2016

Flüchtlinge- Willkommen?
W ramach wieloletniej współpracy EUROPA HAUS Bad Marienberg w Republice Federalnej Niemiec, młodzież naszego Liceum uczestniczyła w dniach 17-22. maja 2016 w międzynarodowym seminarium z zakresu europejskiego kształcenia młodzieży. Koordynatorką projektu jest Danuta Zaborowska- Szymusik, która sprawowała opiekę nad grupą wraz z panią Izą Jasnos.
Tegoroczne spotkanie z rówieśnikami z Niemiec, Francji, Słowenii, Czech i Węgier było poświęcone ogromnie aktualnym problemom migracyjnym we współczesnym świecie. Media codziennie przekazują na ten temat wiele informacji, wobec których nie można przejść obojętnie. Wydarzenia związane z napływem emigrantów wzbudzają różne emocje mieszkańców Europy. Dlatego właśnie tematem tegorocznego spotkania stała się ta kwestia. Podczas seminarium uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych, które odbywały się w grupach międzynarodowych. Taka forma pozwoliła nam szybko się poznać, zaprezentować poglądy, porównać je i lepiej zrozumieć. Redagowaliśmy artykuły, blog, wypowiadaliśmy się na temat przyczyn i skutków migracji. Do prezentacji wykorzystaliśmy także muzykę, śpiew, rysunki. My, uczestnicy odegraliśmy w pewnym etapie naszych zajęć role emigrantów i jako „aktorzy” musieliśmy zmagać się z barierą językową, kulturową, samotnością, rozłąką z najbliższymi, czy niebezpieczeństwami wędrówki, a także trudnymi w takich chwilach procedurami administracyjnymi w miejscu nowego pobytu.
Podczas wieczoru „Country Market” przedstawiliśmy naszą szkołę, miejscowość i kulturę polską. Po zaprezentowaniu poloneza oraz części wokalno- instrumentalnej zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. Przekonaliśmy się, że nasi rówieśnicy mają dobrą ogólną wiedzę o Polsce i potrafią bawić się, ćwicząc nasze łamańce językowe. Bardzo smakowały wszystkim nasze słodycze produkowane przez takie firmy jak Wedel, Goplana, Wawel, Mieszko. Wieczór zakończył się wspólną zabawą i tańcami, między innymi zatańczyliśmy jeszcze „belgijkę” – taniec znany i lubiany w naszej szkole.
W czasie jednodniowej wycieczki do Bonn zwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec XX wieku oraz poznaliśmy centrum miasta. Historia XX wieku obserwowana i poznawana z innej perspektywy niż ukazują to polskie podręczniki pozwoliła nam poszerzyć wiedzę, szczególnie o okres istnienia dwóch państw niemieckich, rozdzielonych przez „żelazną kurtynę”. Zajęcia odbywały się w językach niemieckim i angielskim, ale nie przypominały tradycyjnych lekcji szkolnych. Ogromną satysfakcję sprawiły nam bardzo dobre opinie rówieśników i nauczycieli o naszych umiejętnościach posługiwania się językiem niemieckim oraz angielskim. To była najpiękniejsza nagroda za naszą pracę. Podsumowując, podczas seminarium mogliśmy sprawdzić i pogłębić nasze wiadomości, prezentować, dyskutować i porównywać poglądy, a przede wszystkim poznać rówieśników z krajów Unii Europejskiej. Na zakończenie pobytu mogliśmy zrelaksować się w parku linowym i poznać turystyczne walory okolicy.
Magda, Kinga, Iza, Kuba, Antek, Maciek, Dominika, Paulina, Ala, Kamila, Weronika, Bartek, Wiktor, Bartek, Krzysiek i Michał.