Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich po raz kolejny spotkali się z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Tym razem to oni byli gośćmi w Kieleckiej Komisji IPN ds. Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
WIZYTA W INSTYTUCIE
29 maja bieżącego roku dzięki długoletniej współpracy z Instytutem, którą zapoczątkowała nauczycielka historii Pani Barbara Wojciechowska, uczniowie klas humanistycznych mieli okazję zwiedzić siedzibę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W dawnej willi I sekretarza KW PZPR Aleksandra Zarajczyka, uczniowie mieli okazję obejrzeć nie tylko wystawy będące efektem pracy pracowników Instytutu, przedstawiające wydarzenia z najnowszej historii Polski i dotyczące regionu świętokrzyskiego, lecz także zobaczyli archiwum, zwiedzili podziemia ze schronem, analizowali archiwalne dokumenty z lat 1939-1989 oraz – co chyba najważniejsze – od kuchni zobaczyli jak wygląda praca w Instytucie.
„POWSTANIE WARSZAWSKIE”
Kolejnym punktem edukacyjnej wycieczki była projekcja filmu „Powstanie Warszawskie” w kinie Helios. Film wywarł na uczestnikach bardzo duże wrażenie, nie zabrakło nawet chwil wzruszeń! – Po raz kolejny uzmysłowiłam sobie to jak piękna była Warszawa i jak strasznie została zniszczona! Dobrze jednak, że prócz dramatu życia w czasie wojny w filmie zostało pokazane również zwykłe, codzienne życie, które przecież toczyło się cały czas, na ruinach, w podziemiach… Jestem pełna podziwu dla realizatorów filmu. W zapowiedziach pojawiało się zdanie „Wszyscy będą oglądali, jak było naprawdę”. I tak właśnie było! – zdradza nam Angelika Galant, uczennica klasy IIa. Po zakończeniu filmu wszyscy uczestnicy – dosłownie – zamarli na miejscu. Nikomu nie śpieszyło się do wyjścia, nikt nawet nie wstał z miejsca. Prawdziwy obraz powstania warszawskiego przytłoczył uczniów i zmusił do chwili refleksji nad dziejami Polski.
– Celem wycieczki było krzewienie wartości patriotycznych i wiedzy historycznej. Wizyta w Kieleckiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej miała na celu przybliżyć uczniom historię najnowszą ale również pokazać pracę historyków z najnowszymi dokumentami. Film „Powstanie warszawskie” pokazał uczniom niezwykłą opowieść o bohaterskich a zarazem tragicznych momentach naszej historii – podsumowuje wycieczkę prof Barbara Wojciechowska.