Autor: , Dodany: 8 czerwca 2013, Kategoria:


Wizyta w CastellanzyW dniach 27. 04 – 30. 04 odbyła się wizyta delegacji I LO im KEN w Końskich (Katarzyna Baran, Joanna Stolowska, Piotr Frac) w Castellanzy we Włoszech w ramach projektu Comenius – Together.

Comenius Together to wielostronny projekt partnerski polegający na zdobywaniu wzajemnych doświadczeń. Nauczyciele z sześciu partnerskich szkol średnich z sześciu krajów europejskich (tj. Litwy, Polski , Bułgarii, Turcji, Włoch, Hiszpanii) tworzą i wprowadzają w życie innowacyjne metody nauczania.
W dniach 27-29.04 ponad dwadzieścia osób, wśród których znaleźli się nauczyciele i dyrektorzy z sześciu szkół partnerskich w ramach projektu Comenius pracowali dyskutując, wymieniając pomysły i dzieląc się doświadczeniem z zakresu nietradycyjnych metod nauczania w szkołach średnich. Problem ten ma wielka wagę dla rozwoju systemów edukacji w całej Europie. Udział nauczycieli I LO w takim spotkaniu ma ogromne znaczenie dla podkreślenia europejskiej tożsamości nie tylko naszej szkoły, ale tez naszego miasta i lokalnej społeczności.
Pierwszy dzień spotkania poświęcony był prezentacji czynności i zadań, które zostały wykonane przez kraje partnerskie. Dotyczyło to miedzy innymi propagowania projektu i relacji z uzyskanych wyników. Następnie wszyscy partnerzy zaprezentowali lekcje bądź zajęcia przeprowadzone metodami nietradycyjnymi. Plany tych lekcji oraz ich analizy są dostępne na stronie www.togetherproject.info. Odbyła się także dyskusja na temat przyszłych zadań w ramach projektu, ocenialiśmy raporty poszczególnych krajów, wymieniając spostrzeżenia w celu ulepszenia wspólnego projektu i doskonalenia jego rezultatów.
Najważniejszym punktem drugiego dnia spotkania był udział w obchodach Dnia Europejskiego – specjalnie z okazji projektu i wizyty europejskich delegacji przeniesionego z 9 maja na 29 kwietnia. W obecności burmistrza Castellanzy, władz miasta dyrektora reprezentacji Komisji Europejskiej, Mateo Fornara, managerów projektu Comenius Together, nauczycieli oraz uczniów włoskiej szkoły średniej Enrico Ferni w Castellanzy pani dyrektor Lilliana Rossetti powitała przybyłych gości z partnerskich państw. Podczas uroczystości podkreślona została idea projektu, do której nawiązuje nazwa Comenius TOGETHER – RAZEM, gdyż jesteśmy razem w zjednoczonej Europie. Jak mówił pan Fornara „musimy stawić czoło tym samym problemom i reformom edukacyjnym. Zjednoczone społeczeństwo europejskie o coraz bardziej międzynarodowych normach to konieczność w dzisiejszych czasach a szczególnie dla naszej najbliższej przyszłości.” I LO będąc częścią społeczności szkol zaangażowanych w promowanie ducha europejskiego może być dumne z podjętej inicjatywy.
Nie zabrakło tez miejsca na poznanie tradycyjnej kuchni włoskiej, wymiany kulturowych zwyczajów, odbyła się również wycieczka do stolicy mody, Mediolanu. To były bardzo intensywne trzy dni obfitujące w ogromna ilość wrażeń. Doświadczenie zdobyte w tym czasie, poznane innowacyjne metody nauczania nauczyciele I LO będą promować i starać się wprowadzać w codzienny system nauczania w swojej szkole.

Skip to content