Sukces naszej uczennicy

11 kwietnia bieżącego roku odbyły się w siedzibie Starostwa eliminacje powiatowe tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. 1 LO reprezentowała trójka uczniów: Patrycja Dorotko-Darowska 3C, Miłosz Jastrzębski 4B oraz Wojciech Zając 1B. Wielki sukces odniosła Patrycja Dorotko-Darowska zajmując 1 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. 23 maja Patrycja będzie reprezentować nasz powiat na etapie wojewódzkim. Trzymajmy za nią kciuki!

Festiwal Nauki i Techniki na PŚ i UJK

15 kwietnia był bardzo fajnym i ciekawym dniem, spędzonym przez 70 uczniów naszego liceum na Festiwalu Nauki i Techniki, który odbywał się na Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student.
Młodzież wzięła udział w ciekawych wykładach, pokazach i warsztatach z takich dziedzin jak biologia, chemia, geografia, informatyka czy architektura.
To był dzień pełen emocji.

Wspomnienie o ks. Marcelim Prawicy

W naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone życiu i misji śp. ks. Marcelego Prawicy – misjonarza, kapłana i człowieka głębokiej wiary. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie.
Gośćmi spotkania były Pani Zofia Münnich oraz Pani Magdalena Weber, które w poruszający sposób przybliżyły uczniom sylwetkę tego niezwykłego kapłana.
Pani Weber zaprezentowała ciekawą i starannie przygotowaną prezentację multimedialną, ukazującą najważniejsze etapy życia ks. Prawicy oraz jego pracę misyjną. Z kolei Pani Zofia Münnich podzieliła się osobistymi wspomnieniami, opowiadając z wielkim wzruszeniem o jego codzienności, dobroci i oddaniu drugiemu człowiekowi. Jej opowieści poruszyły słuchaczy i pozwoliły poczuć, jakim naprawdę był człowiekiem – pełnym pokory, ciepła i wewnętrznej siły.
Spotkanie stało się dla uczniów nie tylko lekcją historii, ale też inspiracją do refleksji nad wartościami, którymi warto kierować się w życiu.
Serdecznie dziękujemy Pani Zofii Münnich oraz Pani Magdalenie Weber za obecność, wzruszające wspomnienia i piękną opowieść o życiu i misji ks. Marcelego Prawicy. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach. Dziękujemy również Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie za współorganizację tego wyjątkowego wydarzenia.

O duchowości, historii i wolontariacie – rekolekcje w Rytwianach

W dniach 12-13 kwietnia 2025 r. w Rytwianach odbyły się dwudniowe rekolekcje, w których udział wzięli przedstawiciele naszej szkoły. Spotkanie miało charakter formacyjno-duchowy i było okazją do pogłębienia refleksji nad wiarą oraz zaangażowaniem w życie społeczne i wolontariackie.
Rekolekcje prowadził ks. dr Lucjan Bielas – teolog, historyk Kościoła, a także opiekun Duszpasterstwa Ludzi Pracujących „Ora et Labora”, które działa przy Opactwie Cystersów w Mogile (Kraków). Wygłosił on cykl inspirujących wykładów, które poświęcone były życiu Jezusa Chrystusa oraz historii starożytnej, ukazując głębokie związki między wydarzeniami sprzed wieków a losami Polski i współczesnym doświadczeniem duchowym człowieka.
Podczas rekolekcji przedstawiciele naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do Stowarzyszenia Leśników DSL „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, które promuje postawy patriotyczne, ekologiczne i chrześcijańskie. Istotnym aspektem działalności naszych uczniów oraz nauczycieli jest także ich zaangażowanie w wolontariat – zwłaszcza współpraca z Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz praca z młodzieżą w duchu pamięci, dialogu i pokoju.
Spotkanie odbyło się w pełnym duchowości miejscu – Pustelni Złotego Lasu – które sprzyjało duchowemu zatrzymaniu i spojrzeniu na codzienność z perspektywy wiary i historii. Rekolekcje w Rytwianach były również doświadczeniem wspólnoty i inspiracją do dalszej pracy.

Piesza wycieczka Suchedniów – Berezów

Na zaproszenie Pani Magdaleny Weber z Klubu Turystyki Aktywnej PTTK „PASAT” w Końskich, działającej przy Centrum Informacji Turystycznej przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie, 23 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich wzięło udział w pieszym rajdzie turystycznym. Opiekę nad grupą sprawowali nauczyciele: Renata Korabiewska i Mariusz Kocek.
Wędrówka odbyła się 6 kwietnia 2025 r. na malowniczej, około 15-kilometrowej trasie: Suchedniów – Burzący Stok – Kamień Michniowski – Jaskinia Ponurego – Michniów – Berezów. Dojazd na miejsce rozpoczęcia trasy odbył się koleją.
Pomimo niesprzyjającej aury – zimna, wiatru, a nawet śniegu w lesie – uczestnicy zachowali doskonałe humory. Trasa wiodła przez górki, pagórki, podmokłe tereny i urokliwe ścieżki, otulone balsamicznym powietrzem wczesnej wiosny. Jednym z ważniejszych punktów programu było zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – miejsce pamięci, które skłania do refleksji i zadumy.
Mimo kapryśnej pogody rajd okazał się piękną przygodą i doskonałą okazją do aktywnego wypoczynku. Z uśmiechem na twarzy młodzież pokonywała kolejne kilometry, udowadniając, że turystyka piesza ma się dobrze – także wśród naszych uczniów.

