Archiwum miesiąca: grudzień 2024
Ciekawe lekcje języka angielskiego
Który kraj jest nazywany krajem ognia? Gdzie leży Baku? Gdzie zjeść pyszne granaty, podziwiać piękno płonącej góry Yanar Dagh, czy wybrać się na wyścigi Formuły 1? Gdzie urodził się Pablo Picasso i gdzie nauczymy się tańca flamenco? To tylko niektóre z ciekawostek, które zostały przybliżone naszym uczniom w języku angielskim dzięki wolontariuszkom Lanie z Azerbejdżanu i Annie z Hiszpania. Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Końskie, Europejskim Korpusem Solidarności i Fundacją Schumana dn. 11.12.2024r. uczniowie I LO mogli gościć wolontariuszki i wziąć udział w interesujących warsztatach. To niezwykłe doświadczenie, przybliżające uczniom kulturę i tradycję innych krajów, a także dające szansę na rozwój umiejętności językowych. Anna i Lana zachwycone Polską, planują zagościć w naszym kraju nieco dłużej.
Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Wiedzy o Błogosławionym Księdzu Kazimierzu Sykulskim
6 grudnia 2024r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Błogosławionym Księdzu Kazimierzu Sykulskim objęty patronatem honorowym Starosty Powiatu Koneckiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych. W dniu 13grudnia 2024 r. odbyła się uroczysta gala rozdania nagród. Atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostę Koneckiego Grzegorza Pieca zwycięzcom i wyróżnionym wręczała Pani Dyrektor I LO Marlena Bernacka-Pluta oraz organizatorzy konkursu: Renata Korabiewska i Mariusz Klocek.
W tegorocznej edycji konkursu nagrodzeni zostali:
I miejsce – Lena Serek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich,
II miejsce – Zuzanna Sroka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich,
III miejsce – Weronika Zabłotny z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich.
Wyróżnienia zdobyli:
Alicja Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Końskich,
Maja Gil z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich,
Dorian Wołowiec z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Końskich,
Maja Pakosz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom! Dziękujemy nauczycielom za wspaniałe przygotowanie uczniów.
Bożonarodzeniowa Paczka Dla Rodaka Na Wileńszczyźnie
Na przełomie listopada i grudnia 2024 roku uczniowie I LO wzięli udział w świątecznej akcji charytatywnej o nazwie Bożonarodzeniowa Paczka Dla Rodaka Na Wileńszczyźnie, której organizatorami było Starostwo Powiatowe w Końskich oraz jednostki organizacyjne Powiatu Koneckiego. Zebrano żywność długoterminową oraz artykuły chemiczne. Uczniowie po raz kolejny okazali swoją dobroć oraz życzliwość.
Seminarium w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie
11grudnia 2024 r. na zaproszenie dyrekcji i pracowników koneckiej Biblioteki Publicznej uczniowie klasy IVa wzięli udział w wykładzie dr. Artura Czesaka pt. „Język się zmienia, czyli od Odrowąża do sigmy”. Artur Czesak, absolwent naszego liceum i polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest językoznawcą, dialektologiem, leksykografem i sympatykiem regionalizmów. Był współpracownikiem zespołu tworzącego „Słownik współczesnego języka polskiego pod redakcją Bogusława Dunaja. Jest także jednym z twórców internetowego „Dobrego słownika”. Podczas prelekcji mówił o ewolucji języka polskiego, jego historii oraz zmianach fonetycznych, leksykalnych i gramatycznych. Porównywał dawną polszczyznę reprezentowaną przez słowa takie jak „Odrowąż” ze współczesnym młodzieżowym słownictwem np. „sigma”. Taki temat wykładu pozwolił na głębsze zastanowienie się nad rolą języka w naszym życiu oraz nad jego ciągłą adaptacją do zmieniającej się rzeczywistości.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z Małgorzatą Dębską, autorką powieści: „Można się spóźnić”, „Kiedyś, może nigdy”, „Bramy do N” i „Rzeka”. Pisarka również ukończyła nasze liceum i pracowała w nim przez wiele lat jako polonistka. Uczestnikom seminarium przeczytała dwa ciekawe opowiadania, wyjaśniła skąd czerpie inspiracje, podkreśliła złożoność relacji międzyludzkich i znaczenie przeszłości oraz jej wpływ na losy bohaterów.
