Autor: , Dodany: 28 maja 2015, Kategoria: Bez kategorii


Seminarium Bad Marienberg 2015r.

    Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w międzynarodowym seminarium z zakresu europejskiego kształcenia młodzieży w ośrodku EUROPA HAUS w Bad Marienberg / Westerwald – RFN.

Nasza Szkoła współpracuje już 10 lat z ośrodkiem Europa Haus w Bad Marienberg w Nadrenii-Palatynacie. W dniach 04- 09. maja br. na kolejny projekt wyjechała młodzież I LO z organizatorką i opiekunką Danutą Zaborowską- Szymusik. W tegorocznym seminarium poza grupą naszych uczniów uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Niemiec, Francji, Węgier i Słowenii. Podczas zajęć seminaryjnych posługiwaliśmy się językami angielskim i niemieckim. Pobyt w Bad Marienberg był urozmaicony, nie brakowało nam atrakcji. Poza planowymi zajęciami były m. in. wycieczki do Kolonii i Frankfurtu n. Menem oraz pobyt w parku linowym. Każdy uczestnik miał okazję sprawdzić swoją znajomość języków obcych, poznać coś nowego i wzbogacić własną wiedzę z szeroko rozumianego zakresu kształcenia europejskiego.

Międzynarodowe seminarium z zakresu europejskiego kształcenia młodzieży w Bad Marienberg / Westerwald 04. – 09. maja 2015

Program tegorocznego seminarium „Wspólna Europa i nasze ojczyzny” realizowaliśmy z uczniami szkół średnich z Niemiec, Francji, Węgier i Słowenii. Podczas zajęć seminaryjnych posługiwaliśmy się językami angielskim i niemieckim. Młodzież z różnych krajów Unii Europejskiej pokazała swoje odrębności: Na wspólnym wieczorze „Country Market” mogliśmy obejrzeć stroje ludowe z różnych części Europy, zaśpiewać, powtórzyć łamańce językowe w różnych językach. Każdy mógł się czegoś nauczyć. Dodatkowym doświadczeniem była płynna komunikacja w dwóch językach. Każdy uczestnik mógł wybrać swój pierwszy język obcy i wypowiedzieć się, potem było to tłumaczone. To zupełnie inny sposób uczenia się niż w szkole na lekcjach. Podczas pobytu byliśmy na wycieczkach w Kolonii i we Frankfurcie n. Menem. Te miasta są ogólnie znane na mapie Europy i cieszymy się, że zobaczyliśmy zarówno monumentalną katedrę kolońską, stare centrum Frankfurtu, dom, w którym urodził się J. W. Goethe, jak i nowoczesną dzielnicę bankową z giełdą. Pobyt w tych miastach wiązał się także z historią polsko- niemiecką XX- wieku. Ogromne wrażenie wywarło na zwiedzających Muzeum Gestapo w Kolonii i projekt „Wśród nas” poświęcony pamięci powstańców warszawskich więzionych na przełomie 1944/ 45 w jednym z obozów koncentracyjnych w okolicach Frankfurtu. Przypominanie tych faktów i ich wierne przedstawienie pomagają młodym ludziom poznawać prawdziwą historię, tym bardziej, że naoczni świadkowie tamtych lat już odchodzą. W dalszej części seminarium redagowaliśmy artykuły poświecone wybranym miejscom z trasy wycieczek.

Czas spędzony w Europa Haus w Bad Marienberg nie był poświecony wyłącznie nauce. W ostatnim dniu pobytu mogliśmy sprawdzić naszą kondycję fizyczną w parku linowym. To było niesamowite doświadczenie, szczególnie dla tych z nas, którzy po raz pierwszy odważyli się „oderwać od ziemi”.
Szczęśliwi, cali i zdrowi wyjechaliśmy z naszego ośrodka w sobotę. Po drodze zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę w Dreźnie, aby zwiedzić barokowe centrum miasta. W ten sposób poznaliśmy różne rejony Niemiec i ich specyfikę.

Udział w tym seminarium pozwala nam sformułować następujące wnioski: Jesteśmy różnorodni, pochodzimy z wielu części Europy, mamy swoją własną historię i tradycje. Jednocześnie potrafimy się porozumieć, łączy nas znajomość języków- nie całkiem nam obcych- i jesteśmy partnerami. Wyjazd był bardzo udany, szkoda, że trwał tylko kilka dni. Chętnie pojechalibyśmy tam jeszcze raz.

[I. Mastalerz, J. Szustak, W. Jaruga, P. Lisowska, A. Wilk, T. Szewczyk, P. Pietrusiewicz]

Rozmowa z pracownikami EUROPA HAUS Bad Marienberg
podczas pobytu na seminarium europejskim w maju 2015 :
Burkhardem Siebertem -wieloletnim dyrektorem ośrodka, Anselmem Sellen i Karstenem Lucke- koordynatorami projektów oraz Thomasem Krohn, który prowadził nasze seminarium.

