Autor: , Dodany: 24 kwietnia 2020, Kategoria: Bez kategorii


Zakończenie nauki uczniów klas III.

Drodzy Uczniowie, Absolwenci I LO
O tempora, o mores – mawiali starożytni Rzymianie ,dając upust swoim rozterkom związanym z czasem i obyczajami, które ich gorszyły. Przytaczając te słowa Cycerona i pozwalając sobie jednocześnie na ich parafrazę, chciałbym wyrazić żal, że po raz pierwszy zakończenie roku szkolnego odbędzie się bez Was Drodzy Uczniowie. Taki nadszedł czas.Jest to doświadczenie trudne, wręcz traumatyczne, bo to nasze wzajemne relacje nadają sens i właściwy wymiar działaniom szkoły jako instytucji i wspólnoty.Czas, z którym musimy się mierzyć spowodował, że ostatni szkolny dzwonek zabrzmi w pustych korytarzach i salach i po raz pierwszy nie zderzy się z Waszą radością. „Nic dwa razy się nie zdarza” w ludzkim życiu, ten koniec nauki w liceum będzie ostateczny, nie do powtórzenia, nie do zmiany. Ale tylko wówczas odczuwamy stratę, gdy nie potrafimy wyciągnąć wniosków – a te z pożytkiem i korzyścią można sformułować i dziś. Myślę, że jednym z nich jest przekonanie o czujności wobec losu, o kaprysach fortuny, przed którą przestrzegał już pięćset lat temu Jan Kochanowski, pisząc: „Nie wierz Fortunie”, ale także dodawał:”Nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”, Te słowa, chciałbym dziś zadedykować Wam Drodzy Maturzyści. Ten bolesny koniec roku szkolnego jest także nowym początkiem Waszego życia, miejcie w nim odwagę :
Miejcie odwagę!… Nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć ze swego stanowiska.
Bądźcie odważni w myślach i słowach, a zacznijcie tę mądrą odwagą posługiwać się podczas egzaminu maturalnego, udowodnijcie, że właściwie spożytkowaliście dany Wam czas, że potraficie wykazać się wiedzą i umiejętnościami, że nie zawiedziecie nie tylko samych siebie, ale i swoich profesorów. I mądrze wykorzystujcie dany Wam czas, odwołując się do rad tych, których docenił świat, a którzy swą z trudem zdobywaną wiedzą chcieli podzielić się z innymi. Dlatego dedykuję Wam w tym ostatnim naszym szkolnym spotkaniu słowa z wiersza Zbigniewa Herberta;
„Pozwól o Panie(…) żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny to znaczy ten który
pragnie źródła
dziękuję Ci Panie że stworzyłeś świat piękny i różny
a jeśli jest to Twoje uwodzenie jestem uwiedziony na zawsze
i bez wybaczenia
Niech uwiedzie Was piękno świata, nauka,wiedza- tak , jak trzy lata temu – a mam taką nadzieję – uwiodło Was I LO im.KEN, i choć nie możecie dzisiaj podziękować swoim profesorom osobiście, możecie to zrobić poprzez media społecznościowe, życzliwą pamięć, dobre myśli. Takie też myśli kadra I LO przesyła swoim absolwentom!
Końskie, dn.24.04.2020r. dyr Wojciech Jasnos

Skip to content