Autor: , Dodany: 13 listopada 2022, Kategoria: Bez kategorii


OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność I Liceum uczciła ten dzień w szczególny sposób.
W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego Listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości
Tymi pięknymi słowami wiersza i odśpiewaniem hymnu rozpoczęliśmy uroczystą akademię z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to uroczystość poświęcona Ojczyźnie i walce o jej wolność, przypominała, iż nasza powinnością jest szacunek dla symboli narodowych, dla wszystkich Polaków, którzy odeszli i tych, którzy żyją.
Tę uroczystą lekcję patriotyzmu uświetniły występy: Marii Piec, Martyny Durlik, Mai Miśtal, Alicji Okły, Julii Jakubowskiej, Szymona Śliwaka, Julii Bajor, Joanny Partyki, Julii Szulc ,Karoliny Bąkowskiej, Igi Domańskiej, Kingi Łosiak, Pawła Sopaty ,Wojciecha Szkurłata, Sandry Stepień. Słowa wstępu i komentarza należały do Martyny Wojas i Mateusza Zaleśnego, a o stronę techniczną zadbał Patryk Lamentowicz.
Akademię wraz z uczniami przygotowała p. prof. Jolanta Duda
W dniu 11 listopada podczas uroczystości miejskich mogliśmy przypomnieć sobie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” (Jan Paweł II).
W tym dniu oficjalnie poczet sztandarowy wystąpił z nowym sztandarem naszej szkoły.
11 listopada to dzień triumfu i symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Skip to content