezpośredni kontakt z nowoczesną nauką, rozwijanie swoich zainteresowań w dziedzinach ścisłych i technicznych oraz lepsze przygotowanie do studiów na renomowanych uczelniach wyższych.
Jesteśmy przekonani, że współpraca z AGH przyczyni się do dalszego podnoszenia poziomu nauczania w naszej szkole oraz rozwoju pasji i talentów uczniów.