Autor: , Dodany: 20 grudnia 2013, Kategoria: Bez kategorii

Dzień Języka Niemieckiego w I LO.

Nauczyciele germaniści: Danuta Zaborowska-Szymusik, Renata Korabiewska, Izabela Popik i Paweł Fidos przygotowali w dniu 19. grudnia 2013 Dzień Języka Niemieckiego.
Impreza odbyła się pod patronatem Instytutu Goethego w Krakowie, który jest wieloletnim partnerem naszego liceum. Dzięki współpracy z Instytutem otrzymujemy materiały dydaktyczne oraz czasopisma i lektury dla młodzieży, które można wypożyczyć w naszym Małym Centrum Bibliotecznym.
Przewodnim tematem naszej imprezy były obchody Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych. Uczniowie grup kontynuujących naukę języka niemieckiego pracowali metodą projektu i przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne na temat świąt oraz tradycji adwentowo – bożonarodzeniowych. Publiczność zgromadzona na sali rekreacyjnej mogła poznać tradycję jarmarków- Weihnachtsmarkt w krajach obszaru języka niemieckiego, przepisy kulinarne na typowo wigilijne dania, przypomnieć sobie symbolikę wigilii, dzielenia się opłatkiem, pasterki, obdarowywania się prezentami. Uczniowie opowiadali o historii powstania najbardziej popularnej pieśni „Stille Nacht”, śpiewanej obecnie we wszystkich językach na całym świecie, a nasze uczennice: Kamila Musiał, Paulina Plewa i Marta Śliwińska profesjonalnie wykonały jej wersję w języku niemieckim. Po prezentacjach nastąpił quiz, który rozwiązywali wszyscy obecni uczniowie.
Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu „Leichte Lektüren”. Zainteresowani uczniowie czytali wcześniej wybraną lekturę w języku niemieckim i na jej podstawie pisali list prywatny, oficjalny, opowiadanie, rozprawkę, lub recenzję. Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Instytut Goethego, a wszyscy uczestnicy konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami, które wręczał pan dyrektor Wojciech Jasnos.
W kolejnej części odbył się koncert niemieckojęzycznych piosenek bożonarodzeniowych. Młodzież wybrała znane tytuły: „O Tannenbaum”, „Kling Glöckchen klingelingeling”, wyśpiewane przy akompaniamencie saksofonu i akordeonu. Pojawiły się także współczesne utwory z repertuaru grupy „Die Prinzen”. Wystąpili uczniowie klas: IIIA, IIC, IID, IE, ID.
Publiczność nagradzała wykonawców głośnymi brawami.
Impreza wprowadziła wszystkich w miły, świąteczny nastrój.