Autor: , Dodany: 12 grudnia 2017, Kategoria: Bez kategorii


Dzień Języka Niemieckiego

W dniu 8 grudnia 2017 w I Liceum Ogólnokształcącym spotkali się nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych naszego powiatu, którzy uczestniczyli w tegorocznych Powiatowych Konkursach Języka Niemieckiego. Finałowi tych konkursów towarzyszyła impreza znana już od wielu lat jako Dzień Języka Niemieckiego. Gościem specjalnym był Pan Ralf Arzt z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który prezentował tradycje świąteczne z różnych rejonów Niemiec. Nasi uczniowie i zaproszeni goście dowiedzieli się m. in. skąd pochodzi tradycja przygotowania wieńca adwentowego, jakie potrawy świąteczne jada się na północy i na południu kraju, jakie wypieki towarzyszą tym świętom, jak wyglądają świeczniki i inne ozdoby wytwarzane w Erzgebirge. Niewątpliwym hitem tych warsztatów był quiz internetowy, który każdy uczestnik mógł wykonać na własnym telefonie i w ten sposób sprawdzić swoją wiedzę.
W Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego udział wzięło 92 uczniów klas gimnazjalnych z 9 szkół naszego powiatu. W gronie najlepszych znaleźli się uczniowie ze szkół w Radoszycach, Gowarczowie, Stadnickiej Woli, Stąporkowie, Fałkowie oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Końskich. Otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Instytut Goethego w Krakowie.
W Konkursie „Weihnachten” na najładniejszą kartkę świąteczną z życzeniami, poza uczestnikami z wymienionych szkół, nagrody i wyróżnienia otrzymali także uczniowie z Rogowa i Miedzierzy.
Uczniowie naszego liceum po raz drugi wzięli udział w Szkolnym Konkursie Kulinarnym na najpiękniejsze ciasta ze świątecznymi dekoracjami, a zaproszeni nauczyciele germaniści wytypowali zwycięzców: I miejsce zdobył Jakub Lachowski z IIE, II miejsce Jakub Wawrzyńców z II C, a III miejsce przypadło Wiktorii Sadlińskiej z IIE
Organizatorką i koordynatorką konkursów powiatowych jest p. Danuta Zaborowska- Szymusik, która przygotowała imprezę wraz z p. Renatą Korabiewską i młodzieżą z grup języka niemieckiego.
kliknij aby zobaczyć
kliknij tutaj, aby zobaczyć