Autor: , Dodany: 19 czerwca 2017, Kategoria: Bez kategorii

Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach

W dniu 13 czerwca br. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach. W bieżącym roku była to klasa IIA. W programie wizyty przewidziano zwiedzanie podziemnego schronu w willi dawnego Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR – Aleksandra Zarajczyka tw. „Zarajczykówki”. Ponad metrowy strop, równie grube mury ze zbrojonego betonu, kilka par hermetycznych metalowych drzwi miały chronić komunistycznych dygnitarzy i ich rodziny od broni masowego rażenia.
W archiwum IPN znajdującym się na terenie willi, uczniowie zapoznali się z pracą archiwisty, ze sposobem archiwizowania dokumentów oraz przejrzeli przykładową teczkę osobową agenta.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.
W oparciu o analizę tekstów źródłowych uczniowie próbowali poznać prawdę o wypadkach w Kielcach w 1946 roku. Warsztaty połączone były z wykładem specjalisty w tej tematyce – Pana dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego.
Wizytę w Kieleckim oddziale IPN zorganizowała Pani prof. Barbara Wojciechowska wraz z Panią prof. Danutą Szymusik.