Wyjazd do Kielc

4 kwietnia uczniowie klasy 3A pod opieką pani Julity Dzwonek i pani Katarzyny Bogackiej wzięli udział w wyjeździe do Aresztu Śledczego w Kielcach.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji wprowadzającej do tematu, która obrazowała życie w tej jednostce. Spotkanie, podczas którego mogli dowiedzieć się więcej nie tylko na temat tej jednostki, ale również na temat pracy w Areszcie Śledczym i przygotowania do niej, poprowadził jeden z funkcjonariuszy służby więziennej.
W dalszej części zwiedzili terapeutyczny oddział typu zamkniętego, w którym przebywają skazani mężczyźni z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzeni umysłowo. Uczniowie dyskutowali z wychowawcami i terapeutami tego oddziału, a także przeprowadzili ciekawy dialog z jednym z osadzonych.
Następnie przeszli przez wybrane strefy, takie jak sale terapeutyczne, pracownie plastyczne i stolarskie, a także przestrzenie przeznaczone do zajęć manualnych oraz działań wspierających rozwój osobisty i współpracę. Odwiedzający zobaczyli, jak wygląda pokój wychowawców, lepiej poznając ich obowiązki oraz cele osadzonych, a także panujące w nim normy, zakazy i nakazy. Ten dzień był nietypowym i pouczającym doświadczeniem, dzięki któremu mogliśmy od wewnątrz zobaczyć zakres działania tego typu jednostek, obserwując pracę i codzienne życie ludzi tam pracujących, jak i przebywających. Niezwykłe dialogi, tak wiele pytań i odpowiedzi, które niejednokrotnie nas szokowały, wszystkie emocje i atmosfera tego wyjazdu na pewno zostaną z nami na długie lata.

Ciekawe warsztaty z doradztwa zawodowego

Dnia 3 kwietnia br. uczniowie z klas IIIC i IIID przy towarzyszącej pięknej pogodzie i w dobrych humorach wyruszyli do Krakowa na 2 dniowe plenerowe warsztaty interpersonalne z doradztwa zawodowego, realizowane w ramach projektu Dziś Uczeń Jutro Student.
Po wzbogacanej śpiewem podróży dotarliśmy do urokliwego hotelu i podzieleni na kilkuosobowe grupy pod okiem specjalistów poruszaliśmy następujące tematy: Rozwój osobisty poprzez edukację oraz Ja i moje kompetencje – diagnozowanie predyspozycji ucznia.
Po obiedzie przyszła pora na zwiedzanie Krakowa, gdzie przy pięknej pogodzie mogliśmy podziwiać wspaniałe zabytki, zrobić zakupi czy delektować się ciastkiem i kawą w urokliwych cukierniach. Nie zabrakło też wieczornych tańców na rynku w Krakowie 🙂 , które co niektórzy kontynuowali jeszcze wieczorem w pokojach hotelowych 😉 .
Następnego dnia odbyliśmy szkolenia z Zarządzania czasem i priorytetami vs. planowanie kariery oraz Komunikacji interpersonalnej – dialogowość w relacji. Udaliśmy się również na przechadzkę do znajdującego się nieopodal urokliwie usytuowanego nad brzegiem Wisły klasztoru benedyktyńskiego w Tyńcu.
Po pełnych atrakcji 2 dniach pobytu, bogaci o nowe doświadczenia, szczęśliwi i w doskonałych humorach wróciliśmy wieczorem do naszych rodzinnych domów.

Spotkanie z adwokatem

1 kwietnia uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w ramach Dnia Edukacji Prawnej. Prelekcję poprowadził mecenas Piotr Kołba, absolwent naszej szkoły, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym.
Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat Konstytucji RP oraz kluczowych zagadnień prawa, które mają wpływ na życie każdego obywatela. Prelekcja stworzyła przestrzeń do ciekawego dialogu – uczestnicy mogli zadawać pytania, dzielić się swoimi spostrzeżeniami i angażować się w dyskusję na temat różnych aspektów prawa, a także mieli szansę bezpośredniego zapoznania się z fachowymi informacjami dotyczącymi jego wpływu na życie codzienne.
Młodzież zainteresowana możliwymi ścieżkami kariery prawniczej uzyskała odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące studiów prawniczych, pracy w zawodzie oraz wyzwań, jakie niesie ze sobą kariera w tej dziedzinie.
Wydarzenie to było inspirującym doświadczeniem i doskonałą okazją do zgłębienia tematyki prawnej w praktyczny sposób. Dziękujemy panu adwokatowi Piotrowi Kołbie za poświęcony czas i pani Jolancie Dudzie za zorganizowanie spotkania.

Wyjazd do Łodzi

28 marca my, uczniowie klas 3A i 3C, mieliśmy kolejną okazję do odkrycia nowych miejsc i doświadczeń dzięki wycieczce do Łodzi, zorganizowanej przez panią Jolantę Dudę. Opiekowały się nami również panie Monika Rakowska i Julita Dzwonek.
Piękny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Pałac zachwycił wszystkich swoją historią i wystrojem. Mogliśmy tam podziwiać bogatą kolekcję rzeźb, obrazów i innych eksponatów, a także zgłębić przeszłość tego miejsca, rodziny Poznańskich oraz samego miasta. Przy okazji zobaczyliśmy również wystawę poświęconą wybitnemu pianiście Arturowi Rubinsteinowi.
Następnie wybraliśmy się na spacer ulicą Piotrkowską, odwiedziliśmy Pasaż Róży i cieszyliśmy się słoneczną pogodą oraz wyjątkowym klimatem miasta. Po obiedzie i wspólnym czasie w Manufakturze nadszedł moment na spektakl Prosimy nie wyrywać krzeseł w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Niesamowite połączenie muzyki, tańca, komedii i genialnej współpracy aktorów wprawiło nas w zachwyt i w jeszcze lepszy humor.
Długo będziemy wspominać ten dzień i chętnie wrócimy do miejsc, które poznaliśmy, by ponownie przeżyć te emocje.