Autor: , Dodany: 31 października 2022, Kategoria: Bez kategorii


TAK, JAK GDYBY NAS NIGDY NIE BYŁO – 80. rocznica Zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w ramach Aktion „Reinhardt”

W czwartek 20 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Kielcach w uroczystości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej Aktion „Reinhardt”. Młodzież wysłuchała m.in. poruszającego wystąpienia wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który uświadomił młodym słuchaczom, że przeprowadzona przez Niemców w latach 1942-1943 Akcja „Reinhardt” była czarnym okresem w dziejach świata. Przyniosła ona tragiczny efekt – zginęło 1,8 mln Żydów.
Z polskich miast, miasteczek i wsi wywożona była społeczność żydowska do obozów zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Zginęli nasi sąsiedzi, współobywatele, którzy tworzyli razem z nami polską kulturę i sztukę, swoją pracą budowali wspólną przyszłość, rozwijali polską medycynę i technikę. Cała tysiącletnia kultura, którą tworzyli Żydzi mieszkający wśród nas została zniszczona wskutek tej niewyobrażalnej zbrodni. Przestał istnieć świat, jaki znano przed wybuchem II wojny światowej.
W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń. By należycie oddać hołd ofiarom, Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych przygotowały specjalny program muzyczny: „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było”.
Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami miała możliwość wysłuchać przejmującego koncertu pod artystycznym kierownictwem Dariusza „Maleo” Malejonka. Wystąpili m.in. Symcha Keller i Kasia Malejonek. Była to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach z czasów okupacji niemieckiej. Na zakończenie odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

Skip to content