Autor: , Dodany: 5 marca 2014, Kategoria: Bez kategorii

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Pod pamiątkową tablicą przy ul. I Maja upamiętniającą ofiary komunizmu kombatanci, samorządowcy  oraz młodzież  gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Końskie złożyli 4.03.2014 r. o godz.10.30  wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Następnie wszyscy przenieśli się do budynku I LO im KEN w Końskich, gdzie odbyło się spotkanie „Żołnierzy  Wyklętych” z  młodzieżą. Dyrektor I LO Wojciech Jasnos powitał współorganizatorów, a zarazem  gości  honorowych w osobach  przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich: Franciszka Teleckiego, Zdzisława Kowalskieg, Jana Lagnera, Janinę Śliwińską, Krystynę Pol, Andrzeja Kosmę.
Do uczestników  spotkania przemawiał wicestarosta Konecki Andrzej Lenart oraz burmistrz  Końskich Michał  Cichocki. Wśród obecnych byli również wiceburmistrz miasta  Krzysztof Jasiński oraz naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Edukacji i Zdrowia  Krzysztof Stachera , delegacje gimnazjum Nr 1, Nr 2 oraz  Stadnickiej Woli, II LO , ZSP Nr 1, ZSP Nr 2, ZSP Nr 3 w Końskich wraz dyrektorami i opiekunami oraz młodzież i nauczyciele gospodarzy – I LO.
Referat na temat walki Żołnierzy  AK  po wkroczeniu wojsk radzieckich na ziemie polskie  wygłosił  dr Marek  Jedynak  z Delegatury IPN w Kielcach, absolwent I LO im KEN.
O swoich przeżyciach związanych z ówczesnymi latami opowiadał ze wzruszeniem Franciszek Telecki i Zdzisław Kowalski. Wartę honorową pod pamiątkowymi tablicami przy ul. 1 Maja i w budynku I LO pełnili ubrani w historyczne mundury i broń (wypożyczone przez Adama Kwiela) uczniowie I LO Wiktor Janic i Maciej  Długosz.
Uczestnicy spotkania brawami i kwiatami podziękowali  „Żołnierzom Wyklętym’’, wyrażając w ten sposób swój szacunek.
Przygotowaniem imprezy zajęła się klasa II a pod opieką Barbary Wojciechowskiej oraz samorząd uczniowski I LO z opiekunem Pawłem Fidosem.