Autor: , Dodany: 6 listopada 2014, Kategoria: Bez kategorii

Wywiad z Dyrektorem I LO im. KEN Panem Wojciechem Jasnosem.

Chciałybyśmy prosić Pana Dyrektora o udzielenie nam krótkiego wywiadu.
Panie Dyrektorze – na początku roku szkolnego wspomniał Pan, że za rok nasza szkoła będzie obchodziła ważny jubileusz.
– W 2015 roku I LO będzie obchodziło jubileusz stulecia istnienia. W ten sposób znajdziemy się w prestiżowym gronie szkół, które osiągnęły tak szacowny wiek. Dlatego też 17 października przyszłego roku odbędzie się kolejny, trzeci, uroczysty zjazd absolwentów i nauczycieli. Spotkamy się w gronie tych, którzy edukowali się w naszym liceum, pracowali w nim i pracują tutaj dziś.

Czy mógłby Pan powiedzieć nam kilka zdań na temat historii naszego liceum?
– Proponuję zajrzeć na naszą stronę internetową, znajdują się tam dokładne i niezwykle interesujące informacje. Przypomnę tylko, że nasza szkoła sięga swą historią początku pierwszej wojny światowej. Pierwotnie placówka składała się z gimnazjum i liceum im. Św. Stanisława Kostki. Następnie szkołę przeniesiono na obecną ulice wykorzystując dawne koszary austriackie. Początkowo budynek był nieco niższy, sięgał pierwszego piętra, a drugie dobudowano w latach siedemdziesiątych.

Czy mogłybyśmy się dowiedzieć, jakie przedsięwzięcia planowane są w związku ze stuleciem istnienia naszej szkoły?
– Najważniejsze jest to, że stulecie będzie okazją do spotkania wielu roczników absolwentów i nauczycieli. Planujemy przyjąć gości w naszej szkole. Będą mogli spotykać się z dawnymi koleżankami i kolegami, zwiedzać budynek oraz wziąć udział w oficjalnych uroczystościach dopełnionych częścią artystyczną. Sobotę 17 października 2015r zakończy bal. Oczekujemy, że ci, którym bliska była i jest nasza szkoła, podzielą się wspomnieniami, które jej dotyczą. Zamierzamy wydać je w formie książkowej. Wkrótce nad naszym liceum zawiesimy baner informujący o zbliżających się uroczystościach, a na stronie internetowej pojawi się stosowny link ze szczegółowymi informacjami.

W jaki sposób my – uczniowie moglibyśmy włączyć się w organizację jubileuszu?
Czy przewiduje Pan dla nas jakieś zadania specjalne?

– Oczywiście, wiele zależy od Was, oczekujemy Waszej pomocy. W szkole został powołany komitet organizacyjny, w którego skład weszli Wasi nauczyciele i zapewne wkrótce zwrócą się do Was z propozycjami współpracy. Liczę, że zjazd spowoduje, że mury naszej szkoły zapełnią się wieloma ciekawymi ludźmi, którzy są Waszymi starszymi kolegami i, że wspólnie postaramy się ich godnie przyjąć. Wy też tworzycie historię tej szkoły i za kilka lat zastąpicie nas w organizacji kolejnego zjazdu.

Dziękujemy za rozmowę, jeśli Pan Dyrektor pozwoli, będziemy na łamach strony internetowej I LO na bieżąco informować kolegów o postępach w pracach związanych z organizacją stulecia obchodów istnienia naszego liceum.

Rozmowę przeprowadziła Klaudia Adach i Anita Ryszewska