Autor: , Dodany: 30 maja 2014, Kategoria: Bez kategorii

Spotkanie z wileńskim poetą Janem Koziczem.

22 maja 2014r. w I LO im. KEN w Końskich odbyło się spotkanie ze znanym i cenionym na Litwie poetą Janem Koziczem. Urodził się on 21 lutego 1945 roku w Wilnie i tu ukończył polską szkołę średnią. Jego matka to Zofia z Szymanowskich, kuzynka żony Adama Mickiewicza.

Pan Jan Kozicz wiele lat wykonywał ciężką pracę drukarza, ale przez jakiś czas był również pracownikiem Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina na Wydziale Budownictwa oraz brał aktywny udział w działalności Polskiego Teatru Ludowego w Wilnie. Obecnie można go spotkać na wileńskiej starówce, sprzedaje tam obrazy swoich przyjaciół malarzy. Jan Kozicz jest autorem kilku tomików poetyckich, m.in.: Przy kominku na Żelaznej Chatce i Me serce polskie zrośnięte jest z Litwą. Jego twórczość zyskała popularność także w Rosji, ale Pan Jan przyznaje, że nie zależy mu na wielkich zaszczytach, a swoją poezję nazywa „pisaniem po nocach, dla uspokojenia umęczonego codziennym trudem drukarza, ducha…”
Pan Jan okazał się człowiekiem otwartym, skromnym, serdecznym i o niezwykłym poczuciu humoru. Jak sam mówi jest chłopcem z „Żelaznej Chatki”, czyli wileńskiej ulicy na której kiedyś mieszkał. W dzisiejszym świecie dostrzega wiele zagrożeń wynikających z narastającego wśród ludzi egoizmu, wrogości i antagonizmów. Uważa, że to źle, kiedy ludzie zamykają się jedynie w kręgu swoich spraw.
W trakcie trwającego godzinę spotkania z uczniami naszej szkoły, opowiedział kilka zabawnych historii z własnego życia oraz zaprezentował swoją twórczość. Wśród przeczytanych przez Niego utworów znakomita większość pochodziła ze wspomnianego wcześniej tomiku Przy kominku na Żelaznej Chatce, który autor poświęcił swoim rodakom mieszkającym w okolicach Wilna. Nie da się ukryć, że nasz gość ma duszę gawędziarza i bardzo chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów.
Ogromny aplauz zyskał wyrecytowany przez Pana Jana po litewsku wiersz poświęcony ukochanej żonie.
Spotkanie z Panem Koziczem uświetniły występy utalentowanych uczniów naszej szkoły, m.in.: Kamili Musiał, Weroniki Góreckiej i Pawła Gierczyńskiego, którzy zadedykowali gościowi piosenki: Miasteczko cud i Powrócisz tu. Pan Jan nie krył swojego wzruszenia i przyznał, że jest pod ogromnym wrażeniem talentu naszych wokalistek.
Panu Janowi serdecznie dziękujemy za spotkanie.

_MG_8555_MG_8565_MG_8584