Autor: , Dodany: 12 grudnia 2018, Kategoria: Bez kategorii


Akademia Patriotyczna ku czci błogosławionego księdza Sykulskiego

We wtorek 11 grudnia w koneckiej Kolegiacie św. Mikołaja uczczono 77 rocznicę śmierci patrona powiatu błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Ta uroczystość wpisuje się w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem patrona powiatu w gmachu naszego Liceum odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli m. in. starosta konecki Andrzej Lenart i burmistrz miasta Krzysztof Obratański. Pan dyrektor Wojciech Jasnos podzielił się następującą refleksją:
„Powodem do tej dumy, która dzisiaj w naszych sercach gości jest fakt, że w rocznicę 77-lecia bohaterskiej śmierci patrona powiatu możemy w murach tej starej szkoły powitać Państwa i wymienić refleksję na temat naszego patrona. Nasza szkoła to obiekt niezwykle wiekowy, stuletni. Mieści się tutaj tablica pod którą codziennie młodzież składa świeże kwiaty by upamiętnić ludzi, którzy zostali zamordowani, zginęli, byli absolwentami naszej szkoły. Pamięć poprzez to symboliczne składanie kwiatów jest nieustannie odnawiana. Wyryte słowa na tablicy na pewno upamiętniają tych ludzi i ułatwiają odbudowanie tej pamięci w sercach i umysłach nas nauczycieli, ale i uczniów. Jestem głęboko przekonany, że błogosławiony Kazimierz Sykulski byłby dumny z tego faktu pamięci o naszych przodkach.”
Na zakończenie tej uroczystości młodzież naszej szkoły przedstawiła część artystyczną poświęconą działalności błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego.Skip to content