W ramach współpracy z Muzeum POLIN społeczność naszej szkoły wzięła udział w Akcji Żonkile, której celem jest upamiętnienie 82. rocznicy powstania w getcie warszawskim oraz edukacja historyczna na temat Żydów w Polsce i Holokaustu.
Uczennice klasy 2d przypinały własnoręcznie wykonane papierowe żonkile pracownikom szkoły, koleżankom, kolegom oraz mieszkańcom Końskich. Klasy IIb, IIc, IId uczestniczyły w seminariach poświęconych idei Akcji Żonkile oraz postaciom związanym z historią getta warszawskiego. Szczególną uwagę poświęcono takim osobom jak: Marek Edelman, Emanuel Ringelblum, Nachum Grzywacz, Marysia Ajzensztadt, Mary Berg oraz Izrael Milejkowski. Opowieści o ich życiu i postawie wobec wojennej rzeczywistości pozwoliły młodzieży lepiej zrozumieć znaczenie pamięci historycznej i bohaterstwa codziennego.
Ponadto klasa IIb wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Ritę Miernik. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z interesującymi tekstami źródłowymi, przygotowali prace plastyczne i dyskutowali wokół pytań: Czym jest odwaga? A może odwaga to także troska o innych ludzi, sprzeciw i działanie w zgodzie ze sobą? Dlaczego odwaga jest ważna dziś?
Nasze działania były okazją do refleksji i promowania wartości takich jak odwaga, pamięć, solidarność i odpowiedzialność.
Organizatorki: Renata Korabiewska i Rita Miernik – prawniczka, socjolożka, autorka projektu „Smutne Synagogi” i współautorka projektu „Baby z prowincji” .