Uczniowie wysłuchali wykładów z uwagą i z zainteresowaniem.
Udział w konferencji inaugurującej 90-lecie Oddziału PTTK w Końskich
W sobotę 23 listopada 2024 r. w Koneckim Centrum Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Końskie. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia do wzięcia udziału w wykładach dotyczących historii regionalnej tj. Ziemi Opoczyńskiej, Ziemi Włoszczowskiej i Stąporkowa. W trakcie spotkania mogliśmy zobaczyć również historyczne pamiątki, jakie znaleźli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pasja w pobliżu klasztoru w Kazanowie. Następnie podziwialiśmy wystawę prac laureatów konkursu na projekt kartki pocztowej i znaczka pocztowego. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i była niepowtarzalną okazją do poszerzenia wiedzy na temat naszej małej Ojczyzny.
Organizatorami udziału młodzieży w konferencji byli: Mariusz Klocek, Mariola Domagała i Renata Korabiewska.
Spektakl teatralny „My, dzieci z dworca ZOO”
10 grudnia 2024 r. uczniowie klas 1A, 2A, 2C, 3D i 3D1 uczestniczyli w wyjątkowym spektaklu w Koneckim Centrum Kultury w Końskich. Narodowy Teatr z Wrocławia zaprezentował spektakl pt. „My, dzieci z dworca ZOO”, oparty na kultowej książce Christiane Felscherinow. Historia opowiada o losach młodzieży z Berlina lat 70, zmagającej się z problemami uzależnień i brakiem wsparcia społecznego. Aktorzy w poruszający sposób ukazali dramatyczne konsekwencje podejmowanych wyborów i trudne realia życia na marginesie społeczeństwa. Spektakl stał się dla uczniów ważną lekcją, inspirującą do refleksji na temat tego, co w życiu powinni uważać za najważniejsze oraz poruszającą problemy współczesnej młodzieży i odpowiedzialności za własne decyzje. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci licealistów.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zorganizowano w szkole konkurs plastyczno literacki, Quiz o prawach człowieka oraz wyjście młodzieży do Sądu Rejonowego w Końskich. W konkursie literackim Paulina Gawlak kl IIa otrzymała nagrodę książkową za pięknie napisany wiersz na temat ,,Prawa dziecka, prawa człowieka a realny świat” natomiast w Quizie o prawach człowieka pierwsze miejsce zajęła Iga Domańska IIIa, drugie miejsce Amelia Wołczyk IIIa i trzecie miejsce Maja Miśtal IIIa – uczennice otrzymały nagrody książkowe. Gratulujemy nagrodzonym.
W dniu 21.11.2024r uczniowie kl III o profilu humanistycznym wraz z pedagog Julitą Dzwonek mieli możliwość poznać pracę Sądu Rejonowego w Końskich a przede wszystkim uczestniczyć w obserwacji realnej rozprawy sądowej. Była to dla młodzieży ważna i pouczająca lekcja nie tylko o zawodach prawniczych ale także o swoich prawach i obowiązkach.
Organizacja: P.Mariola Domagała, Julita Dzwonek, Anna Sęga
,,Mów Do Mnie #TokTuMi”
W dniach 25.11 – 04.12. 2024 r uczniowie klas II i III I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich uczestniczyli w zajęciach online nt. „Cyberprzemocy” w ramach projektu profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży „Mów Do Mnie #TokTuMi” Stowarzyszenia Mentalnie Równi. Podczas zajęć studenci psychologii zapoznali uczniów z pojęciami co to jest przemoc, cyberprzemoc, jakie są konsekwencje dla sprawcy przemocy, jak się chronić przed cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy w przypadku przemocy. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji dotyczącej tego tematu a klasa IIIb w ramach lekcji wychowawczej wykonała gazetkę.
Projekt „18+Zdrowie”
W dniu 18.11.2024 r gościliśmy panią Dagmarę Borowiec z Świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, która w ramach projektu „18+Zdrowie” zapoznała naszych czwartoklasistów z prawami i obowiązkami związanymi z ubezpieczeniem zdrowotnym, zaletami założenia profilu zaufanego, z procedurą uzyskania karty EKUZ, oraz profilaktyką promującą zdrowy tryb życia.
