Autor: , Dodany: 20 października 2015, Kategoria: Bez kategorii


100 lat z Naszą Szkołą!

O godzinie 9.00 w kościele sąsiadującym z placówką odbyła się uroczysta msza święta. Do parafii Chrystusa Odkupiciela przybył z tej okazji między innymi Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej, Piotr Turzyński.

W tym samym czasie w budynku szkoły trwały już zapisy. Każdy przybyły mógł wpisać się na listę, w zamian za co otrzymywał identyfikator uczestnika rocznicy ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz rokiem, w którym zdawał maturę.

Wspomnieniowe zdjęcia i gadżety znalezione w szkole można było oglądać w sali, w której na co dzień mieści się siłownia. W sobotę wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.W auli I LO funkcjonował zaś sklepik z upominkami kojarzącymi się z popularnym „Starym”.

Oficjalne obchody rozpoczęły się w hali sportowej, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od szkolnych budynków o godzinie 11.00. Obiekt zapełnił się do ostatniego miejsca, wiele osób stało też w przejściach i na jego korytarzach. Zainteresowanie obchodami wśród absolwentów było ogromne! Na parkiecie ustawiono specjalną scenę. Uroczystość otworzył Piotr Mirecki (matura 79′) absolwent liceum, a obecnie nauczyciel wychowania fizycznego.  Następnie w rolę konferansjerów wcielili się inni absolwenci: Renata Korabiewska (germanistka w I LO) i Krzysztof Jasiński (wiceburmistrz Końskich). – We wstępie powitano zacnych gości, którzy przybyli na uroczystość, w tym między innymi: posła Mirosława Pawlaka, świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzatę Muzoł, księdza biskupa Turzyńskiego i księdza dziekana Andrzeja Zaparta, Andrzeja Szejnę – lidera Zjednoczonej Lewicy w Świętokrzyskim oraz wójtów: Stanisława Pacochę (gmina Gowarczów) i Roberta Wielgopolana (gmina Słupia Konecka). To jednak obecny dyrektor ogólniaka Wojciech Jasnos rozpoczął święto. Pokrótce przypomniał historię liceum, wspominał też dawną kadrę pedagogiczną. Później przy asyście pocztów sztandarowych wybrzmiał hymn naszego kraju.

Część artystyczna wydarzenia rozpoczęła się od odtańczenia poloneza. Później na scenę wkroczyli perfekcyjnie przygotowani przez Jolantę Dudę i Elżbietę Leśniak młodzi aktorzy. Zaprezentowali oni program oparty, a jakże by inaczej na wspomnieniach. W tle zaś można było cały czas oglądać archiwalne zdjęcia uczniów. Hitem okazało się wykonanie „Wehikułu czasu” z repertuaru Dżemu. W trakcie śpiewu jednego z uczniów wszyscy absolwenci i goście zgromadzeni na trybunach wstali z miejsc, zaczęli klaskać i tańczyć. Podkreślali, że ta piosenka przypomniała im młodzieńcze lata.

Po występach młodzieży przyszedł czas na bardziej oficjalną część. Medalami Komisji Edukacji Narodowej odznaczono: Renatę Gałązkę – Skowron i Dorotę Pałgan, nauczycielki w I LO, a także starostę koneckiego Bogdana Sobonia. Wyróżnienie od kuratora oświaty otrzymał Wojciech Jasnos, a nagrodami przyznanymi przez starostę i radę powiatu uhonorowano Annę Młynarczyk, Jolantę Dudę i Agnieszkę Kozubską. Następnie odczytano list, który do szkoły przysłała Minister Edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska. Pani minister pogratulowała placówce jubileuszu, a także matury zdanej w zeszłym roku przez 100 % uczniów. Nagrodom nie było końca. Bogdan Soboń na scenie wręczył dyrektorowi Jasnosowi czek na 10 tysięcy złotych, które szkoła może przeznaczyć na dowolne wydatki.

Na koniec wręczono medale Złotym Absolwentom. Kapituła, która nagradza za wybitne osiągnięcia naukowe, społeczne i godną naśladowania życiową postawę postanowiła wyróżnić: Andrzeja Bańkowskiego, Waldemara Dębskiego, Stanisława „Dewajtisa” Janiszewskiego, Mariana Tadeusza Jankowskiego, Jarosława Kierkusia, Wojciecha Paska, Andrzeja Piotra Pedryca – pośmiertnie, Jerzego Staszczyka, Andrzeja Wojciecha Stelmacha, Stanisława Wojciecha Toporowskiego, Macieja Zbigniewa Włodarczyka, Karolinę Wojciechowską, Jana Zbigniewa Wroniszewskiego – pośmiertnie, Józefa Kazimierza Wroniszewskiego – pośmiertnie i Tadeusza Mołdawę.

O 16.00 w szkole i w hali równolegle do siebie trwały dwa wydarzenia: kulturalne i sportowe. W Hali Urzędu Miasta i Gminy Końskie rozegrano mecz piłki ręcznej: absolwenci kontra obecni uczniowie „starego ogólniaka”.

W auli szkoły trwał wieczór poezji. Głównie panie wsłuchiwały się w fantastyczne wykonania uczniów. Reżyserkami widowiska były: Małgorzata Dębska i Małgorzata Boś. Wielu spośród uczestników połączyło słuchanie pięknych piosenek z oglądaniem wspomnieniowych galerii zdjęć, które można było spotkać niemal w całej szkole.

Na godzinę 19.00 w sali bankietowej „Markiz” zaplanowano wielki Bal Absolwenta, do którego przygotowywano się od wielu miesięcy. Tam zabawa trwała do białego rana.

Informacje zaczerpnięte: http://tkn24.pl/sto-lat-starego-ogolniaka-zdjecia-wideo/

 

Mecz-Absolwentow-1LO-07

Obchody-100-lecia-I-LO-02-150x150

Mecz-Absolwentow-1LO-06-150x150

Bal-1LO-16-150x150

Bal-1LO-01-150x150

100-lecie-I-LO-063

100-lecie-I-LO-055-150x150

100-lecie-I-LO-048-150x150

100-lecie-I-LO-051-150x150

100-lecie-I-LO-013-150x150

Skip to content