Autor: , Dodany: 16 listopada 2019, Kategoria: Bez kategorii


Warsztaty historyczno- językowe na UJK w Kielcach

W dniach 14.11.2019-15.11.2019 uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w warsztatach historyczno- językowych poświęconych 30-tej rocznicy upadku Muru Berlińskiego.
Wykład prof. Hansa Giessena przypomniał o historii Niemiec XX wieku: utworzenia RFN oraz NRD.
„Czy mur upadł przypadkiem?”- taki tytuł miał wykład prowadzony przez dr Donatę Wójcik. która przedstawiła procesy zachodzące od wczesnych lat 80-tych w Polsce i Europie prowadzące do upadku Muru Berlińskiego.
„Euforia minęła… i co dalej” – w tej części zajęć Ralph Arzt opowiadał o zmianach w społeczeństwie niemieckim po zjednoczeniu.
Nasi uczniowie mogli także posłuchać rockowych utworów lat 80-tych i 90- tych, zainspirowanych wydarzeniami politycznymi. Przedstawiła je i opatrzyła bardzo ciekawym komentarzem dr Donata Wójcik, a dr Krzysztof Kasiński opowiedział historię popularnego w NRD samochodu osobowego Trabant, który stał się symbolem popkultury.
Zajęcia, prowadzone w językach niemieckim i polskim, były bardzo różnorodne i każdy uczestnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Podczas warsztatów uczniowie otrzymali testy i mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu historii Niemiec i Europy końca lat 80-tych. Wyjazd do Instytutu Filologii UJK w Kielcach zorganizowali germaniści: Danuta Zaborowska- Szymusik i Paweł Fidos.
Skip to content