– Mija 10 lat od nawiązania współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich a ośrodkiem kształcenia młodzieży Europa- Haus w Bad Marienberg w Niemczech. Obie instytucje mają wspólne cele, szczególnie ważne dla kształcenia młodzieży. Zgadzamy się, że warto kontynuować wspólne projekty. Panie Siebert, jak ocenia pan naszą współpracę ze swojej własnej perspektywy?
– Tak, cieszy mnie, że mogę wypowiedzieć się z okazji tego jubileuszu. Czas mija szybko, całe dekady przynosiły trudności, które należało nauczyć się pokonywać. Ja byłem i jestem zdecydowanym Europejczykiem i jestem aktywny w naszym ośrodku, który działa już ponad 50 lat. Jedni nazywają nas Akademią Europejską, my nazywany się skromniej Domem Europy. Co łączy nas i co jest podstawą naszej pracy? Na to pytanie mam jedna odpowiedź: Europa powinna być całością w wolności, pokoju, sprawiedliwości i solidarności. Ta kolejność jest ważna i bardzo się liczy. Mogę powiedzieć, że koordynatorzy seminariów łączą te cele i istotne tradycyjne treści europejskie korzystając z nowoczesnych mediów, tak bliskich młodzieży. Dlatego takie miejsce jak Europa Haus odgrywa ważną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia. Lecz niewiele by z tego wynikało, gdybyśmy nie pozyskali partnerów. Jesteśmy dumni, że nasze wspólne przedsięwzięcia trwają już 10 lat. Wyrażam podziękowania, pani osobiście, a także dla wszystkich, którzy pomagają i wspierają całe przedsięwzięcie z ramienia szkoły. Wierzę w dalszą współpracę.
Pozwolę sobie na chwilę osobistych wspomnień. Polska jest mi szczególnie bliska, jest dużym europejskim krajem w centrum Europy, który przeżywał w swojej historii zmienne koleje losu, o tym wie bardzo wielu Niemców. I teraz, gdy odszedł od nas profesor Bartoszewski, którego zaliczałem także do moich przyjaciół, musimy starać się kontynuować naszą współpracę i dobre relacje. Kiedyś w Warszawie na sympozjum: „Polska w drodze do Unii Europejskiej” po zakończeniu mojego wystąpienia studenci zwrócili się do mnie z prośbą: Panie Siebert, wykład był bardzo interesujący, ale jeśli pan pozwoli, chcemy porozmawiać z panem o wkładzie Polski do kultury europejskiej. To spotkanie wiele mnie nauczyło. Reasumując: poza nowoczesną techniką ważne są osobiste spotkania i rozmowy. To jest kwintesencja naszej działalności.
– Europa powinna mieć wspólną przyszłość. Ja także widzę możliwości dla naszych wspólnych projektów. Dotychczasowe seminaria były dla naszych uczniów impulsem do nauki języków obcych, także miały wpływ na podjęcie przez nich studiów za granicą. W roku jubileuszu naszego liceum mamy okazję do podkreślenia znaczenia wspólnych kontaktów. Proszę w związku z tym o kilka słów dla naszej społeczności szkolnej.
– Z mojej perspektywy widzę optymistycznie przyszłość dla młodych ludzi, którzy mają szansę na dobrą edukację w Europie i karierę w kraju, w którym gospodarka może się rozwijać i ma szansę na stabilizację. Do wszystkich, którzy w I LO w Końskich przyczynili się do realizacji naszych wspólnych seminariów, ja wieloletni pracownik Europa Haus, mogę powiedzieć, jak ważne jest pokazanie młodym możliwości działania i nauczenie ich aktywności. My, dorośli ponosimy za nich odpowiedzialność- i to jest moje przesłanie z tej okazji- mamy zadanie pokazać młodym, że powinni odważnie działać, także w ciężkich czasach, bo każdy człowiek ma prawo do rozwoju. To trudne, ale piękne zadanie. Jeśli młodzi rozpoznają to we właściwej chwili, mają szansę na spełnione życie. Tego życzę młodzieży z I Liceum w Końskich: bądźcie zaangażowani, otwarci, bacznie obserwujcie świat. Życzę Wam wielu sukcesów.

– Panowie Anselm Sellen i Karsten Lucke, jako koordynatorzy seminariów- poznaliście wielu naszych uczniów, którzy przyjeżdżali do Bad Marienberg. Proszę o kilka słów z okazji jubileuszu naszej szkoły.
– Zrealizowaliśmy już wspólnie wiele projektów, w tym tegoroczny, zarówno z partnerami z Niemiec jak i innych krajów UE. Mam nadzieję, że przed nami jeszcze wiele wspólnych przedsięwzięć. (A. Sellen)
– Serdeczne życzenia kierujemy do naszego partnera, I. Liceum Ogólnokształcącego, obchodzącego w tym roku stulecie istnienia. Nasz ośrodek obchodził niedawno 60- lecie działalności, to nie tak dużo w porównaniu do Waszych 100 lat. Dołączam się do życzeń, które wypowiedział Anselm Sellen. 10 lat naszej współpracy, chociaż to krótka historia, przebiegało w czasie wielkich wydarzeń w Europie, które zostały wzbogacone zaangażowaniem uczniów I LO i dały nam szczególne doświadczenia wynikające ze wspólnych spotkań. Uważam, że ze względu na historię Polski i Niemiec, te spotkania odegrały istotną rolę w życiu młodych ludzi- treściowo i emocjonalnie. I Liceum Ogólnokształcące w Końskich – jako szacowny jubilat- będzie bardzo mile widziane na kolejnych seminariach. Mam nadzieję, że Wasi uczniowie będą mogli współtworzyć kolejne projekty europejskie.

– Pan Thomas Krohn prowadził nasze tegoroczne seminarium. Jak może pan ocenić pracę młodzieży i podsumować wspólny projekt?
– Nasze seminarium wskazuje na wartość spotkań młodzieży oraz możliwości poznawania się – i poza wielka polityką, która rządzi się swoimi prawami- daje okazję do osobistych spotkań i konkluzji, że mimo dużych odległości od siebie, młodzi są podobni, potrafią się szybko porozumieć, mają takie same dążenia, podobnie postrzegają i cieszą się. To napawa optymizmem. Tegoroczny jubileusz Waszej szkoły jest zarówno okazją do retrospekcji jak i nadzieją na dobrą przyszłość. (rozmawiała D. Zaborowska- Szymusik)

20150506_155623 20150508_144030 IMG_4399 20150509_175318 20150509_075814

 

Skip to content