Akcja ,,W szczepionkę nie boli”
W dniach 18-20.11.2024 we współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji w Łodzi uczniowie I LO im. KEN w Końskich wzięli udział w zajęciach online prowadzonych przez studentów w ramach akcji „W szczepionkę nie boli”. Akcja miała na celu podniesienie świadomości uczniów o ważności szczepień jako zapobieganie chorobom zakaźnym oraz dezinformacji medycznej
Akcja charytatywna dla dzieci i młodzieży z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach
Z okazji zbliżających się Mikołajek Szkolne Koło Wolontariatu wspólnie z ZSP przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zorganizowało akcję charytatywną dla dzieci z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach.
Uczniowie po raz kolejny udowodnili, że wspólnie można osiągnąć niezwykłe rzeczy. W ramach akcji udało się zebrać mnóstwo rzeczy przydatnych podczas pobytu w szpitalu takich jak : kolorowe skarpetki, środki czystości , czy też koce.
Podopieczni szpitala to dzieci i młodzież borykająca się z zaburzeniami o podłożu psychicznym np. depresjami, uzależnieniami, często po próbach samobójczych. W praktyce wychowankowie trafiają do szpitala m. in. z domów dziecka czy młodzieżowych ośrodków wychowawczych, gdzie nie doświadczyły miłości i troski. To bardzo młode osoby niosące ze sobą bagaż doświadczeń, dlatego potrzebują naszej akceptacji, wsparcia i pomocy.
Żywe lekcje biologii to ważna część działalności naszej szkoły
W ramach lekcji biologii prowadzonych przez panią Marlenę Bernacką- Plutę uczniowie dokonują preparatyki ważnych narządów kręgowców, poznając przy tym anatomię i fizjologię pracy narządów człowieka. Zajęcia praktyczne pozwalają uczniom dotykać, preparować tkanki i przede wszystkim dostrzegać jak zbudowany jest dany narząd.
04.12. 2024 klasa 3C realizująca rozszerzony program biologii dokonała preparatyki serca, płuc, przełyku i tchawicy. Uczniowie mogli zobaczyć różnicę w budowie żył i tętnic oraz poznać budowę zastawek w sercu. Zajęcia anatomiczne cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży, co można było zauważyć w trakcie ich trwania.
Na kolejnych zajęciach z biologii klasa 2C, która realizuje zagadnienia świata roślinnego prowadziła obserwację higroskopijności gametofitów mszaków na przykładzie mchu płonnika i torfowca.
Takie formy zajęć pozwalają na zwiększenie atrakcyjności lekcji oraz zbliżają uczniów do świata istot żywych żyjących obok nas.
Przedstawiamy krótką fotorelację z zajęć:
Wyjątkowa wizyta uczniów klasy 3C biologiczno – chemicznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach projektu ,,Dziś Uczeń – Jutro Student”
29 listopada uczniowie klasy 3C, biorący udział w projekcie „Dziś uczeń, jutro student”, odbyli warsztaty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na wydziale biologii.
Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy oraz nabycie nowych umiejętności, szczególne dla młodych pasjonatów naszego liceum. Podczas trzygodzinnych zajęć uczniowie uczestniczyli w dwóch fascynujących warsztatach. Pierwszy z nich dotyczył budowy histologicznej i anatomicznej serca człowieka. Uczniowie poznali szczegóły jego struktury, a także mieli udział w dysekcji serca, co stanowi ważne doświadczenie praktyczne. Drugi blok zajęć dotyczył mikrobiologii, umożliwiając młodzieży zgłębienie tajemnic mikroorganizmów i ich roli w życiu człowieka oraz w przyrodzie. Po warsztatach uczniowie uczestniczyli w wykładzie pt. „Zbilansowana dieta a zdrowie”, który dostarczył cennych informacji na temat znaczenia diety i wartości odżywczych składników pokarmowych w uzyskiwaniu dobrostanu zdrowia. Cały dzień minął w atmosferze naukowej fascynacji, a uczniowie wrócili do szkoły pełni nowych informacji i doświadczeń. Było to dla nich przeżycie, które na długo pozostanie z nimi.