Autor: , Dodany: 5 marca 2023, Kategoria: Bez kategorii


Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach

W piątek, 3 marca br. skorzystaliśmy z zaproszenia władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i wzięliśmy udział w Dniu Otwartym. Dla uczestników zaplanowana była gra terenowa, spotkania informacyjne oraz warsztaty i wykłady. Nasi uczniowie zainteresowali się warsztatami językowymi i historycznymi.
Grupa języka angielskiego poznała bardzo ciekawą historię, która posłużyła Mary Shelley do napisania powieści „Frankenstein”. Prowadzący wykład dr Paweł Kaptur barwnie opowiadał i komentował tą mroczną historię. Uczniowie klasy 4A, tegoroczni maturzyści, wysoko ocenili wykład w kategoriach poznawczych oraz jako świetny trening rozumienia ze słuchu z języka angielskiego. Drugi wykład pod tytułem: „Wizyta w wiosce Gallów” pozwolił naszym uczniom poznać historię w niestandardowy sposób.
Grupa języka rosyjskiego uczestniczyła w wykładzie pt.: „Język kluczem poznania sąsiadów”, podczas którego omówione zostały następujące zagadnienia: kryteria i siła języka, kto i gdzie mówi po rosyjsku, język jako klucz do informacji oraz do zawodowego sukcesu, rosyjski językiem nauki, techniki i kultury, status języka rosyjskiego. W II części odbyły się warsztaty: „Film rosyjski – kreskówki”.
Uczniowie klas 3A i 4A uczestniczyli także w wykładzie: „Dlaczego lubimy się bać? – horror literacki i filmowy wg Stephena Kinga”, zaprezentowanym w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły zapoznali się m.in. z najważniejszymi zasadami, którymi Stephen King kieruje się przy pisaniu horrorów. Jak wynika z relacji uczestników, wykład wzbudził zainteresowanie i zachęcił uczniów do poznawania literatury współczesnej. Być może wizyta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pomogła niektórym z nich w podjęciu decyzji o tym, gdzie podejmą studia po ukończeniu liceum ogólnokształcącego i zdaniu matury.
Na zakończenie zostaliśmy oprowadzeni po gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej i szczegółowo zapoznani z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Okazało się, że czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka: uczniowie klasy I B zostali wyróżnieni za zajęcie II miejsca w grze terenowej
i otrzymali pamiątkowy grawerton.
W organizację i przygotowanie grup do uczestnictwa w powyższych warsztatach i wykładach zaangażowali się: Danuta Zaborowska- Szymusik, Agnieszka Wąsala, Piotr Frąc, Agnieszka Kozubska, Mariusz Klocek. Po tej wizycie nasi nauczyciele razem z koordynatorami z poszczególnych instytutów UJK planują już dalsze wspólne projekty.

Skip to content